Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#1 Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by maajaa »

U pitanju je problem u vezi Muzicke skole na Ilidzi, koja je javna ustanova. Naime, direktor skole osnovao je “Udruzenje roditelja cija djeca pohadjaju muz. skolu – Harmonija”. Godisnja clanarina Udruzenja je 250 KM i roditelji su bukvalno primorani platiti clanarinu ukoliko zele da dijete upisu u muz. skolu. Na pitanje sta ako neko ne zeli biti clan Udruzenja, receno je da dijete ili nece biti primljeno ili - ako je izuzetno talentovano - bit' ce primljeno ali ce dosadjivati djetetu sve dok roditelj ne uplati 250 KM.(!!!) Maloprije smo izracunali da je to zarada od oko 80’000 KM godisnje – direktor (koji je ujedno i predsjednik udruzenja) apsolutno nikome ne polaze racune u koje svrhe trosi taj novac. Jucer je na roditeljskom jos lijepo naglasio da su se prosle godine neki roditelji zalili Ministarstvu, ali da Min. nije otkrilo nikakve neregularnosti u radu skole – sto vjerovatno jeste tako, vjerovatno su papiri koji se ticu skole cisti …

S obzirom da smo novi u cijeloj prici, a ovakvo skupljanje haraca traje vec neko vrijeme, zanima me da li iko od vas ima iskustva ili neka saznanja u vezi sa ovom skolom? Navodno eto roditelji su se i prije zalili, ali to bas nije dalo neki rezultat.

Kome se obratiti / zaliti u ovom slucaju, kojoj instituciji?
Kako dokazati vezu direktora skole sa ucjenama u vezi clanstva u Udruzenju i placanja haraca?
Last edited by maajaa on 02/10/2009 10:26, edited 2 times in total.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2 Re: Potreban savjet

Post by riko-ga »

Cudno.Moje djete ide u Muzicku "Novo Sarajevo" 4. je razred i to nikad nije bilo.Jedino mora na pocetku svakog polugodista uplatiti 50KM i to je to.Ako ste se zalili vec Ministarstvu i nista se nije desilo jedino probajte Finansiskoj .neznam lupam ali po meni to nije uredu.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by PipiDugaDevetka »

Ja bih rekao da je to nemoralno sposoban direktor na ovom turbuelntnom kapitalističkom vaktu i zemanu.

P.S.
Još jednom pogledati bajramsku hutbu reis efendije.
ice_tea
Posts: 57
Joined: 12/06/2009 16:09

#4 Re: Potreban savjet

Post by ice_tea »

riko-ga wrote:Cudno.Moje djete ide u Muzicku "Novo Sarajevo" 4. je razred i to nikad nije bilo.Jedino mora na pocetku svakog polugodista uplatiti 50KM i to je to.
A ja sam naprimjer išla u nižu muzičku "Mladen Pozajić" i nikad niko nije plaćao ništa .. Otkud tolike razlike :?
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#5 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

maajaa wrote:U pitanju je problem u vezi Muzicke skole na Ilidzi, koja je javna ustanova. Naime, direktor skole osnovao je “Udruzenje roditelja cija djeca pohadjaju muz. skolu – Harmonija”. Godisnja clanarina Udruzenja je 250 KM i roditelji su bukvalno primorani platiti clanarinu ukoliko zele da dijete upisu u muz. skolu. Na pitanje sta ako neko ne zeli biti clan Udruzenja, receno je da dijete ili nece biti primljeno ili - ako je izuzetno talentovano - bit' ce primljeno ali ce dosadjivati djetetu sve dok roditelj ne uplati 250 KM.(!!!) Maloprije smo izracunali da je to zarada od oko 80’000 KM godisnje – direktor (koji je ujedno i predsjednik udruzenja) apsolutno nikome ne polaze racune u koje svrhe trosi taj novac. Jucer je na roditeljskom jos lijepo naglasio da su se prosle godine neki roditelji zalili Ministarstvu, ali da Min. nije otkrilo nikakve neregularnosti u radu skole – sto vjerovatno jeste tako, vjerovatno su papiri koji se ticu skole cisti …

S obzirom da smo novi u cijeloj prici, a ovakvo skupljanje haraca traje vec neko vrijeme, zanima me da li iko od vas ima iskustva ili neka saznanja u vezi sa ovom skolom? Navodno eto roditelji su se i prije zalili, ali to bas nije dalo neki rezultat.

Kome se obratiti / zaliti u ovom slucaju, kojoj instituciji?
Kako dokazati vezu direktora skole sa ucjenama u vezi clanstva u Udruzenju i placanja haraca?
Eh da malo napisem i ja o ovome lopovu, zavrsio sam tu skolu :)

Inace direktor te skole M.B je poceo naplacivati skolarinu prije 5-6 godina ako se dobro sjecam, i prvo je bila oko 120KM za jednog ucenika ili oko 150KM ako su iz iste porodice 2 ucenika. Navodno pare su trebala da se instrumenti popravljaju itd.
Napravio je odlican "posao" sa Turcima, uzimao je ogromnu lovu na mladom orkestru, pretezno 14-ogodisnjaci su tad svirali ilahije (Turcima to bilo interesantno, biralo se ko ce od djevojaka da nosi maramu na nastupu), i mislili smo da ce biti to nekoliko koncerata mjesecno, medjutim svake subote je bio nastup, nije bilo bitno jel neki praznik ako je subota, moralo se svirati, iako niko od nas nije bio placen! Da bi dosao jedan dan i rekao planira se turneja, idemo u Tursku. Mi kao mladi, bilo nam interesantno idemo u Tursku da sviramo, niko nije ni razmisljao koje se pare tu vrte. Smjestaj bio u nekim studentskim domovima, (a bio hotel najavljen i taj smjestaj nam je bio besplatan). Kad smo se vratili u BiH pocele razne spletke, profesori se poceli "ulizivati" direktoru jer su vidjeli kakve se pare tu okrecu! Nakon mjesec dana vise profesora je "dobilo" stanove, i tad sam ja napustio i vecina iz moje generacije... Onda je doveo neku djecu misleci da ce tako vratiti sjaj starog orkestra, koji je bio vise nego fenomenalan, al' mu nije uspjelo i onda je okrenuo sve na placanje, ko hoce da putuje i da bude na tv-u morao bi njemu placati da bude u "novom" orkestru. Ja mislim SMF ili nesto slicno, bilo je neki naziv i prije ovog al' ne mogu da se sjetim kako su se zvali...
Inace M.B lopov nad lopovima!!!
Last edited by cute poison on 24/10/2009 16:02, edited 1 time in total.
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#6 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by hotazmaj »

Danas ma ama bas nista ne moze iznenaditi i zacuditi :lol: :lol: Jbt cega se covjek sjetio :lol: :lol: Najgore je sto on ovo sad mozda cita, smije se i ni malo se ne crveni, u sebi kontajuci... ko vas j.. prvi sam se sjetio, a ministar garant sav sretan i konta kud mi ranije ne javise, jer se i on nasao u svemu tome :lol:
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#7 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

hotazmaj wrote:Danas ma ama bas nista ne moze iznenaditi i zacuditi :lol: :lol: Jbt cega se covjek sjetio :lol: :lol: Najgore je sto on ovo sad mozda cita, smije se i ni malo se ne crveni, u sebi kontajuci... ko vas j.. prvi sam se sjetio, a ministar garant sav sretan i konta kud mi ranije ne javise, jer se i on nasao u svemu tome :lol:
Najgore je sto on "glumi" da je vjernik, i kao takav se predstavlja narodu, a mater bi svoju zaj.bao za pare da moze... :|
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#8 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by addem »

Lopovluk.
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#9 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by hotazmaj »

cute poison wrote:
hotazmaj wrote:Danas ma ama bas nista ne moze iznenaditi i zacuditi :lol: :lol: Jbt cega se covjek sjetio :lol: :lol: Najgore je sto on ovo sad mozda cita, smije se i ni malo se ne crveni, u sebi kontajuci... ko vas j.. prvi sam se sjetio, a ministar garant sav sretan i konta kud mi ranije ne javise, jer se i on nasao u svemu tome :lol:
Najgore je sto on "glumi" da je vjernik, i kao takav se predstavlja narodu, a mater bi svoju zaj.bao za pare da moze... :|
Ja takve zovem HURMASI
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#10 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

Aura Perez wrote:
cute poison wrote:
maajaa wrote:U pitanju je problem u vezi Muzicke skole na Ilidzi, koja je javna ustanova. Naime, direktor skole osnovao je “Udruzenje roditelja cija djeca pohadjaju muz. skolu – Harmonija”. Godisnja clanarina Udruzenja je 250 KM i roditelji su bukvalno primorani platiti clanarinu ukoliko zele da dijete upisu u muz. skolu. Na pitanje sta ako neko ne zeli biti clan Udruzenja, receno je da dijete ili nece biti primljeno ili - ako je izuzetno talentovano - bit' ce primljeno ali ce dosadjivati djetetu sve dok roditelj ne uplati 250 KM.(!!!) Maloprije smo izracunali da je to zarada od oko 80’000 KM godisnje – direktor (koji je ujedno i predsjednik udruzenja) apsolutno nikome ne polaze racune u koje svrhe trosi taj novac. Jucer je na roditeljskom jos lijepo naglasio da su se prosle godine neki roditelji zalili Ministarstvu, ali da Min. nije otkrilo nikakve neregularnosti u radu skole – sto vjerovatno jeste tako, vjerovatno su papiri koji se ticu skole cisti …

S obzirom da smo novi u cijeloj prici, a ovakvo skupljanje haraca traje vec neko vrijeme, zanima me da li iko od vas ima iskustva ili neka saznanja u vezi sa ovom skolom? Navodno eto roditelji su se i prije zalili, ali to bas nije dalo neki rezultat.

Kome se obratiti / zaliti u ovom slucaju, kojoj instituciji?
Kako dokazati vezu direktora skole sa ucjenama u vezi clanstva u Udruzenju i placanja haraca?
Eh da malo napisem i ja o ovome lopovu, zavrsio sam tu skolu :)

ovo apsolutno potpisujem. i ja sam zavrsila doticnu skolu i svirala 7 godina u orkestru. I sjecam se tegljenja svake subote, bio Bajram ili Bozic, svirati se moralo. I cika Mesha je nakon nase male turnejice u Tursku shvatio kakve pare moze zgrnuti i to je dobrano iskoristio, tako da sam i ja napustila orkestar sa nekih sesnaest godina i iako sam vazila za jednog od najtalentovanijih gitarista u povijesti skole direktoru i dirigentu je bilo zanimljivije da im sviraju profesori. I onda kad su profesori shvatili sta ovaj radi manili su se corava posla pa je cika dirigent opet zvao mene. a da ne spominjem ljude iz dosta starijih generacija skole koje je zvao da sviraju, pa im nikad nije isplatio honorare.

I moja mama je imala problema kad je poslije brata upisala pa je direktor poceo da insistira da samoinicijativno uplati tih 250 maraka. Velika steta jer ono je bila odlicna skola sa fantasticnim kadrom. Kadar je i dalje bez premca, ali pored sranja koja pravi direktor to je palo u drugi plan.

Inace direktor te skole M.B je poceo naplacivati skolarinu prije 5-6 godina ako se dobro sjecam, i prvo je bila oko 120KM za jednog ucenika ili oko 150KM ako su iz iste porodice 2 ucenika. Navodno pare su trebala da se instrumenti popravljaju itd.
Napravio je odlican "posao" sa Turcima, uzimao je ogromnu lovu na mladom orkestru, pretezno 14-ogodisnjaci su tad svirali ilahije (Turcima to bilo interesantno, biralo se ko ce od djevojaka da nosi maramu na nastupu), i mislili smo da ce biti to nekoliko koncerata mjesecno, medjutim svake subote je bio nastup, nije bilo bitno jel neki praznik ako je subota, moralo se svirati, iako niko od nas nije bio placen! Da bi dosao jedan dan i rekao planira se turneja, idemo u Tursku. Mi kao mladi, bilo nam interesantno idemo u Tursku da sviramo, niko nije ni razmisljao koje se pare tu vrte. Smjestaj bio u nekim studentskim domovima, (a bio hotel najavljen i taj smjestaj nam je bio besplatan). Kad smo se vratili u BiH pocele razne spletke, profesori se poceli "ulizivati" direktoru jer su vidjeli kakve se pare tu okrecu! Nakon mjesec dana vise profesora je "dobilo" stanove, i tad sam ja napustio i vecina iz moje generacije... Onda je doveo neku djecu misleci da ce tako vratiti sjaj starog orkestra, koji je bio vise nego fenomenalan, al' mu nije uspjelo i onda je okrenuo sve na placanje, ko hoce da putuje i da bude na tv-u morao bi njemu placati da bude u tome "novom" orkestru. Ja mislim SMF ili nesto slicno, bilo je neki naziv i prije ovog al' ne mogu da se sjetim kako su se zvali...
Inace M.B lopov nad lopovima!!!
Ajd ako ti nije mrsko samo citat odvoji :D onda smo u isto vrijeme svirali :P
edinbug
Posts: 737
Joined: 04/02/2006 21:49
Location: Bugojno

#11 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by edinbug »

Vi ste u Sarajevu jos dobro prosli, zamislite u Bugojnu i jos nekim gradovima SBK-a mjesecno se placa 50 KM, 10 KM upis, pa onda knjizica, pa moras kupiti instrument djetetu (cujem da se u sarajevskim muz. skolama neki instrumenti kao npr. violina, gitara i sl. zaduze).
Inace bugojanska muz. skola se sufinansira iz kantonalnog budzeta, ali sa obzirom da je direktor skole koji tu funkciju obavlja jos od 1993 kupio stan i kucu u Bugojnu, te stan u Sarajevu, kao i to da voze on i njegova uza porodica tri vrijedna auta, postavlja se pitanje od cega? Inace , bez konkursa je zaposlio svoju suprugu u toj istoj skoli na mjestu sekretarice, sto je mozda jedinstven primjer u nekoj javnoj ustanovi.
Prije neki dan je dobio oslobadajucu presudu u procesu koji je protiv njega voden, jer je prodao drzavno zemljiste Islamskoj zajednici Bugojna za 7500 KM u strogom centru Bugojna, gdje vrijedi zbun 7500 KM, a zemljiste je velicine caa 1 dunuma sa veleljepnom zgradom koja je sagradena jos u vrijeme A ustro-Ugarske. Ali ko ce osuditi Islamsku ili bilo koju vjersku zajednicu?
7paviljon
Posts: 55
Joined: 11/07/2009 01:45
Location: Bugojno

#12 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by 7paviljon »

potpisujem to sto se u Bugojnu dogadja, i sam sam isao u tu muzicku... koliko je samo talenata propalo zbog nepotizma i nemogucnosti placanja skolarine...zalosno!
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#13 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

Ovo za instrumente na Ilidzi nije bilo tako, sami smo sebi kupovali instrumente, a to da smo dobro prosli... Vjeruj mi da i nismo! :|
sanjatorica
Posts: 1
Joined: 15/11/2010 00:45

#15 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by sanjatorica »

Pozdrav,

Dižem temu, situacija se naravno nije promijenila u međuvremenu, osim sto su uveli da ako roditelji ne žele biti članovi udruženja Harmonija moraju onda uplatiti na račun trezora 350 KM po jednom djetetu. Roditelji su prošle godine pisali anonimno pismo, koje je direktor pročitao na roditeljskom, tražeći da dignu ruku oni koji smatraju da on nije u pravu i da će u tom slučaju on odmah dati ostavku. Veliki je retoričar, to je sigurno. Ostali roditelji se plaše bilo šta pokušati.
Ima li iko ikakvu ideju šta uraditi po ovom pitanju? Pisati peticiju? Kome? Unajmiti advokata? Pritisnuti ministarstvo obrazovanja? Postoji li neka institucija/organizacija koja se bavi pravima učenika/roditelja i koja bi mogla dati bar savjet jer ovdje se očito radi o diskriminaciji -ovo je najskuplja javna muzička škola u našem gradu.
shown
Posts: 208
Joined: 25/06/2006 05:39
Location: odselio

#16 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by shown »

meša bajraktarevic.ako je on u pitanju cak i u mostaru poznat po marifetlucima tj. :evil:
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#17 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

sanjatorica wrote:Pozdrav,

Dižem temu, situacija se naravno nije promijenila u međuvremenu, osim sto su uveli da ako roditelji ne žele biti članovi udruženja Harmonija moraju onda uplatiti na račun trezora 350 KM po jednom djetetu. Roditelji su prošle godine pisali anonimno pismo, koje je direktor pročitao na roditeljskom, tražeći da dignu ruku oni koji smatraju da on nije u pravu i da će u tom slučaju on odmah dati ostavku. Veliki je retoričar, to je sigurno. Ostali roditelji se plaše bilo šta pokušati.
Ima li iko ikakvu ideju šta uraditi po ovom pitanju? Pisati peticiju? Kome? Unajmiti advokata? Pritisnuti ministarstvo obrazovanja? Postoji li neka institucija/organizacija koja se bavi pravima učenika/roditelja i koja bi mogla dati bar savjet jer ovdje se očito radi o diskriminaciji -ovo je najskuplja javna muzička škola u našem gradu.
Trazite dobrog advokata, zalbu podnijeti Ministarstvu obrazovanja i potrazite urednika nekih jacih novina ili traziti od administratora Sarajevo-x da bar jednom tu teme "provuce" kroz portal. :)
Last edited by cute poison on 17/11/2010 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#18 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by cute poison »

dupli
Selmanu
Posts: 4
Joined: 18/11/2010 21:56

#19 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by Selmanu »

školarina bi treblo da je simbolična a škola bi trebala da naplati nastupe orkestara i novac koristi u podizanje edukacijskih sposobnosti profesora i uvjete za učenje
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by PipiDugaDevetka »

UP! REFRESHED!
TEMA POSTALA OPET AKTUELNA, POGLEDAJ DATUME OTVARANJA!
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#21 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by suncica24 »

covjece!!! :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by PipiDugaDevetka »

suncica24 wrote:covjece!!! :x
Ako je neki problem, ima gore iznad, desno ovaj trokutić, pa obavijesti moderaciju da rade svoj posao.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#24 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by suncica24 »

PipiDugaDevetka wrote:
suncica24 wrote:covjece!!! :x
Ako je neki problem, ima gore iznad, desno ovaj trokutić, pa obavijesti moderaciju da rade svoj posao.
Pipi, nije tebi upuceno :-D
Samo se ibretim kako to da je ovom kreten od direktora tek sad poljuljana stolica :x
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#25 Re: Potreban savjet - Muzicka skola na Ilidzi

Post by nidokralj »

ja sam zavrsio muzicku u novom sarajevu is mogu reci sve najbolje o toj skoli.sto sam dobro obrazovanje dobio, dosta koncerata odsviro i u dobrom okuzenju bio.jedna od rijetkih javnih ustanova koja stvarno uspjesno radi(barem je do sada radila).svake godine novi instrumenti, oprema itd.do sad je sve islo preko SDA linije(preko Koldze pretpostavljam) ali vrlo uspjesno :D
Post Reply