"manekenke" prose

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

slushatelj

#1 "manekenke" prose

Post by slushatelj » 25/09/2010 15:16

U mnogim dijelovima grada mogu se vidjeti mlade osobe,uglavnom djevojke,kako sjede ispružene ruke i prose.A obučene su odlično vrlo kvalitetnom odjećom i obućom.Djeluje vrlo čudno da prose a imaju sredstava za lijepo,ne jeftino,oblačenje.Nije u potpunosti jasan ovaj kontrast?Da li ne žele raditi,ili na mogu naći posao ili....?

sofist

#2 Re: "manekenke" prose

Post by sofist » 25/09/2010 16:18

slushatelj wrote:U mnogim dijelovima grada mogu se vidjeti mlade osobe,uglavnom djevojke,kako sjede ispružene ruke i prose.A obučene su odlično vrlo kvalitetnom odjećom i obućom.Djeluje vrlo čudno da prose a imaju sredstava za lijepo,ne jeftino,oblačenje.Nije u potpunosti jasan ovaj kontrast?Da li ne žele raditi,ili na mogu naći posao ili....?
Ja sam zimus primijetio da ujutro na Otoci, izadje njih 5-6 iz tramvaja, otprilike su od 25-55 godina starosti, i rasporede se od mosta pa prema buvljaku i okolnim ulicama. Liče jedna na drugu, kao da su sestre, obučene su u neke kapute i suknje, imaju marame na glavama... Daleko od toga da su manekenski tipovi ali izgledaju normalno, sposobne za rad. Nije mi jasno zašto prose? Nisam razgovarao sa njima da vidim imaju li neku "falinku" ali mi se čini da se radi o organizovanom prosjačenju.

Komšinica

#3 Re: "manekenke" prose

Post by Komšinica » 25/09/2010 18:37

Ja sam nedavno vidjela jednu djevojku u blizini Bezistana, a poslije ispred Manga, i prva reakcija je bila :shock: . Djevojka je bila pokrivena, vrlo lijepa i lijepo obučena... Prvo nisam bila sigurna da stvarno prosi, da drži ruku ispruženu... par puta sam se okrenula, nisam mogla da vjerujem.

Žao mi je bilo, razmišljaš šta je moralo "natjerati" na tako nešto... :(

Bušman

#4 Re: "manekenke" prose

Post by Bušman » 25/09/2010 18:41

Komšinica wrote:Žao mi je bilo, razmišljaš šta je moralo "natjerati" na tako nešto... :(
Nazalost, droga je vrlo moguc uzrok :S

Komšinica

#5 Re: "manekenke" prose

Post by Komšinica » 25/09/2010 18:45

Moguće, ali mi nikako nije izgledala kao neko ko se drogira. Mada sve je moguće, ko će znati... Ali tužno svakako...

dharma

#6 Re: "manekenke" prose

Post by dharma » 25/09/2010 18:51

Komšinica wrote:Ja sam nedavno vidjela jednu djevojku u blizini Bezistana, a poslije ispred Manga, i prva reakcija je bila :shock: . Djevojka je bila pokrivena, vrlo lijepa i lijepo obučena... Prvo nisam bila sigurna da stvarno prosi, da drži ruku ispruženu... par puta sam se okrenula, nisam mogla da vjerujem.

Mislim da sam tu istu djevojku vidjela prije 2-3 dana kraj trznice negdje. Ni ja nisam odmah bila sigurna da li prosi ili samo stoji. Djevojka izuzento lijepa, cista, fino obucena i bas je cudna situacija bila. U glavi mi se samo vrtilo pitanje koja li je muka nju na ovo natjerala, jer joj se na licu vidjelo da joj je nekako neugodno.

sofist

#7 Re: "manekenke" prose

Post by sofist » 25/09/2010 20:11

dharma wrote:
Komšinica wrote:Ja sam nedavno vidjela jednu djevojku u blizini Bezistana, a poslije ispred Manga, i prva reakcija je bila :shock: . Djevojka je bila pokrivena, vrlo lijepa i lijepo obučena... Prvo nisam bila sigurna da stvarno prosi, da drži ruku ispruženu... par puta sam se okrenula, nisam mogla da vjerujem.

Mislim da sam tu istu djevojku vidjela prije 2-3 dana kraj trznice negdje. Ni ja nisam odmah bila sigurna da li prosi ili samo stoji. Djevojka izuzento lijepa, cista, fino obucena i bas je cudna situacija bila. U glavi mi se samo vrtilo pitanje koja li je muka nju na ovo natjerala, jer joj se na licu vidjelo da joj je nekako neugodno.
Ima ona jedna mladja (ali nije lijepa), što se vrti oko Begove... Sinoć meni pridje, traži koju marku... Ima lafo tumor na mozgu (pu pu pu)... Narkomanka.

nellington

#8 Re: "manekenke" prose

Post by nellington » 25/09/2010 20:36

Istu sam jednom vidio na Grbavici, kod džamije, nakon džume. Dugo poslije nisam mogao izbaciti tu sliku iz glave.

:(

ratata

#9 Re: "manekenke" prose

Post by ratata » 26/09/2010 01:04

slushatelj wrote:U mnogim dijelovima grada mogu se vidjeti mlade osobe,uglavnom djevojke,kako sjede ispružene ruke i prose.A obučene su odlično vrlo kvalitetnom odjećom i obućom.Djeluje vrlo čudno da prose a imaju sredstava za lijepo,ne jeftino,oblačenje.Nije u potpunosti jasan ovaj kontrast?Da li ne žele raditi,ili na mogu naći posao ili....?
ima neka fotka konkretno?

Jara

#10 Re: "manekenke" prose

Post by Jara » 26/09/2010 01:09

Dragi moji, biće da je to organizirano, da imaju "menadžera" koji ih je obukao u "uniforme". Ima ih više, neke idu u parovima, neke same. Motaju se oko džamije, po čaršiji i šire. Ne vjerujem da su" imidž" dizajnirale samostalno. Ne vjerujem ni da su narkomanke. Ta "pokrivenost" mi izgleda neprirodno i kostimirano. Ljetos i lani se, za vrijeme SFF-a, pojavila grupa lijepo obučene, počešljane i uredne djece koja prose. Sve miriše na isti izvor. ;-)
Previše ih je odjednom da bi bilo slučajno.

Jara

#11 Re: "manekenke" prose

Post by Jara » 26/09/2010 01:12

I najvjerovatnije one dobiju mali dio onoga što isprose a najviše uzme "boss".

Jara

#12 Re: "manekenke" prose

Post by Jara » 26/09/2010 01:15

sofist wrote: Ja sam zimus primijetio da ujutro na Otoci, izadje njih 5-6 iz tramvaja, otprilike su od 25-55 godina starosti, i rasporede se od mosta pa prema buvljaku i okolnim ulicama. Liče jedna na drugu, kao da su sestre, obučene su u neke kapute i suknje, imaju marame na glavama... Daleko od toga da su manekenski tipovi ali izgledaju normalno, sposobne za rad. Nije mi jasno zašto prose? Nisam razgovarao sa njima da vidim imaju li neku "falinku" ali mi se čini da se radi o organizovanom prosjačenju.
To je to...

Dimetil_živa

#13 Re: "manekenke" prose

Post by Dimetil_živa » 26/09/2010 01:26

Vidjela sam i ja istu tu djevojku kod caffe Imperijala. Stoji i prica sa nekim covjekom,i drzi ispruzenu ruku. Jako cudan prizor . Cista je i lijepo obucena :-?

Jara

#14 Re: "manekenke" prose

Post by Jara » 26/09/2010 01:43

Dimetil_živa wrote:Vidjela sam i ja istu tu djevojku kod caffe Imperijala. Stoji i prica sa nekim covjekom,i drzi ispruzenu ruku. Jako cudan prizor . Cista je i lijepo obucena :-?
Ha, čuj...moderna vremena, možda im je gazda PR educiran.
A moguće da su vanzemaljci među nama...znate "one" filmove! :run:
:lol:

MAN-lion's coach

#15 Re: "manekenke" prose

Post by MAN-lion's coach » 27/09/2010 00:12

.....
Last edited by MAN-lion's coach on 12/01/2017 00:28, edited 1 time in total.

Dimetil_živa

#16 Re: "manekenke" prose

Post by Dimetil_živa » 27/09/2010 17:45

Jara wrote:
Dimetil_živa wrote:Vidjela sam i ja istu tu djevojku kod caffe Imperijala. Stoji i prica sa nekim covjekom,i drzi ispruzenu ruku. Jako cudan prizor . Cista je i lijepo obucena :-?
Ha, čuj...moderna vremena, možda im je gazda PR educiran.
A moguće da su vanzemaljci među nama...znate "one" filmove! :run:
:lol:
Sve je moguce :-) :-)

BiH-x

#17 Re: "manekenke" prose

Post by BiH-x » 28/09/2010 01:12

Ne kontam; jesu li Romkinje ili Bosanke ove prosjakinje?

mokosh

#18 Re: "manekenke" prose

Post by mokosh » 28/09/2010 01:25

Ima jedna na autobuskoj stanici... normalna djevojka. Prica je da su studira dif, da su joj ukrali torbu i nema para da se vrati kuci i kao lose joj je sto mora da trazi bla bla... Ja prvi put povjerovala, ali mi je vec nakon drugog puta postala sumnjiva :-) :skoljka:

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#19 Re: "manekenke" prose

Post by Pera Trta » 28/09/2010 15:02

BiH-x wrote:Ne kontam; jesu li Romkinje ili Bosanke ove prosjakinje?
Čudi me da do sada ovi forumski zaštitnici ljudskih prava već nisu zavapili "pa i Romi su Bosanci!" :D

minjonja

#20 Re: "manekenke" prose

Post by minjonja » 28/09/2010 15:54

meni je vala vise zao djece... samo ih istresu na glavnu ulicu same. samo je pitanje vremena kad ce nekog pokupiti. niti se skoluju, nit se igraju, gluposti jedu...

Ma.Le.Na

#21 Re: "manekenke" prose

Post by Ma.Le.Na » 28/09/2010 16:00

malo mi je neobicno da svi bas svi se cude sto je ta djevojka koja prosi cista..
ok odjecu gledati ali higijena je apsolutno nevezana za imovinsko stanje
neko ko nema novca ne znaci da nema osnovne higijenske navike ..sapun nije skup na kraju krajeva
valjda smo mi svi navikli da onaj ko prosi mora biti i prljav

Dimetil_živa

#22 Re: "manekenke" prose

Post by Dimetil_živa » 28/09/2010 18:11

Ma.Le.Na wrote:malo mi je neobicno da svi bas svi se cude sto je ta djevojka koja prosi cista..
ok odjecu gledati ali higijena je apsolutno nevezana za imovinsko stanje
neko ko nema novca ne znaci da nema osnovne higijenske navike ..sapun nije skup na kraju krajeva
valjda smo mi svi navikli da onaj ko prosi mora biti i prljav
To bi u pravilu trebalo biti tako,ali uglavnom nije. Valjda se trude da izledaju sto jadnije,da se covjek smiluje i da im da koju marku .
Da napomenem,ne generalizujem stvari.. uvijek ima izuzetaka. :mrgreen:

Jara

#23 Re: "manekenke" prose

Post by Jara » 28/09/2010 20:37

minjonja wrote:meni je vala vise zao djece... samo ih istresu na glavnu ulicu same. samo je pitanje vremena kad ce nekog pokupiti. niti se skoluju, nit se igraju, gluposti jedu...
Da... :x :sad: ostave ih na stupskoj petlji da stoje na punoj liniji...trogodišnjake i koju godinu starije.
A ove "manekenke"...zašto bi mi bilo njih više žao od prljavih? :-)
Simptomatično je da su se odjednom pojavile, da su slično obučene. Vjerovatno su došle "ta trane", domaće žene se onako ne pokrivaju. Loša kostimografija...

zijancer

#24 Re: "manekenke" prose

Post by zijancer » 28/09/2010 23:14

Ma.Le.Na wrote: valjda smo mi svi navikli da onaj ko prosi mora biti i prljav
vjerovatno je i makro dosao do istog zakljucka

minjonja

#25 Re: "manekenke" prose

Post by minjonja » 29/09/2010 08:40

ma to jel neko cist ili prljav zavisi sta su oni skontali da je najunosnije na odredjenoj lokaciji. jednom sam pravo rano krenula prevoznim sredstvom negdje i vidis 10 prosjaka kako ulaze. pola cisto pola prljavo. koliko sam skontala cisti idu tamo gdje ima najvise turista (ferhadija), prljavi stanu npr kod robota i pruze ruku. onda oni peraci-djecaci na raskrsnicama su uglavnom cisti sa geliranom kosom. ima i onih djecaka koji cuvaju male prosjake (djecu od 3 godine) koju su u nekim odrpanim ofucanim sugavim krpicama, a ovi sto ih cuvaju su u normalnoj odjeci, gel u kosi, cvike i tri mobitela drze u rukama i pustaju muziku i gledaju klipove (vjerovatno tek bili ukrali kad sam ja to vidjela). ovo je organizovani kriminal, iskoristavanje djece, krsenje osnovnih ljudskih prava, trafficking jer ljude uvoze iz drugih zemalja. (gdje je onaj clanak kako roditelju prodaju djecu i salju u druge drzave da prose?) zato nikad niko od mene nece dobiti ni 5 kf sve da lezim na milionima.

Post Reply