JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
ALexis
Posts: 1226
Joined: 11/08/2009 07:59
Location: Moj dom je dole u predgradju od centra prema zapadu,gdje sunce sja samo kad zalazi.

#701 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by ALexis »

mogu zaposliti jos radne snage da kontrolisu karte, a ne mogu smanjiti cijene kupona studentima.
kolegica moje kcerke, koja dolazi iz Korce, to je selo iznad Tarcina, placa ABCD zonu oko 85 km a djevojka studira.

ja sam izracunala da me dode skuplje placanje karte grasu nego skolovanje djeteta.
redovan je student i placa 100km godisnje skolarinu
na kartu izdvoji 600km.
skuplja pita nego tepsija!
ko ne moze da plati put do fakulteta, dzaba mu i intelekt i zelja za obrazovanjem. i onda kazu: na mladima zemlja ostaje. Na kakvim mladima? Na guzonjinim sinovima kojima placanje ispita dodje kao placanje karte.
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#702 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by elSaik »

ALexis wrote: ko ne moze da plati put do fakulteta, dzaba mu i intelekt i zelja za obrazovanjem. i onda kazu: na mladima zemlja ostaje. Na kakvim mladima? Na guzonjinim sinovima kojima placanje ispita dodje kao placanje karte.
Takvi ne plaćaju karte. Takvima je babo kupio tramvaj.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#703 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by homar »

Podržavam mnoge aktivnosti i prijedloge građana za uređenje stanja u Gras-u. Prvenstveno se mora popraviti usluga (ekspeditivnost, čistoća, kultura...), a posebno mora se uvesti plaćanje karata po relacijama. Takođe sam pristalica da se uvede subvencija za učenike i studente, tu subvenciju mora plaćati Kanton Sarajevo. Da bi se uvele subvencije prava je adresa Vlada KS i sami studenti moraju preuzeti inicijativu, ako treba i protesti pred Vladom. Rakođe građani su pasivni po pitanju uređenja gradskog saobraćaja, koliko imamo Udruženja građana, niti jedno nije poteglo ovo kao problem, a mlate dosta budžetskih para ko zna za kakve "projekte". Ovo je prilika za nevladin sektor da se u predizbornoj godini riješe mnogi problemi, niko neće ništa sam riješiti, samo pritiskom i rasklinjkavanjem njihovog nerada.
Podržavam uvođenje kontrola u gradskom prijevozu a radi naplate usluga. Nigdje na svijetu, sem u Sarajevu preko 50% stanovništva se švercuje u gradskom saobraćaju. Zato smatram da svi oni koji podržavaju "sverc" u gradskom saobraćaju su nepošteni i dvolični i njima nije mjesto u grupi vaspitanih.

Vrlo često smo vodili diskusije na temu "Gras" i na ovome forumu, bilo je oprečnih mišljenja, čak i onih koji graniče "sa podrškom protivzakonitostima", čak i od pojedimih moderator (na sreću njih više nema), ali na svu sreću poslije tolikog vremena sve je više sazrela svijet da se i građani moraju civilizovati i onda tražiti i civilizovan gradski prijevoz.
*mima*

#704 Re: GRAS - necu kupit kartu?

Post by *mima* »

Kristijana wrote:
Mislim navlas isto. Karta - pola marke u vrh glave i miran GRAS. Svi bismo placali. I tada bi garant bila punija kasa GRASA-a nego sto je sad. Sta je marka za one koji ne hodocaste u centar bas svaki dan? Ali preko tri marke, bezobrazluk za nas standard, pa bolje onda taksijem. Ili pjeske. Zdravije, niko te ne gleda ispod oka, cist zrak a ne tudja isparenja i jos dzabe. Kad imate manje od 5 stanica idite pjeske. Predje se to za pola sata a ucinci na kardiovaskularni sistem i stanje novcanika su ogromni. :)
Ja nisam platila kartu ne pamtim otkad. Godinama. Nosam jednu u dzepu ''za svaki slucaj'' toliko dugo da je nakraju najcesce bacim - jer povise cijenu pa mi karta vise ne vrijedi. :D Kad se godinama svercas znas revizore u dusu pa ih se i ne bojis, a kad imas stav S'a je ba? zaobidju te. Zato ne dosadjuju razbacanim momcima i mafioso look-a-like tipusima. I bakicama. Babe se nikog ne boje, prosle su sve i svja. Dva rata, komunizam i tranziciju, pijanog muza, bolestine i mizernu penziju. Babi ne smiju stati na zulj jer baba odmah digne dreku. Klinke se boje, gledaju ustranu, usukaju se ka da bi u zemlju propale, pa se crvene :oops: a ovi kao psi, njuse strah. Ja ih gledam direkt u oci, ne smijuljim se i ne obaram pogled. Dignem obrvu i glumim Branda Corleonea, cooler. Smjeskam se kao Mona Liza, superiorno. A kad pitaju kazem: Idem dvije stanice, platicu kad uvedete kartu za dvije stanice. Najbolja mi je fora kad udjem na prva vrata i mrtvo ladno kazem Mjesecna! I odem nazad. Jednom u 20 slucajeva krenu za tobom da je i vide. A kad sjednes, kopas po tasni minut i onda: ''Jao izvinite, uzela drugu tasnu, ostala mi mjesecna, molim vas, izvinite, stalno zaboravljam u zadnje vrijeme, dijete/sestra mi bolesna pa sam ko luda, kupicu kartu ako nije problem,to ce me opametiti valjda, hvala vam ljubazni ste jako. :D Naravno, valja se ubiti od glume. :lol:

Ovo sto je prosla minjonja pokazuje zasto treba imati opak stav jer istina je - oni su bolje placeni od vecine nas! A voze se za dz! Studenti, dok ne smanje kartu na podnosljivih 10 - 15 KM mjesecno, max. 20, ne dajte im nista. To je vase demokratsko, gradjanski neposlusno intelektualno pravo. :D

Eki glumice.
User avatar
domovinabih
Posts: 38
Joined: 21/11/2009 11:26

#705 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by domovinabih »

"Gras". Očajna firma sa primitivnim i drskim ponašanjem velikoga broja uposlenika. A odnos prema onome za šta su plaćeni, javni prijevoz i pridržavanje reda vožnje? E to je "misaona imenica"!!! :x
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#706 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by clav »

u vezi s temom o besplatnom prevozu za studente koja je vjerovatno spojena na ovu temu
Poštovani,

Nadahnuti posljednjim prozivanjima da su studenti neaktivni i novom akcijom GRAS-a "Nijedan putnik bez karte" željeli bi da iskoristimo ovu priliku da pozovemo sve Vas, studente da se borimo za naša prava. Zbog sve većeg bahatijeg ponašanja i političara i Javnog Gradskog Prevoza u Sarajevu, odlučili smo da pokrenemo proteste pod nazivom „NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE“ tražeći od Besima Mehmedića i GRAS-a da ispune obećanje dato studentima
(http://vlada.ks.gov.ba/node/2252).

Svjesni smo da je došao dan kada ne možemo trpiti više, svjesni smo nerada na svim nivoima vlasti, svjesni smo profesora koji samo znaju pričati na TV da su studenti najbitniji, ali da su pasivni. E, pa PROBUDIMO SE! Izađimo na ulicu dana 17.02.2010. u 12 sati ispred Zemaljskog Muzeja, izađimo i dokažimo da ćemo se boriti! Izađimo i dokažimo da želimo dobro sebi.Pojavite se u i izrazite svoje nezadovoljstvo, ustanite protiv nepravde koju nam konstatno čine, ustanite po prvi put i budite složni i ujedinite se sa svojim kolegama. Dođite da svojim prisustvom pokažemo da studenti nisu postali apatična gomila podložna jeftinim manipulacijama, već da smo samosvjesna skupina u kojoj ima preko 40 000 ljudi u ovom Kantonu, skupina koja ne dozvoljava ponižavanje, nepravdu i pljačku, skupina spremna da se na pravi LEGITIMAN način izbori za svoja prava.

S poštovanjem,

Studenti Univerziteta u Sarajevu

NAŠE AKCIJE ĆE SE VIDJETI U IDUĆIH MJESEC DANA!!!
to je s facebook grupe:
http://www.facebook.com/group.php?gid=2 ... 4151647137
grupa ima oko 1100 clanova, mada to ne znaci nista jer je kliknuti i obuci jaknu i stajati dva sata napolju nesto sasvim razlicito, ali eto mozda je nekom zanimljivo pa da znate
mehmedbey
Posts: 49
Joined: 19/01/2010 22:06

#707 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by mehmedbey »

Moze se skupit 100.000 ljudi na facebooku, ali od njih ce se na tim nekim protestima pojaviti mozda slovom i brojem cca. 10 (deset). To je tako u svim segmentima drustva i oko svih pitanja koja se ticu nas obicnih gradjana.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#708 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by MAN-lion's coach »

I šta sada?
Bezveze će se okupiti par ljudi i postigli smo šta?Ništa,hvala.
Najveći je cirkus što su sada uposlili žene revizore,kobajagi da na lijep način prisile kupiti kartu...to je lijepo što su makli sa biroa,ali nehumano jer će se naći neki papak koji će se razračunavati sa ženom po tramvaju.
Uostalom sumnjam da bi i jedna normalna žena radila dokasno u prevozu i iskala kartu... :-D
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#709 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by clav »

Iz budzeta kantona za pokrice gubitaka grasa ide svake godine po nekoliko miliona. Tih nekoliko miliona kanton moze preusmjeriti na studente i rijesiti i studente i gubitak grasa. Uopste nije nerealno i komplikovano. Stavise nisu ni potrebne id kartice koje studentski parlament navodi kao preduvjet za besplatan prevoz, vec se moze preuzeti vec postojeci mehanizam izdavanja mjesecnih karti, s tim sto bi vozne karte bile naravno besplatne/jeftinije.

Stranica studentskog parlamenta www.spus.ba nije u funkciji, sumnjam da je to slucajno, takodje predsjednik studentskog parlamenta se javio na ovoj grupi nakon cega je izbrisao komentare
Prenosimo vam razgovor koji smo imali sa Adijem Dzamalijom na nasoj grupi preko komentara. Adi je nakon razgovora izbrisao komentare, no mi smo smatrali da je jako bitno da se vidi i stav legitimnog tijela STUDENTSKI PARLEMENT.


18.41. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
Cijeli Zagreb ima besplatne karte
to se trebaju zahvaliti Bandicu :)

Alternativni Studentski Parlament: A mi cemo ako Bogda Mehmediću:)

18.46. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"Heheeh :) mi smo to obecanje dobili ali isto kod nas ne postoji zakon o elektronskim medijima tako da se ono obecanje ne moze uzeti u obzir
jeste to znali?

Alternativni Studentski Parlament
OK, znaci preporucujes da odustanemo?


18.48. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"ja ti niste ne mogu reci jer se mi iz SPUS-a tim bavimo konkretno
danas smo imali jedan sastanak i iduci je u srijedu sa premijerom, ministrom saobracaja, i predstavnicima grasa"

Alternativni Studentski Parlament
Pa bavili ste se i prije, bavite se i dalje, bavite se do kada? Kada si se hvalio ovim projektom na sav glas na sa-x , onda ste svi bili heroji, a sada kada nema nista od ovoga, izmisljate neki 16 sastanaka koji ocito NISTA DOBRO NE PROUZROKUJU. OCito mlacenje prazne slame. Budi ovaj put na strani studenata, a ne na strani politike.


18.55 Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:

"Vi radite, mi cemo raditi pa cemo vidjeti ko ce biti uspjesniji.;-)"

Alternativni Studentski Parlament
vidis, sada se pokusavas takmiciti. Znaci nismo na istoj strani? Ti si kao iznad nas?

18.59. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"Ne nego ti pokusavam objasniti da "sila" nece nista uraditi i mi smo svi zajedno u ovome. Volio bih vise face to face razgovor nego ovo."
Alternativni Studentski Parlament
zasto mislis da ce neko biti nasilan. Ipak smo mi studenti buduca akademska zajednica Kantona Sarajevo. Ipak smo civilizovani. Ako smatras da cemo ici i razbijati tramvaje grdno se varaš. Mi upravo ne želimo da radimo kako ti radis- JER OCITO TO NIJE PRODUKTIVNO.

A s druge strane... evo ti nekoliko primjera gdje je sila pod navodnicima pomogla: >>>google.ba>>> protest 1968.


19.06. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"68 komunizam,2010 demokratija. Uostalo ni ja ni ti nismo ovdje bitni nego nas 40 k stoga bi volio ako imas vremena dodji u spus da popricamo pa da vidimo kako si mozemo pomoci"

Jasmina Isic
Adi, jako je bezobrazno da stavljas te smajlice kada si licno svojim imenom i prezinemom slagao desetine hiljada studenata. Mozda ipak ocekujemo izvinjenje umjesto tih dvotacki i zagrada. Sram da vas bude!

19.13. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"Za sta da se izvinjavam? Uostalom skupstina spus-a je za 15 dana pa se kandidujte i radite umjesto nas jer nama mandat istice. Ovo je fer dovoljno "

Alternativni Studentski Parlament
Adi, onda malo prouci historiju, 68 su i evropa i amerika bila komunisticke? A ako si se ogranicio na ex-yu, onda mislis na socijalizam? Pobrkao si mi termine ba... Vidi višeš, a ispit iz historije na pravu ti je bio, jel ono na drugoj godini. Jesi dao taj ispit?

Zasto bih dolazili u SPUS kada ti ides za 15 dana? Zasto bih ista pricali sa tobom? Zasto bi se kandidovali na to mjesto kada cemo morati raditi onako kako dražesni rektorat kaze? Upravo oni privatiziraju fakultete, upravo oni ce zeznuti sve ovo.

19.20. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"Pravo nazalost na drugoj godini nema historije. Ja samo hocu razgovor face to face i to je to."

Alternativni Studentski Parlament
Au, moj Adi, on se cak moras u srednju vratiti. Sta cemo s tobom, a predsjednik si jedne tako "mocne" organizacije. Face to face razgovor nema poente. Uskoro ces vidjeti djela. Djela sve govore, a ne presipanje iz supljeg u prazno sa ministrima. Mozda bi i bilo nesto od tebe, mozda bi bio i neki dobar politicar da se recimo ugledas na javiera Solanu... pogledaj sta je on uradio 68.
Ajde lijep pozdrav!


19.31. Adi Džamalija commented on NIJEDAN STUDENT BEZ OBEĆANE KARTE's wall post:
"Mislio sam na nasu 68 al haj nebitno. Ja vidim da je neko ovdje jak na rijecima pa cu cekati konkretno a vidim da se bojis razgovora tako da nemam sta pricati. Pozdrav"


Alternativni Studentski Parlament
Rekoh ti i sto se tice nase 68. Pogrijesio si.. ja nisam jak na rijecima,nego pricam samo o onome sto znam. a ti ocito prosipas pamet tamo gdje se ne razumijes. Ne boji se niko razgovora, nego smatramo da nema potrebe. Ako bude bilo potrebe, svakako necemo s tobom razgovarati.. jer naravno za 15dana ides.
Uglavnom kada se tacke povezu, fino se uklapa u onu pricu da su ovi iz studentskog parlamenta radili malverzacije oko zakona o studentskom organiziranju. :dance:
Sad se iskreno se nadam da ovu inicijativu na fejsbuku nije pokrenuo Radoncicev podmladak i ona ekipa koja je pricala o masovnim studentskim protestima u septembru.
Omerovim_Koracima
Posts: 735
Joined: 19/11/2009 20:51
Location: Sarajevo

#710 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by Omerovim_Koracima »

ko je kriv za cistocu? kad seljak zalijepi zvaku za sjedalo,il novi tranvaj ispise markerom il nesto...Ima ih svakakvih djubradi i to,al ako fino kazes nemam kartu jbga u vecini slucajeva te pusti,lako je glumit mangupa na revizoru il nesto,al i to je poso njihov da trazi kartu,sto drotu ne jebes mater ako neas vozacku a vozis?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#711 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by MAN-lion's coach »

Omerovim_Koracima wrote:ko je kriv za cistocu? kad seljak zalijepi zvaku za sjedalo,il novi tranvaj ispise markerom il nesto...Ima ih svakakvih djubradi i to,al ako fino kazes nemam kartu jbga u vecini slucajeva te pusti,lako je glumit mangupa na revizoru il nesto,al i to je poso njihov da trazi kartu,sto drotu ne jebes mater ako neas vozacku a vozis?
Ma to je tačno karta se mora imati,ali cijena je nerealna,činjenica je da su građani koji neplaćaju kartu(bar 90%)oštetili autobuse ove nove što su dobili i tramvaje koji su napravljeni ovdje...SATRA koji su sad samo ruglo...a i građani koji žele bolji prevoz neće da skrenu pažnju da se imovina čuva...ali su prvi kada treba kukati na prevoz...
Ali ovaj iz SPUS-s hajvan najobičniji ništa ne rade za studente,samo palamudi da prostite...
Sigurno Mehmedić ima profil na facebook i sada kada čita samo se smije...vidi budaletina :-)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#712 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by bez_ideje »

Jebte samo je kod nas posao revizora posao visokog rizika :-? Sto ne napadaju konduktera u vozu,kontolora u kinu..!
Ne treba sklanjat zene,vec kaznjavat napade (i fizicke i verbalne) kao napade na sluzbena lica....
Fatali su i mene bez karte x puta,pa mi ne pada na pamet da napadam i vrijedjam......vec se pokusavas izvuc,ako ide ide.......sad ne ide..pa redovno kupujem kupone :mrgreen:
mehmedbey
Posts: 49
Joined: 19/01/2010 22:06

#713 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by mehmedbey »

Samo revizorima i revizorkama dati one elektricne shockere da ih mogu koristiti u samoodbrani :)
Ih kako bi svi placali i to sa osmjehom :)
*mima*

#714 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by *mima* »

Ma treba studentima da kupimo karte......djaba spavaju u domovima....djaba jedu...sta fali i karte da imaju djaba.....kad se razduze na kraju godine ostave svinjac iza sebe u domovima....bukvalno se naseru u kade ....i tako ostave.....stvarno su zasluzili.
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#715 Re: JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Post by caes »

^ ma ja ba, sve im je đaba, gdje jos i kartu da im damo đaba :lol:
Locked