WiFi u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#26 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Bolonjac »

Dado dijasporitus wrote:Poceo sam praviti mapu besplatnih WiFi lokacija u Sarajevu na Google Map.

http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&ms ... 1f6d40601c

(ukljuci satelitski snimak)

Moze li neko pomoci pri lociranju ovih lokacija

caffe Tito
Aquariusu.
Meeting point,
Skenderija,
Izlog
blue
lora
Radon plaza
Holiday Inn
Trasa
OmCafe

Mapa je inace "Open collaboration" pa ako neko ima gmail racun moze direktno nacrtati lokacije na mapi

http://www.dernek.ba pa ides na loakcije :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#27 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Eborg »

echinacea wrote:Nisam siguran da Unitic ima WiFi? Ili mozda ne hvata u onom kaficu, gdje sam sjedio.
Chitav taj kvart ima...Hvatao sam iz stana laptopom koji je u liniji sa Holiday Innom...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#28 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

Ja vec pitala, pa mi niko nije odgovorio, koliki je domet od "centra", tj. antene?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#29 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

Ispred UNITIC-a ne hvata.

A u Titi nesto zeza, zaboravila sam sta tacno pise, uglavnom, nema konekcije nikako... Bar tako bilo prije 10-ak dana, a konobari o wifi znaju koliko i ja o zenskom hokeju na travi u Mauritaniji.

A moze li ko reci gdje je to na Skenderiji? I je li to moba.hotspot?
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#30 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Qler »

le figaro na malti ima wi.fi :D samo treba od konobara traziti sifru :D

ne znam ja na ovoj mapi oznaciti da je ti wi-fi. ne znam sta da odaberem. neka neko oznaci. iza mobil-media-e je le figaro.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#31 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Eborg »

amrica wrote:Ispred UNITIC-a ne hvata.

A u Titi nesto zeza, zaboravila sam sta tacno pise, uglavnom, nema konekcije nikako... Bar tako bilo prije 10-ak dana, a konobari o wifi znaju koliko i ja o zenskom hokeju na travi u Mauritaniji.

A moze li ko reci gdje je to na Skenderiji? I je li to moba.hotspot?
Kada si to provjeravala?Ja sam u stanu koji je 100m zrachne linije od UNITIC-a hvatao signal (nekih 32% ali sasvim dovoljno za surfanje,znalo se desiti svakih sat-dva da padne na koji minut zbog gubitka signala)...Dodushe,to je bilo prije nekih 3 mjeseca,nisam provjeravao nakon toga...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#32 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

U zadnjih 15-ak dana, par puta, parkirana tacno ispred UNITIC-a, izvan one VIP zone, na cesti prema semaforu Marin dvor, cekala sam prijateljicu i cackala po wifi, sipak, niti naznake nekog unsecured.

A kad smo kod toga, ima azra busuladzic, pokriva citav centar, a i sire, on demand.... zna li iko ista?
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#33 Re: WiFi u Sarajevu

Post by dimu »

ni meni nista ne hvata kod unitica, nadje par nekih mreza ali sve zakljucano naravno
Vertex_bh
Posts: 101
Joined: 26/09/2005 17:09
Location: Sarajevo

#34 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Vertex_bh »

Radi u UNITIC-u k'o mlijeko, koristio sam prosle sedmice. Ima puno mreza, obratite paznju na onu koja ima najjaci signal (i unsecured, naravno).
Govorim o prijemu unutar UNITICA, u caffe-u. Mislim da je to EUROPRONET dao "dzaba".

Ah, da, evo i moj doprinos: Hotel "Marsal" na Bjelasnici. Imaju nekoliko routera, po jedan na svakom spratu. Vjerovatno se moze uhvatiti dobar signal barem 30-40 metara oko hotela.
balea
Posts: 139
Joined: 16/08/2006 12:44

#35 Re: WiFi u Sarajevu

Post by balea »

Torte i to
User avatar
nadgledach
Posts: 95
Joined: 09/09/2008 09:18
Location: rajvosa

#36 Re: WiFi u Sarajevu

Post by nadgledach »

vidim na karti chicco di caffe
oni imaju oznaku ali ne daju nikome pass. Tako da ne treba da stoji na karti!
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#37 Re: WiFi u Sarajevu

Post by bach »

U mom komšiluku ima jedna strana organizacija, firma šta li je. Svako jutro se tu parkira dosta Toyota Priusa, Nissan Murana, smartfonovi i laptopi u rukama.

Da ne bi koristili usluge naših srenjovjekovnih ISP- ova, ljudi imaju i svoj Hot spot.

Sve to hvata moja wirelles kartica, jačina signala -65 dB.

Ali valjda iz neznanja ili čega već ne mogu preko te mreže konektovati na internet. Mreža je unsecured, naravno.

Mnogošta sam pokušao, ništa ne ide. te preko control panela, pa preko mrežnih konekcija. NIšta ne ide, računar samo hoće dial up.

Šta da radim?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#38 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

bach wrote:U mom komšiluku ima jedna strana organizacija, firma šta li je. Svako jutro se tu parkira dosta Toyota Priusa, Nissan Murana, smartfonovi i laptopi u rukama.

Da ne bi koristili usluge naših srenjovjekovnih ISP- ova, ljudi imaju i svoj Hot spot.

Sve to hvata moja wirelles kartica, jačina signala -65 dB.

Ali valjda iz neznanja ili čega već ne mogu preko te mreže konektovati na internet. Mreža je unsecured, naravno.

Mnogošta sam pokušao, ništa ne ide. te preko control panela, pa preko mrežnih konekcija. NIšta ne ide, računar samo hoće dial up.

Šta da radim?

Podijeli sa rajom lokaciju :D :D :D :D Da provjerimo da li je do tvog racunara ili ima neka extra zastita.
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#39 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Borej »

amrica wrote:
bach wrote:U mom komšiluku ima jedna strana organizacija, firma šta li je. Svako jutro se tu parkira dosta Toyota Priusa, Nissan Murana, smartfonovi i laptopi u rukama.

Da ne bi koristili usluge naših srenjovjekovnih ISP- ova, ljudi imaju i svoj Hot spot.

Sve to hvata moja wirelles kartica, jačina signala -65 dB.

Ali valjda iz neznanja ili čega već ne mogu preko te mreže konektovati na internet. Mreža je unsecured, naravno.

Mnogošta sam pokušao, ništa ne ide. te preko control panela, pa preko mrežnih konekcija. NIšta ne ide, računar samo hoće dial up.

Šta da radim?

Podijeli sa rajom lokaciju :D :D :D :D Da provjerimo da li je do tvog racunara ili ima neka extra zastita.
po ovom najvjerovatnije se radi o zastiti putem mac adrese, vidis mrezu ali se ne mozes konektovat?
sve sto trebas je skontat samo jednu mac adresu i program a mac changer :D :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#40 Re: WiFi u Sarajevu

Post by bach »

Borej wrote:
amrica wrote:
bach wrote:U mom komšiluku ima jedna strana organizacija, firma šta li je. Svako jutro se tu parkira dosta Toyota Priusa, Nissan Murana, smartfonovi i laptopi u rukama.

Da ne bi koristili usluge naših srenjovjekovnih ISP- ova, ljudi imaju i svoj Hot spot.

Sve to hvata moja wirelles kartica, jačina signala -65 dB.

Ali valjda iz neznanja ili čega već ne mogu preko te mreže konektovati na internet. Mreža je unsecured, naravno.

Mnogošta sam pokušao, ništa ne ide. te preko control panela, pa preko mrežnih konekcija. NIšta ne ide, računar samo hoće dial up.

Šta da radim?

Podijeli sa rajom lokaciju :D :D :D :D Da provjerimo da li je do tvog racunara ili ima neka extra zastita.
po ovom najvjerovatnije se radi o zastiti putem mac adrese, vidis mrezu ali se ne mozes konektovat?
sve sto trebas je skontat samo jednu mac adresu i program a mac changer :D :D

Pa ima MAC Adresa uređaja koji šalje signal. SSID pa neko broj podugački, znam šta je to.

Gdje to trebam upisati?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#41 Re: WiFi u Sarajevu

Post by d2 »

amrica wrote:koliki je domet?
kontas stati na parking preko puta ? :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#42 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Morebitno, kad budem htjela amonimno da lupam po forumu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

U biti, pitanje koliki je domet je čisto informativno jer se nedavno nabavila laptop sa wireless, jos istrazujem cake (napr. zaboravila sam gdje mu se pali svjetalce za rad u mraku :roll: ), a to ukljucuje i mreze, ja oko kuce hvatam 2-3 unsecured, ali imaju max dvije zelene tarabice i nije dovoljno za konekciju.

A nije lose, kad si negdje u gradu i nesto ti treba, samo se parkiras "u dometu" :D :D :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#43 Re: WiFi u Sarajevu

Post by bach »

amrica wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Morebitno, kad budem htjela amonimno da lupam po forumu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

U biti, pitanje koliki je domet je čisto informativno jer se nedavno nabavila laptop sa wireless, jos istrazujem cake (napr. zaboravila sam gdje mu se pali svjetalce za rad u mraku :roll: ), a to ukljucuje i mreze, ja oko kuce hvatam 2-3 unsecured, ali imaju max dvije zelene tarabice i nije dovoljno za konekciju.

A nije lose, kad si negdje u gradu i nesto ti treba, samo se parkiras "u dometu" :D :D :D
Mislim da imaju četiri crte mreže.

Dakle znali neko kako da korisno upotrijebim svoje komšije?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#44 Re: WiFi u Sarajevu

Post by d2 »

amrica wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Morebitno, kad budem htjela amonimno da lupam po forumu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

U biti, pitanje koliki je domet je čisto informativno jer se nedavno nabavila laptop sa wireless, jos istrazujem cake (napr. zaboravila sam gdje mu se pali svjetalce za rad u mraku :roll: ), a to ukljucuje i mreze, ja oko kuce hvatam 2-3 unsecured, ali imaju max dvije zelene tarabice i nije dovoljno za konekciju.

A nije lose, kad si negdje u gradu i nesto ti treba, samo se parkiras "u dometu" :D :D :D
domet zavisi od mnogo cega, same kartice, antene, prepreka izmedju... ja hvatam preko 40 mreza od kojih mogu da koristim njih 5-6 medjutim to je rjesenje bas kad dogori posto su konekcije prilicno nestabilne, recimo wi fi ruter koji imam kod sebe u stanu mogu da hvatam sa drugog kraja stana ali vec iz haustora ne ide... uglavnom mala je sansa da ces se bas iz stana kaciti lijepo na neciju mrezu i surfati, trebao bi ti solidan signal - da si prekoputa ili jako blizu nekog hotspota
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#45 Re: WiFi u Sarajevu

Post by d2 »

bach wrote: Dakle znali neko kako da korisno upotrijebim svoje komšije?
tako sto se konektujes na njihov wifi ruter i koristis njihov internet
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#46 Re: WiFi u Sarajevu

Post by amrica »

Treba mi pomoc, vise njih, najmanje dvije :D

Prvo, popodne sam nosala laptop i nisam ga ugasila na shut down, nego samo zatvorila, mislila doci kuci za 15 min, staviti na punjenje i tad cu ga ugasiti... Ali nisam, nesto se zadrzala i kad sam ga "ustrujila", pise da sam vec 3-4 sata konektovana na jedan wireless koji je po katancem :? :? :? Nikad se nisam ni pokusala konektovati na to.

Ima li neko objasnjenje?



I drugo, sjedila sam u kaficu, konobar dao sifru, ukucala je i nista, po pola sata ide ona ikonica koja prebacuje lopticu od kompa do kompa, cak i pise da je conn ostvarena, ali nista se ne moze otvoriti... ili pise conn acquiring adress, a i na glavnoj listi konekcija daje opciju: dissconect, ali se conn ne moze ostvariti...

Da li je to do mene, do mog kompa, ili nesto trece...?

Priznajem, pocetnik sam u ovim shemama, pojma nemam.
ifbbpro
Posts: 490
Joined: 19/05/2006 00:13

#47 Re: WiFi u Sarajevu

Post by ifbbpro »

amrica wrote:
I drugo, sjedila sam u kaficu, konobar dao sifru, ukucala je i nista, po pola sata ide ona ikonica koja prebacuje lopticu od kompa do kompa, cak i pise da je conn ostvarena, ali nista se ne moze otvoriti... ili pise conn acquiring adress, a i na glavnoj listi konekcija daje opciju: dissconect, ali se conn ne moze ostvariti...

Da li je to do mene, do mog kompa, ili nesto trece...?

Priznajem, pocetnik sam u ovim shemama, pojma nemam.

Svaki hotspot bi trebao da nudi DHCP tj. da na WL routeru /AP-u isti bude ukljucen kako ne bi rucno morala ukucavati IP adrese i DNS server. Ili na routeru nije ukljucen DHCP ili ne radi kako treba, pa se ti uspijes nakaciti na WL mrezu ali ne mozes izaci na internet. Onda pitaj konobara ili nekoga koja je mreza odnosno gateway, DNS, ili prepisi od nekoga ko vec koristi i to je to.
Al zajebi taj hotspot ako nije ukljucen DHCP :)
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#48 Re: WiFi u Sarajevu

Post by d2 »

amrica wrote:Treba mi pomoc, vise njih, najmanje dvije :D

Prvo, popodne sam nosala laptop i nisam ga ugasila na shut down, nego samo zatvorila, mislila doci kuci za 15 min, staviti na punjenje i tad cu ga ugasiti... Ali nisam, nesto se zadrzala i kad sam ga "ustrujila", pise da sam vec 3-4 sata konektovana na jedan wireless koji je po katancem :? :? :? Nikad se nisam ni pokusala konektovati na to.

Ima li neko objasnjenje?

I drugo, sjedila sam u kaficu, konobar dao sifru, ukucala je i nista, po pola sata ide ona ikonica koja prebacuje lopticu od kompa do kompa, cak i pise da je conn ostvarena, ali nista se ne moze otvoriti... ili pise conn acquiring adress, a i na glavnoj listi konekcija daje opciju: dissconect, ali se conn ne moze ostvariti...

Da li je to do mene, do mog kompa, ili nesto trece...?

Priznajem, pocetnik sam u ovim shemama, pojma nemam.
desi se da ip adresu ne mozes dobiti ako je losa konekcija, lapaš pokazuje kao da je signal dobar i kao da se spojio na AP ali IPa nema nigdje...
ja se tada ili pomjerim (pomjeri se s mjesta pu pu pu :D) ili disejbliraj pa enabliraj wi fi dok ne dobijes IP
User avatar
Krigla_Sa
Posts: 667
Joined: 15/02/2006 11:48
Location: kuca poso poso kuca

#49 Re: WiFi u Sarajevu

Post by Krigla_Sa »

kafic SSH kod vranicinih nebodera,radi super.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#50 Re: WiFi u Sarajevu

Post by nosara »

Ima li sta dzabalesku na Alpachinu...? Jel' ko probao...? :D
Post Reply