Dogovori za protest 13. 2.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#176

Post by mala-i »

Možda nešto ovog tipa:

Potaknuti posljednjim tragičnim događajima u Sarajevu, ali i širom Bosne i Hercegovine, mi, građani Sarajeva i drugih gradova ove države, okupljeni na forumu Sarajevo-x osjećamo potrebu da Vam se obratimo. Proteklih godina bili smo manje ili više nijemi svjedoci nesposobnosti i nespremnosti nadležnih institucija da rade na razvoju ove države, pri čemu prvenstveno mislimo na zaštitu građana od kriminala. Došlo je vrijeme da se to promijeni.

Konstruktivnom raspravom više desetina ljudi na ovom forumu došli smo do sljedećih zahtjeva za aktuelne vlasti:

Zahtjevi:
1) Nadlezni odgovorni da ODMAH podnesu ostavke; da se podnesu ostavke politički odgovornih ljudi na nivou Grada, Kantona, pa i Federacije. Ako smatraju da ne trebaju dati ostavke zbog zadnjih dešavanja u gradu jer, eto, smatraju da nisu oni nadležni za to, neka onda ukinu funkciju koja donosi samo prava na beneficije funkcionerske, a bez ikakve odgovornosti.

2) Gradnja centra za maloljetničku delikvenciju i institucije za rehabilitaciju i resocijalizaciju (uz promjenu kaznene politike)

3) Promjena kaznene politike koja je vezana za nelegalno držanje i posebno upotrebu vatrenog, ali i hladnog oružja, kao i promjena kaznene politike za remećenje javnog reda i mira; revizija dosad izdanih oružanih listova; žestoke represivne mjere za posjedovanje oružja bez dozvole.

4)Nalog Visokom sudskom i tužilačkom vijeću da izvrši sveobuhvatnu kontrolu rada sarajevskih općinskih, i kantonalnih tužilaštava i sudova; ukidanje vremenske amnestije na krivična djela.
Uvođenje,izdrzavanja kazni za roditelje kod teških zlodjela maloljetnika....ubistva, silovanja, teško zlostavljanje i nanošenje teskih ozljeda opasnih po život ili invalidnost; uvesti obavezne dugogodišnje kazne zatvora za napade na djecu i maloljetnike.; iskorstiti sve kapacitete da se na TERENU i u ZAKONU popravi sigurnosna situacija.

5) Veće ovlasti policiji Kantona Sarajevo

6) zaustavljanje gradnje stambenih, vjerskih i poslovnih objekata u gradskim parkovima i vraćanje parkova djeci Sarajeva

7) Adekvatna politika prema mladoj populaciji (sport, nauka, umjetnost i kultura da se ponude kao opcija i da se kreira konstruktivno trošenje slobodnog vremena mladih)

8 ) Sistem odgovornosti nadležnih, kreiranje djelotvornog sistema sankcionisanja prema neradnicima u organima vlasti (stručnost da bude glavni kriterij pri zapošljavanju, a ne podobnost)

9) Video nadzor u sredstvima javnog transporta

10) Bolja ulična rasvjeta i što manje mračnih kutaka

Dodajem:

11) Promjena obrazovne politike; još jednom preispitati podjelu predmeta u okviru devetogodišnjeg osnovnoškolskog obrazovanja – jasno definirati šta društvo očekuje da jedan učenik zna kada završi određene razred i to iz svakog predmeta ponaosob; povećati broj časova predmetima koji bi pomogli da učenici u školi uče o medijima (posebno tv-program i web); naglašavati kroz sve predmete važnost izgradnje civilnog i demokratskog društva te značaj ljudskih prava; povećati broj časova Tjelesnog i zdravstvenog odgoja

12) Do 2014. godine uvesti cjelodnevni boravak za sve učenike osnovnih škola. To podrazumijeva ulaganje novca u proširivanje i prilagođavanje školskih objekata takvom obliku nastave. Učenici bi tako veći dio svog dana bili u okvirima obrazovnog sistema čak i kad ne bi imali nastavu.

Da bismo tražili od vlasti ispunjenje ovih zahtjeva, trebamo i Vašu podršku. Stoga Vas pozivamo da nam se priključite na mirnim protestima ispred sarajevske Katedrale, u subotu, 16. februara 2008. godine, s početkom u 13 h.

Sad, ovo je grubi sketch, i zahtjeve treba doraditi, pa možda se može iskoristiti. Slali bismo ga gorepomenutim ljudima, novinarima, profesorima, muzičarima. Ja ću već od sutra početi da radim na listi, ako se za to odlučimo.

PS. Slobodni ste da ovo mijenjate po želji :D Odričem se autorskih prava. Sve za Domovinu. :D
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#177

Post by alica.k »

e pa eto, ovaj put moramo skontat nesto. i za nezaposlene, i za studente, i za penzionere...
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#178

Post by alica.k »

i ovo je jednostavno PREDUGO. nece ljudi da citaju, sta vam je...
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#179

Post by zmogi »

alica.k wrote:e pa eto, ovaj put moramo skontat nesto. i za nezaposlene, i za studente, i za penzionere...
a jeste li provali danasnju vijest da u PIO/MIO fondu nikad nije bilo vise para.Da ne bi i penzioneri dosli :x

kako su ljigavi i perfidni.

( ovo sam samo napisao da upotrijebim 'PERFIDNI' ) :D
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#180

Post by Pearl »

komi wrote:
Pearl wrote:
komi wrote:ajmo svi mi svršeni :D ponovno upisati neki faks indeksa radi

i onda krenuti u te prosvjede :D:D:D da bi bili uspješni kako neki vele

ps. dje su sad ti faking nezaposleni 8)
sjede kuci... imaju posla - valja pratiti demonstracije na TV-u.. :zzzz:

zbog tih nezaposlenih kod kuće ja ispadam budala jer kukam kako je teško
:x :x :x :x a vidim njima bome nije teško
kao i svaki put... ja ne znam da su i na jedan protest izasli...

@alica.k.. mislim da za nezaposlene ne treba nista skontati, jer njima nije tesko.. bar vecini nije...
Sunii
Posts: 57
Joined: 29/09/2007 20:01

#181

Post by Sunii »

i mi iz hadzica bismo vam se pridruzili, samo ne znam ima li iko osim mene:)
recite mozemo li vam kako pomocia, a da ne dolazimo.
Znate kako je kod privatnika, ako izostanes jedan dan to im je kao godina, pa ne bih bas htjela da izgubim ovo malo posla:)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14534
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#182

Post by DaysleepeR »

100 put

ljudi OGROMAN je uspjeh navesti gradonacelnicu ili premijera kantona na ostavku i za to nam treba vise od 10000 ljudi

manite se Brankovica on je federalni premijer, za njegovu smjenu mora da se digne i Sarajevo i Tuzla i Zenica i Mostar i Siroki Brijeg itd. itd.

Kad vec S. Silajdjic uzima sebi za pravo da odredjuje sta su pravi gradjani a sta ne zamislite sta bi Brankovic rekao?

"nemoze se samo iz Sarajeva traziti moja smjena"

dakle MANITE SE BRANKOVICA ZABOGA! - zasad
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#183

Post by mala-i »

alica.k wrote:i ovo je jednostavno PREDUGO. nece ljudi da citaju, sta vam je...
Ovo nije za dijeljenje po ulicama. Ovo je za slanje javnim ličnostima za koje želimo da podrže protest. A oni bi valda trebalo da čitaju...
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#184

Post by alica.k »

e to moze, ja reko za ljude. nece da citaju...ja sam maksimalno skratila ovaj tekst od prosli put.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#185

Post by Ridjobrki »

skojotovski wrote:

:thumbup: slazem se. ali sada slijedi tezi dio: valja pronaci ovih deset pametnih, lijepih, vitkih, ugodno popunjenih u kukovima, guzi i stomacicu.... :-)
Najlakša stvar za napraviti!!! Pa svi se manje više znate i naslućujete šta bi ko mogao uraditi. Znate i koliko je ko spreman za rad i kakvi su čiji stavovi i mogućnosti, to je sve očito onom ko prati ovaj forum! Vjerujte da ljude sa foruma bolje poznajete od nekih ljudi s kojima svaki dan pijete kafu.

Nikog od vas ne vode loše namjere, dignite glavu i isprsite se. Recite ono što govorite sami sebi u gradu dok gledate dnevnike. Sad imate šansu da kažete glasno ono šta hoćete pred ljudima koji misle isto što i vi!!!

Koliko ste puta rekli sebi "e da mi je da mu ja kažem..."? SAD IMATE ŠANSU KOJU NE BISTE TREBALI PROPUSTITI!!!

Među vama ima puno dobrih ljudi sa liderskim kvalitetama i ambicijama koji bi mogli dobro raditi u timu. Haj'mo ih u vatru sada!!! Bolji ste, sposobniji i pametniji od onih kojima se suprotstavljate, ali imate problem što se pred tim čobanima povlačite u sjenu! Nemojte se stidjeti svojih sposobnosti i svog znanja. Imate puno toga toga pametnog za reći i šansu da to kažete!

Nemojte se stidjeti staviti na čelo toga, dosta su se pametni ustručavali... To nas je ovdje i dovelo. Dogovorite se i naprijed!
maleno7
Posts: 23
Joined: 11/02/2008 19:05

#186

Post by maleno7 »

pjer zalica je bio u subotu,saljite ovim nasim jadnim glumcima,pjevacima bice sretni da se negdje pojave
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#187

Post by mala-i »

alica.k wrote:e to moze, ja reko za ljude. nece da citaju...ja sam maksimalno skratila ovaj tekst od prosli put.
Da, za ljude treba kratko, ali efektno. Po mogućnosti sa slikom. Tipa onih što je radio Daysleeper.
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#188

Post by zmogi »

mala-i wrote:
alica.k wrote:i ovo je jednostavno PREDUGO. nece ljudi da citaju, sta vam je...
Ovo nije za dijeljenje po ulicama. Ovo je za slanje javnim ličnostima za koje želimo da podrže protest. A oni bi valda trebalo da čitaju...
upravo tako. Saljite mailove poznatih licnosti, pa da sastavimo listu.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14534
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#189

Post by DaysleepeR »

ja sam danas vidio da je Grebo bio

on je stari 68-aš čak je bio hapšen radi organizvoanja tih protesta

koliko sam vidio ibretio se kad je počelo lupanje

svejedno treba čovjeka zvati, ako ništa nije politički uključen nigdje, nije kompromitovan, ima iskustvo

neka bude savjetnik šta i kako raditi
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#190

Post by skojotovski »

Ridjobrki wrote:
skojotovski wrote:

:thumbup: slazem se. ali sada slijedi tezi dio: valja pronaci ovih deset pametnih, lijepih, vitkih, ugodno popunjenih u kukovima, guzi i stomacicu.... :-)
Najlakša stvar za napraviti!!! Pa svi se manje više znate i naslućujete šta bi ko mogao uraditi. Znate i koliko je ko spreman za rad i kakvi su čiji stavovi i mogućnosti, to je sve očito onom ko prati ovaj forum! Vjerujte da ljude sa foruma bolje poznajete od nekih ljudi s kojima svaki dan pijete kafu.

Nikog od vas ne vode loše namjere, dignite glavu i isprsite se. Recite ono što govorite sami sebi u gradu dok gledate dnevnike. Sad imate šansu da kažete glasno ono šta hoćete pred ljudima koji misle isto što i vi!!!

Koliko ste puta rekli sebi "e da mi je da mu ja kažem..."? SAD IMATE ŠANSU KOJU NE BISTE TREBALI PROPUSTITI!!!

Među vama ima puno dobrih ljudi sa liderskim kvalitetama i ambicijama koji bi mogli dobro raditi u timu. Haj'mo ih u vatru sada!!! Bolji ste, sposobniji i pametniji od onih kojima se suprotstavljate, ali imate problem što se pred tim čobanima povlačite u sjenu! Nemojte se stidjeti svojih sposobnosti i svog znanja. Imate puno toga toga pametnog za reći i šansu da to kažete!

Nemojte se stidjeti staviti na čelo toga, dosta su se pametni ustručavali... To nas je ovdje i dovelo. Dogovorite se i naprijed!
Predsjednice, jes' to ti?
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#191

Post by mala-i »

DaysleepeR wrote:ja sam danas vidio da je Grebo bio

on je stari 68-aš čak je bio hapšen radi organizvoanja tih protesta

koliko sam vidio ibretio se kad je počelo lupanje

svejedno treba čovjeka zvati, ako ništa nije politički uključen nigdje, nije kompromitovan, ima iskustvo

neka bude savjetnik šta i kako raditi
Mislim da sam vidjela i Nerzuka Ćurka.
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#192

Post by zmogi »

mene strah da nas ridjobrki ne ložicka malo, a ?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#193

Post by alica.k »

zmogi wrote:mene strah da nas ridjobrki ne ložicka malo, a ?
covjek pametno prica.
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#194

Post by zmogi »

alica.k wrote:
zmogi wrote:mene strah da nas ridjobrki ne ložicka malo, a ?
covjek pametno prica.
ma slazem se ali mi malo previse dobro zvuci pa zato....
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#195

Post by alica.k »

uglavnom ljudi, jel se zna gdje to u subotu il cete jos kontati? pred katedralom?

edit: meni nekako simbolicnije da bude pred vjecnom vatrom, al opet....
Last edited by alica.k on 14/02/2008 00:56, edited 1 time in total.
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#196

Post by skojotovski »

zmogi wrote:
alica.k wrote:
zmogi wrote:mene strah da nas ridjobrki ne ložicka malo, a ?
covjek pametno prica.
ma slazem se ali mi malo previse dobro zvuci pa zato....
ma, nesto mi na zeljkana "tukne"
Sunii
Posts: 57
Joined: 29/09/2007 20:01

#197

Post by Sunii »

reko' mi iz hadzica.....:)
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#198

Post by skojotovski »

ja, ja...vi, vi iz hadzica cete pokloniti zunovnicu za ovu malu bagru. za pocetak :D
Sunii
Posts: 57
Joined: 29/09/2007 20:01

#199

Post by Sunii »

pitamo se o tome k'o sto se i vi u gradu pitate. zasto bas nama ovo da se desi.
a ne, ozbiljno, evo citam ovaj post i pravo sam nabrijana da se sta odradi a malo bereketa u vremenu:(
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#200

Post by Ridjobrki »

zmogi wrote:mene strah da nas ridjobrki ne ložicka malo, a ?
Ma kakva ložiona, pa pogledajte šta ste napravili!!! Ne sumnjajte u sebe, ovo je velika stvar - najveće "dešavanje naroda" u Sa nakon rata. Ovo su rijetki momenti kad se i ja osjećam onu trunku građanskog ponosa koju su skoro zatukli u nama sistematski nas ubijajući u pojam. To je jedina naznaka nekog sistema u ovoj državi: zatupljivanje nas građana.

Pa S.Silajdžić ovo naziva PODRIVANJEM SISTEMA!!! Koji sistem, ljudi moji...
Dobro reče Pećanac: da bi se sistem podrivao trebao bi najprije postojati.

Cilj cijele priča i jeste uspostava sistema!
Post Reply