Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
phadzic
Posts: 38
Joined: 13/05/2009 09:59

#1476 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by phadzic »

seln wrote:Ako se vratite kuci i zateknete tipa sa glavom medju nogama vase zene, nemojte odmah dobiti popizditis: mozda je tip vjerski sluzbenik koji upravo izvodi ranu vjersku pouku vasoj buducoj djeci.
:lol: :lol: :thumbup:
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1477 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

chuchumbamayumbe wrote:@Nur40,
Imas li ti sta dodati na moju konstataciju?
Loulou wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Za vjeronauku nema potrebe da se uči i izučava u bilo kojem dijelu obrazovanja koje je sekularno obrazovanje (kao što bi trebalo da bude i kod nas).
Za učenje vjeronauke postoje mejtefi, mektebi, vjeroučitelji svih konfesija, pa neka provode svoj nauk pri vjerskim objektima, nema potrebe da koritste državne institucije niti da se asimiliraju u državnu sekularnu naobrazbu.
Na kraju krajeva, postoji porodica koja bi trebala biti ta koja će dijete uputiti u vjeru na način koji je najbliži djetetu.
Dakle, vjerske institucije i porodica treba da vrše vjeroodgoj djeteta, ali nikako da se obdaništa i škole koriste u tu svrhu.
To je tvoje mišljenje. I ja se sa njim ne slažem. Kada je to normalno u demokratskim zemljama (a hoćemo da budemo takva zemlja) zašto bi to bio problem kod nas. A i zakon dopušta tu mogućnost. A zašto bi vjeronauka u obrazovnim ustanovama isključivala saznavanja o vjeri u familji i vjerskim ustanovama. Ja sam za upoznavanje sa vjerom i u javnim i u vjerskim ustanovam i u familijama.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1478 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

privremeni wrote: Ako zelis diskutovati onda moras biti spremna odgovoriti na svako pitanje. A ja sam pitao ono sto sam prije provjerio ali hocu da ti koja su preuzela ulogu glasnogovornika jedne opcije odgovoris na pitanje. Nema skrivanja. Nisam pitao da li bosnjacka djeca imaju vjeronauk u drzavnim obdanistima u Sirokom, Vlasenici ili Maglaju, vec je rijec o Sarajevu.
Zato imam jos jedno pitanje. Zasto vjerska zajednica ne finansira vjeronauk u obdanistima kao sto je bilo u pocetku?
A sto se tice ateista i njihove krivice sto danas u drzavnim obdanistima sarajevskog kantona , a i u osnovnim skolama (na teret budjeta) ima zastupljen samo vjeronauk za djecu islamske vjeroispovjesti, ne znam sta da kazem.
:bih:
Samo za sebe govorim. Može se pretpostaviti da ti znaš odgovor na pitanje da li je organizovana vjeronauka za druge tradicionalne vjere i da je odgovor negativan. Ali se može iz toga vidjeti da je briga tebe za njih koliko za lanjski snijeg jer ne tražiš uvođenje vjeronauke i za njih, nego ukidanje postojeće. A one egzibicije zabrinutosti i mahanja bh.zastavom ne znače ništa. Ne čini se neko ravnopravnim tako što će se drugima ukinuti pravo, nego što će se i njemu dati to isto pravo. Ali tebe to i nije briga, jer ti bi izjednačavao položaja svih tako što bi svima ukinuo njihova prava, a ne dao.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1479 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by seln »

Nur40 wrote:
privremeni wrote: Ako zelis diskutovati onda moras biti spremna odgovoriti na svako pitanje. A ja sam pitao ono sto sam prije provjerio ali hocu da ti koja su preuzela ulogu glasnogovornika jedne opcije odgovoris na pitanje. Nema skrivanja. Nisam pitao da li bosnjacka djeca imaju vjeronauk u drzavnim obdanistima u Sirokom, Vlasenici ili Maglaju, vec je rijec o Sarajevu.
Zato imam jos jedno pitanje. Zasto vjerska zajednica ne finansira vjeronauk u obdanistima kao sto je bilo u pocetku?
A sto se tice ateista i njihove krivice sto danas u drzavnim obdanistima sarajevskog kantona , a i u osnovnim skolama (na teret budjeta) ima zastupljen samo vjeronauk za djecu islamske vjeroispovjesti, ne znam sta da kazem.
:bih:
Samo za sebe govorim. Može se pretpostaviti da ti znaš odgovor na pitanje da li je organizovana vjeronauka za druge tradicionalne vjere i da je odgovor negativan. Ali se može iz toga vidjeti da je briga tebe za njih koliko za lanjski snijeg jer ne tražiš uvođenje vjeronauke i za njih, nego ukidanje postojeće. A one egzibicije zabrinutosti i mahanja bh.zastavom ne znače ništa. Ne čini se neko ravnopravnim tako što će se drugima ukinuti pravo, nego što će se i njemu dati to isto pravo. Ali tebe to i nije briga, jer ti bi izjednačavao položaja svih tako što bi svima ukinuo njihova prava, a ne dao.
Fakat su vjernici na onih 24% ugrozena kategorija, nema sta. :lol: :lol: :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1480 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by JThomas »

u kojoj to demokratskoj državi ima vjeronauka u državnim obdaništima? ah da, ni u jednoj...

jer znate, mi smo istovremeno za sekularnu državu i za vjersku poduku od treće godine u državnoj ustanovi od državnog novca...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1481 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by seln »

JThomas wrote:u kojoj to demokratskoj državi ima vjeronauka u državnim obdaništima? ah da, ni u jednoj...

jer znate, mi smo istovremeno za sekularnu državu i za vjersku poduku od treće godine u državnoj ustanovi od državnog novca...
Ma oni su za sekularnu drzavu, al' brate mili, da se zna cija se melje, ko je beg a ko fukara... :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1482 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by zonbirile »

pod hitno zabraniti upis u obdanište djecio koja nemaju već stećeno polazno znanje iz vjeronauka,prethodno mogu ići kod tete Arzije na dopunsku nastavu.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1483 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe »

Nur40 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Za vjeronauku nema potrebe da se uči i izučava u bilo kojem dijelu obrazovanja koje je sekularno obrazovanje (kao što bi trebalo da bude i kod nas).
Za učenje vjeronauke postoje mejtefi, mektebi, vjeroučitelji svih konfesija, pa neka provode svoj nauk pri vjerskim objektima, nema potrebe da koritste državne institucije niti da se asimiliraju u državnu sekularnu naobrazbu.
Na kraju krajeva, postoji porodica koja bi trebala biti ta koja će dijete uputiti u vjeru na način koji je najbliži djetetu.
Dakle, vjerske institucije i porodica treba da vrše vjeroodgoj djeteta, ali nikako da se obdaništa i škole koriste u tu svrhu.
[/quote]
To je tvoje mišljenje. I ja se sa njim ne slažem. Kada je to normalno u demokratskim zemljama (a hoćemo da budemo takva zemlja) zašto bi to bio problem kod nas. A i zakon dopušta tu mogućnost. A zašto bi vjeronauka u obrazovnim ustanovama isključivala saznavanja o vjeri u familji i vjerskim ustanovama. Ja sam za upoznavanje sa vjerom i u javnim i u vjerskim ustanovam i u familijama.[/quote]



A čemu onda služi mejtef?!
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#1484 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Jara »

chuchumbamayumbe wrote: A čemu onda služi mejtef?!
Eh, dragi Čuču, otkad ja to pitam :-? više puta (i na sličnim temama) a zagovornici vjeronauke u vrtićima i školi ni mukajet... :-? Zašto? :-? Zbunjujeće...a baš me zanima... :-?
Dugo ne svraćah ovamo...iznenadih se da tema još postoji... :-?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#1485

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 20:54, edited 2 times in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1486 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe »

Jara wrote:
chuchumbamayumbe wrote: A čemu onda služi mejtef?!
Eh, dragi Čuču, otkad ja to pitam :-? više puta (i na sličnim temama) a zagovornici vjeronauke u vrtićima i školi ni mukajet... :-? Zašto? :-? Zbunjujeće...a baš me zanima... :-?
Dugo ne svraćah ovamo...iznenadih se da tema još postoji... :-?
Postoji tema, i treba da postoji sve dok postoji ovaj "problem".
Namjerno pod navodnicima jer za nekoga je to problem, a za nekoga nije.
A znam da sljeduje period sutnje i neki "nidje veze" odgovor, znam da ce se tu zamijesiti malo komunista, ateista, malo sdp-a, malo zelenoga, malo crvenoga, sve umotano u celofan demokratije i ljudskih prava.
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#1487 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Kupalo »

jOFLA wrote:Nema li rješenja kao nekada što smo imali u osnovnoj školi izbornu nastavu; dodatni časovi proširenog gradiva iz raznih predmeta, pa su se đaci opredjeljivali za predmete po sklonosti. Neki su izabrali dodatne časove matematike, neki hemije, neko biologije ili jezika, geografija itd...

Pa bi moglo i u ovom slučaju, neka roditelji daju svoju djecu na vjeronauku ako hoće, a ko neće neka ga dadne na časove nečeg drugog, uvod u umjetnost ili etiku, ili sl. Jesu su djeca upisom baš prisiljena slušati vjeronauku, utjerivanje religije, vjerska indoktrinacija pod moranje, bez drugog izbora ?

Ima rješenje vjeronauk vratiti u prostorije vjerskih zajednica gdje mu je i mjesto. Greška je misliti da se roditeljima i djeci daje izbor, djeca se plaše šejtanom , a roditelji isključenjem i bojkotom. Podsjeća li vas ovo na nešto?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1488 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by zonbirile »

Kupalo wrote:
jOFLA wrote:Nema li rješenja kao nekada što smo imali u osnovnoj školi izbornu nastavu; dodatni časovi proširenog gradiva iz raznih predmeta, pa su se đaci opredjeljivali za predmete po sklonosti. Neki su izabrali dodatne časove matematike, neki hemije, neko biologije ili jezika, geografija itd...

Pa bi moglo i u ovom slučaju, neka roditelji daju svoju djecu na vjeronauku ako hoće, a ko neće neka ga dadne na časove nečeg drugog, uvod u umjetnost ili etiku, ili sl. Jesu su djeca upisom baš prisiljena slušati vjeronauku, utjerivanje religije, vjerska indoktrinacija pod moranje, bez drugog izbora ?

Ima rješenje vjeronauk vratiti u prostorije vjerskih zajednica gdje mu je i mjesto. Greška je misliti da se roditeljima i djeci daje izbor, djeca se plaše šejtanom , a roditelji isključenjem i bojkotom. Podsjeća li vas ovo na nešto?
--------------------------------------------------------------------------------------
nije fol ni u prostoru(donekle) ni u nastavi.Fazon je o novcu sviju nas,valja uhljebiti ,zbrinuti hiperprodukciju klera,pa nisu se đaba školovali širom Bosne.Jebo raju,ima da crkne,ali da plati.Znamo svi koliko su im usluge i kako žive,kao što JNA nije ispustila kravu muzaru SFRJ,tako i oni uzimaju moć i ne misle nas pustiti-čisti društveni paraziti.Ne da nema napredka,nego se Bosna dijeli i na staleže ukinute još francuskom revolucijom.Ko ne vidi sverastući uticaj klera i stvaranje staleža istog,taj je slijep kraj očiju.
Kenan-sa
Posts: 461
Joined: 11/05/2009 16:56

#1489 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Kenan-sa »

zonbirile wrote:pod hitno zabraniti upis u obdanište djecio koja nemaju već stećeno polazno znanje iz vjeronauka,prethodno mogu ići kod tete Arzije na dopunsku nastavu.
Duhovit decko,nema sta.. A sta mislis da prije nego krenu u obdaniste,djeca odu do Behmena da im objasni kako je to bilo u Titino doba???
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1490 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by HAVANA »

Kenan-sa wrote:
zonbirile wrote:pod hitno zabraniti upis u obdanište djecio koja nemaju već stećeno polazno znanje iz vjeronauka,prethodno mogu ići kod tete Arzije na dopunsku nastavu.
Duhovit decko,nema sta.. A sta mislis da prije nego krenu u obdaniste,djeca odu do Behmena da im objasni kako je to bilo u Titino doba???


Evo jedna slikovnica za kene. :D



Image
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1491 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by zonbirile »

Kenan-sa wrote:
zonbirile wrote:pod hitno zabraniti upis u obdanište djecio koja nemaju već stećeno polazno znanje iz vjeronauka,prethodno mogu ići kod tete Arzije na dopunsku nastavu.
Duhovit decko,nema sta.. A sta mislis da prije nego krenu u obdaniste,djeca odu do Behmena da im objasni kako je to bilo u Titino doba???
-----------------------------------------------------------
Buni vas svaki odlazak dalji od Pazarića pa valjate gluposti.Ni u jednoj državi nema vjerska poduka u državnom obdaništu o državnom trošku,ali postoje obdaništa i škole pod ingerencijom crkve.More je bolnica koje su osnovali vode i dijelom finansiraju crkveni krugovi.To je balkanikus primitivus problem,da se okrene karitativnom radu,pomoći bolnicama,sirotištima,ubožnicama za beskučnike i poremećene,staračke domove.Sve to imaš vani pod okriljem crkve.Lijep je primjer centar u Rakovici za odvikavanje od droge,ali more toga ima da se radi i gdje IZ treba aktivno da učestvuje,a ne da uhljebljuje svoj kadar na državni trošak.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#1492 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by zlatiborka »

zonbirile wrote:
Kenan-sa wrote:
zonbirile wrote:pod hitno zabraniti upis u obdanište djecio koja nemaju već stećeno polazno znanje iz vjeronauka,prethodno mogu ići kod tete Arzije na dopunsku nastavu.
Duhovit decko,nema sta.. A sta mislis da prije nego krenu u obdaniste,djeca odu do Behmena da im objasni kako je to bilo u Titino doba???
-----------------------------------------------------------
Buni vas svaki odlazak dalji od Pazarića pa valjate gluposti.Ni u jednoj državi nema vjerska poduka u državnom obdaništu o državnom trošku,ali postoje obdaništa i škole pod ingerencijom crkve.More je bolnica koje su osnovali vode i dijelom finansiraju crkveni krugovi.To je balkanikus primitivus problem,da se okrene karitativnom radu,pomoći bolnicama,sirotištima,ubožnicama za beskučnike i poremećene,staračke domove.Sve to imaš vani pod okriljem crkve.Lijep je primjer centar u Rakovici za odvikavanje od droge,ali more toga ima da se radi i gdje IZ treba aktivno da učestvuje,a ne da uhljebljuje svoj kadar na državni trošak.
Centar nije osnovala ni jedna vjerska zajednica, to je izgradio Kanton Sarajevo u saradnji sa Zavodom za alkoholizam i narkomaniju, i uz pomoc mnogih NV-oa i finansijske pomoci stranaca. Ali to je komuna samo za muskarce, planira se izgradnja slicnog kampa u Vogosci za zenske osobe ovisnice o narkoticima.

U Rakovici rade strucni ljudi, ljekari, psiholozi, socijalni radnici, terapeuti i po najnaprednijim svjetskim iskustvima. Dugo se ceka mjesto da neko dodje u Centar, malo je mjesta a mnogo interesenata.

Narkomanija, narocito medju omladinom je ogroman problem, ne znaci da ako se o tome malo prica da je problem zanemariv, vec nazalost, vlasti sute i skoro nista ne poduzimaju. Narkomanija je cesto uzrok maloljetnickoj delikvenciji, treba mnogo vise raditi na prevenciji, a kad se zlo pojavi treba ga "lijeciti" i adekvatno tretirati.

Licno poznajem nekoliko bivsih teskih dugogodisnjih ovisnika koji su danas uspjesni i produktivni ljudi, mnogi su osnovali porodice i zive i rade sasvim normalno. A poznavala sam i troje njih koji su sada 2 metra pod zemljom, nazalost. Oni vise nemaju nikakve sanse, dok ziv insan ima sansu da promijeni svoj zivot i potrebna je pomoc i podrska porodice i sireg okruzenja.

Ima jedna dobra izreka:

I ziv pas vise vrijedi nego mrtav lav.
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#1493 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Kupalo »

Zlatiborka dugo vas nije bilo, lijepi pozdravi.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#1494 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by zlatiborka »

Kupalo wrote:Zlatiborka dugo vas nije bilo, lijepi pozdravi.
Hvala na pozdravu, tu sam vec skoro 2 sedmice na raznim temama. Izbjegavam za sada teme gdje se raspreda o vjeri, vjerskim sluzbenicima i slicno, jer sam etiketirana kao islamofob, pa ne bih da se svadjam sa forumasima koji su iskljucivi u svojim stavovima i skloni vrijedjanju.

Pozdrav i tebi....... :dance:

P.S. Imas dobar avatar ...... :thumbup:
Post Reply