JP GRAS SARAJEVO ALL ABOUT

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
Gospoda Ministarka

#451 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Gospoda Ministarka »

Jedan001 wrote:
Gospoda Ministarka wrote:
Jedan001 wrote: sjooo ocam i tebi poredjenja pa onda bi po tvom razmisljanju cijena karte za neki odlazak na koncert koji traje pisljiva dva sata uzmimo cijenu ko malo skuplju za te pare mozes zivjet i hranit se citav mjesec recimo logika nigdje veze.
ili sto sok kosta 3-4 marke u kaficu a ti u prodavnici mozes kupit 2l istog.
Po kojim parametrima si tu simbolicnu cijenu od 70f kreirala?
Imas uvijek taxi kao alternativu koji uvijek koristim kad mi se zuri i kad necu da smrdim i da se prljam u javnom prevozu.. osim toga i komercijala je mnogo bolja nego ostali prevoz a zasto vjerovatno sto se placa zato vjerovatno nema ni guzve...i relativno se drze i reda voznje.
Ja mislim da bi vecina koristila i mtel zbog toga sto je jeftiniji ali eto bitnije mu je sta ce reci neko sa strane komsija prijatelj rece da je cetnik da finansira dodika i sl...
ne idu tom logikom manja cjena kvalitet za to se odlucujem a ne odmah mjesaju sa nacionalni kriteriji stvarno fuuuj :x
A odakle tebi racunica da je cijena karte 1,60KM prihvatljiva i realna?
Prvo, moras napraviti razliku izmedu luksuza i osnovne ljudske potrebe, zatim u kaficu sok jeste 3-4KM ali mozes isto tako popiti kafu za 1KM :mrgreen:
Sto se tice komercijale, cijena jeste relana ali opet to znaci da nemozes porediti jedan smrljivi tramvaj u koji stane min 100 ljudi, koji je takoder i spor i da cijena karte bude ista sa autobusom koji je za 15 min Vjecnica -Dobrinja i u koji stane 40 ljudi , jer usluga nije ista.
Kojim kriterijem, jedan tramvaj Ilida-Bascarsija treba recimo cca 1,5h u tih sat i pol nek ude i izade ukupno 200 ljudi i kupi kartu od 70 kf to je 140KM, cisto sumnjam da je taj tramvaj imao rashoda max. 100KM u tih sat i pol.

izvini i gradski prevoz se moze staviti pod luxuz ukoliko pogledas primanja pojedinaca cisto sumnjam da mogu svi da izdvoje za mjesecnu kartu. S druge strane kad pogledas ko kupuje kartu to su uglavnom oni najugrozeniji invalidi i penzioneri... ista stvar sa komunalnim racunima a oni koji imaju najvise imaju odgovore tipa sta cu ja kupovat kartu da se blamiram pred drustvom..
jesi li se zapitala sto tramvaj toliko dugo ide zato sto retardinjosi se natezu sa soferom kondukterom hoce li kupit kartu ili nece za to vrijeme tramvaj ceka... da je svako ima ili bar vecina isao bi mnogo brze i bez natezanja. Ja razumijem da je prevoz kita i da smrdi i sve ali ako mora karta da se kupi da bi presao sa tacka A do tacke B onda ne razumijem diskusiju daljnu ako nes kupit kartu idi pjeske niko te ne tjera da se vozis.. Ja cu je vazda kupit i necu se blamirati i smarat sa kondukterima i kontrolima nije vrijedno toga..
Platim kartu i ko hadzija se vozim.Kad raja bude tu sustinu shvatila onda ce se vjerujem i gras popravit. A dok on misli da je faca ako je ne kupi bice jos gore... na zalost :dance:
Jedan001, cekaj, jesam li ja gdje rekla da ja nekupujem kart?? Nisam, kupujem kad koristim uslugu.
Gradski prevoz nikad nije bio luksuz, luksuz je taxi ali se taj luksuz i placa.
Penzioneri i invalidi (primaoci penzije) imaju besplatne kupone tako da nekupuju,to se finasira iz budeta.
Razumijem i ja da ser karta mora platiti, ko god ima para u dzepu, kupice je nece se brukati, ali razumi i ti da je karta PRESKUPA, u prethodnom postu sam navela primjer gradova i prosjecnih plata.
Last edited by Gospoda Ministarka on 05/01/2010 13:53, edited 1 time in total.
Troll_Happens

#452 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

Ma.Le.Na wrote:
Gospoda Ministarka wrote: Ma.Le.Na Znas li ti koliki je Zagreb i Beograd, Bec?
Zatim, aj budi ljubazna pa nam daj i podatke o prosjecnim platama u ovim gradovima.
Zatim, Ma.Le.Na po kojim cijenama se voze studenti tih gradova.

U naprijed hvala :mrgreen:
da se razumijemo nisam ni ja ZA GRAS
jesam za svaku alternativu i uopce KONKURENCIJU

ali pricati o cijeni nasih karata kao da su po 100KM....smijesno

a za ostale podatke :D
google.com :P mislim da ste sasvim sposobni sami naci trazeno gospodzo :D
Pa malena, nemoj da lupas... prosjecna plata u Hrvatskoj je 5.300 kn sto ti dode oko 1.300 KM dok je kod nas 750KM, prosjecna, zatim nemozes porediti Zagreb i ovu kasabu od Sarajeva.
Malena, cisto sumnjam da jedan Becanin radi za 3,5€ sat vremena koliko kostaju dvije karte.
Ja sam sposobna da nadem sve informacije koje mi trebaju, ali ti bi trebala prije nego nam postas podatke o tim gradovima da nam postas i plateznu moc gradana tih gradova.

EDIT: prosjecna plata u Becu je 1500€. Sto dode da im je satnica cca 7 €, 2 karte dnevno 3,40 €, to ti je isto kao da na nas standard karta dode 0,75kf,sto i je realna cijena.

pogledaj cjene ostalih zivotnih namirnica pa ces vidjeti da su iste ako ne i skuplje cjene nego u drugim zemljama. Osim toga pogledaj kvalitet te robe k... ne valja. Telefon struja sve je skoro skuplje nego u zapadnoj europi a ti poredis platu sa gradskim prevozom pa nemas veze..
kad sve cijene budu uskladjene onda cu reci okey prevoz je skuplji moze biti jeftiniji ali je jeftiniji u svakom slucaju nego u zemljama zapadne europe pa i srbije i hrv..
sem toga malo sutra ce neko placat za mjesecnu studentsku kartu oko 40e taman da mu i redovno dolazi i da uvijek ima cisto i slobodno mijesto aha mozda u nekom drugom zivotu. :oops:
gold'n'brown

#453 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by gold'n'brown »

hrasno38 wrote:
Ma.Le.Na wrote:
Gospoda Ministarka wrote: Ma.Le.Na Znas li ti koliki je Zagreb i Beograd, Bec?
Zatim, aj budi ljubazna pa nam daj i podatke o prosjecnim platama u ovim gradovima.
Zatim, Ma.Le.Na po kojim cijenama se voze studenti tih gradova.

U naprijed hvala :mrgreen:
da se razumijemo nisam ni ja ZA GRAS
jesam za svaku alternativu i uopce KONKURENCIJU

ali pricati o cijeni nasih karata kao da su po 100KM....smijesno

a za ostale podatke :D
google.com :P mislim da ste sasvim sposobni sami naci trazeno gospodzo :D
Sve si ti lijepo napisala ali si jedno preskocila a to je da se u Zagrebu, pogotovo Becu a i u Beogradu ljudi voze u normalnim vozilima i ne treba im kisobran u njima kada pada kisa. U odnosu na standard i ponudu Zagreba i Beca cijene nasih karata su ogromne bila ti za GRAS ili ne. Naravno podosta takvom stanju se moze zahvaliti nasem papanluku i frustrirajucem huliganstvu tj totalnom nepostivanju svega onoga sto je zajednicko nase od vozila gradskog prevoza pa sve do klupa i zasada mladog drveca.
Da jos dodam da u Zagrebu i becu neces dozivjeti da ti autobus jednostavno ne dodje jer je vozacu mrsko da vozi.
i jos bih da dodam da u Zagrebu i Becu gradska saobracajna preduzeca nisu na kantonalnom budjetu. Prva stvar koju treba uraditi je da se skinu sa budjeta jer oni moraju biti profitabilno preduzece ili im treba smijeniti nesposobni menadzment.
Alhemicarkaa

#454 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Alhemicarkaa »

Gospoda Ministarka wrote:Jedan001, cekaj, jesam li ja gdje rekla da ja nekupujem kart?? Nisam, kupujem kad koristim uslugu.
Penzioneri i invalidi (primaoci penzije) imaju besplatne kupone tako da nekupuju,to se finasira iz budeta.
Razumijem i ja da ser karta mora platiti, ko god ima para u dzepu, kupice je nece se brukati, ali razumi i ti da je karta PRESKUPA, u prethodnom postu sam navela primjer gradova i prosjecnih plata.
Ne znam za invalide, ali penzioneri plaćaju svoju kartu, kupuju tromjesečne, nešto su oko 20 km, ali plaćaju. Mislim da čak i tu postoje kategorije, pa oni sa minimalnom penzijom plaćaju manje itd. Znam jer moja majka plaća, nije joj Bog zna šta penzija...
Troll_Happens

#455 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

Jedan001 wrote: sjooo ocam i tebi poredjenja pa onda bi po tvom razmisljanju cijena karte za neki odlazak na koncert koji traje pisljiva dva sata uzmimo cijenu ko malo skuplju za te pare mozes zivjet i hranit se citav mjesec recimo logika nigdje veze.
ili sto sok kosta 3-4 marke u kaficu a ti u prodavnici mozes kupit 2l istog.
Po kojim parametrima si tu simbolicnu cijenu od 70f kreirala?
Imas uvijek taxi kao alternativu koji uvijek koristim kad mi se zuri i kad necu da smrdim i da se prljam u javnom prevozu.. osim toga i komercijala je mnogo bolja nego ostali prevoz a zasto vjerovatno sto se placa zato vjerovatno nema ni guzve...i relativno se drze i reda voznje.
Ja mislim da bi vecina koristila i mtel zbog toga sto je jeftiniji ali eto bitnije mu je sta ce reci neko sa strane komsija prijatelj rece da je cetnik da finansira dodika i sl...
ne idu tom logikom manja cjena kvalitet za to se odlucujem a ne odmah mjesaju sa nacionalni kriteriji stvarno fuuuj :x
A odakle tebi racunica da je cijena karte 1,60KM prihvatljiva i realna?
Prvo, moras napraviti razliku izmedu luksuza i osnovne ljudske potrebe, zatim u kaficu sok jeste 3-4KM ali mozes isto tako popiti kafu za 1KM :mrgreen:
Sto se tice komercijale, cijena jeste relana ali opet to znaci da nemozes porediti jedan smrljivi tramvaj u koji stane min 100 ljudi, koji je takoder i spor i da cijena karte bude ista sa autobusom koji je za 15 min Vjecnica -Dobrinja i u koji stane 40 ljudi , jer usluga nije ista.
Kojim kriterijem, jedan tramvaj Ilida-Bascarsija treba recimo cca 1,5h u tih sat i pol nek ude i izade ukupno 200 ljudi i kupi kartu od 70 kf to je 140KM, cisto sumnjam da je taj tramvaj imao rashoda max. 100KM u tih sat i pol.

izvini i gradski prevoz se moze staviti pod luxuz ukoliko pogledas primanja pojedinaca cisto sumnjam da mogu svi da izdvoje za mjesecnu kartu. S druge strane kad pogledas ko kupuje kartu to su uglavnom oni najugrozeniji invalidi i penzioneri... ista stvar sa komunalnim racunima a oni koji imaju najvise imaju odgovore tipa sta cu ja kupovat kartu da se blamiram pred drustvom..
jesi li se zapitala sto tramvaj toliko dugo ide zato sto retardinjosi se natezu sa soferom kondukterom hoce li kupit kartu ili nece za to vrijeme tramvaj ceka... da je svako ima ili bar vecina isao bi mnogo brze i bez natezanja. Ja razumijem da je prevoz kita i da smrdi i sve ali ako mora karta da se kupi da bi presao sa tacka A do tacke B onda ne razumijem diskusiju daljnu ako nes kupit kartu idi pjeske niko te ne tjera da se vozis.. Ja cu je vazda kupit i necu se blamirati i smarat sa kondukterima i kontrolima nije vrijedno toga..
Platim kartu i ko hadzija se vozim.Kad raja bude tu sustinu shvatila onda ce se vjerujem i gras popravit. A dok on misli da je faca ako je ne kupi bice jos gore... na zalost :dance:
Jedan001, cekaj, jesam li ja gdje rekla da ja nekupujem kart?? Nisam, kupujem kad koristim uslugu.
Razumijem i ja da ser karta mora platiti, ko god ima para u dzepu, kupice je nece se brukati, ali razumi i ti da je karta PRESKUPA, u prethodnom postu sam navela primjer gradova i prosjecnih plata.[/quote]

pa dobro nije bilo samo tebi direktno upuceno nego za one uglavnom koji se prave "face" sto nece da kupe i sto glume frajere i trebe..
ocito jos malo ce kako je krenulo i kupit hljeb i mlijeko postat luxuz tako da ono... tuzno ali istinito.. :(
Bellica

#456 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Bellica »

Jedva sam cekala ovakvu akciju, svaka im cast. Ne kazem da GRAS nema propusta, ali imaju i gradjani i to puno. I prije nego svi skupa okrivimo GRAS za nedovljan broj vozila, za trolejbuse koji kasne, pretrpane tramvaje, zasto se ne zapitamo ko je duzan gradu tj. gradjanima obezbijediti dovoljan broj prevoznih sredstava??? Drzava i grad su duzni to obezbijediti, a ne GRAS, evo kako, npr. u bolnicama uvijek treba flastera, lijekova, zavoja... mislite da to kupuje bolnica, da bolnica obazbjedjuje dovoljanu kolicinu tog materijala gradjanima, nikako, to radi drzava, ko je nabavio dovoljnu kolicinu onog lijeka Tamiflu, opet drzava!? Onda, vodovod, posta, elektroprivreda, zavodi za izgradnju... njima trebaju racunari, papir za npr. stampanje racuna, katanci za el. brojila... To opet nabavlja drzava, naravno i gradjani placanem racuna, mada je i to malo zapetljano da ne duzim, tema je o GRAS-u. Dakle, ne mogu oni kupovati nova prevozna sredstva ako vecina ljudi ne kupuje kartu, svi bi da imaju uredan tramvaj, da dodje na vrijeme, da ne stoji, da ima klimu...a da cijena karte bude 0.5 KM ili da se besplatno vozi, e pa ne moze, ne mozes uci u taxi i voziti se besplatno, ne mozes otici frizeru i frzirati se besplatno, ne mozes popiti kafu ako je ne platis, zato nema tu pretjerane rasprave. Ima svakakvih revizora i sofera, ima svakakvih i doktora i opstinara, apotekara, frizera, pekara, trgovaca i sto sad, samo zato sto su iz Sandzka ili Istocne Bosne ili zato sto ne znaju reci "Dobar dan", sto su dobili posao "preko nekoga" sto su seljaci i divljaci, sto pokusavaju raditi svoj posao trazeci kupljenu i ponistenu kartu, ne trebamo im placati. A ko bi od nas radio nas posao besplatno? NIKO! Ne postoji neko ko bi ustao iz kreveta besplatno, a o obavljanju nekog posla da ne govorim. Zasto bi onda oni vozili nas besplatno? Ko smo mi da se besplatno vozamo? NIgdje na svijetu toga nema, plati pa ces se voziti. Uz to, nisu GRAS-ovci krivi sto se vozimo u muzejskim vozilima, zna se ko je trebao kupiti nova vozila, a ne polovna, ona koja se raspadaju, koja su neuslovna i nesigurna za prevoz putnika. Opet napominjem, postoje ljudi koji uredno placaju kartu, evo ja kad koristim gradski prevoz uvijek kupim kartu, nemam mjesecnu zbog auta, a nekad idem i gradskim, ali obavezno kupim kartu. Dok sam isla u skolu, uvijek sam kupovala mjesecnu, a sad kupujem onu od 1.80km, bez obzira na broj stanica. Da napomenem NIKADA nisam imala problema s revizorima pa bio on iz Sandzaka, Sarajeva, Istocne Bosne...Tako npr. nedavno sam isla od Zeljinog stadiona do Sumarskog fakulteta (bilo je hladno pa nisam bila raspolozena za setanje) kupim kartu, udjem na prva vrata, pomaknem se do srednjih, nakon dvije stanice izadjem i cujem nekog kako govori "Vidi glupace kupila kartu za dvije stanice, a ja se vozim od pocetne do zadnje i ne pada mi napamet da kupim." I zbog ovakvih ljudi i putnika sve je ovako kako jeste. Nema tu previse diskusije, sve je jednostavno, danas je tako, a i ranije je bilo, hoces neku uslugu plati je, hoces neki prozivod plati ga. Voljela bih kad bi mogli nabaviti nekakvu statistiku da vidimo koliko gradjana placa kartu, ustvari koliko ih se ne vozi beplatno. Vjerujem da bi broj ovih koji placaju bio jako nizak i dok god je tako imat cemo ovakvu situaciju. Mozemo se ljutiti jos 100 godina, mozemo se zaliti GRAS-u mozemo razbijati ove stare trolejbuse i tramvaje, ali nista necemo postici. I zasto da studenti imaju besplatne karte? Lijepo Boga mi, oni da imaju besplatne karte, da hoce bar taj fakultet zavrsiti ne bi mi bilo zao, ali vecina ih sjedi po kafanama dok traju predavanja, razvuku studiranje na 10 godina i opet nista (cast pojedincima). I treba jos da kartu ne kupuju nego da se vozaju na racun drzave tj. poreza i ostalih doprinosa. Ja bih to dozvolila samo najboljim studentima i glupost je sto to dozvoljavaju redovnim studentima, oni ja mislim placaju minimalnu skolarinu, dok vandredni i samofinansirajuci placaju puno vise. Dakle, samo najboljim treba dozvoliti da se vozaju besplatno, a ostali neka placaju.
Gospoda Ministarka

#457 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Jedan001, neznam zasto se toliko zauzimas za GRAS da li radis tamo, babo ti, majka ti... ne zanima me , zatim trenutno razgovaramo o JGS a ne koliko kosta KW struje ni kg mesa u mesnici, moras priznati da je cijena karte u Sarajevu preskupa, maloprije sam navela da ZET u Zagrebu vozi u boljim tramvajima, na duzim destinacijama, i za hrvatske standarde jeftinijm cijenama karti.

Maloprije sam racunala cijenu karte na prosjecnu plata a koliko ljudi kod nas radi za 500KM?
Kako on da plati kartu 1,60KM???
*mima*

#458 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by *mima* »

A zasto da se najbolji vozaju besplatno? Platim PDV i nemam da isplatim plate.....i neko treba da se voza besplatno......nidje veze.
tare...

Post by tare... »

neko rece da se vozni park ne moze oobnovit ako ne kupujemo karte, ja dok sam isao u srednju skolu kupovao sam svaki mjesec kupon! a vozni park je i dan danas isti! drugo ne znam zasto ej karta u 'kecu' ista kao u 'trici'
Bellica

#460 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Bellica »

mima wrote:A zasto da se najbolji vozaju besplatno? Platim PDV i nemam da isplatim plate.....i neko treba da se voza besplatno......nidje veze.
Mislila sam na studente koji idu na predavanja, koja u roku polazu ispite, koji ne gube vrijeme po kafanama ispijajuci kafe jer zaboga imaju besplatnu kartu i mogu da se vozaju kad hoce i koliko hoce. Zao mi je mojih prijatelja koji studiraju, redovno idu na predavanja, uce, kupuju knjge, kopiraju skripte, pa jos moraju i kartu kupovati, njima bih odobrila besplatnu kartu, isto kao sto najbolji imaju nekakve stipendije, neka imaju i ovo, jer treba ulagati u ljude koji uce i koji bi jednog dana mogli pomoci drzavi, svojim znanjem i radom, a svim ostalim treba naplacivati, pa cemo vidjeti ako vec kupuje kartu islati li mu se mjesecno davati 33KM za kartu 4 godine ili 10 godina.
Troll_Happens

#461 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

Gospoda Ministarka wrote:Jedan001, neznam zasto se toliko zauzimas za GRAS da li radis tamo, babo ti, majka ti... ne zanima me , zatim trenutno razgovaramo o JGS a ne koliko kosta KW struje ni kg mesa u mesnici, moras priznati da je cijena karte u Sarajevu preskupa, maloprije sam navela da ZET u Zagrebu vozi u boljim tramvajima, na duzim destinacijama, i za hrvatske standarde jeftinijm cijenama karti.

Maloprije sam racunala cijenu karte na prosjecnu plata a koliko ljudi kod nas radi za 500KM?
pa vecina zaposlenih ima koliko mi je poznato radne kupone e sad vidis tog licemjerstva vecina ih dobiju to da bi se vozili ali bagra to uzme i proda i nastavi dalje da se sverca.. pa ono ne znas sta bi s takvim.
Necu da priznam da je skuplja jer nije tako, kazem ti reaalno pogledaj cijene svih ostalih roba pa i eto onda uporedi sa ovim transportom. Nikom ne smeta sto naftasi pljackaju kamionima novac od gradjana na racun skuplje nafte ali to je u redu sve vise auta i svi se voze i imaju. a kad je kupiti kartu pisljivu eee nema plata mala kriza recesija i hiljadu drugih opravdanja. A kad je novi mobitel kupit istreses kes ne gledas kad je natucit gorivo u auto nije problem i hiljadu takvih jos primjera.

I niko mi ne radi u GRASU nit se zauzimam iskreno boli me k.. za GRAS. Kad jedan memedic smece koje ima 4000m platu kaze da se nema para i nesto slicno a nista covjek nije uradio onda se treba zapitat kakvog retardiranog morza imamo i koga sve poreski obveznici imaju na grbaci... e takvi su paraziti problem kad se oni skinu onda ce i GRAS i druge firme krenuti..
A dok se tih pijavica ne rjesimo nece krenut na bolje. Znaci azdaji moras glavu odsjec a ne samo pipke.. :oops:
Gospoda Ministarka

#462 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Jedan001 wrote:
Gospoda Ministarka wrote:Jedan001, neznam zasto se toliko zauzimas za GRAS da li radis tamo, babo ti, majka ti... ne zanima me , zatim trenutno razgovaramo o JGS a ne koliko kosta KW struje ni kg mesa u mesnici, moras priznati da je cijena karte u Sarajevu preskupa, maloprije sam navela da ZET u Zagrebu vozi u boljim tramvajima, na duzim destinacijama, i za hrvatske standarde jeftinijm cijenama karti.

pa vecina zaposlenih ima koliko mi je poznato radne kupone e sad vidis tog licemjerstva vecina ih dobiju to da bi se vozili ali bagra to uzme i proda i nastavi dalje da se sverca.. pa ono ne znas sta bi s takvim.
Necu da priznam da je skuplja jer nije tako, kazem ti reaalno pogledaj cijene svih ostalih roba pa i eto onda uporedi sa ovim transportom. Nikom ne smeta sto naftasi pljackaju kamionima novac od gradjana na racun skuplje nafte ali to je u redu sve vise auta i svi se voze i imaju. a kad je kupiti kartu pisljivu eee nema plata mala kriza recesija i hiljadu drugih opravdanja. A kad je novi mobitel kupit istreses kes ne gledas kad je natucit gorivo u auto nije problem i hiljadu takvih jos primjera.

I niko mi ne radi u GRASU nit se zauzimam iskreno boli me k.. za GRAS. Kad jedan memedic smece koje ima 4000m platu kaze da se nema para i nesto slicno a nista covjek nije uradio onda se treba zapitat kakvog retardiranog morza imamo i koga sve poreski obveznici imaju na grbaci... e takvi su paraziti problem kad se oni skinu onda ce i GRAS i druge firme krenuti..
A dok se tih pijavica ne rjesimo nece krenut na bolje. Znaci azdaji moras glavu odsjec a ne samo pipke.. :oops:
Zaposenih gdje :shock: , zar mislis stvarno da u privatno sektoru daju karte? :?
To mozda daju u drzavnim firmama, ali to njima ne treba jer je vecina njih ima auto i nije na minimalcu tako da to proda.
Cekaj, maloprije sam rekla pricamo o GRASU ne o telekomu, elektro privredi, ne o Konzumu i sl. jesu cijene pretjerane u svemu ali razgovaramo samo o GRASU, tako da moras da priznas da na prosjecnu platu u FBiH cijena karte 1,60KM jeste pretjerana.
Troll_Happens

#463 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

Jedan001 wrote:

Zaposenih gdje :shock: , zar mislis stvarno da u privatno sektoru daju karte? :?
To mozda daju u drzavnim firmama, ali to njima ne treba jer je vecina njih ima auto i nije na minimalcu tako da to proda.
Cekaj, maloprije sam rekla pricamo o GRASU ne o telekomu, elektro privredi, ne o Konzumu i sl. jesu cijene pretjerane u svemu ali razgovaramo samo o GRASU, tako da moras da priznas da na prosjecnu platu u FBiH cijena karte 1,60KM jeste pretjerana.
ja ali isti ti koji rade u privatnim firmama ne placaju ni doprinose ni poreze drzavi i onda ne vidim razloga sto bi oni dobijali te kupone... mada znam i primjere koji rade u privatnim da su sve rega i prijavljeni i da dobijaju. Ma vecina i onih koji rade u privatnom sektoru ima i auta jedino sto im ne ide staz i penziono.. a zarade mozda cak i vise nego oni u drzavnom sektoru.. naravno tu ne racunam lopovske firme telekom itd.
Ne pricamo ali ne mozes ti samo GRAS odvojeno posmatrati od drugih stvari sve je to uvezano..
Gorivo poskupi sve cijene idu gore struja poskupi sve je skuplje.. lancana reakcija... nije gras sam za sebe ima dosta faktora koji uticu na njegovo poslovanje pocev od nas samih :-?
Gospoda Ministarka

#464 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Jedan001 wrote:ja ali isti ti koji rade u privatnim firmama ne placaju ni doprinose ni poreze drzavi i onda ne vidim razloga sto bi oni dobijali te kupone... mada znam i primjere koji rade u privatnim da su sve rega i prijavljeni i da dobijaju. Ma vecina i onih koji rade u privatnom sektoru ima i auta jedino sto im ne ide staz i penziono.. a zarade mozda cak i vise nego oni u drzavnom sektoru.. naravno tu ne racunam lopovske firme telekom itd.
Ne pricamo ali ne mozes ti samo GRAS odvojeno posmatrati od drugih stvari sve je to uvezano..
Gorivo poskupi sve cijene idu gore struja poskupi sve je skuplje.. lancana reakcija... nije gras sam za sebe ima dosta faktora koji uticu na njegovo poslovanje pocev od nas samih :-?
Zato sto su ti ljudi na minimalcu i priimorani da rade, bukvalno daba, i cisto sumnjam da imaju vece zarade od onih u drzavnom sektoru, ovo sto sam procitala je glupost.
E pa malo je glupo da se jedna firma koja se takoder finansira kroz porez gradana zatim kroz karte svoje interne probleme rjesava preko leda postenih gradana, te je takoder glupo da gradani izgraduju vikendice,kuce, i auta direktorima GRASA.
Alhemicarkaa

#465 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Alhemicarkaa »

Gospoda Ministarka wrote:Zaposenih gdje :shock: , zar mislis stvarno da u privatno sektoru daju karte? :?
Ja ne znam otkud taj mit da su u državnim firmama više plate? Možda u nekim. Moj muž radi u državnoj firmi, sa nekoliko godina radnog staža ima manju platu od moje (daleko manju), koja sam "pripravnik" (ili šta već to dođe kod privatnika). Njegov obrazovni stepen je magistar, ja sam VSS, on dobija kupon i koristi GRAS, ja dobivam pare za prevoz i koristim auto (mada nam je to više uslovljeno mjestom rada, meni se ne isplati GRAS, jer mi je posao daleko i imam svoje parking mjesto na poslu, on svakako dobiva kupon i nema u gradu gdje parkirati). I znam još nekoliko ovakvih situacija. Što ne znači da su po defaultu veće plate ni u privatnom ni u državnom sektoru, pitanje je gdje upadneš...
Troll_Happens

#466 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

Jedan001 wrote:ja ali isti ti koji rade u privatnim firmama ne placaju ni doprinose ni poreze drzavi i onda ne vidim razloga sto bi oni dobijali te kupone... mada znam i primjere koji rade u privatnim da su sve rega i prijavljeni i da dobijaju. Ma vecina i onih koji rade u privatnom sektoru ima i auta jedino sto im ne ide staz i penziono.. a zarade mozda cak i vise nego oni u drzavnom sektoru.. naravno tu ne racunam lopovske firme telekom itd.
Zato sto su ti ljudi na minimalcu i priimorani da rade, bukvalno daba, i cisto sumnjam da imaju vece zarade od onih u drzavnom sektoru, ovo sto sam procitala je glupost.
E pa malo je glupo da se jedna firma koja se takoder finansira kroz porez gradana zatim kroz karte svoje interne probleme rjesava preko leda postenih gradana, te je takoder glupo da gradani izgraduju vikendice,kuce, i auta direktorima GRASA.
pa to je druga stvar sto je kod nas to tako regulisano da pare koje idu od tih karata mozda vecinom idu u privatne dzepove raznoraznih pijavica od memedica pa do betmena pa nadalje ljudi politicara.
e sad ne mislim da trebaju samo nova vozila da se kupuju od karata mislim da grad i drzava treba da ulozi znatna sredstva u to ali opet poznajuci nas mentalitet i da dodju nova vozila unistilo bi se sve... eno sjeti se autobusa iz japana nekad kad su tek dosli i sada.... nemoj mi samo reci da su propala neodrzavanjem..
ljudi se bahato ponasali nisu kupovali karte itd. i eto da su nam doveli onakav prevoz iz zg sve bi bilo unisteno za god dana..
mi smo neki bolestan mentalite. sve sto valja unistimo kao i sto vrijedi :-?
respo

#467 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by respo »

gdje se izgubi beograd u ovoj prici
uhvatili se vi zagreba i beca i ne popustate
cijena je u bg skoro ista a standard cak mozda i manji nego ovdje

kako ovi kriticari misle da se obnovi vozni park klime klinci palci ako 10% ljudi placa kartu?
Ma.Le.Na

#468 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Ma.Le.Na »

u hrvatskoj situacija nije toliko bolja...raspitajte se malo polje
i Gospodjo ne lupam ja ;-)

ma kod nas da se uvede karta 1KM bilo bi previse...jer je vecina naucila da ne placa ...da se sverca...i jos se bune sto ne valja to sto ne placaju... :-) :-) :-)
shuriken

#469 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by shuriken »

Ma.Le.Na wrote:u hrvatskoj situacija nije toliko bolja...raspitajte se malo polje
i Gospodjo ne lupam ja ;-)

ma kod nas da se uvede karta 1KM bilo bi previse...jer je vecina naucila da ne placa ...da se sverca...i jos se bune sto ne valja to sto ne placaju... :-) :-) :-)
koliko karata treba kupiti u Zg ako ides busom, pa na tramvaj, pa presjednes na drugi tramvaj i na kraju uspinjacom na Gornji grad?
ultima_palabra

#470 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by ultima_palabra »

Malo prije odlučih da iskoristim pauzu na poslu da odem kupiti novi mjesečni kupon (stari, jelte, ističe danas). I tako, nakon uredno uplaćenih 53 KM u kešu na račun mrskog preduzeća, namjeravah se odvesti dvije stanice nazad na radno mjesto. Ali avaj, nakon cca 100 m vrata se otvoriše, a tramvaj ostade stajati, bez objašnjenja od strane vozača. Požurih na posao pješke, a u putu razmišljam:
Zašto se mi ovdje raspravljamo, umjesto da odemo i dostojanstveno im razvalimo remizu 8-)
Amazonka27

#471 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Amazonka27 »

clav wrote:poslao mail kantonalcima i ovima iz studentskog parlamenta da pitam dje je zapelo ovo oko prevoza za studente, al niko ne odgovara.
bice da para neJma
usput ne bi bilo lose da to procackaju novinari koji su objavili ovaj clanak http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/091013029
ne mogu citati mailove

pokusaj nazvati pa nam reci sta su ti obecali
madner

#472 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by madner »

Ja sam za.

I da se ukinu ove subvencije Grasu! Dokle vise, placam porez na gorivo a ovi se svercaju!
van Basten

#473 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by van Basten »

nedavno sam bio u Splitu... cijena karte kod vozača 10kuna. Karta vrijedi 45 minuta unutar zone 1, što znači da mogu ulaziti i izlaziti koliko hoću iz autobusa unutar tih 45 minuta i karta mi vrijedi. kod nas za vožnju od 5 minuta (D.Malta - Otoka) treba platiti 1.60 (1.80 kod vozača) KM :-) a ako hoću npr iz Dobrinje u Butmir, iako bi mi trebalo mnogo manje od 45 minuta (kada bi red vožnje bio sinhronizovan i poštovan kao što nije, treba mi: bus Dobrinja - Nedžarići 1,60Km + tramvaj Nedžarići - Ilidža 1,60KM + bus Ilidža - Butmir 1,60KM , pa sve to x2 u povratku... ispade 9,60KM za sahatak vožnje :shock:
Troll_Happens

#474 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by Troll_Happens »

van Basten wrote:nedavno sam bio u Splitu... cijena karte kod vozača 10kuna. Karta vrijedi 45 minuta unutar zone 1, što znači da mogu ulaziti i izlaziti koliko hoću iz autobusa unutar tih 45 minuta i karta mi vrijedi. kod nas za vožnju od 5 minuta (D.Malta - Otoka) treba platiti 1.60 (1.80 kod vozača) KM :-) a ako hoću npr iz Dobrinje u Butmir, iako bi mi trebalo mnogo manje od 45 minuta (kada bi red vožnje bio sinhronizovan i poštovan kao što nije, treba mi: bus Dobrinja - Nedžarići 1,60Km + tramvaj Nedžarići - Ilidža 1,60KM + bus Ilidža - Butmir 1,60KM , pa sve to x2 u povratku... ispade 9,60KM za sahatak vožnje :shock:

to si u pravu trebali su jedinstvene karte napraviti i to ih nikako ne kontam da vaze za sva prevozna sredstva bubam ako hocu na koshewsko da dodjem sa ilidze da to bude jedna karta a ne da recimo placamo 2 ili 3. Naravno da vazi jedno sat vremena. Ali je problem sto prevoz nije redovan i tacan i samim tim bi to palo u vodu. Ali opet vuce jedno drugo nema dovoljnog broja autobusa i tramvaja da bi bili redovniji znaci opet se vrtimo u krug oko kupovine karte i to da kanton i drzava max podrze taj projekat :-?
poplava

#475 Re: AKCIJA GRAS-A: Nijedan putnik bez karte

Post by poplava »

onda uzmes dnevnu za zonu A i platis 5.30...
Locked