Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#126 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Asana wrote:
:D Problem jeste u tome sto svi teze kao tome da ostali moraju citati izmedju redova :D i izvlaciti pouke :D
I sa ovim se slazem :D
Umjesto jasnih stavova:

zelim to i to
ne zelim to i to
ja bih to ovako
i zato :)

(stih viska .. jos malo pa Haiku :))

Ili, da razvijemo malu anketu, ne bismo li dobili jasne odgovore..?
Stihovima mi
srce ubadas
okrutna zeno :D



Konkretizacija - jedna rijec a toliki problem!

Ja zelim da Samir i Semiha odu sa svojih pozicija zato sto ce svi politicari tada vidjeti sta znaci NAROD TE IZABRAO NAROD TE SKINUO.

Znas ono americko "Government of the people, by the people, and for the people"
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#127 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:
Prenj wrote:
mIRCerka wrote: PRENJ, Dosta je tu, makar prvobitna ideja :D nismo dozvolili da se neko preko nas uhljebi :D mozda je bas u tome problem :D
Prije ce biti da je to iluzija nego problem.
Ako ti se ne gadi, de elaboriraj malo, mani se makar ti filozofije :D Problem jeste u tome sto svi teze kao tome da ostali moraju citati izmedju redova :D i izvlaciti pouke :D
Da bi clanovi bilo cega dosli u poziciju da postanu pozeljni za uhljebljivanje to nesto mora prvo postati relevantan faktor.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#128 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Prenj wrote:Da bi clanovi bilo cega dosli u poziciju da postanu pozeljni za uhljebljivanje to nesto mora prvo postati relevantan faktor.
Opet filozofija. Da smo sta registrovali, odmah bi bilo uhljebivanje :D a nisi bio tu i ne znas sve mogucnosti koje su se nudile, sponzorstva razna od stranackih, preko nevladinih...
Dakle, za vrlo kratko vrijeme moglo se uhljebiti par ljudi.
Nadam se da ti je jasno o cemu ja pricam :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#129 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by uvjek dobar gost »

Da bi clanovi bilo cega dosli u poziciju da postanu pozeljni za uhljebljivanje to nesto mora prvo postati relevantan faktor.[/quote]

Ja se moram umiješati... ako niko nije znao prije evo sad Vam ja svima govorim, Soroš, razne nevladine organizacije koje finansira EU il USA su bukvalno nudile novac i novac, razne stranke su nudile regrutaciju, razna udruženja su nudila članstvo... ma koliko mali faktor bio pokret Dosta, vjerovali ili ne cifre su bile u opticaju i raznorazne ponude... no mala grupa ljudi je odlučila ostati skroz neutralna i neformalna do kraja, neutralni zbog ideje i obraza , a neformalna jer nismo htjeli da se "legalizujemo" u sistemu koji je oličenje svega negativnog .... korumpiranog, jalovog il kakvog već...

Kad se okrenem iza sebe i sjetim se svega toga..... ponosan sam i glup u isto vrijeme....
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#130 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:
Prenj wrote:Da bi clanovi bilo cega dosli u poziciju da postanu pozeljni za uhljebljivanje to nesto mora prvo postati relevantan faktor.
Opet filozofija. Da smo sta registrovali, odmah bi bilo uhljebivanje :D a nisi bio tu i ne znas sve mogucnosti koje su se nudile, sponzorstva razna od stranackih, preko nevladinih...
Dakle, za vrlo kratko vrijeme moglo se uhljebiti par ljudi.
Nadam se da ti je jasno o cemu ja pricam :D
What's the fucking wrong u uhljebljivanju nekoliko ljudi koji ce obavljati svakodnevne i obavezne logisticke poslove?
Bez uhljebljivanja nema ni odgovornosti. A ako se nece pribjeci ilegalnim i jos sumnjivijim nacinima i sticanja sredstava i njihovog trosenja, nekakva legalizacija jeste nuzna.
I mnogi gradjani i mnogi clanovi Dosta to vec jako dobro znaju, ali ko obicno, kod nas je lakse u hladnu Neretvu skociti, nego vlastite greske priznati.

Takodjer, vi ste ko dobri pokret sa velikim i pravednim ambicijama trebali sve te nemoralne ponude lijepo dokumentovati, pa drito u javnost, barem su svevideci i osluskujuci mobiteli svima danas dostupni.
Ovako, bez dokaza, sve ostaje na nivou mitova i lovackih prica tako dragih bosanskom, a bogami i hercegovackom covjeku.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#131 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Prenj wrote: What's the fucking wrong u uhljebljivanju nekoliko ljudi koji ce obavljati svakodnevne i obavezne logisticke poslove?
Bez uhljebljivanja nema ni odgovornosti. A ako se nece pribjeci ilegalnim i jos sumnjivijim nacinima i sticanja sredstava i njihovog trosenja, nekakva legalizacija jeste nuzna.
I mnogi gradjani i mnogi clanovi Dosta to vec jako dobro znaju, ali ko obicno, kod nas je lakse u hladnu Neretvu skociti, nego vlastite greske priznati.

Takodjer, vi ste ko dobri pokret sa velikim i pravednim ambicijama trebali sve te nemoralne ponude lijepo dokumentovati, pa drito u javnost, barem su svevideci i osluskujuci mobiteli svima danas dostupni.
Ovako, bez dokaza, sve ostaje na nivou mitova i lovackih prica tako dragih bosanskom, a bogami i hercegovackom covjeku.
Da li ti znas sta znaci UHLJEBITI SE? Sjedit cijeli dan, nista ne radit, i uzimat pare.
KAd si vec tako dobar analiticar, zasto nikada ne naidjoh na neki tvoj prijedlog? Uvijek je samo neka kritika :D

PS Dosta je imao previse gresaka, i svaku smo greshku priznali :D sto grupne sto pojedinacne :D i jos uvijek imamo svoj obraz.
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#132 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Asana »

Kad se okrenem iza sebe i sjetim se svega toga..... ponosan sam i glup u isto vrijeme....
Ne cudi me da su se tu pojavile organizacije koje rade u smjeru jacanja civilnog drustva, da su prepoznale u pokretu pokretacku snagu i ponudile pomoc.

Oni koji su ugrozeni ovakvim kretanjima u drustvu svakako ce nastojati kompromitirati oponente. Sto nefromalnije organizirani, ovakvi pokreti su slabiji i podlozniji takvim napadima.

U pocetku organiziranja protesta i u pocetnim diskusijama na ovom forumu, mnogi su se htjeli ograditi od Dosta i praviti nesto novo na istu temu, zato sto su valjda vjerovali da se pokret vec "prodao"... rezultat rada Dosta! je ipak bio takav da je malo ko vjerovao da se to postiglo BEZ politicke i materijalne podrske.
Sada su i "gradjani" u potpuno istoj situaciji.

Kao stari simpatizer pokreta Dosta, pitam se - da li bi njegov utjecaj pokreta na stanje u drustvu mogao biti veci, da je pokret ipak imao obezbjedjenu logistiku i stalnu koordinaciju...?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#133 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Asana wrote: Kao stari simpatizer pokreta Dosta, pitam se - da li bi njegov utjecaj pokreta na stanje u drustvu mogao biti veci, da je pokret ipak imao obezbjedjenu logistiku i stalnu koordinaciju...?
grozna situacija...
Da je pokret imao vise para, bio bi djelotvorniji...ali svaki taj fening je bio uslovljen... ako ti dam ovoliko para, ne smijes pisati ili izjaviti to...
hvala, dovidjenja i prijatno...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#134 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by uvjek dobar gost »

Mogao je pokret imati veći uticaj i veće razultate, da nas 90 % nije i tada radilo po firmama il gdje već pa letilo sa posla i poslije njega na sastanke, akcije,.... il gdje već..
Najveći uticaj bi pokret imao da je recimo deset aktivista uhapšeno zbog podrivanja sistema, da su osuđeni, u zatvoru smo mogli pisati knjige, potom izaći i osnovati neku političku stranku... malo se šalim ali nisam više pametan... čak smo imali kontakt sa studentima i nekim sindikatima.... no mislim da su vladajuće stranke i ljudi na vrijeme spriječili ujedinjavanje na kojem smo mi insistirali i da su na vrijeme podmazali u pojedinim sindikatima i zaustavili realizaciju generalnog štrajka... koji je bio planiran i na kome se radilo.... pored toga ljudi su (u samom pokretu) imali prevelika očekivanj jer mislili su da je dovoljno samo pozvati ljude na ulicu (zbog same situacije u BiH) , ali ljudi su vjerniji vladajućim strankama ,svojoj gluposti i vjerskim vođama.... (isti problem imali su i građani sarajeva)....

Sve u svemu sredina i populacija nije prepoznala sam pokret, kao ni sada građane jer danas svi skupa živimo u društvu u kom skoro sve ima svoju CIJENU.....


No da kažem još nešto ovo nije tema, mislim pokret Dosta... . no jedino rješenje je u ujedinjenju snaga svih onih koji ne priznaju ovu i ovakvu zemlju, ovaj i ovakav sistem vladavine i podijela... znači bez podijela na neke "naše" i "njihove"... naravno potreba za organizacijom postoji itekako, ali ne toliko za formalizacijom jer ja i dalje mislim da formalizacijom priznajemo ovaj truli sistem koji nas sve siše......
Last edited by uvjek dobar gost on 15/05/2008 11:52, edited 1 time in total.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#135 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Prenj »

mIRCerka wrote: Da li ti znas sta znaci UHLJEBITI SE? Sjedit cijeli dan, nista ne radit, i uzimat pare.
KAd si vec tako dobar analiticar, zasto nikada ne naidjoh na neki tvoj prijedlog? Uvijek je samo neka kritika :D

PS Dosta je imao previse gresaka, i svaku smo greshku priznali :D sto grupne sto pojedinacne :D i jos uvijek imamo svoj obraz.
Ovaj vid kritike ima razne nazive od "Historia est magistra vitae" do modernog "lessons learned" i prvenstveno sluzi tome da se pocinjene greske vise ne ponavljaju.
Nazalost, nakon sto je Dosta onako neformalan, neobavezan i neregistriran prestao da radi i postoji, gradjani su napravili istu gresku.
Izmedju ostalog, formalizacija je jedini nacin da neka organizacija legalno prima i trosi pare, koje su za pokrete ove vrste neophodne, jer nit' ce se oglasi, novine, majice sami stampati, ozvucenje samo doci, ... a bez toga svega, ako je sva aktivnost svedena na komad buke u cosku nekog sarajevskog Hyde parka, ni novi ljudi, neophodni za masovnost i uspjeh nece doci... S druge strane, nelegalno trosenje i primanje novca, moze biti povod za jos vece sumnje i podmetanja.
Glede pravovremenosti kritika i prijedloga, npr. vasu rent-a-protest koncepciju smo, izmedju ostalog, pravovremeno i uzaludno diskutovali i ovdje i na msn-u.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#136 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Prenj wrote: S druge strane, nelegalno trosenje i primanje novca, moze biti povod za jos vece sumnje i podmetanja.
Glede pravovremenosti kritika i prijedloga, npr. vasu rent-a-protest koncepciju smo, izmedju ostalog, pravovremeno i uzaludno diskutovali i ovdje i na msn-u.
O kakvom nelegalnom trosenju i primanju pricas, ne znam, ali eto ti znas bolje.
Sto se rent-a-protesta tice, i onda sam ti objasnila, a evo za vaskoliku populaciju reci cu i ovdje - ako ce pojedinacne grupe protestirati SAMO I SAMO onda kad je njihova guzica u pitanju, nista od te ljubavi. Ako NEZADOVOLJNI podrze druge NEZADOVOLJNE u njihovoj borbi, to je vec nesto bolje...
Najjace na utakmici je kad se shaka navijaca skupi na centar svoje tribine i onda grme ko jedan, i nadglasaju one penzionerske tribine gdje su svi razbacani i svako navija sa svojim pjesmama.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#137 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by 45cents »

shuriken wrote:krajnje vrijeme je da naucimo nesto od ameba
dakle povecavamo svoju snagu i brojnost tako da se dijelimo
niko nema mandat drugom solit pamet jel se se nesto treba uradit i jel se nesto smije uradit
nek se istomisljenici okupe u grupe

mislim, lijepo bi bilo da se mozemo svi oko svega slozit
ali to naprosto nije moguce, pa zasto trosit energiju

ako imamo zajednicki cilj, a to je povecati odgovornost vlasti prema gradjanima
nek svako radi onim metodama za koje misli da su najbolje
i nek se koordiniraju akcije preko info topica
Meni je ovo sve dosadilo (mislim na liutanja naših diskusija ovdje na Forumu). Jedna riječ okrene diskusije po dva dana u nekom neočekivanom pravcu.

Dakle, skupiću nekoliko ljudi i početi djelovati formalno kroz udruženje građana (neko postojeće ili novoosnovano -svejedno je).

Citirane riječi Shurikena biće prve rečenice našeg manifesta..... (ko ne zatraži naknadu za autorska prava)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#138 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:
Prenj wrote: S druge strane, nelegalno trosenje i primanje novca, moze biti povod za jos vece sumnje i podmetanja.
Glede pravovremenosti kritika i prijedloga, npr. vasu rent-a-protest koncepciju smo, izmedju ostalog, pravovremeno i uzaludno diskutovali i ovdje i na msn-u.
O kakvom nelegalnom trosenju i primanju pricas, ne znam, ali eto ti znas bolje.
Sto se rent-a-protesta tice, i onda sam ti objasnila, a evo za vaskoliku populaciju reci cu i ovdje - ako ce pojedinacne grupe protestirati SAMO I SAMO onda kad je njihova guzica u pitanju, nista od te ljubavi. Ako NEZADOVOLJNI podrze druge NEZADOVOLJNE u njihovoj borbi, to je vec nesto bolje...
Najjace na utakmici je kad se shaka navijaca skupi na centar svoje tribine i onda grme ko jedan, i nadglasaju one penzionerske tribine gdje su svi razbacani i svako navija sa svojim pjesmama.
Uradiste li vi ikada neku analizu gresaka koje je Dosta napravio?
Ako analiza postoji i ako nije tajna, kakve ste zakljucke donijeli?
Nadam se da sva krivica nije opet svaljena na "lijene i inertne gradjane", "koji nisu znali prepoznati prave vrijednosti", ko sto neke nase opozicione partije imaju obicaj reci nakon propasti na izborima.
Last edited by Prenj on 15/05/2008 12:14, edited 1 time in total.
User avatar
Mogly
Posts: 374
Joined: 31/12/2007 11:34

#139 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Mogly »

Citiram suncicu24 sa ranijeg posta sa copy/paste pošto je tema zaključana i ne mogu/ne znam citirati kako bog zapovijeda (ako nekoga interesuje tema je protesti 09.05 strane 6 i 7, zanimljiva polemika suncice i 45):
Ja mislim da su neki, kako na ovom forumu, tako i u stvarnosti, pojedinci i grupe, poceli zloupotrebljavati proteste u...neke druge svrhe. Da li zbog "moci", "popularnosti" protesta, interesa stranake, organizacije, filinga koji daje deset kamera pred tobom i onim za sto se boris, licnih ili nekih drugih interesa... ZABORAVLJAMO ZASTO SMO TU!

Ja sam ovdje zato sto ne zelim da se Denis nikad vise ne ponovi! I ljudi koji su se skupili na ovom forumu su imali isti cilj: NIKAD VISE! S kojim sad...ne znam sta se desava i gdje nestaje?
Ljudi dragi, LJUDI ginu na ulicama. Nije ovo Zambodza, pa da sa strojnicama stojimo pred kucnim pragom i branimo zivote! I nikako ne mogu da shvatim kada je to "izlapilo" iz glava forumasa, kada smo poceli "udarati tu i tamo", i ovog i onog, i boriti se i protiv nezaposlenosti, i protiv nacionalizma, i protiv korupcije, i protiv fuj plata poslanika...Kad?

Rim nije izgradjen za jedan dan. a mi bi da svo smece nagomilano zadnjih 15god. pometemo...sad? Pa smo postali" izabrani" i "odabrani" za otpetljavanje Gordijevog čvora! Za koga? Kome? U ime koga?

Ja sam tu zbog jednog djeteta cije oci gledam svaki dan. I zbog toga sto ne zelim ni da zamislim, ni da pomislim, da bi se tim, ili bilo koji drugim malim ocima, moglo sta desiti na putu od kuce do skole, zato sto smo mi cutali, mi gledali i mi pustili da neko ne radi svoj posao i da neko NE BUDE ODGOVORAN ZA TO!

Zato nas pitam: Sta, smo, osim straha, postigli? Sta promjenili (znam da jesmo...nesto, ali meni to "nesto" nije dovoljno)? Sta smo rijesili?
I, na kraju, STA MI ZAPRAVO ZELIMO RIJESITI I ZASTO SMO TU?

Da budemo jasni: Nije moje, tj. nije do gradjana da analiziraju propise, nude rjesenja, daju amandmane...
GRADJANI TREBAJU I MORAJU UKAZATI NA PROBLEM I TRAZITI DA SE RIJESI. Svim sredstvima, nacinima, argumentima, prilikama koje imaju!
I tu njihova "odgovornost prestaje"!
Sad opet ih Mowgli: Dodao bih da formalizacijom gubimo pravo na prefiks građani. Pa i ja sam bio za osnivanje partije dok nisam dobio argumente za neformalno djelovanje. Ovo je embrion građanskog i treba ga čuvati kao kap vode na dlanu. Ključno je pitanje možemo li biti organizovani a nefomalni. Očito da možemo. Mislim da smo zapeli jer je medij kojim komuniciramo nedovoljan. Može se efikasno proširiti, Olja je dala odličan prijedlog (ostaje pitanje realizacije, nije lako ali ako ima volja ima i način). Internet će biti sve jači, dakle dugoročniji. Ali i radio 202 ili IFM nisu dovoljno iskorišteni. Siguran sam da bi dali redovan termin za toliko potrebnu tribinu, predlažem 45c, palermo...
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#140 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by homo_sapiens »

@45cents,

mozda je sad vrijeme za anketu, ovdje . . . kojoj bi dodali i pitanje nacina organiziranja buduceg djelovanja "gradjana" ?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#141 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by mIRCerka »

Prenj wrote:
Uradiste li vi ikada neku analizu gresaka koje je Dosta napravio?
Ako analiza postoji i ako nije tajna, kakve ste zakljucke donijeli?
Nadam se da sva krivica nije opet svaljena na "lijene i inertne gradjane", "koji nisu znali prepoznati prave vrijednosti", ko sto neke nase opozicione partije imaju obicaj reci nakon propasti na izborima.
I opet cu ti reci sto ti davno rekoh na MSN...mnoge stvari koje smo ocijenili pogreshnima, promijenismo...kao subotnje setnje recimo...
A hoces li ti konacno dati neki konkretan prijedlog? KONKRETAN.
Image
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#142 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Asana »

homo_sapiens wrote:@45cents,

mozda je sad vrijeme za anketu, ovdje . . . kojoj bi dodali i pitanje nacina organiziranja buduceg djelovanja "gradjana" ?
I ja tako mislim... nekoliko nasih misljenja iznesenih ovdje nije bas pravi uzorak.

U osnovi ankete bi trebala biti jednostavna pitanja :

sta je tvoj motiv za dolazak na protest / podrsku "gradjanima"
sta je razlog da ne izadjes na protest / ne dajes podrsku "gradjanima"
sta je najbolji put za postizanje vece odgovornosti vlasti prema zahtjevima gradjana
kako si sam spreman/na radaiti na tom cilju
sta nikako ne bih podrzao/la
i zasto
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#143 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by 45cents »

homo_sapiens wrote:@45cents,

mozda je sad vrijeme za anketu, ovdje . . . kojoj bi dodali i pitanje nacina organiziranja buduceg djelovanja "gradjana" ?
Ja sam sve ankete završio.

Moja NVO će davati obuku starijim osobama za rukovanje PP aparatima. Kad ih zpale maloljetnici, da se jadni ljudi mogu ugasiti, jer im država neće pomoći.

Moja NVO će pomagati građanima da naprave izbor najpovoljnijih usluga zaštitarskih usluga: za praćenje djeteta do škole; za čuvanje starih roditelja od klanja, protiv krađe i poljevanja benzinom; da dobiju 24 sata nadzora nad svojim automobilom (protiv krađe kasetofona i otuđenja vozila). Davaćemo savjete za izbor najboljih blindiranih vrata.

Davaćemo savjete za izbor neprobojnih prsluka za djecu, strine, tetke, nane-bake, rođake. Ishodovat ćemo porodične popuste za neprobojne prsluke, ili grupne nabavke za cijele razrede u osnovnim školama (zvaćemo ih "debelim keceljama").

Mi ćemo potaknuti nabavke detektora metala na ulazima u škole i druge ustanove, po pristupačnim cijenama.

Moja NVO će pokrenuti osnivanje Alternativnog MUP-a, koji će se zvati "PRIVATNA MILICIJA" i koji će štiti moje članove NVO;

Mi ćemo potaknuti otvaranje privatnih zatvora, privatnog nadzora nad povratnicima i opetovanim počiniocima krivičnih djela.

Moja NVO će djelovati, a vi i dalje diskutujte....
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#144 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by homo_sapiens »

Asana wrote:
homo_sapiens wrote:@45cents,

mozda je sad vrijeme za anketu, ovdje . . . kojoj bi dodali i pitanje nacina organiziranja buduceg djelovanja "gradjana" ?
I ja tako mislim... nekoliko nasih misljenja iznesenih ovdje nije bas pravi uzorak.

U osnovi ankete bi trebala biti jednostavna pitanja :

sta je tvoj motiv za dolazak na protest / podrsku "gradjanima"
sta je razlog da ne izadjes na protest / ne dajes podrsku "gradjanima"
sta je najbolji put za postizanje vece odgovornosti vlasti prema zahtjevima gradjana
kako si sam spreman/na radaiti na tom cilju
sta nikako ne bih podrzao/la
i zasto

Anketa je odavno spremna.
Neformalna grupa gradjana je u svom spontanom razvoju dostigla veoma zavidan stepen organizacije, ali u horizontalnom smislu, u kojem su svi odlucivali za sve . . . Takav nacin ima svojih prednosti, ali samo u pocetku, dok se ne pojave prvi pozitivni rezultati, nakon kojih ce na povrsinu izbijati najutjecajniji, najelokventniji, najsposobniji pojedinci, koji ce tada istovremeno postati i smetnja, upravo zbog tog horizontalnog nacina odlucivanja. smetace onim manje sposobnim, koji ce se tretirati inferiornim . . . i tada dolazi do raspada.
Neki od aktivista su ovaj problem davno uocili, i predlagali su, mada nije nikad javno objavljen, Prijedlog za vertikalnu organizaciju djelovanja grupe gradjana. Neformalne grupe koja je odavno dobila sav legitimitet, izuzev formalno-pravnog, i bila prepoznatljiva uz nagli rast popularnosti i povjerenja u drustvu.
Nacin na koji smo se do sada provlacili kroz zakonske odredbe (zakon o javnom okupljanju i sl), u bliskoj buducnosti vise ne bismo mogli koristiti. To nam je otvoreno recene vec 6.Aprila ! Bez obzira na 9.Maj, koji je ponovo "progledan kroz prste", zbog procjene da nece donijeti previse "talasanja".
Dakle, formaliziranje neformalne grupe je neminovno, ukoliko postoji namjera za nastavkom aktivnosti na postizanju visokog nivoa odgovornosti predstavnika i izvrsne i zakonodavne vlasti. Ne vidim stvaranje politicke stranke kao jedan od tih nacina. Ne zato sto ne vjerujem "sebi", vec zato sto bi djelovanje na monitoringu i pravovremenom, ali ostrom reagovanju prema strukturama vlasti, onda izgubio svoj gradjanski smisao. Bila bi to tada politicka borba, s ciljem dovodjenja "svog" na poziciju s koje hocemo nekog smijeniti.
Udruzenje gradjana je jedini ispravan nacin na koji mozemo postici one ciljeve koje smo sebi zadali jos u februaru, ali ih i prosirivati dalje. UG koje bi moralo imati sve formalno-pravne uzanse, i sve sto je potrebno, ali koje bi tada i imalo i odgovornost i prema sebi samim clanovima, ali i prema zajednici koju bismo zastupali.
Na ovakav, neformalan nacin, nemamo nikakve odgovornosti, ni zakonske ni moralne. Dovoljno je da jedan od nas kaze - ja necu vise, mene tu ne racunajte. Ili jos jedan. I sistem se raspada.
Vjerujem da se u kratkom roku moze okupiti i prijaviti, bar sa ovog foruma, najmanje 80-100 aktivista u novom UG Gradjani Sarajeva.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#145 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by uvjek dobar gost »

Dok mi palamudimo maloljetnici koji su pušteni uz pojačani nadzor, a nakon paljenja strice od 72. godine.... uzimaju sebi za pravo da pljačkaju ljude.....
Kad su sljedeći protesti, koliko udruženja će se osnovati do tada i koliko neformalnih grupa ih organizuje?

Dana 14.05.2008.godine u 07,50 sati, službenici policije III PU lišili su slobode mldb. H.R., rođen 1992.godine u Milanu, nastanjen u Sarajevu, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo iz člana 287. stav 1. tačke b. KZ F BiH (Teška krađa na naročito drzak ili naročito opasan način), na štetu T.R. iz Sarajeva. Istog dana u 13,00 sati mldb. H.R. je uz službeni izvještaj predat na nadležost tužiocu kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#146 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by 45cents »

Dogodine ćemo imati

"Neformalni SAVEZ neformalnih grupa, NVO-a i forumaša", a onda ćemo tako ojačani na piknik u prirodu!
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#147 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Asana »

uvjek dobar gost wrote:Dana 14.05.2008.godine u 07,50 sati, službenici policije III PU lišili su slobode mldb. H.R., rođen 1992.godine u Milanu, nastanjen u Sarajevu, zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo iz člana 287. stav 1. tačke b. KZ F BiH (Teška krađa na naročito drzak ili naročito opasan način), na štetu T.R. iz Sarajeva. Istog dana u 13,00 sati mldb. H.R. je uz službeni izvještaj predat na nadležost tužiocu kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.

Neka HR samo saceka slijedecih 30 dana, i opet ce biti na slobodi ...
:x :x
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#148 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by uvjek dobar gost »

..... Radikalna situacija zahtjeva radikalne mjere i metode, a ne formalizaciju u sistemu koji je samo posdsticaj društvenim devijacijama..... :x :x :x :x :x :x
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#149 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Alhemicarkaa »

mIRCerka wrote:Slazem se ja s tobom, ali kod nas postoji jedan problem - svi bi da sefuju!
Upravo zato nama nije potrebna hijerarhija. Da bi neko bio sef i imao ovlasti, mora imati i mehanizme kojim ce me natjerati da ga ja slusam. Koji su to mehanizmi kojim ces natjerati nekog volontera, dobrovoljca? To je kao da smo organizovali humanitarnu akciju, davali svi po 20 km, super islo, i onda se neko sjetio, a moglo bi da napravimo drustvo, pa da imamo sefa, on ce odredjivati koliko ce se davati. :-) I ko ce to meni odrediti koliko cu ja davati (koliko mogu?).
Dok nije bilo price o organizaciji, super je islo.

A stranke su posebna prica. Ja, licno, da mislim da stranke mogu nesto promjeniti ne bih protestovala, vec glasala. Mi imamo more stranki, skoro sve su vise manje ucestvovale u vlasti i niko nista ne promjeni? Zasto? Zato sto smo ih uljuljkali, naucili da mogu raditi sta i koliko hoce. Cilj protesta, izmedju ostalog, bio je da politicare naucimo odgovornosti, da znaju da ih mi placamo, i da nam moraju odgovarati. To se radi gradjanskom neposlusnoscu (jedan vid su protesti), a ne osnivanjem nove stranke i postajanjem djela njihovog tala. Medjutim, meni se cini da moramo prvo to nas narod nauciti, samo kako, kad na svakom cosku vreba neko ko zeli da te izmanipulise? Zasto bi ti gradjani vjerovali meni, kad ce sa istom idejom, cak i istim predstavljanjem, da ubjedjuje ljude da treba da se prikljuci stranki, i to ne bilo kojoj, vec toj u kojoj sam ja.

E dok budemo tako djelovali, mozemo ocekivati samo gore.

p.s. btw, za one koji tvrde da bismo polucili vise uspjeha da smo bili registrovani i imali hijerarhiju, totalno su u krivu, primjer jucerasnji protesti u reziji SDPa, registrovani, imaju jaku unutrasnju hijerarhiju, u finansijski potkovani, a protesti totalni fijasko. Ma jok, ba, nije do naroda :-)
User avatar
Šapat
Posts: 786
Joined: 09/10/2006 16:59
Location: Sarajevo
Contact:

#150 Re: Protesti- prelazak na sljedeći nivo

Post by Šapat »

Zaista ne mogu da vjerujem da mi se sada prebacuje neka nova "zavjera"...pored one vec poznate, incijalne, sada sam i clan neke stranke. Mislio sam da sam ovo davno rascistio. Stvarno nemam rijeci.

S druge strane, oni koji vec jesu u nekoj postojecoj stranci, a i dio su ovih protesta koji idu vec 3 mjeseca, zar pravo pitanje za njih nije upravo ono sto neko rece na stranici prije - zasto oni u okviru svojih stranaka ne guraju ove nae ideje?
Jos bolje pitanje, ali ovaj put generalno, je - gdje je ta @ebena opozicija u ovoj zemlji? Zasto se ta ista opozicija nije od samog starta ukljucila i sve gurala sa svoje strane? Jednostavno je - prvo zato sto se od starta boje da ce ih ovi na vlasti odmah optuziti da stoje iza svega (ovo su mi pojedini i licno priznali jos na startu, kada sam im govorio da im je ovo idealna prilika). Naravno, nisu ni pokusali da se ukljuce, i osim par vise nego mlakih "podrzavajucih" izjava nisu uradili nista. A ionako su ih napali da su odgovorni za sve, iako nisu. Dakle - ispali su prvo glupi, jer je prilicno nevjerovatno da nisu ocekivali da budu optuzeni, a onda i prave isprepadane ...cke koje nemaju snage ni za sta.

A sada bi njima najbolje doslo da smo mi nesto uspjeli promijeniti, nesto zaista bitno, a da onda oni preuzmu zasluge.
E sto se mene tice, ja niti sam u politici, a vjerovatno necu ni biti (nikad se ne zna sta ide sutra, zato i ne kazzem "nikad"), ali u svakom slucaju cu svoj glas u oktobru dati NS. Ako nista drugo, a ono samo zato sto su glanc novi. Pa ako se i oni isprofanisu kao i ovi prije njih, e onda nek sve ide u 3 PM.

I hvala na "sasvim osnovanim" optuzbama.
Locked