Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12576 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

Da li postoje planovi da se napravi biciklisticka staza skroz do Ilidze? Nekako onaj dio je tesko spojiti. Jedino da se mozda napravi nekakav nadvoznjak/most za bicikliste da se moze preci preko ceste ? Onaj put preko parkinga je vala kritican. Mislim na onaj dio gdje se skrece ka parkingu (prodjes Brajlovic cevabdzinicu). Ako se ide glavnom, sa autobuskom stanicom zavrsava staza i tu sam nekako zamislio taj nadvoznjak za bicikliste. Benjamina je na facebooku pisala da se prave staze kojim ce se uvezati bicklisticki skoro citav grad. Ali samo taj dio bas ostaje rupa. Moze i preko Otesa do Ilidze ali je dalje.


Na ovaj dio mislim:

Image
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12577 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Mantis wrote: 18/05/2023 20:41 Ima li neko preporuku za neke dobre flat pedale za MTB, da su dostupne u ovim lokalnim bike shopovima, do jedno 60tak KM 🙂
Bilo je u mbike. RFR plave, sive, žute... Aluminijske i top su
Tako oko 50 KM
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12578 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

billy organ wrote: 18/05/2023 22:13 Da li postoje planovi da se napravi biciklisticka staza skroz do Ilidze? Nekako onaj dio je tesko spojiti. Jedino da se mozda napravi nekakav nadvoznjak/most za bicikliste da se moze preci preko ceste ? Onaj put preko parkinga je vala kritican. Mislim na onaj dio gdje se skrece ka parkingu (prodjes Brajlovic cevabdzinicu). Ako se ide glavnom, sa autobuskom stanicom zavrsava staza i tu sam nekako zamislio taj nadvoznjak za bicikliste. Benjamina je na facebooku pisala da se prave staze kojim ce se uvezati bicklisticki skoro citav grad. Ali samo taj dio bas ostaje rupa. Moze i preko Otesa do Ilidze ali je dalje.


Na ovaj dio mislim:

Image
Ide tom stranom pored telemacha i brajlovića i kroz Energoinvest gdje je sad ona šuma :mrgreen: , zatim ispod ceste onim podvožnjakom preko poligona ondje gdje autoškole kruže i pravo preko ceste i onda ide uz ogradu aerodroma i izlazi tamo kod grand centra
Gledao ja projekat
Znači ne da je planirano nego je i urađen projekat i eto samo treba graditi
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12579 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

billy organ wrote: 18/05/2023 22:13 Da li postoje planovi da se napravi biciklisticka staza skroz do Ilidze? Nekako onaj dio je tesko spojiti. Jedino da se mozda napravi nekakav nadvoznjak/most za bicikliste da se moze preci preko ceste ? Onaj put preko parkinga je vala kritican. Mislim na onaj dio gdje se skrece ka parkingu (prodjes Brajlovic cevabdzinicu). Ako se ide glavnom, sa autobuskom stanicom zavrsava staza i tu sam nekako zamislio taj nadvoznjak za bicikliste. Benjamina je na facebooku pisala da se prave staze kojim ce se uvezati bicklisticki skoro citav grad. Ali samo taj dio bas ostaje rupa. Moze i preko Otesa do Ilidze ali je dalje.


Na ovaj dio mislim:

Image
Opcina Ilidza je 2016. pazoet 2017. Objavljivala da su obezvjedjena sredstva za izgradnju biciklisticke staze ka Stupu. U iznosu od nekoliko stotina hiljada BaM

Imam osjecaj da su ta sredstva ili preusmjerili ili utrosili na obiliezavanje i izgradnju biciklistickih staza po Ilidzi jer im je to bilo lakse

Prema Stupu moguce da ima i otkupa zemljsta
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12580 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

billy organ wrote: 18/05/2023 22:13 Da li postoje planovi da se napravi biciklisticka staza skroz do Ilidze? Nekako onaj dio je tesko spojiti. Jedino da se mozda napravi nekakav nadvoznjak/most za bicikliste da se moze preci preko ceste ? Onaj put preko parkinga je vala kritican. Mislim na onaj dio gdje se skrece ka parkingu (prodjes Brajlovic cevabdzinicu). Ako se ide glavnom, sa autobuskom stanicom zavrsava staza i tu sam nekako zamislio taj nadvoznjak za bicikliste. Benjamina je na facebooku pisala da se prave staze kojim ce se uvezati bicklisticki skoro citav grad. Ali samo taj dio bas ostaje rupa. Moze i preko Otesa do Ilidze ali je dalje.
Taj dio je gadan, naročito kad se dođe do kraja parkinga i zabije u zemljani nasip, a iza njega uska staza posuta razbijenim staklom i obrasla u džunglu. Ni iza njega nije velika sreća, kad se izađe na pravac prema Ilidži - ili ići kranjom desnom trakom gdje auti jurcaju uveliko preko 100 ili uskim trotoarom. Nije sreća ni prije navedenog parkinga, jer zvanična biciklistička staza prestaje na Stupu, dalje je kombinirano pješačko-biciklistička staza ii šta već. A i to mala jada auti uzurpiraju, pa od zgrade Telemacha, koji je napravio izlaz sa svog privatnog parkinga preko trotoara, pa do Brajlović čevabdžinice auti uzurpiraju pješačku stazu i od nje prave parking i novu prometnu traku.
Tako da, okreni-obrni, auti uzurpiraju i mjesto buduće, jasno određene biciklisičke staze i zaista ne znam kako to misle riješiti. Vožnja cestom je, naravno, idiotluk, ja 15 km/h, auti 80+ pa još se očešu od tebe...
Generalno, najveći sigurnosni problem trenutno je od Telemacha do autobuske stanice Ilidža, a tu mjesta za proširenje i pravljenje biciklističke staze, jednostavno, nema!
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12581 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Mislim da po ZOBS-u je prekrsaj voziti plocnikom ukoliko nema oznake da je istim dozvolieno upravljti biciklom
Gurati se moze biciklo kraj sebe ili odgurivati ( bez pedalanja)
Ovo drugo koristim kad na biciklu prelazim pjesackim prelazom

kad sam sam, vozim tu dionicu cestom. S djecom - nisam lud
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12582 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

Obzirom da biciklističke staze nema, biciklisti mogu samo preletjeti dio od Stupa do Ilidže. Zakoni i BiH - no comments. Kad se vlasti smiluju da naprave sigurne staze za bicikliste, onda će biti druga priča. A i tada ćemo morati zvoniti pješacima da se maknu sa 'crvene zone'. O vozačima koji krše sve moguće zakone - a svi ih na ovom forumu brane, čudo jedno - neću ni govoriti: od prekoračenja brzine, prestrojavanja i skretanja bez uključenja žmigavca, prakiranja i vožnje po plonicima, do oduzimanja prava prvenstva i pješacima i drugim učesnicima u saobraćaju... to bi tek bio esej.
Na žalost, kod nas u BiH su biciklističke staze manji dio problema. Nekultura ponašanja, kako inače tako i u vožnji je osnovni problem. Sve dok naši vozači gledaju na sve koji nisu u automobilima kao na smetnju i prepreku na njihovom Putu Jurcanja, svima nam je glava u torbi i ne mislim na bicikliste već i na pješake. Na bajk sjednem jednom mjesečno, a hodam svaki dan i Bogu se molim da me neki hajvan ne 'pokupi' ili na prelazu ili na pločniku.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12583 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Ljudi
Ima projekat u općini Ilidža i mislim da ima stavka u budžetu i da će ove godine biti izgrađena staza
Napisao sam kuda će ići..
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12584 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

...
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12585 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

Praetorious wrote: 18/05/2023 23:19Taj dio je gadan, naročito kad se dođe do kraja parkinga i zabije u zemljani nasip, a iza njega uska staza posuta razbijenim staklom i obrasla u džunglu. Ni iza njega nije velika sreća, kad se izađe na pravac prema Ilidži - ili ići kranjom desnom trakom gdje auti jurcaju uveliko preko 100 ili uskim trotoarom. Nije sreća ni prije navedenog parkinga, jer zvanična biciklistička staza prestaje na Stupu, dalje je kombinirano pješačko-biciklistička staza ii šta već. A i to mala jada auti uzurpiraju, pa od zgrade Telemacha, koji je napravio izlaz sa svog privatnog parkinga preko trotoara, pa do Brajlović čevabdžinice auti uzurpiraju pješačku stazu i od nje prave parking i novu prometnu traku.
Tako da, okreni-obrni, auti uzurpiraju i mjesto buduće, jasno određene biciklisičke staze i zaista ne znam kako to misle riješiti. Vožnja cestom je, naravno, idiotluk, ja 15 km/h, auti 80+ pa još se očešu od tebe...
Generalno, najveći sigurnosni problem trenutno je od Telemacha do autobuske stanice Ilidža, a tu mjesta za proširenje i pravljenje biciklističke staze, jednostavno, nema!
Gadan dio itekako. Ima mjesta za prosirenje bic staze tamo gdje je autobuska stanica. Moj prijedlog bi bio da se napravi nekakav most za bickliste da se preleti preko magistrale. To sam obiljezio na slici koju sam zakacio. I stavis zidic pola metra da se odvojis od glavne ceste i bez problema smo na Ilidzi.

Image
Hajvan wrote: 18/05/2023 23:15Opcina Ilidza je 2016. pazoet 2017. Objavljivala da su obezvjedjena sredstva za izgradnju biciklisticke staze ka Stupu. U iznosu od nekoliko stotina hiljada BaM

Imam osjecaj da su ta sredstva ili preusmjerili ili utrosili na obiliezavanje i izgradnju biciklistickih staza po Ilidzi jer im je to bilo lakse

Prema Stupu moguce da ima i otkupa zemljsta
Steta ako je to istina.


nlt wrote: 18/05/2023 23:11Ide tom stranom pored telemacha i brajlovića i kroz Energoinvest gdje je sad ona šuma :mrgreen: , zatim ispod ceste onim podvožnjakom preko poligona ondje gdje autoškole kruže i pravo preko ceste i onda ide uz ogradu aerodroma i izlazi tamo kod grand centra
Gledao ja projekat
Znači ne da je planirano nego je i urađen projekat i eto samo treba graditi
Ako je to istina onda super. Premda ne znam kako bi isla staza kroz onaj parking zbog mogucih problema oko vlasnistva. I mozda bi bilo pametno da ta staza ne ide kroz onu sumicu vec preko onog malog brda tj. da se isti izravna.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12586 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

nlt wrote: 19/05/2023 09:33 Ljudi
Ima projekat u općini Ilidža i mislim da ima stavka u budžetu i da će ove godine biti izgrađena staza
Napisao sam kuda će ići..

https://snagalokalnog.ba/uskoro-bicikli ... ke-petlje/
Općina Ilidža je objavila Nabavka usluga izrade idejnog i izvedbenog projekta jednosmjerne biciklističke staze u dva smjera sa dijelom pješačke staze (biciklistička+pješačka) od Stupske petlje do raskrsnice Energoinvesta ulica Tvornička.

Dužina staze Pravac A – od raskrsnice Energoinvesta do Stupske petlje dužine cca 1.180 metara i Pravac B – od Stupske petlje do raskrsnice Energoinvesta dužine cca 1.110 metara.

Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV-a iznosi 10.000,00 KM.

Planirano je da radovi traju 45 dana.

Rok za prijem ponuda odnosno zahtjeva za učešće je 02.02.2023. do 11:30 sati.

Podsjetimo, nova biciklistička staza je još jedan segment plana razvoja općine Ilidža. Izgradnjom biciklističkih staza Općina Ilidža nastoji potaknuti, kako građane Ilidže tako i turiste, na zdraviji način života.

Izvor: akta.ba
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#12587 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by VladaFBiH »

...
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12588 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Biciklistička staza će ući ondje u zemljište od aerodroma, tj. Bit će pomjeranje ograde nekoliko metara unutra. I ide negdje tamo iza zgrade od elektroprivrede i izlazi taman pred grand centar, tj spaja se sa postojećom na tom mjestu.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12589 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

E sad kad to krece Bog zna. Ove godine sumnjam.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12590 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Pare imaju, e sad... Trebalo bi krenuti ove godine
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#12591 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Mantis »

nlt wrote: 18/05/2023 23:08
Mantis wrote: 18/05/2023 20:41 Ima li neko preporuku za neke dobre flat pedale za MTB, da su dostupne u ovim lokalnim bike shopovima, do jedno 60tak KM 🙂
Bilo je u mbike. RFR plave, sive, žute... Aluminijske i top su
Tako oko 50 KM
Hvala vidjecu imaju li ih jos na stanju
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12592 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Mantis wrote: 19/05/2023 19:05
nlt wrote: 18/05/2023 23:08
Bilo je u mbike. RFR plave, sive, žute... Aluminijske i top su
Tako oko 50 KM
Hvala vidjecu imaju li ih jos na stanju
https://www.m-bikeshop.com/proizvod/ped ... nge-92421/
Evo ove, mada imaju i one 10 KM jeftinije
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#12593 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Mantis »

Sta se desilo sa onim Ciklo Centrom pa je onako grohno, oni nista da valja sem servisa nemaju a nekad bili najjaci :-)
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#12594 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sefket_ramadani »

Mantis wrote: 26/05/2023 21:22 Sta se desilo sa onim Ciklo Centrom pa je onako grohno, oni nista da valja sem servisa nemaju a nekad bili najjaci :-)
otisao na pofalice da zamijenim nabu, covjek mi kaze da moram nabu i kasetu u kompletu, cijena 80-100 KM sa pletenjem tocka.

u mbike zamjena nabe 20tak KM. Kako je ovaj gore to izracunao, pojma nemam
plava strijela
Posts: 336
Joined: 08/04/2014 17:50

#12595 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by plava strijela »

Mantis wrote: 26/05/2023 21:22 Sta se desilo sa onim Ciklo Centrom pa je onako grohno, oni nista da valja sem servisa nemaju a nekad bili najjaci :-)
Opustio se,došla konkurencija i otpuhala ih.
giovanni008
Posts: 549
Joined: 20/05/2008 12:20

#12596 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by giovanni008 »

Imali gdje u Sarajevu iznajmljivanje bicikla (MTB) ?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12597 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Mantis wrote: 26/05/2023 21:22 Sta se desilo sa onim Ciklo Centrom pa je onako grohno, oni nista da valja sem servisa nemaju a nekad bili najjaci :-)
pojela ih pohlepa
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12598 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

sefket_ramadani wrote: 26/05/2023 22:48
Mantis wrote: 26/05/2023 21:22 Sta se desilo sa onim Ciklo Centrom pa je onako grohno, oni nista da valja sem servisa nemaju a nekad bili najjaci :-)
otisao na pofalice da zamijenim nabu, covjek mi kaze da moram nabu i kasetu u kompletu, cijena 80-100 KM sa pletenjem tocka.

u mbike zamjena nabe 20tak KM. Kako je ovaj gore to izracunao, pojma nemam
u m-bike mi uz zamjenu nabe pogresno ispleli tocak, sreca skontao brzo dok sam cisti bic... zuti me spasio... vise u m-bike ni za sta...
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#12599 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Mantis »

Ja nedavno vozio na servis u CC na Ilidzi, bilo lufta u srednjem pogonu promijenili bottom bracket i servis 52KM, luft u zadnjem tocku zaboravili napravit 😅 a nisam bas ni blizu Ilidzi, mrsko mi ga trpat u auto, subotom servis im ne radi. Tamo im u radnji nekakvi polovni bicikli, police prazne ko da je ratno stanje.
M-Bike imaju 40 bicikala na servisu, ceka se 7 - 10 dana da se zavrsi 🙄
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12600 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Ciklo centar na Ilidži je najjači servis u gradu
Mada se zna čekati jer Dženo izgleda sam radi
Post Reply