Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Ma.Le.Na

#26 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Ma.Le.Na » 20/10/2009 11:16

mislim da ce pogrijesiti ako uvedu takse
veliki broj redovnih posjetilaca ce iz revolta bojkotovati ove planine pa ce im i posjeta opasti
dakle, mogu komotno biti u manjku a ne na dobitku
ja bi to rijesila povecanim brojem eko policajaca ili ko se vec brine domenom kazni za oneciscavanje ..
stavi ih toliko da se zelene i igman i bjelasnica...dijete krene bacit kesicu od smokija..a ti fino za ruku i babi da plati kaznu...nemat merhameta i stoku naucit da se ponasaju!
i eto ti para
zasto bi ja, a to su i moje planine koliko icije drugog, placala ulaz - cime ce se pokriti troskovi ciscenja i svega ostalog, a niti prljam nit ikoji klinac

Alhemicarkaa

#27 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Alhemicarkaa » 20/10/2009 11:21

Jah eto, ovo je nas najveci problem, mislim ako ukinu ovu taksu, mi cemo napredovati.
Oni koji su do sada imali pare da izdvoje za skijanje, imace i od sada i ovo ih nece sprijeciti. Onima kojima je ovo preskupo, i skijanje im je bilo skupo. Svidjalo se to nama ili ne, ovo je kapitalizam, skijanje je luksuz, ko voli neka plati. I prije je to kod nas bilo tako, ona famozna recenica - narode evo vam banja, ko ima para nek se banja, ko nema, eno mu Neretva.
Mnogo gore stvari kapitalizam vuce za sobom, dolazi neprimjetno. Kad pogledamo nastavni plan nasih osnovaca, napravljen je tako da ili roditelj mora sjediti i uciti sa djetetom, ili ako ne zna, platiti nekom da mu pokaze. Onaj ko ne zna i nema, nece ni njegovo dijete znati i imati, i tako se stvaraju klase...
A te roditelje koji nemaju da plate instrukcije, strasno ce pogoditi ova taksa, kredite ce za nju dizati :roll:

-Romeo-

#28 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by -Romeo- » 20/10/2009 11:30

Alhemicarkaa wrote:Jah eto, ovo je nas najveci problem, mislim ako ukinu ovu taksu, mi cemo napredovati.
Oni koji su do sada imali pare da izdvoje za skijanje, imace i od sada i ovo ih nece sprijeciti. Onima kojima je ovo preskupo, i skijanje im je bilo skupo. Svidjalo se to nama ili ne, ovo je kapitalizam, skijanje je luksuz, ko voli neka plati. I prije je to kod nas bilo tako, ona famozna recenica - narode evo vam banja, ko ima para nek se banja, ko nema, eno mu Neretva.
Mnogo gore stvari kapitalizam vuce za sobom, dolazi neprimjetno. Kad pogledamo nastavni plan nasih osnovaca, napravljen je tako da ili roditelj mora sjediti i uciti sa djetetom, ili ako ne zna, platiti nekom da mu pokaze. Onaj ko ne zna i nema, nece ni njegovo dijete znati i imati, i tako se stvaraju klase...
A te roditelje koji nemaju da plate instrukcije, strasno ce pogoditi ova taksa, kredite ce za nju dizati :roll:
haj sad fino pročitaj uvodni post.

:-) :-) :-) :-) :-)

karanana

#29 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by karanana » 20/10/2009 11:45

Alhemicarkaa wrote:Jah eto, ovo je nas najveci problem, mislim ako ukinu ovu taksu, mi cemo napredovati.
prosle godine je bilo: ako poskupe karte, oni sto su skijali i dalje ce skijati.
ove godine je: ako uvedu taksu, oni sto su skijali prije, skijat ce i dalje.
pa dokle vise? mislis li da postoje ljudi koji mozda nemaju previse ali stede mjesec da bi otisli jedan dan na skijanje? mislis li da ima ljudi koji ne skijaju nego skupe lovu da dodju na dan sa djecom na cist zrak?

kazes kapitalizam je, ha? a navodis sasvim kontradiktorne stvari koje se kose sa nacelima kapitalizma. meni ova firma ZOI izgleda kao najkomunistickija firma u zemlji. cuj kaitalizam je pa oni mogu imati monopol na planini i nabijat cijene za njihove dzepove, a drzavna firma. da je kapitalizam sreco moja, ski centar bi davno bio privatiziran i mi bi danas imali i gondole i 3 puta vise staza, i vjestacki snijeg, i 3 trosjeda i 4 dvosjeda a ne da se koristimo sa rabljenim 40 godina starim ski liftovima a da im placamo evropske cijene i evropske namete.
Last edited by karanana on 20/10/2009 11:49, edited 1 time in total.

ins

#30 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by ins » 20/10/2009 11:47

MUNAFIK wrote:
ins wrote:Ovo je jedan od najpametnijih odluka koju mogu donijeti!

A ne ko do sada da stoka dolazi, parkira auta svukuda okolo da bi ustedili na parkingu, a onda raspale rostilj nakon cega svo smece ostave u snijegu!

Podrzavam!
'stoka' nema para da placa skupi parking, pa se 'stoka' snalazi kako zna da sebi i svojoj djeci priusti bar 2-3 dana skijanja...
To sto neko ostavlja i basa smece apsolutno nema veze sa ovim nego sa kucnim odgojom i zakonom koji ce kazniti onoga ko baca smece!!!

Ovo opet de sve po novcaniku obicnog svijeta jer svi oni koji gore imaju apartmane vjerovatno nece nikad nista ni placati!
Kakva tuzna prica, evo suza mi je potekla... :run:

Samo sto sam ja davno spalio iluzije, pa znam da ipak pricamo o stoki!

Ja sam obicni svijet, i do sada sam placao parking, sada cu taksu, i meni se nista ne mijenja :sax:

VjecitiStudent

#31 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by VjecitiStudent » 20/10/2009 11:57

U ovom slucaju, moguce je podnijeti tuzbu i protiv ZOI 84 i protiv kantonalne Vlade, jer nemaju ama bas nikakvo uporiste u zakonu da naplacuju cak i sam pristup planini.

karanana

#32 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by karanana » 20/10/2009 11:59

ma nemam ih ja sta tuzit. odoh ja kod srba.

-Romeo-

#33 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by -Romeo- » 20/10/2009 12:00

VjecitiStudent wrote:U ovom slucaju, moguce je podnijeti tuzbu i protiv ZOI 84 i protiv kantonalne Vlade, jer nemaju ama bas nikakvo uporiste u zakonu da naplacuju cak i sam pristup planini.
ne razumijem se baš plaho u te zakonske osnove, no cijenim da mogu isto kao što naplaćuju, recimo ulaz na stojčevac vikendom.

-Romeo-

#34 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by -Romeo- » 20/10/2009 12:01

karanana wrote:ma nemam ih ja sta tuzit. odoh ja kod srba.
i ramo je otišao kod srba........................................

ins

#35 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by ins » 20/10/2009 12:03

Ovako izgleda iz moje perspektive:

Prvo dodjem na Bjelasnicu i platim besmisleno skupu ski-kartu pa jos pored toga i parking (koji bi trebao biti bespaltan jer sam platio ski kartu?!). Onda krenem skijati.

Umjesto da uzivam, ja:

- Na stazi izbjegavam stoku koja pored toliko livada iz neobjasnjivih razloga MORA setati bas po ski stazi!
- WC placam 0,5 KM bez obzira sto imam kupljenu ski-kartu, bas zbog stoke koja po cijeli dan svraca u taj jedini WC, nakon ispijenih piva i cajeva!
- Ne mogu ko normalan covjek uci u bilo koju kafanu ugrijati se i popiti caj na miru zbog stoke u crnim koznim jaknama i pratecih stiklicarki koji od svake kafane na Bjelasnici naprave duhansku gasnu komoru!
- Kada napokon krenem kuci, ne mogu izaci sa parkinga jer je stoka parkirala svoje Golf II, Touareg, A6 ili Kadette poprijeko na cesti, da ne bi parking platila...

:run:

Sve sto ce doprinjeti smanjivanju broja grla na Bjelasnici, podrzavam!

drsrle

#36 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by drsrle » 20/10/2009 12:06

Na Jahorini se ne plaća ništa, čak je i pišanje džabe.
A i kvaliteta ski centra je neprikosnoveno bolji od Bjelašnice i Igmana.

Jahorina 4 ever

moa

#37 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by moa » 20/10/2009 12:08

Izdajem viknedicu na Vlasicu udisanje zraka uracunato u cijenu heheheh

Ma Jahorina i samo Jahorina, jest da sam imao jedan blisku susret sa pijanim cetnikom ali nije bilo incidenata :D

VjecitiStudent

#38 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by VjecitiStudent » 20/10/2009 12:08

-Romeo- wrote:
VjecitiStudent wrote:U ovom slucaju, moguce je podnijeti tuzbu i protiv ZOI 84 i protiv kantonalne Vlade, jer nemaju ama bas nikakvo uporiste u zakonu da naplacuju cak i sam pristup planini.
ne razumijem se baš plaho u te zakonske osnove, no cijenim da mogu isto kao što naplaćuju, recimo ulaz na stojčevac vikendom.
Ko naplacuje ulaz na Stojcevac, drzavno preduzece ili lokalni RVI?

Ma.Le.Na

#39 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Ma.Le.Na » 20/10/2009 12:11

po kom osnovu onda naplacuju ulaz u bijambare?

Alhemicarkaa

#40 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Alhemicarkaa » 20/10/2009 12:15

karanana wrote:prosle godine je bilo: ako poskupe karte, oni sto su skijali i dalje ce skijati.
ove godine je: ako uvedu taksu, oni sto su skijali prije, skijat ce i dalje.
pa dokle vise? mislis li da postoje ljudi koji mozda nemaju previse ali stede mjesec da bi otisli jedan dan na skijanje? mislis li da ima ljudi koji ne skijaju nego skupe lovu da dodju na dan sa djecom na cist zrak?

kazes kapitalizam je, ha? a navodis sasvim kontradiktorne stvari koje se kose sa nacelima kapitalizma. meni ova firma ZOI izgleda kao najkomunistickija firma u zemlji. cuj kaitalizam je pa oni mogu imati monopol na planini i nabijat cijene za njihove dzepove, a drzavna firma. da je kapitalizam sreco moja, ski centar bi davno bio privatiziran i mi bi danas imali i gondole i 3 puta vise staza, i vjestacki snijeg, i 3 trosjeda i 4 dvosjeda a ne da se koristimo sa rabljenim 40 godina starim ski liftovima a da im placamo evropske cijene i evropske namete.
Cuj, ja nisam rekla da se to meni svidja, i ja bih voljela da nema te takse. Ali ne mislim da ce ona drasticno uticati na posjetu. Ljudi slabijeg imovinskog stanja nisu imali ni za benzin do te planine.
I meni je zdravstveno neophodno more svake godine. Ali to je luksuz, i ja stedim, uskracujem sebi druge cejfove da bih otisla na to more. I kad su digli cijene soba na moru nisam ebala hotelijerima sve po spisku i nazivala ih kretenima, vec stedila vise ili skratila duzinu godisnjeg. Ove godine nisam ni otisla na more. Disem na skrge, ali nemam obraza prozivati neke ljude, kad vidim da kolegica dize kredit da bi opremila dijete za skolu. Kad vidim da mi se sestricna, koja ide u osnovnu, slomi uceci stvari s kojima sam se ja susrela na fakultetu.
Ova zemlja ima daleko gorih problema od takse za ulazak u zasticeni dio planine. Kome je do cistog zraka Bosna ima toliko lijepih predjela za setnju i izlet, a potpuno besplatnih. Kad bih znala da ce ta taksa otici u prave ruke, za socijalne programe, za plate prosvjetnih radnika, odmah bi potpisala a je uvedu. Ali bojim se da nece biti tako. I zato nisam za nju, ali ne mislim ni da je vrijedna nekog velikog bunta.

Haris.ba

#41 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Haris.ba » 20/10/2009 12:16

Ma.Le.Na wrote:po kom osnovu onda naplacuju ulaz u bijambare?
Donijeli su onaj zakon o zasticenim cjelinama - tako nekako, pa vjerovatno na taj fazon.
VjecitiStudent wrote: Ko naplacuje ulaz na Stojcevac, drzavno preduzece ili lokalni RVI?
I mene to zanima. Znam za onu bracu sto malo pa malo spuste rampu. A inace, niko nema pravo naplacivati ulaz na Stojcevac. Ako nista ne moze zakonito. Stojcevac je drzavni. Tako da jedino Spiric moze naplacivati ulaz.

VjecitiStudent

#42 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by VjecitiStudent » 20/10/2009 12:44

Alhemicarkaa wrote: Cuj, ja nisam rekla da se to meni svidja, i ja bih voljela da nema te takse. Ali ne mislim da ce ona drasticno uticati na posjetu. Ljudi slabijeg imovinskog stanja nisu imali ni za benzin do te planine.
I meni je zdravstveno neophodno more svake godine. Ali to je luksuz, i ja stedim, uskracujem sebi druge cejfove da bih otisla na to more. I kad su digli cijene soba na moru nisam ebala hotelijerima sve po spisku i nazivala ih kretenima, vec stedila vise ili skratila duzinu godisnjeg. Ove godine nisam ni otisla na more. Disem na skrge, ali nemam obraza prozivati neke ljude, kad vidim da kolegica dize kredit da bi opremila dijete za skolu. Kad vidim da mi se sestricna, koja ide u osnovnu, slomi uceci stvari s kojima sam se ja susrela na fakultetu.
Ova zemlja ima daleko gorih problema od takse za ulazak u zasticeni dio planine. Kome je do cistog zraka Bosna ima toliko lijepih predjela za setnju i izlet, a potpuno besplatnih. Kad bih znala da ce ta taksa otici u prave ruke, za socijalne programe, za plate prosvjetnih radnika, odmah bi potpisala a je uvedu. Ali bojim se da nece biti tako. I zato nisam za nju, ali ne mislim ni da je vrijedna nekog velikog bunta.
To i jeste problem, jer Bjelasnica, nazalost, jos uvijek nije zasticeno podrucje, i to uglavnom zbog ovih istih koji zele da uvedu ovu novu taksu.

chuchumbamayumbe

#43 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by chuchumbamayumbe » 20/10/2009 12:53

Prvo su privatizovali Babin Do, sada će privatizovati i komplet planinu.
Krezavi ljudi kockastih glava rade nam o glavi.
Nisu u stanju platiti topove za snijeg, umjesto da to rješavaju, oni se sjetili da naplaćuju harač na nešto što je zajedničko dobro.
A kada dođe sezona, naštancaju sebi sezonskih karata i izdaju raji, uzimaju extra profit, kradu i firmu i državu, i nas, i to im prolazi.

-Romeo-

#44 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by -Romeo- » 20/10/2009 12:55

Haris.ba wrote:
Ma.Le.Na wrote:po kom osnovu onda naplacuju ulaz u bijambare?
Donijeli su onaj zakon o zasticenim cjelinama - tako nekako, pa vjerovatno na taj fazon.
VjecitiStudent wrote: Ko naplacuje ulaz na Stojcevac, drzavno preduzece ili lokalni RVI?
I mene to zanima. Znam za onu bracu sto malo pa malo spuste rampu. A inace, niko nema pravo naplacivati ulaz na Stojcevac. Ako nista ne moze zakonito. Stojcevac je drzavni. Tako da jedino Spiric moze naplacivati ulaz.
valjda RVI. imali oni ili ne imali pravo oni ga već godinama naplaćuju, može im se izgleda.

tataratira

#45 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by tataratira » 20/10/2009 13:00

Isto se sprema i na Jahorini

zonbirile

#46 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by zonbirile » 20/10/2009 13:09

čemu se čuditi pa u strogom centru,ljudi stavljaju stolice,daske pod svoje prozore,čuvajući "svoje "mjesto,a policija šuti.Solići (alias braća Dalton,samo njih 11 komada)reketiraju dvije ulice (Labirint i Mažestik )i naplačuju parking.

The 51st State

#47 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by The 51st State » 20/10/2009 18:03

ins wrote:Ovako izgleda iz moje perspektive:

Prvo dodjem na Bjelasnicu i platim besmisleno skupu ski-kartu pa jos pored toga i parking (koji bi trebao biti bespaltan jer sam platio ski kartu?!). Onda krenem skijati.

Umjesto da uzivam, ja:

- Na stazi izbjegavam stoku koja pored toliko livada iz neobjasnjivih razloga MORA setati bas po ski stazi!
- WC placam 0,5 KM bez obzira sto imam kupljenu ski-kartu, bas zbog stoke koja po cijeli dan svraca u taj jedini WC, nakon ispijenih piva i cajeva!
- Ne mogu ko normalan covjek uci u bilo koju kafanu ugrijati se i popiti caj na miru zbog stoke u crnim koznim jaknama i pratecih stiklicarki koji od svake kafane na Bjelasnici naprave duhansku gasnu komoru!
- Kada napokon krenem kuci, ne mogu izaci sa parkinga jer je stoka parkirala svoje Golf II, Touareg, A6 ili Kadette poprijeko na cesti, da ne bi parking platila...

:run:

Sve sto ce doprinjeti smanjivanju broja grla na Bjelasnici, podrzavam!
U potpunosti podrzavam razmisljanje ali cisto sumnjam da su se vodili tom logikom pri uvodjenju takse.

DZONPI

#48 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by DZONPI » 20/10/2009 19:26

Ja odem rego radi zraka i ne skijam nego se sankam.Moram li ja placati taksu.Sto se tice pisanja onakva priroda ti placas wc,Sramota.

respo

#49 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by respo » 20/10/2009 19:38

ajd da vidim sto ce mi naplatati
hoce malo sutra
pa nije mu to babovina da naplacuje ulaz

atom62

#50 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by atom62 » 20/10/2009 19:40

pa sta ocekivati od bagre poput nacelnika opstine trnovo koji poznat po sloganu za vrijeme izbora jedna krava 10 glasova!

Post Reply