Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12451 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

last mohicans wrote: 22/07/2022 12:05 Ma moze se to upakovati, nego je problem i to sto uz transferzale i longitudinale uopce se ne planira taj vidi saobracaja, kao ni zeleni pojasi, niti drvece. Onda nakon godinu uvale neke pritke umjesto posjecenih stabala, koje ako se prime, narast ce za 100 god, a stabla najprije posjeku. Mi smo mentalni nivo kasabe koja wanna be metropola. Po ovakvim nebuloznim odlukama vidis koliko smo smart city.
Tako je!

Drvoredi su toliko prorijedjeni i škrto uradjeni da, umjesto da drvece stvara svjeziju mikroklimu, svako stablo se doslovno przi od usijanog crnog asfalta koji se zagrije na preko 50 stepeni C.

Ne prave planski hlad ni za biciklisticke i pjesacke staze ni za uzavreli asfalt tj. saobracajnice.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12452 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Ramzess Veliki wrote: 22/07/2022 12:08
__Phoenix__ wrote: 22/07/2022 12:03 Rješenje je vrlo jednostavno, treću saobraćajnu traku(desnu) od Ilidze do Skenderije namjenski ograničiti na Trolejbus(ne bus da čadi cijelim gradom), romobil, bicikl i skuter do 50cc. Uz jasna pravila nošenja, kacige, prsluka, svjetlosne signalizacije i poštovanja semafora. Vozila koja bi skretala desno bi to činila pažljivo kao i u svim normalnim gradovima.
:shock:

Tri saobracajne trake nisu dovoljne da se eliminise saobracajni kolaps u spici, a ti bi da saobracaj svedes na dvije trake jer ti nemas gdje tjerat' biciklo? :lol:
Odgledaj ovaj video pa ce ti biti puno jasnije neke stvari:



Znam, naizgled je nelogicno i za ne povrjerovati, ali zapravo su najmanje guzve u automobilskom dijelu gradskog saobracaja u gradovima u kojima je najvise ulozeno u biciklisticku infrastrukturu, zajedno s JGS tj. trolama, tramvajima itd., - sto vise gradskih putnika na biciklu, to ce ih manje biti u dvije-tri trake na saobracajnici :wink:

Isto tako: u najvecim finansijskim (budzetiranje) problemima su oni gradovi u kojima se prednost davalo ulaganju u sve vise gradskih saobracajnica za motorna vozila (USA u tome ubjedljivo prednjaci) - jer je puuuuno skuplje odrzavanje tj. krpljenje rupa od vozila koja su teska po nekoliko tona (Sarajevom prolaze i kamioni) nego dvotockasa ukupne tezine s vozacem od 100-tinjak kg ;-)
Last edited by Hajlac on 22/07/2022 14:38, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12453 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Hajlac wrote: 22/07/2022 13:54
last mohicans wrote: 22/07/2022 12:05 Ma moze se to upakovati, nego je problem i to sto uz transferzale i longitudinale uopce se ne planira taj vidi saobracaja, kao ni zeleni pojasi, niti drvece. Onda nakon godinu uvale neke pritke umjesto posjecenih stabala, koje ako se prime, narast ce za 100 god, a stabla najprije posjeku. Mi smo mentalni nivo kasabe koja wanna be metropola. Po ovakvim nebuloznim odlukama vidis koliko smo smart city.
Tako je!

Drvoredi su toliko prorijedjeni i škrto uradjeni da, umjesto da drvece stvara svjeziju mikroklimu, svako stablo se doslovno przi od usijanog crnog asfalta koji se zagrije na preko 50 stepeni C.

Ne prave planski hlad ni za biciklisticke i pjesacke staze ni za uzavreli asfalt tj. saobracajnice.
ma nije tako, ni priblizno
upravo suprotno.



poslednjih nekoliko godina se bas stihijski sadi po gradu- neke lokacije su natrpane sadnicama ogromnog drveca; na nekim lokacijma razmaci izmedju sadnica su jedva 2- 3 m... na bulevaru cak imamo tri paralenlna drvoreda na sirini od 12-ak metara (A. Polje, prema centru)... suludo; definitivno je srednji dvored tu visak.

saditi gorostasno, tzv parkovsko drvece (v. > 20 m, š. > 10m) uz ulice nije pametno iz vise razloga.
Ako ih vec sade, to moraju biti siroke avenije, to drvece mora biti trimovano i odrzavano na odredjenoj visini i sirini, gustoca nasada bi trebala biti minimum polovina maximlne sirine krosnje (da se iste ne preplicu)...

takodje, ne vodi se racuna o znacajnoj skupini alergicara; u zadnje vrijeme se sade velike kolicine breze, koja je izvor snaznih alergena i na koju je veliki broj alergicara osjtljiv... itd

prije me tko napadne, sadim od svojeg novca, u svojem slobodnom vremenu biljke po zapustenim javnim povrsinama ove "kasabice".
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12454 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Hajvan wrote: 22/07/2022 14:04
Hajlac wrote: 22/07/2022 13:54

Tako je!

Drvoredi su toliko prorijedjeni i škrto uradjeni da, umjesto da drvece stvara svjeziju mikroklimu, svako stablo se doslovno przi od usijanog crnog asfalta koji se zagrije na preko 50 stepeni C.

Ne prave planski hlad ni za biciklisticke i pjesacke staze ni za uzavreli asfalt tj. saobracajnice.
ma nije tako, ni priblizno
upravo suprotno.

poslednjih nekoliko godina se bas stihijski sadi po gradu- neke lokacije su natrpane sadnicama ogromnog drveca; na nekim lokacijma razmaci izmedju sadnica su jedva 2- 3 m... na bulevaru cak imamo tri paralenlna drvoreda na sirini od 12-ak metara (A. Polje, prema centru)... suludo; definitivno je srednji dvored tu visak.

saditi gorostasno, tzv parkovsko drvece (v. > 20 m, š. > 10m) uz ulice nije pametno iz vise razloga.
Ako ih vec sade, to moraju biti siroke avenije, to drvece mora biti trimovano i odrzavano na odredjenoj visini i sirini, gustoca nasada bi trebala biti minimum polovina maximlne sirine krosnje (da se iste ne preplicu)...

takodje, ne vodi se racuna o znacajnoj skupini alergicara; u zadnje vrijeme se sade velike kolicine breze, koja je izvor snaznih alergena i na koju je veliki broj alergicara osjtljiv... itd

prije me tko napadne, sadim od svojeg novca, u svojem slobodnom vremenu biljke po zapustenim javnim povrsinama ove "kasabice".
Pretpostavljam da se ukrstanje krosnji izbjegava najvise zbog prenosa bolesti sa stabla na stablo?

Nema mikroklime a ni pravog hlada bez gusto posadjenog drveca.

Pogledaj jedan veeeeliki gradski park (o kakvom mi mozemo samo sanjati) u Amsterdamu na ovom videu - od 4:30:



Skoro sve krosnje se uredno ispreplicu.
Last edited by Hajlac on 22/07/2022 14:16, edited 2 times in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#12455 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ramzess Veliki »

agnostic_front wrote: 22/07/2022 12:45
Ramzess Veliki wrote: 22/07/2022 12:22
A sta je jezgra grada? O tome nema govora dok se ne uradi zaobilaznica. To sa zatvaranjem jezgra se vec pokusalo ali japanski program je predvidio totalni kolaps saobracaja i od te price nije bilo nista. A kad se uradi, biciklo ce se kroz jezgru moci samo gurati pored sebe jer ce jezgra biti predvidjena za pjesake. Biciklo je prevozno sredstvo za sirotinju bilo i ostat ce. I tramvajska karta. Uvijek ce auta imati prednost u prostoru. Za rekreativnu voznju postoji Vrelo Bosne, Stojcevac ... malo oko zgrade ... :sabur:
Pa sta fali ako bude kolaps, uzivas u svom mercedesu sa klima uredjajem i smijes se sirotinji na biciklu.

Biciklo za kretanje po gradu je buducnost, kao sto pokazuju siromasne svjetske metropole. Zao mi je ako to ne moze da pojmi.
Ako mene licno pitas, ja bih sva auta makao na rub grada, tamo napravio podzemne garaze i kad hoces van grada - dopedalas do garaze i vozi negdje ako ti se vozi. Licno vozim cestovnog bajka i volio bih da mogu cijeli dan pedalat', otici na sladoled na Bascarsiju, pa odpedalat' do Stojcevca a da me neki sleper ne satare.

Ali se ne pitam. :sad:

Zato vam je sve teze i teze ... :oops:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#12456 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ramzess Veliki »

Hajlac wrote: 22/07/2022 13:58 Znam, naizgled je nelogicno i za ne povrjerovati, ali zapravo su najmanje guzve u automobilskom dijelu gradskog saobracaja u gradovima u kojima je najvise ulozeno u biciklisticku infrastrukturu, zajedno s JGS tj. trolama, tramvajima itd., - sto vise gradskih putnika na biciklu, to ce ih manje biti u dvije-tri trake na saobracajnici :wink:

Isto tako: u najecim finansijskim (budzetiranje) problemima su oni gradovi u kojima se prednost davalo ulaganju u sve vise gradskih saobracajnica za motorna vozila (USA u tome ubjedljivo prednjaci) - jer je puuuuno skuplje odrzavanje tj. krpljenje rupa od vozila koja su teska po nekoliko tona (Sarajevom prolaze i kamioni) nego dvotockasa ukupne tezine s vozacem od 100-tinjak kg ;-)
Ima ti ta logike ... samo se mora stvoriti kriticna masa biciklista, dovoljna da utice na izmjenu rezima saobracaja. Nadam se tome jer ako sam ja kupio biciklo a ne motor, a jesam - ima nade za ovaj svijet da izbjegne globalnu klimatsku katastrofu. :thumbup:
I da pocnemo saditi sto vise stabala ... :mastakazes:
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#12457 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

Moze li se vozikat na Darivi a da ne bude kakvih drogerasa i pljackasa?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12458 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Drogaši/pljačkaši su reMonirani članovi našeg društva.
Ne zalaze oni po tim opskurnim lokacijama.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12459 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Concord »

billy organ wrote: 22/07/2022 14:49 Moze li se vozikat na Darivi a da ne bude kakvih drogerasa i pljackasa?
Moze slobodno, nema toga uopste. Medjutim ima drugi problem, a to je nepodnosljiv rijecni smrad ovih dana i rojevi musica. Ja ne znam kako oni ljudi sto setaju izdrze.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#12460 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

Concord wrote: 22/07/2022 18:59
billy organ wrote: 22/07/2022 14:49 Moze li se vozikat na Darivi a da ne bude kakvih drogerasa i pljackasa?
Moze slobodno, nema toga uopste. Medjutim ima drugi problem, a to je nepodnosljiv rijecni smrad ovih dana i rojevi musica. Ja ne znam kako oni ljudi sto setaju izdrze.
Ok. Oticu ovih dana tamo onda. Ponijecu masku za svaki slucaj. Gas masku. :-D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12461 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Automobil udario biciklistu na Stupu

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Image
Last edited by Hajlac on 25/07/2022 09:49, edited 1 time in total.
User avatar
shbc
Posts: 3343
Joined: 20/07/2012 12:13

#12462 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Prolazim jutro pored ovoga, tacno ona situacija zbog koje smo @GAU8 @Ateista i ja govorili da je sigurnije voziti suprotno od pravca kretanja automobila.

Auto skretalo desno, biciklista naisao iz (vjerovatno) mrtvog ugla (kretao se trotoarom u istom smjeru kao i automobili) i belaj.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12463 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Biciklista zadobio teške tjelesne povrede nakon sudara sa romobilom u Sarajevu

"U Sarajevu se danas u jutarnjim satima desila saobraćajna nezgoda kada su se sudarili romobil i bicikl.

Ovu informaciju potvrdio je dežurni operativni MUP-a Kantona Sarajevo za portal Radiosarajevo.ba.

"Dojavu o tome da su se sudarili romobil i bicikl dobili smo u 10:25 sati", naveli su iz policije.

Biciklisti su konstatovane teške tjelesne povrede."

https://radiosarajevo.ba/vijesti/crna-h ... evu/463782
noviclan
Posts: 10885
Joined: 31/10/2013 06:48

#12464 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

shbc wrote: 25/07/2022 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Prolazim jutro pored ovoga, tacno ona situacija zbog koje smo @GAU8 @Ateista i ja govorili da je sigurnije voziti suprotno od pravca kretanja automobila.

Auto skretalo desno, biciklista naisao iz (vjerovatno) mrtvog ugla (kretao se trotoarom u istom smjeru kao i automobili) i belaj.
Znaci biciklista kriv
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12465 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

noviclan wrote: 25/07/2022 09:59
shbc wrote: 25/07/2022 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Prolazim jutro pored ovoga, tacno ona situacija zbog koje smo @GAU8 @Ateista i ja govorili da je sigurnije voziti suprotno od pravca kretanja automobila.

Auto skretalo desno, biciklista naisao iz (vjerovatno) mrtvog ugla (kretao se trotoarom u istom smjeru kao i automobili) i belaj.
Znaci biciklista kriv
Bez dodatnih informacija to ne mozemo znati ko je kriv, pa ne treba govoriti napamet.
Meni samo nije jasno zasto biciklisti vise ne obrate paznju na auta jer znaju da ce, ko god bio kriv, oni najebati. Kad god dodjem do prelaza preko ceste, prvo se uvjerim da me vozac vidio i da ce stvarno stati prije nego sto prodjem.
User avatar
shbc
Posts: 3343
Joined: 20/07/2012 12:13

#12466 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

noviclan wrote: 25/07/2022 09:59
shbc wrote: 25/07/2022 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Prolazim jutro pored ovoga, tacno ona situacija zbog koje smo @GAU8 @Ateista i ja govorili da je sigurnije voziti suprotno od pravca kretanja automobila.

Auto skretalo desno, biciklista naisao iz (vjerovatno) mrtvog ugla (kretao se trotoarom u istom smjeru kao i automobili) i belaj.
Znaci biciklista kriv
Gledajuci cisto po zakonu vjerovatno obostrana. Biciklista se kretao po trotoaru gdje nema obiljezene staze, a ovaj skretao prema jednom od objekata (nisam upratio kojem) preko istog trotoara
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12467 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

ja sam danas 10 km na poso bajkom
nije nimalo lagano
do 5 je ok ići na posao bajkom sve preko je mučenje
sat vremena
:roll:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12468 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Ateista wrote: 25/07/2022 10:13
noviclan wrote: 25/07/2022 09:59

Znaci biciklista kriv
Bez dodatnih informacija to ne mozemo znati ko je kriv, pa ne treba govoriti napamet.
Meni samo nije jasno zasto biciklisti vise ne obrate paznju na auta jer znaju da ce, ko god bio kriv, oni najebati. Kad god dodjem do prelaza preko ceste, prvo se uvjerim da me vozac vidio i da ce stvarno stati prije nego sto prodjem.
:thumbup:

+ sto usporavanjem das vise vremena za reakciju vozaca tj. u svom vidokrugu detekciju tvog prisustva na datom prelazu. Cisto sumnjam da je ijednom vozacu auta ceif pregaziti pjesaka/biciklistu/romobilasa i napraviti si sto pravni sto ljudski problem.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#12469 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Kažnjavanje vozača romobila je kako vidim krenulo. Šta je sa biciklima? Ja na saobraćajnicu ne silazim pa kako god
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12470 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ateista »

Hajlac wrote: 25/07/2022 10:31
Ateista wrote: 25/07/2022 10:13
Bez dodatnih informacija to ne mozemo znati ko je kriv, pa ne treba govoriti napamet.
Meni samo nije jasno zasto biciklisti vise ne obrate paznju na auta jer znaju da ce, ko god bio kriv, oni najebati. Kad god dodjem do prelaza preko ceste, prvo se uvjerim da me vozac :idea: vidio i da ce stvarno stati prije nego sto prodjem.
:thumbup:

+ sto usporavanjem das vise vremena za reakciju vozaca tj. u svom vidokrugu detekciju tvog prisustva na datom prelazu. Cisto sumnjam da je ijednom vozacu auta ceif pregaziti pjesaka/biciklistu/romobilasa i napraviti si sto pravni sto ljudski problem.
Sad sam dosao na posao biciklom, na jednoj raskrsnici vozac prica na mobitel i uopste me ne vidi, tek u neka doba me vidio i naglo zakocio, ali i ja sam vec krenuo da kocim i stao bih da on nije, ne zelim se nikad pouzdati u to hoce li me vidjeti ili nece, sa autom se mogu malo zajebavati jer u ovim manjim brzinama su male sanse da bude nekih povreda a mogu uzeti fine pare, sa biciklom se ne isplati igrati i kad je ovaj drugi 100% kriv.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#12471 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

nlt wrote: 25/07/2022 11:19 Kažnjavanje vozača romobila je kako vidim krenulo. Šta je sa biciklima? Ja na saobraćajnicu ne silazim pa kako god
I ne moraš.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#12472 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

shbc wrote: 25/07/2022 10:22
noviclan wrote: 25/07/2022 09:59

Znaci biciklista kriv
Gledajuci cisto po zakonu vjerovatno obostrana. Biciklista se kretao po trotoaru gdje nema obiljezene staze, a ovaj skretao prema jednom od objekata (nisam upratio kojem) preko istog trotoara
Biciklisti su uglavnom krivi za takvu situaciju. Ne uvijek, ali često.

Umjesto da uspore i ako treba stanu ili daju vremena da ih vozač automobila vidi i stane, oni još i ubrzaju da "prelete" raskrsnicu. Mrsko im remetiti ritam vožnje.

Sa više pažnje isti smjer kao i automobilski ne bi trebao biti problem.

A i neka ga promijene, iscrtaju novu signalizaciju i super.

Samo, ni to ne bi pomoglo puno, ljudi je opet ne bi poštovali.
User avatar
shbc
Posts: 3343
Joined: 20/07/2012 12:13

#12473 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by shbc »

Hakiz wrote: 25/07/2022 11:40
shbc wrote: 25/07/2022 10:22

Gledajuci cisto po zakonu vjerovatno obostrana. Biciklista se kretao po trotoaru gdje nema obiljezene staze, a ovaj skretao prema jednom od objekata (nisam upratio kojem) preko istog trotoara
Biciklisti su uglavnom krivi za takvu situaciju. Ne uvijek, ali često.

Umjesto da uspore i ako treba stanu ili daju vremena da ih vozač automobila vidi i stane, oni još i ubrzaju da "prelete" raskrsnicu. Mrsko im remetiti ritam vožnje.

Sa više pažnje isti smjer kao i automobilski ne bi trebao biti problem.

A i neka ga promijene, iscrtaju novu signalizaciju i super.

Samo, ni to ne bi pomoglo puno, ljudi je opet ne bi poštovali.
Nije ovo na raskrsnici. Ovo je na trotoaru, na dijelu koji je spusten kako bi se moglo preko trotoara pristupiti objektu.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12474 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Hajlac wrote: 25/07/2022 09:44 Automobil udario biciklistu na Stupu

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022
Evo kako je izgledala jutrosnja nesreca:

Image

Image

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Nije ovo nikakav "mrtvi ugao" jer je vozac auta morao moci vidjeti biciklistu i mimoici/PRETECI ga tik pred svoje, ocito krkansko, skretanje u krug vrtica, sto i sam znam dozivjeti - da vozaci auta POTCIJENE brzinu kretanja bicikliste i pomisle da mogu proci ispred/skrenuti prije nego biciklist stigne do tacke presijecanja putanje.

Dzaba suprotan smjer koji neki ovdje zagovaraju (i koji se nigdje u uredjenim razvijenim gradovima ne praktikuje) sve dok imamo Balkanski mentalitet izgurivanja i koristenja nasilja medju ucesnicima u saobracaju!
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#12475 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

Hajlac wrote: 25/07/2022 11:46
Hajlac wrote: 25/07/2022 09:44 Automobil udario biciklistu na Stupu

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022
Evo kako je izgledala jutrosnja nesreca:

Image

Image

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220725022

Nije ovo nikakav "mrtvi ugao" jer je vozac auta morao moci vidjeti biciklistu i mimoici/PRETECI ga tik pred svoje, ocito krkansko, skretanje u krug vrtica, sto i sam znam dozivjeti - da vozaci auta POTCIJENE brzinu kretanja bicikliste i pomisle da mogu proci ispred/skrenuti prije nego biciklist stigne do tacke presijecanja putanje.

Dzaba suprotan smjer koji neki ovdje zagovaraju (i koji se nigdje u uredjenim razvijenim gradovima ne praktikuje) sve dok imamo Balkanski mentalitet izgurivanja i koristenja nasilja medju ucesnicima u saobracaju!
Ovo je do vozača automobila.
Post Reply