Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#26 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by maajaa »

SAOPŠTENJE GRUPE NEVLADINIH ORGANIZACIJA


Nevladine organizacije, navedene u potpisu ovog saopštenja, sa nevjericom i zabrinutošću posmatraju pohlepu izabranih predstavnika vlasti koja ovih dana eskalira, u vidu šokantnog zahtjeva za enormno visokim primanjima i penzijama.

Taj kranji nedostatak mjere, samokontrole i socijalne osjetljivosti i odrođenost od naroda čiji bi oni predstavnici trebali da budu, tim je šokantniji što se sve to dešava nakon što je javnost, kroz seriju izvještaja koji su prezentirani ovih dana, upoznata sa katastrofalnim rezultatima rada tih političara, njihovim neradom, nesposobnošću i neefikasnošću, a čiji je najslikovitiji primjer podatak da bi državnom parlamentu, za ostvarenje mandatnog, četverogodišnjeg, plana Vijeća ministara, ovim tempom realizacije, bilo potrebno – PEDESET godina!

I, umjesto trenutne promjene odnosa prema svom poslu, uvođenja restriktivnih mjera prema neradnicima, serije ostavki i smjena, vlast, smijući se u lice javnosti, poseže za parama građana ove zemlje, pokazujući krajnji nedostatak osjećaja za realnost.

Vlast, koja dosljedno ignoriše potrebe svojih građana a te iste građane bezočno pljačka, gotovo otvoreno, priziva bunt, socijalne nemire i nasilni rasplet ovog neodrživog stanja.



Potpisnici:

- Centri civilnih inicijativa u BiH;
- Fond otvoreno društvo BiH;
- Inicijativa i civilna akcija - ICVA
User avatar
Šapat
Posts: 786
Joined: 09/10/2006 16:59
Location: Sarajevo
Contact:

#27 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by Šapat »

Evo i malo vise potpisnika :)

Image
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#28 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by mIRCerka »

Udruženje nezaposlenih negoduje zbog prijedloga Zakona o pravima parlamentaraca

Udruženje nezaposlenih u BiH izrazilo je najoštrije negodovanje zbog prijedloga Zakona o pravima i obavezama članova parlamenta BiH.

"Uz ionako ogromne povlastice i još veći nerad, osobito kada je riječ o rješavanju problema nezaposlenosti i siromaštva u BiH, smatramo da poslanici koji su predlagači ovoga zakona te svi oni koji ga podrže isključivo rade u službi "vlastitih interesa" a nikako u službi građana BiH", stav je Udruženja nezaposlenih u BiH.

Udruženje je pozvalo poslanike da se ugledaju na primjere susjednih zemalja gdje nezaposlene osobe imaju pravo na socijalnu pomoć koja im je dovoljna za osnovne egzistencijalne potrebe.

Udruženje nezaposlenih je apeliralo i na čelne ljude stranaka iz kojih poslanici dolaze da se sjete svojih predizbornih obećanja te da se zajedno sa svojim poslanicima okrenu rješavanju životnih problema građana pa tek onda uvećavanju "ličnih interesa".

(FENA)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#29 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by uvjek dobar gost »

Mirci jel to onih 500 000 nezaposlenih koji su onomad bili ispred skupštine.. u Sarajevu..????
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#30 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by mIRCerka »

uvjek dobar gost wrote:Mirci jel to onih 500 000 nezaposlenih koji su onomad bili ispred skupštine.. u Sarajevu..????
glavom i bradom..
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#31 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by uvjek dobar gost »

mIRCerka wrote:
uvjek dobar gost wrote:Mirci jel to onih 500 000 nezaposlenih koji su onomad bili ispred skupštine.. u Sarajevu..????
glavom i bradom..
Ja da sam na mjestu poslanika... prepao bih se.... :skoljka:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#32 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vjesticanametli »

mIRCerka wrote:Udruženje nezaposlenih negoduje zbog prijedloga Zakona o pravima parlamentaraca

Udruženje nezaposlenih u BiH izrazilo je najoštrije negodovanje zbog prijedloga Zakona o pravima i obavezama članova parlamenta BiH.

"Uz ionako ogromne povlastice i još veći nerad, osobito kada je riječ o rješavanju problema nezaposlenosti i siromaštva u BiH, smatramo da poslanici koji su predlagači ovoga zakona te svi oni koji ga podrže isključivo rade u službi "vlastitih interesa" a nikako u službi građana BiH", stav je Udruženja nezaposlenih u BiH.

Udruženje je pozvalo poslanike da se ugledaju na primjere susjednih zemalja gdje nezaposlene osobe imaju pravo na socijalnu pomoć koja im je dovoljna za osnovne egzistencijalne potrebe.

Udruženje nezaposlenih je apeliralo i na čelne ljude stranaka iz kojih poslanici dolaze da se sjete svojih predizbornih obećanja te da se zajedno sa svojim poslanicima okrenu rješavanju životnih problema građana pa tek onda uvećavanju "ličnih interesa".

(FENA)

:lol: :lol: :lol: :lol: hahahaahhaha jesmo vas zeznuli i opet cemo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mamatajo1965
Posts: 224
Joined: 19/03/2008 14:55

#33 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by mamatajo1965 »

I kad cemo na proteste ?
User avatar
hrasno38
Posts: 31450
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#34 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by hrasno38 »

Ni sam ne znam odakle bih poceo jer vrtoglavom brzinom se u ovoj nasoj BiH mijenjaju gafovi i prevare poli(ki)ticara da jednostavno u tom moru lopovluka normalan covjek ne moze da se snadje. Cini mi se i da u tiranijama, najzatvorenijim sistemima ima koliko toliko manje bezobzirnosti i koliko toliko repekta prema okolini, prema narodu. Jos je ostalo ovdje samo da nas pocnu tuci po ulicama, onako iz razloga sto je parlament predlozio da je to dobro i korisno. Dakle u predhodnih mjesec-dva dana imamo strahovite primjere bezobzirnosti BH politicke scene:
* Ubistva nakon kojih niko ne prihvata odgovornost
* Bezobzirna poskupljenja od kojih je zadnje plina od 21%
* Zahtjevi parlamentaraca za penzije koje bi iznosile od 2500-3400 KM + benificije koje sebi nije davao ni Sadam Husein.
* Zakon o platama u Vijecu Ministara koji predvidja povecanje plata vise od 100% svim onima koji su na funkcijama i naravno parlamentarcima
* unistavanje i ono malo BiH sto postoji kao drzava
* omalovazavanje 17000 potpisnika peticije za smjenu Silajdzica i ujedno pljuvanje po ljudima koji iz sedmice u sedmicu protestvuju trazeci smjenu onih sto su ih izabrali.

Ali sve ovo nema sanse da rijese protesti na kojima se skupi relativno mali broj ljudi. Najvece pitanje makar za mene je sta treba da se desi pa da ulice Sarajeva budu pune nezadovoljnih gradjana i da na njima ostanu sve dok im se ne ispune njihovi zahtijevi. Da li je to jos 10 ubistava ili da uzmu narodu i ovo malo sta ima ili da jednostavno kazu "ko vas jebe mi smo vlast i nas je izabrao Haris Silajdzic a ne vi". Ovo sam naveo kao primjer jer je doticni tako izjavio ali ne sumnjam da bi i drugi isto tako reagovali. Sto se tice boraca i tvrdnje da oni ove proteste ne podrzavaju to je najgnusnija laz jer ti koji su to najmanje imaju pravo da govore u moje ime i ime mojih saboraca (Svrakici i kompanija). Jer ako borci podrzavaju to da zive na ivici bijede onda je bolje da se nismo ni borili neo lijepo 1992 godine pognuli glavu i prihvatili ideje Slobodana Milosevica.
Dakle centralno pitanje za mene je sta treba da se uradi ili dogodi pa da na ulicama imamo masu od koje ce se poli(ki)ticaraima smrznuti guzica. Naravno niti sekunde ne umanjujem trud dosadasnjih protesta a jos manje opravdanost ali ocito je da se sa tim moze sprdati i onaj mali govnar sadrzan u imenu Samira Silajdzica.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#35 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vedderedi »

...
Last edited by vedderedi on 01/04/2008 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#36 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vedderedi »

Poslanici spremaju najbezobrazniji zakon: Nova prevara i pljačka novca poreskih obveznika u BiH

*** SPAM *** - Još treba samo glas jednog poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH pa da bude usvojen najbezobrazniji zakon ikada donesen u ovoj zemlji. Riječ je Zakonu o pravima i obavezama članova Parlamenta BiH, kako se on zvanično zove, a iza tog naivnog i bezazlenog imena stoji nova prevara i pljačka novca poreskih obveznika.

Naime, predloženim Zakonom predviđeno je da poslanik i delegat, svejdno, u starosnu penziju može otići ako ima najmanje 20 godina radnog staža i navršenih 55 godina života i najmanje jedan poslanički mandat. Predviđeno je da u starosnu penziju može otići i poslanik sa najmanje 20 godina radnog staža i 50 godina života i najmanje dva poslanička mandata. Ima i treća mogućnost za odlazak u starosnu penziju za koju godine starosti nisu bitne - dovoljno je da poslanik ima 20 godina staža i najmanje tri poslanička mandata.

Računice kažu da bi najniža penzija poslanika iznosila 2.500 KM mjesečno, a najviša 3.400 KM! Isplatu bi vršili entitetski zavodi penzijsko-invalidskog osiguranja.

Od svih političkih stranaka, na ovo je do sada jedino reagovao SDP ocjenjujući ovaj prijedlog Zakona beskrupuloznim:

"Umjesto da daju odgovore na stvarne životne probleme građana u koje su ih svojim neradom doveli, oni se okreću rješavanju isključivo svojih statusnih pitanja. Ovaj saziv parlamenta BiH nema nikakvo moralno pravo da donosi zakon takve vrste, ako uzmemo u obzir rezultate njihovog rada", stav je SDP-a.

Teško je povjerovati da prijedlog Zakona o pravima i obavezama članova parlamenta BiH neće dobiti zeleno svjetlo. Na to upućuje činjenica da je čak 21 poslanik predlagač zakona, a za izglasavanje potreba su 22 glasa. Predlagači su Azra Alajbegović (Stranka za BiH), Vinko Zorić (HDZ 1990), Sadik Ahmetović (SDA), Jovan Todorović (SNSD), Martin Raguž (HDZ 1990), Snježana Rajlić (SNSD), Momčilo Novaković (SDS), Ekrem Ajanović (Stranka za BiH), Mirko Okolić (SDS), Lazar Prodanović (SNSD), Hadži Jovan Mitrović (DNS), Slavko Matić (HDZ), Sadik Bahtić (Stranka za BiH), Savo Erić (SDS), Adem Huskić (Stranka za BiH), Sead Jamakosmanović (SDA), Slavko Jovičić (SNSD), Velimir Jukić (HDZ), Remzija Kadrić (Stranka za BiH), Milica Marković (SNSD), Drago Kalabić (SNSD).

Poslanik Remzija Kadrić koji je i predsjednik Zajedničke komisije za adiministrativne poslove Parlamenta BiH, pokušao je javno da objasni zbog čega je među predlagačima Zakona, pa je kazao da se ne radi o privilegijama poslanika, jer i i policajci i vojnici imaju pravo na prijevremenu penziju.

"Moramo to zakonski regulisati jer se mnogi poslanici, nakon isteka mandata, nađu praktično na ulici i bez penzije i bez posla. Moramo obezbijediti da ljudi koji obavljaju tako važnu funkciju nakon isteka mandata imaju regulisan status", kazao je Kadrić.

Nije objasnio zašto on i ostali poslanici nakon isteka mandata ne bi otišli da rade ono što su radili dok nisu postali profesionalni poslanici ili misli da su on i ostali poslanici iznad svih drugih građana ove zemlje?

(san.ba)
http://www.24sata.info/11257
Izgleda da se taj zakon ipak zove Zakon o pravima i obavezama članova Parlamenta BiH i da nije na listi zakona koji ce se sutra razmatrati.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#37 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vedderedi »

Izgleda da se danas razmatrao ovaj zakon na sjednici Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove.
Zna li neko kada bi ovaj zakon trebao pred Predstavnicki dom PSBiH?
Imamo li ikoga u Parlamentu?
12. sjednica Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove
▪ 15 sati ▪ sala 2/I.
DNEVNI RED:
1. Usvajanje Zapisnika 11. sjednice Zajedničkog povjerenstva;
2. Razmatranje Prijedloga zakona o dužnostima i pravima članova Parlamentarne skupštine
Bosne i Hercegovine (prvo čitanje)
;
3. Razmatranje dopisa Ad hoc povjerenstva za pripremu i izradu izmjena i dopuna, kao i
Pročišćenog teksta, broj: 01-50-1-57-3/08 od 12. 3. 2008.

http://www.parlament.ba/files/docs/kale ... 040408.pdf
suncandan
Posts: 356
Joined: 16/02/2008 14:44
Location: Mostar - Sarajevo

#38 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by suncandan »

iiiiihhhiii...

NE DAJU ONI SVOJE PLATE, UBICE NAS MAJKE MI, OCI CE NAM ISKOPATI!
AKO IM DIRNEMO LOVU, SLOMIT CE NAS ( a i ovako nas lome ).

:D :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#39 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by uvjek dobar gost »

Svaka šuša na ulici sada raspravlja o našim platama......

Poslije ovakve il slične izjave... u svakoj drugoj zemlji... čovjek koji je ovo izjavio bio bi medijski linčovan i bio bi primoran da podnese ostavku, samo kod nas... se ne zbiva ništa..... ne mogu da vjerujem....
Šuše.... :x :x :x :x :x
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vjesticanametli »

pa susa ih placa :shock: ko je to reko
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#41 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by uvjek dobar gost »

Ne mogu da ga nađem, ali kad ga vidim prepoznati ću ga.. mislim da je u ovoj instituciji...http://www.parlament.ba/index2.php?jezik=b... a da mi je onaj dubiozin album prepoznao bih ga..... :x :x :x
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#42 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by uvjek dobar gost »

* Report this post
* Reply with quote

Postby klif on 08/04/2008 11:29
Niko Lozančić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, izjavio je da veoma teško živi
sa trenutnom plaćom koja premašuje 3.000 KM.
"Znam da će zvučati demagoški, ali veoma teško živim s plaćom koju trenutno imam.
Poslanik ima velike dužnosti. Radim 12 sati dnevno i niko ne pita koliko košta odijelo ili kravata,
koje stalno moram nositi", rekao je Lozančić,
dok je Vinko Zorić iz HDZ 1990 kazao "kako svaka šuša danas može pitati koliku platu ima poslanik".

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vi ... 802&meni=2


zar nije dovoljno... ili malo već i previše.....

Koliko se mi možemo saginjati, a koliko nas oni mogu jahati.... ova zemlja je kao neki rodeo....

Kad nas već ebete dirajte nas malo i po sisama......
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#43 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by buba »

Znate sta mi je zao?
Sto ta izjava Lozanciceva nije snimljena i ubacena u onaj Dubiozin spot, svaki dan bi ga vintala i slusala dok ne skontam bil' plakala il' se smijala od muke.
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#44 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by cleo »

buba wrote:Znate sta mi je zao?
Sto ta izjava Lozanciceva nije snimljena i ubacena u onaj Dubiozin spot, svaki dan bi ga vintala i slusala dok ne skontam bil' plakala il' se smijala od muke.
bubo, snimljena je i prikazana, samo je sad treba zavrtiti
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#45 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by vedderedi »

Mozda bi bilo dobro napraviti po jedan onaj kratki spot "suti i trpi" (poput onog za najavu protesta od 6.4.) za svaki konstitutivni narod ne bi li skontali da smo svi u istim govnima.
Materijala hvala Bogu ima. Lozancic i ŠUŠA je samo najsvjeziji primjer.
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#46 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by cleo »

vedderedi wrote:Mozda bi bilo dobro napraviti po jedan onaj kratki spot "suti i trpi" (poput onog za najavu protesta od 6.4.) za svaki konstitutivni narod ne bi li skontali da smo svi u istim govnima.
Materijala hvala Bogu ima. Lozancic i ŠUŠA je samo najsvjeziji primjer.
:lol: odlično - za svaki konstutivni ponaosob,
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#47 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by fixer »

ja sam za, ali smatram da moramo organizirati neke mega proteste u kojem ce zahtjevi za ostavkama samira silajdjica biti primarni, a pored toga moramo ukazati na ova sramotna poskupljenja i povecanja plata.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#48 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by amrica »

Veceras na vijestima objavljeno da je podnesena krivicna prijava protiv 13 osoba iz federalne vlade zbog kriminala u energetskom sektoru, pocinje od Nedzada B, Hece....
Chairman
Posts: 277
Joined: 20/03/2008 17:09

#49 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by Chairman »

Politicke igre...
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#50 Re: Protesti zbog povecanja naknada poslanicima

Post by paratrooper »

kazu jednom gazda , i vazda gazda
Post Reply