Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

kavahr

#1 Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by kavahr » 29/12/2009 19:10

pozdrav,

dolazim prvi put sa ekipom u sarajevo za novu godinu (na 3 dana). pa me zanima sta bi trebali sve obici i vidjeti? sta sve nudi grad? znaci kultura, zabava, lifestyle... i koje restorane/kafice bi trebali posjetiti?

sto vise informacija, bilo bi super.

The 51st State

#2 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by The 51st State » 29/12/2009 20:06

zazmuri i uzivaj....

chuchumbamayumbe

#3 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by chuchumbamayumbe » 29/12/2009 20:08

Ako ste maloljetni, pazite da ne zaglavite u muriji iza 23.

starii

#4 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by starii » 29/12/2009 20:13

kavahr wrote:pozdrav,

dolazim prvi put sa ekipom u sarajevo za novu godinu (na 3 dana). pa me zanima sta bi trebali sve obici i vidjeti? sta sve nudi grad? znaci kultura, zabava, lifestyle... i koje restorane/kafice bi trebali posjetiti?

nemas sta vidjeti osim bijede i sirotinje...helem sam pogledaj vidio u prilogu..i dodaj gas kad budes prolazio kroz sa...

salihh

#5 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by salihh » 29/12/2009 20:15

imas web sonar.ba, ne znam kakva je politika postiranja linkova, pa... tu mozete naci nesto po svom ukusu, a ako imate konkretnih pitanja, bujrum :)

i naravno pusti ove crnjake, sarajevo je super, u sto cete se sigurno i sami uvjeriti... dobro dosli i uzivajte.

BiH-x

#6 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by BiH-x » 29/12/2009 20:30

Umjetnost i kultura: http://www.city.ba/kategorije/2/1/0/
Cafei i barevi: http://www.city.ba/kategorije/30/0/0/cafei-i-barovi
Klubovi: http://www.city.ba/kategorije/27/0/0/klubovi
Restorani: http://www.city.ba/kategorije/35/0/0/restorani

Vjerski objekti:

Begova dzamija:

Image

Katedrala Srce Isusova:

Image

Saborna Crkva:

Image

Docek Nove Godine ispred Vjecne Vatre:

Image

dobar_ti?

#7 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by dobar_ti? » 29/12/2009 22:41

Ako planiras docekati Novu godinu na otvorenom, savjetujem ti punu ratnu opremu, sljem, pancir itd.

Sto se tice mjesta koje bi trebao posjetiti, otidji na bozu u Tip Top 8-)

[email protected]

#8 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by [email protected] » 29/12/2009 23:11

ne zaboravite ćevape! :-D :-D :-D

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#9 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Admir_1984 » 29/12/2009 23:32

Napite se vode na Carsiji :D

mirzazmaj

#10 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by mirzazmaj » 29/12/2009 23:49

samo ti dodji, vidjeces neces se pokajati. pusti ove sto novu godinu prosljavljaju uz racunar.

maxell_sarajevo

#11 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by maxell_sarajevo » 29/12/2009 23:57

Povedi jaranice da kod mene slave, a ti u međuvremenu malo lutaj po Blazuju i Otesu :lol:

Obavezno posjeti i dva potoka u Sarajevu Buća i Buljakov :D

Jery

#12 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Jery » 30/12/2009 00:05

A smjestaj imate... mozda kod vijecnice? :mrgreen:

aze

#13 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by aze » 30/12/2009 00:13

Jery wrote:A smjestaj imate... mozda kod vijecnice? :mrgreen:
Oces da kupis vjecnicu ? Fasada je malo ostecena u ratu al evo interijer je sredjen... cijena ko tebi.. prava sitnica :D

Jery

#14 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Jery » 30/12/2009 00:16

Prodata... 1984. :run: :lol:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by PipiDugaDevetka » 30/12/2009 00:29

Kao registrovani, legalni turistički vodič, ja ti predlažem da od (h)istorijsko-kulturne baštine, obavezno pogledaš Svrzinu kuću iz 18. stoljeća. Pravo je momački ''napucana'' kuća. Svaka soba ima ''jacuzzi kupatilo iz 18. vijeka''.

Molim te, nemoj da obilaziš Sarajevo, nego DOĐI sa ekipom (Obići=zaobići).

MojaMalenkost

#16 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by MojaMalenkost » 30/12/2009 01:50

PipiDugaDevetka wrote:

Kao registrovani, legalni turistički vodič, ja ti predlažem da od (h)istorijsko-kulturne baštine, obavezno pogledaš Svrzinu kuću iz 18. stoljeća. Pravo je momački ''napucana'' kuća. Svaka soba ima ''jacuzzi kupatilo iz 18. vijeka''.

Zvanje/zanimanje: đuturum/penzioner

Ja da sam astronaut ne bih to spominjao koliko i ti to da si registrovani,legalni turistički vodič.

viva_castro

#17 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by viva_castro » 30/12/2009 02:05

Prvo zaobiđi sarajevski samokriticizam koji ide do pretjerivanja ali nikad ne zadire u autora.

To nam je jedna od najvecih negativnosti, od mene pa nadalje.

http://www.city.ba/kategorije/1/1/0/

Na ovom linku imaš fino izlistano, samo kako će to biti praznični dani ne računaj da ideš obići muzeje itd, sumnjam ce raditi.

Onako od kafica vam preporučujem da posjetite neku finu lokaciju sa nargilama ono orijent fazon, Bagdad, Male daire, Dibek,... Pored toga veoma je fino otići u Institut sevdaha, to ti je kao neka mala mješavina muzeja i kafane koja služi većinu poznatih starih bosanskih pića. Ako ti se posreći pa bude i čiko sa sazom da vam uživo svira, e onda je merak 100%.

Obavezno otiđite na Zmajevac ili Bijelu tabiju navečer. To su mislim dva najljepša vidikovca odakle se pogled pruža na veliki dio Sarajeva. Naručito je lijepo noću. Možete doći dotle gradskim kombijem sa Čaršije.

Po kafićima i na stanicama autobuskim i željezničkim imate besplatne primjerke Sonar vodića, prilično dobro i detaljno urađenog. http://www.sonar.ba/

Ostatak ćete vjerovatno biti pijani ili se trijezniti pa ne bih da u tom učestvujem.

Uživajte, lijep boravak i još lijepše uspomene.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by PipiDugaDevetka » 30/12/2009 10:36

MojaMalenkost wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Ja da sam astronaut ne bih to spominjao koliko i ti to da si registrovani,legalni turistički vodič.
Zašto da ne, registrovani, legalni, dopunsko zanimanje, izdajem račune, plaćam paušalni porez i godišnju komunalnu taksu za firmu za razliku od ilegalnih, ''divljih'' turističkih vodiča koji rade ''na crno'', pa ''pljahom'' ruše državu BiH, mic po mic (Dva mica). Ne uklapam se, pa to ti je,...Vidi temu na ekonomiji ''Kako otvoriti firmu i pošteno raditi''.
Izvinjavam se na off-topicu, neću više odgovarati na ovo.

@kavahr,

''Zaobiđi'' i Despića kuću. Pročitaj testament Hadži-Makse Despića...Svi naši političari (Zapadno-balkanski) bi morali pročitati ovaj testament!

ins

#19 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by ins » 30/12/2009 14:46

Obavezno se sa Bascarsije popnite na Kovace, pogledajte Sarajevo sa Zute (na Kovacima) ili Bijele (podaleko, na Vratniku) tabije (dijela srednjevijekovnih zidina)
Prosetajte sa Kovaca kroz ulicu Dzininu, spustite se u Safvet bega Basagica ulicu, a onda iz nje, kraj "Bakija", ponovo popnite Sagrdzijama duzim putem do Svrzine kuce.

Tura u kojoj se vidi smisao zivota u Sarajevu i njegovim mahalama... :thumbup:

Jara

#20 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Jara » 30/12/2009 15:42

ins wrote: Obavezno se sa Bascarsije popnite na Kovace, pogledajte Sarajevo sa Zute (na Kovacima) ili Bijele (podaleko, na Vratniku) tabije (dijela srednjevijekovnih zidina)
Prosetajte sa Kovaca kroz ulicu Dzininu, spustite se u Safvet bega Basagica ulicu, a onda iz nje, kraj "Bakija", ponovo popnite Sagrdzijama duzim putem do Svrzine kuce.

Tura u kojoj se vidi smisao zivota u Sarajevu i njegovim mahalama... :thumbup:
Pogotovo ako imaš ligure...

aze

#21 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by aze » 30/12/2009 16:28

MojaMalenkost wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Uze mi rijec iz usta moj komsija sa druge tribine :D

bliss

#22 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by bliss » 30/12/2009 16:40

Ja ti savjetujem sto se atrakcija tice, http://www.visitsarajevo.ba/sightseeing ... tractions/... a ostatak se provrti po stranici naci ces jos toga korisnoga.. Jedino sto je stranica samo na engleskom..

Gospoda Ministarka

#23 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Gospoda Ministarka » 30/12/2009 17:35

-
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 08:54, edited 1 time in total.

Jara

#24 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by Jara » 30/12/2009 18:48

MojaMalenkost wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Poređenje ne stoji jer nema astronauta koji rade nezakonito :mrgreen: kao pojedini taksisti, vodiči, ulični prodavači i drugi sarajevski šverceri :sad: (čak neki od njih, kao npr. @ministarka otvoreno nude divlje vodičke usluge na ovom forumu :-) ).
Dobronamjerni forumaši ovdje upozoravaju goste da osim taksista, vodiča i drugih koji pošteno pružaju usluge :thumbup: , ima i onih koji rade protuzakonito :sad: . Zato i teme o taksistima, restoranima, smještaju, vodičima. :thumbup:
Na temama o taksistima ima i dobrih i loših primjera...čak se navodi i registarski broj jednog od njih, da narod zna, da ga zaobiđe...Ništa drukčije ne bi bilo i da se navedu imena i slike divljih vodiča koji čak, za razliku od taksista, nisu ni registrovani.
(Vidi @ministarke jes joj godra. :lol: Predvidljiva reakcija. :mrgreen: )

jasana

#25 Re: Sarajevo - Sta treba vidjeti?

Post by jasana » 30/12/2009 19:46

ja bih ti preporucila restoran,lounge bar,vinoteku itd..... "4 sobe gospodje Safije" super ugodjaj ,interijer.....nesto nesvakidasnje
Bagdad cafe
termalnu rivijeru na Ilidzi,posebno interesantno sada u zimskim danima..........
cevape u "Petica"na Bascarsiji
i eto Stari dio grada i dosta za 3 dana,pa opet do godine :thumbup:

Post Reply