Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1226 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

HAVANA wrote: Znaš ti dobro o čemu ja pričam. :-)
U vrtićima nigdje nema vjeronauke, u školi ima ali ima i zamjenski predmet.
Ne poštujem i nismo se složili jer su na ovaj način ugrožena moja prava i prava mog djeteta.
Ti naravno poštuješ u ovom slučaju jer tebi je sve potaman. :D
Da li se tvoje dijete prisiljava da pohađa vjeronauku? Ako jeste - to onda jeste kršenje ljudskih prava. Ako se tvoje dijete ne prisiljava da pohađa vjeronauku, već ono (odnosno ti kao roditelj u njegovo ime) ne želi da je pohađa, to nije kršenje prava, već tvoje pravo izbora da za svoje dijete izabereš ono što misliš da je najbolje.
Sprječavanje da i drugi roditelji imaju pravo izabrati za svoju djecu nije tvoje pravo.
Last edited by Nur40 on 06/05/2009 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1227 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by HAVANA »

Nur40 wrote:
HAVANA wrote: Znaš ti dobro o čemu ja pričam. :-)
U vrtićima nigdje nema vjeronauke, u školi ima ali ima i zamjenski predmet.
Ne poštujem i nismo se složili jer su na ovaj način ugrožena moja prava i prava mog djeteta.
Ti naravno poštuješ u ovom slučaju jer tebi je sve potaman. :D
Da li se tvoje dijete prisiljava da pohađa vjeronauku? Ako jeste - to je onda jeste kršenje ljudskih prava. Ako se tvoje dijete ne prisiljava da pohađa vjeronauku, već ono (odnosno ti kao roditelj u njegovo ime) ne želi da je pohađa, to nije kršenje prava, već tvoje pravo izbora da za svoje dijete izabereš ono što misliš da je najbolje.
Spriječavanje da i drugi roditelji imaju pravo izabrati za svoju djecu nije tvoje pravo.


Zamjenski predmet?
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1228 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

privremeni wrote:Diskusija je vrlo uljudna ali sve je jedno veliko foliranje, jer ne zeleci nekoga povrijediti ne kazete sta je sustina problema.
Na djelu je teizacija drustva ( sto u nasem slucaju znaci tri teritorije), a vjeronauk u obdanistima sarajevskog kantona je korak na tom putu.Ako prodje ovdje onda prolazi i drugdje. Niko dobronamjeran nece negirati nicije, ali nicije, pravo na vjerovanje, upraznjavanje vjerske naobrazbe i vjerskih rituala. No, kako za sve drugo tako i za to ima, sto se kaze vrijeme i mjesto, a ovo je jos jedan oblik zapisavanja teritorija i to preko ledja svih.
Da ima dobronamjernosti vjerskih zajednica, koje su se u brzo slozile na tu temu, organizirali bi ravnopravno vjeronauk za sve pripadnike vjerskih zajednica od obdanista, preko skole i dalje. Umjesto sto je svako na "svojoj teritoriji " marginalizirao dio stanovnistva. A onda to jos prebacio na budetsko finansiranje. Ne postoji nivo vlasti koji ne odvaja sredstva za vjerske zajednice, ne pitajuci svoju bazu da li im je to prioritet. Ispade da za vjerske zajednice vrijedi ona stara: sta je tvoje to je i moje, a sta je moje to je samo moje.
S druge strane, cesto se prave namjere skrivaju citiranjem razno raznih prava zapadne demokratije, koja nas uz to "ne voli a ni mi nju, al ponekad posluzi kao argument". Medju svim tim argumentima mi je vjerovatno promakao onaj da je uobicajeno da vjernici placaju taksu, porez ili clanarinu (sta to vec jeste) svojoj vjerskoj zajednici iz koje se finansiraju vjerske aktivnosti.
Ljudi moji,ovo je Bosna. Da je zaista volite, mozda bi dobro razmislili o svakoj rijeci koju tako rado i cesto ponavljaju nasi vjerski poglavari, politicari, pa i mi sami: visenacionalna, viševjerska, cjelovita, jedinstvena , ravnopravna.
Pa i o tome sta ostavljate toj svojoj djeci u koju se zaklinjete. A to je, da ne upotrijebim drugi i sigurno adekvatniji pojam, nepoznavanje drugog i drugacijeg, separaciju kao normalan nacin zivota, sa svim sto to donosi. I ne zaboravite da na ovom nece stati.
Da bi vrijedila ona poslovica: Ko ne postuje svoje (pa i vjeru), ne postuje ni tudje. Ne moze se postovati nesto sto vam je nepoznato. I nije problem (jest nedostatak obrazovanja) ako nam dijete, pa i mi sami, ne zna osnove vjerovanja budizma, mozemo reci da su uglavnom daleko, ali valja zivjeti sa komsijama a ne znati nista iz vlastitog iskustva o njima. Ili se nadate da nece biti drugacijih komsija u dogledno vrijeme.
Šta nudiš kao alternativu teizaciji? Ateizaciju!? Ona je već bila na sceni.
Alternativa je sloboda izbora. Ko hoće da vjeruje, neka vjeruje, ko neće ne mora. "U vjeri nema prisile". Ali nemoj da je bude u ateizaciji.
Pravo na vjeronauku u školskim i predškolskim ustanovama nije pravo samo za jednu, nego i za ostale vjerske zajednice (postojeće, a ne one koje izmišljamo ovdje na forumu u svrhu otežavanja implementacije zakona). Dakle, islamska, katolička, pravoslavna, židovska. A tvoj doživljaj toga u BiH je tvoj.
Što se tiče članarine, npr. u IZ u BiH ona postoji. Međutim, ni evropskim demokratskim zemljama nije strana praksa pomoći države vjerskim zajednicama.
"Ko ne poštuje svoje ne poštuje ni tuđe". Slažem se. Ali da bi poštovao nešto moraš o tome nešto i znati. Kako ćeš poštovati svoje kad ne znaš ništa o njemu. A tek kako ćeš poštovati tuđe, kada ne poštuješ ni svoje.
I nemoj misliti da se ljubav prema BiH pokazuje odricanjem od sebe. Na tvoj način BiH ne bi bila viševjerska nego ateizirana.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1229 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

HAVANA wrote: Zamjenski predmet?
Naravno. Uloži svoju energiju za zamjenski predmet, a ne za ukidanje onoga šta drugi žele.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1230 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by seln »

Nur40 wrote:
seln wrote: Za ostale drzave ne znam, ali ovo o Austriji je cista laz. Vjeronauka u osnovnim skolama je izborni predmet, kao alternative postoje etika i maternji jezik. dakle, nisi provjerila izvore ili namjerno lazes.
Na web servisu grada Beča u vezi austrijskog školskog sistema piše:
Vjeronauka
U Austriji je vjeronauka obavezan školski predmet, a nastavu vrše odgovarajuće vjerske zajednice. Učenici se od nastave vjeronauke mogu odjaviti na početku školske godine.
Pošto ti je vidim teško se potruditi i provjeriti, a lahko optužiti nekoga da su mi slabi izvori i laže, baci pogled na:
http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/obrazova ... sistem.htm
wien je Beč, gv - vlada (službena stranica), a at je Austrija.
Što bi naš narod rekao: Ako laže koza, ne laže rog. A možda i laže?! :-)
ma, hajde ti, hanumice moja lijepa, objasni meni koji zivim u Austriji...Alaha ti, je li Wien Bec? Eto, nisam znao....
Ne znam ko je napisao ovu glupost, ali cinjenica je sljedeca: vjeronauka je jedan od izbornih predmeta (uz etiku i maternji jezik, neke skole nude i dodatne predmete), ali je posjecivanje casova onoga za sta se opredjelis obavezno. Mnogi nasi ljudi ne salju djecu na vjeronauku jer su ucitelji (uglavnom iz arapskih zemalja) prilicno cudnih gledista: moj mali rodjak je morao saslusati lament o bosanskim muslimanima koji su jos malo pa kjafiri. Nakon toga otac ga je odjavio sa vjeronauke i poslao na maternji jezik.
Na kraju: kakve veze sve ovo ima sa cijenom krastavaca i sa obdanistima?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1231 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by seln »

Nur40 wrote:
HAVANA wrote: Znaš ti dobro o čemu ja pričam. :-)
U vrtićima nigdje nema vjeronauke, u školi ima ali ima i zamjenski predmet.
Ne poštujem i nismo se složili jer su na ovaj način ugrožena moja prava i prava mog djeteta.
Ti naravno poštuješ u ovom slučaju jer tebi je sve potaman. :D
Da li se tvoje dijete prisiljava da pohađa vjeronauku? Ako jeste - to je onda jeste kršenje ljudskih prava. Ako se tvoje dijete ne prisiljava da pohađa vjeronauku, već ono (odnosno ti kao roditelj u njegovo ime) ne želi da je pohađa, to nije kršenje prava, već tvoje pravo izbora da za svoje dijete izabereš ono što misliš da je najbolje.
Spriječavanje da i drugi roditelji imaju pravo izabrati za svoju djecu nije tvoje pravo.
Ova zemlja je prezivjela vec puno lupeza, pa ce i Cerica i Arziju i sve ostale koji su spremni osakatiti djecje duse u svrhu regrutacije vojske polusnika.
Odnio je djavo i turcina i svabu i kralja i cetnike...i vas ce, samo polaHko.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1232 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by seln »

Nur40 wrote:
HAVANA wrote: Zamjenski predmet?
Naravno. Uloži svoju energiju za zamjenski predmet, a ne za ukidanje onoga šta drugi žele.
Ko je intervjuisao tu djecu i pitao ih da li zele?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#1233 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Ajatolah_ »

Nur40 wrote:Šta nudiš kao alternativu teizaciji? Ateizaciju!? Ona je već bila na sceni.
Alternativa je sloboda izbora. Ko hoće da vjeruje, neka vjeruje, ko neće ne mora. "U vjeri nema prisile". Ali nemoj da je bude u ateizaciji.
U ovom slucaju ne radi se o "ko hoce da vjeruje neka vjeruje, ko nece ne mora", vec se radi "ko hoce da njegovo dijete vjeruje, neka vjeruje, ko nece ne mora", jer jedno dijete od pet godina nema pojma o tome koja je vjera prava za njega. Jedno dijete koje ide na npr. islamsku vjeronaku ima 85% sanse da bude musliman do kraja zivota. Ako vec mora uciti o vjeri u tim godinama, neka to radiu dzamiji.

U vezi toga da li su djeca prisiljena da pohađa vjeronauku - pa naravno da ce djeca najradije biti sa svojim prijateljima koji ce u vecini slucajeva pohađati tu vjeronauku.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1234 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by HAVANA »

Nur40 wrote:
HAVANA wrote: Zamjenski predmet?
Naravno. Uloži svoju energiju za zamjenski predmet, a ne za ukidanje onoga šta drugi žele.


Jao kako ste vi divni :-)
Znači namećete djeci koja ni guzicu ne znaju obrisati vjeronauku u vrtićima,onoj koja je ne pohađaju ne nudite ništa drugo
i još ja trebam da uložim energiju da bi moje dijete imalo zamjenski predmet.
Štaš ti radit?Hoće li arzija i comp. sve igre za vas odigrati a na štetu naše djece.

I još imate obraza nama nešto prigovarati :shock: :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1235 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by JThomas »

EdoI wrote:
Nur40 wrote:Šta nudiš kao alternativu teizaciji? Ateizaciju!? Ona je već bila na sceni.
Alternativa je sloboda izbora. Ko hoće da vjeruje, neka vjeruje, ko neće ne mora. "U vjeri nema prisile". Ali nemoj da je bude u ateizaciji.
U ovom slucaju ne radi se o "ko hoce da vjeruje neka vjeruje, ko nece ne mora", vec se radi "ko hoce da njegovo dijete vjeruje, neka vjeruje, ko nece ne mora", jer jedno dijete od pet godina nema pojma o tome koja je vjera prava za njega. Jedno dijete koje ide na npr. islamsku vjeronaku ima 85% sanse da bude musliman do kraja zivota. Ako vec mora uciti o vjeri u tim godinama, neka to radiu dzamiji.

U vezi toga da li su djeca prisiljena da pohađa vjeronauku - pa naravno da ce djeca najradije biti sa svojim prijateljima koji ce u vecini slucajeva pohađati tu vjeronauku.
indirektna, psihološka prinuda.

šta dijete uopšte zna šta je ta vjeronauka, ono hoće s svojim drugovima...i oni na to upravo i računaju...samo se prave blesavi.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#1236 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by privremeni »

Šta nudiš kao alternativu teizaciji? Ateizaciju!? Ona je već bila na sceni.
Alternativa je sloboda izbora. Ko hoće da vjeruje, neka vjeruje, ko neće ne mora. "U vjeri nema prisile". Ali nemoj da je bude u ateizaciji.
Pravo na vjeronauku u školskim i predškolskim ustanovama nije pravo samo za jednu, nego i za ostale vjerske zajednice (postojeće, a ne one koje izmišljamo ovdje na forumu u svrhu otežavanja implementacije zakona). Dakle, islamska, katolička, pravoslavna, židovska. A tvoj doživljaj toga u BiH je tvoj.
Što se tiče članarine, npr. u IZ u BiH ona postoji. Međutim, ni evropskim demokratskim zemljama nije strana praksa pomoći države vjerskim zajednicama.
"Ko ne poštuje svoje ne poštuje ni tuđe". Slažem se. Ali da bi poštovao nešto moraš o tome nešto i znati. Kako ćeš poštovati svoje kad ne znaš ništa o njemu. A tek kako ćeš poštovati tuđe, kada ne poštuješ ni svoje.
I nemoj misliti da se ljubav prema BiH pokazuje odricanjem od sebe. Na tvoj način BiH ne bi bila viševjerska nego ateizirana.

Ne podvaljuj. Namjerno nisam govorio o potrebi vjeronauka u obdanistu, vec o dalekoseznim posljedicama ovakve primjene kantonalnog, duso, samo kantonalnog zakona.
A ja sam bez prebacivanja roditeljskih obaveza (pa i finansijsih) na druge ,svoje dijete naucio svemu sto je duznost roditelja, pa i uputio u vjerska nacela. Doduse, malo vise nego sto bi tebi bilo po ukusu. Gotovo jednako koliko zna o "svojoj" zna i o ostalim religijama u svom okruzenju. Od viska glava ne boli, a i da mu ne bi neko prodavao m... pod bubrege.

A sad mi reci u koje drzavnom obdanistu u sarajevskom kantonu imaju dva, da ne pitam tri vjerske zajednice svoje vjeroucitelje? Mozda ces reci da se nije nitko prijavio? Samo vi njih postavite, pa ce biti interesenata, ne brini za to.
Zakon ste provukli kroz kantonalnu skupstinu kako ste provukli. A OSCE je rekao svoje, to ste preculi.
Zakon, i to na malo vecem (Federalnom) nivou, legalisto moj, dozvoljava seks izmedju dede i 14-godisnjeg djeteta, pa mi ne pada napamet iskoristiti tu vrlo vjerovatno namjerno napravljenu nebulozu naseg zakonodavstva i nasih deda u parlamentu.
I ne zaboravi, Bosna ne zavrsava na Kozjoj cupriji niti kod rimskog mosta.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1237 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

seln wrote:ma, hajde ti, hanumice moja lijepa, objasni meni koji zivim u Austriji...Alaha ti, je li Wien Bec? Eto, nisam znao....
Ne znam ko je napisao ovu glupost, ali cinjenica je sljedeca: vjeronauka je jedan od izbornih predmeta (uz etiku i maternji jezik, neke skole nude i dodatne predmete), ali je posjecivanje casova onoga za sta se opredjelis obavezno. Mnogi nasi ljudi ne salju djecu na vjeronauku jer su ucitelji (uglavnom iz arapskih zemalja) prilicno cudnih gledista: moj mali rodjak je morao saslusati lament o bosanskim muslimanima koji su jos malo pa kjafiri. Nakon toga otac ga je odjavio sa vjeronauke i poslao na maternji jezik.
Na kraju: kakve veze sve ovo ima sa cijenom krastavaca i sa obdanistima?
Puno ti toga ne znaš. Ona objašnjenja wien i sl. bila su šala kojom ti je ukazano da je riječ o službenoj stranici. E sada kome vjerovati, službenoj stranici ili ostrašćenom forumašu koji te bez po muke nazove lažovom i osporava ti izvore bez provjere. A ko je bolji izvor? Ja tu nemam dileme.
seln wrote: Ova zemlja je prezivjela vec puno lupeza, pa ce i Cerica i Arziju i sve ostale koji su spremni osakatiti djecje duse u svrhu regrutacije vojske polusnika.
Odnio je djavo i turcina i svabu i kralja i cetnike...i vas ce, samo polaHko.
A vezano za vjeronauku, nisu problem ljudi. Lahko je naći izgovor. U Austriji ti ne valjaju Arapi, u BiH Bošnjaci. Ko će onda podučavati. Ali nije tebi do podučavanja, tebi je do blokiranja.
I druge je odnio đavo, ne samo ove nabrojane. Što je prošlo neće se vratiti.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1238 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe »

Za vjeronauku nema potrebe da se uči i izučava u bilo kojem dijelu obrazovanja koje je sekularno obrazovanje (kao što bi trebalo da bude i kod nas).
Za učenje vjeronauke postoje mejtefi, mektebi, vjeroučitelji svih konfesija, pa neka provode svoj nauk pri vjerskim objektima, nema potrebe da koritste državne institucije niti da se asimiliraju u državnu sekularnu naobrazbu.
Na kraju krajeva, postoji porodica koja bi trebala biti ta koja će dijete uputiti u vjeru na način koji je najbliži djetetu.
Dakle, vjerske institucije i porodica treba da vrše vjeroodgoj djeteta, ali nikako da se obdaništa i škole koriste u tu svrhu.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1239 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

EdoI wrote: U ovom slucaju ne radi se o "ko hoce da vjeruje neka vjeruje, ko nece ne mora", vec se radi "ko hoce da njegovo dijete vjeruje, neka vjeruje, ko nece ne mora", jer jedno dijete od pet godina nema pojma o tome koja je vjera prava za njega. Jedno dijete koje ide na npr. islamsku vjeronaku ima 85% sanse da bude musliman do kraja zivota. Ako vec mora uciti o vjeri u tim godinama, neka to radiu dzamiji.
U vezi toga da li su djeca prisiljena da pohađa vjeronauku - pa naravno da ce djeca najradije biti sa svojim prijateljima koji ce u vecini slucajeva pohađati tu vjeronauku.
Djeca će u većini slučajeva pohađati vjeronauku, te će druga djeca, koja inače ne bi, da bi bila s svojim prijateljima onda također pohađati vjeronauku. Ni druga djeca ne bi trebala ići na vjeronauku kako za njima ne bi krenuli i njihovi prijatelji. To je logika. Čudna, ali ipak ...
Valjda bi roditelji trebali objasniti svojoj djeci zašto ne trebaju ili trebaju ići na vjeronauku, ili bilo što drugo, pa i zato zašto trebaju da idu u vrtić.
I zašto bi djeca koja su u većini (kako tvrdiš u postu) odustala od svoga, u ovom slučaju vjeronauke. Umjesto da zaštitimo i manjinu i osiguramo joj zamjenu, trebalo bi ukinuti ono za šta je većina. Kako bi tek osigurali vjeronauk za djecu da su u manjini.
Recimo da su djeca koja pohađaju vjeronauk u manjini i da se niko ne protivi tome. Kako bi zvučalo da neko traži da djeca koja ne idu na vjeronauku treba da krenu, jer bi zbog svojih prijatelja ovi koji idu mogli da je prestanu pohađati. Bi li se to smatralo normalnim!?
Kako je to apsurdno. Pa djeca imaju i hobije. Neko trenira neki od sportova, neko možda ide na ples itd. Niko ne kaže da ih to razdvaja, te da bi zbog prijatelja koji trenira nogomet neko se mogao osjećati zapostavljen jer on ne trenira, ili možda krenuti za njim i pokazati da nema talenta i razočarati se. Pa zar bi se dijete moglo razočarati u nešto više osim da sazna kako nema smisla za nogomet.

HAVANA wrote: Jao kako ste vi divni :-)
Znači namećete djeci koja ni guzicu ne znaju obrisati vjeronauku u vrtićima,onoj koja je ne pohađaju ne nudite ništa drugo
i još ja trebam da uložim energiju da bi moje dijete imalo zamjenski predmet.
Štaš ti radit?Hoće li arzija i comp. sve igre za vas odigrati a na štetu naše djece.
I još imate obraza nama nešto prigovarati :shock: :-)
Ništa djeci što nije za njihov uzrast ne treba nuditi, pa ni vjeronauku. Stalno se ističe to kako djeca ne mogu u toj dobi shvatiti ono što nudi vjeronauka. Ali im se neće ni nuditi ono što nije za njihov uzrast. Neće u vrtiću izučavati fikh ili hadis, nego ono što je za njihov uzrast. Ta djeca u vrtiću pjevaju, ali niko od njih ne očekuje da će pjevati po notama. I niko ne kaže gdje će djeca u vrtići pjevati ta treba naučiti note.
Ja ću te podržati. Da si upola slova utrošio za zamjenski predmet pišući pismo nadležnim koliko si na ovom forumu već bi ga imao.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#1240 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Loulou »

chuchumbamayumbe wrote:Za vjeronauku nema potrebe da se uči i izučava u bilo kojem dijelu obrazovanja koje je sekularno obrazovanje (kao što bi trebalo da bude i kod nas).
Za učenje vjeronauke postoje mejtefi, mektebi, vjeroučitelji svih konfesija, pa neka provode svoj nauk pri vjerskim objektima, nema potrebe da koritste državne institucije niti da se asimiliraju u državnu sekularnu naobrazbu.
Na kraju krajeva, postoji porodica koja bi trebala biti ta koja će dijete uputiti u vjeru na način koji je najbliži djetetu.
Dakle, vjerske institucije i porodica treba da vrše vjeroodgoj djeteta, ali nikako da se obdaništa i škole koriste u tu svrhu.
To je to. :thumbup:

Ne bih sebi uzela za pravo bilo kome govoriti u kom će duhu odgajati vlastito dijete niti zahtijevati zabranu vjerskog obrazovanja.
Bottom line je da, dok postoje (a postojale su i postojat će) institucije koje nude tu vrstu obrazovanja, nema opravdanja za uvođenje konfesionalne vjeronauke u vrtiće, škole, fakultete (osim onih, specijaliziranih za to, naravno) u sekularnom društvu.
Poznato mi je da zakon dozvoljava gorenavedeno, ali zakon niti je nepromjenljiv niti imun na manipulacije.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1241 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Nur40 »

privremeni wrote: Ne podvaljuj. Namjerno nisam govorio o potrebi vjeronauka u obdanistu, vec o dalekoseznim posljedicama ovakve primjene kantonalnog, duso, samo kantonalnog zakona.
A ja sam bez prebacivanja roditeljskih obaveza (pa i finansijsih) na druge ,svoje dijete naucio svemu sto je duznost roditelja, pa i uputio u vjerska nacela. Doduse, malo vise nego sto bi tebi bilo po ukusu. Gotovo jednako koliko zna o "svojoj" zna i o ostalim religijama u svom okruzenju. Od viska glava ne boli, a i da mu ne bi neko prodavao m... pod bubrege.
A sad mi reci u koje drzavnom obdanistu u sarajevskom kantonu imaju dva, da ne pitam tri vjerske zajednice svoje vjeroucitelje? Mozda ces reci da se nije nitko prijavio? Samo vi njih postavite, pa ce biti interesenata, ne brini za to.
Zakon ste provukli kroz kantonalnu skupstinu kako ste provukli. A OSCE je rekao svoje, to ste preculi.
Zakon, i to na malo vecem (Federalnom) nivou, legalisto moj, dozvoljava seks izmedju dede i 14-godisnjeg djeteta, pa mi ne pada napamet iskoristiti tu vrlo vjerovatno namjerno napravljenu nebulozu naseg zakonodavstva i nasih deda u parlamentu.
I ne zaboravi, Bosna ne zavrsava na Kozjoj cupriji niti kod rimskog mosta.
"Dalekosežne posljedice" su već tu i nisu "zasluga" vjere ni vjeronauke, već njenog odsustva. Da ne duljim, Ratko Mladić je skoro cijeli život živio i odgajan u okolini koja ne da je bila ravnodušna prema vjeri, nego joj je bila ljuti neprijatelj. E takav Ratko je vodio pokolj Bošnjaka, manje ili više ravnodušnih prema svojoj vjeri. Nije mu bila prepreka to što je odgajan bez vjere. I Ratko je samo jedan od poznatih primjera. Toliko ih je u ex Jugoslaviji odgajano bez vjere i protiv nje, ali to nije spriječilo "dalekosežne posljedice". One su nastupile uprkos tome. I kada ti hoćeš te svoje dalekosežne posljedice da prebaciš na vjeru onda je blago reći da podvaljuješ. Ali ipak to radiš.
A šta je ovo? Niko neće da se potrudi da sazna neku informaciju, već je traži od mene. Pa ne radim na informacijama. Nazovi JU Dječiji vrtići pa se informiši, pa ako hoćeš možeš i meni proslijediti tu informaciju.
A namjeravaš li iskoristiti mogućnost da dijete šalješ na vjeronauku?
"Bosna ne završava..." Bosna i Hercegovina niti završava tu, niti će biti veća bez vjeronauke.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1242 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe »

@Nur40,
Imas li ti sta dodati na moju konstataciju?
Loulou wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Za vjeronauku nema potrebe da se uči i izučava u bilo kojem dijelu obrazovanja koje je sekularno obrazovanje (kao što bi trebalo da bude i kod nas).
Za učenje vjeronauke postoje mejtefi, mektebi, vjeroučitelji svih konfesija, pa neka provode svoj nauk pri vjerskim objektima, nema potrebe da koritste državne institucije niti da se asimiliraju u državnu sekularnu naobrazbu.
Na kraju krajeva, postoji porodica koja bi trebala biti ta koja će dijete uputiti u vjeru na način koji je najbliži djetetu.
Dakle, vjerske institucije i porodica treba da vrše vjeroodgoj djeteta, ali nikako da se obdaništa i škole koriste u tu svrhu.
To je to. :thumbup:

Ne bih sebi uzela za pravo bilo kome govoriti u kom će duhu odgajati vlastito dijete niti zahtijevati zabranu vjerskog obrazovanja.
Bottom line je da, dok postoje (a postojale su i postojat će) institucije koje nude tu vrstu obrazovanja, nema opravdanja za uvođenje konfesionalne vjeronauke u vrtiće, škole, fakultete (osim onih, specijaliziranih za to, naravno) u sekularnom društvu.
Poznato mi je da zakon dozvoljava gorenavedeno, ali zakon niti je nepromjenljiv niti imun na manipulacije.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#1243 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by privremeni »

[quote="Nur40
"Dalekosežne posljedice" su već tu i nisu "zasluga" vjere ni vjeronauke, već njenog odsustva. Da ne duljim, Ratko Mladić je skoro cijeli život živio i odgajan u okolini koja ne da je bila ravnodušna prema vjeri, nego joj je bila ljuti neprijatelj. E takav Ratko je vodio pokolj Bošnjaka, manje ili više ravnodušnih prema svojoj vjeri. Nije mu bila prepreka to što je odgajan bez vjere. I Ratko je samo jedan od poznatih primjera. Toliko ih je u ex Jugoslaviji odgajano bez vjere i protiv nje, ali to nije spriječilo "dalekosežne posljedice". One su nastupile uprkos tome. I kada ti hoćeš te svoje dalekosežne posljedice da prebaciš na vjeru onda je blago reći da podvaljuješ. Ali ipak to radiš.
A šta je ovo? Niko neće da se potrudi da sazna neku informaciju, već je traži od mene. Pa ne radim na informacijama. Nazovi JU Dječiji vrtići pa se informiši, pa ako hoćeš možeš i meni proslijediti tu informaciju.
A namjeravaš li iskoristiti mogućnost da dijete šalješ na vjeronauku?
"Bosna ne završava..." Bosna i Hercegovina niti završava tu, niti će biti veća bez vjeronauke.[/quote]



Ako zelis diskutovati onda moras biti spremna odgovoriti na svako pitanje. A ja sam pitao ono sto sam prije provjerio ali hocu da ti koja su preuzela ulogu glasnogovornika jedne opcije odgovoris na pitanje. Nema skrivanja. Nisam pitao da li bosnjacka djeca imaju vjeronauk u drzavnim obdanistima u Sirokom, Vlasenici ili Maglaju, vec je rijec o Sarajevu.

Zato imam jos jedno pitanje. Zasto vjerska zajednica ne finansira vjeronauk u obdanistima kao sto je bilo u pocetku?
A sto se tice ateista i njihove krivice sto danas u drzavnim obdanistima sarajevskog kantona , a i u osnovnim skolama (na teret budjeta) ima zastupljen samo vjeronauk za djecu islamske vjeroispovjesti, ne znam sta da kazem.
:bih:
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#1244 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Area_51 »

Jedna manja upadica oko obaveznih predmeta. Predmet postaje obavezan u Austriji tek kad ga izaberes, on ti se upise u karton i moras ga pohadjat. Vjeronauk nije obavezan predmet vec izborni, sve dok se za njega ne opredijelis. Probali nasi ljudi upisivati djecu pa ih hitno ispisivali kad su vidjeli sta ih »saudijci« uce i prepisivali na maternji. Ne vidim apsolutno nista komplicirano za shvatiti u tome.

Druga veoma bitna stvar. Ovdje se postavlja teza da roditelji u ime djece odlucuju, hoce li nesto ili nece, pa tako i vjeronauk u obdanistima. To je jedan ociti dokaz da djeca su u dobi kad nemaju razvijenu svijest da se opredijele, pa im onda to neko treba nametat. Ako neko nema izgradjenu svijest da samostalno donosi odluke, a to djeca u tom uzrastu nisu, onda se moze raditi o klasicnoj manipulaciji i zloupotrebi sa ocitim politickim ciljem.

U Kantonu Sarajevo, kojim su svi direktori javnih preduzeca kojima upravlja kanton ljudi iz istog naroda, pa isto tako sa javnim kantonalnim ustanovama, onda je jasno da se ne radi o slucajnosti vec o namjeri i planu, pa kad jos tome dodas agresivan stav oko vjeronauka u skolama, naravno samo za Arzijinu djecu, sta je onda zakljucak koji se odnosi za osobe koje nisu iz tog naroda, ima ih oko 100.000 a niko ih ne zarezuje dva posto. Prvi zakljucak, gradjani drugoga reda, drugi zakljucak, prilagodite se vi nama ili idite. Jako ruzno. Ovaj grad sve je manje grad a sve vise provincija i kasaba odabranih. Za to, nismo se borili.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#1245 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by privremeni »

Area_51 wrote:Jedna manja upadica oko obaveznih predmeta. Predmet postaje obavezan u Austriji tek kad ga izaberes, on ti se upise u karton i moras ga pohadjat. Vjeronauk nije obavezan predmet vec izborni, sve dok se za njega ne opredijelis. Probali nasi ljudi upisivati djecu pa ih hitno ispisivali kad su vidjeli sta ih »saudijci« uce i prepisivali na maternji. Ne vidim apsolutno nista komplicirano za shvatiti u tome.

Druga veoma bitna stvar. Ovdje se postavlja teza da roditelji u ime djece odlucuju, hoce li nesto ili nece, pa tako i vjeronauk u obdanistima. To je jedan ociti dokaz da djeca su u dobi kad nemaju razvijenu svijest da se opredijele, pa im onda to neko treba nametat. Ako neko nema izgradjenu svijest da samostalno donosi odluke, a to djeca u tom uzrastu nisu, onda se moze raditi o klasicnoj manipulaciji i zloupotrebi sa ocitim politickim ciljem.

U Kantonu Sarajevo, kojim su svi direktori javnih preduzeca kojima upravlja kanton ljudi iz istog naroda, pa isto tako sa javnim kantonalnim ustanovama, onda je jasno da se ne radi o slucajnosti vec o namjeri i planu, pa kad jos tome dodas agresivan stav oko vjeronauka u skolama, naravno samo za Arzijinu djecu, sta je onda zakljucak koji se odnosi za osobe koje nisu iz tog naroda, ima ih oko 100.000 a niko ih ne zarezuje dva posto. Prvi zakljucak, gradjani drugoga reda, drugi zakljucak, prilagodite se vi nama ili idite. Jako ruzno. Ovaj grad sve je manje grad a sve vise provincija i kasaba odabranih. Za to, nismo se borili.
:thumbup:
ma ne brinu oni ni o "svojima" van ovog kantona. A spremaju nam djecu zaduziti sa jos jednom milijardicom na ime povratka roditelja i djece u krajeve gdje ce se u obdanistima uciti neki drugi vjeronauk. Tad ce biti dobar i mejtef. Al sta ja znam sta je ravnopravnost.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#1246 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by halo_ba »

Nur40 wrote:
seln wrote:ma, hajde ti, hanumice moja lijepa, objasni meni koji zivim u Austriji...Alaha ti, je li Wien Bec? Eto, nisam znao....
Ne znam ko je napisao ovu glupost, ali cinjenica je sljedeca: vjeronauka je jedan od izbornih predmeta (uz etiku i maternji jezik, neke skole nude i dodatne predmete), ali je posjecivanje casova onoga za sta se opredjelis obavezno. Mnogi nasi ljudi ne salju djecu na vjeronauku jer su ucitelji (uglavnom iz arapskih zemalja) prilicno cudnih gledista: moj mali rodjak je morao saslusati lament o bosanskim muslimanima koji su jos malo pa kjafiri. Nakon toga otac ga je odjavio sa vjeronauke i poslao na maternji jezik.
Na kraju: kakve veze sve ovo ima sa cijenom krastavaca i sa obdanistima?
Puno ti toga ne znaš. Ona objašnjenja wien i sl. bila su šala kojom ti je ukazano da je riječ o službenoj stranici. E sada kome vjerovati, službenoj stranici ili ostrašćenom forumašu koji te bez po muke nazove lažovom i osporava ti izvore bez provjere. A ko je bolji izvor? Ja tu nemam dileme.
seln wrote: Ova zemlja je prezivjela vec puno lupeza, pa ce i Cerica i Arziju i sve ostale koji su spremni osakatiti djecje duse u svrhu regrutacije vojske polusnika.
Odnio je djavo i turcina i svabu i kralja i cetnike...i vas ce, samo polaHko.
A vezano za vjeronauku, nisu problem ljudi. Lahko je naći izgovor. U Austriji ti ne valjaju Arapi, u BiH Bošnjaci. Ko će onda podučavati. Ali nije tebi do podučavanja, tebi je do blokiranja.
I druge je odnio đavo, ne samo ove nabrojane. Što je prošlo neće se vratiti.
Nisi u pravu, a i seln je posehvio.... :-)
Religija nije obavezna, iako si automatski prijavljen na pocetku skole, ali se mozes odjaviti u toku prve dvije godine. Eto, tako...
a ono nije nikakva sluzbena stranica, vec dundjerski prevod sa njemackog (cuj, Lehrstelle je "segrtsko mjesto", upisala sam se od smijeha) :D
Navoda o obaveznoj vjeronauci nema u njemackom originalu ni u engleskoj verziji. neki zagrijan vjernik prevodio, bezbeli.
ja sam se uvijek ibretila sto je nekim ljudima toliko stalo da drugi vjeruju. Meni ni u kesu iz Hofera, ni iz kese.
Kenan-sa
Posts: 461
Joined: 11/05/2009 16:56

#1247 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Kenan-sa »

podrzavam vjeronauku u obdanistima,svaki roditelj za svoj novac ima pravo dijete poslati na vjeronauku ili ne,to je licni izbor roditelja! Ja imam dvoje djece i uredno izmirujem sve obaveze,i naravno da sa zadovoljstvom saljem dijete da uci o svojoj vjeri onoliko koliko taj uzrast to podrazumjeva! Cak mislim da su djeca komunista u ogromnoj manjini,jer svako iole normalan nece imati nista protiv da svoje dijete odgaja u duhu svoje vjere,naravno tu ne mislim na ateiste i komuniste!
mercur
Posts: 55
Joined: 22/04/2009 17:00

#1248 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by mercur »

ma kakva vjera

djeca treba da od malih nogu imaju slobodu:

da se slobodno ljube, uče od starijih kako se treba maziti,guziti, drogirati, krasti, primati mito a glumiti "akademiju"...
:lol: :lol:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#1249 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by Loulou »

mercur wrote:ma kakva vjera

djeca treba da od malih nogu imaju slobodu:

da se slobodno ljube, uče od starijih kako se treba maziti,guziti, drogirati, krasti, primati mito a glumiti "akademiju"...
:lol: :lol:
"Slobodno ljubljenje, maženje, guženje" u istoj ravni s "drogiranjem, krađom, primanjem mita"?
:?
Nije ni tebi lako.
mercur
Posts: 55
Joined: 22/04/2009 17:00

#1250 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by mercur »

Loulou wrote:
mercur wrote:ma kakva vjera

djeca treba da od malih nogu imaju slobodu:

da se slobodno ljube, uče od starijih kako se treba maziti,guziti, drogirati, krasti, primati mito a glumiti "akademiju"...
:lol: :lol:
"Slobodno ljubljenje, maženje, guženje" u istoj ravni s "drogiranjem, krađom, primanjem mita"?
:?
Nije ni tebi lako.
al je tebi ,bez sumnje, teže :lol: :lol:
Post Reply