Uskoro Bauhaus Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
svastarija
Posts: 9
Joined: 14/03/2011 17:02

#26 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by svastarija »

u HR Bauhause nije tako povoljan, cak mozda i skup... ali ako nista drugo pozitivna konkurencija i vise izbora..
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#27 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by sarajevsko_pivo »

Jesu poceli radovi?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#28 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by Eshek »

Nisu počeli radovi, tek se izvlače mašine iz Žice. Ne vjerujem da će objekat biti otvoren prije početka 2013. god.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#29 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by sarajevsko_pivo »

Eshek wrote:Nisu počeli radovi, tek se izvlače mašine iz Žice. Ne vjerujem da će objekat biti otvoren prije početka 2013. god.
Mozda tamo u aprilu 2012, ovi objektu se brzo grade, posto je to sve montazno.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#30 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by neki »

Ma ja...bitno je da mi dobijemo jos jedno kolonijalisticko gov.. usred grada, a tvornica nekad jedna od najvecih u bivsoj drzavi za proizvodnju zice, kablova, ograde, armature, prezivjela rat bez vecih ostecenja, uspjesno nastavila poslovati i u miru, zaposljavala stotine radnika, ali nije prezivjela privatizaciju...Sta ce nama to, kakva proizvodnja, bitno da mi imamo sto vise shopping centara i sl sranja. Masine ce u zeljezaru na kasaciju, radnici na biro, drzava ostati bez jos jednog giganta, al koga briga...imat ce glupi bosnjo gdje otic kupit kakvu balustradu i korintske kapitele za vikendicu..to nama treba
Iskreno je.o vas Bauhaus..daBogda se nikad ne izgradio..
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#31 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by StupskaBitanga »

Eshek wrote:Nisu počeli radovi, tek se izvlače mašine iz Žice. Ne vjerujem da će objekat biti otvoren prije početka 2013. god.
A gdje će te mašine
Jel na prodaju ili će negdje drugo biti premještena proizvodnja
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#32 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by Eshek »

Mislim da ih je Pilav prodao u Srbiju
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#33 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by StupskaBitanga »

Eshek wrote:Mislim da ih je Pilav prodao u Srbiju
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Umjesto da je proizvodnju premjestio npr u Fojnicu i tako spasio Žicu

Užas
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#34 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by sarajevsko_pivo »

Nista od fabrike, nista od Bauhausa?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#35 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by StupskaBitanga »

sarajevsko_pivo wrote:Nista od fabrike, nista od Bauhausa?
Vidio sam u Avazu neki dan da Žica prodaje office zgradu(onu smeđu ružnu)
Polako prvo da se sruše hale
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#36 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by sarajevsko_pivo »

StupskaBitanga wrote:
sarajevsko_pivo wrote:Nista od fabrike, nista od Bauhausa?
Vidio sam u Avazu neki dan da Žica prodaje office zgradu(onu smeđu ružnu)
Polako prvo da se sruše hale
Jeli barem ruse zgradu?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#37 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by StupskaBitanga »

sarajevsko_pivo wrote:
StupskaBitanga wrote:
sarajevsko_pivo wrote:Nista od fabrike, nista od Bauhausa?
Vidio sam u Avazu neki dan da Žica prodaje office zgradu(onu smeđu ružnu)
Polako prvo da se sruše hale
Jeli barem ruse zgradu?
pa čekaj čovječe da je prvo neko kupi pa ćemo vidjeti šta će s njom uraditi
Ili će ju srušiti ili obnoviti
liberator
Posts: 14
Joined: 12/04/2011 14:40

#38 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by liberator »

Evo par korisnih informacija (bio sam u Zici i snimio situaciju)


- Zica ubrzano radi na premijestanju masina iz dijela u kojem ce biti Bauhaus u gornji dio tvornice kod upravne zgrade.

- Imaju gomilu ljudi (inzinjera i majstora) koji ubrzano prenose prilicno slozene masine namijenjene vjerovatno za izvlacenje zice i slicne poslove.

- Kazu da ce Bauhaus dobiti lokaciju u augustu i da ce poceti praviti objekat od 20.000 m2 sto je najveci Bauhausov objekat klase A (kazu da ce biti isti ili veci nego onaj u Hrvatskoj).


Sto se proizvodnje tice, prica se da koncentrisu proizvodne masine na jednom mjestu tako da mogu optimizirati proizvodnju ukljucujuci broj uposlenika koji ce opsluzivati masine. Cujem da je trziste zicarstva pravo konkurentno (uvoz iz Kine i drugih drzava ometa domacu proizvodnju i plasman) i da moraju ici na "optimizaciju" proizvodnje sto i nije lose, kad razmislim, jer ce podesiti asortiman na nacin koji odgovara trzistu zajedno sa brojem uposlenika koji ce efikasno odradivati svoj dio posla. Cini mi se da povlace dobar poslovni prostor sa optimizacijom proizvodnje jer nam je svima jasno da nasa proizvodnja nije konkurentna kineskoj i da kinezi cjenovno dominiraju u toj industriji. Poslije ove reorganizacije, prica se da ce Zica biti znatno profitabilnija nego sto je to sada.

Pratimo situaciju na terenu.
User avatar
karanana
Posts: 47256
Joined: 26/02/2004 00:00

#39 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by karanana »

ja koliko sam cuo, ona fabrika i hala bi se trebala sravniti sa zemljom pa da tu bauhaus gradi od temelja a ne da se nadogradjuje i adaptira ovu staru postojecu zgradu. ovaj frajer sve prodaje, i ono u fojnici i grand centar....tipicno bosnjacki, ali mozda bi i ja to uradio.

a koji se objekat podize sa druge strane ulice dzemala bijedica blizu hotela sarajevo?
i taj mi izgleda kao neko skladiste, dizanje ide poprilicno brzo, nema nekog previse zidanja ni ukopavanja, sve je metalno na sklapanje.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#40 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by zonbirile »

liberator wrote:Evo par korisnih informacija (bio sam u Zici i snimio situaciju)


- Zica ubrzano radi na premijestanju masina iz dijela u kojem ce biti Bauhaus u gornji dio tvornice kod upravne zgrade.

- Imaju gomilu ljudi (inzinjera i majstora) koji ubrzano prenose prilicno slozene masine namijenjene vjerovatno za izvlacenje zice i slicne poslove.

- Kazu da ce Bauhaus dobiti lokaciju u augustu i da ce poceti praviti objekat od 20.000 m2 sto je najveci Bauhausov objekat klase A (kazu da ce biti isti ili veci nego onaj u Hrvatskoj).


Sto se proizvodnje tice, prica se da koncentrisu proizvodne masine na jednom mjestu tako da mogu optimizirati proizvodnju ukljucujuci broj uposlenika koji ce opsluzivati masine. Cujem da je trziste zicarstva pravo konkurentno (uvoz iz Kine i drugih drzava ometa domacu proizvodnju i plasman) i da moraju ici na "optimizaciju" proizvodnje sto i nije lose, kad razmislim, jer ce podesiti asortiman na nacin koji odgovara trzistu zajedno sa brojem uposlenika koji ce efikasno odradivati svoj dio posla. Cini mi se da povlace dobar poslovni prostor sa optimizacijom proizvodnje jer nam je svima jasno da nasa proizvodnja nije konkurentna kineskoj i da kinezi cjenovno dominiraju u toj industriji. Poslije ove reorganizacije, prica se da ce Zica biti znatno profitabilnija nego sto je to sada.

Pratimo situaciju na terenu.
-----------------------------------
pratim gluposti što ih valjaš,pa biće profitabilnija za isnos naplačenog zemljišta.Te složene mašine većim dijelom će na kilo prodati u staro gvožđe.
liberator
Posts: 14
Joined: 12/04/2011 14:40

#41 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by liberator »

i ja sam to cuo. sve se ravna tako da bauhaus moze izgraditi u potpunosti novi objekat sa zelenom povrsinom, travom, drvecem i sl. dobro bi bilo kad bi vidjeli taj projekat.

vidio sam da nesto grade iza hotela al ne znam sta je. raspitacu se ko gradi i sta gradi.

tako ti je to kod trgovaca. sve je na prodaju ako imaju dobru marzu.
liberator
Posts: 14
Joined: 12/04/2011 14:40

#42 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by liberator »

-----------------------------------
pratim gluposti što ih valjaš,pa biće profitabilnija za isnos naplačenog zemljišta.Te složene mašine većim dijelom će na kilo prodati u staro gvožđe.

zonbirile



naplaceno zemljiste nije proizvodna profitabilnost.
tek kada u proizvodnji ostvare profit tada ce biti profitabilni.
ovo sto ce naplatiti je druga prica.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#43 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by poznanik »

liberator wrote:Evo par korisnih informacija (bio sam u Zici i snimio situaciju)
- Zica ubrzano radi na premijestanju masina iz dijela u kojem ce biti Bauhaus u gornji dio tvornice kod upravne zgrade.

Sto se proizvodnje tice, prica se da koncentrisu proizvodne masine na jednom mjestu tako da mogu optimizirati proizvodnju ukljucujuci broj uposlenika koji ce opsluzivati masine. Cujem da je trziste zicarstva pravo konkurentno (uvoz iz Kine i drugih drzava ometa domacu proizvodnju i plasman) i da moraju ici na "optimizaciju" proizvodnje sto i nije lose, kad razmislim, jer ce podesiti asortiman na nacin koji odgovara trzistu zajedno sa brojem uposlenika koji ce efikasno odradivati svoj dio posla. Cini mi se da povlace dobar poslovni prostor sa optimizacijom proizvodnje jer nam je svima jasno da nasa proizvodnja nije konkurentna kineskoj i da kinezi cjenovno dominiraju u toj industriji. Poslije ove reorganizacije, prica se da ce Zica biti znatno profitabilnija nego sto je to sada.
"Situacija" za prenosom vlasništva "Žice" još davno je "snimljena" :-) Od prvog dana kupovine poslovanje je krenulo sa gubicima. Pogon u Fojnici, nikad nije revitaliziran, tamo su propale - doslovno korozikom u prah pretvorene mašine, nabavljene 2-3 god. pred rat, nisam siguran da je nova uprava ikad ispoštovala uslove, i ubijeđen sam da joj je jedini cilj bio kupovina radi skupe prodaje.
Laž - LAŽ, je da je cijena profiliranog željeza, posebno proizvoda iz "Žicinog" asortimana, nabavljena iz Kine, konkurentnija od domaće proizvodnje. Ovdje je imamo zaokruženu u proizvodnji, ali je novom tranzicijskom BiH menadžmentu lakše i jednostavnije pijačariti, trgovati, a sve vrijednosti koje su decenijama stvarane i građene, i to još na sopstvenom iskustvu i procjenama tržišta za daleku budućnost, "novi" su uspjeli razjebati za samo nekoliko godina, i državu - kompletnu privredu, dovesti u apsolutnu zavisnost od inostranog kapitala, i od najmanje bjelosvjetske šuše. Niko me ne može ubijediti da ovakve aktivnosti nisu planirane i smišljene u raznoraznim centrima moći :x

I tvoj ulaz i komentar na ovoj temi je klasična propaganda, zamazivanje očiju pisanjem iluzija o blagostanju izgradnjom trgovačkog centra, a željezo - njegova proizvodnja i prerada, najveći strateški interesi svih svjetskih država koji je mogu imati, predstavljaš potpuno bezvrijednim :(

Krajnje je vrijeme da se sva poslijeratna privatizacija profiltrira, i da se bjelosvjetski mešetari smjeste iza rešetaka, kako kupci, tako i svi koji su im omogućili.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#44 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by zonbirile »

liberator wrote:-----------------------------------
pratim gluposti što ih valjaš,pa biće profitabilnija za isnos naplačenog zemljišta.Te složene mašine većim dijelom će na kilo prodati u staro gvožđe.

zonbirile



naplaceno zemljiste nije proizvodna profitabilnost.
tek kada u proizvodnji ostvare profit tada ce biti profitabilni.
ovo sto ce naplatiti je druga prica.
-----------------------------
daj ne provaljuj se knjižena,ili ne vrijednost ostvarena prodajom je pljačka.Uostalom i Sopranosi su snimljeni po starom principu pump&dump napuhavanja,što je na ovom forumu obilato korištenju za varanje naivnih novopečenih dioničara/brokera.Kada je došao dump,lova se isisala i SASE pred zatvaranjem.Mojne kakati očiju ti,ima nas koji znamo radnju-niđe manjeg sela sa više svjetskih tržnih centara i brendova.samo novopristiglom ruralcu željnog svega to je pojam grada i properiteta.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#45 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by neki »

karanana wrote:ja koliko sam cuo, ona fabrika i hala bi se trebala sravniti sa zemljom pa da tu bauhaus gradi od temelja a ne da se nadogradjuje i adaptira ovu staru postojecu zgradu. ovaj frajer sve prodaje, i ono u fojnici i grand centar....tipicno bosnjacki, ali mozda bi i ja to uradio.

a koji se objekat podize sa druge strane ulice dzemala bijedica blizu hotela sarajevo?
i taj mi izgleda kao neko skladiste, dizanje ide poprilicno brzo, nema nekog previse zidanja ni ukopavanja, sve je metalno na sklapanje.
Primus Balkan gradi skladiste, u zoni koja je po RP inace predvidjena iskljucivo za stambenu gradnju :lol:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#46 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by poznanik »

neki wrote:Primus Balkan gradi skladiste, u zoni koja je po RP inace predvidjena iskljucivo za stambenu gradnju :lol:
Odjeljenje za urbanizam Opštine Novi Grad ponovo "jaše"... :-)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#47 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by StupskaBitanga »

a isti taj vlasnik (M.Pilav) zatvara Unipromet ono mala zgrada i tu će isto biti stanovi
liberator
Posts: 14
Joined: 12/04/2011 14:40

#48 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by liberator »

poznanik wrote:
liberator wrote:Evo par korisnih informacija (bio sam u Zici i snimio situaciju)
- Zica ubrzano radi na premijestanju masina iz dijela u kojem ce biti Bauhaus u gornji dio tvornice kod upravne zgrade.

Sto se proizvodnje tice, prica se da koncentrisu proizvodne masine na jednom mjestu tako da mogu optimizirati proizvodnju ukljucujuci broj uposlenika koji ce opsluzivati masine. Cujem da je trziste zicarstva pravo konkurentno (uvoz iz Kine i drugih drzava ometa domacu proizvodnju i plasman) i da moraju ici na "optimizaciju" proizvodnje sto i nije lose, kad razmislim, jer ce podesiti asortiman na nacin koji odgovara trzistu zajedno sa brojem uposlenika koji ce efikasno odradivati svoj dio posla. Cini mi se da povlace dobar poslovni prostor sa optimizacijom proizvodnje jer nam je svima jasno da nasa proizvodnja nije konkurentna kineskoj i da kinezi cjenovno dominiraju u toj industriji. Poslije ove reorganizacije, prica se da ce Zica biti znatno profitabilnija nego sto je to sada.
"Situacija" za prenosom vlasništva "Žice" još davno je "snimljena" :-) Od prvog dana kupovine poslovanje je krenulo sa gubicima. Pogon u Fojnici, nikad nije revitaliziran, tamo su propale - doslovno korozikom u prah pretvorene mašine, nabavljene 2-3 god. pred rat, nisam siguran da je nova uprava ikad ispoštovala uslove, i ubijeđen sam da joj je jedini cilj bio kupovina radi skupe prodaje.
Laž - LAŽ, je da je cijena profiliranog željeza, posebno proizvoda iz "Žicinog" asortimana, nabavljena iz Kine, konkurentnija od domaće proizvodnje. Ovdje je imamo zaokruženu u proizvodnji, ali je novom tranzicijskom BiH menadžmentu lakše i jednostavnije pijačariti, trgovati, a sve vrijednosti koje su decenijama stvarane i građene, i to još na sopstvenom iskustvu i procjenama tržišta za daleku budućnost, "novi" su uspjeli razjebati za samo nekoliko godina, i državu - kompletnu privredu, dovesti u apsolutnu zavisnost od inostranog kapitala, i od najmanje bjelosvjetske šuše. Niko me ne može ubijediti da ovakve aktivnosti nisu planirane i smišljene u raznoraznim centrima moći :x

I tvoj ulaz i komentar na ovoj temi je klasična propaganda, zamazivanje očiju pisanjem iluzija o blagostanju izgradnjom trgovačkog centra, a željezo - njegova proizvodnja i prerada, najveći strateški interesi svih svjetskih država koji je mogu imati, predstavljaš potpuno bezvrijednim :(

Krajnje je vrijeme da se sva poslijeratna privatizacija profiltrira, i da se bjelosvjetski mešetari smjeste iza rešetaka, kako kupci, tako i svi koji su im omogućili.

ako je laz da je jeftinija roba iz Kine nego domaca onda ti pasa nemas pojma o trgovini i businessu a kamoli proizvodnji. ja nista nisam govorio o proizvodnji zeljeza vec sam rekao da ovi u zici rade na optimizaciji svoje proizvodnje sto je za mene kao patriotu, upravo iz razloga kineske konkurentnosti proizvoda, pohvalno. to sto se grade shopping centri je druga prica a slazem se s tobom da umjesto shopping centara treba vise tvornica. tu u stvari ulazi u igru drzava koja treba da subvencionira proizvodnju i podrzi izvoz. potreban je kratkorocni, srednjorocni i dugorocni drzavni plan. s druge strane, bauhaus nije klasicni sh. centar jer ukljucuje nase ljude koji ce da rade i proizvode za njih sto je opet dobro kako je moglo biti. kad vec govoris o toj privatizaciji podsjeti se da je masa firmi privatizirana sa milijunskim gubicima sto znaci da su firme kupljene sa MINUSOM i da je potrebno uloziti znacajan kapital da se podignu na noge i tek onda da postanu profitabilne. to je jasno ko dan.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#49 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by poznanik »

liberator wrote:ako je laz da je jeftinija roba iz Kine nego domaca onda ti pasa nemas pojma o trgovini i businessu a kamoli proizvodnji.
Imam paša, i više nego možeš zamisliti, i napominjem te da ponovo pročitaš moj komentar, nemoj samo slijepo slijediti upute pretpostavljenih, meni tvoj marketing ne treba ;-)
liberator
Posts: 14
Joined: 12/04/2011 14:40

#50 Re: Uskoro Bauhaus Sarajevo

Post by liberator »

poznanik wrote:
liberator wrote:ako je laz da je jeftinija roba iz Kine nego domaca onda ti pasa nemas pojma o trgovini i businessu a kamoli proizvodnji.
Imam paša, i više nego možeš zamisliti, i napominjem te da ponovo pročitaš moj komentar, nemoj samo slijepo slijediti upute pretpostavljenih, meni tvoj marketing ne treba ;-)
pa ti si taj koji je napisao da je jeftinija nasa roba nego kineska???? (ja sam mislio obratno sto se vidi iz teksta al eto desi se)
sto se mene tice, ja odlucujem koji mi je forum i koja mi je tema interesantna i kada cu da se ukljucim.
to sto ti ne odgovara istina je nesto sasvim drugo ;)
Post Reply