Project: Sarajevo City Center

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Svidja li vam se ovaj objekat

Da
335
84%
Ne
66
16%
 
Total votes: 401

User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#376 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Vragolan »

najlakse je reci: samo se piljare prave a niko da fabriku da napravi
a niko da se upita kako doci do toga da se fabrika napravi, koliko papira se mora izganjati, koliko se mora cekati na te papire, gdje da fabriku pravi, sta ce ta fabrika proizvoditi, gdje ce izvoziti itd itd

i jedna veoma bitna stvar sto se demokratije i kapitalizma tice, drzava ne bi trebala biti vlasnik ni jedne fabrike
ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam

a privatniku niko ne moze narediti u sta i gdje ce svoje pare potrositi

naravno da je bolje fabrike praviti ali lakse je dozvoliti gradnju piljara nego donijeti zakone koji bi olaksali dolazak invesitora koji bi gradili fabrike
vendetta87
Posts: 264
Joined: 08/10/2008 09:35

#377 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by vendetta87 »

Vragolan wrote:najlakse je reci: samo se piljare prave a niko da fabriku da napravi
a niko da se upita kako doci do toga da se fabrika napravi, koliko papira se mora izganjati, koliko se mora cekati na te papire, gdje da fabriku pravi, sta ce ta fabrika proizvoditi, gdje ce izvoziti itd itd

i jedna veoma bitna stvar sto se demokratije i kapitalizma tice, drzava ne bi trebala biti vlasnik ni jedne fabrike
ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam

a privatniku niko ne moze narediti u sta i gdje ce svoje pare potrositi

naravno da je bolje fabrike praviti ali lakse je dozvoliti gradnju piljara nego donijeti zakone koji bi olaksali dolazak invesitora koji bi gradili fabrike
Bravo jarane nek si im napokon rekao :thumbup:
Pa nije fabrika bezveze stvar ne ide to tako lako
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#378 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by necko_hz »

Vragolan wrote:ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam
Govori za sebe. Dok je komunizma bilo sve je funkcionisalo bolje !
User avatar
Lunizz
Posts: 696
Joined: 26/08/2010 18:36
Location: OBI-U potrazi za usisivacem

#379 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Lunizz »

necko_hz wrote:
Vragolan wrote:ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam
Govori za sebe. Dok je komunizma bilo sve je funkcionisalo bolje !
da se ne udaljimo od teme idi ti prvo procitaj sta znaci pravi komunizam
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#380 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by ChataDodajStaHoces »

Firma koja stoji iza SCC-a je prije toga kupila kompaniju koja upravo izvodi radove na SCCu, Migros gradnja ili tako neki naziv... ljudi sa kapitalom i dobrim poslovnim idejama, ispitivanjem trzista i SAMO POVRATOM ULOZENOG novca ce praviti fabrike i neke vece poduhvate o kojima pricate... A ovi nakon SCCa imaju ideje za ulaganje u Hidroelektrane i tu neku infrastrukturu.. tako sam nekako cuo :) Najbolje od svega sto nakon otvaranja Importanne-a, vidim vlasnika kompanije koja stoji iza SCCa kako pije kaficu i "smeka" novi prostor / konkurenciju...

Glupa politika i vlast, nije ni cudo da ljudi nece da ulazu, kad investitorima kakav je Shidi (280miliona SCC + Bristol koji je vec zakupljen od nekog lanca hotela) daju vizu SAMO na mjesec dana... A covjek ima kapital, voli Bosnu, nas mentalitet... Ove informacije znam iz prve ruke...
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#381 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by ChataDodajStaHoces »

necko_hz wrote:
Vragolan wrote:ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam
Govori za sebe. Dok je komunizma bilo sve je funkcionisalo bolje !
Odlican je komunizam/socializam bio, pa nakon Juge ostavi 20milijardi duga :dance: :dance: :dance: cisto zavaravanje
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#382 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Klodovik »

necko_hz wrote:
Vragolan wrote:ako ce drzava praviti fabrike vracamo se u mrski nam komunizam
Govori za sebe. Dok je komunizma bilo sve je funkcionisalo bolje !
Više nije komunizam. A valja i dalje živjeti.
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#383 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Alisa u zemlji čuda »

E sada vas baš ne kontam!!! Eto, shopping centar se isplati, ali zato vlasnik Importanne centra šmeka konkurenciju, ispijajući kafu iza. Haloooo... pa zar ne bi trebao razvaljivati sa shopping centrom?!?!? Zar ne kažete da je to najbrži povrat investicije?

Šta je sa shopping centrom Wisa? Šta je sa Robotom, starim u Hrasnom, itd.?

Izgradnja shopping centara je naša budućnost...
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#384 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by necko_hz »

Chata87 wrote:dlican je komunizam/socializam bio, pa nakon Juge ostavi 20milijardi duga cisto zavaravanje
Šta misliš koliko su sada dužne zemlje iz bivše Juge ? Koliko smo mi dužni ? Baš nam je fino sada. Sjajno je :shock:

Lunizz wrote:da se ne udaljimo od teme idi ti prvo procitaj sta znaci pravi komunizam
Govorim na osnovu poređenja života na ovim prostorima u doba komunizma i sada ! A što se tiče samog komunizma, dobro znamo da je Staljin htio da Jugoslaviju stavi pod svoj dobro poznati oblik komunizma, ali isto tako znamo kako je Tito odreagovao. Neću više skretati sa teme !
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#385 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by ChataDodajStaHoces »

Alisa u zemlji čuda wrote:E sada vas baš ne kontam!!! Eto, shopping centar se isplati, ali zato vlasnik Importanne centra šmeka konkurenciju, ispijajući kafu iza. Haloooo... pa zar ne bi trebao razvaljivati sa shopping centrom?!?!? Zar ne kažete da je to najbrži povrat investicije?

Šta je sa shopping centrom Wisa? Šta je sa Robotom, starim u Hrasnom, itd.?

Izgradnja shopping centara je naša budućnost...
Ma jok bona, nego sam vidio Shidija kako kahvenise u Importaneu kad se otvorio :D mozda covjek malo smeka prostor hahah uglavnom hotel SCCa sa 5zvjezdica koji ce se prodati/iznajmiti nekom svjetskom lancu hotela isplati dobar dio investicije :) isto kao sto je lik koji je prodao dio Importanea onoj Banci povratio najmanje 50% ulozenih sredstava :) to su taktike koje ljudi koriste... ocigledno brza i kvalitetna lova :) a eto wiza i svi ti shopping centri nakon 10god jos uvijek rade :) jedino sto je fakat propalo je onaj villa park :D
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#386 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Vragolan »

necko_hz wrote:
Chata87 wrote:dlican je komunizam/socializam bio, pa nakon Juge ostavi 20milijardi duga cisto zavaravanje
Šta misliš koliko su sada dužne zemlje iz bivše Juge ? Koliko smo mi dužni ? Baš nam je fino sada. Sjajno je :shock:

Lunizz wrote:da se ne udaljimo od teme idi ti prvo procitaj sta znaci pravi komunizam
Govorim na osnovu poređenja života na ovim prostorima u doba komunizma i sada ! A što se tiče samog komunizma, dobro znamo da je Staljin htio da Jugoslaviju stavi pod svoj dobro poznati oblik komunizma, ali isto tako znamo kako je Tito odreagovao. Neću više skretati sa teme !
mislim da je kolega lunizz htio reci da je kod nas bio socijalizam a ne komunizam
a ja sam u svom postu samo karikirao jer nacionalisti i dalje strase ljude komunizmom a narod ne konta razliku izmedju socijalizma i komunizma
odo i ja sa teme sori
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#387 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by ChataDodajStaHoces »

necko_hz wrote:
Chata87 wrote:dlican je komunizam/socializam bio, pa nakon Juge ostavi 20milijardi duga cisto zavaravanje
Šta misliš koliko su sada dužne zemlje iz bivše Juge ? Koliko smo mi dužni ? Baš nam je fino sada. Sjajno je :shock:
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomij ... RJ.lt.html

ovakvih podataka na netu imas koliko hoces, ovo je prvi koji sam uzeo :) pa duzani smo zato sto vucemo prosle dugove.. naravno da smo u dubokim govnima sada, ali period socializma je samo zavaravao ljude... sve idilicno, divno, krasno, i na kraju opet preko ledja naroda... sve je to isto sranje samo sto je u socializmu ljepse upakovano bilo..
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#388 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Alisa u zemlji čuda »

Joj Chata87, a šta će sa tim ostatkom od 50% koje nije povratio? Jesi li ulazio skoro u Importanne centar i vidio na šta to liči? Zjapi prazno, prosto te jeza "fata"...

A što se tiče hotela? Ok, evo prave hotel sa 5*, ali koliko to kod nas turista dolazi, poslovnih ljudi, koji će odsjedati u tom super luxuznom hotelu? To bi trebalo sve popratno biti? Da imamo snijega, da imamo razvijenu ponudu za zimske sportove, da kod nas prodje dosta turista, koji su svjetskog glasa, ja bih rekla da je sve to ok, ali nekako mislim da se kuća gradi od krova, umjesto od temelja.

I ne vidim da se tako brzo može desiti povrat investicije. Ne mogu sada računicom da se bavim, jer nemam podataka, ali voljela bih da se to baci na papir, pa da vidimo šta se iza toga krije.

Nego, je li misliš da će i Alta nešto raditi pretjerano? Ja sam bila par puta i nisam ništa kupila. Ništa što već nije viđeno prije, a opet se ne možeš obući kako treba.
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#389 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by necko_hz »

Chata87 wrote:ovakvih podataka na netu imas koliko hoces, ovo je prvi koji sam uzeo pa duzani smo zato sto vucemo prosle dugove.. naravno da smo u dubokim govnima sada, ali period socializma je samo zavaravao ljude... sve idilicno, divno, krasno, i na kraju opet preko ledja naroda... sve je to isto sranje samo sto je u socializmu ljepse upakovano bilo..
E vidiš stari moj, ogromna je to razlika. Tada nam ništa nije falilo, tada te svako u svijetu poštovao, imao si našta biti ponosan, i milion drugih stvari. U tom vremenu ko je živio zna dobro o čemu pričam. Da mi je bar sada tako, divno, krasno, eh.. problem je što nije ni blizu, a dug je znatno znatno veći nego onda. Narod je sam kriv za to. Prvenstveno mislim na istočne i zapadne komšije, jer mi smo jedini furali Jugu dok su drugi nosili šahovnice, i 4C zastave. Nama se najviše obilo o glavu. I da je Tito ostao živ, nikad se to ne bi desilo. Opet ja skrenuh sa teme. Jebiga, sad fakat neću više ! :)
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#390 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by ChataDodajStaHoces »

Alisa u zemlji čuda wrote:Joj Chata87, a šta će sa tim ostatkom od 50% koje nije povratio? Jesi li ulazio skoro u Importanne centar i vidio na šta to liči? Zjapi prazno, prosto te jeza "fata"...

A što se tiče hotela? Ok, evo prave hotel sa 5*, ali koliko to kod nas turista dolazi, poslovnih ljudi, koji će odsjedati u tom super luxuznom hotelu? To bi trebalo sve popratno biti? Da imamo snijega, da imamo razvijenu ponudu za zimske sportove, da kod nas prodje dosta turista, koji su svjetskog glasa, ja bih rekla da je sve to ok, ali nekako mislim da se kuća gradi od krova, umjesto od temelja.

I ne vidim da se tako brzo može desiti povrat investicije. Ne mogu sada računicom da se bavim, jer nemam podataka, ali voljela bih da se to baci na papir, pa da vidimo šta se iza toga krije.

Nego, je li misliš da će i Alta nešto raditi pretjerano? Ja sam bila par puta i nisam ništa kupila. Ništa što već nije viđeno prije, a opet se ne možeš obući kako treba.
Ja sam inace zagovornik ulaganja u neke druge stvari jer mi nismo dovoljno ekonomski jako trziste za silne trzne centre koji se otvaraju. Ali ocigledno mnogo pametniji ljudi od mene i strucnjaci smatraju da se na taj nacin mogu izvuci pare. Nisam ekonomista tako da nisam kompetentan da diskutujem oko ovoga na nekom kvalitetnom nivou, ali samo kazem da na osnovu cinjenica, broja trznih centara, to ocigledno funkcionise.

Sto se tice turizma i svega sto se veze za to, mislim da opet ti koji otvaraju svoje podruznice/hotele opet ispitaju trziste i vide neki potencijal. Naravno da se lova ne moze povratiti u godinu dana ili dvije, vec duzi period predstoji kako bi se ROI ostvario.

Ali opet se kod nas sve veze za politiku i vlast koja je trenutno prisutna. Veliki problemi i opstrukcije su prisutni u pokretanju bilo kakvog posla, biznisa, kupovine, ulaganja... kako mozemo ocekivati velike stvari kada nam one nisu omogucene... :(

Najtuznija stvar koja se vrtila prije par godina u medijima, kada je arapski princ Al-Waleed 20. najbogatiji covjek na svijetu htio da kupi Kasarnu Jajce i napravi ekskluzivni hotel, i nasi mu nisu dali... i sta sada, eno stoji kasarna, propada, drvece raste iz nje, a imali smo odlicnu priliku za obnavljanje takvog prostora i investitora koji sigurno ne bi stao samo na tome... ovako nista :(

p.s da neko ne misli kako furam previse ove bliskoistocne investitore, LOVA JE LOVA, a svi znamo ko je ima u izobilju :D
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#391 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by detroit-mercy »

Alisa u zemlji čuda wrote:Joj Chata87, a šta će sa tim ostatkom od 50% koje nije povratio? Jesi li ulazio skoro u Importanne centar i vidio na šta to liči? Zjapi prazno, prosto te jeza "fata"...

A što se tiče hotela? Ok, evo prave hotel sa 5*, ali koliko to kod nas turista dolazi, poslovnih ljudi, koji će odsjedati u tom super luxuznom hotelu? To bi trebalo sve popratno biti? Da imamo snijega, da imamo razvijenu ponudu za zimske sportove, da kod nas prodje dosta turista, koji su svjetskog glasa, ja bih rekla da je sve to ok, ali nekako mislim da se kuća gradi od krova, umjesto od temelja.

I ne vidim da se tako brzo može desiti povrat investicije. Ne mogu sada računicom da se bavim, jer nemam podataka, ali voljela bih da se to baci na papir, pa da vidimo šta se iza toga krije.

Nego, je li misliš da će i Alta nešto raditi pretjerano? Ja sam bila par puta i nisam ništa kupila. Ništa što već nije viđeno prije, a opet se ne možeš obući kako treba.
Ja tebe nikako ne razumijem, ti se pitas a sta ce jedan privatni investitor sa 50% prostora koji nije prodao/izdao pod zakup. Halo, u pitanju je privatna lova, sta te briga sta ce on sve dok ne ide iz tvog dzepa. Na kraju i da zjapi potpuno prazno, sta te briga, privatnik je ljuljnuo svoju lovu nije tvoju.
Sta ce hotel sa 5 zvjezdica, mozda treba a mozda i ne treba gradu, ali ta odluka je na onome cije su pare. Ti kao da jos zivis u vrijeme drustvenog vlasnistva, pa eto drzava pravi, pa sto pravi. I da cio SSC zvrji prazan, koga briga, nisi dao svoje pare, a i od praznog SSCa je neko hajrovao, pocev od grada za kojekave dozvole do gradjevinske i industrije gradjevinskog materijala.
Investitori su cudna sorta ljudi, ponekada se vode nekom logikom koju mi ne razumijemom, sta neki investitor vidi ili prepoznaje u Sarajevu/BiH je pitanje za njega a ne za forum. Tipa sto otvara ovo sto ne otvara ono.
Mozda ti koji investiraju u tako nesto racunaju da ce Sarajevo za 10-15 godina imati jos jedno 100-150 hiljada stanovinika vise, da ce bih biti u EU, da ce eknomija uzeti maha, ko zna.
Ali postavljati pitanja tipa, sto se investira u ovo a sto u ono je prilicno lucidno jer ko si ti da govoris nekom u sta da investira svoje pare.
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#392 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Alisa u zemlji čuda »

Ne znam zašto Kasarna Jajce nije data da se od nje napravi hotel, smatram da bi jedan luksuzni nama itekako trebao.

Nisam ja baš sigurna da je povrat brz, a onda se vraćamo na to da je bilo bolje onda fabriku otvoriti. I ako tako poslovni ljudi razmišljaju zašto onda nisu otvorili fabriku za preradu i flaširanje vode i izvoz na njihovo tržište iste ili neko drugo, koja je definitivno deficitarna i smatram da bi prije povratili svoj novac.

Zašto jedan vlasnik Preventa npr. nije otvorio shopping centar kada se on toliko isplati u BiH (a sigurna sam da bi čovjek mogao ih otvoriti 10, a ne 1), već je otvorio fabriku za izradu presvlaka i plasman na ino tržište?

Nije kod nas jaka kupovna moć, nisu jaki brendovi prodavnica, da bi se novac tako lako i sigurno povratio. Ne znam, jednostavno smatram da to nije rješenje i nešto mi tu smrdi.

I dalje smatram da nas to ne treba previše radovati, izgradnja shoppinga i da bi nas više trebalo radovati situacija gdje bi naša ekonomija krenula prema gore, jer ovaj shopping cent. i neće napuniti budžete, a neće ni puno ljudi zaposliti, tako da se konstantno vrtimo u krug.
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#393 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by Alisa u zemlji čuda »

A jesi se detroit-mercy naložio!!!! Nisam ja pitala investitore šta radi sa svojim novcem i ne briga me što mu zjapi 50% prostora prazno, nije moj novac, ali gdje je logika?

Možda vidi da će Sarajevo biti raj na zemlji, u Evropskoj uniji gdje će nam ruže cvjetati, ali daj Bože.

A kako bi Sarajevo imalo 100.000 ili 150.000 stanovnika više za 10 godina, jesi li malo proučavao trend u zadnjim godinama, da li nam se natalitet povećava, ili je broj stanovnika samo ljudi koji su došli iz drugih gradova.

Ne vjerujem da će se broj povećati, može se samo smanjiti, naročito ako uđemo u EU.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#394 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by detroit-mercy »

Alisa u zemlji čuda wrote:A jesi se detroit-mercy naložio!!!! Nisam ja pitala investitore šta radi sa svojim novcem i ne briga me što mu zjapi 50% prostora prazno, nije moj novac, ali gdje je logika?

Možda vidi da će Sarajevo biti raj na zemlji, u Evropskoj uniji gdje će nam ruže cvjetati, ali daj Bože.

A kako bi Sarajevo imalo 100.000 ili 150.000 stanovnika više za 10 godina, jesi li malo proučavao trend u zadnjim godinama, da li nam se natalitet povećava, ili je broj stanovnika samo ljudi koji su došli iz drugih gradova.

Ne vjerujem da će se broj povećati, može se samo smanjiti, naročito ako uđemo u EU.
Ja se uopste nisam nalozio, samo kazem da je apsurdno pitati jednog investitora koji ulaze par stotina miliona eura, zasto ulaze bas tu zasto ne tu :mrgreen:.
Naravno da bi svako volio da jedan VW ili Ford dodju u BiH i proizvode 1000000 automobila godisnje, ali ne dolaze a zasto ne dolaze je pitnje koje zahtjeva malo poduzi odgovor.
Svaki investitor koji donosi svjez novac (a ne investiranje u certifikatima) je dobro dosao, na njima je da odluce u sta ce investirati a na nama (drzavi/drustvu) da im tu odluku olaksamo.
Ipak za potencijalnog buduceg investitora je puno bolje kada vidi da je neko prije njega vec sprcao par stotina miliona Eura u nesto nego da nema nikakvih investicija, to ipak govori o nekoj klimi investiranja u drzavi.
A sto se tice trendova, ja ih ne predvidjam, ja samo kazem sta je potencijalni investitor mogao vidjeti u Sarajevu sto ga je navelo da bubne par stoja miliona Eura.
I na kraju, investitori se razlikuju neki investiraju u proizvodnju neki u turizam , neki u poljoprivredu, ocito je da smo mi kao zemlja veoma privlacni investitorima koji ulazu u trgovinu i donekle turizam. Zasto je to tako treba pitati drzavu, jer drzava je ta koja stvara uslove investitorima da bi ulagali u odredjenu granu privrede.
Ovako pitati se sto je jedan investitor ulozio u prodajni centar a ne u fabriku je dosta otrcano :mrgreen: .
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#395 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by alica.k »

necko_hz wrote:
alica.k wrote:pa nece ti fabriku pravit na marin dvoru sigurno :S
Očito me nisi shvatila ili se možda ja nisam fino izrazio. Pametnije bi bilo da se novac uloži u gradnju fabrike( ako se već nešto gradi) da se okrenemo vlastitoj proizvodnji nego u ovakve stvari. Ne mora to biti Marin Dvor, nisam ni rekao. Ima ovaj grad kapacitet za takvo nešto. Da bezveze ne nabrajam fabrike koje su prije rata radile a ima ih mnogo. Samo je Pretis u Vogošći zapošljavao 10.000 radnika. Samo Pretis. Bar tada nikome ništa nije falilo u životu.Ovi stariji znaju dobro o čemu pričam !
shvatila sam ja tebe.
zasto jedno iskljucuje drugo? moze i fabrika i ovo. sta fali? sve ima svoje mjesto.
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#396 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by necko_hz »

alica.k wrote:shvatila sam ja tebe.
zasto jedno iskljucuje drugo? moze i fabrika i ovo. sta fali? sve ima svoje mjesto.
Naravno da može. Sve što donosi pozitivne stvari gradu su poželjne, ali jebiga, ovo je sve iz šupljeg u prazno !
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#397 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by krusty »

Alisa u zemlji čuda wrote:A jesi se detroit-mercy naložio!!!! Nisam ja pitala investitore šta radi sa svojim novcem i ne briga me što mu zjapi 50% prostora prazno, nije moj novac, ali gdje je logika?

logika je da se vlasnicima isplati, koji je to vlasnik ovih centara bankrotirao ? ja se nemogu sjetiti nijednog, neznaju sta ce od para

previse jednostavno gledas na to, on se mozda zaduzi, prebije sa izvodjacem radova, raznorazni talovi i dogovori itd itd i taj se centar napravi i to njega dodje dosta manje love nego ti mislis, i onda on izdaje te prostore, potpise dugorocne ugovore i sta njega briga jel to puno ili prazno... to je problem zakupaca, a ne vlasnika

hocu da kazem, dok god ima zakupaca koji ce uzimati prostore shoping centri ce se graditi, jednostavno ponuda i potraznja

znaci ako hoces nekog da kritikujes, kritikuj ove privrednike sto otvaraju radnje po shoping centrima umjesto da prave fabrike :razz:
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#398 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by GOLFER »

Hajmo fino IZVORI FINANSIRANJA i finansiranja kapitalnih INVESTICIJA, malo da se nauci nesto o tome kad se vec prica o Investicijama i povratu. lagano osnove Finansija i ekonomije...

Ispadose ljudi budale i ne znaju, grade nekakve centre gdje zaradjuju sicu, umjesto fabrika koje bi im se puno vise isplatile :-) :-) :-)
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#399 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by VerticalHairFactor »

Ne znam koliko se forumaša istinski bavi biznisom, i nisam siguran da ovi kritičari znaju kako izgleda unijeti kapital u BiH.
Stjecajem okolnosti imao sam prilike da vidim kako stranim investitorima izgleda započeti posao u proizvodnji kod nas.
Da ilustriram to sljedećim uvodom:
Bosna je iza Zimbabvea kada su u pitanju olakšice investitorima, pa redom:
- Investitor koji ulaže u proizvodnju u BiH nije u stanju pratiti svoj cash flow lakom dokapitalizacijom, jer da bi se povećao osnovni kapital u kompaniji (a najčešće se to radi u proizvodnim pogonima u koje se na početku ulaže) morate otići u neljubazni sud, gdje vas isfrustrirani uposlenici - koji btw. žive od poreza koje vi generišete kroz državne daće - ispljuju, sumnjičavo gledaju jer: ćuuuuj u nas invest'ra u proizvodnju, hihihihihihi, pa se onda čeka koji mjesec. Investitoru je jako važno da ne mora svoj operativni kapital odmah krknuti na jedno mjesto, jer ga obrće (CASH FLOW). Tada investitor nema druge nego da sam sebi pozajmljuje novac, koji kasnije može halaliti sam sebi, ili ga pak vratiti: pravno lice fizičkom licu. Imao sam priliku gledati "dugo lice" jednog od najjačih investitora iz tih krajeva, koji je ipak investirao u 2 proizvodna projekta, i 3 ide, jako veliki, ali niti jedan od njih nije tako reprezentativan kao 300 miliona eura vrijedno zdanje u sred grada.
- Da bi investitor registrirao kompaniju u BiH mora izbjeći desetine lukavih zamki vješto postavljenih od strane advokata koji ga poput vampira cuclaju - registriranje pravnih lica traju u pravilu "maaaaaaaalko" duže.
- U FIPA-i rade par nezainteresiranih tipova, koji kad se sastanu sa pravim investitorom samo što ne pitaju IMT?
- Naša radna snaga NIJE JEFTINA. Jeftinija je rumunska, bugarska i albanska; Crna Gora je daleko bolja za investirati u proizvodnju, ali nemaju proizvođačke tradicije.
- U glavi naših ljudi vladaju miskoncepcije da je Energoinvest i dalje korporativni gigant, istina je da za izgradnju respektabilnog korporativnog giganta koji se bavi proizvodnjom moraš imati podršku šire društvene zajednice u jednoj zemlji - u BiH ne postoji ohrabrenje za takve projekte, naprotiv... Dovoljno je opet pročitati teško unošenje novca u BiH da bi svakome bilo jasno kako ne vrijedi izgubiti ni milion dolara, a kamoli uložiti oko milijardu da bi se nešto respektabilno pokrenulo.
- Ekonomija u BiH više nije planska, nego tržišna, tako da mi nisu jasni ljudi koji uporno pričaju o fabrikama kao da one rastu kao pečurke poslije kiše. Da bi neko napravio fabriku, država mora kreirati povoljne investicijske zakone, i onda će ti neko na tržištu investirati u takvo nešto, u suprotnom dobronamjerni investitori - KOJI SU IPAK SAMO INVETITORI SA INTERESIMA - pokreću makar ovakve projekte, koji generiraju lovu kroz trgovinu, pa se nadaju da kad zakopite, to mogu postepeno reinvestirati u proizvodnju.
Dakle, da vi imate pare za investiranje u proizvodnju, da li bi ste to uradili u Bosni, u kojoj vas ismijavaju na sudu, puni su predrasuda prema vama (vazda nekome nešto ne valja kod ovog i onog investitora, k'o biva, pare su tu u drugom planu), zakoni su protiv vas, radna snaga je poskupa a lijena; ili pak u Bugarsku i Rumuniju, gdje ima proizvodnih pogona, EU je, a raja radi za šaku riže. Odgovor je logičan.

Ipak, dobar dio investitora smatra da će Bosna ipak biti perspektivna u dogledno vrijeme, naročito ova tri velika bazena: sarajevski, tuzlanski i zenički, donekle mostarski. Ostatak ovisi o ovim centrima.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#400 Re: Project: Sarajevo City Center

Post by StupskaBitanga »

Chata87 wrote:
Alisa u zemlji čuda wrote:E sada vas baš ne kontam!!! Eto, shopping centar se isplati, ali zato vlasnik Importanne centra šmeka konkurenciju, ispijajući kafu iza. Haloooo... pa zar ne bi trebao razvaljivati sa shopping centrom?!?!? Zar ne kažete da je to najbrži povrat investicije?

Šta je sa shopping centrom Wisa? Šta je sa Robotom, starim u Hrasnom, itd.?

Izgradnja shopping centara je naša budućnost...
Ma jok bona, nego sam vidio Shidija kako kahvenise u Importaneu kad se otvorio :D mozda covjek malo smeka prostor hahah uglavnom hotel SCCa sa 5zvjezdica koji ce se prodati/iznajmiti nekom svjetskom lancu hotela isplati dobar dio investicije :) isto kao sto je lik koji je prodao dio Importanea onoj Banci povratio najmanje 50% ulozenih sredstava :) to su taktike koje ljudi koriste... ocigledno brza i kvalitetna lova :) a eto wiza i svi ti shopping centri nakon 10god jos uvijek rade :) jedino sto je fakat propalo je onaj villa park :D
Ovako
vlasnik SCC i Bristola je sa Shaza group (Hoteli Shaza i Kempinski) postisao ugovor o upravljanju u hotelskom sektoru
Bristol će zadržati staro ime a hotel u SCC biće Shaza.

Wisa i svi ti silni "centri" životare a ruku na srce mi nemamo prave mall tj sve je ala gallery ili multipraktik (importanne)
Locked