Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#1 Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

Kako vidimo Olovo zeli da s prikljici Kantonu Sarajevo. U nekim okolnostima to bi bilo logicno.
Medjutim, po mome misljenju, logicnije bi bilo da se opcina Kiseljak pripoji Kantonu Sarajevo. Zato? Pa postoji vise razloga. Jedan od njihje i cinjenica da bi hvati dobili svoju opcinu u KS, te bi tako mogli da efektivno brane interese ne samo hrvata u KS, nego u gradu Sarajevo kroz indirektne nadleznosti. Druga stvar je blizina Kiseljaka Sarajevu. Mnogo, mnogo, mnogo blize i infrastrukturalno povezanije nego li sa Travnikom. Treca stvar je cinjenica da je Kiseljak ekonomski vezan iskljucivo za Sarajevo i okolinu. I naravno tu je fakt da Kiseljak prirodno, ekonomski i historijski pripada metro podrucju Sarajeva.
Kakvo je Vase misljenje o ovome?
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#2 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by maxim2000 »

To sa opstinom stoji, ali bi u svemu drugom opet bili nadglasani jer ih u Opstini Kiseljak nema ni priblizno dovoljno da bi igrali bilo kakvu ulogu u KS. A to sto su upućeni na KS je prirodna pojava, kao i da Olovo bude dio KS ili mozda TK, ali ocito hrvatima je u interesu samo da se drze zajedno i da budu kraljevi u svojim malim kraljevstvima, jer sa manje od 12% ukupnog stanovnistva u BIH imaju 1/3 vlasti!!!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Cholina_Lokica »

ovo kako je krenulo jos malo pa ce komplet federacija biti kanton sarajevo :-? :|
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#4 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

Ipak bi imali neke ovlasti i zastupnike u samom Kantonu, sto bi ipak dovelo do cinjenice da ne bi bili toliko ugrozeni u samom Sarajevu. Nekima se ovo cini malo, medjutim, par ljudi na velikim pozicijama znaci mnogo za dijete koje odrasta u Sarajevu ili Kiseljaku, a koje je hrvat. Kao prvo, taj grad mu ne bi bio toliko stran. Kao durgo, Kiseljak bi ovime vise profitirao ekonomski, zdravstveno i obrazovno, nego li sa Travnikom. Cinjenica da su roditelji sadasnjih stanovnika Kiseljaka izdvajali svoje novce za izgradnju bolnica i studentskih domova u Sarajevu, dok su bili u sastavu Sarajevske regije, a sada nemaju pravo da koriste te iste resurse kao u obimu u kakvom imaju stanovnici Kantona Sarajevo je porazavajuca i ponizavajuca.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#5 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by The 51st State »

predlazem i kresevo pride :D , ima smisla prica ali sumnjam da bi hdz dozvolio sebi da izgubi tako jaku opstinu u srednje-bosanskom kantonu.
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#6 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

The 51st State wrote:predlazem i kresevo pride :D , ima smisla prica ali sumnjam da bi hdz dozvolio sebi da izgubi tako jaku opstinu u srednje-bosanskom kantonu.
HDZ ne gubi ovu opcinu, nego naprotiv, dobija svoju opcinu u Kantonu Sarajevo. ;-)
User avatar
lazni penzioner
Posts: 69
Joined: 30/01/2010 17:49
Location: stranacka centrala

#7 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by lazni penzioner »

Čovjek i po' wrote:HDZ ne gubi ovu opcinu, nego naprotiv, dobija svoju opcinu u Kantonu Sarajevo. ;-)

I sto ce nam koji klinac oni u nasem kantonu? Sta time dobijamo? :?
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#8 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by samo malo »

HDZ se ne pita, pitaju se stanovnici Kiseljaka. A oni sigurno ne zele u sarajevski kanton, nemaju taj interes. Olovo i Vares zele, jer ih mafija iz ZE-DO kantona dere ko volove.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#9 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Miki123 »

Ako može Olovo, mogu i trebaju i Visoko i Breza :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#10 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by The 51st State »

HDZ ne gubi ovu opcinu, nego naprotiv, dobija svoju opcinu u Kantonu Sarajevo. ;-)
kako mislis ne gubi? da, dobija opstinu u KS ali gubi istu u SBK, sad sta im je bitnije pojma nemam. u svakom slucaju, i kada je u pitanju kiseljak i kada je u pitanju olovo, moraju se i gradjani kantona sarajeva izjasniti o jednom takvom prikljucenju.
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#11 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

lazni penzioner wrote:
Čovjek i po' wrote:HDZ ne gubi ovu opcinu, nego naprotiv, dobija svoju opcinu u Kantonu Sarajevo. ;-)
I sto ce nam koji klinac oni u nasem kantonu? Sta time dobijamo? :?
Jesi li ikada cuo za izraz multieticnosti, raznolikost, itd ...
Znas li uopce sta je moto Europske unije?

Svako iskustvo moze da obogati covjeca, pa tako i Kanton. ;-)
Miki123 wrote:Ako može Olovo, mogu i trebaju i Visoko i Breza :D
Sto se mene tice, svakako!
User avatar
lazni penzioner
Posts: 69
Joined: 30/01/2010 17:49
Location: stranacka centrala

#12 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by lazni penzioner »

Čovjek i po' wrote:Jesi li ikada cuo za izraz multieticnosti, raznolikost, itd ...
Znas li uopce sta je moto Europske unije?

U ovom slucaju to znaci hiljade ljudi koji na svaki moguci nacin izbjegavaju placanje poreza, a koristili bi usluge koje placaju bosnjaci koji pune budzet KS. Da ne spominjem da je ionako klaonica u vlasti KS, jos nam samo hrvati fale. Prvi dan bi odmah bili ugrozeni. Tako da.. multivitamine ostavi za neka druga doba i neke druge narode. :D
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#13 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

Na osnovu ovih izjava, nemoguce je neprimjetiti da ekskluzivitet na pripajanje Kantonu Sarajevo iskljucivo imaju opcine sa bosnjackom vecinom? :run:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#14 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Miki123 »

lazni penzioner wrote:
Čovjek i po' wrote:Jesi li ikada cuo za izraz multieticnosti, raznolikost, itd ...
Znas li uopce sta je moto Europske unije?

U ovom slucaju to znaci hiljade ljudi koji na svaki moguci nacin izbjegavaju placanje poreza, a koristili bi usluge koje placaju bosnjaci koji pune budzet KS. Da ne spominjem da je ionako klaonica u vlasti KS, jos nam samo hrvati fale. Prvi dan bi odmah bili ugrozeni. Tako da.. multivitamine ostavi za neka druga doba i neke druge narode. :D

Ma ja eto, pošteni bošnjjo biznismen i radnik ama baš nikad, nikako ne izbjegava plaćati porez. Naprotiv, jedva čeka svaki prvi u mjesecu da ispuni svoju zakonsku obavezu i čini to sa osmijehom!

:run: koji levat.
User avatar
lazni penzioner
Posts: 69
Joined: 30/01/2010 17:49
Location: stranacka centrala

#15 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by lazni penzioner »

Čovjek i po' wrote:Na osnovu ovih izjava, nemoguce je neprimjetiti da ekskluzivitet na pripajanje Kantonu Sarajevo iskljucivo imaju opcine sa bosnjackom vecinom? :run:
Sto se mene tice, nema prekrajanja granica kantona.
Miki123 wrote:Ma ja eto, pošteni bošnjjo biznismen i radnik ama baš nikad, nikako ne izbjegava plaćati porez. Naprotiv, jedva čeka svaki prvi u mjesecu da ispuni svoju zakonsku obavezu i čini to sa osmijehom!
Nisam govorio u apsolutima. :D Uporedi npr. procenat naplate TV pretplate na prostorima sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom sa onim gdje su hrvati vecina i sve ce ti se samo kazati, "levatu". :D
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#16 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by kurty »

hocu i ja da Breza udje u KS... :D 8-) :D
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#17 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

Breza je kao i Kiseljak geografski, ekonomski, urbano i na sve ostale nacine okrenuta ka Kantonu Sarajevo. U nekim segmentima cak i vise. Vi ste najvise izgubili ovom podjelom. Ja sam na brezane uvjek gledao kao na sarajlije sa sireg podrucja grada. Ovdje je vise rijec o Kiseljaku.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by kurty »

Čovjek i po' wrote:Breza je kao i Kiseljak geografski, ekonomski, urbano i na sve ostale nacine okrenuta ka Kantonu Sarajevo. U nekim segmentima cak i vise. Vi ste najvise izgubili ovom podjelom. Ja sam na brezane uvjek gledao kao na sarajlije sa sireg podrucja grada. Ovdje je vise rijec o Kiseljaku.
ma znam, samo sam se malo nasalio
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#19 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by The Nightwatchman »

bolje biti prvi u drugoj ligi, nego drugi u prvoj ligi :D :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#20 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by The 51st State »

Visoko, Breza, Vares, Kiseljak, Kresevo, Olovo pa i Fojnica, sve to prirodno gravitira Sarajevu, no administrativno preuredjenje ce sacekati neka normalnija vremena.
solo1
Posts: 40
Joined: 21/08/2009 22:39

#21 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by solo1 »

kakva Breza, Olovo - cuj Kiseljak!? Niste normalni kakvo naslanjanje kakve trice, eto im tamo ZE-DO, Tuzla - tamo rjesavajte!

pripajanje kantonu - ZDRA'O!
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#22 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

solo1 wrote:kakva Breza, Olovo - cuj Kiseljak!? Niste normalni kakvo naslanjanje kakve trice, eto im tamo ZE-DO, Tuzla - tamo rjesavajte!
pripajanje kantonu - ZDRA'O!
Bez uvrede, ali iskreno mislim da bi tebi najbolje bilo da se vratis na planinu sa koje si sisao ili da se vratis u svoje selo, a odluku ko ce biti dio Sarajeva ili nece, prepustis nama, tj. pravim gradjanima Sarajeva i gradjanima opcina o kojima pricamo.
The 51st State wrote:Visoko, Breza, Vares, Kiseljak, Kresevo, Olovo pa i Fojnica, sve to prirodno gravitira Sarajevu, no administrativno preuredjenje ce sacekati neka normalnija vremena.
Za nadati se da ce to nekada biti uredjno kako treba. Ako ne radi danasnjih generacija stanovnika tih opcina, a onda radi njihove djece.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#23 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Max Bunker »

@Čovjek i po'-da su neka mirnija vremena i da izmedju Hrvata i Bosnjaka postoji neka ljubav i neko normalan odnos, to bi bila jedna jako pohvalna ideja ( mada, cesto idem u Fojnicu i boravim na prostoru Srednje Bosne i vidim da Hrvati i Bosnjaci, lagano i presutno, ali IPAK, se opet okrecu jedni drugima i mire se sto mi je jako drago ).
Ipak, vremena su takva, kakva su i iskreno, da se to desi i da Kiseljak udje u Kanton Sarajevo tu bi Hrvati bili na velikom gubitku.
Zasto ?
Zato, sto ( pozivam se na rezultate sa posljednih izbora http://izbori.ba/Mandati27102008/index.asp ) Kiseljak je jedina opcina gdje je pobijedila hrvaska stranka i gdje na osnovu popisa biraca i na osnovu glasova koliko je dobila koja stranka, da se zakljuciti da Hrvati imaju vecinu. U slucaju da se Kiseljak pripoji KS, Hrvati u Srednjoj Bosni ne bi vise bili u ravnopravnom polozaju sa Bosnjacima a u KS-u bi imali, malo bolji polozaj nego sada ( nista narocito ). U sustini, Hrvati bi bili razvuceni ( u politickom smislu ) na dva fronta a ni na jednom ne bi imali dovoljno snage da izdrze borbu do kraja.

Nego evo jedno pitanje za tebe. Imam osjecaj da zivis na prostoru Srednje Bosne i da si Hrvat, pa me interesuje, da li ti imas osjecaj, da hrvatska politika lagano " dize ruke " od Hrvata Srednje Bosne i da se okrece iskljucivo Zapadnoj Hercegovini ?
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#24 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Čovjek i po' »

Ne, ne zivim u srednjoj Bosni. Zivim u Sarajevu. Ima HR i BiH drzavljanstvo, ali se vise osjecam Bosancem, ali moja supruga jeste punkorvni hrvat.

Ja nemam osjecaj da je Hrvatska dize ruke od srednje BiH i da se okrece Zapadnoj Hercegovini. Zasto?

Ovo je odgovor na tvoje pitanje od strane moje supruge:
Pa iz razloga jer je digla ruke od BiH hrvata jos davne 1996 godine i pojedinci ne zele i nece to da shvate. Ako ljudima kazu da je tako, onda gube politicke poene i iluzije pada u vodu. Ljudi se igraju sa zivotima drugih ljudi, kao sto je slucaj i sa Srbima i sa Bosnjacima. Lazemo se stalno, a ne zelimo da prihvatimo cinjenice. No, ovo nije mjesto za takvu temu.

Nazad na temu. Da hrvati bi izgubili malo moci u SB Kantonu, ali bi zauzvrat dobili malo vise moci u Sarajevskom Kantonu, a samim tim i u Sarajevu. Jedini nacin da hrvati opstanu u BiH i da ne budu na marginama desavanja jeste da se okrenu Sarajevu i prihvate ga kao svoj grad. Mostar nema medjunarodnu politicku moc kao Sarajevo, a ni Siroki Brijeg. Takodjer, ako za primjer uzmemo Banja Luku, ona ima politicku moc, ali samo u BiH i malo u Srbiji, ali usporedbe radi, ta moc je na medjunarodnoj sceni zanemarajuca.

Jedini nacin da se cuje glas hrvata u BiH vani jeste kroz Sarajevo. Druge opcije nema. To je takodjer jedan od razloga zbog cega bi Kiseljak trebao biti dijelom KS, a ne SBK.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24390
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: Kiseljak u Kantonu Sarajevo?!?

Post by Haris.ba »

1. Ja kad čujem okrivljavanja Hrvatskih političara i Hrvata kako Sarajevo i Bošnjaci žive na račun njihovog rada, i kako FBIH uzima pare iz "hrvatskih županija" i šalje u "bošnjačke kantone" - same mi se eventualne konstrukcije o općini Kiseljak u Kantonu Sarajevo razjasne.

2. Pitanja koja ustvari najviše i sekiraju narod na obodima kantona su zdravstvo i obrazovanje. To se veoma lahko može riješiti donošenjem zakona na nivou FBIH (što Hrvati neće ni da čuju) da se da zakonska i institucionalna mogućnost sklapanja ugovora između kantona koja se tiču zdravstva i obrazovanja. Tako da građani iz općina na obodu kantona mogu birati gdje će se liječiti i obrazovati(srednje i visoko obrazovanje). Onda to njihov kanton plaća kantonu u kojem zadovoljavaju svoja prava. Nešta slično postoji, ali veoma oskudno i bez dobrog zakona veoma u praksi teško sprovodivo.

3. Ovime se izbjegavaju nepotrebne priče i politizacije pred izbore.
Post Reply