Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
shuriken

#126 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by shuriken » 12/09/2008 08:55

lopta wrote:Protesti su prijeko potrebni ovom gradu, ali protesti ne samo protiv politicara iz jedne stranke ili protiv jedne stranke, nego protiv SVIH bez obzira na ime, prezime, stranku kojoj pripada, itd. dakle gradjanski, a ne politicki protesti.

to je oduvijek tako bilo, u pravilu
bilo je ekscesa i iznimki gdje su se prozivale stranke
ali iznimka potvrdjuje pravilo

naravno, mediji, ovisno o njihovoj orjentaciji, su proteste interpretirali onako kako njima odgovara

daj prijedloge, ili jos bolje organiziraj aktivnosti da protesti budu takvi kako ti mislis da trebaju biti

vedderedi

#127 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by vedderedi » 15/09/2008 12:22

Novo krivično djelo 16-godišnjaka kojem je izrečena mjera pojačanog nazora
Piše: H. ROVČANIN
15/09/08

Maloljetnik koji je zapalio staricu ponovo napao ženu

Sarajevska policija u subotu je uhapsila maloljetnog Roberta H. (1992), rođenog u Italiji, koji je široj javnosti poznat po stravičnom zločinu u sarajevskom naselju Hrasno, kada je zajedno sa Robertom M. (1993) iz Đakovice i Jetonom O. (1993) staricu Ljubicu Spasojević polio benzinom i zapalio.

Službenici Treće policijske uprave su pored Roberta H., uhapsili i Admira Bislimija (20), a njih dvojica se sumnjiče da su počinili tešku krađu na naročito opasan ili drzak način. Osumnjičeni su, prema informacijama iz policije, u subotu u Ulici Salke Lagumdžije, sarajevska općina Novi Grad, sa vrata M. B. ukrali zlatnu ogrlicu, nakon čega su pobjegli. Pored maloljetnika o kojem smo u više navrata pisali, policiji je odranije, po teškim krađama i razbojništvima, poznat i njegov saučesnik Bislimi.

Robert H. i Bislimi su nakon saslušanja u policiji predati sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, gdje su zadržani. Iz Tužilaštva nam potvrđeno da će biti saslušani danas, nakon čega će se odlučiti da li će za njih biti zatražen pritvor.

Sudija za maloljetnike sarajevskog Općinskog suda je krajem aprila, podsjećamo, Robertu H., i Robertu M., te Jetonu O. zbog ubistva Spasojevićeve izrekao odgojne mjere pojačanog nadzora organa socijalne zaštite. Oni su, kao što je poznato, sredinom januara sačekali staricu ispred haustora zgrade u Hrasnom, te je polili benzinom i zapalili. Nesretna žena je od zadobijenih povreda preminula u bolnici Koševo.

Image

Kantonalno tužilaštvo tada nije moglo zatražiti kaznu maloljetničkog zatvora jer su bili mlađi od 16 godina, a pojačane mjere nadzora su izrečene jer ne postoje ustanove za smještaj maloljetnih prestupnika tako da su se njih trojica krajem aprila našla na slobodi.

Da “pojačane“ mjere nemaju nikakvo pozitivno djelovanje, kako na ostale pa tako ni konkretno na Roberta H. on je sam dokazao vrlo brzo nakon što je pušten iz pritvora. Naime, Robert H. je već sredinom maja počinio prvi slijedeći prestup kada je u sarajevskom naselju Alipašino Polje napao ženu i strgnuo joj sa vrata zlatnu ogrlicu. Prethodno joj je pokušao oteti torbu, ali kada mu to nije pošlo za rukom, ukrao je nakit. I nakon tog napada je priveden, saslušan i kratko zadržan... A onda je nastavio po starom.

Isti slučaj je i sa Robertom M. koji je, nakon puštanja iz pritvora i izricanja pojačanog nazora u julu uhapšen zbog teške krađe i razbojništva.

http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=53

JThomas

#128 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by JThomas » 15/09/2008 12:45

prioriteti su nam u krasnom kurcu...

ima se za hiljadite tržne centre, džamije, ljetne bašte, a nema se za zatvore i domove gdje bi bacili ovakve :roll:

lopta

#129 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by lopta » 18/09/2008 14:45

JThomas wrote:prioriteti su nam u krasnom kurcu...ima se za hiljadite tržne centre, džamije, ljetne bašte, a nema se za zatvore i domove gdje bi bacili ovakve :roll:
Trzne centre, dzamije i ljetne baste ne otvara drzava/vlast/grad/opstina(koji su krivi za nepostojanje zatvora). Medjutim ono sto me vise brine je sljedece, govore da ne postoji ustanova za maloljetnike, a javlja se direktor Huma i kaze da kod njih ima prostora i da je to ustanova istog ili bar slicnog tipa i da je trenutno samo samo 8 ljudi. Pa ko je ovdje lud onda?!

amrica

#130 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by amrica » 18/09/2008 15:28

@lopta
Hum je nesto kao hotel sa malo zvjezdica, ustanova otvorenog tipa, tu klinci budu dok im odgovara, a onda put pod noge. Nema kontrole, nema cuvara, nema nikakve prisile. Postoje direktor, pedagog, psiholog (lupam, ne znam tacno ko sve, ali ima dovoljno zaposlenih) ali oni nemaju intrumente prisile, to nije zatvor ni u kom obliku. Usput, Hum se placa iz sredstava Ministarstva obrazovanja.
Prije par godina je maololjetnik ubio drugog upravo u tom Humu, i sta je bilo? Maloljetniku odredjen pojacan nadzor :lol: :lol: i to u iznajmljenom stanu koji se placao iz budzeta i sa posebnom ekipom soc radnika koji su ga trebali cuvati, a mali je svakih par noci uredno pljackao apoteke i kladionice....

A i na sam pomen mogucnosti preuredjenja Huma u zatvor za maloljetnike, susjedstvo najavljuje haos.

shuriken

#131 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by shuriken » 18/09/2008 17:56

ne kontam?
radije bi da im zgadija krade i ubija i otima mobitele po Humskoj
nego da je oko istih tih kriminalaca fina ograda, kamere, osiguranje, rasvjeta... ?

pricao mi je vlasnik plavog granapa da su mu hiljadu puta provalili

da se demobilisani borci sa Pofalica zaposle kao cuvari?
da se zaposle zanatlije na preuredjenju i odrzavanju?

mislim da nije niko pristupio tome kao projektu, najlaske je reci da su gradjani protiv

da se tajinom malom ne daj boze nesto desi, napravili bi zatvor za maloljetnike za mjesec dana nasred carsije
i ne bi smio niko zucnut

uvjek dobar gost

#132 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by uvjek dobar gost » 19/09/2008 15:59

Sutra sa početkom u 11.ooh ispred Katedrale će se održati simbolična ulična akcija pod nazivom šargarepa-mrkva...

U sklupu iste biće mali igrokaz i djeliti će se ljudima, da ne kažem građanima da se neko ne bi uvrijedio.. prigodni pokloni...

Sve u svemu vidimo se sutra !

P.S

Ovo nije protest, nisu demonstracije... ko god želi da se upozna sa građanima koji stoje iza svega ovoga neka nalete da pregrizemo koju mrkvu-šargarepu.... i da razmijenimo stavove i iskustva...

Živili
Last edited by uvjek dobar gost on 19/09/2008 18:54, edited 1 time in total.

konyan

#133 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by konyan » 19/09/2008 16:43

Građani ponovo u akciji!

Osim po ratu, zimskoj olimpijadi i jednom velikom fudbalskom klubu, Sarajevo se pamti i kao domaćin nekih od najvažnijih festivala u regionu. Svakog avgusta, oktobra i novembra naš grad promijeni svoj lik i njegovo uobičajeno sivilo zamijene sjaj i svjetla SFF-a, MESS-a i Jazz Fest-a. To prosvjetljenje se može porediti samo sa onim koje nam donose predizborne kampanje, kada sve pršti od čistoće, izgradnje, optimizma, i ljubaznosti administracije. Nevolja je što smo tog poleta lišeni u danima i godinama koje nisu predizborne.

Zbog navedenog predlažemo da se uvede jednogodišnji mandate na sve državne funkcije u Bosni i Hercegovini , jer je grijeh lišiti političare prilike da svake godine susretnu svoje birače, te se kroz predizbornu kampanju podsjete kome moraju polagati račune.

Građani Sarajeva će pružiti doprinos ovoj ideji pokretanjem festivala pod imenom "Abeceda Demokratije", gdje ćemo kroz prigodan program pokušati da i biračima i kandidatima damo detaljan uvid u sve mogućnosti koje pruža demokratija, a koje smo propustili da savladamo u proteklih 18 godina.

Počinjemo sutra, u 11:00 pred Sarajevskom Katedralom, a kako bi drugo već slovima "A" i "B". Ko ne dođe, neće dobiti jedinicu nego nulu! Ljekarska opravdanja niti roditeljske ispričnice se ne prihvataju.

kosmos

#134 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by kosmos » 19/09/2008 17:28

konyan wrote:Građani ponovo u akciji!

Osim po ratu, zimskoj olimpijadi i jednom velikom fudbalskom klubu, Sarajevo se pamti i kao domaćin nekih od najvažnijih festivala u regionu. Svakog avgusta, oktobra i novembra naš grad promijeni svoj lik i njegovo uobičajeno sivilo zamijene sjaj i svjetla SFF-a, MESS-a i Jazz Fest-a. To prosvjetljenje se može porediti samo sa onim koje nam donose predizborne kampanje, kada sve pršti od čistoće, izgradnje, optimizma, i ljubaznosti administracije. Nevolja je što smo tog poleta lišeni u danima i godinama koje nisu predizborne.

Zbog navedenog predlažemo da se uvede jednogodišnji mandate na sve državne funkcije u Bosni i Hercegovini , jer je grijeh lišiti političare prilike da svake godine susretnu svoje birače, te se kroz predizbornu kampanju podsjete kome moraju polagati račune.

Građani Sarajeva će pružiti doprinos ovoj ideji pokretanjem festivala pod imenom "Abeceda Demokratije", gdje ćemo kroz prigodan program pokušati da i biračima i kandidatima damo detaljan uvid u sve mogućnosti koje pruža demokratija, a koje smo propustili da savladamo u proteklih 18 godina.

Počinjemo sutra, u 11:00 pred Sarajevskom Katedralom, a kako bi drugo već slovima "A" i "B". Ko ne dođe, neće dobiti jedinicu nego nulu! Ljekarska opravdanja niti roditeljske ispričnice se ne prihvataju.

delightful

#135 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by delightful » 20/09/2008 00:35

konyan wrote:Građani ponovo u akciji!

amrica

#136 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by amrica » 20/09/2008 01:00

Vidimo se pred Katedralom u 11h, da jedemo mrkvice...

Energični leptir

#137 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 11:17

Ohooooo... evo nam opet naših dernek revolucionara. Malo kišnih dana i ponestalo vam razonode na godišnjim odmorima. Sve u svemu dosadno je, pa bi ste se ponovo malo igrali revolucije. Sve strukture vlasti drhte, uvjeren sam.
To prosvjetljenje se može porediti samo sa onim koje nam donose predizborne kampanje, kada sve pršti od čistoće, izgradnje, optimizma, i ljubaznosti administracije.
Optimizam, ljubaznost??? A, izvin'te dragi građani... jeste li vi malo ludi?
Izvrsna ideja. Neka se budžet svake godine muze za predizborne kampanje, a , a vi ćete svake godine besplatno upozorovati, jer ionako ne znate šta bi ste sa sobom. Kako bi ste i znali kada ste svu energiju iscrpili dokazujući maji i taji da ste fina djeca - i sada konačno postali neputujući performans.

Ab.. ab... ab.bbbuhahhahahahahahahh. Oprostite. Nisam se mogao suzdržati. Dakle ehm, ehm... khmmmm. Evo, ja ću reći da je to izvrsna ideja koja će u svakom slučaju pomoći građanima našega grada, a posebno djeci i mladima, da se upoznaju sa uzvišenim principima demokratskih vrijednosti, koje će značiti veliki korak u približavanju članstvu EU i evroatlanskim integracijama. Stoga će mase oduševljeno pohrliti vide performans koji će im promjeniti živote za 360 stepeni. Čestitam, čestitam. :dance:

fixer

#138 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by fixer » 20/09/2008 11:22

ja bi se postidio da sam napisao ovoliko texta, a nijednu pametnu nisam rekao :roll: .mozes ti to bolje, a i moras, zasto te placaju?

Energični leptir

#139 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 11:31

fixer wrote:ja bi se postidio da sam napisao ovoliko texta, a nijednu pametnu nisam rekao :roll: .mozes ti to bolje, a i moras, zasto te placaju?
Da, da... zavjera protiv revolucionarnog happeninga "Abeceda demokratije". U povjerenju, moji šefovi - maja i tajo su se us*ali kao nikad i zato su me delegirali ovdje u supertajnu misiju uništavanja njihovih najopasnijih neprijatelja - performera! :lol:

45cents

#140 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by 45cents » 20/09/2008 11:39

# EnergGLIHni lePir

a) Ne mogu se pare primati, a tako slabo kritikovati...moras nauciti da kritikujes argumentima
b) Sjedi kuci i suti - mozda dobijes novo radno mjesto, a ako se dokazes da si odan Stranci i Halki, mozda postanes diplomata
c) Nasilne metode ne vode ka vladavini prava i izgradnji demokratskih odnosa u drustvu (ako si svojim postom izrazio nezadovoljstvo nacinom komunikacije gradjana sa gradjanima i onima koji to nisu); Osim toga, cekamo te ustavne promjene koje ce donijeti nasi reformatori, pa je glupo dizati revolucije onako dzabe, kako i sam rece
d) Nacini kako se suti i trpi su bezbrojni i skoro neiscrpni....nije mi jasno zasto si nervozan?

fixer

#141 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by fixer » 20/09/2008 11:41

Energični leptir wrote:
fixer wrote:ja bi se postidio da sam napisao ovoliko texta, a nijednu pametnu nisam rekao :roll: .mozes ti to bolje, a i moras, zasto te placaju?
Da, da... zavjera protiv revolucionarnog happeninga "Abeceda demokratije". U povjerenju, moji šefovi - maja i tajo su se us*ali kao nikad i zato su me delegirali ovdje u supertajnu misiju uništavanja njihovih najopasnijih neprijatelja - performera! :lol:
niko nije rekao da postoji zavjera, samo sam rekao da sigurno postoji mnogo bolji nacin da se ismiju, obeshrabre, udare ti "jadni performeri". kad vec dolazis ovdje, ne dopusti da ti osobine tvojih sefova - koje si i ti nesvjesno preuzeo, skidaju krinku. izdase vas povrsnost, zaostalost u idejama, iskvarenost, demagogija i podsmjeh. promjeni ovo pa cemo misliti da si konstruktivan i dobronamjeran. ovako znamo da si - performer, samo placeni.

Energični leptir

#142 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 11:55

kad vec dolazis ovdje, ne dopusti da ti osobine tvojih sefova - koje si i ti nesvjesno preuzeo, skidaju krinku. izdase vas povrsnost, zaostalost u idejama, iskvarenost, demagogija i podsmjeh. promjeni ovo pa cemo misliti da si konstruktivan i dobronamjeran. ovako znamo da si - performer, samo placeni.
Izdaše NAS? Sad sam se i multiplicirao? "Zaostalost u idejama?" - kojim to idejama? "Iskvarenost" - etiketa bez ikakve osnove. U riječniku pogledaj šta znači demagogija. Ovo nije "podsmjeh" nego opravdano ismijavanje, odnosno smijanje kao što se smijem kada u "Life of Brian" gledam pripadnike "Peoples front of Judea". I još sebi pirdajete toliku *ebenu važnost da mislite da će nekoga plaćati da vam piše da ovako - bezmudno, besciljno, bez imena i prezimena, bez da se ikome zamjerite, nećete postići baš ništa osim svoga vrhunaravnog cilja - zabave. Nemam ništa protiv da se zabavljate, ali vlast tako nećete ni okrznuti.

fixer

#143 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by fixer » 20/09/2008 12:24

Energični leptir wrote:
kad vec dolazis ovdje, ne dopusti da ti osobine tvojih sefova - koje si i ti nesvjesno preuzeo, skidaju krinku. izdase vas povrsnost, zaostalost u idejama, iskvarenost, demagogija i podsmjeh. promjeni ovo pa cemo misliti da si konstruktivan i dobronamjeran. ovako znamo da si - performer, samo placeni.
Izdaše NAS? Sad sam se i multiplicirao? "Zaostalost u idejama?" - kojim to idejama? "Iskvarenost" - etiketa bez ikakve osnove. U riječniku pogledaj šta znači demagogija. Ovo nije "podsmjeh" nego opravdano ismijavanje, odnosno smijanje kao što se smijem kada u "Life of Brian" gledam pripadnike "Peoples front of Judea". I još sebi pirdajete toliku *ebenu važnost da mislite da će nekoga plaćati da vam piše da ovako - bezmudno, besciljno, bez imena i prezimena, bez da se ikome zamjerite, nećete postići baš ništa osim svoga vrhunaravnog cilja - zabave. Nemam ništa protiv da se zabavljate, ali vlast tako nećete ni okrznuti.
decko, ti si samo dio jedne cjeline koja u fazama dolazi na ovaj forum kako bi se nasrala. zbog toga sam napisao "vas", a ne "te". dalje, nabrojao sam osobine koje vas krase kao cjelinu... ti si prekratko srao da bi ja sve to o tebi samom mogao zakljuciti. ali to sve vazi za tvoje prijatelje.
da ne bi bio toliko pesimistican na ovom forumu, jer moderna kultura nije toliko blagonaklona prema pesimizmu, pronadji temu - ciscenje sarajevskih fasada i nahvali rad nadredjene ti. jbg, kad akcije ove grupice ljudi ne mogu nju okrznuti, onda iskoristi priliku koju ti pruzamo pa je ustolici za jos jedan period. ako akcija gradjana sarajeva sluzi samo radi zabave, onda guljenje sarajevskih fasada, po ne tako maloj cijeni, sigurno ima neku dublju vrijednost. barem ilustrira na koji nacin su nas sastrugali i oduzeli nam ono malo dostojanstva kojeg smo imali.

Energični leptir

#144 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 12:31

ako akcija gradjana sarajeva sluzi samo radi zabave, onda guljenje sarajevskih fasada, po ne tako maloj cijeni, sigurno ima neku dublju vrijednost. barem ilustrira na koji nacin su nas sastrugali i oduzeli nam ono malo dostojanstva kojeg smo imali.
I ti ćeš na sve to odgovoriti performansom? A, bi li ti bio spreman da ti ja sada dam kontakt pa da se nas dvojica nađemo i da lijepo ljudski porazgovaramo i da utvrdimo kako se TREBA, a ne kako se NE TREBA boriti protiv krvopija na vlasti? Da li bi pristao na neku moju sugestiju i pristao da zajedno sa mnom uradiš nešto što nije performans, "abeceda" i slične ngo beskorisne grozote? Ako hoćeš, ja sam uvijek spreman - ali da učestvujem u nebulozama neću.

fixer

#145 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by fixer » 20/09/2008 12:36

ne da sam ja bio spreman, nego su svi performeri bili spremni. bilo je poziva na sastanke. gdje si bio tad da dodjes i izneses svoje konstruktivne prijedloge? i ne, nisi dovoljno vrijedan da bi se samo nalazili zbog tebe. prati, bit ce jos poziva, pa dodji.

Energični leptir

#146 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 13:21

fixer wrote:ne da sam ja bio spreman, nego su svi performeri bili spremni. bilo je poziva na sastanke. gdje si bio tad da dodjes i izneses svoje konstruktivne prijedloge? i ne, nisi dovoljno vrijedan da bi se samo nalazili zbog tebe. prati, bit ce jos poziva, pa dodji.
Ti sastanci su sastanci "Nacionalnog fronta Judeje" iz Monty Pythona. To me ne zanima. Ako ćete uraditi nešto što nije bezmudno, prikriveno, "nenasilno", jebivjetrenje doći ću. Ako ćete nastaviti sa "abecedama" i drugim blesavštinama s kojima NISTE postigli svoje ciljeve - a to su ostavke - ako dakle i dalje namjeravate raditi tako da psotavljate uslove i ultimatume, a kad oni isteknu ne uradite ništa osim što nacrtate neku karikaturu - ja to neću. Ako će biti akcija koje će biti drugačije i privući pažnju medija i samim time motivirati stanovništvo i samim time zaista prepasti pokvarene garniture, to hoću. Performans i to milion puta bolji ću gledati kada počnu MESS i Sarajevska zima.

Haj zdrao.

kosmos

#147 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by kosmos » 20/09/2008 13:35

@Energični leptir , izvini ali ti ne razumijes sustinu isto kao i ovi despoti.

Energični leptir

#148 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by Energični leptir » 20/09/2008 14:45

kosmos wrote:@Energični leptir , izvini ali ti ne razumijes sustinu isto kao i ovi despoti.
A suština je?

amrica

#149 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by amrica » 20/09/2008 15:25

Image

amrica

#150 Re: Jasno i Glasno : Nastavimo dalje

Post by amrica » 20/09/2008 15:43

Image

Image

Image

Image