Horor u porodilištu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#276 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

Evo još jedna horor priča.. :(

Gak je 10 krug pakla. Ležala sam na Gak-u kada sam u 6 mjesecu izgubila bebu. Primili su me, legli na krevet iz kojeg su virile željezne šipke i koji je bio prekriven krvavim čaršafom. I zaboravili me. Bukvalno. Liječnici su dolazili u vizitu, sestre su šetkale povremeno, ja sam ležala i shvatila da mi ni sam gubitak prvog djeteta neće biti težak kao što će mi biti boravak na Gak-u. Nažalost, bila sam u pravu. Prolazio je dan, dva, tri, ništa. Kad sam dobila tmperaturu, sama sam morala lutati hodnicima da nađem sestru i zatražim toplomjer. Nastupila ja sepsa. I opet ništa. Vadili su mi nalaze i gubili ih na putu za Cum. Nisu mi ukljičili nikakve antibiotike. Bili su grubi. Grubi do bola. Igrali su se samnom. Izazivali mi porod, pa prestajali. Tako 5 dana. Temperaturu je otišla iznad 42. Dr. Godinjak je došao u vizituu i vidio me, četvrtak popodne. Probili su mi vodenjak i poslali me pješke na drugi sprat da hodam dok mi niz noge cijedi krv i tekućina. Bila sam u agoniji na porodu. Hranu nisam jela. Žohari. A nisam bila ni gladna. Poslije poroda su me uspavali. Probudila sam se sama u sobi. Bila sam u njoj danima, priključena na obje ruke na kojekakve bočice i cjevčice u koje su povremeno ubrizgavali i injekcije. Nisam se mogla istuširati. Nisu dopuštali mojim da me vide.

Od toga su prošle tri godine. Još se nisam oparavila. Sepsa je izmijenila cijeli moj metabolizam i na kraju sam bila samo sretna što sam uopće i živa. Da dr. Godinjak tog popodneva nije došao u vizitu, umrla bih im na krevetu, a da to niko ne bi ni primijetio do jutarnje vizite. Posljedice su strašne. Mjeseci antibiotika, rane na maternici od njihovih grubih zahvata, psihičke traume, gubitak volje za seksom. Glavna sestra mi je "utješno" rekla da se događa i da odmah trebam pokušati nakon tri mjeseca. Pa, ni životinje to ne rade! Žena koju sam zatekla tamo bila je u sličnoj situaciji kao i ja, porodila im se na wc školjki i beba je ispala u nju, pa su je morali izvaditi.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#277 Re: Horor u porodilištu

Post by Vragolan »

strasno
nemam drugi kometar

meni se namece jedno pitanje, gdje su muz, otac, majka, sestra, brat, tetak, tetka
nazovite me privitivnim balkancem, ali da je moja zena bila u takvoj situaciji bilo bi svega, pa makar ja na dugogodisnjoj robiji zavrsio
Suncokretić
Posts: 23
Joined: 21/10/2009 19:01

#278 Re: Horor u porodilištu

Post by Suncokretić »

Vragolan wrote:
Suncokretić wrote:Kako znam da ima jako bezobraznih i doktora i sestara, tako znam da postoje i bezobrazni pacijenti.

Ono što meni zna jako smetati kod osoblja to je njihov uzvišeni i nedodirljivi stav u samom startu.
vidis vec po tvom postu se vidi da je njohov "demanti" upalio, odma se krece sa izjednacavanjem, cuj znamo mi da nije situacija zlatna ali ima i pacijenta bezobraznih, to ti je isto (mala digresija na politiku) kada cetnici pobiju 100 ljudi jer je jedan njohov vojnik stradao ubijajuci u drugom selu, i sad cemo mi reci hajd ok nek ubijaju poginuo im je jedan vojnik, tipa oko za oko zub za zub i sve to dodje na svoje

e nemere tako, doktori i sestre su palceni i skolovani za taj pasao pa cak da trpe bezobrazne pacijente, pa rede sa ljudima ne rade sa drvecem, to su profesionalci i sa svima bi trebali isto postupati, i ja i ti i svi mi nesta trpimo,

sad kao mi trebamo rec ma ja vidis da i njima nije lahko, pa dokle vise "suti dobro je samo nek ne puca" razmisljanja, boli me briga sto im nije lako to su izabrali da rade nismo ih mi tjerali
Neeeee... mislim da sam ja već i prije napisala da ima pacijenata užasnih. I ima, i ima doktora, ali to ne opravdava njihovo ponašanje, ni slučajno! Niti opravdava njihovu rutinu u vođenjima poroda.
Iz mog iskustva ljubazni vs neljubazni doktori i sestre je 20:80%

I iskreno? Šta znači da situacija nije zlatna? To što nemaju čaršaf više? Onda neka kažu, pa ću ja donijeti od kuće, je li tako? Meni je jasno da se nikad nema para, ali ne opravadava njihov stav prema pacijentima, tj. i smeta mi jako izjednačavati porodilju s normalnim porodom sa pacijentom, jer ona to nije, ali se svaka tako tretira.
Psihološka strana poroda je totalno zanemarena.

Ovo što sam napisala za njihov stav u startu se odnosi i na zubare, jer eto, neki dan sam bila kod zubara koji se odnosi s visoka i šta ja zanovjetam....

Mislim da je totalno pogrešno protumačen moj komentar, i još uvijek tvrdim da ima bezobraznih pacijenata ili korisnika usluga zdravstvenog sistema. I znaš na šta se svodi bahatost pacijenata jako često? Da se trse ljubaznim ili neutralnim sestrama i onda njih napadaju kako oni uvijek "nešto", a ne bi rekli ništa neljubaznoj sestri ili doktoru, nego se osvećuju pogrešim. Haj recite da tome niste nikad svjedočili?
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#279 Re: Horor u porodilištu

Post by Vragolan »

Suncokretić wrote:
Vragolan wrote:
Suncokretić wrote:Kako znam da ima jako bezobraznih i doktora i sestara, tako znam da postoje i bezobrazni pacijenti.

Ono što meni zna jako smetati kod osoblja to je njihov uzvišeni i nedodirljivi stav u samom startu.
vidis vec po tvom postu se vidi da je njohov "demanti" upalio, odma se krece sa izjednacavanjem, cuj znamo mi da nije situacija zlatna ali ima i pacijenta bezobraznih, to ti je isto (mala digresija na politiku) kada cetnici pobiju 100 ljudi jer je jedan njohov vojnik stradao ubijajuci u drugom selu, i sad cemo mi reci hajd ok nek ubijaju poginuo im je jedan vojnik, tipa oko za oko zub za zub i sve to dodje na svoje

e nemere tako, doktori i sestre su palceni i skolovani za taj pasao pa cak da trpe bezobrazne pacijente, pa rede sa ljudima ne rade sa drvecem, to su profesionalci i sa svima bi trebali isto postupati, i ja i ti i svi mi nesta trpimo,

sad kao mi trebamo rec ma ja vidis da i njima nije lahko, pa dokle vise "suti dobro je samo nek ne puca" razmisljanja, boli me briga sto im nije lako to su izabrali da rade nismo ih mi tjerali
Neeeee... mislim da sam ja već i prije napisala da ima pacijenata užasnih. I ima, i ima doktora, ali to ne opravdava njihovo ponašanje, ni slučajno! Niti opravdava njihovu rutinu u vođenjima poroda.
Iz mog iskustva ljubazni vs neljubazni doktori i sestre je 20:80%

I iskreno? Šta znači da situacija nije zlatna? To što nemaju čaršaf više? Onda neka kažu, pa ću ja donijeti od kuće, je li tako? Meni je jasno da se nikad nema para, ali ne opravadava njihov stav prema pacijentima, tj. i smeta mi jako izjednačavati porodilju s normalnim porodom sa pacijentom, jer ona to nije, ali se svaka tako tretira.
Psihološka strana poroda je totalno zanemarena.

Ovo što sam napisala za njihov stav u startu se odnosi i na zubare, jer eto, neki dan sam bila kod zubara koji se odnosi s visoka i šta ja zanovjetam....

Mislim da je totalno pogrešno protumačen moj komentar, i još uvijek tvrdim da ima bezobraznih pacijenata ili korisnika usluga zdravstvenog sistema. I znaš na šta se svodi bahatost pacijenata jako često? Da se trse ljubaznim ili neutralnim sestrama i onda njih napadaju kako oni uvijek "nešto", a ne bi rekli ništa neljubaznoj sestri ili doktoru, nego se osvećuju pogrešim. Haj recite da tome niste nikad svjedočili?

da se sad malo izvlacim , tvoj komentar sam namjerno pogresno protumacio, jer ima ihihiiiii naroda koji ce njima povjeraovati vise nego tebi razmazenoj
kontas
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#280 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

A zasto sada Bosnalijek ne donira 2 miliona kad su znali godinama da otimaju od javnih sredstava i doprinosa svih gradjana. javna je tajna da Zavod KS placa i do 8 x skuplje lijekove nasoj PATRIOTSKOJ kuci bosnalijek, i na taj nacin bogati par pojedinaca u toj kompaniji, pa bi ovo za njih bila sitnica da doniraju, ako svi znamo da se na samo dva lijeka sa pozitivne liste moze ustedjeti i do 5 miliona KM na godisnjem nivou!

Ovaj komentar mi se sviđa. BH Telekom, Elektroprivreda i ostala javna preduzeća finaciraju razne idiotluke: koncerte, fudbalske turnire. Zašto ne pokažu malo humanosti i ne pomognu? 2 miliona KM u gradu prepunom novca, ali nažalost pogrešno raspoređenom, nije puno..
Suncokretić
Posts: 23
Joined: 21/10/2009 19:01

#281 Re: Horor u porodilištu

Post by Suncokretić »

Vragolan :lol: da jesam razmažena! Očekujem primjerno ponašanje kako od prodavačice u trgovini tako i doktora ili sestre.

Vlaterbranisarajevo: pa zato što nema tolike medijske eksponiranosti onda... ne finasiraju to oni što bi oni rado gledali utakmicu, nego što će njihovo ime se čuti svugdje kao sponzora.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#282 Re: Horor u porodilištu

Post by Vragolan »

Suncokretić wrote:Vragolan :lol: da jesam razmažena! Očekujem primjerno ponašanje kako od prodavačice u trgovini tako i doktora ili sestre.

Vlaterbranisarajevo: pa zato što nema tolike medijske eksponiranosti onda... ne finasiraju to oni što bi oni rado gledali utakmicu, nego što će njihovo ime se čuti svugdje kao sponzora.

vidis normalnom covjeku tvoja razmazenost ne bi trebala da smeta, treblo bi da mu smeta ne primjerno ponasanje doktora i sestara
ali posto kod nas niko nije ormalan i 80% stanovnistva je zlobno, svi ce reci "e neka je, tako joj i treba jer je razmazena"
Suncokretić
Posts: 23
Joined: 21/10/2009 19:01

#283 Re: Horor u porodilištu

Post by Suncokretić »

Misliš? Usvari, upravu si!
Htjela sam napisati da je to isključivo radi naučenog ponašanja i onog što nam se serviralo godinama: daj pare i bit će sve ok, tj. samo tako će tako da te pogleda doktor, a krenulo je tako, jer jer ipak doktor bio najpoštovaniji član sela kojem se odnose koke, povrće na vreće itd.
I još sam htjela dodati da je problem u našem strahu koji je tka godinama od malena: ako mu se zamjeriš doktor će ti zeznuti i dijete i ženu, njihovi životi su u njegovim rukama.
Ali, naravno neću napisati 8-) jer sam se sjetila riječi svoje dobre prijateljice da sam ja peka i da očekujem previše od doktora, jer očekujem da me sasluša, razgovara samnom i da mi predloži mogućnosti i da ja na kraju odlučim, s njim u dogovoru, o svom liječenju, a u ovom slučaju porodu, jer bože mili u kakvim uslovima oni rade?
Pa ja ne očekujem ekstra udređenu kancelariju/ordinaciju za to, ja se o svemu mogu o tome dogovoriti i na klimavoj stolici ili čak na hodniku.
I ne očekujem da kažu za spontani: "Od ovog nema ništa"...

Ja sam opet mišljenja da se neće puno toga promijeniti prelaskom u novu zgradu, ali opet kažem da ima i finih i uviđajnih i doktora i sestara, iako mislim da su u manjini.

I ne smijemo zaboraviti da je jako upitno šta se očekuje od doktora. Neko očekuje potpuno suprotno od mene, na što ima pravo, tako da standardiziran i rutinski pristup definitivno nije dobar pogotovo tokom poroda.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#284 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... #komentari

Još se nisam poradjala gore, ali moje iskustvo na GAK-u me tjera da nikad više ne odem gore i vjerovatno i neću.
Radila sam neke testove gore i kao prvo kad sam ušla u čekaonicu, bilo je oko dvadesetak žena, a s njima i muževi. U toj čekaoni ima kabina u kojoj se svi presvlaće, a niko ti kad se narućuješ ne kaže da poneseš suknju, a ako je nemaš možeš da obućeš suknju koju je nosilo jo 500 žena prije vas.
Eh sad ulazak kod doktora, koji me sa cigaretom u rukama pita šta tebi fali?
kad sam mu objasnila šta trebam da radim, krenuo je da me pregleda bez rukavica, na šta sam se ja pokupila i otišla. Mene ta zgrada više neće vidjeti dok se uslovi i kontrole dobro ne poboljšaju!


Slazem se s većinom koja tvrdi da su uslovi na GAK-u katastrofalni, osoblje neljubazno, higijena nikakva. Ma kako se to nekima činilo nevjerovatno i sama sam ležala na krvavom krevetu satima, beba mi je plakala pored mene, meni je bilo loše, a ni jedna sestra se ni pomakla da vidi šta se to dešava. Mito i korupcija caruju, pa ako ste bili pametni i " platili" porod i ljekaru i babici i glavnoj sestri, možete očekivati i "malo bolji" tretman, ako ne, onda se pripremite na pravo mučenje. Ja sam se lično uvjerila u oboje, moja dva poroda su bila potpuno drugačija. Prvu bebu sam rodila za 15 minuta, ljekar i babica su lično pozvali mog muža da dođe i vidi bebu( šta mislite zašto?), drugi porod nažalost nismo "platili ", pa sam se porađala 10 sati, bili smo u kritičnom stanju i beba i ja...horor.
To su traume koje teško prolaze, možda bih se odlučila i na treće dijete da situacija nije bila takva. Mogu se na GAK-u braniti koliko hoće, ali su uslovi katastrofalni.


Tačno je sve to što se priča o GAK-u. I sama sam imala grozno iskustvo sa njima. Zbog spontanog pobačaja sam zamalo dobila sepsu, a kreteni su me vraćali kući i rekli da se javim za 15 dana, a nisu čak ni evidentirali da sam pregledana - upućena iz hitne. Kad sam to rekla svom doktoru nije mogao vjerovati. I zato na GAK nikad više..........


Iskustva su razlicita, jedna prijateljica mi je bila prezadovoljna odnosom doktora i sestara prema njoj... cak se sama poradjala, kaze da su svi bili jako ljubazni i susretljivi prema njoj...Napominjem nije imala nikakvu vezu...
Dok opet druga prijateljica koja se isto nedavno porodila kaze da joj je bilo grozno, da se neka starija sestra derala cijelo vrijeme na nju, tersala joj sto sama ne moze hodati, cak joj je prigovorila sto je pala u nesvijest kad je "dosla sebi"...
To ti dodje ne kraju ono kakve si srece i ko ti se potrefi...
To je tuzno...


Porodila sam se na GAK-u, carskim rezom i to u 8 mjesecu trudnoce..beba se iscupala i sad je vec veliki djecak..kad pomislim na drugo, na cinjenicu sta cu tokom tih 9 velicanstvenih mjeseci morati proci..izgubim snagu i poboljsanje nataliteta ostavljam drugima..istina je da su kreveti uzasni, madrac je kupljen poslije II svjetskog rata, zokom ondasnje obnove zemlje, porodilje su utrpane u boksove, koji nemaju pregrada tako da je to samo "opticka" varka..ljekari i sestre su kako-koji, osmijeh ce te naci na licu cistacice koja se pojavljuje ne tako rijetko, ali je zato covjek koji fotografise i koji je sinonim za "pesinluk" stalno tu, medju boksovima da biljezi..ja sam samo pitala kako on, tako prljav, smrdljiv sa crnim ispod nokata ima pravo uci, a moj suprug ne..taj dan sutlijas mi je izostavljen na meniju uz naglasak da sam razmazena:))!!...Svaka porodilja samo treba imati nade da ce sve teci lahko i bez komlikacija, pa je boravak samim tim ugodjaj:))!


draga dunja, iskreno mi je zao zbog svega sto si prosla. mnoge moje prijateljice i sestra imaju slicna iskustva. toliko sam
zgrozena da ne mogu dalje...
svaki put nakon pregleda placuci idem prema skenderiji. bez informacija po koje sam dosla, sa psihickim i fizickim traumama...
jedan od bisera: "imas cistu..."
pitam ja njega gdje, i da mi poblize objasni, a on kaze "ne znam, ne vidim to".
oprema sa kojom rade je iz prahistorije, a da bi se pregledala na tamo nekom super modernom ultrazvuku koji, btw, vecina njih ne znaju koristiti, ne znam cija supruga trebas biti, ili sa kim trebas spavati / dati kovertu, ili sta vec...
ne daj boze pasti imsaka. monstrumi! ubjedljivo najneljubazniji i najnecovjecniji kadar na kosevu. paradoks


uvjeti na jedina dva mjesta gdje se žene danas u Sarajevu mogu porađati su više nego stravični...bila sam i na Koševu i u Vojnoj bolnici i teško je reći koja je gora...
svi loši uvjeti zbog neimaštine i nisu toliki problem (a priča o preosjetljivosti te pametnjakovićke Dizdarević je više nego smiješna, trebala bi ona svoje sestre pitati o preosjetljivosti i razlozima za istu!), najveći problem je upravo odnos sestara i ljekara, koji je u tolikoj mjeri neodgovoran, da bi trebao biti krivično gonjen i kažnjen...
da nisam potpuno nerelana, jer iz vlastitog iskustva ovo pišem, činjenica je da sam na Koševu srela i jednog divnog doktora, koji je i pored užasnih uvjeta u kojima radi, našao način da bude toliko ljudski ljubazan i pažljiv....
svi ostali, a srela sam ih mnogo u obje bolnice, bili su takvi da sam cijelo vrijeme strahovala za zdravlje mojih beba i odbrojavala minute da bježim kući prije nego im neko naudi...neki su samo vrebali novčanik, a drugi su bili drski unaprijed...


to da su uslovi katastrofa stoji i ako nemas koga poznatog ili nisi platim a ostaneš duze od 24h nek ti je bog na pomoci. ja sam imala srecu pa sam svoju doktoricu poznavala od ranija, a da nije tako bilo pitanj ja kadbi se oporavila. kodmene je porod trajao deset minuta i nista me nije boljelo dok me nisu poceli šivati doktor koji je to radio se vjerojatno ucio nameni,pa je bilo ovako kad je prvi put sašio kaze nevalja paraj pa ponovo i tako tri puta. tako da me vise nije strah poroda vec tog sivanja. i psto sam iskrvarila dva dana nisam mogla iz kreveta cim ustanem onesvjestimse. nakon dva dana kada je dosla moja doktorica tek sumi ukljucili infuziju i dali krv.toti je ako nemas ili nikog neznas umri. s bebu su odnjeli kat nize imala je zuticu i ja sam u takvom stanju svaka tri sata trebala da idem dole a iz kreveta nisam mogla.
Ja sam se porodila prije godinu dana carskim,tako da sam morala ostati 5 dana!!!Za tih pet dana mogu samo zakljuciti,da nisu svi neljubazni,da ima i divnih babica,sestri a dok.Sanjin Dekovic je tako divno stvorenje-prosto da ne povjerujes-pun razumjevanja,podrske.On je nesto najbolje sto se meni licno dogodilo!A sa druge strane imala sam nesrecu da me zakaci smjena ,tako odvratne sestre,koja mi je davala inekciju u stomak dok sam ja dojila dijete,kao zbog tebe da se vracam,koja mi je u onom divnom boksu razbila toplomjer na bebin krevetac i nije se ni okrenula!!!


Uzas...Imala sam dva poroda na carski rez...razmak izmedju poroda dvije godine.Kad sam trebala na drugi porod,DOTICNA dok. Nidzara mi je rekla da drugi podrod moze biti i prirodnim putem bez ikakvih problema.Tako je i ostalo....termin je prosao i kad sam otisla u bolnicu,nje nije bilo,ngo me je primio dok. Rovcanin i kad sam rekla da je prvi porod bio na carski,covjek me je upitao jesam li normalana i jesam li svjesna da jedan jaci napon...i moze popucati rana.Ujutru je odmah uslijedio carski rez....
Samo se pitam sta bi bilo da sam dobila trudove prije toga....
Sto se tice boravka u bolnici...bez komentara....drugi su vec dovoljno rekli
Suncokretić
Posts: 23
Joined: 21/10/2009 19:01

#285 Re: Horor u porodilištu

Post by Suncokretić »

Pregled bez rukavica... brrr....
Iako, ima tu i više od rukavica. Ako ga ne vidim da stavlja nove rukavice prije pregleda mogu li pretpostaviti da su te rukavice na rukama čiste? Hmmm....

Ostale priče ... da... užas!
valterbranisarajevo wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... #komentari
mi je rekla da drugi podrod moze biti i prirodnim putem bez ikakvih problema.
Dobro ti je rekla. Progooglaj VBAC
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#286 Re: Horor u porodilištu

Post by zili »

evo šta treba napraviti:




http://www.majkahrabrost.com/
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#287 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

Mjaka hrabrost je super inicijativa.. :)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#288 Re: Horor u porodilištu

Post by Bellica »

valterbranisarajevo wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... #komentari

Još se nisam poradjala gore, ali moje iskustvo na GAK-u me tjera da nikad više ne odem gore i vjerovatno i neću.
Radila sam neke testove gore i kao prvo kad sam ušla u čekaonicu, bilo je oko dvadesetak žena, a s njima i muževi. U toj čekaoni ima kabina u kojoj se svi presvlaće, a niko ti kad se narućuješ ne kaže da poneseš suknju, a ako je nemaš možeš da obućeš suknju koju je nosilo jo 500 žena prije vas.
Eh sad ulazak kod doktora, koji me sa cigaretom u rukama pita šta tebi fali?
kad sam mu objasnila šta trebam da radim, krenuo je da me pregleda bez rukavica, na šta sam se ja pokupila i otišla. Mene ta zgrada više neće vidjeti dok se uslovi i kontrole dobro ne poboljšaju!


Slazem se s većinom koja tvrdi da su uslovi na GAK-u katastrofalni, osoblje neljubazno, higijena nikakva. Ma kako se to nekima činilo nevjerovatno i sama sam ležala na krvavom krevetu satima, beba mi je plakala pored mene, meni je bilo loše, a ni jedna sestra se ni pomakla da vidi šta se to dešava. Mito i korupcija caruju, pa ako ste bili pametni i " platili" porod i ljekaru i babici i glavnoj sestri, možete očekivati i "malo bolji" tretman, ako ne, onda se pripremite na pravo mučenje. Ja sam se lično uvjerila u oboje, moja dva poroda su bila potpuno drugačija. Prvu bebu sam rodila za 15 minuta, ljekar i babica su lično pozvali mog muža da dođe i vidi bebu( šta mislite zašto?), drugi porod nažalost nismo "platili ", pa sam se porađala 10 sati, bili smo u kritičnom stanju i beba i ja...horor.
To su traume koje teško prolaze, možda bih se odlučila i na treće dijete da situacija nije bila takva. Mogu se na GAK-u braniti koliko hoće, ali su uslovi katastrofalni.


Tačno je sve to što se priča o GAK-u. I sama sam imala grozno iskustvo sa njima. Zbog spontanog pobačaja sam zamalo dobila sepsu, a kreteni su me vraćali kući i rekli da se javim za 15 dana, a nisu čak ni evidentirali da sam pregledana - upućena iz hitne. Kad sam to rekla svom doktoru nije mogao vjerovati. I zato na GAK nikad više..........


Iskustva su razlicita, jedna prijateljica mi je bila prezadovoljna odnosom doktora i sestara prema njoj... cak se sama poradjala, kaze da su svi bili jako ljubazni i susretljivi prema njoj...Napominjem nije imala nikakvu vezu...
Dok opet druga prijateljica koja se isto nedavno porodila kaze da joj je bilo grozno, da se neka starija sestra derala cijelo vrijeme na nju, tersala joj sto sama ne moze hodati, cak joj je prigovorila sto je pala u nesvijest kad je "dosla sebi"...
To ti dodje ne kraju ono kakve si srece i ko ti se potrefi...
To je tuzno...


Porodila sam se na GAK-u, carskim rezom i to u 8 mjesecu trudnoce..beba se iscupala i sad je vec veliki djecak..kad pomislim na drugo, na cinjenicu sta cu tokom tih 9 velicanstvenih mjeseci morati proci..izgubim snagu i poboljsanje nataliteta ostavljam drugima..istina je da su kreveti uzasni, madrac je kupljen poslije II svjetskog rata, zokom ondasnje obnove zemlje, porodilje su utrpane u boksove, koji nemaju pregrada tako da je to samo "opticka" varka..ljekari i sestre su kako-koji, osmijeh ce te naci na licu cistacice koja se pojavljuje ne tako rijetko, ali je zato covjek koji fotografise i koji je sinonim za "pesinluk" stalno tu, medju boksovima da biljezi..ja sam samo pitala kako on, tako prljav, smrdljiv sa crnim ispod nokata ima pravo uci, a moj suprug ne..taj dan sutlijas mi je izostavljen na meniju uz naglasak da sam razmazena:))!!...Svaka porodilja samo treba imati nade da ce sve teci lahko i bez komlikacija, pa je boravak samim tim ugodjaj:))!


draga dunja, iskreno mi je zao zbog svega sto si prosla. mnoge moje prijateljice i sestra imaju slicna iskustva. toliko sam
zgrozena da ne mogu dalje...
svaki put nakon pregleda placuci idem prema skenderiji. bez informacija po koje sam dosla, sa psihickim i fizickim traumama...
jedan od bisera: "imas cistu..."
pitam ja njega gdje, i da mi poblize objasni, a on kaze "ne znam, ne vidim to".
oprema sa kojom rade je iz prahistorije, a da bi se pregledala na tamo nekom super modernom ultrazvuku koji, btw, vecina njih ne znaju koristiti, ne znam cija supruga trebas biti, ili sa kim trebas spavati / dati kovertu, ili sta vec...
ne daj boze pasti imsaka. monstrumi! ubjedljivo najneljubazniji i najnecovjecniji kadar na kosevu. paradoks


uvjeti na jedina dva mjesta gdje se žene danas u Sarajevu mogu porađati su više nego stravični...bila sam i na Koševu i u Vojnoj bolnici i teško je reći koja je gora...
svi loši uvjeti zbog neimaštine i nisu toliki problem (a priča o preosjetljivosti te pametnjakovićke Dizdarević je više nego smiješna, trebala bi ona svoje sestre pitati o preosjetljivosti i razlozima za istu!), najveći problem je upravo odnos sestara i ljekara, koji je u tolikoj mjeri neodgovoran, da bi trebao biti krivično gonjen i kažnjen...
da nisam potpuno nerelana, jer iz vlastitog iskustva ovo pišem, činjenica je da sam na Koševu srela i jednog divnog doktora, koji je i pored užasnih uvjeta u kojima radi, našao način da bude toliko ljudski ljubazan i pažljiv....
svi ostali, a srela sam ih mnogo u obje bolnice, bili su takvi da sam cijelo vrijeme strahovala za zdravlje mojih beba i odbrojavala minute da bježim kući prije nego im neko naudi...neki su samo vrebali novčanik, a drugi su bili drski unaprijed...


to da su uslovi katastrofa stoji i ako nemas koga poznatog ili nisi platim a ostaneš duze od 24h nek ti je bog na pomoci. ja sam imala srecu pa sam svoju doktoricu poznavala od ranija, a da nije tako bilo pitanj ja kadbi se oporavila. kodmene je porod trajao deset minuta i nista me nije boljelo dok me nisu poceli šivati doktor koji je to radio se vjerojatno ucio nameni,pa je bilo ovako kad je prvi put sašio kaze nevalja paraj pa ponovo i tako tri puta. tako da me vise nije strah poroda vec tog sivanja. i psto sam iskrvarila dva dana nisam mogla iz kreveta cim ustanem onesvjestimse. nakon dva dana kada je dosla moja doktorica tek sumi ukljucili infuziju i dali krv.toti je ako nemas ili nikog neznas umri. s bebu su odnjeli kat nize imala je zuticu i ja sam u takvom stanju svaka tri sata trebala da idem dole a iz kreveta nisam mogla.
Ja sam se porodila prije godinu dana carskim,tako da sam morala ostati 5 dana!!!Za tih pet dana mogu samo zakljuciti,da nisu svi neljubazni,da ima i divnih babica,sestri a dok.Sanjin Dekovic je tako divno stvorenje-prosto da ne povjerujes-pun razumjevanja,podrske.On je nesto najbolje sto se meni licno dogodilo!A sa druge strane imala sam nesrecu da me zakaci smjena ,tako odvratne sestre,koja mi je davala inekciju u stomak dok sam ja dojila dijete,kao zbog tebe da se vracam,koja mi je u onom divnom boksu razbila toplomjer na bebin krevetac i nije se ni okrenula!!!


Uzas...Imala sam dva poroda na carski rez...razmak izmedju poroda dvije godine.Kad sam trebala na drugi porod,DOTICNA dok. Nidzara mi je rekla da drugi podrod moze biti i prirodnim putem bez ikakvih problema.Tako je i ostalo....termin je prosao i kad sam otisla u bolnicu,nje nije bilo,ngo me je primio dok. Rovcanin i kad sam rekla da je prvi porod bio na carski,covjek me je upitao jesam li normalana i jesam li svjesna da jedan jaci napon...i moze popucati rana.Ujutru je odmah uslijedio carski rez....
Samo se pitam sta bi bilo da sam dobila trudove prije toga....
Sto se tice boravka u bolnici...bez komentara....drugi su vec dovoljno rekli
sve je ovo tacno, sve sam ovo vidjela, s ovim se nisam mogla nositi, nisam mogla gledati iz dana u dan moje kolege i kolegice kako se ponasaju prema zenama i sad mi je zao sto sam ikako pocela da se bavim tim poslom, zao mi je sto sam zavrsila tu skolu, sramota me reci da sam babica kad vidim sve to. Pisala sam o tome pa da ne ponavljam, ovo je sve tacno, a ima i gorih situacija od gore navedenih,nazalost. Slazem se s i s ovim " dok.Sanjin Dekovic je tako divno stvorenje-prosto da ne povjerujes-pun razumjevanja,podrske", ovo je 100% tacno, to je dr. koji zasluzuje svaku pohvalu i koji se trudi da bude susta suprotnost ostalih kolega. Svakoj zeni bih ga preporucila i za vodjenje trudnoce i za porod i kontrole i sve sto je vezano za ginekologiju i akuserstvo. Ja sam zenskog roda, znam sta znaci zeni u tim momentima podrska i razumijevanje i vjerovatno zbog toga sve to nisam ni mogla vise gledati i zato od srca dr. Dekovica svakoj preporucujem, garantujem da je on najbolji, da se nece neljubazno ponasati i da ce uvijek biti tu, u svakom momentu. Da bar imamo jos nekoliko ovakvih doktora, sve bi bilo puno bolje.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#289 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

GAK ne može biti završen do kraja godine

Datum: 12.11.2009 21:39

Autor: Mirsada Lingo

Izgradnja Ginekološko-akušerske klinike na Jezeru neće moći biti završena u planiranom roku do kraja godine, a neophodno je sanirati i klizište u neposrednoj blizini objekta.
Dževad Jusufspahić, građevinski inženjer zadužen za nadzor izgradnje u ime Zavoda za izgradnju KS, kaže da za završetak radova na objektu nedostaje novca, mada nije želio precizirati koliko.

"Završetak radova na porodilištu ovisi o novcu, ali i ako Vlada KS uplati sredstva koja nedostaju, opet radovi neće moći biti završeni do kraja godine", rekao je Jusufspahić.
Ministar zdravstva KS Mustafa Cuplov uvjeren je kako će radovi ipak biti završeni do kraja godine.
"Radovi za sada teku prema utvrđenoj dinamici, a i naš ugovor sa građevinskom firmom koja izvodi radove je takav da bi oni trebali završiti do 31. decembra ove godine. Ali znate kako je sa građevinarima, nikad se ne zna gdje se mogu pojaviti problemi. Međutim, mislim i nadam se da će klinika biti završena do kraja godine", kazao je Cuplov.
On je dodao da je raspisan tender za nabavku neophodne opreme za operacione i porođajne sale.
"Zavod zdravstvenog osiguranja KS je raspisao tender i izdvojio oko sedam miliona KM za opremanje Klinike za ginekologiju i akušerstvo", precizirao je Cuplov.

Besim Mehmedić, premijer KS, proteklih mjeseci dva puta je obišao gradilište kako bi pratio dinamiku radova, čiji je završetak bio planiran za kraj ove godine.
On jučer nije bio dostupan kako bi rekao da li će i kada Vlada uplatiti novac.

Prema informacijama iz Zavoda za izgradnju KS, za izgradnju Ginekološko-akušerske klinike nedostaje oko dva miliona KM.

Vlada KS nedavno je izdvojila sredstva za sanaciju klizišta kod ovog objekta. Fuad Babić, koordinator za klizišta u Zavodu za izgradnju KS, kaže da se klizište u neposrednoj blizini objekta pojavilo prije nekoliko godina.
"Riječ je o velikim količinama zemlje koje mogu da se sruče na zgradu. Vlada KS upoznata je s ovim problemom i izdvojili su 40.000 KM za izradu projekta sanacije ovog klizišta", rekao je Babić i dodao kako će uskoro početi izrada projektne dokumentacije.
Inženjer Jusufspahić kaže da je riječ o velikim količinama zemlje, "koju je neko nekada dovezao tu i istresao".
"Tu je sad brdo. Ima mali potporni zid koji sada nije dovoljan da zaustavi tu zemlju, jer su se tu vjerovatno pojavile neke podzemne vode i usljed toga dolazi do odrona, tako da postoji mogućnost da se ta zemlja osloni na sami objekat, mada vjerujem kako ga ne bi mogla baš ugroziti", kaže Jusufspahić.

Planirano je da GAK bude opremljen sofisticiranim krevetima i opremama u operacionim i porođajnim salama, zatim opremom za praćenje toka i razvoja porođaja, stanja ploda i drugoga. Ginekološka klinika povezana je sa Pedijatrijskom klinikom, koja je 25. marta ove godine svečano otvorena.

Nezavisne novine


Gdje se kriješ Mehmediću? Daćeš ti te pare... :oops:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#290 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

Cuplov: Nije istina da nema novca, usporile su nas procedure i tenderi

Iako je obećano da će do kraja godine biti obnovljeno sarajevsko porodilište «Zehra Muidović», kako saznajemo iz kantonalnog Zavoda za izgradnju, radovi se privode kraju, no i dalje nedostaje novca, zbog čega bi preseljenje moglo biti prolongirano, vjerovatno do naredne godine.

Rebalans budžeta

Naime, od 2003. godine, pa sve do danas za obnovu Ginekološko-akušerske klinike na Jezeru izvdojeno je blizu 22 miliona KM.U ovoj godini budžetom Kantona Sarajevo predviđeno je pet miliona maraka, no da bi se radovi završili potrebno su još dva miliona KM.
Usvajanje budžeta za 2010. godinu je u martu, što znači da ako u ovoj godini ne bude rebalansa, radovi će potrajati, te Ginekološko-akušerska klinika neće preći u nove prostorije početkom naredne godine, kako je bilo planirano. - Trenutno se izvode radovi u niskom prizemlju i prizemlju gdje će biti smješten odjel intenzivne njege. Mi smo pri kraju sa sredstvima, te se nadamo da će uskoro biti novi rebalans budžeta - istakla je Anka Petrović iz Zavoda za izgradnju.No, i nakon odobravanja dva miliona maraka koji trenutno nedostaju, porodilište neće biti kompletno obnovljeno.Naime, kako saznajemo od nadležnih iz Zavoda za izgradnju, ostat će nedovršen suteren, odnosno blizu 500 kvadrata, gdje trebaju biti smještene servisne prostorije.
Drugačiju informaciju dobili smo od Mustafe Cuplova, sarajevskog ministra zdravstva koji kaže da para ima ali da se čeka završetak građevisnkih radova te da bi trebali biti gotovi do kraja godine.

Završna faza

- Ginekologija u smislu prijema pacijenata uopće ne funkcioniše jer smo u završnoj fazi građevinskih radova. Mi smo osposobili Pedijatriju i naši najmlađi gore imaju sve potrebne uslove, a mi Ginekologiju tek treba da osposobimo i očekujemo da će to biti završeno za dva tri mjeseca. Što se tiče opreme istovremeno smo raspisali tender za opremu ginekoloških sala i dobar dio procedura oko nabavki je pri kraju, a za opremu imamo pare u Zavodu zdravstvenog osiguranja. Mi bismo voljeli da smo to već završili, ali procedure i tenderi su usporili radove ali sigurno početkom iduće godine Ginekologija seli na Jezero. Do tada Ginekologija i dalje radi gdje je radila 10 godina i naše porodilje još malo treba da se strpe i prve bebe u novim prostorima na Jezeru imat ćemo početkom iduće godine - kazao nam je Cuplov.

J.Mališević

Peticija majki Sarajeva

Zbog očajnih uslova u kojima se trenutno rađaju najmlađi stanovnici Sarajeva, zahtjevamo od svih nivoa vlasti u Gradu i Kantonu Sarajevo hitan završetak obnove porodilišta Dr. Zehra Muidović Sarajevo i hitno preseljenje Ginekološko - akušerske klinike KCUS u novoobnovljene prostorije. Najmlađi stanovnici Sarajeva se rađaju u veoma lošim uslovima. Sestre neredovno presvlače djecu, neredovno ih kupaju, a i sami higijenski uslovi na Ginekološko - akušerskoj klinici pri Kliničkom centru Koševo su neprihvatljivi, istakle su brojne majke okupljene u grupi, na stranici za društveno umrežavanje Facebook, u kojoj traže hitan završetak obnove porodilišta u Sarajevu, kaže se u peticiji građana Sarajeva.

San

Mediji izvrsno podržavaju ovu našu malu aktivnost. :thumbup: Samo tako nastavite, mislim da je ovo jako human projekat i najkapitalnija investicija u novijoj istoriji Sarajeva.. :thumbup:
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#291 Re: Horor u porodilištu

Post by kosmos »

a sta drugo ocekivat od direktorice dezerteruse koja je rat provela u zagrebu isto ko i tasim kucevic
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#292 Re: Horor u porodilištu

Post by zili »

KENGURICA 026



Zbog svog (i tuđih) porodiljskih iskustava, pretvaram se u pobesnelog križanca Atile Hunskog i Godzile koja bljuje vatru, kad god mi neki nesrećnik spomene frazetinu "bela kuga". Obično skačem direkt u oči sa "ITREBADAIZUMRUODBELEKUGE,PZDMTRNDIMJBMSVPSPSKU!!!" I treba da izumru. Narod koji sa više dostojanstva tretira masan papir od bureka, nego novi život, i treba da izumre.

Želim na početku da napomenem da sam miroljubiva osoba koja izbegava konflikte po svaku cenu. Takođe, nisam ni najmanje razmažena, dok sam se bavila sportom bila sam smeštena po raznim rupetinama i krš sobama, imam vrlo visok prag bola, i kada sam imala izbor, odlučila sam se za porođaj bez anestezije (i opet bih).

http://majkahrabrost.com/026.htm
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#293 Re: Horor u porodilištu

Post by valterbranisarajevo »

Još neka iskustva.. :(


nisam nikada bila trudna, znači nisam imala niti jedan porod, ali jedne prilike, prije oko 3 godine, zbog subfebrilinih stanja upućena sam da na toj klinici uradim hitan ultrazvuk zbog sumnje na vanmateričnu trudnoću ....
nakon 5 minuta boravka na klinici okrenula sam se i otišla privatnom ljekaru da uradim nalaz.....razlog
scena prva:
pogled na ulaz u kliniku - jazom otvorena vrata (februar mjesec u sarajevu!!), na vratima dva zaštitara koji me pitaju šta trebam; odgovaram da tebam na pregled
scena druga:
pogled uz nekih 10 stepenika - na podestu od oko cca 10-12 metara kvadratnih oko 15 osoba; zene u bolničkim haljinama, bosih nogu u papučama, poneka obučena jer je vjerovatno kao i ja došla na pregled, i poneki muškarac. Sva lica, ali sva - i muška i ženska bila su u bolnom i uplašenom grču
scena 3:
kucam na neka od vrata da pitam gdje trebam ići, gdje se radi ultrazvučni pregled, sestra mi odmahuje rukom i grubom odgovara "U podrumu!"
scena 4: silazim niz onih 10 stepenika, usput pitam kuda do ultrazvuka - neka pacijentica u odmaklom stadiju trudnoće, koja stoji na toj hladnoći u kratkim čarapama i papučama vjerovatno već sat vremena, objašnjava mi kuda da idem-njeno lice pamtit ću do kraja života, patnja, patnja, patnja i samo patnja ..... moj prvi šok - kako žena koja iščekuje dijete izgleda tako, i šta treba da se učini da bi skora majka imala takav izraz lica?????
scena 5: silazak u podrum - već u prvom hodniku počinje da smrdi - nešto, još uvijek ne znam šta .. prolazak kroz jedan hodnik - mrak kao u tunelu a smrdi još više, ulazak u drugi hodnik u kojem postoji i niz nekih vrata, dva koraka naprijed i moj želudac kreće prema grlu - mozak je registrovao da smrde fekalije!!! pogled u pod - ispred par vrata sa lijeve strane žute fleke ..tragovi mokraće a u uglovima prašina iz praistorije..u glavi tutnji samo jedno pitanje: ZAR OVDJE DA SE SKIDAM?
scena 6: želudac mi je već u nosu, ali zadržavam dah i bježim van



Uslovi na kosevu nisu losi za one koji se porode prirodnim putem i sutra odlaze kuci, u tom slucaju nije te briga ni za ljekare ni za sestre. ali ako kao ja moras ostati tamo nekoliko dana prije i nekoliko dana nakon poroda... horor... nakon sto sam se porodila smjestili su me u neki podrum jer je beba morala primati lijekovo, da ne spominjem da nije bio sa mnom. e pa, u taj podrumu koji se nalazi lijevo od ulaza ne zalaze ni ljekari ni sestre, kao da je kuzan. mozes dobiti i sepsu, i trovanje i krepat, nikoga, ali nikoga nije briga. ja sam svaku noc imala temperaturu, ni lijeka, nicega... nema tusa, samo jedan umivaonik u uglu sobe ciji su prozori ofarbani nekakvim krecom pa se vani nista ni ne vidi. kad bih isla da dojim dijete ledenom vodom sam prala grudi iznad tog prejadnog umivaonika velicine 20 cm. ispred vrata vc bez vrata, zapravo, jednu noc sus se vrata odvalila i nikada niko nije dosao da ih popravi... samo unutra solja na kojoj nema ni daske, nikada nisam ni sjela na nju. u sobi samo kreveti sa zeljeznim sipkama, carsafi sa mrljama od krvi i joda. u cosku sto, go betonski pod... jeza. nisam imala snage da se zalim jer mi je bilo vazno samo da moje dijete bude dobro. na krevetu do mog cura pokusava da izdoji mlijeko za bebu koja je u inkubatoru jer je rodjena u sedmom mjesecu i broi se za zivot. uz mlijeko iz grudi joj curi krv... place i govori "sta sam ja bogu zgrijesila da me ovako kaznjava". nikoga nema da joj odgovori jer u ovaj podrum ne zalaze ljekari. ponekad dodje cistacica i pita nas treba li nam sta. nekad na stolu nadjemo kuhano jaje i li grah, dolazila kuharica. jednom kad mi je muz dosao u posjetu nije mogao uci jer je glavni, Faris Gavrankapetanovic obilazio kliniku. Ljekari se sa sirokim osmijesima poredali i na gornjim spratovima pokazuju kako vode racuna o rodiljama. Osjecam se kao pepljuga kad joj ne daju da izadje da proba cipele / tako ni farisa nikada nisu pustili u podrum. ali sestre koje iznad brinu o mojoj i drugim bebama - predivna stvorenja potpuno iznurena organizacijom posla koju je ocito smisslio neku monstruozni um - njih dvije po cijelu noc brinu o 10 ili 15 djece koja su rodjena sa nekim problemom. prva ljudska bica u onoj zgradi, iako je mimo protokola, dozvoljavaju mi da dojim dijete kada place, jer je hranjenje za majke koje su razdvojene od djece svaka tri sata. svaka zena zna da je taj tempo nemoguc. traumu od osodblja gak zahvaljujem ginekolozima ljekarima sa par casnih izuzetaka.
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#294 Re: Horor u porodilištu

Post by aerosa »

Hmm...sad mi više ništa nije jasno. Post iznad mog navodi da su sestre u diječijoj sobi "predivna stvorenja potpuno iznurena organizacijom posla koju je ocito smisslio neku monstruozni um - njih dvije po cijelu noc brinu o 10 ili 15 djece koja su rodjena sa nekim problemom. prva ljudska bica u onoj zgradi" a par stranica ranije te iste sestre su monstrumi koji djecu nikad ne peru i ovakve i onakve...
Zgrada GAKa tj bivša očna klinika je ćumez, i to je svima jasno ali ne kontam da je i zato osoblje krivo. Gore ima veliki broj doktora koji bukvalno samo uzimaju pare i naprave po neki šav kad završi porod a sve ostalo je na sestrama. Među njima takođe ima osoba koje mrze sebe do podne a od podne i cijeli svijet , ali mi opet nije jasno to generalizovanje.
Očekujete neku promjenu kad se pređe na Jezero ? Pedijatrija je dobila pola te zgrade i osim fasade ništa se neće promijeniti. Ako neko misli da je zid taj zbog kojeg će porodilji biti lakše prije,za vrijeme i posle poroda onda je u totalnoj zabludi. Stoji to da je čovjeku u glavi haos kad vidi one stare zidine sadašnje zgrade ali je to onda stvar psihe.
Pita li se ko od vas zbog čega sestre galame na trudnicu za vrijeme poroda kad u po frke počne da govori ja ne mogu a vrišti od bola ? U tim trenutcima je beba u najopasnijoj fazi , spuštena u kanal a majka umjesto da snagu okrene u smijeru da ubrza porod troši je na vrištanje. I šta treba tad da rade oni koji pomažu porod ? Da puste da dijete umre jer "ona ne može više"...
Ljudi ba malo realnosti nikom ne bi škodilo, a tu naviku davanja para doktorima čini jedna uzročno-posljedična veza... Dok god se ne počnu ljudi javljati i govoriti ja taj i taj sam dao tom i tom pare jer je tražio, a ne kao sad joj ja sam dala, joj on tražio inače me ne bi porodio itd, to će tako trajati. Od šuplje nema fajde...
Hamajlija
Posts: 39
Joined: 18/03/2008 21:53

#295 Re: Horor u porodilištu

Post by Hamajlija »

Pročitala sam neke od postova i odmah sam svatila da je stanje u porodilišta i sada koa što je bilo i predratnih godina, tačnije 1982.i 1988., kada sam se ja tamo porađala. to su moja dva najgora životna iskustva. I sada mi je žao što nisam tužila kliniku za pretrpljenu bol i strah koju su mi proizveli tamošnji doktori i ostalo medicinsko osoblje.

Prvi put kad sam se porađala, porađala sam se petnaest sati, od jutra do 22 h jer se doktori nisu mogli, u prvoj smjeni, dogovoriti da li radiit carski rez ili da porod ide normalno jer je beba bila okrenuta zatkom i porod se trebao odvijati karlično, koliko sam ja otome tada znala. Takav porod se uglavnom završava carskim rezom, ali kao štosam napisala doktori nisu mogli da se usaglase o tome. A kad je ta smjena otišla u 19 h, u noćnj smjeni me niko nije ni pogledao. Ja sam sve to vrijeme bila u velikim bolovima, u strahu da li ću ja umrijeti ili beba. Bukvalno sam dozivala u pomoć. Druge žene su dolazile i prolazile. Za to vrijeme sam mogla vidjeti da su žene, koje su imale "vezu" imale i kraljevski tretman. Oko njih bi se sjatile sestre, dokotri, ili bi dolazili doktori koji nisu bili u smjeni. Ja sam to sve posmatrala nemoćna da išta za sebe učinim.
U neko dobo, oko 22 h, mi je prišao doktor koji se, bilo je očigledno, tek probudio, trljao je oči i zjevao, i nezainteresovano rekao: "Hajmo ovu ženu porađati." tada su mi uključili infuziju za napone, a da taj doktor nije ni znao da je porođaj karlični. Neka od babica, koju je u međuvremenu angažovao moj muž, mu je na to skrenula pažnj. Doktor se tada uspaničio i nešto opsovao.
Na sreću po moje djete sve je dobro prošlo, a ja sam bila izmučena, na polo pri svijesti. Kad je moj suprug za to saznao i kada je potegao veze, bila sam tretirana sasvim drugačije. U porodilištu su me ostavili deset dana da se oporavim. Imala sam velike hematome oko rezova jer su morali biti veliki radi karličnog poroda.
I kod kuće sam se dugo oporavljala od pretrpljenog straha jer sam znala da je porod rizičan, a nism mogla uticati na odluku ljekara kako ga obaviti. Jedina svijetla tačku u tadašnjem porodiolištu od osoblja bio je prof. Šimić. On je bio ljubazan i nekoliko puta me je pregledao i rekao da se ja pitam sad bi te operisali,ali drugi se ne slažu.

Šest godina poslije tog strašnog iskustva nisam se usudila zatrudnjeti, a kada se to desilo, bila sam u velikom strahu i nedoumici, gdje se poroditi.
Opet sam se, naravno porodila u porodilištu "Zehra Mujidović". Te 1988. g. sve je bilo drukčije, moglo bi se reći još gore. Tada je vladala anarhija, niko nikoga nije slušao. Osoblje je bilo nezainteresovano za trudnice i porodilje. Naročito su bile bahate, osorne i nekompetentne sestre. Doktori su radili svoj posao profesionalno, ali ako niste imali "vezu" bili ste, samo, žena koju treba poroditi. Taj put sam u bolnici čekala porođaj dvadeset dana, jer sam imala dijagnozu placenta previa, i to je takođe, rizična trudnoća koja se obavezno završava carskim rezom. Tada u toj bolnici se, bukvalno, nije imalo šta jesti, a posjeta je bila zabranjena. Hrana se mogla donijeti na portirnicu i ako ste imali nekoga da je donese, zapravo morali ste platiti čistaticai ona bi je donijela poslije nekoliko sati. Pola onoga što bi bilo u kesi je pokradeno. Hrana, hig. ulošc, veš, nisu birala. Nikome se nije moglo požaliti jer je stanje bilo jako anarhično. Za vrijeme koje sam provela čekajući porod, nekoliko puta su me vodili u salu misleći da ću se poroditi i svaki put sam bila pokradena. Pokradena sam od osoblja jer sam u sobi bila sama. Pred porod muž mi je doturi para da tutnem setrama, kad se porodim. Ali dok sam ja bila na operaciji i u intezivnoj njezi, ponovo sam pokradena. Kad je došao fotograf da fotografiše porodilje sa bebama, mene nije htio jer nisam imala novac da mu odmah platim. Tako da ja nema fotografiju, sa drugim djetetom, iz porodilišta.

Teško da će šta biti bolje kad se porodilište preseli u novu, staru zgradu. Mislim da je i sad stanje u društvu takvo da pogoduje lošim odnosima. Službeno osoblje, ni na jednom mjestu, gdje rade, banke, tragovine, bolnice, općine, nemaju lijep i uljudan odnos prema onima koji su zbog nečega došli. Puno je nekulturnih ljudi na svim mjestima. Ljudi ili nemaju kućni odgoj ili nisu radili ništa na sebi, kroz školovanje, da izgrade profil ličnosti koja odgovara građanskom društvu ivremenu u kojem se nalazimo.

Oni ljudi koji imaju poznanstva, veze, ili rodbinu na nekom mjestu gdje moraju da obave neku svoju potrebu, mogu računati na nekakav ljutski dostojanstven odnos. Svi drugi će biit tretirani vrlo loše i necivilizovano.
User avatar
floki
Posts: 246
Joined: 26/06/2007 13:19

#296 Re: Horor u porodilištu

Post by floki »

Uz dužno poštovanje, dozvolit ćete mi mi da se osvrnem na par rečenica koje ste postirali i uzeću si slobodu da ostavim komentar na iste sa nadom da neće biti pogrešno protumačeno.
aerosa wrote: ......Očekujete neku promjenu kad se pređe na Jezero? Pedijatrija je dobila pola te zgrade i osim fasade ništa se neće promijeniti. Ako neko misli da je zid taj zbog kojeg će porodilji biti lakše prije,za vrijeme i posle poroda onda je u totalnoj zabludi. Stoji to da je čovjeku u glavi haos kad vidi one stare zidine sadašnje zgrade ali je to onda stvar psihe....
Ne bih se složila da je stvar psihe. Doista treba doživiti da bi se moglo i komentarisati. Ako imate 1 WC na cca 30-ak pacijentica od toga 5 pacijentica koji su netom uradile klistir, drugih 5 koji jednostavno imaju potrebu za obavljanje male nužde u tom momentu itd, teško da ću se moći složiti sa konstatacjom da fasada i zid neće nešto promijeniti, dapače ako ništa imat ćemo slobodan, higijenski i nadasve uslovan WC ( mislim da nije previše i ne odviše razmaženo)
aerosa wrote:....Pita li se ko od vas zbog čega sestre galame na trudnicu za vrijeme poroda kad u po frke počne da govori ja ne mogu a vrišti od bola ? U tim trenutcima je beba u najopasnijoj fazi , spuštena u kanal a majka umjesto da snagu okrene u smijeru da ubrza porod troši je na vrištanje. I šta treba tad da rade oni koji pomažu porod ? Da puste da dijete umre jer "ona ne može više"... ....
Znači Vi smatrate da strah, neznanje, neiskustvo porodilje u datom momentu treba uzvratiti čime nožem, satarom, galamom, UDARCIMA itd. Mislim da postoji pristup prihvatljiv i porodilji i akušerki, a to je da se normalnim tonom objasni težina i ozbiljnost situacije. Sigurna sam da bi svi poslušali date savjete, a ne galamu tipa kojeg ste naveli ranije.
aerosa wrote:....Ljudi ba malo realnosti nikom ne bi škodilo, a tu naviku davanja para doktorima čini jedna uzročno-posljedična veza... Dok god se ne počnu ljudi javljati i govoriti ja taj i taj sam dao tom i tom pare jer je tražio, a ne kao sad joj ja sam dala, joj on tražio inače me ne bi porodio itd, to će tako trajati. Od šuplje nema fajde...
Upravo se zbog toga i pokreće peticija i incijativa. I da, itekako smo realni ...

Meni ljudi samo nije jasno da se toliko govori o bijeloj kugi, da su mlade i potencijalne majke raseljene po cijelom svijetu, neke su nažalost i poginule :( pa oni imaju smjelosti spominjati da porodilište neće imati kapacitet :shock: dok se prije rata normalno po 5-7 dana boravilo u bolnici na oporavku .
Jučer sam ponovo bila na kontroli i želim da vas obavijestim da su juče sa infektivnog odjela trudnicu zaražnu virusom svinjske gripe uputili pravo u porodilište među 30 žena i novorođenčadi da izvrši porod. Nije mi poznato o kojoj nedelji trudnoće je riječ, znam da su mi sestre rekle da su je izolirali u posebnu salu (sale su otvorene jedna prema drugoj leptir vratima ) i da bi joj uskoro trebali aplicirati gel i provocirati porod, nakon čega će je uputiti na kućnu njegu. Ja sam ostala bez teksta naravno. Žao mi je gospođe i njene bebe, ali to je poštovani @aerosa ono o čemu se ovde govori. Da, ti nam zidovi i fasada trebaju pod hitno.
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#297 Re: Horor u porodilištu

Post by aerosa »

Znači Vi smatrate da strah, neznanje, neiskustvo porodilje u datom momentu treba uzvratiti čime nožem, satarom, galamom, UDARCIMA itd. Mislim da postoji pristup prihvatljiv i porodilji i akušerki, a to je da se normalnim tonom objasni težina i ozbiljnost situacije. Sigurna sam da bi svi poslušali date savjete, a ne galamu tipa kojeg ste naveli ranije.
Vrlo dobro mi je poznato da lijepa riječ i gvozdena vrata otvara, ali u trenutku kad je život jednog nevinog bića u pitanju tu nema više pravila. Čisto sumnjam da porodilji koja sluša i pomaže dovoljno u porodu ,da se i na nju galami i vrišti .
Jesi li svjesna da za bebu koja umre na porodu vrlo često sestre daju izjavu policiji ? Bi li ti rizikovala život jednog djeteta ili svoju slobodu radi nekoga ko jednostavno ne shvata ozbiljnost situacije ili bi uradilla sve što je moguće da to sve izađe na kraju na dobro ?
Na ovo zadnje što si napisala (izvini na ne persiranju ali mi je to nekako glupo u forumskoj diskusiji) sjeti se samo da je prije porodilišta bilo samo na jezeru.A sad su tu dvije klinike. Ko je za to kriv zna se, ali u ovoj državi postoje nedodirljivi i nažalost može im se sve...
I na kraju opet se vraćamo na to da niko ne imenuje KOME JE I KAD DAO PARE I KO MU JE I KAD TRAŽIO PARE.
Svi ih daju i gotovo svi primaju ali niko ne spominje imena. Sve dok se to ne počne raditi ovo je presipanje iz šupljeg u prazno...
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#298 Re: Horor u porodilištu

Post by Margita81 »

Ok sve ovo sto iscitah je prestrasno..mala rijec za ono sto neke zene prozivljavaju gore ...
Moram opet da se ponovim-moje iskustvo prije dvije godine na kosevu je bilo (u okviru datih mogucnosti) stvarno al stvarno OK. Da, mi jesno platili doktoru (nije trazio i prije love je bio ljubazan) ali nisam se usudila da stvari prepustam slucaju.
Porodjaj je bio prirodan (uz obavezni drip ofkors) sve trajalo neka 4 sata i u sva ta 4 sata ja nisam glasa pustila. Koncentrisana samo na disanje i izguravanje bolova nisam trosila snagu na deranje.
Kad su vikali da tiskam po drugi put ja sam vec bila na izmorena ali babica mi smireno rece da je beba sada u kanalu, bez kisika i ako ne izguram brzo da ce da pati-to je bilo dovoljno..bebica vani u sekundi heh
No...svaka zena je drugacija, svaka trudnoca i svaki porodjaj pa ako neko prolazi kroz porodjaj dernjavom to treba isto da je ok. Teska je to situacija stoga svaka bi trebala da ima potpuno pravo da prebrodi situaciju onako kako zna i umije uz pomoc doktora, babica i sestara a ne da doticni jos otezavaju stvar.
Ja sam gore bila samo tu noc, otpusteni smo ujutro u 10h ..ne znam moze biti da je to razlog sto ja imam poprilicno pozitivno iskustvo sa svime -nisam se dugo zadrzala gore.
Ali mi pada na pamet i to da je nesto malo prije nego sam otisla da se porodim bila neka afera..ono kad su sestre susile kosu fenom u sobama gdje bebe borave tako nesto...Pa je onda vjerujem zaveden prividni i kratkotrajni red a ja imala srecu da se zadesim u tom momentu gore...
Vjerovatno je to to... :idea:
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#299 Re: Horor u porodilištu

Post by melb26sa »

Margita81, ti si imala vaginalni ali ne i prirodni porodjaj. Cim je drip ukljucen ode priroda na svoju stranu.
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#300 Re: Horor u porodilištu

Post by zili »

aerosa wrote: Pita li se ko od vas zbog čega sestre galame na trudnicu za vrijeme poroda kad u po frke počne da govori ja ne mogu a vrišti od bola ? U tim trenutcima je beba u najopasnijoj fazi , spuštena u kanal a majka umjesto da snagu okrene u smijeru da ubrza porod troši je na vrištanje. I šta treba tad da rade oni koji pomažu porod ? Da puste da dijete umre jer "ona ne može više"...
Ljudi ba malo realnosti nikom ne bi škodilo, a tu naviku davanja para doktorima čini jedna uzročno-posljedična veza... Dok god se ne počnu ljudi javljati i govoriti ja taj i taj sam dao tom i tom pare jer je tražio, a ne kao sad joj ja sam dala, joj on tražio inače me ne bi porodio itd, to će tako trajati. Od šuplje nema fajde...
Mislim da je upravo ovaj u startu nipodaštavajući stav prema porodiljama korjen problema.

Nijedno dijete nikad nije umrlo na porodu zato što mu je majka vrištala. Šta misliš kako su se žene porađale prije nego što je bilo SS-ovskih sestara da se na njih izdiru? Pri normalnom porodu gdje se prema ženi ne posupa kao prema stoki, gdje je se podržava, gdje za nju postoji SAMO I ISKLJUČIVO lijepa riječ i vlada atmosfera pouzdanja (prvenstveno pouzdanja u vječnu i vječitu, tako iskonsku i jednostavnu, a u skoro svim bolničkim sistemima posve zaboravljenu urođenu i prirodnu sposobnost majke da rodi dijete) dijete NIKAD NIJE NI U KAKVOJ opasnosti. Porodilja, bez obzira koliko ju bolilo i koliko zapomagala, nije krvnik svom djetetu - ona je majka svom djetetu. Rođenje djeteta nije čudo medicine, već čudo jedine stvari u svemu ovom koja može proizvesti čuda: majčinske ljubavi.

Kada porodilja kaže da "ne može više", to znači da ne može više podnositi golgotu koja se na našim porodilištima zove porodom. Ne može više jer su je do tad bar pet puta grubo i bahato "pregledali", jer je neka kravetina obrijala tupim žiletom, jer su je ostavili samu satima, ne pridajući joj više pažnje nego opušku, jer joj nisu dali ni da jede ni da pije, jer joj nisu dali da se ustaje iz kreveta, jer su joj uključili pitocin (indukciju) zato što se nije otvarala po njihovom rasporedu, pa se već 10 sati mrcvari sa kontrakcijama na svakih 5 (ako je sretna) ili 2 minute (u većini slučajeva).
Locked