Smrad sa KJP Poljoprivrednog dobra Butmir u Doglodima!!!!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#101 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haettenschweiler »

Toto wrote:Neki japanac Odaira Keikichi patentiro da od slame pravi hranu za hajvan, tako sto na slami gaji bukovace. Slama inace nije jestiva za hajvan ali kad je bukovace "isprepadju" slama posatane jestiva i ne smrdi ko ova silaza sa Butmira, a para ko slame.
http://www.patentgenius.com/inventedby/ ... kyoJP.html
japanac ne bi bio japanac kad nije na bazi ovoga otkrica sa slamom i bukovacama zaradio milione. pa je napravi cijeli SOUR (slozen organizaciju udruzenog rada) koja se bavi tzv 4D poljoprivredom. Ova cetverodimenzionalna poljoprivreda i nije neki velak belaj: cojek povezo 4 sela ili 4 mjesne zajednoce i naredio da se nista sa farme ne smije bacit, vec mora od govana i otpada pravit patre- i pravo ih krenulo. Krediti se vrate za 3 godine i od profita iz naredne tri godine se otavraju novi "SOURI" po Japanu.

Farma ima 100(ha) ili 1000 dulu,a . na 90 ha se sije riza; na 9 ha se sadi lucerka a na 1 ha su fabrike o kojima ce biti rijeci u nastavku.Na rizinim poljima se proizvede oko 2 t/ha slame sto je oko 180 tona. Riza se namah proda a slama ide u fabriku gdje rade bukovace. Gljive i nisu glavni brend ove fabrike vec stocna hrana. Na jednoj toni slame t se proizvede oko 200 kg bukovaca i 600 kg hrane za hajvana-koja ne smrdi. Sto je oko 40 tona bukovaca i oko 100 t hajvanske hrane, nesto sei baci glistama u kompost.
Od ovih 100 t hajvanske hrane -koja ne smrdi ko ona sa butmirkse farme- se pravi farma krava koja se prihranjuje i sa lucerkom sa onih 9 ha.
Posto je naucnik naredio da se i od govana moraju pravit dolari stajsko djubrivo i mokraca sa farme se ne ispustaju u kanalizaciju vec je na bazi njih napravljena nova fabrika.
Ispod krava se stere pilotina koja upija mokracu i balegu a stoka hodajuc mjesa pilotinu destak dana. Pilotina se, zatim, kompostira. POslije kompostiranaj pilotina i djubriovo se daju kalifornijskim glistama koje prozvode same sebe i kompost. Kompost se prodaje kao visoko vrijedno djubrivo i to na litre a visak glista se melje u proteinsko brasno kojim se hrane ribe u ribnjaku koji takodje ima na farmi. U kompostu prilikom separacije ostane jako mnogo glista i larvi od glista na koje se pustaju pilici koji se tako sedmicama hrane najkvalitetnijom bioloski ispravnom hranom.
I ono sto je najvaznije cijela farma ne smrdi ni zehre, a jos zaposljava podosta radniak -osim cobana sa farme krava- na onih nekoliko fabrika sa glistama , ribnjaku, pilicima itd.

Mozda bi sarajlije umjesto sto hoce da potjeraju farmu iz Sarajeva trebali zaposlit gljive bukovace na silazi slame pa nek gljive jedu "butmirski smrad", prave pare i zaposljavaju sarajlije.
Šta je to Toto, tu je izgleda svak dobar:seljak, krava, riba, glista, pilići, komšiluk, država...
A sada ozbiljno, odakle izvlačiš te likove? O tom Odaira Keikichi nisam uspio skoro ništa naći osim te patentne dokumentacije. Baviš li se ti profesionalno patentima ili istraživanjem? :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#102 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

Haettenschweiler wrote:
Šta je to Toto, tu je izgleda svak dobar:seljak, krava, riba, glista, pilići, komšiluk, država...
A sada ozbiljno, odakle izvlačiš te likove? O tom Odaira Keikichi nisam uspio skoro ništa naći osim te patentne dokumentacije. Baviš li se ti profesionalno patentima ili istraživanjem? :thumbup:
ja kontam da su ovdje dobri samo Odaira koji ubire tantijeme od svoga patenta i farmer koji ga je poslusao pa napravio ovakvu farmu. Komsiluk i drzavu bas i ne nezirem u prici. :D


Odaira Keikichi je stvarni lika i o njemu sam citao iz knjige o uzgoju gljiva bukovaca Dr. Sandora Koso-a -jos u proslom stoljecu.
Nemam nikakve veze sa gljivana osim sto sam poguzija i volim majkin cevap sa gljivama bukovacama.
Bavim se tehnologijom i industrijskim inzenjeringom, pa mi je prica o Odairi bila zanimljiva kao praktican primjer za promciju nekih inzenjering metoda i projektnih principa. Prica o farmam je takodje istinita i danas ih ima na hiljade ne samo u Japanu vec i u drugim zemljama gdje se nauka i znanje koriste za rjesavanje problema.

Pricom sam htio demonstrirati jedno od mogucih rjesenja za ovaj problem farme krava u Butmiru. Prica da je jedino rjesenje iseljavanje, jal' hajvana jal' insana mi je bas hajvanska. jasno da je problem nesto slozeniji jer se radi o poljoprivrednom zemljistu koji ce vrlo brzo postati gradjevinsko sa visestruko vecom cijenom nego je vrijednost cijele farme i da ce buducnost farme svakako biti u dislokaciji.
Problem je u smradu koji nastaje fermentacijom silaze a nikako smrada stale. Hajvan i stala ne smrde. Oni imaju svoj miris kao sto ima svako od nas. Visestruko manje smrdi stala i krava od smrada nogu nekog carsijskog lafa. Postoje problemi stajnjaka i oseke ali oni ne stvaraju tako problematican smrad.

Umjestio da se investira u dislokaciju cijele farme -sto je jako skupo- mozda bi trebalo investirati samo u pogon koji bi hranu za stoku proizvodio na bazi gljiva bukovaca a ne na bazi siliranja. Umjesto silaznog kukuruza farma bi mogla uzgajati neku zitaricu i preradom slame praviti hranu za stoku, a od profita sa bukovacama finansirati nabavku dodatne hrane.

Problem stajnjaka i mokrace rijesio bi se na bazi kompostiranja i prerade glistama i proizvosnje humusa. Ova tehnologija kompostiranja i proizvodnja humusa glistama je profitabilna pa bi se troskovi transporta stajnjaka i oseke na neku lokaciju izvan grada mogli pokriti kroz takvu dohodovnu aktivnost farme. Otvorilo bi se jos koje radno mjesto, zaradilo na humusu i rijesio dio problema.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#103 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by mrtva kokoš »

ma nije normalno kako smrdi, juce sam prolazio pored te farme, dodje ti da povratis... :roll:
ja ne znam ili su se ljudi koji tu zive navikli ili nesto drugo, ali ono nije normalno...
ja tu ne bih mogao stanovati, ne znam sta je vama koji tu zivite...
blokirajte saobracajnicu, krenite na farmu nesto radite onaj smrad se moze i mora zabraniti. :shock: :shock:
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#104 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by cute poison »

Toto wrote:Neki japanac Odaira Keikichi patentiro da od slame pravi hranu za hajvan, tako sto na slami gaji bukovace. Slama inace nije jestiva za hajvan ali kad je bukovace "isprepadju" slama posatane jestiva i ne smrdi ko ova silaza sa Butmira, a para ko slame.
http://www.patentgenius.com/inventedby/ ... kyoJP.html
japanac ne bi bio japanac kad nije na bazi ovoga otkrica sa slamom i bukovacama zaradio milione. pa je napravi cijeli SOUR (slozen organizaciju udruzenog rada) koja se bavi tzv 4D poljoprivredom. Ova cetverodimenzionalna poljoprivreda i nije neki velak belaj: cojek povezo 4 sela ili 4 mjesne zajednoce i naredio da se nista sa farme ne smije bacit, vec mora od govana i otpada pravit patre- i pravo ih krenulo. Krediti se vrate za 3 godine i od profita iz naredne tri godine se otavraju novi "SOURI" po Japanu.

Farma ima 100(ha) ili 1000 dulu,a . na 90 ha se sije riza; na 9 ha se sadi lucerka a na 1 ha su fabrike o kojima ce biti rijeci u nastavku.Na rizinim poljima se proizvede oko 2 t/ha slame sto je oko 180 tona. Riza se namah proda a slama ide u fabriku gdje rade bukovace. Gljive i nisu glavni brend ove fabrike vec stocna hrana. Na jednoj toni slame t se proizvede oko 200 kg bukovaca i 600 kg hrane za hajvana-koja ne smrdi. Sto je oko 40 tona bukovaca i oko 100 t hajvanske hrane, nesto sei baci glistama u kompost.
Od ovih 100 t hajvanske hrane -koja ne smrdi ko ona sa butmirkse farme- se pravi farma krava koja se prihranjuje i sa lucerkom sa onih 9 ha.
Posto je naucnik naredio da se i od govana moraju pravit dolari stajsko djubrivo i mokraca sa farme se ne ispustaju u kanalizaciju vec je na bazi njih napravljena nova fabrika.
Ispod krava se stere pilotina koja upija mokracu i balegu a stoka hodajuc mjesa pilotinu destak dana. Pilotina se, zatim, kompostira. POslije kompostiranaj pilotina i djubriovo se daju kalifornijskim glistama koje prozvode same sebe i kompost. Kompost se prodaje kao visoko vrijedno djubrivo i to na litre a visak glista se melje u proteinsko brasno kojim se hrane ribe u ribnjaku koji takodje ima na farmi. U kompostu prilikom separacije ostane jako mnogo glista i larvi od glista na koje se pustaju pilici koji se tako sedmicama hrane najkvalitetnijom bioloski ispravnom hranom.
I ono sto je najvaznije cijela farma ne smrdi ni zehre, a jos zaposljava podosta radniak -osim cobana sa farme krava- na onih nekoliko fabrika sa glistama , ribnjaku, pilicima itd.

Mozda bi sarajlije umjesto sto hoce da potjeraju farmu iz Sarajeva trebali zaposlit gljive bukovace na silazi slame pa nek gljive jedu "butmirski smrad", prave pare i zaposljavaju sarajlije.
Haj' mi objasni gdje se ta farma nalazi u Butmiru bgt? :-)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#105 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

cute poison wrote: Haj' mi objasni gdje se ta farma nalazi u Butmiru bgt? :-)
43°50'58.73"N 18°18'12.61"E :-)
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#106 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by cute poison »

Toto wrote:
cute poison wrote: Haj' mi objasni gdje se ta farma nalazi u Butmiru bgt? :-)
43°50'58.73"N 18°18'12.61"E :-)
Ti ocigledno nisi iz Sarajeva. To naselje gdje se ta farma nalazi se zove Doglodi. :S
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#107 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

cute poison wrote:
Toto wrote:
cute poison wrote: Haj' mi objasni gdje se ta farma nalazi u Butmiru bgt? :-)
43°50'58.73"N 18°18'12.61"E :-)
Ti ocigledno nisi iz Sarajeva. To naselje gdje se ta farma nalazi se zove Doglodi. :S
:lol: :lol: :lol: :lol:

A odakle je - po tvom sudu- pokretac teme pa je ovako nazva?? Vjerojatno i on nije iz Sarajeva. Samo mi nije jasno kako mu onda smrdi sa te farme.
Ne znam zasto je vazno odakle je ko, ako je tema o sarajevksom smradu?? :D :D :D

U pravu si nisam rodom iz Sarajeva -a nisam ni sandzaklija- :lol: :lol:, ali sma jedno vrijeme zivio u SA i sto jes - jes: nisam zapamtio sve sarajevske mahale i naselja, pogotovo ove sa miomirisnom infrastrukturom.

Ako vec ne mogu da poprave ovaj smrad sa farme mogu li bar moderatori da promjene naziv teme - da nam se ovi sa Butmira ne brukaju ovako javno. :D
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#108 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by cute poison »

Toto wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:

A odakle je - po tvom sudu- pokretac teme pa je ovako nazva?? Vjerojatno i on nije iz Sarajeva. Samo mi nije jasno kako mu onda smrdi sa te farme.
Ne znam zasto je vazno odakle je ko, ako je tema o sarajevksom smradu?? :D :D :D

U pravu si nisam rodom iz Sarajeva -a nisam ni sandzaklija- :lol: :lol:, ali sma jedno vrijeme zivio u SA i sto jes - jes: nisam zapamtio sve sarajevske mahale i naselja, pogotovo ove sa miomirisnom infrastrukturom.

Ako vec ne mogu da poprave ovaj smrad sa farme mogu li bar moderatori da promjene naziv teme - da nam se ovi sa Butmira ne brukaju ovako javno. :D
Niti sam "SA" Butmira ni iz Butmira, nego me interesovalo gdje se nalazi ta farma. (Radim par kilometara od pomenutog naselja pa me interesuje kako ja nikad nisam to osjetio)
I tema nije o "sarajevskom" smradu, ne smrdi Sarajevo, problematicni smradovi su oni sto su dosli u ovaj grad, pa se lahko primijete ;)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#109 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

Mozda si niz vjetar pa ti ne kandise??
Ja ti dadoh tacne koordinate. Prekopiraj ih u Google map ako ne pogodis tacno u onaj tunel sa silazom iz kojeg najvise smrdi javi se da ti dam tacnu adrsu. Ako me pamcenje dobro sluzi nesto je kao stup na barama ili bare na stupu.... ako nisu mjenjali ulicu
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#110 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by cute poison »

Toto wrote:Mozda si niz vjetar pa ti ne kandise??
Ja ti dadoh tacne koordinate. Prekopiraj ih u Google map ako ne pogodis tacno u onaj tunel sa silazom iz kojeg najvise smrdi javi se da ti dam tacnu adrsu. Ako me pamcenje dobro sluzi nesto je kao stup na barama ili bare na stupu.... ako nisu mjenjali ulicu
Haj' ti pasha lijepo procitaj prosli post pa se onda javi ;)
Pomenuto naselje u kontekstu je bilo Butmir.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#111 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

Je li farma gdje je nekad bila???
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#112 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by zonbirile »

kako se klin klinom izbija navalite na grah i okrenite se u pravcu farme,krave će pocrkati.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#113 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by palamuda »

Ova farma se nalazi u Doglodima i veze nema sa naseljem Butmir, ako neko zna da mi objasni zašto se svugdje spominje farma krava Butmir, je li joj to zvanični naziv. Butmir i Doglodi su dva naselja koja veze nemaju jedno sa drugim.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#114 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Toto »

palamuda wrote:Ova farma se nalazi u Doglodima i veze nema sa naseljem Butmir, ako neko zna da mi objasni zašto se svugdje spominje farma krava Butmir, je li joj to zvanični naziv. Butmir i Doglodi su dva naselja koja veze nemaju jedno sa drugim.
Mozda je kravlji project management na Butmiru a radnicka klasa na Doglodima. :D
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#115 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by strong69 »

PD se nekada davno zvalo Butmir i obuhvatalo je podrucje Butmira. Ali, koliko ja znam, zamijenili su zemljiste i premjestili se u Doglode a naziv su zadrzali. Zemljiste u podrucju Butmira koristi sada Federalni zavod za poljoprivredu i jos valjda neke firme...
User avatar
Haris033
Posts: 3861
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#116 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Kakav i čiji god da je, smrad postoji!!! Nije bitno da li je sa Butmira ili Dogloda...

Nevjerovatno je da u toku ovih najsparnijih dana, u noćnim satima kada je i najsvježije, te kada većina građana u svojim stanovima otvara prozore da uđe malo svježeg i hladnijeg zraka te kada pripremaju stan za dnevne vrućine, neko se pametan napravi da čisti štale i ispušta smrad tokom cijele noći!!! :angry: I tako zadnja 2 mjeseca... Napominjem da je smrad takav da obuhvaća veliku površinu grada (nekada i do Čengić Vile), te se ne može disati i konstantno se javlja nagon za povraćanje!!! :angry:

Preko dana ne mogu otvoriti prozore zbog vrućina, a noću zbog nepodnošljivog smrada!!! :angry:
Kojoj nadležnoj instituciji se mogu obratiti, i šta uraditi kako bi ove idiote sa farme prinudili da ne ispuštaju onolike kolilčine smrada u noćnim satima?!!!

Nije valjda da sam jedini kome ovo smeta?!? Dajte da se skupimo i napravimo peticiju??? Ja ću prvi isprintati obavijest i polijepiti po ulazima u naselju Hifzi Bjelavca. Još samo da to neko isto uradi u naselju "Tibra" i eto dovoljan broj ljudi za peticije...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#117 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Hemera »

da znas kako tek smrdi kod veterinarskog fakulteta na stalu godinama.......nezz kako ljudi mogu zivjeti u zgradama okolo....
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#118 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by O'zone »

Haris033 wrote:Kakav i čiji god da je, smrad postoji!!! Nije bitno da li je sa Butmira ili Dogloda...

Nevjerovatno je da u toku ovih najsparnijih dana, u noćnim satima kada je i najsvježije, te kada većina građana u svojim stanovima otvara prozore da uđe malo svježeg i hladnijeg zraka te kada pripremaju stan za dnevne vrućine, neko se pametan napravi da čisti štale i ispušta smrad tokom cijele noći!!! :angry: I tako zadnja 2 mjeseca... Napominjem da je smrad takav da obuhvaća veliku površinu grada (nekada i do Čengić Vile), te se ne može disati i konstantno se javlja nagon za povraćanje!!! :angry:

Preko dana ne mogu otvoriti prozore zbog vrućina, a noću zbog nepodnošljivog smrada!!! :angry:
Kojoj nadležnoj instituciji se mogu obratiti, i šta uraditi kako bi ove idiote sa farme prinudili da ne ispuštaju onolike kolilčine smrada u noćnim satima?!!!

Nije valjda da sam jedini kome ovo smeta?!? Dajte da se skupimo i napravimo peticiju??? Ja ću prvi isprintati obavijest i polijepiti po ulazima u naselju Hifzi Bjelavca. Još samo da to neko isto uradi u naselju "Tibra" i eto dovoljan broj ljudi za peticije...
Šta je ono onako????? Nisam gadljiv tip ali prođoh prošle sedmice autom tamo od Dogloda do Stupa majko mila kako smrdi :shock: Nevjerovatno! Ja se stvarno divim ljudima koji žive tamo, ono treba izdržati. Znači samo prošao autom i život mi se zgadio :roll:
User avatar
piatc
Posts: 252
Joined: 06/05/2010 17:27

#119 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by piatc »

Situacija je alarmantna. Ono se pod hitno mora sanirati.
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#120 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by FAPMASHINA »

Haris033 wrote:Kakav i čiji god da je, smrad postoji!!! Nije bitno da li je sa Butmira ili Dogloda...

Nevjerovatno je da u toku ovih najsparnijih dana, u noćnim satima kada je i najsvježije, te kada većina građana u svojim stanovima otvara prozore da uđe malo svježeg i hladnijeg zraka te kada pripremaju stan za dnevne vrućine, neko se pametan napravi da čisti štale i ispušta smrad tokom cijele noći!!! :angry: I tako zadnja 2 mjeseca... Napominjem da je smrad takav da obuhvaća veliku površinu grada (nekada i do Čengić Vile), te se ne može disati i konstantno se javlja nagon za povraćanje!!! :angry:

Preko dana ne mogu otvoriti prozore zbog vrućina, a noću zbog nepodnošljivog smrada!!! :angry:
Kojoj nadležnoj instituciji se mogu obratiti, i šta uraditi kako bi ove idiote sa farme prinudili da ne ispuštaju onolike kolilčine smrada u noćnim satima?!!!

Nije valjda da sam jedini kome ovo smeta?!? Dajte da se skupimo i napravimo peticiju??? Ja ću prvi isprintati obavijest i polijepiti po ulazima u naselju Hifzi Bjelavca. Još samo da to neko isto uradi u naselju "Tibra" i eto dovoljan broj ljudi za peticije...
.

Zivm na Stupu i zahvaljujem pokretaču teme jer je smrad iz Dogloda svake godine sve gori i gori.
Jednostavno ne mogu da vjerujem da su se ljudi pomirili sa činjenicom da i nakon zalaska sunca moraju držati zatvorene prozore na +28 C u kući ili stanu.
Vidim da je tema stara i ima dosta postova,pa dajte ljudi da se organizujemo i pokušamo nešto napraviti.
Za početak d se pokrene neka peticija,mislim da će svaki normalan čovjek potpistai istu jer ovo više niej normalno.
Bio je sličan slučaj prošle godine(nisam siguran)ali mislim negdje u Reljevu-farma kuna u sred naselja,smrad užasan itd...
Ljudi su se organizovali,napravili peticiju,išli u opštinu i na kraju je lik morao izmjestiti farmu.
Molim sve ozbiljne ljude da se jave na ovu temu,iznesu ideje i prijedloge,pa da nešto započnemo.
Za početak da razgovaramo sa predstavnicima mjesnih zajednica(svako u svojoj MZ)pa da se najavimo ako treba kod Memića.
Ako ovo ostane na forumaškom palamuđenju,bojim se da ćemo dogodine hodati sa maskama na licu ko u Hong Kongu.
Ne znam pikaju li se online peticije,ali ako treba ići od vrata do vrata bolje i to nego trpiti smrad svako ljeto.
Mislim da se samo na Stupu 1 i 2 može lako skupiti 10000 potpisa.
User avatar
Haris033
Posts: 3861
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#121 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

FAPMASHINA wrote:Zivm na Stupu i zahvaljujem pokretaču teme jer je smrad iz Dogloda svake godine sve gori i gori.
Jednostavno ne mogu da vjerujem da su se ljudi pomirili sa činjenicom da i nakon zalaska sunca moraju držati zatvorene prozore na +28 C u kući ili stanu.
Vidim da je tema stara i ima dosta postova,pa dajte ljudi da se organizujemo i pokušamo nešto napraviti.
Za početak d se pokrene neka peticija,mislim da će svaki normalan čovjek potpistai istu jer ovo više niej normalno.
Bio je sličan slučaj prošle godine(nisam siguran)ali mislim negdje u Reljevu-farma kuna u sred naselja,smrad užasan itd...
Ljudi su se organizovali,napravili peticiju,išli u opštinu i na kraju je lik morao izmjestiti farmu.
Molim sve ozbiljne ljude da se jave na ovu temu,iznesu ideje i prijedloge,pa da nešto započnemo.
Za početak da razgovaramo sa predstavnicima mjesnih zajednica(svako u svojoj MZ)pa da se najavimo ako treba kod Memića.
Ako ovo ostane na forumaškom palamuđenju,bojim se da ćemo dogodine hodati sa maskama na licu ko u Hong Kongu.
Ne znam pikaju li se online peticije,ali ako treba ići od vrata do vrata bolje i to nego trpiti smrad svako ljeto.
Mislim da se samo na Stupu 1 i 2 može lako skupiti 10000 potpisa.
Drug, baš mi je drago što si se javio.... Evo, za početak, treba informisati medije, što štampane, što elektronske (a zašto ne i načelnika Općine Ilidža), da se napravi prilog o tome kako je postalo nemoguće živjeti sa onolikom količinom smrada u noćnim satima... Ja ću potražiti mail nekih od medija, pa ću Vam ih proslijediti na ovoj temi, pa ko bude imao vremena nek pošalje isti...

Takođe, ovim putem molim i redakciju portala klix.ba da se oglase po ovom pitanju...

Hvala
User avatar
piatc
Posts: 252
Joined: 06/05/2010 17:27

#122 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by piatc »

Broj kabineta načelnika opštine Ilidža je 033627309, treba pritisnuti sa svih strana.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#123 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by sema911s »

smrdi zbog ciscenja ovih dana em sto su izbacili upravni odbor, par direktora,. moraju da ociste neke filtere,.,,. nesto tako
jer planiraju prosirit proizvodnju,. a mozda budete srece jer postoji i plan da odu odatle gdje borave 30+godina,., samo je hebeno nac podobnu lokaciju,. jer su im kukuruzista u blizini, trava i too,.,
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#124 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by O'zone »

2009 godine je inspekcija izlazila na teren doduše po drugoj dojavi ali su zaključili da je sve po propisima
Stočni otpad ugrožava mještane Dogloda

Septembar 1st, 2009


Nadomak kuća u Ulici Skladi u Doglodima nalazi se kanal sa stočnim otpadom zbog kojeg se cijelim naseljem širi nesnosan neugodan miris, kažu mještani.
Fekalni sadržaj iz ovog kanala, dužine oko 600 metara, dospijeva u rijeku Dobrinju koja se uliva u Bosnu.
Mještanin Hamdija Efendić kaže da je u više navrata došlo do pomora ribe u rijeci Dobrinja.
“Ovo je ekološka bomba. Pogotovo u noćnim satima cijelim naseljem se širi neugodan miris, a bojimo se i zaraznih oboljenja, pogotovo kada su u pitanju naša djeca, koje u ovoj ulici zaista imam mnogo. U posljednje vrijeme ispuštaju nekakve hemikalije, a i pojavili su se glodari koji su uzročnici teških zaraznih bolesti”, objašnjava Efendić.
Ističe da su se obraćali raznim inspekcijama, ali da konkretnih rezultata nema.
Prema njegovim riječima, otpad potiče iz Poljoprivrednog dobra “Butmir”.

Abid Šarić, ministar privrede Kantona Sarajevo, pod čijom je nadležnošću ovo poljoprivredno dobro, kazao je da bi jedino rješenje bilo njegovo izmještanje.

Razgovarao sam s direktorom KJP PD ‘Butmir’ i on mi je kazao da se osjeti neugodan miris u naselju Doglodi u periodu kada đubrivom prihranjuju zemlju na farmi. Oni to rade periodično. Takođe je naglasio da se ova farma na ovom mjestu nalazi oko 115 godina i da se tehnologija nije mijenjala. Jedino je rješenje izmještanje farme, ali je teško, jer u našem kantonu nema zemljišta gdje bismo farmu mogli smjestiti”, objasnio je Šarić.

Dina Ičindić, stručni saradnik u Službi za informisanje opštine Ilidža, kazala je da je Veterinrska inspekcija KS posjetila ovo područje 17. jula ove godine i sačinila zapisnik.

U zapisniku stoji da je Veterinska inspekcija obišla KJP PD ‘Butmir’ uz prisustvo odgovornih uposlenika ove farme i utvrdili su da su privatne kuće i njive udaljene od ove farme sa zapadne strane 100 metara, a oko 80 metara sa istočne. Odgovorni u farmi su Veterinskoj inspekciji predočili odgovarajuću dokumentaciju i prateće saglasnosti stručnih mišljenja”, kazala je Ičindićeva.

Dodala je da je u farmi smješteno oko 1.000 grla.

U zapisniku stoji da se đubrivo odvozi bagerima na tačno određena mjesta koja su propisno sagrađena”, kazala je ona.ž
Nezavisne
User avatar
Haris033
Posts: 3861
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#125 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Evo nekih mailova poznatih medija, pa šaljite primjedbe:

Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo
MINISTAR
Zlatko Petrović
Tel: +387(0)33 562-086
+387(0)33 562-177
[email protected]

Općina Ilidža
Općinski načelnik
e- mail: [email protected] , [email protected]

tel: 033-627-309
tel/fax: 033 775 777


HAYAT
Kenan Ćerimagić
Direktor vijesti
E-mail: [email protected]
Tel.:+387 33 492 900

TVSA - Televizija Sarajevo
Adresa : Bulevar Meše Selimovića 12
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Tel. : +387 (0)33 776 808
Tel.: (desk) : +387 (0)33 776 770
E-mail : [email protected]

OSLOBOĐENJE
Urednik online izdanja:
Mirza ISLAMOVIĆ
+387 33 276 986
[email protected]

Dnevni Avaz
Redakcija sarajevske hronike
Tel.: +387 33 281 419
E-mail: [email protected]

TV1
Direktor programa:
Sanjin Bećiragić
Tel: 033 724 581
E-mail: [email protected]
Last edited by Haris033 on 05/08/2013 13:06, edited 1 time in total.
Post Reply