Gdje u Sa......

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

kojeime

#851 Re: Gdje u Sa......

Post by kojeime » 20/09/2011 14:51

inSighT wrote:Kad smo već kod gitara, zna li iko nekog studenta, profesora, sta vec koji daje instrukcije iz gitare? Isao sam prije na instrukcije kod jednog profesora, ali je odselio bem ga celava :lol: . Steta jer je zivio 100m od mene pa nisam morao vucati gitaru kroz cijeli grad. :mrgreen:

Ako ima neko da zna gdje mogu naci instrukcije iz gitare(klasicna/akusticna gitara) neka javi! Hvala unaprijed! :arrow:
Instrukcije za gitaru mozes lako kupiti u knjizarama, ako ne onim koje prodaju nove knjige, onda u knjizarama-antikvarnicama. Barem u Sarajevu nije problem kupiti tu literaturu.

U principu za sviranje iz zabave ti je lako, malo teorije koja pise u tim knjigama i sve ostalo ti je vjezba i pronalazenje licnog stila, a to te ni jedna knjiga ne moze nauciti.

Ako trazis tablature, note za odredjene kompozicije, to ne znam gdje da pogledas, na internetu sigurno, pa nasao ili besplatne ili narucivao.

Ako ces da sviras "onako" ne treba ti profesor, mozes sam nauciti ali da vjezbas par sati dnevno. Pa vecina poznatih gitarista "lakih nota" je samouka. Tako da ako planiras svirati u nekom pop/rok/jazz sastavu, skola ti nije neophodna. Mozda moze pomoci da ne lutas i lakse savladas teoriju i slicno, ali nije neophodna. Ne znam da li neki od nasih poznatih gitarista "lakih nota" daje casove.

Imas i na youtube primjera kako svirati gitaru, kako svirati sa odredjenim stilom, pa mozes i tu vidjeti.

Ako ces ozbiljno da sviras, onda bolje da upises muzicku skolu/akademiju nego da ides na privatne casove. Pitanje je da li u BiH mozes naci profesora koji bi te pripremio tako da napravis karijeru kao, recimo, Ana Vidovic. Ako postoji, super, ja do sada nisam cuo za takve privatne casove i za gitariste koji su napravili takve karijere kao vec spomenuta Ana pohadjajuci privatne casove.

Kada kazem ozbiljno sviranje mislim na sviranje Bacha, Tarrege, Albeniza itd... Ne mislim da jazz ili rock nije ili ne moze biti ozbiljno sviranje, znate na klasifikaciju o kojoj govorim.

Anu sam spomenuo kao mozda danas najpoznatijeg gitaristu (najpoznatiju gitaristicu) ozbiljne muzike iz naseg regiona (Hrvatska). Nisam htio da poredim sa ljudima koji dolaze iz zemalja gdje su poznate i jake skole/konzarvzatoriji u kojima se uci gitara, htio sam da poredim sa zemljama sto slicnijim i blizim nasoj. Pa i ta Ana je na kraju morala otici u SAD da bi napredovala.

inSighT

#852 Re: Gdje u Sa......

Post by inSighT » 22/09/2011 00:39

@kojeime

WOW! Hvala na odgovoru :thumbup:

Ja sam u sustini naucio svirati gitaru preko youtube-a, knjiga i mnogih "hackovanih" video tutorijala koje sam skidao djabalabe preko radpishare, filesonic, i torrent-a, šmrc :D

Uglavnom naucio sam dosta toga ukljucujuci i teoriju, ali imam nekih pitanja pa zato sam imao zelju otici nekom intruktoru da mi pojasni jer nisam odavno. Svakako puno hvala na odgovoru, nasao sam instruktora i sto je najbolje tu mi je u blizini, hihihih

bordo gandalf

#853 Re: Gdje u Sa......

Post by bordo gandalf » 22/09/2011 13:55

Ima li se gdje u Sa uzeti...hitno je :D
Image

Lida_A

#854 Dječiji kostimi za rođendan?

Post by Lida_A » 22/09/2011 15:53

Gdje ima kupiti u Sarajevu?

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#855 Re: Gdje u Sa......

Post by Admir_1984 » 22/09/2011 19:04

Jest da sam previshe neinformisan, al moram pitati gdje kupiti kasicu za ubacivanje love, a da nije na kljuc neki. da samo mozes pare izvaditi kada je razbijes :roll:

VenomousV

#856 Re: Gdje u Sa......

Post by VenomousV » 22/09/2011 19:05

Admir_1984 wrote:Jest da sam previshe neinformisan, al moram pitati gdje kupiti kasicu za ubacivanje love, a da nije na kljuc neki. da samo mozes pare izvaditi kada je razbijes :roll:
knjizare, konzum...
nije na razbijanje nego je moras otvoriti onim otvaracem za konzerve :D

kokuz_sa

#857 Re: Gdje u Sa......

Post by kokuz_sa » 22/09/2011 19:21

rashtiman wrote:Ima li se gdje u Sa uzeti...hitno je :D
Image
Image
ja mislim da one ne dodju uz ambrelu :D

dragonz

#858 Re: Gdje u Sa......

Post by dragonz » 22/09/2011 19:34

Gdje u Sarajevu prebaciti snimak sa audio kasete na CD ?

kokuz_sa

#859 Re: Gdje u Sa......

Post by kokuz_sa » 22/09/2011 19:35

dragonz wrote:Gdje u Sarajevu prebaciti snimak sa audio kasete na CD ?
dobrinja-FIVA TV-to je dole hmm stanica prije okretaljke
kod bivseg SA CLUB-a imas fotooptik koji to isto radi

VenomousV

#860 Re: Gdje u Sa......

Post by VenomousV » 22/09/2011 19:43

kokuz_sa wrote:
dragonz wrote:Gdje u Sarajevu prebaciti snimak sa audio kasete na CD ?
dobrinja-FIVA TV-to je dole hmm stanica prije okretaljke
kod bivseg SA CLUB-a imas fotooptik koji to isto radi
+ fotokopirnica u prolazu kod vinarije topic :D

bordo gandalf

#861 Re: Gdje u Sa......

Post by bordo gandalf » 22/09/2011 20:01

kokuz_sa wrote:
Image
ja mislim da one ne dodju uz ambrelu :D
Ovo ide k'o poklon doci ce neko pod kisobran :D

pin-up

#862 Re: Gdje u Sa......

Post by pin-up » 23/09/2011 01:10

Admir_1984 wrote:Jest da sam previshe neinformisan, al moram pitati gdje kupiti kasicu za ubacivanje love, a da nije na kljuc neki. da samo mozes pare izvaditi kada je razbijes :roll:
Tetrapak od mlijeka, koji ima onaj gore otvarač u obliku pravougaonika, operi, osuši... i voila :D :D :D

kojeime

#863 Re: Gdje u Sa......

Post by kojeime » 23/09/2011 14:23

Pitanje: Gdje u Sarajevu prebaciti snimak sa audio kasete na CD ?

Pa prikopcaj kasetofon na racunar tako da izlaz za slusalice iz kasetofona prikopcas na line in ulaz zvicne kartice na racunaru, pokreni neki program za audio recording (Audacity je besplatan i dobar) i uradi sam to. Snimi u nekom loseless formatu, na primjer wav formatu, nemoj u kompresovanom formatu, recimo MP3. Doduse, posto snimas sa kasetofona u startu neces imati savrsen ulazni signal, pa mozes snimiti i u MP3, neces izgubiti puno na kvaliteti snimka a bice ti manji fajlovi za daljnji rad. Poslije snimanja na racunar raznim softverom mozes konvertovati u razlicite audio formate pa i u format postreban za CD i snimiti audio CD.

Nadam se da imas neki kasetofon. Ako nemas kasetofon i ne mozes ni od koga posuditi, onda si vec ranije dobio odgovor.

Ovo ti govorim da ne placas. Ako ti je jednostavnije platiti, vec si dobio odgovor ranije.

kojeime

#864 Re: Gdje u Sa......

Post by kojeime » 23/09/2011 14:29

Bolje ti je ako imas kasetofon sa posebnim izlazom za snimanje, izlaz sa slusalice mozda nece dati najbolji signal, ali moze posluziti.

Ako imas pristup HiFI sistemu u kojem je kasetofon samo jedna od komponeneti i pojacalo koje ima play izlaz i rec ulaz, tu ti je kvalitet signala najbolji, prikopcaj izlaz (play) sa pojacala na line in ulaz zvucne kartice racunara. Ali za to ce ti trebati pojacalo koje moze prikopcati dva kasetofona, ili monitor izlaz ili da pojacalo ima line out izlaz.

I da, nemoj se prevarti pa prikopcati racunar na izlaz pojacala za zvucnike :) Ostaces bez zvucne kartice/maticne ploce :)

Izlaz o kojem govorim je izlaz iz pojacala koje se nalazi na mjestu gdje se kopcaju komponente sistema (kasetofon, gramofon, cd...) NE na mjestu gdje se kopcaju zvucnici.

Procitaj: http://www.wikihow.com/Transfer-Cassett ... o-Computer

alica.k

#865 Re: Gdje u Sa......

Post by alica.k » 23/09/2011 19:18

Walter76 wrote:Hvala na linku. Moram vidjeti imaju li Alhambra Spanske gitare jer su superiorne. Proizvode se u Spaniji i kvalitetnije su od ovih iz Japana, Koreje itd... Materijali koje koriste su top, a zvuk je epic. Problem je samo sto Amadex ima klasicne gitare ove marke, a nisu narucili nikako akusticne verzije, sumnjam da ima iko osim njih.
jeee hvala ti za ovu info za alhambra gitaru, isla sam je danas kupiti sestri :D inace je patila za alhambra gitarom :)

nepredvidiva

#866 Re: Gdje u Sa......

Post by nepredvidiva » 24/09/2011 21:41

Gdje kupiti dobar, obiman i kvalitetan riječnik bosanskog ili hrvatskog jezika? Molim preporuke za naslov.
Gdje kupiti dobar i povoljan diktafon i koje marke?

kojeime

#867 Re: Gdje u Sa......

Post by kojeime » 25/09/2011 02:45

nepredvidiva wrote:Gdje kupiti dobar, obiman i kvalitetan riječnik bosanskog ili hrvatskog jezika? Molim preporuke za naslov.
Gdje kupiti dobar i povoljan diktafon i koje marke?
Pa rjecnike valjda u knizari :)

Dobar diktafon je Sony ili Olympus, a sad da ima dobar i povoljan i to u BiH ne znam, cijene Sony i Olympusa pocinju sa oko 100KM pa idu navise. Jeftiniji imaju samo ugradjenu memoriju i to oko 256MB do oko 2GB i prosjecan kvalitet snimka, skuplji koriste i microSD kartice i imaju bolji kvalitet snimka kao i dodatne funkcije (uredjivanje snimka direktno u diktafonu, bez racunara). Kada kazem prosjecan mislim da je kvalitet dovoljan za snimanje intervjua za novine koji ce biti prekucavan ili predavanja i slicno, kvalitet nije dovoljan za recimo pustanje u radio-emisiji. Mozes ih naci u prodavnicama koje prodaju Sony i Olympus opremu, u knjizarama i slicno. Imas kupiti jeftinih kineskih MP3 playera sa funkcijom snimanja zvuka, ali kakav je kvalitet ne bih ti znao reci. Ovo govorim za digitalne diktafone. Mozes jos uvijek naci i analogne diktafone koji koriste ili standardne kasete ili mikrokasete, oni su jeftiniji, ali bih ti preporucio ove digitalne ako ni zbog cega drugog, onda zato jer ne moras nositi kasete sa sobom i kupovati kasete. A i ne moras se muciti sa eventualnim konvertovanjem analognog snimka u digitalni za uredjivanje na racunaru. Pogledaj radnje koje prodaju Sony, Olympus i Panasonic opremu, tu ces najvjerovatnije naci analogne. Moguce u nekim knjizarama takodje ili na pijaci.

Naravno, govorim o diktafonima koji snimaju govor.

Ako ces snimati muziku onda ti diktafon mozda nece imati dovoljno kvalitetan snimak i u tom slucaju ti treba PCM linearni snimac koji mozes kupiti u muzickim radnjama (Rasa - Yamaha, Artist - Zoom i Tascam, Music shop Brothers cini mi se takodje prodaje Zoom, i radnje koje prodaju Olympus, Olympus ima neke od najkvalitetnijih PCM snimaca), vidi na njihovim web stranicama. Ali ovi PCM snimaci su puno skuplji od diktafona za snimanje govora, najjeftiniji PCM snimac (Zoom H1) kosta oko 250KM dok recimo Olympus LS11 moze kostati kod nas oko 800KM.

Naravno, PCM snimac ce ti snimiti i govor bolje od obicnog diktafona, ali ako ti treba samo snimanje govora, ne isplati se skuplje placati PCM snimac.

lilla7

#868 Re: Gdje u Sa......

Post by lilla7 » 25/09/2011 02:56

nepredvidiva wrote:Gdje kupiti dobar, obiman i kvalitetan riječnik bosanskog ili hrvatskog jezika? Molim preporuke za naslov.
Obiman i kvalitetan rječnik bosanskog jezika nažalost ne postoji.

Image

Imaš ovaj posljednji objavljeni.

Pennycillyn

#869 Surfer ogrlice

Post by Pennycillyn » 25/09/2011 11:50

Gdje kupiti muske surfer muske ogrlice? nesto tipa http://www.google.ba/search?hl=bs&q=sur ... a=N&tab=wi ...

moonlight7

#870 Re: Surfer ogrlice

Post by moonlight7 » 25/09/2011 12:45

na stolovima bižuterije :roll:

Pennycillyn

#871 Re: Surfer ogrlice

Post by Pennycillyn » 25/09/2011 18:32

moonlight7 wrote:na stolovima bižuterije :roll:
dobro to, neko kontam znal neko mozda nehi shop gdje ima malo veci izbor i sl...

Michun

#872 Re: Gdje u Sa......

Post by Michun » 25/09/2011 19:11

Helanke crne al one sto izgledaju kao kozne?

van Basten

#873 Re: Gdje u Sa......

Post by van Basten » 25/09/2011 21:40

gdje kupiti zaštitu za utičnice i za ćoškove stola?

MAN-lion's coach

#874 Re: Gdje u Sa......

Post by MAN-lion's coach » 25/09/2011 21:48

van Basten wrote:gdje kupiti zaštitu za utičnice i za ćoškove stola?
Image

Misliš ove za utičnice?
Mislim da ima u Turbo limaču isto kao i ovo za stolove. :?
Ako nema onda u prodavnicama elektro materijala,sigurno imaju.
Mislim da sam ih vidjela u penny-u i Interexu.

van Basten

#875 Re: Gdje u Sa......

Post by van Basten » 25/09/2011 22:42

ma ja, tako nešto... dijete počinje puzati i hodati pa da se zaštitimo koliko možemo... hvala na informaciji :thumbup:

Post Reply