Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#51 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by samo malo »

Tuzla, da :bih:

Ne znam je li ikada u ratu iko u Tuzli ubijen jer mu vjera ili nacija nije po necijem ukusu?

Nakon rata je bilo nekih medjunacionalnih problema, otimanja tudjih stanova, imovine, izgradnja dzamije/crkve po sistemu "gdje god vidis zgodno mjesto, ti tu dzamiju/crkvu posadi"?
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#52 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by samo malo »

karanana wrote:razlika izmedju banjaluke i sarajeva je da je iz banjaluke 100.000 bosnjaka protjerano, a iz sadasnjeg grada sarajeva je 100.000 srba otislo njihovom voljom i voljom njihovih lidera. prema tome, da, sarajevo nije multietnicno, ali ne njegovom krivicom kao sto je to slucaj sa gradovima u rs-u.
Jarane, promasio si karijeru, u SDA bi dogurao daleko sa ovakvom retorikom.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#53 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by BiH-x »

karanana wrote:vragolane, kontra pitanje: da je tih 100.000 srba ostalo, mislis da bi arzija tek tako lako bila izabrana na mjesto gdje je sada? znaci moras gledati na stvari hronoloski.
:thumbup:
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#54 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by elSaik »

Klodovik wrote:Kad se već spominje 1991., treba izračunati podatke za područje koje je Sarajevo tada obuhvatalo, pa onda reći ima li multietničnosti ili nema. Sjetimo se malo ko je držao koje pozicije u Sarajevu i BiH pred rat. Srbi i Hrvati su držali značajna mjesta u raznim sferama života i rada (što je sasvim normalno), ali i TADA su neki govorili kako su ugroženi. Ko je prije rata bio premijer, ministar odbrane, predsjednik skupštine, direktori firmi, profesori na univerzitetu, dekani itd.?

Meni je glavni pretpostavljeni Hrvat; prvi pretpostavljeni mi je Hrvat. U kancelariji nas ima troje konstitutivnih (kako se to danas kaže), a slično je u kancelariji do nas. I sve to u Sarajevu koje "nije multietnički i otvoreni grad".
I u Americi je crnac predsjednik pa to ne znači da se crnci ne kažnjavaju strožije za iste zločine nego bijelci.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#55 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by -LIBERO- »

Istina je da se vecina srba i hrvata koji su se vratili poslije rata ,vratili stanove,prodali ih i razgulili.

Al' hajde posteno da govorimo. Dal' stvarno mislite da nije bilo diksriminacije u zaposljavanju manjinskih naroda nakon rata?

Sta oni imaju od toga sto su im stanovi vraceni,da jedu parkete i zidove..najveci problem bilo koje povratnicke populacije je POSAO,kako u Sarajevo tako u bilo kojem dijelu drzave.

Posla nije bilo za bilo koga,ISTINA,ali je daleko mane posla bilo u institucijama kao sto su opstina,vlada,kanton i slicno gdje je na vratima pisalo "...nazivajmo Sellam...",a ovo sam svojim ocima znao vidjeti i bolo mi je oci iako nisam "manjinski" (mada i jesam jer se osjecam Bosancem),i recimo u cijelom takvom okruzenju nije bilo jednostavno nebosnjaku doci do zaposljenja,htjeli mi sebi priznati ili ne.

Atmosfera do neke '99,2000...i jeste bila u tom folu,nazivaj Sellam,kada je Ramazan grad je kao iz prazan ali bukvalno..znam da smo se mi zezali,jer sam tako nekako iz chafirske raje :D ,"...kada ce opet Ramazan da nadjemo mjesto u kafani gdje ocemo i kojoj hocemo..." :D ,petkom se radilo do 12 ili 13 sve zavisi kada je Dzuma pocinjala...u nekoj neobaveznoj prici bilo je jako naglasen taj neki osjecaj nacionalne netrpeljivosti i slicno.

Nemojte bolan pricati da je bilo sve "med i mlijeko2 i da eto nije nam jasno sto bi se "oni" (mada ovo oni,mi,vi MRZIM) losije osjecali.

A da ne pricam iz koliko je prijeratnih parkova,obdanista ,parkinga niklo novih Dzamija...budimo objektvni.

Sarajevo jednostavno nista nije pruzalo u tim prvim godinama da bi se "drugi2 osjecali kao da je to i njihov grad,i nije ni cudo sto je jako puno Srba i Hrvata koji su proveli cijelo vrijeme u opkoljenom Sarajevu zapucalo za Ameriku i Australiju.

Ljudi se nisu osjecali dobro ni u svome Sarajevu,a iz moralnih,politickih i drugih shvatanja nisu zeljeli da se svrstaju "kod svojih".

Lako je sada pametovati i pricati ko ih je tjerao i ko im je branio.....trenutno Sarajevo gdje je situacija neuporedivo pozitivnija,gdje se vise ni priblizno ne gleda ko je ko i ko je sta,nije slika Sarajeva poslije zavrsetka opsad.

I treba biti posten i to priznati.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#56 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by zonbirile »

karanana wrote:
no_crnjak wrote:mah....citam neke komentare i ono....
opstina novi grad je bila najmnogoljudnija opstina u Yu....i u njoj su procentualno prednjacili srbi...
eh....ja ih znam masu...sto su se isparili 92-ge...vrnuli se 96-te prodali stanove i sad zive po...hmm........tipa...Vlasenice,Šekovića,Bratunca,Pala,Trnova,Miljevine....pa i Beograda,Novog Sada,Podgorice........tako da mi licno.....puca....niko ih nije
tjerao...jbg...realnost...
to i ja hocu da kazem. oni fakticki nisu ni probali da se vrate. nisu ni dali prostora za to da im se pruzi prilika. dosli su od 96. pa nadalje sa jednom namjerom, a to je povrat i prodaja. ja mislim i da im je neko ponudio posao sekund kad su dosli da rjesavaju papire za stanove, ne bi pristali.

a ne kazem ja ni da su vlasti ista probale da urade po tom pitanju. ali zar nismo i mi "vecinski" u istim govnima sto se poslova i ekonomije tice?
--------------------------------------------
pa čim je toliko priče o odlascima i sami smo svijesni da nije multietični grad kao što je bio.Uskoro će imati taman po mjeri anamo onih do 5%-kraj priče
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#57 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by michio »

Bio je rat pa neke stvari i nisu vise iste. Ne znam samo sta ste ocekivali i cemu ste se nadali.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55683
Joined: 15/12/2008 16:53

#58 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by ultima_palabra »

Ne možemo sve Srbe i Hrvate koji su otišli iz SA strpati u isti koš.
- imamo one koji su '92 otišli na brda misleći da će se za par dana vratiti na tenkovima
- one koji su otišli jer su mislili da to nije bio njihov rat
- one koji su otišli jer su vidjeli kakav se belaj sprema
- one koji su otišli 93-95 jer su skontali da rat neće tako brzo završiti
- one koji su otišli jer nisu htjeli da završe na Kazanima
- one koji su otišli nakon rata zbog ekonomske situacije
- one koji su otišli nakon rata jer se nisu osjećali ravnopravnim
Imam razumijevanja za sve, osim ovih prvih
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#59 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by Klodovik »

elSaik wrote:
Klodovik wrote:Kad se već spominje 1991., treba izračunati podatke za područje koje je Sarajevo tada obuhvatalo, pa onda reći ima li multietničnosti ili nema. Sjetimo se malo ko je držao koje pozicije u Sarajevu i BiH pred rat. Srbi i Hrvati su držali značajna mjesta u raznim sferama života i rada (što je sasvim normalno), ali i TADA su neki govorili kako su ugroženi. Ko je prije rata bio premijer, ministar odbrane, predsjednik skupštine, direktori firmi, profesori na univerzitetu, dekani itd.?

Meni je glavni pretpostavljeni Hrvat; prvi pretpostavljeni mi je Hrvat. U kancelariji nas ima troje konstitutivnih (kako se to danas kaže), a slično je u kancelariji do nas. I sve to u Sarajevu koje "nije multietnički i otvoreni grad".
I u Americi je crnac predsjednik pa to ne znači da se crnci ne kažnjavaju strožije za iste zločine nego bijelci.
Da, položaj crnaca u Americi značajno se promijenio za postojanja Amerike.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#60 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by BaileyS »

Da je kako treba ne bi ovaj ni bio dogradonacelnik Sarajeva dok Bosnjaci ne mogu biti ni portiri u Banjaluci.

Sarajevo se ne treba opterecivati multietnicnoscu, Sarajevo je u Dejtonu formulisano kao glavni grad BiH ALI i kao kanton sa bosnjackom vecinom. Kad budemo pravili novu preraspodjelu onda neka mijenjaju status i Sarajevu a do tad, zna se, Dejton je na snazi i tu nema nikakavog "multietnickog" Sarajeva.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#61 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by PipiDugaDevetka »

Vragolan wrote: ...rat je stao prije 15 godina,
Potpisivanjem Okvirnog mirovnog sporazuma potpisano je primirje, rat nije stao,...Rat se vodi drugim sredstvima. Još se ne zna ko je ratni pobjednik,...

Kada se Sarajevu pribroje 60 000 ili 100 000 Istočnih Sarajlija, Sarajevo je prilično multietnično,...

Jedan od tih Istočnih Sarajlija radi u EUPM zgradi (Neđarići, FBiH), šef sikjuritija,...Kaže da je bio artiljerac,...Pitam ga je li ti bilo merak povlačiti konopac,...Kaže da je bio u RAJlovcu u artiljeriji,..Ko biva, ne mogu haubičke doletjeti otamo,...Bila amnestija,...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#62 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by callmethebreeeze »

ja sam na ovom forumu par godina i cini mi se da svake godine iskoci jedna tema slicna ovoj. i da, sto puta sam pisao, i sad kazem da je sarajevo bosnjacki grad. to je jako uocljivo kada dodjes iz vana jednom ili dva puta godinje, kao sto ja radim. a sto je to tako, ima dosta razloga, vec su pomenuti, pa bezze da se ne vrtimo u krug.

eh, sad, iako mislim da svako treba da cisti pred svojim vratima, i bla bla, takodjer smatram da je ovo problem koji se mora rjesavati na nivou drzave.

tj, da se uzme u obzir da u rs-u svaka supa ima svoju slavu, da hrvatska pocinje negdje kod mostara i sl. za vrat su nam zasjele etno.fasisticke bande, podpomognute klerom, i bojim se da nece za dugo sjahati. i pravo da vam kazem, strah me je da je proslo previse vremena, da su odrasle neke nove generacije i da treba pustiti vrijeme da ucini svoje, pa mozda opet grad bude multi kad se spoje zapdno i istocno. a do tada bi bilo fino da se prestanemo lagati.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#63 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by statix »

@calmethebreeeeze
Ja sam par mjeseci, a imam isti osjecaj.
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#64 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by Area_51 »

Pogledate samo koliko ima direktora javnih ustanova i preduzeca, vrtica, srednjih skola, osnovnih skola a da nisu Bosnjaci. Oko 1% a ostalo su Bosnjaci. Ocito se ljudi osjecaju nelagodno u takvoj konstelaciji odnosa. Kao Bosnjak, nije lako reci, ali je tako, ovo vise nije multietican grad. Multieticnost se ovdje ne broji time da ima i drugih nacija koje ovdje zive, nego koliko one ucestvuju u zivotu Grada ili Kantona Sarajevo, na raznim pozicijama. Ucestvuju samo ondje i nigdje vise, gdje sila zakona kaze da mora biti neko iz druge nacije. Toga je premalo. Po meni, kriva je SDA-SBiH koalicija.
fletcher
Posts: 24
Joined: 21/01/2010 15:17

#65 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by fletcher »

@ultima_palabra

ja spadam pod drugu stavku, no eve me, opet sam tu :mrgreen:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#66 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by valterbranisarajevo »

SDA i SBiH sprječavaju imenovanje nebošnjaka u Kantonu Sarajevo

Objavljeno 10.2.2010 u 18:46

Sarajevo je zahvaljujući netolerantnosti, isključivosti i licemjernom pozivanju na navodnu multietničnost odavno postalo grad u kojem na važnim utjecajnim javnim funkcijama najčešće nema mjesta za Srbe, Hrvate i ostale manjine


Arzija Mahmutović je zahvaljujući ministru nauke i obrazovanja Kantona Sarajevo Safetu Keši, Stranci demokratske akcije i pojedinim članovima Islamske zajednice BiH već skoro mjesec dana potpuno nezakonito na čelu javne ustanove "Djeca Sarajeva".

Sarajevo je zahvaljujući netolerantnosti, isključivosti i licemjernom pozivanju na navodnu multietničnost odavno postalo grad u kojem na važnim utjecajnim javnim funkcijama najčešće nema mjesta za Srbe, Hrvate, Ostale i manjine.

Kešo je u korist Arzije Mahmutović osporio imenovanje nekih članova upravnih odbora i direktora u javnim ustanovama kantona Sarajevo.

"Uvjetovana su imenovanja time da se izvrše dodatne konsultacije, a ja ću insistirati na tome da mora biti, gdje god je to moguće ispoštovana konstitutivnost", tvrdi Besim Mehmedić, premijer Kantona Sarajevo.

"Preko 95% sastav tih organa, koje imenuje kanton je jednonacionalni, odnosno bošnjački", rekao je Alija Behmen, gradonačelnik Sarajeva.

"Mi imamo samo šest ustanova na čijem su čelu ljudi iz reda srpskog naroda", rekao je Miladin Vidaković, predsjednik KO Srpskog građanskog vijeća.

"Nisu nama brojevi problem, koji su samo ilustracija stanja, jedne retardirane politike, jer glavni grad, to nam je bila teza, je lice naše države", kazao je Ilija Šimić, član UO Hrvatskog narodnog vijeća u BiH.
Kantonalni SDA-ovci privode kraju dogovore sa svojim koalicionim partnerima iz SBiH oko nove raspodjele atraktivnih pozicija u javnim kantonalnim ustanovama.

Pri tome se ne vodi računa o nacionalnoj, spolnoj već isključivo o partijskoj pripadnosti čime se najbrutalniji način krši zakon o konstitutivnosti naroda.

(TVportal)
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#67 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by mekaba »

dijaliza wrote:Dogradonačelnik Živanović: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad! .


Zamjenik sarajevskog gradonačelnika Miroslav Živanović ocijenio je da je Sarajevo daleko od toga da bude primjer multietničkog i otvorenog grada, te istaknuo kako nije zaživo koncept održivog povratka ni Srba, ni Hrvata, prenijela je Srna. "Kada se promatra srpska i hrvatska zajednica u Sarajevu, očigledno je da rezultati procesa povratka nisu dobri i daleko smo od toga. Imovina je, kao i u cijeloj BiH, vraćena, ali ljudi se nisu vratili, jer koncept održivog povratka nije zaživio ni kada je riječ o Srbima ni o Hrvatima, a u određenoj mjeri i Bošnjacima", rekao je Živanović Glasu Srpske.

Istaknuo je kako nema preciznih podataka već se samo pretpostavlja da u Sarajevu danas živi oko 20.000 Srba, a neki čak tvrde i 40.000, te istaknuo da se pri zapošljavanju ne poštuju rezultati popisa iz 1991. godine.

- Još su aktualni napadi na vjerske objekte. Mora se razgraničiti ono što je poruka nekoj zajednici i oni napadi koji su kriminalni čin radi imovinske koristi. Skrnavljenje nadgrobnih spomenika je poruka upućena određenoj zajednici, a napad na crkvu ne mora biti tako shvaćen, naveo je Živanović.

Dodao je kako postoje škole koje dosta poštuju zakonsku obvezu i jednako tretiraju oba pisma, ali da je više onih koje to zanemaruju. Živanović je zaključio kako je Sarajevo, nažalost, daleko od grada u kojem će se ostvariti poštovanje, zaštita i promocija ljudskih prava.

Sta je sa podrinjem,istocnom hercegovinom ili bolje reci sijelom fasistickom RS.99% Srba Hallloooo.Sve ste popalili i srusili sto nije vase pa sad pametujes.Sta ste radili u ratu radili zasluzili ste da vas u BiH nema.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#68 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by mekaba »

dijaliza wrote:Dogradonačelnik Živanović: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad! .


Zamjenik sarajevskog gradonačelnika Miroslav Živanović ocijenio je da je Sarajevo daleko od toga da bude primjer multietničkog i otvorenog grada, te istaknuo kako nije zaživo koncept održivog povratka ni Srba, ni Hrvata, prenijela je Srna. "Kada se promatra srpska i hrvatska zajednica u Sarajevu, očigledno je da rezultati procesa povratka nisu dobri i daleko smo od toga. Imovina je, kao i u cijeloj BiH, vraćena, ali ljudi se nisu vratili, jer koncept održivog povratka nije zaživio ni kada je riječ o Srbima ni o Hrvatima, a u određenoj mjeri i Bošnjacima", rekao je Živanović Glasu Srpske.

Istaknuo je kako nema preciznih podataka već se samo pretpostavlja da u Sarajevu danas živi oko 20.000 Srba, a neki čak tvrde i 40.000, te istaknuo da se pri zapošljavanju ne poštuju rezultati popisa iz 1991. godine.

- Još su aktualni napadi na vjerske objekte. Mora se razgraničiti ono što je poruka nekoj zajednici i oni napadi koji su kriminalni čin radi imovinske koristi. Skrnavljenje nadgrobnih spomenika je poruka upućena određenoj zajednici, a napad na crkvu ne mora biti tako shvaćen, naveo je Živanović.

Dodao je kako postoje škole koje dosta poštuju zakonsku obvezu i jednako tretiraju oba pisma, ali da je više onih koje to zanemaruju. Živanović je zaključio kako je Sarajevo, nažalost, daleko od grada u kojem će se ostvariti poštovanje, zaštita i promocija ljudskih prava.

Sta je sa podrinjem,istocnom hercegovinom ili bolje reci sijelom fasistickom RS.99% Srba Hallloooo.Sve ste popalili i srusili sto nije vase pa sad pametujes.Sta ste radili u ratu radili zasluzili ste da vas u BiH nema.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#69 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by mekaba »

BaileyS wrote:Da je kako treba ne bi ovaj ni bio dogradonacelnik Sarajeva dok Bosnjaci ne mogu biti ni portiri u Banjaluci.

Sarajevo se ne treba opterecivati multietnicnoscu, Sarajevo je u Dejtonu formulisano kao glavni grad BiH ALI i kao kanton sa bosnjackom vecinom. Kad budemo pravili novu preraspodjelu onda neka mijenjaju status i Sarajevu a do tad, zna se, Dejton je na snazi i tu nema nikakavog "multietnickog" Sarajeva.
Afferim svaka ti dala :zoka: :zoka:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#70 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by tempora »

dijaliza wrote:Dogradonačelnik Živanović: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad! .


"Kada se promatra srpska i hrvatska zajednica u Sarajevu, očigledno je da rezultati procesa povratka nisu dobri i daleko smo od toga. Imovina je, kao i u cijeloj BiH, vraćena, ali ljudi se nisu vratili, jer koncept održivog povratka nije zaživio ni kada je riječ o Srbima ni o Hrvatima, a u određenoj mjeri i Bošnjacima", rekao je Živanović Glasu Srpske.

U kojem dijelu zemlje je povratak obezbjedjen? I na koji nacin?
Cita li ovdje iko raporte ili se i dalje slijepo vjeruje salabajzerskim, nabrijanim, od ambicija bolesnim ( na kartu nacionalnoga) izjavama politicara?
Sta je ovaj covjek htio da kaze? Da je povratak Srba i Hrvata uslovljen multietnicnoscu Sarajeva ili pomanjkanjem istoga? Mora da je isti izmislio novu studiju za koju svijet jos treba da cuje !!!! :bih:
Evo odgovorno tvrdim da je u ljeto 2008 najveci broj ljudi koji su stajali pred ambasadama za odlazak ( dugorocni) bio trece varijante, ona koja se u prici ovogo dogradonacelnika ne spominje. A po njegovoj prici, ako Sarajevo nije multietnicki grad, ti bi imali sve razloge da ostanu. Iako odlaze iz sasvim drugih razloga, koji sudeci po onome kako se vlast o emigrantima odnosi, nisu bitni nikome. A i nemaju takvu snagu kao sto ima nacionalno.

Gdje je onaj smajli sto povraca? :?
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#71 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by mekaba »

Vragolan wrote:
energIs wrote:ne znam stvarno sta ocekivati od grada koji je pod opsadom bio 1425 dana i jos na kraju reci da nije multietnicki i otvoreni? mislim da je stvarno sramota to i pomisliti... :-?
ovo boldirano je kljucna rijec
rat je stao prije 15 godina, a sto je najtuznije tad je bila bolja situcaija, ljudi su bili zdraviji nego sada
umjesto da nas rat ucini boljima, uspjesnijima, zdravijima nas je ubio u pojam (sto li je to tako )



osjetim nekakvu dozu necega iz tvog posta, tako da necu dalje ulaziti u diskusiju

@karanana
jedno pitanje, da ti dijete ide u arzijin vrtic, a ti nisi bosnjak, sta bi ti, kako bi se osjecao
ovo je jedan banalan primjer, hocu da kazem vlast nista ne cini da zaustavi to iseljavanje a busa se u prsa kako je sarajevo multietnicno
Zamisli da si Bosnjak i zivis u Foci u koju se vratilo 17 Bosnjaka.Grad pun ravnogoraca i ostale zlocinacke mrake.Ulice sa imenima Draze i ostalih zlikovaca a tvoj sin kao Bosnjak sjedi u razredu sa 40-oro srpske djece.Kako bi se ti osjecao????? Uzeo sam za primjer Focu a moze biti primjer koji god ti izaberes grad u RS.Necemo se lagati.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#72 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by mekaba »

no_crnjak wrote:mah....citam neke komentare i ono....
opstina novi grad je bila najmnogoljudnija opstina u Yu....i u njoj su procentualno prednjacili srbi...
eh....ja ih znam masu...sto su se isparili 92-ge...vrnuli se 96-te prodali stanove i sad zive po...hmm........tipa...Vlasenice,Šekovića,Bratunca,Pala,Trnova,Miljevine....pa i Beograda,Novog Sada,Podgorice........tako da mi licno.....puca....niko ih nije
tjerao...jbg...realnost...
U opstini N.Grad Sarajevo Srbi nisu bili vecina i nemoj pisati gluposti ali su zato Bosnjaci bili vecina u Istocnoj Bosni gdje ih je danas ispod 1%.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#73 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by karanana »

Općina ukupno Bošnjaci Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
Grad Sarajevo 527,049 259,470 157,143 34,873 56,470 19,093
-Centar- 79,286 39,761 16,631 5,428 13,030 4,436
-Hadžići- 24,200 15,392 6,362 746 841 859
-Ilidža- 67,937 29,337 25,029 6,934 5,181 1,456
-Ilijaš- 25,184 10,585 11,325 1,736 1,167 371
-Novi Grad- 136,616 69,430 37,591 8,889 15,580 5,126
-Novo Sarajevo- 95,089 33,902 32,899 8,798 15,099 4,391
-Pale- 16,355 4,364 11,284 129 396 182
-Stari Grad- 50,744 39,410 5,150 1,126 3,374 1,684
-Trnovo- 6,991 4,790 2,059 16 72 54
-Vogošća- 24,647 12,499 8,813 1,071 1,730 534

edit: i novi grad nije bio najmnogoljudnija opstina u ex. yu. evo samo sam u gradu beogradu nasao dvije brojnije: novi beograd i palilula.
Last edited by karanana on 11/02/2010 23:30, edited 1 time in total.
J_H
Posts: 51
Joined: 21/11/2009 12:35

#74 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by J_H »

Ja mislim da dogradonacelnik iznosi djelimicne neistine i zloupotrebljava poziciju koju ima zbog privatnih politickih razmirica. Takodjer, mislim da je iskompleksiran, nerealan, i prilicno lose barata sa procentima.

On kaze da misli da ima 20.000 Srba u Sarajevu, sto bi bilo 5%, a on bi da se zaposljava (u gradskoj upravi naravno, jer je samo o tome i rijec u cijelom saopcenju, o njegovom lobiranju za pojedine osobe vrsenjem pritiska) prema popisu od prije rata kad ih je bilo 40% ili koliko vec.

Tema nije bitna, o njoj je vec mnogo receno. Bitno je da dogradonacelnik zloupotrebljava poziciju i koristi medije da rijesi licne probleme.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#75 Re: Sarajevo nije multietnički i otvoren grad!

Post by tempora »

Je li vi stvarno ozbiljno pokusavate nesto dokazati? Da podjemo redom? Zasto ovakva izjava i slicna izjava bilo kojeg politicara ne treba biti uzeta uopste za ozbiljno?

A) Zato sto od rata pa na ovamo nije uradjena niti jedna ozbiljna studija koja bi se pozabavila povratkom ili odlaskom. Podataka nema a kako je krenulo nece ih ni biti. Pa onda ko kome prodaje maglu o kojekakvim brojkama?

B) Zato sto su politicari tj vlast odgovorni za povratak, a na njemu nisu ucinili nista a da nije bilo novaca od internacionalne zajednice i prisilnog povratka iz EU - to bi se nista svelo na - nista. I interesnatno je kako se politicari uvijek pozivaju na povratak svojih nacionalnih jedinica a oni ti koji uslovljavaju povratak.

Prosto za povratit od silne logike. :run:
Locked