Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

ObiVan

#26 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by ObiVan » 05/06/2008 12:03

Mrzim, volim, mrzim, volim i tako naizmjenicno? Osjecam se sretnim sto ne mislim tako. Naravno da postoji milijardu pojava, stvari i ne znam ti cega, sto ne da mrzim, nego i prezirem, ne podnosim, i sta jos ne. Postoji milion stvari koji me nekad tjeraju na amok, gdje pocinjem ne samo da sumnjam u neke sustinske vrijednosti ljudi, drustva, uma i razuma. Medjutim u cemu je problem? Problem nije u nekome trecem, u onome ko je dosao, onome ko je otisao. To su po meni inace divni fenomeni razmisljanja. Tipa nije Sarajevo ono sto je bilo jer su ti i ti dosli, a ne moze ni biti jer su ti i ti otisli. Mislim da je to jedan usrani supljak koji samo moze da zasiti maloumne infantilne kompleksase bez uvida u bilo sta. Na taj nacin se samo opravdava licna pasivnost i ravnodusnost, jer se eto kao opravdano pokazuje i dokazuje da je neko treci kriv sto nekome nije lijepo. Postoji i previse ljudi kojima nije lijepo, koji se bore za minimalnu egzistenciju, njih necu da uzimam u ovu grupu, ali njima i nije neki problem sto su ovi dosli, oni otisli, niti ih se ova prica treba uopste da tice. Problem pasivnosti u Sarajevu je i patoloske ravnodusnosti. Zasto je strancima interesantno i egzoticno koliko puta i koliko dugo se kod nas kafe ispijaju. Da ih pijemo duze i vise od mediteranske populacije, koja zivi od turizma. Da kada ides gradom da imas masovno omladine koja satima i satima pegla i stolice i guzice. Egzoticno je jer u kapitalistickoj zemlji i zemlji tranzicije to i nije bas neki metod koji te vodi prema gore, nego te u najboljem slucaju drzi da skroz ne potones. Sta mi to smeta u Sarajevu? Mogao bih ici redom i nabrajati i u svakom i svacemu naci nesto sto potrebuje hitno mijenjanje. Jesam li i ja za nekoga to nesto ili neko koga treba mijenjati? Ne, nije u tome fol. Fol je jednostavan, jer da recimo za vikend mozes samo da sretnes 10-20 pametnih ljudi da setaju bjelasnicom, jer je mentalni sklop toliko razvijen, da ljudi vole da se naguraju u bastu duz i poprijeko Ferhadije i da parodiraju, neki guzicama, neki necim drugim. Te da pricaju kako eto samo par guzonja ima koji prave apartmane gore na Bjelasnici, te ih eto to sprijecava da idu gore. Opet krivica treceg. Da kukaju kako u gradu nema nista, da je sve odron i sl. A koliko nas to umire od gladi za kulturom? Ko to puni Narodno pozoriste i ko brine o imalo bilo kakve kulture u razvoju. Sta mi sirimo dalje i sta pokazujemo? Od toliko raje ne moze na jednoj humanitarnoj utakmici, gdje je karta 1KM, se ne moze da skupi vise od 15 000 ljudi. Pa kolika je ogorcenost i nezadovoljstvo trebalo ej da bude bar toliko ispred stadiona. Ali sta? Ode se fino na kafu, ceremonijalno peglanje guzice i uma i razuma, da bi se doslo do sumornih zakljucaka. Ma ne smeta meni niko i nista. Nisam ni lud ni budala sto volim svoj grad. Nema mozda mojih starih kafica, nema mi nekih dragih ljudi, nema ovoga onoga, ali ljudi, pa ima meni mene i nadam se dovoljno sposobnosti da nadjem sebe i ono sto me ispunjava u tom gradu. Ako osjecam potrebu pokusati cu da pokrenem bar najgluplju inicijativu da se nesto promijeni. Ako fakat osjecam potrebu, imam super ideju, pa nekako cu pokusati da odem do "mame" ili "taje" pa da svom svojom sposobnoscu da probam da eto nesto uradim, makar to bilo uvodjenje titaniumskih klupa na Vilsonovom. Ako ne uspijem znam da sam nesto trznuo, da sam pokusao, ako to uradi 100 ljudi, imamo 100 trzaja, onda dodje do turbulencije, pa nesto se na kraju rodi. A ne da dodjem i kazem kako su nam filmovi sranje, kako nemamo ovo, nemamo ono. Svasta ima u i oko Sarajevo Film Festivala, ali mogu reci da u tih 10 dana se u Sarajevu osjeti znatna razlika, a ponajmanje jer je na kafu dosao Nick Nolte ili neko deseti, nego jer se nesto radi. Jednako je i sa drugim stvarima. Zamislite da imamo 5 slicnih manifestacija. Nije nista crno u Sarajevu, ako je onda je u nama pojedincima. Sve do trenutka dok ne prestanemo da trazimo krivicu treceg, dok ne pokrenemo licno inicijativu prvo za sebe, pa onda mozda i za druge, cemo biti osudjeni da zivimo na margini agonije, te da se tjesimo nostalgijom. I za kraj prost primjer. Svi imamo neku svoju raju, svi se nesto krevelje, te stres, te ovo ono. Uvijek se neko nadje pa nesto organizuje, od izleta, rostlja, okupljanja ili ne znam ti cega, ali ono bez povoda, ne mora biti svadba ili ne znam ti sta. I kada se tako sjedne vecina se krene pitati sto mi ovo vako ne radimo cesce, otkad nismo vako nako. Zasto? Pa zato sto sam nisi pokrenuo nego cekas nekog treceg. Uzmi stvar u svoje ruke, ma sta to znacilo.

uvjek dobar gost

#27 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by uvjek dobar gost » 05/06/2008 12:05

Ovaj grad je za mene nešto posebno, kad god iz njega odem jedva čekam da se u isti vratim.. no opet toliko stvari u njemu me nervira, ali ne on sam.. nego ljudi , cijela jedna populacija koja je naselila ovu kotlinu, a da nema trunke poštovanja prema samo gradu njegovoj istoriji... i njegovoj okolini... oni me nerviraju, ta jedna agresivna populacija koja je ničim zaslužna sada zaposjela ulice Sarajeva....
Grad sam je toliko snažan i jak... ali mi samo toliko sjebani i neodlučni, toliko sebični i nezainteresovani... no da za sve ne snosimo sami krivicu jer riba smrdi od glave..., ova glava koja kod nas smrdi.. trula je već.. tako da pod hitno odrezati je treba... a svako od nas sa druge strane mora shvatiti da je do nnjega ili nje isto tako... nama treba evolucija u rezonovanju pojedinca..
Što se tiče istorije ovog grada..... dva velika demografska pomjeranja su kriva i zaslužna u isto vrijeme za mnogo stvari...

Kjajević Majko

#28 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Kjajević Majko » 05/06/2008 12:11

ObiVan :thumbup: Uvjek dobar gost, baš tako, tek kad si zadovoljan sobom možeš biti i okolinom. :thumbup:
Svaki grad i njegovi stanovnici nose i loše i dobre stvari u sebi, sve zavisi šta ti vidiš.

chuchumbamayumbe

#29 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 05/06/2008 12:14

Kjajević Majko wrote:Zaredale se iste teme o Sarajevu u zadnje vrijeme ... :-)
I opet isto pročitaš, seljakluk, krkanluk, papanluk i ono što je najbolje dođe na kraju. Ponašat se prema papku papanski, treba im jebavati majku i sl. Kako će se išta promijeniti kad samo upirete prstom umjesto da počnete od sebe?
Ja nisam jedan od njih i ja sam svjestan svog ponasanja u okruzenju u kojem zivim i znam kako bih trebao da se ponasam i sta da radim.
Dakle, iskreno da ti kazem, ja sebi nemam sta da prigovorim niti bilo ko ko se normalno ponasa, radi i zivi u ovome gradu, meni nema sta da prigovori.
Opet da kazem, nema razloga da pocinjem od sebe jer nisam ja seljacina, krkan, papan i sve ostalo sto ide uz to.
Osim ako bi za mene bilo najbolje da prihvatim da su ovi gore atributi upravo ti kojima bih se ja trebao ponositi i ziviti za seljakluk, krkanluk i papanijadu...? E u tom slucaju se slazem da je do mene.

Black swan

#30 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Black swan » 05/06/2008 12:18

Kjajević Majko wrote:Zaredale se iste teme o Sarajevu u zadnje vrijeme ... :-)
I opet isto pročitaš, seljakluk, krkanluk, papanluk i ono što je najbolje dođe na kraju. Ponašat se prema papku papanski, treba im jebavati majku i sl. Kako će se išta promijeniti kad samo upirete prstom umjesto da počnete od sebe?

evo ... primjer... žalim se ja vozaču grasa što je stopirao trolejbus da gleda penale finala lige prvaka

masem rukama nista, pokazujem znakove da zurim molim sklapam ruke i nista

izadjem iz vozila malo kresnem svetinje i odmah pokrene vozilo

očito je da samo to razumiju

i ja im kažem svi ste isti
a on kaže nismo
ima nas i gorih :D

e jebat će vas komi na svakom koraku vašim oružjem

nisam ja rekao budi budala prema budali a kultura prema kulturi

nego bukovski ja mislim :D pametan neki čovek

ahuseino

#31 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by ahuseino » 05/06/2008 15:38

chuchumbamayumbe wrote:Ljudi ba, sta vam je...
Sta ste svi toliko sentimentalni i vezani za Sarajevo, osim sto tu zivite?
Pa, nije mi majka ili sestra da ga toliko volim. Top je samo jedan grad, pored hiljada drugih gradova...
Ko ima sansu da ode trbuhom za kruhom, ko smatra da ide na bolje, da ce negdje moci izgraditi bolju buducnost, ko smatra da ovdje vise nema mjesta za normalne ljude, kome se sve ovo zgadilo ( a ko moze da ide), neka ide, ja bih prvi sutra otisao da mogu i da imam gdje.
Negdje gdje ce moja djeca rasti u sigurnijem i normalnijem okruzenju, gdje me nece jebavati u zivotu zbog imena i prezimena, negdje gdje cu mocu djetetu sutra kupiti tene i poslati ih na ekskurziju, negdje gdje ih narkomani nece sretati na ulici i ubijati zbog cenera, gdje drotovi drugacije izgledaju i rade, gdje nema toliko seljacina i primitivaca, gdje me teta sa shaltera ne gleda ko sto tele gleda u sarena vrata, itd.
Puno je vise razloga za otici nego za ostati, naravno ako neko ima mjesto za otici.
A ako nemate i ne mozete otici, jbga, mozemo uvijek popiti kafu negdje u jebenom gradu, i mrmljati kroz brkove i jebavati papcima majku, i tako svaki dan...
:thumbup:

Kjajević Majko

#32 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Kjajević Majko » 06/06/2008 11:12

chuchumbamayumbe wrote:Ja nisam jedan od njih i ja sam svjestan svog ponasanja u okruzenju u kojem zivim i znam kako bih trebao da se ponasam i sta da radim.
Dakle, iskreno da ti kazem, ja sebi nemam sta da prigovorim niti bilo ko ko se normalno ponasa, radi i zivi u ovome gradu, meni nema sta da prigovori.
Opet da kazem, nema razloga da pocinjem od sebe jer nisam ja seljacina, krkan, papan i sve ostalo sto ide uz to.
Osim ako bi za mene bilo najbolje da prihvatim da su ovi gore atributi upravo ti kojima bih se ja trebao ponositi i ziviti za seljakluk, krkanluk i papanijadu...? E u tom slucaju se slazem da je do mene.
Nadam se da ne primjećuješ samo takve stvari jer iz postova zvuči da je tako. Ima se štošta bolje za vidjeti i doživiti i u ovom gradu. :) I nisam mislio da počneš od sebe u smislu "Jesam li ja seljak, papak.." nego u smislu šta ti konkretno smeta i zašto ti tačno to smeta, u kojim situacijama, može li se to izbjeći? :)
Misliš da je negdje vani bolja okolina? Bilo gdje vani si Bosanac (ako znaju gdje je BiH), Istočni Europljanin koji je niža vrsta od njih. Ako se snađeš može ti materijalno biti bolji život, ali si i dalje odvojen od sebe jer ti sve drugačije smeta. Ako ti ne prihvatiš nekoga neće ni on tebe. A kad nekoga prihvatiš takav kakav jeste, tek onda i on može nešto naučiti od tebe. :thumbup:

chuchumbamayumbe

#33 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 06/06/2008 13:23

Kjajević Majko wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ja nisam jedan od njih i ja sam svjestan svog ponasanja u okruzenju u kojem zivim i znam kako bih trebao da se ponasam i sta da radim.
Nadam se da ne primjećuješ samo takve stvari jer iz postova zvuči da je tako. Ima se štošta bolje za vidjeti i doživiti i u ovom gradu. :) I nisam mislio da počneš od sebe u smislu "Jesam li ja seljak, papak.." nego u smislu šta ti konkretno smeta i zašto ti tačno to smeta, u kojim situacijama, može li se to izbjeći? :)
Misliš da je negdje vani bolja okolina? Bilo gdje vani si Bosanac (ako znaju gdje je BiH), Istočni Europljanin koji je niža vrsta od njih. Ako se snađeš može ti materijalno biti bolji život, ali si i dalje odvojen od sebe jer ti sve drugačije smeta. Ako ti ne prihvatiš nekoga neće ni on tebe. A kad nekoga prihvatiš takav kakav jeste, tek onda i on može nešto naučiti od tebe. :thumbup:
Drug moj...
Ima dosta dobrih i lijepih stvari za vidjeti u ovom gradu, ali to nije tema. Tema je Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu.
Dakle, krecem od te teze i ona je apsolutno tacna, a to zna svako ko je ovdje proveo odredjeni dio svog zivota, pogotovu prije rata.
Ne kazem da je u Sarajevu najgore, ali nije ni dobro i daleko je od toga...svake godine je sve gore i gore...u svakom pogledu.
Bio sam i ja stranac u tudjem gradu pa nisam klao kurbane ispod balkona u naselju, niti sam napasao kravicu u parku, a kamoli da sam pustao glasnu muziku kada za to nije vrijeme ili da sam bacao kesu sa smechem preko prozora, samo zato sto sam tako navikao u svom selu.
Dakle, nastojao sam se prilagoditi okolini i okruzenju u kojemu sam zivio, a nisam nastojao da taj grad prilagodim sebi i svojim papanskim i primitivnim potrebama.
Meni ne smeta sve drugacije, dapace, u zapadnom dijelu Njemacke mi je okruzenje savrseno ogovaralo, nema papanluka i belaja, kultura, zna se ko pije a ko placa i sada bih tamo potpisao da provedem ostatak svog zivota, samo kada bih mogao.
Dakle, kreces od pogresne pretpostavke, od pretpostavke da meni smeta sve sto je drugacije.
Grijesis.
Ja sam prihvatio njihovu kulturu na nacin na koji sam mogao u tom trenutku, ali i zadrzao neke svoje obicaje koje nisam pokusavao da nametnem nikome, niti su bilo kome smetali.

A ovi danasnji papci, krkani, seljacine i kabadahije su okupirali Sarajevo, namecu svoje ponasanje kao normu i normalu, a sve sto je njima strano (tipa civiliziranost, ponasanje u saobracaju, ponasanje uopste, moral) ne prihvataju i to je njima nesto apsolutno strano.
Imam bezbroj drugova koji nisu sarajlije ali zive ovdje i mogli bi biti uzor cak i mnogim rodjenim sarajlijama, ali vecina onih koji su po crnim hronikama i zbog kojih jedemo svoje dzigere i jebemo sebi majku sto nas je ovdje rodila, vecina njih nije rodjena niti je zivjela u Sarajevu, niti se znaju ponasati normalno u ovakvom okruzenju.
Njima bi bilo najbolje da ih je kako poslati na DIvlji Zapad, pa da se igraju kauboja i indijanaca, da lijece svoje komplekse malogradjanstine i nize vrijednosti, a da nas normalne i postene ljude popuste od svojih papanluka i seljakluka.

king kong

#34 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by king kong » 06/06/2008 14:36

kao što napisah dosad više puta...Sarajevo - grad lažnog morala, šunda i kiča....

...i bez obzira na sve, tu sam gdje sam, volim ga zbog svega što je nekad bio i živim u nadi da će opet nekad biti barem približno ono staro Sarajevo...a do tad...

nosim ga u srcu, a ispoljavam ga svojim ponašanjem:

1. ne idem u kafane, restorane i ostala mjesta masovnog okupljanja gdje se sluša turbo folk i novonastala sranja, većinom iz nama "drage" susjedne zemlje...

2. ne bacam smeće (osim u kante i kontejnere)

3. slušam muziku iz starih dobrih vremena, kako stranu tako i domaću (uz poneki izuzetak urbane muzike iz novonastalog perioda)

4. ukoliko se odlučim na neki izlet (Vrelo Bosne ili slično) svoje smeće obavezno nosim sa sobom, do najbližeg kontejnera

5. trudim se da se obrazujem na razne načine, što kroz kurseve stranih jezika, što kroz razne doedukacije, koliko god je to u mojoj finansijskoj moći

6. posjećujem koncerte svake grupe ili umjetnika koji se predomisli iz nekog razloga pa dođe da nas posjeti i održi koncert, a usput probam da nagovorim što više poznanika i prijatelja da idu sa mnom kako bi mjesto održavanja koncerta bilo relativno popunjeno

7. ne galamim ulicom, ne pljujem po pločniku, uredno stanem sa strane kad razgovaram na telefon

8. ne parkiram na zelenu površinu, ne slušam preglasnu muziku, ne jurcam po gradu (mada bih mogao s obzirom na broj KW-a i ccm-a)

9. ne vozim motor, a i kad bih ga vozio, sigurno ne bih to činio na način na koji to čini 90% "motorista" u ovom gradu

10. pomažem starije i nemoćne osobe (ne organizovano prosjačenje)

11. ne posjećujem radnje u kojima se prodaju stvari (odjevni predmeti, cipele....) vrijednosti preko 250 km, ne zato što ne mogu kupiti (hvala Bogu pa imam dosta posla), nego zato što su te stvari postale ono najbitnije, mjerilo nekog "standarda" i "elite", nepismenih i bahatih ljudi, koji misle da će kupnjom tih stvari steći status (nažalost sad je tako)...status kod njima sličnih...ali ne kod mene...biti gospođa/gospodin, to se ne kupuje, to se nosi u sebi, s tim si rođen...tu ti pare ne pomažu...

12. u širokom luku zaobilazim centar šunda i kiča, ulicu nazvanu po biskupu đakovačko-bosanskom i srijemskom, "popularno" nazvanim "Štrosma" što me nevjerovatno nervira i asocira na ono seljačko skraćivanje riječi (sa produženim samoglasnicima) poput pljeskavica-pljeska...

13. učestvujem u raznim (smislenim) manifestacijama poput ove zadnje na Koševu i trudim se da pomognem na razne načine, što verbalnom propagandom, što direktnim akcijama....

14. na razne načine pokušavam pomoći turistima iz raznih krajeva svijeta koji se odluče doći u naš grad, kako bi im boravak ovdje bio što ugodniji

15. ne dam da neko ružno priča o ovom gradu...

...i još mnogo toga, što mi pomaže da se adekvatno ponašam i u bilo kojem drugom europskom gradu, ne ostavljajući utisak da dolazim iz jedne, za njihove pojmove, siromašne zemlje...

ne morate se složiti sa svim, ali sa većinom hoćete sigurno...najvažnije je svojim ponašanjem i kulturom pokazati i prikazati pojam urbanog stanovnika...razlikovati se...radi lične satisfakcije...a ostalo će isplivati samo od sebe...

...i svaka čast svakom ko i bez obzira na to što nije rođen ovdje, prihvata stari dobri Sarajevski duh i živi ga :thumbup:

Image

malo smijeha

http://www.youtube.com/watch?v=hKGW6_uhE0k

exliberal

#35 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by exliberal » 06/06/2008 20:46

znate sta
prezivio sam rat u sarajevu i ispalio sam se 98...ono rekoh ajde da probam ko i svi
sad svaki put kad se vracam/dolazim u posjetu (posto se vratit necu) igra mi u stomaku...sjecam se starog sarajeva i kako je nekda bilo i to traje tako jedno dan dva. Poslije me uhvati ljutnja kad vidim sta se desava, koji je stepen nekulture i primitivizma ( i medju sarajevskom "rajom" a i medju "novodoslim) da bi na kraju otisao tuzan jer svatim da se sarajevo mjenja nagore i da ja tu nemogu nista da uradim...i tako se ponavlja prica svake godine....dodji da obidjes familiju , da se odmoris, popravis kucu ....da popunis baterije a nakraju se vratis sjeban.
Ove godine sam odlucio necu dolazit dole....radije cu dovest familiju u ovu daljinu a ja cu negdje juzno na odmor....

water

#36 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by water » 06/06/2008 21:01

Pa, nije mi majka ili sestra da ga toliko volim. Top je samo jedan grad, pored hiljada drugih gradova...
Ko ima sansu da ode trbuhom za kruhom, ko smatra da ide na bolje, da ce negdje moci izgraditi bolju buducnost, ko smatra da ovdje vise nema mjesta za normalne ljude, kome se sve ovo zgadilo ( a ko moze da ide), neka ide, ja bih prvi sutra otisao da mogu i da imam gdje.
Negdje gdje ce moja djeca rasti u sigurnijem i normalnijem okruzenju, gdje me nece jebavati u zivotu zbog imena i prezimena, negdje gdje cu mocu djetetu sutra kupiti tene i poslati ih na ekskurziju, negdje gdje ih narkomani nece sretati na ulici i ubijati zbog cenera, gdje drotovi drugacije izgledaju i rade, gdje nema toliko seljacina i primitivaca, gdje me teta sa shaltera ne gleda ko sto tele gleda u sarena vrata, itd.
Puno je vise razloga za otici nego za ostati, naravno ako neko ima mjesto za otici.
A ako nemate i ne mozete otici, jbga, mozemo uvijek popiti kafu negdje u jebenom gradu, i mrmljati kroz brkove i jebavati papcima majku, i tako svaki dan...
Pittsburgh, PA

nesto mi pade na pamet svako malo neko spominje saltere i portire: ja se ne sjecam kad sam zadnji put u zivotu vidio salter ili portira; ne bih dapomislite da se blamiram, ali stvarno pitam: Sta se to jos radi na salterima?

chuchumbamayumbe

#37 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 07/06/2008 11:34

water wrote:
Pittsburgh, PA

nesto mi pade na pamet svako malo neko spominje saltere i portire: ja se ne sjecam kad sam zadnji put u zivotu vidio salter ili portira; ne bih dapomislite da se blamiram, ali stvarno pitam: Sta se to jos radi na salterima?
Placa se voda, struja, telefon, komunalne usluge, podize se novac na banci...

Šeherzada
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#38 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Šeherzada » 07/06/2008 11:49

d2 wrote:stari, sto vise ljudi odavde bude ovdje a ne negdje tamo ovaj grad ce vise biti ono sto je bio...
U pravu si.Sarajevo je grad svih drugih vise nego Sarajlija.

shana_majka

#39 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by shana_majka » 07/06/2008 11:50

king kong wrote:kao što napisah dosad više puta...Sarajevo - grad lažnog morala, šunda i kiča....

...i bez obzira na sve, tu sam gdje sam, volim ga zbog svega što je nekad bio i živim u nadi da će opet nekad biti barem približno ono staro Sarajevo...a do tad...

nosim ga u srcu, a ispoljavam ga svojim ponašanjem:

1. ne idem u kafane, restorane i ostala mjesta masovnog okupljanja gdje se sluša turbo folk i novonastala sranja, većinom iz nama "drage" susjedne zemlje...

2. ne bacam smeće (osim u kante i kontejnere)

3. slušam muziku iz starih dobrih vremena, kako stranu tako i domaću (uz poneki izuzetak urbane muzike iz novonastalog perioda)

4. ukoliko se odlučim na neki izlet (Vrelo Bosne ili slično) svoje smeće obavezno nosim sa sobom, do najbližeg kontejnera

5. trudim se da se obrazujem na razne načine, što kroz kurseve stranih jezika, što kroz razne doedukacije, koliko god je to u mojoj finansijskoj moći

6. posjećujem koncerte svake grupe ili umjetnika koji se predomisli iz nekog razloga pa dođe da nas posjeti i održi koncert, a usput probam da nagovorim što više poznanika i prijatelja da idu sa mnom kako bi mjesto održavanja koncerta bilo relativno popunjeno

7. ne galamim ulicom, ne pljujem po pločniku, uredno stanem sa strane kad razgovaram na telefon

8. ne parkiram na zelenu površinu, ne slušam preglasnu muziku, ne jurcam po gradu (mada bih mogao s obzirom na broj KW-a i ccm-a)

9. ne vozim motor, a i kad bih ga vozio, sigurno ne bih to činio na način na koji to čini 90% "motorista" u ovom gradu

10. pomažem starije i nemoćne osobe (ne organizovano prosjačenje)

11. ne posjećujem radnje u kojima se prodaju stvari (odjevni predmeti, cipele....) vrijednosti preko 250 km, ne zato što ne mogu kupiti (hvala Bogu pa imam dosta posla), nego zato što su te stvari postale ono najbitnije, mjerilo nekog "standarda" i "elite", nepismenih i bahatih ljudi, koji misle da će kupnjom tih stvari steći status (nažalost sad je tako)...status kod njima sličnih...ali ne kod mene...biti gospođa/gospodin, to se ne kupuje, to se nosi u sebi, s tim si rođen...tu ti pare ne pomažu...

12. u širokom luku zaobilazim centar šunda i kiča, ulicu nazvanu po biskupu đakovačko-bosanskom i srijemskom, "popularno" nazvanim "Štrosma" što me nevjerovatno nervira i asocira na ono seljačko skraćivanje riječi (sa produženim samoglasnicima) poput pljeskavica-pljeska...

13. učestvujem u raznim (smislenim) manifestacijama poput ove zadnje na Koševu i trudim se da pomognem na razne načine, što verbalnom propagandom, što direktnim akcijama....

14. na razne načine pokušavam pomoći turistima iz raznih krajeva svijeta koji se odluče doći u naš grad, kako bi im boravak ovdje bio što ugodniji

15. ne dam da neko ružno priča o ovom gradu...

...i još mnogo toga, što mi pomaže da se adekvatno ponašam i u bilo kojem drugom europskom gradu, ne ostavljajući utisak da dolazim iz jedne, za njihove pojmove, siromašne zemlje...

ne morate se složiti sa svim, ali sa većinom hoćete sigurno...najvažnije je svojim ponašanjem i kulturom pokazati i prikazati pojam urbanog stanovnika...razlikovati se...radi lične satisfakcije...a ostalo će isplivati samo od sebe...

...i svaka čast svakom ko i bez obzira na to što nije rođen ovdje, prihvata stari dobri Sarajevski duh i živi ga :thumbup:

Image

malo smijeha

http://www.youtube.com/watch?v=hKGW6_uhE0k

Lijepo napisano.

Alhemicarkaa

#40 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Alhemicarkaa » 07/06/2008 12:02

aida05 wrote:
d2 wrote:stari, sto vise ljudi odavde bude ovdje a ne negdje tamo ovaj grad ce vise biti ono sto je bio...
:roll: A ko su to Sarajlije? Mislim, kako se dokazuje taj pedigre? Koliko generacija unazad, ili sta?
Sarajevo da bi bilo Sarajevo, trebalo bi prvenstveno da bude vise otvoren i gostoljubiv, a ne da svakom gleda u zube i rodni list.

d2

#41 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by d2 » 07/06/2008 12:03

Alhemicarkaa wrote:
aida05 wrote:
:roll: A ko su to Sarajlije? Mislim, kako se dokazuje taj pedigre? Koliko generacija unazad, ili sta?
Sarajevo da bi bilo Sarajevo, trebalo bi prvenstveno da bude vise otvoren i gostoljubiv, a ne da svakom gleda u zube i rodni list.
o ovoj toj je pricano 460 puta do sada, apsolvirana je davno.

Alhemicarkaa

#42 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Alhemicarkaa » 07/06/2008 12:20

A konto 460 puta prepricane teme:

Za mene, Sarajevo je:

... Vidis, Sarajevo je srednjeg roda... Kao dete... Zaigrano... Prostodusno... Naivno... Lakoverno... Detinjasto... Zato ono prvo i pruza ruke. ...

... Sarajevo me je uvek ogrtalo plastom posutim srebrnim zvezdicama.
Uzimalo me je kao svog, nosilo me na sarenilu carobnog cilima, ali je imalo neku svoju pritajenu, utkanu melodiju i nije se dalo... ...

Dj. B.

I osoba koja nije cak ni rodZeni Sarajlija, napisao je najljepsu pjesmu o njemu, i dozivljavao ga kao svog:

SARAJEVO

Sad nek spavaju svi nasi i besmrtni.
Pod mostom, kraj "Druge Zenske" nabujala Miljacka tece.
Sutra je nedelja. Uzmite prvi tramvaj za Ilidzu.
Naravno pod predpostavkom da ne pada kisa.
Dosadna duga sarajevska kisa.
Kako li je bilo Cabrinovicu bez nje u tamnici!
Mi je proklinjemo, psujemo, a ipak dok pada
zakazujemo ljubavne sastanke kao da smo u najmajskijem maju.
Mi je proklinjemo, psujemo, svjesni da od nje nikad
Miljacka nece postati ni Gvadalkivir ni Sena.
Pa sta? Zbog toga zar manje cu te voljeti
i muciti manje kroz stradanja?
Zbog toga zar manja bice moja glad
za tobom i manje moje gorko pravo
da ne spavam kad svijetu prete kuga ili rat
i kad jedine rijeci postaju "ne zaboravi" i "zbogom"?
Uostalom, mozda ovo i nije grad u kome cu umrijeti,
ali u svakom slucaju on je zasluzio jednog neuporedivo vedrijeg
mene,
ovaj grad u kome mozda i nisam bio najsrecniji,
ali u kome je sve moje i u kome uvijek mogu
naci barem nekog od vas koje volim

i reci vam da sam tuzan do ocajanja.
U Moskvi to bih isto mogao, ali Jesenjin je mrtav
a Jevtusenko sigurno negde u Gruziji.
U Parizu kako da zovem hitnu pomoc
kad se ona nije odazvala ni na pozive Vijona?
Ovde zovnem li i tople svoje sugradjanke,
i one cak znace sta je to sto me boli.
Jer ovo je grad u kome mozda i nisam bio najsrecniji,
ali u kome i kisa kad pada nije prosto kisa.

I.S.

Izet Sarajlic, je za one koji ne znaju, iz Doboja, u Sarajevo je dosao kao mladic, a dobio i sestoaprilsku nagradu. Mozes misliti, a nema pedigre. On je ono Sarajevo koje ja znam i volim!
Cudo jedno kako ljepse rijeci i ljepse dozivljavaju ovaj grad dosljaci i ljudi sa strane, nego mi, rodjene Sarajlije. :skoljka:

chuchumbamayumbe

#43 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 07/06/2008 12:36

Izvini, ali, da li znas koje je godine rahmetli Kiko napisao ovu pjesmu?
Pa da nastavimo.

barby02

#44 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by barby02 » 07/06/2008 12:41

Ova Sarajliceva je divna :-D
Ipak: zivot, realni zivot i tema o njemu je nesto drugo. Pjesma je u meni izazvala patetiku i sentimentalnost ali tema je zivotna (nekome) i realnost. Ima jos mnogo pjesama o Sarajevu i Sarajevu. . i boljih ali ljudi svako jutro ustaju sa nekim od osjecaja a ne sa recitacijom, sta ces. . dzaba nam pjesme u tom kontekstu. .
I koliko god bilo iscrpljenih tema o Sarajevu, uvijek ce neko otvoriti novu isto kao sto ce u svakoj narednoj godini neko postati punoljetan ili poceti razmisljati o svom zivotu ili poceti gledati i sagledavati stvari (i ljude) oko sebe. Nikad kraja. . .

Alhemicarkaa

#45 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by Alhemicarkaa » 07/06/2008 12:47

chuchumbamayumbe wrote:Izvini, ali, da li znas koje je godine rahmetli Kiko napisao ovu pjesmu?
Pa da nastavimo.
1961.

@Barby, slazem se ja, samo mi smeta tolika zatvorenost i animozitet Sarajlija prema svima drugim. Ni to nije Sarajevo.
A Sarajevo, trenutno grad mog zivljenja, kakvo je da je, moje je. :-D

chuchumbamayumbe

#46 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 07/06/2008 13:02

Alhemicarkaa wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Izvini, ali, da li znas koje je godine rahmetli Kiko napisao ovu pjesmu?
Pa da nastavimo.
1961.

@Barby, slazem se ja, samo mi smeta tolika zatvorenost i animozitet Sarajlija prema svima drugim. Ni to nije Sarajevo.
A Sarajevo, trenutno grad mog zivljenja, kakvo je da je, moje je. :-D
Pa, Kiko pise o Sarajevu od prije skoro 50 godina...
Ja sam Sarajlija, ali ne osjecam animozitet i zatvorenost prema SVIMA drugima. Osjecam animozitet i zatvorenost, tj. bolje da kazem, mrzim, papke, seljacine, krkane, kabadahije i ostale slicne njiima koji zagadjuju i truju dusu Sarajeva, koji su ovaj grad pretvorili u nesto sto nikada nije bio, koji su promijenili kompletnu predodzbu o ovome gradu u ocima normalnog covjeka i nekoga ko ga posmatra sa strane, a kamoli nekoga ko je ovdje provio svoj cijeli zivot.
Za tvoju informaciju, imam vise prijatelja koji nisu rodjeni niti odrasli u Sarajevu (Tuzla, Banovici, Srebrenica, Mostar, Bihac), i tako je sa svom normalnim ljudima.
Nema animozitet Sarajlija toliko veze sa Sarajlijama, koliko sa onima prema kojima se taj animozitet upravo i odnosi, kontas?

delightful

#47 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by delightful » 07/06/2008 13:06

kao sto rekoh nekom neki dan, ovo je ono 'nisam ja rasista (homofob), imam nekoliko (gay) prijatelja crnaca'
:-)

chuchumbamayumbe

#48 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by chuchumbamayumbe » 07/06/2008 13:08

delightful wrote:kao sto rekoh nekom neki dan, ovo je ono 'nisam ja rasista (homofob), imam nekoliko (gay) prijatelja crnaca'
:-)
Je li ti to meni nesto spocitavas ili?

zrla_frla

#49 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by zrla_frla » 07/06/2008 13:10

Smatram da duh grada čine njegovi stanovnici. To nije nešto što opstaje zbog same cinjenice da je svaka nova generacija drugačija, i svaka donosi nešto novo, gradi jedan novi duh. Grad kao grad, bilo to Sarajevo, Zenica, Berlin ili NY, je samo scena za sva ta događanja. Prema tome, možemo samo govoriti o nekim drugim ljudima, generacijama, a ne o nekom drugom Sarajevu. Ono je samo tu da sve te ljude, stare i nove, prihvati i pruzi im dom. Zbog toga ga volim najviše na svijetu.

ObiVan

#50 Re: Sarajevo...grad koji nestaje, gubi svoj duh i snagu

Post by ObiVan » 07/06/2008 13:19

Interesantno je kako se odredjeni fenomeni kao sto vec rekoh automatski neodvojivo prikace Sarajevu. Da li je to za mene Sarajevo, nije , niti ce ikada biti. Sarajevo je uvijek imalo svoje mahale, rasprostranjene oblike mahalizma i svog specificnog primitivizma, koliko na Vratniku, Bistriku, Sirokaci itd. Taj primitivizam je bio opste poznat svakome ko je tu zivio ili ko je imalo to analizirao, medjutim taj primitivizam je uvijek bio pod pokrivacem opste pripadnosti gradu, te onog stalnog prezira i kriticnosti prema upadima sa strane. Sta hocu reci? Grad nije samo pod opsadom papaka, nego ima nadprosjecno jaku autohtonu zajednicu predstavnika papanluka i primitivizma, rodjenih koljena i koljena u Sarajevu. Nije sve zlato sto se sjaji, niti treba odbacivati sto nam ne lici na zlato. Mogao bih sada napisati trilogiju o stvarima koje me nerviraju. Cesto citam kako ljudi pricaju o iskustvima u drugim gradovima. I ja sam imao priliku da vidim mnoge od tih gradova. Za sve vece gradove, ovdje Sarajevo ubrajam kao veci grad jer je ipak najveci u svom ma koliko velikom okruzenju, a po mnogo cemu veci i vazniji nego sto to govori njegov broj stanovnika ili postojanje podzemne zeljeznice. U manje-vise svim vecim gradovima imas i populacije i dijelove grada, gdje imas razne oblike primitivizma , papanluka i sl. Cesto se tamo sve to prebacuje na strance, na sve one sto su dosli i kojima tu nije mjesto, te vlada onaj opsti osjecaj netrpeljivosti. Dovoljno je da se citaju dnevne novine, gdje pljacke, ubistva i sve prekrsaje prividno cine samo predstavnici neautohtone populacije. Na ulici se mogu vidjeti razne scene, koje imaju i kod nas paralele. Nisu svi nasminkani i uglancani u gradskom prevozu, ima sigurno preko 100 varijanti smradova koji cirkulisu cjelodnevno po Parizu, Berlinu, Becu, Londonu i ne znam ti kojem gradu. Da li je to u Sarajevu nesto posebno? Ne zelim da budem advokat neke odobravajuce i zavaravajuce strane. Kod nas to jeste nesto posebno, jer ti oblici primtiivizma i papanluka su poprimili neku trend vrijednost. Tako da preuzimaju dominaciju u mnogim spektrima drustva. Ali nesto ne vidim da ima neka jaka ceznja za kulturom, da su te manifestacije prepunjene, te da se javlja neki preintenzivan otpor, vise se rodi koja tema za cjelodnevne kafe. Jesmo li u stanju da dovedemo haustore u kojima zivimo na neki "evropski" nivo. Da shvatimo da kada svako odrzava prostor ispred svojih vrata, ne samo sto placa cistacicu, nego i u intervalima izmedju, da ce nam zivoti, jer tu ipak zivimo, malo drugacije izgledati. Jesmo li svjesni da kada smo primjer sebi i drugima da tako imamo sansu da nesto promjenimo, a ne da mastamo o nekom filtriranju narodne mase u cilju dobijanja neke kvaziurbane strukture. Kakve su to zablude? Cesto citam ovdje neke nostalgicne rijeci, neka sjecanja na prijeratno Sarajevo i epove tipa Nije Sarajevo sto je nekad bilo, pa mi automatski pada na pamet ko to najcesce potencira i ko se tim najvise hrani, tipovi poput Emira Kusturice. On najvise voli reci da to nije vise isti grad, da nema potrebe da ikada vise ode tamo, da se sve promijenilo, nisu to vise isti ljudi ovako onako. Jao tuge. To je tako retoricki perfektna fraza samodbrane i totalno bezopravdanog napada. Do 92 smo bili svi oni koji su odgovarali, 93 smo se poceli mijenjati, a 95 ili 98, 2008 sigurno smo totalno deformisani, bez duha, bez snage i identiteta. Koja glupost, dodje mi da povracam od gluposti. 92 smo mi narucili svaku granatu i metak, te smo birali cija glava ce da padne, cija da ide, a cija da ostane. Isto tako smo odlucili sta sve da srusimo, da se rijesimo vijecnice, ionako joj tu nije mjesto, da zapalimo sto stignemo. Jeste, a sve to da Kusturica i Co sve vise izgube osjecaj identifikacije. Fakat migrena od gluposti. Treba svi da pakujemo kofere i da idemo u "prelijepi" i "od papanluka operisani" svijet? Treba kao Kusturica da lazemo sami sebe kako nije nista kako je bilo? A sto je najinteresantnije, kada dodjete u te strane zemlje vidite kako se 99 posto ljudi koji su otisli iz njega, najvise sa Sarajevom identificira, te bi ako ikako moguce da ga uklopi u svoju vizit kartu. Imao sam priliku sresti ljude strance, koji su bili u prolazu ili u posjeti Sarajevu. Slobodno mogu reci da su vecina fascinirana gradom. Oni koji jos malo vise razmisljaju, ne trebaju mene da im kazem da je u tom gradu bilo stanje 92-95, da oziljci toga se nose cijeli zivot ili vise. Ne moram im reci da ako smo svjesni da ce Ceca i Cece s lakocom da napune sve stadione, to ne znaci da je Sarajevo bez duha i snage. Da ako ne cujem na radiju, televiziju da ne spominjem svoje Indexe, to ne znaci da kod mene nemaju status himne. Citam kako neki dovode u pitanje ljubav prema gradu i smisao toga. Na takve zakljucke ne vrijedi reagovati, ali mislim da je dovoljno samo navesti primjer neke drage majice ili ne znam ti cega, sto vas je pratilo duze vrijeme, pa vam teze pada da se rastajete. Uporedite to sa prostorom gdje vam je raja, porodica, skola, omiljena kafana i sta jos ne, ili sam ja ili je neko drugi budala. Ako krenemo da mijenjamo mic po mic svoju okolinu, vise nece biti crno sve, nego cemo polako da predjemo u sive tonove. Ako krenemo da usmjeravamo sebe i svoju okolinu, pokazemo drugo lice, iz dana u dan cemo da osjetimo te promjene. Ne ocekujem ni od Taje niti slicnih da meni vrate kulturu u Sarajevo. Kada vidim da se neki organ policije, vise ponasa kao polni organ, a mene to direktno dotakne, nije fol da mu ja u lice saspem sve oblike kritike i nekulture, nego da se strucno distanciram i pokazem nivo. Nije poenta znam li ja nekom bolje mater, nego mogu li se izdici iznad toga. Mogu li pokazati "Da ja nisam to" , ma sta drugo ja bio. Ako meni iznad glave dere Ceca i Seka u duetu, necu ja odvrnuti Bacha na sve zvucnike. Zaboraviti cu opste priznati zakon "Kada mogu svi, mogu i ja" i logiku "Sto bih bio ja budala" , nego cu se drzati "Ja cu biti jedini pametan ako treba" i " Nisam to ja" . Ako odem negdje sta smatram kulturno vrijednim za mene, necu dozvoliti da me iritiraju kvaziurbani likovi, jer ja jako dobro znam da nisam zbog njih tu. I ako slucajno budem isao negdje sto je za mene priroda ili nesto za sta vezem epitet ljepote, a slucajno vidim odredjeno smece, te korpa nije daleko, pa nece mi biti tesko da nesto i podignem, ne jer se osjecam da mi je to zvanje, nego jer cuvam duh i snagu svog grada. Ne, ne mogu ja sve, ali i ne trebam, meni je dovoljno da se ne pomirim da mi neko unakazuje lice. Sarajevo kojeg se sjecamo, recimo Sarajevo na vrhuncu razvoja, postolimpijsko, je stalo pod okupaciju New Primitivs-a. Odakle ideja za tako nesto. Sta su predstaljali. Pa naravno lokalni primitivizam, a koja je razlika? Pa tada je t o bilo in i dalo se eksploatisati, na ma koji nacin, makar i simpaticnom pricom na moru, koja je neke koke tjerala daleko, a neke da blize ne moze. Strogo kriticki gledano me je postalo biti strah da nisu i Nadrealisti dali svoj doprinos ka afirmaciji primitivizma kao ozbiljne komponente naseg drustva, da se raja pocne da iskreno fura na to, sto je i Tanovic jednom prilikom izjavio. Ma da ne idemo predaleko, prosto receno, niko nije uspio na ovoj temi da me ubijedi da je Sarajevo bez duha i snage, to je prosto nemoguce.

Post Reply