Petarde...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#101 Re: Petarde...

Post by El_comadante »

sizifinho wrote: 03/01/2022 13:14
El_comadante wrote: 03/01/2022 12:55

Ako ti imas cuku, da li stavljas brnjicu kad ga izvodis napolje? Da li cistis iza njega kad obavi potrebu ili ostavis nekome drugom?
Prvo, pas koji nije opasan, ne treba brnjicu - tako kaze zakon. Izvoli citaj malo.

1) "Opasna/potencijalno opasna divlja životinja" je ona vrsta životinja od koje postoji ili ne postoji rizik da prema svojim prirodnim/urođenim sklonostima ispoljava sklonost za napad na čovjeka kojim mu može nanijeti tjelesne ozljede ili ga usmrtiti.

(2) "Opasan pas" je:

a) bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je:

1) ničim izazvana, napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili ga usmrtila;

2) ničim izazvana napala drugog psa i nanijela mu teške tjelesne ozljede;

3) uzgajana i/ili dresirana za borbe pasa ili zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom;

b) pas pasmine terijera tipa bull koji ne potječe iz uzgoja iz članka 8. stavak (1) ovoga Pravilnika (pit bull terijer) i njegovi križanci.


… (6) Izvođenje opasnog psa na javne površine dopušteno je jedino s brnjicom i na povocu, od strane posjednika i sukladno komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja psa.

Drugo, moja dva psa su uvijek vezani, trece - Da, cistim iza svojih pasa. Prvi ja mrzim ugazit u govno, drugo djeca se igraju.
Trece, ja vodim racuna gdje vodim psa da vrsi nuzdu. Znaju se lokacije gdje se sere i pisa i to su livade gdje nema djece.

Nismo mi svi divljaci druze :)

Druga je priča sto govnetu treba 5 dana da se razgradi a kesici za smece stoljece… apsurd. A ne postoje nigdje za nabavit papirnate kesice.

Znaci ja se trudim biti uzoran građanin i vlasnik psa, i sta sad?

Hu d fak kers - to je onaj nas mentalitet zbog kojeg smo tu gdje jesmo, jebizovina koja nema nikakvog puta naprijed.

Jel hu d fak kers i za autisticnu djecu, ljude koji su rat prezivjeli?
Jesi li ti ikad isao pokupit ratnog vojnog invalida koji je dobio napad panike jer mu pucnjevi bude anskioznost i lose sjecanje?

I koji mi kurac vazi sto ja vodim racuna o svojim psima kad ima takvih kao ti koji kazu “hu d fak kers”

Ali nema veze, ja cu uvijek cistiti iza sebe :) To je moj odgoj, hvala mojim roditeljima sto su mi usadili da vodim racuna o svojim duznostima.

Za razliku od vas.
Nemoj generalizirati, sta me Briga za druge. A postuj da ima ljudi koji ne vole pse I da im se motaju se motaju oko nogu. Ima dosta ljudi koji neciste iza svojih pasa. Ima ih I koji vode bez povodca. Ima ih sto sisaju pse na ulici I ostave iza sebe. I tako pitam jesi li ti moralista ili nisi. Nemoj generalizirati evo komuniciramo ti I ja. Ti neznas da li sam ja bacao petarde a trpas me negdje, nemoj to raditi.
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#102 Re: Petarde...

Post by sizifinho »

El_comadante wrote: 03/01/2022 15:35
Nemoj generalizirati, sta me Briga za druge. A postuj da ima ljudi koji ne vole pse I da im se motaju se motaju oko nogu. Ima dosta ljudi koji neciste iza svojih pasa. Ima ih I koji vode bez povodca. Ima ih sto sisaju pse na ulici I ostave iza sebe. I tako pitam jesi li ti moralista ili nisi. Nemoj generalizirati evo komuniciramo ti I ja. Ti neznas da li sam ja bacao petarde a trpas me negdje, nemoj to raditi.
Izvini do mene je.
Zamijenio sam te za drugog forumasa.
Ja nisam moralista. Ali zivimo u drustvu i trebamo uvazavati jedni druge.

Problem tih vlasnika koji ne ciste iza svojih pasa je iste prirode kao i ovih bacaca petardi. I onih sto bacaju kurbanske ostatke u rijeke. I onih sto bacaju smece na livadu.

Nije ih briga. Ne tice se njih. Mentalitet neobrazovanih ljudi.

Hoces da bacas petarde? Idi brate negdje dalje od naselja pa ih bacaj do mile volje.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#103 Re: Petarde...

Post by avetinja »

Malo svi pretjerujete. Vjerovatno je 80% djece u uzrastu do 16 godina prošlo fazu kada su kupovala pirotehniku i eksperimentala sa njom. Nije baš najpametnija i najsigurnija zabava, ali šta bi vi, da djeca sjede kući i čitaju Hegela? Nemojte gledati na to iz današnje pozicije odraslih ljudi, nego iz vremena kada ste i sami bili dijete. To je neki dječiji hir, ekspreiment, zabava. Zanemariv je broj onih koji nastave sa time nakon punoljetstva.

Pirotehnika sama po sebi nije problem, ako se se ispoštuju neki uvjetI: da se kupuje u radnjama koje imaju dozvolu za prodavanje, da se baca u okviru svog dvorišta ili na mjestima koja su, koliko je to moguće više, udaljena od privatne imovine i ljudi, da se poštuju pravila rukovanja sa pirotehnikom, da se poštuju datumi koji dozvoljavaju upotrebu pirotehnike, da se poštuje kategorizacija pirotehnike s obzirom na uzrast.

Veći je problem što se puca iz pištolja i pušaka, nego što djeca bacaju petarde, a to je česta praksa i na svabama i nekim drugim, značajnijim, porodičnim ili vjerskim slavljima.

Što se tiče pasa, razumijem bijes vlasnika kojima komšijska djeca namjerno bacaju petarde u dvorište i pod balkon ili prozor, kao što razumijem bijes onih kojima to smeta zbog same buke, i takve radnje slobodne neka prijave policiji; ali, ukoliko im smeta i zakonski odobrena pirotehnika i njena upotreba, onda nemate baš mnogo prostora za žaliti se. Nekome također smeta lajanje psa u kasne sate u stanu iznad. Smeta im i kada im djeca stanu u izmet od psa neodgovornog vlasnika koji nije htio da prlja ruke. Sve u svemu, suživot traži prilagođavanje jedni drugima pa tako i za ovakve stvari. Ukoliko bi svi ispoštovali zakonske odredbe i više vodili obzira prema drugima, svima bi bilo bolje.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#104 Re: Petarde...

Post by El_comadante »

sizifinho wrote: 03/01/2022 16:29
El_comadante wrote: 03/01/2022 15:35
Nemoj generalizirati, sta me Briga za druge. A postuj da ima ljudi koji ne vole pse I da im se motaju se motaju oko nogu. Ima dosta ljudi koji neciste iza svojih pasa. Ima ih I koji vode bez povodca. Ima ih sto sisaju pse na ulici I ostave iza sebe. I tako pitam jesi li ti moralista ili nisi. Nemoj generalizirati evo komuniciramo ti I ja. Ti neznas da li sam ja bacao petarde a trpas me negdje, nemoj to raditi.
Izvini do mene je.
Zamijenio sam te za drugog forumasa.
Ja nisam moralista. Ali zivimo u drustvu i trebamo uvazavati jedni druge.

Problem tih vlasnika koji ne ciste iza svojih pasa je iste prirode kao i ovih bacaca petardi. I onih sto bacaju kurbanske ostatke u rijeke. I onih sto bacaju smece na livadu.

Nije ih briga. Ne tice se njih. Mentalitet neobrazovanih ljudi.

Hoces da bacas petarde? Idi brate negdje dalje od naselja pa ih bacaj do mile volje.
Izvinjenje prihvaceno, a ostatak posta se slazem sa tobom.
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#105 Re: Petarde...

Post by DonieBrasco »



:-)
Kuvet
Posts: 591
Joined: 22/05/2012 11:58

#106 Re: Petarde...

Post by Kuvet »

alica.k wrote: 03/01/2022 12:19
Kuvet wrote: 02/01/2022 18:38 A ne znam, previse bacate suplju. Vala ove godine se ne sjecam da su petarde koga ozlijedile. ( jesu proslih godina, a i drasticno ih je manje ove godine) Bacaju djeca petarde mozda 10-15 dana, sporadicno. Uvijek se to radilo. Kerovima i mackama smeta, hu d fak kers? Nekad i ker ugrize i sjebe zivot, pa ne cujem neke osude.
Ja u zivotu nisam pedardu bacila, jer su me roditelji izmedju ostalog vaspitali da postujem tudji mir. Nije svakom nova godina ni dani oko nove godine veselje, ako se rokanje pedardi moze uopste svrstati pod to.

Moj pas nikad nikog nije ujeo, jer sam ga vaspitala da ne ujeda.

Tako da moze i bez jednog i bez drugog.
Ja sam mozda dva puta bacio po jednu petardu kao osoba od 10 godina i to je to. Hocu da kazem, da nam apsolutno sve smeta. Petarde, psi, elektricni romobili, bicikli, eno ljudi protestuju radi parka za iste te pse. I ja imam u familiji osobu koja boluje od ptsp sindroma i koja kaze da joj upotreba pirotehnike smeta, ali izdrzi tih petnaestak dana, jer jebiga, djeca su. Ma ne sjecam se sa sam cuo ove godine mozda desetak puta i to negdje u daljini, nista specijalno. Prije je bilo cini mi se mnogo gore.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Petarde...

Post by Truba »

Nazalost ove godine su u medjuvremenu farmu pilica i koka susjedi napravili a postujem previse te svete zivotinje da ih uznemiravam pa ne znam gdje cu se ispucati :mrgreen:
Vec me kriza fata osto paket cipela broj 45 pun petardi na vikendici :run:
User avatar
Laplace
Posts: 10201
Joined: 19/11/2012 18:37

#108 Re: Petarde...

Post by Laplace »

Truba wrote: 07/12/2022 15:07 Nazalost ove godine su u medjuvremenu farmu pilica i koka susjedi napravili a postujem previse te svete zivotinje da ih uznemiravam pa ne znam gdje cu se ispucati :mrgreen:
Vec me kriza fata osto paket cipela broj 45 pun petardi na vikendici :run:
Sam si sebi odgovorio. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16919
Joined: 31/03/2019 14:56

#109 Re: Petarde...

Post by vjeshalica »

Petarde su prevazidjena zabava zapustene djece.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#110 Re: Petarde...

Post by Truba »

Laplace wrote: 07/12/2022 17:33
Truba wrote: 07/12/2022 15:07 Nazalost ove godine su u medjuvremenu farmu pilica i koka susjedi napravili a postujem previse te svete zivotinje da ih uznemiravam pa ne znam gdje cu se ispucati :mrgreen:
Vec me kriza fata osto paket cipela broj 45 pun petardi na vikendici :run:
Sam si sebi odgovorio. :D
Ne bih kokama naudio nikad...tako volim ta bica
Ali imam poriv za petardama :mrgreen:
Odo u sumu :thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 10201
Joined: 19/11/2012 18:37

#111 Re: Petarde...

Post by Laplace »

Truba wrote: 07/12/2022 20:07
Laplace wrote: 07/12/2022 17:33

Sam si sebi odgovorio. :D
Ne bih kokama naudio nikad...tako volim ta bica
Ali imam poriv za petardama :mrgreen:
Odo u sumu :thumbup:
A koke su blizu vikendice?

Ništa onda, idi na Poljine pa tamo bacaj. Tu nije haram trošiti pirotehniku.
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#112 Re: Petarde...

Post by HelaS »

Truba wrote: 07/12/2022 20:07
Laplace wrote: 07/12/2022 17:33

Sam si sebi odgovorio. :D
Ne bih kokama naudio nikad...tako volim ta bica
Ali imam poriv za petardama :mrgreen:
Odo u sumu :thumbup:
Idi kući pa pucaj petarde, i u šumi ima živih bića koje se traumiraju kad se divljaci iživljavaju
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#113 Re: Petarde...

Post by Snake Eyes »

Truba wrote: 07/12/2022 20:07
Laplace wrote: 07/12/2022 17:33

Sam si sebi odgovorio. :D
Ne bih kokama naudio nikad...tako volim ta bica
Ali imam poriv za petardama :mrgreen:
Odo u sumu :thumbup:
O kojim kokama govoriš?
User avatar
Laplace
Posts: 10201
Joined: 19/11/2012 18:37

#114 Re: Petarde...

Post by Laplace »

Snake Eyes wrote: 07/12/2022 22:16
Truba wrote: 07/12/2022 20:07
Ne bih kokama naudio nikad...tako volim ta bica
Ali imam poriv za petardama :mrgreen:
Odo u sumu :thumbup:
O kojim kokama govoriš?
O dvonogim kokama, logično.

Wait!
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#115 Re: Petarde...

Post by Truba »

Sinoc se trazila petarda vise :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 10201
Joined: 19/11/2012 18:37

#116 Re: Petarde...

Post by Laplace »

Truba wrote: 10/12/2022 09:47 Sinoc se trazila petarda vise :mrgreen:
Nadomjestio je to Tomson.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#117 Re: Petarde...

Post by Truba »

Samo zolja ponos cuva :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#118 Re: Petarde...

Post by dječak sa šibicama »

gdje kupiti petarde u sarajevu?
noviclan
Posts: 10767
Joined: 31/10/2013 06:48

#119 Re: Petarde...

Post by noviclan »

dječak sa šibicama wrote: 11/12/2022 21:25 gdje kupiti petarde u sarajevu?
Imas u istocnijem sarajevu, dobijes i racun za pravdanje
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#120 Re: Petarde...

Post by Truba »

dječak sa šibicama wrote: 11/12/2022 21:25 gdje kupiti petarde u sarajevu?
ja sam se nakupovao 2012 za jedan mini rat od 4 dana

imam ih i danas mada su zalihe pri kraju

one najjeftinije neće ni da puknu svaka 3. eksplodira
ali zato ove veće zolje i magnumi razvaljuju
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#121 Re: Petarde...

Post by nikeze »

Petarde su n ajveće zlo.
Na Njemačkoj satelitskoj televiziji sam gledao slike povreda šake od petardi
Ruka se rascvjeta kao ruža i ostaneš doživotni invalid.
To treba zabraniti isto kao o oružje vatreno i hladno i strogo sankcionisati.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#122 Re: Petarde...

Post by Truba »

tako sam ja gledao frajer škarama prerezao prst
i auta treba zabraniti jučer je troje ljudi zgaženo u bih hrvatskoj i srbiji
u novom pazaru curica od 12 pregažena
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#123 Re: Petarde...

Post by n+1 »

Truba wrote: 13/12/2022 09:57
dječak sa šibicama wrote: 11/12/2022 21:25 gdje kupiti petarde u sarajevu?
ja sam se nakupovao 2012 za jedan mini rat od 4 dana
Kojim povodom?
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#124 Re: Petarde...

Post by kabal1337 »

nikeze wrote: 13/12/2022 10:00 Petarde su n ajveće zlo.
Na Njemačkoj satelitskoj televiziji sam gledao slike povreda šake od petardi
Ruka se rascvjeta kao ruža i ostaneš doživotni invalid.
To treba zabraniti isto kao o oružje vatreno i hladno i strogo sankcionisati.
Znas kako kazu, guns dont kill people, people kill people
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#125 Re: Petarde...

Post by Truba »

n+1 wrote: 13/12/2022 10:06
Truba wrote: 13/12/2022 09:57

ja sam se nakupovao 2012 za jedan mini rat od 4 dana
Kojim povodom?
prijetili zabranom prodaje pa da se obezbedim
a i da tjeram divlje životinje :D tad sam živio u kući :D

frajko tornjaka pustio i emigirao u norvešku :lol:
3 se psa redovito kačila s njim :(
Post Reply