Unistenje jos jednog gradskog parka

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#101 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Prenj »

zgembo_sa wrote: Gradovi rastu, mijenjaju se, ljudi imaju drugacije potrebe, drugacije poimanje lijepog i funkcionalnog... Da smo od dana nastanka ovog grada isli tvojom logikom grad ne bi ni postojao. Eto dobice se veliki trg, bice drveca, bice spomenik sa imenima ubijenih gradjana Sarajeva i bice stubovi koji simboliziraju najduzu opsadu grada u historiji. Mozda se tebi estetski ne svidja kako ce trg izgledati, ali to je vec sasvim druga prica. Vecina vas se hvatala za pricu kako nece biti zelenila. Eto bice zelenila, al dzaba, kao sto sam mislio naci cete vi neki novi prividni razlog, zato sto niste dovoljno iskreni da priznate prave razloge protivljenja gradnji ovog spomenika.

Neki su ovdje stvarno licemjerni, sjetite se samo hajke da je dobit jedan moderan trg na mjestu gdje je bila robna kuca. Sada kada se hoce napravit jedan moderan trg ovdje se dize hajka oko starosti drveca :roll:
Da, bice "starijeg" zelenila i to na 10% u odnosu na postojecu povrsinu.
Savremeni gradovi svakako rastu i mijenjaju se, ali ne na nacin da ono postojeceg jada od preostalog zelenila nepovratno unistavaju.
Iskreno, da li si ti uopste vidio kako "nagradjeno rjesenje" izgleda?
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#102 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by zgembo_sa »

Prenj wrote:
zgembo_sa wrote: Gradovi rastu, mijenjaju se, ljudi imaju drugacije potrebe, drugacije poimanje lijepog i funkcionalnog... Da smo od dana nastanka ovog grada isli tvojom logikom grad ne bi ni postojao. Eto dobice se veliki trg, bice drveca, bice spomenik sa imenima ubijenih gradjana Sarajeva i bice stubovi koji simboliziraju najduzu opsadu grada u historiji. Mozda se tebi estetski ne svidja kako ce trg izgledati, ali to je vec sasvim druga prica. Vecina vas se hvatala za pricu kako nece biti zelenila. Eto bice zelenila, al dzaba, kao sto sam mislio naci cete vi neki novi prividni razlog, zato sto niste dovoljno iskreni da priznate prave razloge protivljenja gradnji ovog spomenika.

Neki su ovdje stvarno licemjerni, sjetite se samo hajke da je dobit jedan moderan trg na mjestu gdje je bila robna kuca. Sada kada se hoce napravit jedan moderan trg ovdje se dize hajka oko starosti drveca :roll:
Da, bice "starijeg" zelenila i to na 10% u odnosu na postojecu povrsinu.
Savremeni gradovi svakako rastu i mijenjaju se, ali ne na nacin da ono postojeceg jada od preostalog zelenila nepovratno unistavaju.
Iskreno, da li si ti uopste vidio kako "nagradjeno rjesenje" izgleda?
Ne, nisam, rekao sam vec. Ali i ti si svojim opisom lazno predstavio izgled trga. O estetici se zato i nisam izjasnjavao, vec o samoj egzistenciji trga i njegovim elementarnim sadrzajima. Vecina ovdje nije vidjela to rjesenje pa je u startu bila protiv, ne zato sto im se ne svidja vec zato sto nema drveca, nema zelenila itd. Sad se ispostavlja da ipak ima zelenila pa se zato izmisljaju novi fiktivni razlozi za protivljenje izgradnji trga.
SL67
Posts: 67
Joined: 19/02/2008 21:43
Location: SARAJEVO

#103 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by SL67 »

Sliku nisam nasla ali evo vam opis u pethodnom postu kako bi to izgledalo.
U arhitekturi je specificno to da ce se uvijek naci neko kome se nesto ne dopada ili ima velike kritike kao npr.: zasto bas ovako a ne onako. To vam je slicno sa garderobom, neko voli ovaj stil a neko drugi i nikada svi nece biti istog misljenja i zadovoljni - stvar ukusa ili percepcije kako ko nesto vidi ili dozivljava.
Moje licno- privatno misljenje (zato sto je moja mama civilna zrtva rata )je da se to treba obiljeziti ali ne posvaku cijenu. Kao sto se obiljezavalo iz II svjetskog rata treba se obiljeziti i ovo, medjutim imamo primjer i to sramotan VRACA. Jednostavno taj period i te zrtve su otisle u zaborav i upravo tako taj spomenik danas na zalost izgleda zaboravljen, unisten i sramota je ovog grada, pa i nasa.
U koliko ce nakon 50 godina i ovaj kao mnogi spomenici i obiljezja ovog zalosnog rata doziviti istu sudbinu, u tom slucaju licno sam protiv da ime moje majke bude na istom. Posto smo mi cudan narod, vrlo je moguce da se to i desi, jer sve proslo se negira, stavlja u negativne konteskste i omalovazava a jedino sto je bitno u svemu ovome to su ljudi, djeca, nevine zrtve i oni koji su se borili i zivot izgubili u tom nekom periodu. Ovo je osjetljivo pitanje i treba ga tako i tretirati a ne politizirati i u nekim slucajevima sluziti nekim strankama- vladajucim da time pokazuju svoju nadmoc i politicki stav.
I neka svima bude jedno jasno, sa mrtvima i zrtvama se treba postupati iskljucivo sa postovanjem kao i sa njihovim zivim, ozaloscenim porodicama koji sa ili bez tih spomenika nose duboku tugu, ranu i bol.
A mi imamo mjesto i spomenik koji posjecujemo, gdje sa veikim postovanjem i tugom iskazujemo nama jedini gubitak, bol i tugu.
Niti jedan spomenik, ma kakav on bio ili gdje god se on nalazio ili kome got se on svidio ili ne, nam nece vratiti nase najmilije. Zivot je jedan i nema te cijene i arhitektonskog rjesenja koji ga mogu zamjeniti. Zitov svakog pojedinca je ugasen i nema tog svjetla koje ce ga ponovo oziviti-upaliti.
Sva obiljezja i spomenici nece promjeniti cinjenice, brojke stradalih ma gdje oni bili, samo bih zeljela i molila da se promjeni svjest ljudi punih mrznje da pogledaju visoko i shvate da zivot ide dalje i da jedni drugima pruzimo ruku i postanemo civilizovani i napokon normalni. :sad: :sad:
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#104 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by DoradO »

ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...

od ovoga ce sigurno biti bolje ... jer mislim da gore ne moze :roll:

Image
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#105 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by alphonse kauders »

callmethebreeeze wrote:
Image

Fuj- ono jezero preliti betonom - ubilo se za parkinga, onaj krug lijevo se ubio za tržni centar ili džamiju, a ostalo treba posjeći i napraviti dva reda kafića. :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#106 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Prenj »

zgembo_sa wrote: Ne, nisam, rekao sam vec. Ali i ti si svojim opisom lazno predstavio izgled trga. O estetici se zato i nisam izjasnjavao, vec o samoj egzistenciji trga i njegovim elementarnim sadrzajima. Vecina ovdje nije vidjela to rjesenje pa je u startu bila protiv, ne zato sto im se ne svidja vec zato sto nema drveca, nema zelenila itd. Sad se ispostavlja da ipak ima zelenila pa se zato izmisljaju novi fiktivni razlozi za protivljenje izgradnji trga.
Sta znaci "ima zelenila", da ce biti par saksija, par kvadrata ili pak ocuvanje postojeceg starog drveca?
Za razliku od tebe, ja jesam vidio sliku "nagradjenog rjesenja". I ova recenica s kojom je i pocela tema, sasvim tacno opisuje promjene koje ce se desiti na trgu:
"Lijepa vijest za ulicne prodavace: Prema nagradjenom rjesenju za novi izgled parka "Trg Oslobodjenja-Alija Izetbegovic" skoro svo drvece sadasnjeg parka ce biti posjeceno, a park pretvoren u oazu betona."
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#107 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Prenj »

DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
Ako bi bio ljubazan da nam das primjer jednog takvog savremenog grada bez parkova i zelenila ...
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#108 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Kjajević Majko »

DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
od ovoga ce sigurno biti bolje ... jer mislim da gore ne moze :roll:
http://i28.klix.com/o7kck4.jpg
Šališ se? :(
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#109 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by DoradO »

Prenj wrote:
DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
Ako bi bio ljubazan da nam das primjer jednog takvog savremenog grada bez parkova i zelenila ...
ne kontas ti neke stvari ... nisam rekao da ih nema nikako ... a trg i park nije isto

Image
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#110 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by DoradO »

Kjajević Majko wrote:
DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
od ovoga ce sigurno biti bolje ... jer mislim da gore ne moze :roll:
http://i28.klix.com/o7kck4.jpg
Šališ se? :(
ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#111 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Prenj »

DoradO wrote:
Kjajević Majko wrote:
DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
od ovoga ce sigurno biti bolje ... jer mislim da gore ne moze :roll:
http://i28.klix.com/o7kck4.jpg
Šališ se? :(
ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Evo ti najdrasticniji primjer, u srcu grada u kojem je cijena gradjevinskog kvadratnog metra bukvalno neprocjenjiva.
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&g ... 8&t=h&z=14
Detaljni opis parka imas ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Park
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#112 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Kjajević Majko »

DoradO wrote:ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Kad već potežeš za američkim gradovima evo ti. U samom centru ostrva. Treba li još? London ih ima 8. :D
http://artfiles.art.com/images/-/David- ... 07191.jpeg
http://www.arpa.org/photos/satellite/central-park.jpg
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#113 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by ins »

DoradO wrote:
zgembo_sa wrote:

Gradovi rastu, mijenjaju se, ljudi imaju drugacije potrebe, drugacije poimanje lijepog i funkcionalnog... Da smo od dana nastanka ovog grada isli tvojom logikom grad ne bi ni postojao. Eto dobice se veliki trg, bice drveca, bice spomenik sa imenima ubijenih gradjana Sarajeva i bice stubovi koji simboliziraju najduzu opsadu grada u historiji. Mozda se tebi estetski ne svidja kako ce trg izgledati, ali to je vec sasvim druga prica. Vecina vas se hvatala za pricu kako nece biti zelenila. Eto bice zelenila, al dzaba, kao sto sam mislio naci cete vi neki novi prividni razlog, zato sto niste dovoljno iskreni da priznate prave razloge protivljenja gradnji ovog spomenika.

Neki su ovdje stvarno licemjerni, sjetite se samo hajke da je dobit jedan moderan trg na mjestu gdje je bila robna kuca. Sada kada se hoce napravit jedan moderan trg ovdje se dize hajka oko starosti drveca :roll:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
I jos :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#114 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by slavkoimamodilera »

DoradO wrote:ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Bas si neozbiljan... Ako ti se vec Zagreb sa Maksimirom ili Beograd sa Kalemegdanom i Adom Ciganlijom ne svidjao kao "savremeni" ne znam samo sta oni glupi parizani cekaju, sto ne poplocaju i ne zabetoniraju Bois de Boulogne ili Jardin des Tuileries... zbog cega berlinci jos uvijek imaju Tiergarten, a londonci Hyde Park kad to ni jedan savremeni grad nema... :lol: :lol: :lol:
Da ne spominjem ludost njujorcana koji na sred Manhattana imaju Central park kad bi se tu fino mogli graditi neboderi....

ccccc... moj dorado....
User avatar
Alfa159
Posts: 631
Joined: 25/07/2007 12:01
Location: Horde zla - Machu Picchu

#115 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Alfa159 »

Ja fakat vise ne kontam ljude, PA STA HOCETE!!!!!!
To ce me sad neko ubijediti da je sadasnji "park" oslobodjenja ok????? pa ono je ruglo i ona zelena povrsina i ploce i sve, ali izgleda na ovom forumu postoje ljudi koji nemaju posla i samo seru o tome sta god se da inicijativa NEVALJA pa izvolite na raspravu pa dajte prijedlog.
Da se mene pita ono bi bio jedan veliki trg a to je ujedno i jedini prostor u citavom gradu gdje bi se moglo skupiti 20 000 ljudi a ne ispred pozorista docekali Danisa, titule FC Sarajeva u titovoj (blokada saobracaja) Beograd, Zagreb svi okolni gradovi imaju trgove jedino Sarajevo nema pa halo !!!!!
Dakle sve poplocati i veliki trg.
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#116 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by DoradO »

Alfa159 wrote:Ja fakat vise ne kontam ljude, PA STA HOCETE!!!!!!
To ce me sad neko ubijediti da je sadasnji "park" oslobodjenja ok????? pa ono je ruglo i ona zelena povrsina i ploce i sve, ali izgleda na ovom forumu postoje ljudi koji nemaju posla i samo seru o tome sta god se da inicijativa NEVALJA pa izvolite na raspravu pa dajte prijedlog.
Da se mene pita ono bi bio jedan veliki trg a to je ujedno i jedini prostor u citavom gradu gdje bi se moglo skupiti 20 000 ljudi a ne ispred pozorista docekali Danisa, titule FC Sarajeva u titovoj (blokada saobracaja) Beograd, Zagreb svi okolni gradovi imaju trgove jedino Sarajevo nema pa halo !!!!!
Dakle sve poplocati i veliki trg.
ma ne, treba ovo napraviti

Image

..ja neozbiljan :lol: :lol: :lol: :lol: e svasta

ili necete il ne zelite da razumijete ...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#117 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Better Man »

DoradO wrote:
Kjajević Majko wrote:
DoradO wrote:ne razumijem stvarno .. pa oko Sarajeva ima zelenila i drveca koliko hocete ...ne znam ni jedan savremeni grad koji tezi da u samom centru pravi parkove ... jer park je park i zna se gdje mu je mjesto ...
od ovoga ce sigurno biti bolje ... jer mislim da gore ne moze :roll:
http://i28.klix.com/o7kck4.jpg
Šališ se? :(
ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Evo ti primjer London. Kad se nađeš u jednom od parkova u centru Londona imaš osjećaj kao da si u prirodi, a ne u gradu, a da ne govorim o čistoći istog i da ne možeš vidjeti otkinuti listić ili grančicu,a kamoli kakve vrste smeća tipa papire, flaše i kutije od hrane. Tebi ako se ne sviđa priroda i zelenilo, ti lijepo oko svoje kuće izlij tone i tone betona.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#118 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by slavkoimamodilera »

DoradO wrote:ma ne, treba ovo napraviti

Image

..ja neozbiljan :lol: :lol: :lol: :lol: e svasta

ili necete il ne zelite da razumijete ...
Ti nisi neozbiljan nego si neznalica... sto je puno gore... a jos pri tome prodajes drugima pamet koja ti je u deficitu...

O&O
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#119 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by uvjek dobar gost »

Pošto vidim u kojem pravcu ide ova diskusija, pošto ne želim na takav način da u njoj sudjelujem želim reći još samo sljedeće.

Svi ovi koji pričaju u šumama na obroncima Sarajeba izgleda da nisu te obronke vidjeli i na njima bili zadnjih barem deset godina, svi oni koji palamude o potrebi za spomenikom nisu na dobroj temi. Oni svi koji pričaju o potrebama za trgom danas 2008. godine u gradu sarajevu nakon što su tri il četri vlasti napravile ruglo od ovog nekad tako lijepog grada... izgleda da nikad pravog grada ni vidjeli nisu.

Sjeća li se iko priče od prije četri godine priče o spomen parku-šumi mojmilo, koja bi bila spomen šuma svim civilnim žrtvama opsade grada Sarajeva, ako ne to pita li se zašto je samo oko 29. metara tunela spasa danas moguće posjetiti, zna li iko zašto se ne obilježava 02. Maj tog dana nego tri dana kasnije, pita li se iko zašto danas 2008. godine nema sarajevskih ruža na ulicama grada, ima li iko predstave koliko simbolike ima u svemu ovome?
Pita li se iko više gdje su danas pravi branioci, od čega žive familije poginulih boraca armije BiH il kako preživljavaju majke koje su djecu izgubile tokom opsade grada i agresije na BiH... zna li iko stvarne razmjere opsade uzroke njene i posljedice, zašto nema stvarnih dokumentarnih emisija o opsadi,zašto skloništa nekadašnja nisu otvorena za turiste, zašto danas 2008. godine recimo spomen park Vraca izgleda kako izgleda, zašto je toliko vremena trebalo da se krene u realizaciju spomenika poginuloj djeci opkoljenog grada, koliko smo mi stvarno naučili iz opsade o sebi samima o ljudima koji su na svemu tome ubirali kajmak dok smo mi plaćali jaje 100km, šećer 120km. pita li se iko koliko para su pokrali ljudi koji u stvari zakuhavaju ovakve stvari... iz budžeta ,para koje su bile namjenjene porodicama stradalih ..... itd pita li se iko kako se fakat osjećaju ljudi koji su nekog izgubili tokom opsade dok čitaju naša sranja....

Zar stvarno nismo shvatili da cijeli ovaj grad spomenik je... zar smo zaboravili stihove pjesama ratnih onih.... da ti roknu samo dvije ... sve bi ti se samo kazalo.... cijelo Sarajevo mora biti svojevrstan svjetski spomenik opsadi, gluposti ljudskoj, opomena cijelom svijetu na šta su zločinački umovi spremni....

Jeste grad se mijenja, sa njim mijenjamo se i mi... kakvi smo to postali, kakvi smo to danas 2008. godine mi ljudi koji živimo u Sarajevu, da ne kažem sarajlije da se neki ne naljute i uhvate tog pridjeva... hoda li iko više po gradu i oko njega il svi samo sjede i blavoraju po tastaturama....

U ima svih onih koji su poginuli da bi mi ostali živi ja Vas molim za poštovanje, oni su obijeni da mi danas... šta radili... palamudili, sjećali se žrtava jednom godišnje, a između toga bili tako banalni i površni da to nije normalno.

Stidim se Sarajeva, stidim se sredine koja je spremna za rad sitnog šićara pogaziti tolike žrtve, zaboraviti sve što je prošla, stidim se sebe kakav sam postao...

Neka je vječni rahmet i pokoj duši svima onima koji su izgubili život tokom agresija na sarajevo, tokom opsade grada..., a nama što ostali smo živi nek je bog na pomoći, kad prelistam i pročitam postove... stidim se sredine u kojoj živim, odnosno životarim..... proučimo fatihu il minutom šutnje odajmo poštu žrtvama i budimo sretni ako možemo jer ostali smo živi... ne palamudite bezze....

u krajnjoj liniji svako od nas mora biti spomenik jer gdje god da maknemo ljudima moramo vaziti o opsadi o žrtvama... o ljudskoj hrabrosti, plemenitosti, solidarnosti, humoru nekom jedinstvenom..... gdje je danas sve to u nama.... ma jook mi smo danas moderni i površni...

Izvinite zbog dužine ali jednostavno morah reagovati !
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#120 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by mIRCerka »

Ako sam ja dobro shvatila, ne pravi se trg trga radi, vec se pravi SPOMEN OBILJEZJE. I to ce garant praviti od visoko i brzo potroshnih ploca pa ce godinama popravljati ko ferhadiju. Sramota kako se sprdaju sa zrtvama.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#121 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Better Man »

slavkoimamodilera wrote:
DoradO wrote:ne salim se :D

daj mi ''savremeni'' grad sa parkom u centru ... ako znas sta se podrazumijeva pod parkom
Bas si neozbiljan... Ako ti se vec Zagreb sa Maksimirom ili Beograd sa Kalemegdanom i Adom Ciganlijom ne svidjao kao "savremeni" ne znam samo sta oni glupi parizani cekaju, sto ne poplocaju i ne zabetoniraju Bois de Boulogne ili Jardin des Tuileries... zbog cega berlinci jos uvijek imaju Tiergarten, a londonci Hyde Park kad to ni jedan savremeni grad nema... :lol: :lol: :lol:
Da ne spominjem ludost njujorcana koji na sred Manhattana imaju Central park kad bi se tu fino mogli graditi neboderi....

ccccc... moj dorado....
Hyde Park je samo jedan od parkova u centru Londona i najpoznatiji je, ali ima jedan drugi u centru Londona, koji je pravi prirodni raj. kad se nađete u njemu, ne možete da vjerujete da se nalazi u centru grada, a ne negdje u prirodi.
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#122 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by DoradO »

--- @slavko i dileri
e puna mi je neka stvar bas vas pametnjakovica i tersova koji ne znate vise gdje bi sa tom pameti ... pa hajde bolan uradi nesto vise
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#123 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by Layne »

uvjek dobar gost wrote:Pošto vidim u kojem pravcu ide ova diskusija, pošto ne želim na takav način da u njoj sudjelujem želim reći još samo sljedeće.

Svi ovi koji pričaju u šumama na obroncima Sarajeba izgleda da nisu te obronke vidjeli i na njima bili zadnjih barem deset godina, svi oni koji palamude o potrebi za spomenikom nisu na dobroj temi. Oni svi koji pričaju o potrebama za trgom danas 2008. godine u gradu sarajevu nakon što su tri il četri vlasti napravile ruglo od ovog nekad tako lijepog grada... izgleda da nikad pravog grada ni vidjeli nisu.

Sjeća li se iko priče od prije četri godine priče o spomen parku-šumi mojmilo, koja bi bila spomen šuma svim civilnim žrtvama opsade grada Sarajeva, ako ne to pita li se zašto je samo oko 29. metara tunela spasa danas moguće posjetiti, zna li iko zašto se ne obilježava 02. Maj tog dana nego tri dana kasnije, pita li se iko zašto danas 2008. godine nema sarajevskih ruža na ulicama grada, ima li iko predstave koliko simbolike ima u svemu ovome?
Pita li se iko više gdje su danas pravi branioci, od čega žive familije poginulih boraca armije BiH il kako preživljavaju majke koje su djecu izgubile tokom opsade grada i agresije na BiH... zna li iko stvarne razmjere opsade uzroke njene i posljedice, zašto nema stvarnih dokumentarnih emisija o opsadi,zašto skloništa nekadašnja nisu otvorena za turiste, zašto danas 2008. godine recimo spomen park Vraca izgleda kako izgleda, zašto je toliko vremena trebalo da se krene u realizaciju spomenika poginuloj djeci opkoljenog grada, koliko smo mi stvarno naučili iz opsade o sebi samima o ljudima koji su na svemu tome ubirali kajmak dok smo mi plaćali jaje 100km, šećer 120km. pita li se iko koliko para su pokrali ljudi koji u stvari zakuhavaju ovakve stvari... iz budžeta ,para koje su bile namjenjene porodicama stradalih ..... itd pita li se iko kako se fakat osjećaju ljudi koji su nekog izgubili tokom opsade dok čitaju naša sranja....

Zar stvarno nismo shvatili da cijeli ovaj grad spomenik je... zar smo zaboravili stihove pjesama ratnih onih.... da ti roknu samo dvije ... sve bi ti se samo kazalo.... cijelo Sarajevo mora biti svojevrstan svjetski spomenik opsadi, gluposti ljudskoj, opomena cijelom svijetu na šta su zločinački umovi spremni....

Jeste grad se mijenja, sa njim mijenjamo se i mi... kakvi smo to postali, kakvi smo to danas 2008. godine mi ljudi koji živimo u Sarajevu, da ne kažem sarajlije da se neki ne naljute i uhvate tog pridjeva... hoda li iko više po gradu i oko njega il svi samo sjede i blavoraju po tastaturama....

U ima svih onih koji su poginuli da bi mi ostali živi ja Vas molim za poštovanje, oni su obijeni da mi danas... šta radili... palamudili, sjećali se žrtava jednom godišnje, a između toga bili tako banalni i površni da to nije normalno.

Stidim se Sarajeva, stidim se sredine koja je spremna za rad sitnog šićara pogaziti tolike žrtve, zaboraviti sve što je prošla, stidim se sebe kakav sam postao...

Neka je vječni rahmet i pokoj duši svima onima koji su izgubili život tokom agresija na sarajevo, tokom opsade grada..., a nama što ostali smo živi nek je bog na pomoći, kad prelistam i pročitam postove... stidim se sredine u kojoj živim, odnosno životarim..... proučimo fatihu il minutom šutnje odajmo poštu žrtvama i budimo sretni ako možemo jer ostali smo živi... ne palamudite bezze....

u krajnjoj liniji svako od nas mora biti spomenik jer gdje god da maknemo ljudima moramo vaziti o opsadi o žrtvama... o ljudskoj hrabrosti, plemenitosti, solidarnosti, humoru nekom jedinstvenom..... gdje je danas sve to u nama.... ma jook mi smo danas moderni i površni...

Izvinite zbog dužine ali jednostavno morah reagovati !
Skidam kapu :thumbup:
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#124 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by zgembo_sa »

mIRCerka wrote:Ako sam ja dobro shvatila, ne pravi se trg trga radi, vec se pravi SPOMEN OBILJEZJE. I to ce garant praviti od visoko i brzo potroshnih ploca pa ce godinama popravljati ko ferhadiju. Sramota kako se sprdaju sa zrtvama.
Aha, sad je problem i materijal od kojeg ce se graditi :lol:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#125 Re: Unistenje jos jednog gradskog parka

Post by mIRCerka »

zgembo_sa wrote:
mIRCerka wrote:Ako sam ja dobro shvatila, ne pravi se trg trga radi, vec se pravi SPOMEN OBILJEZJE. I to ce garant praviti od visoko i brzo potroshnih ploca pa ce godinama popravljati ko ferhadiju. Sramota kako se sprdaju sa zrtvama.
Aha, sad je problem i materijal od kojeg ce se graditi :lol:
Problem je sto se u par godina Ferhadija radi RODBINSKIH tendera 3 puta popravljala... Ovdje ce napisati da jedan taj rasvjetni stub kosta 4000 KM, au stvarnosti ce ih doci 800 KM, i tako u nedogled... :D
Post Reply