Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12326 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

GAU8 wrote: 28/06/2022 12:03
Ateista wrote: 28/06/2022 11:47 ali ima trotoara sasvim dovoljne sirine recimo uz glavnu (gdje nema biciklisticke) i gdje imas u prosjeku 5-10 pjesaka izmedju dva semafora, treba da vozim 6 na sat iako nema pjesaka oko mene?
Te trotoare treba definisati kao povrsine na kojima su dozvoljeni pjesaci i bicikli i rijesen problem.
Jos ako ima dovoljno sirine, linijom podijeliti staze.
Da, to bi najbolje bilo da se gdje god se mogu predvide biciklisticke staze, makar samo linijom ocrtati.
noviclan
Posts: 10901
Joined: 31/10/2013 06:48

#12327 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

shbc wrote: 25/06/2022 11:19
Concord wrote: 25/06/2022 11:06 Pjesackom prelazu se prilazi takvom brzinom da se bez problema mozes okrenuti i pogledati na auta, i da gledajuci unazad nikoga ne mozes posteno ni kucnuti a kamoli udariti. Ko ne zna to da izvede ne treba da vozi biciklo. Da ne kazem da po zakonu trebas sici sa bicikla i preci pjesacki prelaz pa nastaviti voziti.
Voznja u kontra smjeru je nista drugo do licemjerje, bezobrazluk i nepostovanje prema drugim vozacima.
Image

Znas li razliku izmedju plavog prelaza i klasicnog zebra prelaza?

U posljednjih 5 dana me zamalo dva puta nisu pokupili levati, na prelazu, dok je zeleno (meni), obojica prosli kroz crveno... Oba puta me spasio suprotan smjer staze pa ih na vrijeme vidio i uspio se zaustaviti.

I vi pricate o nekakvoj saobracajnoj kulturi mene kao bicikliste, slabijeg ucesnika u saobracaju, dok redovono oni jaci (u autima) krse sve moguce propise i ugrozavaju sve oko sebe. Da vozim onako kako je neko nacrtao? Ne pada mi na pamet. Dok god to nacrtano nema ni smisla, ni logike, a ni sigurnosti.

A vi "kulturni" se ibretitie koliko hocete.
Image

Image

Kako ovdje da pjesak predje preko staze
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#12328 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by GAU8 »

Ateista wrote: 28/06/2022 11:47
Zvonjenje na trotoarima ne podrzavam,
Zasto :? :? :?

Pa kako da ti se skloni neko ko te ne vidi i ne cuje :? :? :?

Telepatija?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#12329 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by GAU8 »

noviclan wrote: 28/06/2022 12:05
shbc wrote: 25/06/2022 11:19

Image

Znas li razliku izmedju plavog prelaza i klasicnog zebra prelaza?

U posljednjih 5 dana me zamalo dva puta nisu pokupili levati, na prelazu, dok je zeleno (meni), obojica prosli kroz crveno... Oba puta me spasio suprotan smjer staze pa ih na vrijeme vidio i uspio se zaustaviti.

I vi pricate o nekakvoj saobracajnoj kulturi mene kao bicikliste, slabijeg ucesnika u saobracaju, dok redovono oni jaci (u autima) krse sve moguce propise i ugrozavaju sve oko sebe. Da vozim onako kako je neko nacrtao? Ne pada mi na pamet. Dok god to nacrtano nema ni smisla, ni logike, a ni sigurnosti.

A vi "kulturni" se ibretitie koliko hocete.
Image

Image

Kako ovdje da pjesak predje preko staze
Ove staze su sasvim dovoljno siroke i po mom misljenju je pocinjena katastrofalna greska kada su proglasene jednosmjernim.

I definitivno je tacno, da je mnogo sigurnije za bicikliste voziti se u suprotnim smjerovima od ovih propisanih. Opstina bi trebala imati sluha za potrebe biciklista. Ako nece dvosmjerne staze, onda neka baren obrnu smjer.
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#12330 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by black »

Gimli sin Gloinov wrote: 28/06/2022 10:04 biciklizam u sarajevu je takav da ti na trotoaru biciklista agresivno svira, ne da te upozori, nego da se sklonis da on prodje jer je brzi od pjesaka pa eto kao ima prednost. biciklisti samo sebe gledaju
vise od 90% su nekulturni, pun mi je kurko kako biciklista tako i romobilista
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#12331 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

25 kilometara je sasvim ok. Moj romobil moze preko toga ali iskreno, mislim da nema potrebe. Ponekad naholcam preko ali nije to sigurna voznja ako imas drugo oko tebe.
Ovo za 6 kilometara po nepjesackim stazama je sasvim dovoljno. Kad vidim krembile koji punom brzinom na romobilu furaju kroz ferhadiju ili titovu, kamenom bih ga u glavu. Ista stvar je i sa biciklistima. Preksinoc adolesentski krembil vozi biciklo suprotnim smjerom po biciklistickoj stazi na zadnjem tocku. I more je takvih i slicnih. Voze jedno do drugog da mogu cakulati i to suprotim smjerom. I jos kad to rade navece bez svjetala.....
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#12332 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Ok neka voze suprotnim smjerom ako nikoga neće ugroziti. Ali ja se takvima neću sklanjati, ja ako sam u ispravnom smjeru ne mrdam ni lijevo ni desno pa šta god bude. Ako voziš pogrešnim smjerom makar se skloni ljudima koji idu ispravno
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12333 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

GAU8 wrote: 28/06/2022 12:05
Ateista wrote: 28/06/2022 11:47
Zvonjenje na trotoarima ne podrzavam,
Zasto :? :? :?

Pa kako da ti se skloni neko ko te ne vidi i ne cuje :? :? :?

Telepatija?
Zato sto je u pitanju pjesacka staza namijenjana za pjesake kojima je tu mjesto pa nije kulturno zvoniti im, sacekam u takvim situacijama da se rascisti guzva pa prodjem. Samo u rijetkim slucajevima bih lagano zazvonio ako je bas usko i nema drugog nacina ds prodjem.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12334 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

GAU8 wrote: 28/06/2022 12:09
noviclan wrote: 28/06/2022 12:05

Image

Image

Kako ovdje da pjesak predje preko staze
Ove staze su sasvim dovoljno siroke i po mom misljenju je pocinjena katastrofalna greska kada su proglasene jednosmjernim.

I definitivno je tacno, da je mnogo sigurnije za bicikliste voziti se u suprotnim smjerovima od ovih propisanih. Opstina bi trebala imati sluha za potrebe biciklista. Ako nece dvosmjerne staze, onda neka baren obrnu smjer.
:thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12335 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

nlt wrote: 28/06/2022 14:10 Ok neka voze suprotnim smjerom ako nikoga neće ugroziti. Ali ja se takvima neću sklanjati, ja ako sam u ispravnom smjeru ne mrdam ni lijevo ni desno pa šta god bude. Ako voziš pogrešnim smjerom makar se skloni ljudima koji idu ispravno
Kojim god smjerom da vozim sklonim se u desnu stranu, vecina tako radi i nema problema.
Gimli sin Gloinov
Posts: 104
Joined: 27/09/2018 10:20

#12336 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Gimli sin Gloinov »

Ateista wrote: 28/06/2022 15:12
GAU8 wrote: 28/06/2022 12:05

Zasto :? :? :?

Pa kako da ti se skloni neko ko te ne vidi i ne cuje :? :? :?

Telepatija?
Zato sto je u pitanju pjesacka staza namijenjana za pjesake kojima je tu mjesto pa nije kulturno zvoniti im, sacekam u takvim situacijama da se rascisti guzva pa prodjem. Samo u rijetkim slucajevima bih lagano zazvonio ako je bas usko i nema drugog nacina ds prodjem.
:thumbup:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12337 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

shbc wrote: 27/06/2022 12:26
Nadrobi ti svasta nesto. Opravdanje vidim imas za sva svoja krsenja pravila, koja krsis iz istog razloga kao i ja ovo jedno, odnosno kako ti rece "sigurnije mojoj guzici". Ali eto, problem sam ja sto vozim na biciklistickoj stazi, biciklom, duplo sporije od tebe u suprotnom smjeru gdje se mogu sasvim normalno mimoici sa drugima. Ali nisi problem ti koji vozis po 25 km/h redovno, nekad i 30km/h iz zabave da vidis koliko brzo ide neki biciklista, vozis prevozno sredstvo koje nije bicikl na biciklistickoj stazi, u suprotnom smjeru vozis s vremena na vrijeme, kada nema staze u suprotnom, a na cestu ti se ne silazi jer je nesigurnije.

I da. Poredjenje sa voznjom automobila... :lol:
Dozvolite da se i ja prikljucim raspravi (nadam se konstruktivnoj).

U jednom od prethodnih postova stavio si sliku biciklisticke staze u ulici Hamdije Cemerlica, uz potpuno pogresnu tvrdnju da se tom stazom "mozes sasvim normalno mimoici s drugima"

Image

sto nije istina, pogotovo ne ako se oba ucesnika, koji se trebaju mimoici, krecu punom dozvoljenom brzinom od 25km/h, jer je data biciklisticka staza skoro duplo uza od npr. one na Vilsonovom, oko koje se isto mi biciklisti sporimo u smislu jednosmjernog ili dvosmjernog kretanja , i jos na nekim dijelovima su postavljeni saobracajni snakovi/bandere TIK UZ rub staze pa je tu mimoilazenje voznjom uz 'svoj' desni rub rizicno.
A cak i na puno siroj u Vilsonovom i na drugim stazama vrlo je cest slucaj da divljaci na dva tocka (zalim ali stvari treba nazvati pravim imenom) voze po dvoje ili cak troje PARALELNO krecuci se suprotnim smjerom, uz ili uopste nepreslagivanje u kolonu (jedno iza drugog) ili u zadnji cas djelomicno pomjeranje kako bi onaj ko se krece u ISPRAVNOM pravcu mogao proci bez izlaska sa staze ili velikog usporavanja (na Vilsu nije ni moguce skloniti se udesno zbog ivicnjaka i nerijetko pjesaka koji se nacale NA SAM IVICNJAK uz travu, cekajuci da predju Vils cestu).

Jednosmjerne biciklisticke staze tj. RAZDVAJANJE staza po smjerovima kretanja duz neke saobracajnice, ima itekako PRAKTICNOG smisla jer omogucava puno BRZE (s manje kocenja tj. usporavanja) i kretanje s manje dozivljenog stresa/straha od kolizije ucesnika u biciklistickom saobracaju, nego kad je staza dvosmjerna.

Malo pogledajte video snimke iz npr. Holandije i obratite paznju na brzinu i jednu naprosto fenomenalnu efikasnost u kretanju te mimoilazenju na biciklistickim raskrsnicama/krizanjima, od djece pa do penzionera. Kao dobro ustiman Svicarski sat.
Brzina i osjecaj (pa makar bio subjektivni) sigurnosti pri urbanom putovanju od tacke A do tacke B jedan je od najbitnijih faktora koji dovode do POPULARIZACIJE tj. ekspanzije tog oblika putovanja gradom!

Takodje, uopste mi nije jasna logika da je po biciklistu "sigurnije" voziti stazom koja je namijenjena za suprotan smjer iz nekog razloga lakseg uocavanja automobila na raskrsnicama - dao si primjer raskrsnice u istoj ulici H. Cemerlica:

Image

Evo recimo da ti vozis pogresnim smjerom (istocni krak staze) od mosta/Vodoprivrede i prilazis raskrsnici kod mesare - ok, ti ces lakse vidjeti auta koja prema DM-u/pijaci skrecu iz pravca trolejsbuske saobracajnice/bivse pilicare, ali na isto ti ga dodje jer na taj nacin NECES vidjeti auta koja prema istom DM-u skrecu TEBI S LEDJA tj. iz pravca mosta/benzinske pumpe... Puno je bitnije USPORITI pri prelazenju neke raskrsnice nego to s koje strane raskrsnice prelazis istu, jer uvijek na ovakvim klasicnim cetverosmjernim krizanjima imas potencijalna auta i s tvojih ledja i sprijeda. To sporije prelazenje raskrsnice daje krucijalno vrijeme vozacima motornih vozila da opaze biciklistu i reaguju usporavanjem/propustanjem, a valjda nam je svima jasno da ljudski um, cula i refleksi imaju odredjena ogranicenja u smislu opazanja i brzine reagovanja na situacije u neposrednoj okolini. Nismo ni macke ni vilin konjici...
A istovremeno nepotrebno stvaras stres svakom biciklisti koji se, vozeci ispravnim smjerom, mora mimoici s tobom na toj 'istocnoj' biciklistickoj stazi duz ulice H. Cemerlica.
:run:

P.S. Isti problem mimoilazenja na uskoj jednosmjernoj biciklistickoj stazi prisutan je i u ulici Topal Osman-pase, Azize Sacirbegovic itd.
Last edited by Hajlac on 05/07/2022 11:50, edited 2 times in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12338 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Hakiz wrote: 28/06/2022 11:15
Ateista wrote: 28/06/2022 11:05 Vozim uvijek istom stranom.biciklisticke staze, u jednom smjeru ispravnom stranom u drugom pogresnom, nikad nikakvih problema, sasvim se normalno mimoidjem sa drugim biciklima i romobilima.
Nikad ne silazim sa bicikla kad prelazim ulicu nitu cu to ikad raditi, nikakve poteebe nema za tim.

Neke stvari treba urediti ali malo se pretjeruje, nisu bicikli i romobili space shutle.
Ljudi su toliko agresivni na sve sto je drugacije od njih, valjda ona logika - ako se ja peglam u guzvi sa autom sto bi on mogao sa biciklom ili romobilom proci bez guzve...
Vjerujem da su slično razmišljali i vozači automobila kada su prije 70-100 godina prvi put uvedeni saobraćajni propisi, znakovi, a tek semafor :shock: ...

Pa, prije 300 godina su postojali propisi za kočije sa konjima, a mi se bunimo kada se danas reguliše saobraćaj. Znam, strašna je muka preći na drugu stranu da se dođe na stazu "ispravnog" smjera. A i što sam davao više od 1.000 maraka za brz romobil i bicikl da mi neko ograniči brzinu. Ne dam!
:thumbup:
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#12339 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

Hajlac wrote: 05/07/2022 09:55
shbc wrote: 27/06/2022 12:26
Nadrobi ti svasta nesto. Opravdanje vidim imas za sva svoja krsenja pravila, koja krsis iz istog razloga kao i ja ovo jedno, odnosno kako ti rece "sigurnije mojoj guzici". Ali eto, problem sam ja sto vozim na biciklistickoj stazi, biciklom, duplo sporije od tebe u suprotnom smjeru gdje se mogu sasvim normalno mimoici sa drugima. Ali nisi problem ti koji vozis po 25 km/h redovno, nekad i 30km/h iz zabave da vidis koliko brzo ide neki biciklista, vozis prevozno sredstvo koje nije bicikl na biciklistickoj stazi, u suprotnom smjeru vozis s vremena na vrijeme, kada nema staze u suprotnom, a na cestu ti se ne silazi jer je nesigurnije.

I da. Poredjenje sa voznjom automobila... :lol:
Dozvolite da se i ja prikljucim raspravi (nadam se konstruktivnoj).

U jednom od prethodnih postova stavio si sliku biciklisticke staze u ulici Hamdije Cemerlica, uz potpuno pogresnu tvrdnju da se tom stazom "mozes sasvim normalno mimoici s drugima"

Image

sto nije istina, pogotovo ne ako se oba ucesnika, koji se trebaju mimoici, krecu punom dozvoljenom brzinom od 25km/h, jer je data biciklisticka staza skoro duplo uza od npr. one na Vilsonovom, oko koje se isto mi biciklisti sporimo u smislu jednosmjernog ili dvosmjernog kretanja , i jos na nekim dijelovima su postavljeni saobracajni snakovi/bandere TIK UZ rub staze pa je tu mimoilazenje voznjom uz 'svoj' desni rub rizicno.
A cak i na puno siroj u Vilsonovom i na drugim stazama vrlo je cest slucaj da divljaci na dva tocka (zalim ali stvari treba nazvati pravim imenom) voze po dvoje ili cak troje PARALELNO krecuci se suprotnim smjerom, uz ili uopste nepreslagivanje u kolonu (jedno iza drugog) ili u zadnji cas djelomicno pomjeranje kako bi onaj ko se krece u ISPRAVNOM pravcu mogao proci bez izlaska sa staze ili velikog usporavanja (na Vilsu nije ni moguce skloniti se udesno zbog ivicnjaka i nerijetko pjesaka koji se nacale NA SAM IVICNJAK uz travu, cekajuci da predju Vils cestu).

Jednosmjerne biciklisticke staze tj. RAZDVAJANJE staza po smjerovima kretanja duz neke saobracajnice, ima itekako PRAKTICNOG smisla jer omogucava puno BRZE (s manje kocenja tj. usporavanja) i kretanje s manje dozivljenog stresa/straha od kolizije ucesnika u biciklistickom saobracaju, nego kad je staza dvosmjerna.

Malo pogledajte video snimke iz npr. Holandije i obratite paznju na brzinu i jednu naprosto fenomenalnu efikasnost u kretanju te mimoilazenju na biciklistickim raskrsnicama/krizanjima, od djece pa do penzionera. Kao dobro ustiman Svicarski sat.
Brzina i osjecaj (pa makar bio subjektivni) sigurnosti pri urbanom putovanju od tacke A do tacke B jedan je od najbitnijih faktora koji dovode do POPULARIZACIJE tj. ekspanzije tog oblika putovanja gradom!

Takodje, uopste mi nije jasna logika da je po biciklistu "sigurnije" voziti stazom koja je namijenjena za suprotan smjer iz nekog razloga lakseg uocavanja automobila na raskrsnicama - dao si primjer raskrsnice u istoj ulici H. Cemerlica:

Image

Evo recimo da ti vozis pogresnim smjerom (istocni krak staze) od mosta/Vodoprivrede i prilazis raskrsnici kod mesare - ok, ti ces lakse vidjeti auta koja prema DM-u/pijaci skrecu iz pravca trolejsbuske saobracajnice/bivse pilicare, ali na isto ti ga dodje jer na taj nacin NECES vidjeti auta koja prema istom DM-u skrecu TEBI S LEDJA tj. iz pravca mosta/benzinske pumpe... Puno je bitnije USPORITI pri prelazenju neke raskrsnice nego to s koje strane raskrsnice prelazis istu, jer uvijek na ovakvim klasicnim cetverosmjernim krizanjima imas potencijalna auta i s tvojih ledja i sprijeda. To sporije prelazenje raskrsnice daje krucijalno vrijeme vozacima motornih vozila da opaze biciklistu i reaguju usporavanjem/propustanjem, a valjda nam je svima jasno da ljudski um, cula i refleksi imaju odredjena ogranicenja u smislu opazanja i brzine reagovanja na situacije u neposrednoj okolini. Nismo ni macke ni vilin konjici...
A istovremeno nepotrebno stvaras stres svakom biciklisti koji se, vozeci ispravnim smjerom, mora mimoici s tobom na toj 'istocnoj' biciklistickoj stazi duz ulice H. Cemerlica.
:run:

P.S. Isti problem mimoilazenja na uskoj jednosmjernoj biciklistickoj stazi prisutan je i u ulici Topal Osman-pase, Azize Sacirbegovic itd.
Sefe postavio sam prvu sliku koja mi je naletila na google-u da docaram razliku izmedju biciklistickog i pjesackog prelaza. Vozim se glavnom cestom gdje ima mjesta doslovno za tri bicikla bez problema i gdje prilikom prelaska u suprotnom pravcu:
1. Ja imam bolji pregled
2. Vozaci automobila imaju vece sanse da mene primjete jer im ne dolazim iz mrtvog ugla ili iza njih

Previse si ti to bukvalno shvatio
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12340 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Zakonski propisi i jesu zato da se bukvalno shvate i dosljedno primjenjuju - dakle ako je jasno oznacen smjer kretanja, nema tu "ali bla bla...".
Ako dovoljno ljudi smatra da je neki propis nelogican/pogresan, udruze se pa zajednicki traze izmjene, npr. kroz Giro di Sarajevo, peticijama prema Opstini, Kantonu i vijecnicima/zastupnicima itd.

To "ali..." uvijek vodi anarhiji :wink: i aminovanju naseg balkanskog krkanluka, po kojem smo nadaleko poznati.
Vjerujem da sam lijepo objasnio zasto mimoilazenje pri 25km/h nije dobro za urbani prevoz biciklom, romobilom itd. te za razvoj istog.
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#12341 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

Cekajuci Giro di Sarajevo i vlast da reaguju ja se svaki dan dovodim u situaciju da me kakav Velmir ili Spahovic pokupe autom na prelazu. Malo mi je draza vlastita guzica da prostis
User avatar
agnostic_front
Posts: 6323
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#12342 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by agnostic_front »

To je pohvalno, samo bi bilo lijepo da se sklonite sa staze kada prolaze biciklisti koji voze ispravnim smjerom.
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#12343 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

agnostic_front wrote: 06/07/2022 18:50 To je pohvalno, samo bi bilo lijepo da se sklonite sa staze kada prolaze biciklisti koji voze ispravnim smjerom.
Necemo. Nastavicemo da se zabijamo pravo u vas kao sto to i sad radimo. Ono maksuz :roll:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#12344 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by GAU8 »

agnostic_front wrote: 06/07/2022 18:50 To je pohvalno, samo bi bilo lijepo da se sklonite sa staze kada prolaze biciklisti koji voze ispravnim smjerom.
Nemojte se vi širiti k'o da dižete tegove sa rasponom krila 1m :lol: :lol:
noviclan
Posts: 10901
Joined: 31/10/2013 06:48

#12345 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

Ateista wrote: 28/06/2022 15:14
GAU8 wrote: 28/06/2022 12:09

Ove staze su sasvim dovoljno siroke i po mom misljenju je pocinjena katastrofalna greska kada su proglasene jednosmjernim.

I definitivno je tacno, da je mnogo sigurnije za bicikliste voziti se u suprotnim smjerovima od ovih propisanih. Opstina bi trebala imati sluha za potrebe biciklista. Ako nece dvosmjerne staze, onda neka baren obrnu smjer.
:thumbup:
Eno denili ocetase od socijalnog do vjetrenjace jedan smjer prema ilidzi a dovoljno sirine za dvostruki saobracaj, ali cudno mi samo spicili bijelom bojom po asfaltu nista da farbaju stazu u crveno :?:
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12346 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

agnostic_front wrote: 06/07/2022 18:50 To je pohvalno, samo bi bilo lijepo da se sklonite sa staze kada prolaze biciklisti koji voze ispravnim smjerom.
Dovoljno je pomjeriti se u desnu stranu, nema potrebe skroz se sklanjati, ima sirine za dva bicikla komotno.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12347 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

noviclan wrote: 07/07/2022 08:01
Ateista wrote: 28/06/2022 15:14

:thumbup:
Eno denili ocetase od socijalnog do vjetrenjace jedan smjer prema ilidzi a dovoljno sirine za dvostruki saobracaj, ali cudno mi samo spicili bijelom bojom po asfaltu nista da farbaju stazu u crveno :?:
Da, i ja sam to primijetio da su ocrtali.
Ne znam sta cekaju od otoke do cvile, imam utiasak da je neka sema sa onim kafanama sto izbace bastu i zauzmu vise od pola trotoara, sumnjam da je ono legalno i kad bi napraviki biciklisticku stazu oni bi se morali skloniti da bude mjesta i za pjesake.
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#12348 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

Ovih dana kako je vrucina ali i cijene goriva otisle u visine, pravo puno je biciklista i el.romobilista na biciklistickim stazama. Ja koristim i jedno i drugo.
Situacija postaje sve gora zbog koje-kakvih bolkuraca, drzmana, samozivaca i sl. gamadi.
Osim krembila koji se setaju po biciklistickim stazama, apsolutno ne vidim niti jedan dobar razlog za voznju u suprotnom smjeru na djelovima gdje staza postoji za oba smjera. Najgore stanje je na potezu otoka-nedjarici i obratno. Kulminacija svega je kada sunce zadje pa izadju rekretivci da se malo provozaju ali i izdivljaju. A uz to imas roditelje sa svojim malenim ponosima koje tada izvedu da se malkice prosetaju pa ti samo djete izleti na biciklisticku stazu.
Sto se tice biciklista/romobilista najgori su oni sa rent vozilicama(nisam muski sovinista ali su to najcesce dame) koji izadju pa obavezno u suprotnom smjeru se voze njih 2-3, ali naravno jedno pored drugog da mogu da ćakulaju ćakulu. Ni mladim adrenalin adolescentima nije mane kad voze na zadnjem tocku, ili gari kao da ga lucifer sam tjera.
I boli ih kurxx za sviju ostale. Ok ako vec vozis suprotnim smjerom, onda uzmi u obzir i to da ima i ljudi koji voze ispravnim smjerom pa misli malo i na njih. Mnogi uopste nemaju ili ne pale svjetlo. Ja sam sebi(romobil i biciklo) kupio namjerno blinker svjetlo naprijed a na ruksaku mi isto tako je zakaceno crveno blinker svjetlo. Znaci vidljiv sam maksimalno. I pored toga sinoc me kod bazena na otoci u milimetar spucala kobila na biciklu koja je sa momkom/drugom/muzem jedno pored drugog veselo bez svjetla u surotnom smjeru pedalala lagano i uz sveranje.
Iskreno se nadam da ce policija uskoro poceti bas da kolje za sve to. Vrijeme je vec.
Znam da cu se ja pridrzavati svega maksimalno.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12349 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

Slazem se da treba imati svjetlo ko vozi nocu, ali ja bih zabranio ona blinkajuca svjetla, to toliko smeta i iritira, ne znam ko je to smislio... jasno je da je cilj stednja baterije, ali fakat smeta.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#12350 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Bušman »

zdruzdjo wrote: 07/07/2022 14:49 Iskreno se nadam da ce policija uskoro poceti bas da kolje za sve to. Vrijeme je vec.
Nece, jer su 3.14cke obicne. Lakse zajebavat posten svijet nego se uhvatiti rjesavanja problema. Pocet ce kad se neki zestok hajvanluk dogodi.
Post Reply