Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#12551 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Haris.ba »

sarajevosa wrote: 20/09/2022 11:27 Hoće li stati biciklistička?

Image
Da je drvored kakav. Biciklisticka je sf za nas.
alacious
Posts: 52
Joined: 16/02/2014 22:44

#12552 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alacious »

Pozdrav,

Zna li neko mozda ima li negdje u Sarajevu rent-a-bike servis? Volio bih ponekad baciti turu po gradu, a ne daju mi se neke vece pare za biciklo koje necu koristiti toliko cesto
walter_071
Posts: 83
Joined: 09/05/2010 13:11

#12553 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by walter_071 »

Pozdrav svima.

Uskoro krećem na posao ići bicikom - ruta je Baščaršija - Blažuj (kod pavoslavne crkve). Otprilike znam rutu i kuda ima biciklistička staza, ali volio bih iskusnije da me savjetuju koja je najbolja ruta. I uopšte neki savjet više - šta paziti na šta obratiti pažnju itd.

Hvala :o
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12554 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

Ja 21.2.provozao bajk 30 minuta po ilidzi

Evo do danas sam bolestan
Necu do ljeta mislim...kad bude plus 40
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#12555 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by HelaS »

Truba wrote: 09/04/2023 10:54 Ja 21.2.provozao bajk 30 minuta po ilidzi

Evo do danas sam bolestan
Necu do ljeta mislim...kad bude plus 40
A garant si ga vozio nekom od ulica čiji je naziv ostao nepromijenjen još od "komunističke" SFRJ, pa ograjisao :D
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#12556 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Dzontra_Volta »

Ima li se negdje iznajmiti biciklo na mjesec dana?
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#12557 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by irconbih »

walter_071 wrote: 09/04/2023 10:43 Pozdrav svima.

Uskoro krećem na posao ići bicikom - ruta je Baščaršija - Blažuj (kod pavoslavne crkve). Otprilike znam rutu i kuda ima biciklistička staza, ali volio bih iskusnije da me savjetuju koja je najbolja ruta. I uopšte neki savjet više - šta paziti na šta obratiti pažnju itd.

Hvala :o
Najbolje ti je (barem ja tako radim) kod Energoinvesta ući na parking i kad dođeš do onih naslaga zemlje što su istresli na kraju, ima malo "šume" i offroada. Iza toga imaš lijevo ispod nadvožnjaka kuda ide brza cesta i vratiš se na semafor gdje se skreće u Kasindolsku. Nastavljaš trotoarom prema kružnom. Pređeš cestu prema onom novom trgovačkom centru, desno prema semaforu. Opet pređeš tu cestu i ravno trotoarom do kružnog, preko mosta i starom cestom pored nekadašnje ćilimare (prođeš pumpu Proming, raskrsnicu i na kraju te ulice ako autobuskog stajališta gdje se uključuje na magistralu) nastavljaš pored ceste. Ima sad iza pumpe Energopetrol sve do, čini mi se, one samousužne autopraonice trotoar.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12558 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

HelaS wrote: 09/04/2023 10:58
Truba wrote: 09/04/2023 10:54 Ja 21.2.provozao bajk 30 minuta po ilidzi

Evo do danas sam bolestan
Necu do ljeta mislim...kad bude plus 40
A garant si ga vozio nekom od ulica čiji je naziv ostao nepromijenjen još od "komunističke" SFRJ, pa ograjisao :D
Ne vozam po smetlistima povijesti
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#12559 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by HelaS »

Truba wrote: 11/04/2023 11:27
HelaS wrote: 09/04/2023 10:58

A garant si ga vozio nekom od ulica čiji je naziv ostao nepromijenjen još od "komunističke" SFRJ, pa ograjisao :D
Ne vozam po smetlistima povijesti
A šta češ, iako si u takvom smetljištu rođen, odrastao, stekao osnovna znanja, naučio o ljudima, družio se s njima... bio ok. Sve dok se nisi prehladio :D
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12560 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

To sranje taj eksperiment nigdje nije uspio
I to trebate znati
Nigdje...i svi bjeze iz tih zemalja
Ta suplja o jednakosti sreci...utopija
Zali Boze stotine milijuna ubijenih i umrlih za propalu ideju diljem planete
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12561 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

irconbih wrote: 11/04/2023 11:21
walter_071 wrote: 09/04/2023 10:43 Pozdrav svima.

Uskoro krećem na posao ići bicikom - ruta je Baščaršija - Blažuj (kod pavoslavne crkve). Otprilike znam rutu i kuda ima biciklistička staza, ali volio bih iskusnije da me savjetuju koja je najbolja ruta. I uopšte neki savjet više - šta paziti na šta obratiti pažnju itd.

Hvala :o
Najbolje ti je (barem ja tako radim) kod Energoinvesta ući na parking i kad dođeš do onih naslaga zemlje što su istresli na kraju, ima malo "šume" i offroada. Iza toga imaš lijevo ispod nadvožnjaka kuda ide brza cesta i vratiš se na semafor gdje se skreće u Kasindolsku. Nastavljaš trotoarom prema kružnom. Pređeš cestu prema onom novom trgovačkom centru, desno prema semaforu. Opet pređeš tu cestu i ravno trotoarom do kružnog, preko mosta i starom cestom pored nekadašnje ćilimare (prođeš pumpu Proming, raskrsnicu i na kraju te ulice ako autobuskog stajališta gdje se uključuje na magistralu) nastavljaš pored ceste. Ima sad iza pumpe Energopetrol sve do, čini mi se, one samousužne autopraonice trotoar.
To je to. Samo ima jedan problem, taj komad offroad vožnje na kraju Energoinvestovog parkinga, ako pada kiša tu se stvori pakleno blato koje se zadrži danima jer je u hladu. Može se pokušati utabanom stazicom preko naslaga zemlje, ali i tu je blato. Svejedno je ili da ga preguraš ili da pokušaš prevesti - umrljaćeš se 'dozavrat'. Alternativa je preći preko semafora kod Energoinvesta i ići uskim trotoarom do semafora-koji-ne-radi kod najnovije tramvajsske stanice, tu pređi i dalje ti je sve ravno i potaman.

Zašto ne uklone na toj Energoinvestovoj deponiji zemlje širinu od je*enih 60-tak cm i naprave prolaz za bicikle - to ne znam. To nam je haman pa jedini put do Ilidže, svi biciklisti iz Grada tuda idu, ali jok! Niko da to napravi.
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#12562 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by irconbih »

Praetorious wrote: 12/04/2023 01:07 To je to. Samo ima jedan problem, taj komad offroad vožnje na kraju Energoinvestovog parkinga, ako pada kiša tu se stvori pakleno blato koje se zadrži danima jer je u hladu. Može se pokušati utabanom stazicom preko naslaga zemlje, ali i tu je blato. Svejedno je ili da ga preguraš ili da pokušaš prevesti - umrljaćeš se 'dozavrat'. Alternativa je preći preko semafora kod Energoinvesta i ići uskim trotoarom do semafora-koji-ne-radi kod najnovije tramvajsske stanice, tu pređi i dalje ti je sve ravno i potaman.

Zašto ne uklone na toj Energoinvestovoj deponiji zemlje širinu od je*enih 60-tak cm i naprave prolaz za bicikle - to ne znam. To nam je haman pa jedini put do Ilidže, svi biciklisti iz Grada tuda idu, ali jok! Niko da to napravi.
Može i ta, "suha" varijanta. Ne znam zašto su uopšte onaj dio zatrpavali.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12563 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Od kružnog kod sare samo nastavi pravo i kad pređeš skretanje za Kasindolsku opet nastavljaj pravo i onda ima kao neka cesta ispod nivoa one kuda auta idu da ne moraš uskim trotoarom. Dole za one kuće ispod nivoa ceste
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#12564 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 20/09/2022 11:46
sarajevosa wrote: 20/09/2022 11:27 Hoće li stati biciklistička?

Image
Da je drvored kakav. Biciklisticka je sf za nas.
za nas je SF i normalan trotoar gdje se može 2 ljudi bez "iskretanja" mimoići...
giovanni008
Posts: 549
Joined: 20/05/2008 12:20

#12565 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by giovanni008 »

Dzontra_Volta wrote: 11/04/2023 11:03 Ima li se negdje iznajmiti biciklo na mjesec dana?

I mene interesuje.....
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12566 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

Takvu ponudu nisam viđao. Znam da ima ona neka firma - ili je bar bila - za iznajmljivanje na sat, ali ni njih više ne viđam, možda će se pojaviti sa toplijim danima. Zašto ne kupiti kakav jeftiniji i imati svoj lični, barem znaš u kakvom je stanju i isplati se kad već govorimo o periodu od mjesec dana ili duže.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12567 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

Biciklista upravo vrijedja djeda koji jedva hoda i vodi sina ili unuka s posebnim potrebama
Moro sic s bicikla zbog njiih
I mene
Ali samo njima psuje
Kaciga i trkacka oprema

Deda umri ....ako ti ae ne zivi...a deda njemu stoko itd


Ne znam...da nema kacige mozda bih ga stocirao
Kakav jad moras biti...zasto nije prema svima isti
Bas sam bio rapolozen da uzmem bolovanjr sto sam nekom stukao glavu
Pratio sam ga lagano preko platoa ali ode zamace


Kakvi smo mi to ljudi danas
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12568 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

Ima svakakvih ljudi, i pješaka i biciklista i vozača... Ja uvijek dajem prvenstvo drugima, iza pješaka vozim 5 km/h jer ne vidim razlog ni da ih požurujem ni da ih prepadam zvonom iza leđa. Naravno, kad 2 osobe hodaju u cik-cak trotoarom od 2+ metara širine i efikasno ga blokiraju, tu im malo pozvonim. Ipak ću radije stegnuti kočnicu nego leći na zvono, a nedao Bog da im šta kažem. Samo sam jednom pustio glas, kad je žena vodila psa na dogačkoj uzici i time zagradila komplet trotoar, gleda me u lice kako vozim polako prema njoj (njima), kako još usporavam i na kraju stajem. Rekoh joj Ženska glavo, pa privuci ga više sebi! Mislim, šta treba, da me pašće na uzici još zapiša ili ugrize?! I to jedan jedini izolovani slučaj.
Inače kad vozim negdje gdje je usko pa naiđe pješak, sklonim se u stanu i stanem. Uvijek mi se zahvale, a ja im onako prijeljski klimnem. Kad mi vozač stane na prelazu mahnem mu u pozdrav, kad vidim da usporava da me pusti a meni se ne žuri, dam mu znak da prođe. I sve fino i pristojno.
A ti havjani što psuju i napadaju, to je druga sorta stvorenja. I da, obično su grubi ti "profi" vozači na skupim biciklima, znaš, oni su NEKO! Ma nabijem ih na... ekser u gumi :D

Kad smo kod ispuhane gume, vozim jednom, tek prošao od Nedžarića Ininu pumpu, kad čujem glasno i dugo prrRRRRRRRR. Kontam, pa nisao jeo grah, bogami nisam ja! Kad pukla zadnja unutrašnja i ispuhuje isto k'o u crtanim filmovima ili komedijama. Jbg. ispuha se prdeći :D
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12569 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Concord »

Kao sto ima idiota pjesaka i sofera, tako ima i idiota medju biciklistima. To sto je sport zdrav i plemenit ne znaci da su svi koji ga praktikuju isti takvi.

Pjesaka ima od onih koji ti se sklanjaju i daju prednost gdje treba i ne treba, do onih koji ne samo da nece namjerno da se pomjere nego gledaju da ti dodatno otezaju kad te ugledaju. I onda biciklist onakav ovakav kad uzvrati.
rikta123
Posts: 273
Joined: 13/03/2023 08:46

#12570 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by rikta123 »

Hajmo se skupit pa se provozat?
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#12571 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Dzontra_Volta »

Concord wrote: 13/04/2023 16:17 Kao sto ima idiota pjesaka i sofera, tako ima i idiota medju biciklistima. To sto je sport zdrav i plemenit ne znaci da su svi koji ga praktikuju isti takvi.

Pjesaka ima od onih koji ti se sklanjaju i daju prednost gdje treba i ne treba, do onih koji ne samo da nece namjerno da se pomjere nego gledaju da ti dodatno otezaju kad te ugledaju. I onda biciklist onakav ovakav kad uzvrati.
Jbg pješak na trotoaru je uvijek u pravu. Ako hoće može leći poprijeko na trotoar, a da biciklista tu ništa ne može. Isto je i za ovu gore spomenutu ženu sa psom. Biciklist u tom slučaju jedino može sići na ulicu, obići pješaka i nastaviti dalje.
Naravno, normalan pješak neće praviti problem, ali ako se ovako desi, jbg.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12572 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Concord »

Dzontra_Volta wrote: 13/04/2023 17:05 Jbg pješak na trotoaru je uvijek u pravu. Ako hoće može leći poprijeko na trotoar, a da biciklista tu ništa ne može. Isto je i za ovu gore spomenutu ženu sa psom. Biciklist u tom slučaju jedino može sići na ulicu, obići pješaka i nastaviti dalje.
Naravno, normalan pješak neće praviti problem, ali ako se ovako desi, jbg.
To je na trotoaru, sta cemo sa biciklistickom stazom?
Dolazis pjesacima sa ledja, usporavas i kulturno kazes da se maknu sa staze, oni ili kazu zaobidji me ili se maknu ali nesto gundjaju uvrijedjeni.
Dolazis pjesacima u susret koji stoje i pricaju na stazi, vide te kako im prilazis ali nece da se sklone, u fazonu zabidji nas, sto bi se mi micali. Ista stvar sa pjesacima koji hodaju a vide te.
Da ne bude da sam papak biciklist koji samo serenda po pjesacima: Sta sa biciklistima koji namjerno voze kontra smjerom? I to jos bezobrazno po sred staze, tjerajuci mene koji ispravno vozim, da se sklanjam.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#12573 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Dzontra_Volta »

Concord wrote: 13/04/2023 18:48
Dzontra_Volta wrote: 13/04/2023 17:05 Jbg pješak na trotoaru je uvijek u pravu. Ako hoće može leći poprijeko na trotoar, a da biciklista tu ništa ne može. Isto je i za ovu gore spomenutu ženu sa psom. Biciklist u tom slučaju jedino može sići na ulicu, obići pješaka i nastaviti dalje.
Naravno, normalan pješak neće praviti problem, ali ako se ovako desi, jbg.
To je na trotoaru, sta cemo sa biciklistickom stazom?
Dolazis pjesacima sa ledja, usporavas i kulturno kazes da se maknu sa staze, oni ili kazu zaobidji me ili se maknu ali nesto gundjaju uvrijedjeni.
Dolazis pjesacima u susret koji stoje i pricaju na stazi, vide te kako im prilazis ali nece da se sklone, u fazonu zabidji nas, sto bi se mi micali. Ista stvar sa pjesacima koji hodaju a vide te.
Da ne bude da sam papak biciklist koji samo serenda po pjesacima: Sta sa biciklistima koji namjerno voze kontra smjerom? I to jos bezobrazno po sred staze, tjerajuci mene koji ispravno vozim, da se sklanjam.
Sve si u pravu. Jbg to je kultura takvih ljudi koji ne poštuju propise, u narodu poznati kao "bolikurtzi". Do jednom, dok nekome ne pukne film, pa se ne zaleti i na takve pješake i na takve bicikliste.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12574 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

Concord wrote: 13/04/2023 18:48
Dzontra_Volta wrote: 13/04/2023 17:05 Jbg pješak na trotoaru je uvijek u pravu. Ako hoće može leći poprijeko na trotoar, a da biciklista tu ništa ne može. Isto je i za ovu gore spomenutu ženu sa psom. Biciklist u tom slučaju jedino može sići na ulicu, obići pješaka i nastaviti dalje.
Naravno, normalan pješak neće praviti problem, ali ako se ovako desi, jbg.
To je na trotoaru, sta cemo sa biciklistickom stazom?
Dolazis pjesacima sa ledja, usporavas i kulturno kazes da se maknu sa staze, oni ili kazu zaobidji me ili se maknu ali nesto gundjaju uvrijedjeni.
Dolazis pjesacima u susret koji stoje i pricaju na stazi, vide te kako im prilazis ali nece da se sklone, u fazonu zabidji nas, sto bi se mi micali. Ista stvar sa pjesacima koji hodaju a vide te.
Da ne bude da sam papak biciklist koji samo serenda po pjesacima: Sta sa biciklistima koji namjerno voze kontra smjerom? I to jos bezobrazno po sred staze, tjerajuci mene koji ispravno vozim, da se sklanjam.
Concord, u pravu si u svemu i takvi detalji pokvare ćeif vožnje. Ali šutim i zaobilazim. Ako su oni na mojoj stazi, obiđem ih trotarom. Ako su zakrčili prolaz u potpunosti, tek onda pozvonim. Ponekad poneko i odreaguje na zvono... :D
A što se žene sa psom tiče, ne bih je mogao proći ni pješice jer je ona išla krajnjom lijevom stranom trotoara, a pas krajnjom desnom. Od trave do trave. Opet bih joj morao reći da privuće psa. Srećom, ostali vlasnici pasa paze na svoje ljubimce i svjesni su kad ih treba privući.
Inače se psima ne smijem javljati, jer me onda usvoje i ne žele se odlijepiti od mene. Kunem se :lol:
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#12575 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Mantis »

Ima li neko preporuku za neke dobre flat pedale za MTB, da su dostupne u ovim lokalnim bike shopovima, do jedno 60tak KM 🙂
Post Reply