Sarajevo se promijenilo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

ozbiljna
Posts: 106
Joined: 13/03/2007 15:37

#26 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by ozbiljna »

Pedja uzmi me!!!
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#27 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by BajrinNajmladji »

KENJAC wrote:E moj doktore kako te razumijem! Co'jek se il rodi il ne rodi! To se ne postaje! I ja sam pun ta'kih iskustava iz rata! Nazalost "covjek" je vrsta u izumiranju u Bosni! Al' ima ih...ima ih jos! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ne samo to, nego i oftaLmologa je sve manje.
Ovaj jedan što ''reklamiše'' svoju firmu putem Radio-Stari grad poručuje da dodjemo i uvjerimo se da je on oftamolog (Spikerica baš ovako izgovara, o-f-t-a-m-o-l-o-g <> Sa jednim L).
Ja se naježim i zapitam se, božeee, da li on uopšte ima pacijenata?
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#28 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by hakazvaka »

svidja mi se prica :-D :thumbup:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#29 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Santos »

Eh kad se sjetim jednog komse sta mu uradise pojedinci.1995 dakle mozda jos 2-3 mjeseca do dejtona.Jednom konju iz naseg ulaza neko pogino zali ovog sto poginu i taj konj zajedno sa ostalim clanovima famelije direkt ovom na vrata i opali.Cetniku,mrs odavde ubice mo te i da dalje ne nabrajam.Tom istom sto mu se nalajase sin taj dan bio na liniji a ovima sto laju na neduznog covjeka sin u Njemackoj.Dobri stari komsija ne izdrzavsi sta mu se sve nalajalo povuce se ,totalno se promjeni i ode iz Sarajeva.Nakon 2 mjeseca mi rece njegov sin,umro mi stari kazu puko bio za gradom i ostalim,herciga ga strefila.Taj isti sin od tih majmuna dolazi na godisnji nakon rata i pita mene za ovog sto mu stari umro sta ce ovaj srbin ovdje eh da sam ja bio nebi on meni vidio ulaza vise.Zalosno da jebe mater. E moj stari dobri komso vrjedio si sam ko ovih 10 zajedno uhljupa.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#30 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by zonbirile »

to se već zove,nacionalni inžinjeringu u cilju stvaranja nacionalne države.Puno takvih primjera,nije odsustvo razuma,nego plansko odsustvo sankcija.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#31 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by KENJAC »

Skroz nezgodna tema! Ne moze naici na veci "upliv" forumskih domoljuba! Zasto? Zato sto je istinski Bosanska! Al ne "ovoBosanska" nego "onoBosanska" ! Ona moja lijepa Bosna, sto odumire ,al dok je "doktora" i "Ibra" ja cu bit ponosan sto sam tamo rodjen , i sto je moj sin Bosanac, a Bosnu vidi tri sedmice godisnje!!!
Lenjinova
Posts: 46
Joined: 14/07/2008 16:19

#32 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Lenjinova »

Ljudi bilo i bice ih. Kretena bilo i bice, nazalost.

2009 godina, a u nasoj BiH jos se vodi prica o komsiji druge vjere, jos uvjek nam je bitno ko je prvi opalio taj prvi metak i ako su poslije tog prvog metka svi pucali kao da je zadnji. Dok drugi zive i uzivaju u ovom zivotu koji je jedan i da, mnogo vrijedi, jos samo na par mjesta na ovoj planeti, vodi se prica o komsiji koji je pomogao komsiji.

Ma ko nas j..., za bolje i nismo.

Udrimo se stolicama na tenisu. :D
ObiVan
Posts: 143
Joined: 11/06/2005 20:49
Location: Sehen Sie diese Stadt...

#33 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by ObiVan »

Sarajevo se promijenilo?

Procitao sam pricu. Jesam. Dirnula me. Jeste. Jel sve tako ? Jeste. Samo zasto, zasto i zasto taj naslov. Sarajevo se promijenilo? Moram ponoviti sebi naglas. Sarajevo se promjenilo? To je naslov? Sarajevo se promjenilo? Pa naravno da se promjenilo. Promjenilo se stosta otkad smo izgleda skupa stajali na demonstracijama, od barikada preko snajpera i neogranicenog zla i mrznje koje je opkoliko i ubijali, ubilo ovaj grad. Jeste, Sarajevo se promjenilo. Nema vise ovog , nema onog, dosli ovi, oni. Jeste. Promjenilo se. Ima kriminalaca vise nego intelektualaca, nekultura je postala osnova kulture. Jeste Sarajevo se promjenilo, ali i svijet sa i oko njega. Sarajevo je puno nevidljivih oziljaka, koje neki i ne znaju da nose. Sarajevo pluta u agoniji, gdje jedine fabrike koje punom parom rade, su one koje ubijaju volju za zivotom, zelju za zivotom. One masinerije koje nas truju iz dana u dan, koje nas cine letargicnim, paralizovanim. Ovo je jedna tuzna, iskrena, istinita prica, koja kao i nazalost previse ovakvih luta ovim gradom. U ovoj prici se pronadje beznadje, traga se za krivcem tamo gdje ga ima i nema. Jel se Sarajevo promjenilo ? Promjenilo se onog trenutka kada je na istim demonstracijama pala Suada, kada je gorila Vijecnica, kada su se desile Markale. Da. Tada se Sarajevo promjenilo. Otisli su neki prije, neki kasnije, neki su dosli. Neki bi isli, nemaju kuda, da imaju, ko zna. Sta mi trazimo u Sarajevu? Zasto trazimo duhove ? Zasto ne trazimo nas? Nas koji mozemo nesto promjeniti. Nas koji mozemo da budemo drugaciji, a ne one kojih vise nema. Zasto padamo na novim barikadama. Mi mozemo biti ono sto zelimo, a ne ono na sta nas tjeraju. Jedino ako to zelimo i ako probamo, ne ako jecamo i kukamo.
Jel se Sarajevo promjenilo ? NIJE! I danas poslije svega su ljudi otvoreniji za zajednistvo nego ostali. Jeste! Vise nego ostali! Jel to puno? Mozda nije, ali je vise! Ipak je put od Sarajeva do Banja Luke blizi, nego od Banja Luke do Sarajeva. Ipak sjeme mrznje teze nadje plodno tlo u Sarajevu, nego negdje drugo u BiH. Jel se Sarajevo promjenilo ? Nije! Stoji jos uvijek za zajednistvo. Stoji! Sarajevo nije centar bilo kakvih fasistickih , sovinistickih ili ne znam ti kakvih ideja. Sarajevo zeli sa svima, a neki ne sa Sarajevom.
Nisam idealista, niti ista zelim da uljepsavam. Pedjina prica je dirljiva i istinita, ali za mene nije iznenadjujuca i ne otvara nikakva nova vrata, ne vodi nimalo naprijed, nego nas salje u Afriku. Nazalost. Ne volim i ne podrzavam to. Ne zelim da disem tegobno i da se hranim beznadjem.
Jel se Sarajevo promjenilo? Jeste. Jel to teska promjena? Jeste. Jel logicna? Jeste. Jel ireverzibilna? Ne znam. Nadam se da nije. Ako iko ima energije da to sve savlada, to je moj grad.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#34 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Jazz_Junkie »

Fantasticna prica. Nadam se da mu stari jos uvijek radi posao koji ocigledno veoma voli.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#35 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by zonbirile »

takve priče trebaju,jer ruše njihove.I u ovom ratu je bilo ljudi za naziv PRAVEDNIK i da budu im imena uklesana u neki zid,zahvalnosti.
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#36 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by anonimni clan »

ObiVan wrote:Sarajevo se promijenilo?

Procitao sam pricu. Jesam. Dirnula me. Jeste. Jel sve tako ? Jeste. Samo zasto, zasto i zasto taj naslov. Sarajevo se promijenilo? Moram ponoviti sebi naglas. Sarajevo se promjenilo? To je naslov? Sarajevo se promjenilo? Pa naravno da se promjenilo. Promjenilo se stosta otkad smo izgleda skupa stajali na demonstracijama, od barikada preko snajpera i neogranicenog zla i mrznje koje je opkoliko i ubijali, ubilo ovaj grad. Jeste, Sarajevo se promjenilo. Nema vise ovog , nema onog, dosli ovi, oni. Jeste. Promjenilo se. Ima kriminalaca vise nego intelektualaca, nekultura je postala osnova kulture. Jeste Sarajevo se promjenilo, ali i svijet sa i oko njega. Sarajevo je puno nevidljivih oziljaka, koje neki i ne znaju da nose. Sarajevo pluta u agoniji, gdje jedine fabrike koje punom parom rade, su one koje ubijaju volju za zivotom, zelju za zivotom. One masinerije koje nas truju iz dana u dan, koje nas cine letargicnim, paralizovanim. Ovo je jedna tuzna, iskrena, istinita prica, koja kao i nazalost previse ovakvih luta ovim gradom. U ovoj prici se pronadje beznadje, traga se za krivcem tamo gdje ga ima i nema. Jel se Sarajevo promjenilo ? Promjenilo se onog trenutka kada je na istim demonstracijama pala Suada, kada je gorila Vijecnica, kada su se desile Markale. Da. Tada se Sarajevo promjenilo. Otisli su neki prije, neki kasnije, neki su dosli. Neki bi isli, nemaju kuda, da imaju, ko zna. Sta mi trazimo u Sarajevu? Zasto trazimo duhove ? Zasto ne trazimo nas? Nas koji mozemo nesto promjeniti. Nas koji mozemo da budemo drugaciji, a ne one kojih vise nema. Zasto padamo na novim barikadama. Mi mozemo biti ono sto zelimo, a ne ono na sta nas tjeraju. Jedino ako to zelimo i ako probamo, ne ako jecamo i kukamo.
Jel se Sarajevo promjenilo ? NIJE! I danas poslije svega su ljudi otvoreniji za zajednistvo nego ostali. Jeste! Vise nego ostali! Jel to puno? Mozda nije, ali je vise! Ipak je put od Sarajeva do Banja Luke blizi, nego od Banja Luke do Sarajeva. Ipak sjeme mrznje teze nadje plodno tlo u Sarajevu, nego negdje drugo u BiH. Jel se Sarajevo promjenilo ? Nije! Stoji jos uvijek za zajednistvo. Stoji! Sarajevo nije centar bilo kakvih fasistickih , sovinistickih ili ne znam ti kakvih ideja. Sarajevo zeli sa svima, a neki ne sa Sarajevom.
Nisam idealista, niti ista zelim da uljepsavam. Pedjina prica je dirljiva i istinita, ali za mene nije iznenadjujuca i ne otvara nikakva nova vrata, ne vodi nimalo naprijed, nego nas salje u Afriku. Nazalost. Ne volim i ne podrzavam to. Ne zelim da disem tegobno i da se hranim beznadjem.
Jel se Sarajevo promjenilo? Jeste. Jel to teska promjena? Jeste. Jel logicna? Jeste. Jel ireverzibilna? Ne znam. Nadam se da nije. Ako iko ima energije da to sve savlada, to je moj grad.
Ne vidim u cemu je problem.Naslov ove price ima smisla i to i ti u svojim komentarima potvrdjujes.
Ova prica nema ambiciju da nam ucini zivot ljepsim da nas vodi naprijed.
Ovo je samo jedna zivotna prica,komprimirana koliko joj to dogadjaji dozvoljavaju,ispricana sasvim iskreno,bez uljepsavanja ili kaljanja ikoga ili icega.
Ova i ovakve price govore o svima nama,nasim postupcima i postupcima ljudi oko nas u teskim vremenima,kada se nama vremena razmisljati,vec djelovati upravo onako kako osjecamo.
Zelim ih puno vise,zelim ovakvih prica citati svakodnevno da nikad ne zaboravimo s kim smo zivjeli,ko su nam bile komsije,sta smo sve prozivljavali skupa,nekad sami i da nikad ne zaboravimo ko smo .........sami mi.
Da prvo sami sa sobom rascistimo neke stvari.......pa tek onda mozemo razmisljati o putu koji ce nas povesti naprijed.
Bravo Pedja,bravo za ideju da ovo nabacis na papir.
:thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#37 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by PipiDugaDevetka »

Ima jedna teorija o čovjeku koja kaže da su svi ljudi nastali, evoluirali, na tlu današnje Afrike, ali u vrijeme kada je na Zemlji bila Pangea umjesto sadašnjih 7 kontinenata.

Pedja, odnosno, njegov Stari je ''razrješenje'' našao tamo u Africi. Najljepše mu je tamo bilo, operisao kralja velikog plemena Maasai, naučio od tamošnjih dr. da liječi oči od afričkih hajvančića mixajući neke lijekove i na kraju, spasio unuka svog pravednika od sljepila.

Zašto ne pogledamo subsaharsku Afriku, onakva kakva jeste u stvarnosti? Zašto ne mućnemo glavom i ne skontamo da će tako i ovdje biti.
Kongo, Kenija, Tanzanija, Uganda, Zambija,...Zemlje koje bjesomučno iskorištavaju ovi što zasjedaju u Davosu ovih dana. Čak i Obama Barak ima svoje dionice kod američkog kralja dijamanata, a ovom kralju najbolje dijamante i najveću količinu šalju preko Belgije i Holandije upravo, Kongoanci.

Dok se oni bogate, u Africi je stanje kao na slici, a biće i kod nas ovako, ako ne,....:

Image

Biće i kod nas ovako. Šta koga briga za
Bošnjake,
Srbe,
Hrvate,
bosanske Srbe,
Srbe iz Srbije,
Hrvate Bunjevce,
romanijske Srbe,
Bošnjake iz Sandžaka,
Hrvate iz Hrvatske,
bosanske Bošnjake,
Srbe iz Hrvatske koji su u Bosni,
Crnogorce Beograđane,
Crnogorce iz Crne Gore,
Bošnjake iz Sandžaka, a koji su u Bosni,
Albance u Sarajevu,
albanske Albance,
Srbe sa Kosova,
Albance na Kosovu,
Jevreje iz regije (Regija, ma šta to značilo),
Rome Indijce koji žive u Regiji,
Miješane, Ostalijanere,...

njih mi interesujemo, nego...
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#38 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by BaileyS »

Dobra prica sa pomalo tendencioznim naslovom,

Sarajevo se promijenilo ali ipak i Pedja mora priznati da je privilegija u ratu moci izjaviti "za mene ni naši ni njihovi nisu naši". Kakvo god, Sarajevo je bilo zlatno i nema puno sredina na svijetu koje bi smogle snage sacuvati cist obraz u vremenima u kakvim smo mi zivjeli. Amerikanci japanskog porijekla su proveli II svjetski rat u koncentracionim logorima a New York nije bio ni opkoljen, ni mucen gladju, niti svakodnevno granatiran. Ruzno poredjenje ali istinito.

Malo sam sit patetike (ne mislim na ovu pricu) a znam dosta sarajevskih ratnih prica suprotnih ovoj, samo ni one nisu bas popularne. Pedjinom ocu svaka cast, razumijem ja i njegovu reakciju ali izmedju Cace i Armije BiH se ne moze staviti znak jednakosti.
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#39 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by leo karan »

prica je ok, nista spektakularno bez ovog happy enda
kraj daje tezinu i vrijednost textu
sve u svemu, jednostavno i lijepo
naslov promasen. no ipak to je ta umjetnicka sloboda mozda, koju ja ne razumijem :D
ali sta se to nije promijenilo u posljednjih 20 godina?
bila jedna drazava pa nastalo 7 novih
bila jedna vojska pa se povampirla
nekad bile sarajlije, a onda ih se pola povampirilo i sad krce sumu iza lukavice i govore kako sarajevo vise nije sarajevo
nastala nova nasa vojska pa se i ona nakon godinu dana povampirila
nekad ljudi gledali tv petkom u mjesnoj zajednici a sad imaju tv i internet na mobitelima
nekad slovaci bili bijeda, a sad hadzije za nas
promijenilo se stosta, negdje bolje negdje je gore
al eto zaboga, samo se sarajevo promijenilo
neki nikad nece prezaliti manjak od 150 000 srba u sarajevu, a inputirat ce nam da je to glavni problem sarajeva
zimomor
Posts: 555
Joined: 17/07/2007 14:58

#40 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by zimomor »

Meni je naslov sasvim OK. Govori i da se Sarajevo promijenilo, kao sto i jeste, ali kraj price daje i nadu da one ljudske vrijednosti koju su krasile ovaj grad prije rata kao i u njegovim najtezim trenucima ipak opstaju u slucajevima kao sa Ibrom, tako da se iz teksta moze zakljuciti da iako se grad promijenio, ipak postoji mogucnost da ono najbolje u njemu (istinski suzivot) prezivi.
User avatar
Borsalino
Posts: 23
Joined: 06/08/2008 12:10
Location: Na klupi iza trafike

#41 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Borsalino »

NIJE SE PROMIJENILO NEGO NEMA MRTVO UMRLO CRKLO>


PS. ZGRADE NE CINE GRAD NEGO LJUDI

NEW PRIMITIVS JE DUBOKO POBIJEDIO I PUSTIO SVOJE KORIJENE .


http://www.biznis.ba//index.
php?option=com_content&t
ask=view&id=72811&It
emid=2
User avatar
Borsalino
Posts: 23
Joined: 06/08/2008 12:10
Location: Na klupi iza trafike

#42 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Borsalino »

User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#43 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by uvjek dobar gost »

Koliko sam se ja promijenio skupa sa njim, koliko sam postao zatvoreniji, kolioko sam nekako rigidniji i nekako zatucaniji postao zatvarajući se u sebe i povlačeći se u određeni krug ljudi. Ne mogu više sa svima, ne mogu više svakakvih priča i nebuloza... da ne govorim da ne želim na nekim mjestima ni da budem viđen, izbjegavam špicu i šetnju gradom il Willsom u tom periodu..

koliko sam ja doprinjeo time da se grad promijeni, koliko ima moje krivice u svemu tome... jer dok sam se ja sklanjao i dok sam ustupao prostor nekim drugim ljudima ... oni su postali sve egresivniji i sve dekadentniji... sa sve manje stida su provodili svoje , nekad je bila sramota nositi bijele čarapa, sramota je bila slušati narodnjake il ih glasno slkušati u autu... danas je ideal žene voditeljica sa Pink Televizije, ideal muškarca je jedan agresivni i proseljačeni primjerak koji je jučer tek sišaoi sa Šar planine... mene u tome nema... ali jesam ja sam dio problema a nikako još uvijek njegovo rješenje..

Sarajevo sjećaš li se bar ti sarajeva, vikenda u prirodi, Trebevića, Stojčevca, sjećaš li se sebe prije divlje gradnje i velikih demografskih promijena koje su te unazadile, sjećaš li se Daria, Davorina i Mirze, sjećaš li se Izeta... "olomanke"... sjećaš li se ili si i ti otupio od siline opijata koji ti pomažu da sažvačeš ovu užasnu realnost u kojoj životariš ,a nikako ne živiš...

živili

P.S
U današnjem okruženju neznanje je blaženstvo, a znanje je prokletstvo !
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#44 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by zonbirile »

brate slabo i sporo se mjenja,traba se ugledati na naprednije,eto npr.dolina Swat.Ljudi sjeli dogovorili se i zabranili,alkohol,TV,slike,slikanje,filmove,parove,držanje za ruke,izlazak žene,a time i rad i školovanje,obavezne brade,hlačice ala klovn,one cipele nisu obavezne,kalašnjikov o rame i šibaj neposlušne,ovako nikad nećemo stići do cilja.
User avatar
mark II
Posts: 727
Joined: 12/03/2009 08:23

#45 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by mark II »

Blijedo.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#46 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by PipiDugaDevetka »

Ima nova kletva:
Dabogda ti se komšija grijao i vozio na trafo-ulje!
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#47 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by zonbirile »

ne kontam,asocira na rat ,ili rak
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#48 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by South Blue Mama »

uvjek dobar gost wrote:Koliko sam se ja promijenio skupa sa njim, koliko sam postao zatvoreniji, kolioko sam nekako rigidniji i nekako zatucaniji postao zatvarajući se u sebe i povlačeći se u određeni krug ljudi. Ne mogu više sa svima, ne mogu više svakakvih priča i nebuloza... da ne govorim da ne želim na nekim mjestima ni da budem viđen, izbjegavam špicu i šetnju gradom il Willsom u tom periodu..

koliko sam ja doprinjeo time da se grad promijeni, koliko ima moje krivice u svemu tome... jer dok sam se ja sklanjao i dok sam ustupao prostor nekim drugim ljudima ... oni su postali sve egresivniji i sve dekadentniji... sa sve manje stida su provodili svoje , nekad je bila sramota nositi bijele čarapa, sramota je bila slušati narodnjake il ih glasno slkušati u autu... danas je ideal žene voditeljica sa Pink Televizije, ideal muškarca je jedan agresivni i proseljačeni primjerak koji je jučer tek sišaoi sa Šar planine... mene u tome nema... ali jesam ja sam dio problema a nikako još uvijek njegovo rješenje..

Sarajevo sjećaš li se bar ti sarajeva, vikenda u prirodi, Trebevića, Stojčevca, sjećaš li se sebe prije divlje gradnje i velikih demografskih promijena koje su te unazadile, sjećaš li se Daria, Davorina i Mirze, sjećaš li se Izeta... "olomanke"... sjećaš li se ili si i ti otupio od siline opijata koji ti pomažu da sažvačeš ovu užasnu realnost u kojoj životariš ,a nikako ne živiš...

živili

P.S
U današnjem okruženju neznanje je blaženstvo, a znanje je prokletstvo !
svaka ti cast, ima nas jos sa ovim tupim osjecajem ali se gubimo u sivilu :sad:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#49 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by uvjek dobar gost »

Ima nas ali nismo uvezani, nemamo komunikaciju... pavlačimo se pred navalom šunda, papanluka, dekadencije i prosječnosti koja sada je poželjna... nema nas jer smo se zabili u mišije rupe i treba nam kuraž da bi opet izašli na površinu... pokušavamo se tješiti uz pomoć sebi sličnih, pokušavamo živjeti u svemu ovome mada nam još uvijek nije jasno mnogo šta, pokušavamo se ne sukobljavati sa okolinom ali zato imamo borbe sami sa sobom.

Meni kao pojedincu Sarajevo je mit, ono je legenda, Sarajevo sam sebi sveo na petnestak ljudi, na par lokacija i svoja četri zida... to sam učinio jer ne mogu srkleta, jer ne mogu konflikata više, jer nemam živaca ako baš hoćete...

Sarajevo meni danas izgleda ljepše na starim slikama, na razglednicama starim.... grad koji neki svode na građevine, neki na ljude... grad je to bio golemog srca i grad heroj kakvog nema na dunjaluku.. grad koji je stao u odbranu osnovnih vrijednosti čovječanstva... grad koji jhe mnogo dao i kome se još više otelo radi sebičnih interesa šake ljudi koji su u stanju baciti sve principe pod noge za rad ličnog interesa. Zbog tih ljudi danas se mladi ponašaju po gradu kao da su na nekoj od autobuskih stanica gdje samo čekaju svoju liniju da se ispale... i zato imamo ovoliko smeća, ovoliko negativnosti... jer ovaj grad svi njegovi stanovnici ne doživljavaju svojim....

Treba pogledati istini u oči, suočiti se sa smećem, sa svim oko nas jer od obmane nema koristi, treba se okaniti patetike i sjećanja koja gaje lažne iluzije... treba zasukati rukave ponuditi se nekoj od grupa nekom od udruženja i početi raditi konkretno da se gradu vrati sjaj, da se gradu vrati status grada jer danas je Sarajevo najmanje Sarajevo možda u cijeloj istoriji... do nas je da to ispravimo
Ja ne palamudim jer mrzim grad, njegove stanovnike današnje il vlasti koje mislde da svijet počinje i završava sa njima... ja sve što radim radim iz ljubavi prema gradu .. sve radim jer osjećam obavezu prema rođaku koji je poginuo na Žuči, jer osjetim obavezu prema svima onima koji su u toku opsade poginuli il bili ubijeni... jer kad su oni tada mogli boriti se... šta mene danas sprječava !?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#50 Re: Sarajevo se promijenilo

Post by Admir_1984 »

Ovo je meni jedan od najboljih postova koje sam ikada procitao na ovom forumu :thumbup:
Post Reply