PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
alica.k

Post by alica.k » 19/02/2008 23:42

sad mi kazu ne treba i maticni i broj LK, tako ili jedno ili drugo mi saljite :D

Senad Pecanin

Post by Senad Pecanin » 19/02/2008 23:43

Postovani forumasi,

Imam nekoliko predloga u vezi sa protestom ispred Katedrale u subotu, 23.2.2008. u 13h.

Predlazem da se protest sastoji od tri dijela:

1. Okupljanje pred Kateralom i obracanje govornika;
2. Setnja do zgrade Predsjednistva BiH ( ali ne Ferhadijom, vec duz tramvajske pruge) i zgrade Vlade Kantona Sarajevo;
3. Blokada saobracaja u trajanju od 15 do 30 minuta na raskscima kod Higijenskog i „Rapidove zgrade“ ( Raiffeisen banka).

Predlazem da forumasi koji aktivno rade na organizaciji protesta dogovore listu govornika medju sobom i(li) da pozove i dogovore obracanje drugih ljudi koji ne pripadaju njihovom krugu.

Predlazem da posljednji govornik na protestu ispred Katedrale formulira sljedeci zahtjev: da gradonacelnica Sarajeva gospodja Semiha Borovac i predjednik Vlade Kantona Sarajevo gospodin Samir Silajdzic podnesu neopozive ostavke na svoje funkcije iz dva razloga:

- zbog objektivne odgovornosti, te zbog odsustva i minimuma osjecanja moralne odgovornosti za strasnu smrt djecaka, pokojnog Denisa Mrnjavca, koja je nalagala da samo ponude ostavke;
- zbog odnosa prema prethodnim protestima, uvredama i neutemeljenim optuzbama koje su iznijeli na racun gradjana Sarajeva koji su ucestvovali na protestima.

Predlazem da gosp. Borovac i gosp. Silajdzicu da rok da podnesu ostavke i o tome informiraju javnost najkasnije do srijede, 27.3.2008. u podne; ukoliko to ne ucine posaljednji govornik na subotnjem protestu pred Katedralom ce pozvati sve gradjane Sarajeva na novi protest, u isto vrijeme, na istom mjestu, u subotu 1.marta 2008., uz napomenu da zahtjevi i scenarij protesta ostaju isti, osim sto ce blokada saobracaja pomenutih raskrsca trajati sve dok gosp. Borovac i gosp. Silajdzic ne podnesu neopozive ostavke.

Na kraju, zelim da izrazim uvjerenje da bi ispunjenje ovako striktnih zahtjeva protesta predstavljalo velicanstvenu pobjedu gradjana Sarajeva nad oholom, bescutnom, nemoralnom i neodgovornom vlascu. Gradjani Sarajeva bi na taj nacin dali odlicnu lekciju svim politicarima, strankama i vlastima da trpljenju njihovog kriminala, nekompetentnosti i bahatosti ima kraja.

rmesa

Post by rmesa » 19/02/2008 23:49

Opet ja dosada ,morate imati na umu da ce doci tzv huligani kojima ne odgovara ovaj protest i otvorite cetvero ociju .Onaj koji pokusa da napravi incindent odmah ga dati da ga policija vodi jer nema kamenovanja i razbijanja jer to sve ide na teret bolesnih,invalida i ugrozenih.Znam na svojoj i Veddahovoj kozi kako su ona kamenovanja smao otezali Veddahu i mojoj porodici.Ako BOG da ja necu propustiti borbu za istinom i pokusta cu biti sa vama svima ako se budem osjecao zdrastveno sposoban a nadam se da hocu ako Bog da.

Dobro bi bilo da zatrazite da policija da policajce u civilu medzu rajom da oni mogu ostranjati automatski one problematicne da nebi prostes ponovo izasao na vandalizam.
Last edited by rmesa on 19/02/2008 23:53, edited 1 time in total.

zmogi

Post by zmogi » 19/02/2008 23:51

jako efektno

nesvjesna

Post by nesvjesna » 19/02/2008 23:53

ne bih citirala g. Pećanina, pošto je to sve podugačko :D ali ja se u suštini slažem s većinom prijedloga, pogotovo s prijedlogom o izmjeni rute i o pauzi na raskrsnicama na krajevima hamze hume - vremenski duže blokiramo saobraćaj. a ja volim hodat sredinom džade :D

alica.k

Post by alica.k » 19/02/2008 23:54

nesvjesna wrote:ne bih citirala g. Pećanina, pošto je to sve podugačko :D ali ja se u suštini slažem s većinom prijedloga, pogotovo s prijedlogom o izmjeni rute i o pauzi na raskrsnicama na krajevima hamze hume - vremenski duže blokiramo saobraćaj. a ja volim hodat sredinom džade :D
takodjer.

groar

Post by groar » 19/02/2008 23:55

Senad Pecanin wrote:Postovani forumasi,

Imam nekoliko predloga u vezi sa protestom ispred Katedrale u subotu, 23.2.2008. u 13h.

2. Setnja do zgrade Predsjednistva BiH ( ali ne Ferhadijom, vec duz tramvajske pruge) i zgrade Vlade Kantona Sarajevo;
3. Blokada saobracaja u trajanju od 15 do 30 minuta na raskscima kod Higijenskog i „Rapidove zgrade“ ( Raiffeisen banka).

Predlazem da forumasi koji aktivno rade na organizaciji protesta dogovore listu govornika medju sobom i(li) da pozove i dogovore obracanje drugih ljudi koji ne pripadaju njihovom krugu.

Predlazem da posljednji govornik na protestu ispred Katedrale formulira sljedeci zahtjev: da gradonacelnica Sarajeva gospodja Semiha Borovac i predjednik Vlade Kantona Sarajevo gospodin Samir Silajdzic podnesu neopozive ostavke na svoje funkcije iz dva razloga:

- zbog objektivne odgovornosti, te zbog odsustva i minimuma osjecanja moralne odgovornosti za strasnu smrt djecaka, pokojnog Denisa Mrnjavca, koja je nalagala da samo ponude ostavke;
- zbog odnosa prema prethodnim protestima, uvredama i neutemeljenim optuzbama koje su iznijeli na racun gradjana Sarajeva koji su ucestvovali na protestima.

Predlazem da gosp. Borovac i gosp. Silajdzicu da rok da podnesu ostavke i o tome informiraju javnost najkasnije do srijede, 27.3.2008. u podne; ukoliko to ne ucine posaljednji govornik na subotnjem protestu pred Katedralom ce pozvati sve gradjane Sarajeva na novi protest, u isto vrijeme, na istom mjestu, u subotu 1.marta 2008., uz napomenu da zahtjevi i scenarij protesta ostaju isti, osim sto ce blokada saobracaja pomenutih raskrsca trajati sve dok gosp. Borovac i gosp. Silajdzic ne podnesu neopozive ostavke.

Na kraju, zelim da izrazim uvjerenje da bi ispunjenje ovako striktnih zahtjeva protesta predstavljalo velicanstvenu pobjedu gradjana Sarajeva nad oholom, bescutnom, nemoralnom i neodgovornom vlascu. Gradjani Sarajeva bi na taj nacin dali odlicnu lekciju svim politicarima, strankama i vlastima da trpljenju njihovog kriminala, nekompetentnosti i bahatosti ima kraja.
Konacno nesto konstruktivno i djelotvorno.
A ova sega sa zutim i crvenim kartonima nece doniejti apsolutno nista......neki su poceli proteste vec shvatati kao zajebanciju...ko ce smisliti bolji slogan, plakat i slicno............Ljudi ovo nije nimalo smijesno.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 19/02/2008 23:57

Ima nas jos koji volimo sredinom djadom - za blokadu sam

Sad mi je jasno zasto nisam novinar, ja bih ovo na pet strana napisala. Ja sam Tolstoj.

mala-i

Post by mala-i » 19/02/2008 23:59

Blokada je definitivno nešto što pije vode.

Sad samo da se jave oratori :D

alica.k

Post by alica.k » 20/02/2008 00:00

groar wrote:.neki su poceli proteste vec shvatati kao zajebanciju...ko ce smisliti bolji slogan, plakat i slicno............Ljudi ovo nije nimalo smijesno.
ovo je skroz netacno, ne znam na osnovu cega si dosao do tog zakljucka.

nesvjesna

Post by nesvjesna » 20/02/2008 00:01

A ova sega sa zutim i crvenim kartonima nece doniejti apsolutno nista......neki su poceli proteste vec shvatati kao zajebanciju...ko ce smisliti bolji slogan, plakat i slicno............Ljudi ovo nije nimalo smijesno.
vidi, ja se smijem :lol: i unaprijed se radujem pištaljki i crvenom kartonu. što ne znači da ne shvatam protest ozbiljno. dapače.

a da ne shvatamo protest ozbiljno, misliš da bismo analizirali ovaj zakon o prijavi protesta i pokušavali angažovati stotinu ljudi da prijavi protest?

samo, nije baš sveto slovo da se ne smijemo malo i igrati.

fixer

Post by fixer » 20/02/2008 00:03

groar wrote:

senade hvala na konstruktivnim prijedlozima. uskoro ce zahtjevi biti gotovi. naravno samo ih trebaju sa-xovci izglasat

damirm

Post by damirm » 20/02/2008 00:04

Postovani g. Pecanin,

Ukratko, hvala Vam sto ste koncizno sazeli sve ono sto smo dogovorili. Nas prvi i osnovni cilj, jeste upravo da prvom demokratskom pobjedom naroda nad oligarhijom, pokazemo da mozemo vrlo brzo i efikasno kontrolisati sve ono sto vlast i opozicija cine ili u slucaju pokojnog Denisa, ne cine.

Nakon vlasti u Kantonu Sarajevo, prepurucio bih forumasima da se pokrenu i zastite prirodna bogatstva nase BiH od raznih lobista koji zele unistiti nase rijeke i planine.

Jos jednom od srca hvala za podrsku nasim idejama!
Last edited by damirm on 20/02/2008 00:06, edited 3 times in total.

barby02

Post by barby02 » 20/02/2008 00:04

Meni se dopada prijedlog Pecanina, jer je to srz svega. Nisam shvatila sta predlaze u slucaju neispunjenja zahtjeva od strane "gospode roditelja grada"? Protest OK. ali kolika blokada tada?
Nisu nama strane ni šamrlice,ni kartoni, ni kamp stolice, za sjesti na sred ulice i čekati. . . toplog čaja -nama dovoljno :roll:

fixer

Post by fixer » 20/02/2008 00:05

mala-i wrote:Blokada je definitivno nešto što pije vode.

blokada je opcija samo ako senad pozove preko svojih novina ljude na nju.onda treba ocekivat da je ljudi podrze.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 20/02/2008 00:05

POred ovo dvoje dodao bih i Denisa Zvizdica predjednika skupstine Kantona Sarajevo....
Samo da ponovim stav da se ne smijemo zaustaviti dok pomenuti ne daju ostavke, da ljudi , da ne kazem gradjani, imaju moc u svojim rukama.

Pored ovoga naveo bih par ideja :

Vidjeniji i cestitiji gradjani grada da budu redari

Da se ljudima obracaju svakodnevni gradjani

Da se sastavi lista sa barem jos 101 im razlogom da pomenuta ekipa odstupi

Koordinirati ako je moguce akcije tokom sedmice, mislim na komunikaciju sa institucijama koju trebamo da radimo mi, slanje pisama, zalbi, prijedloga i cega sve ne kantonalnim ali i opstinskim institucijama, biljeziti datume slanja i praviti kopije poslanog....

Prijedlog da svaki vikend nekako osmislimo neku koreografiju, program cijeli, tim bi izbjegli uticaj potencijalnih destruktivnih grupa

Ne smijemo stati i raspalamuditi se... samo OSTAVKE....!!!!

groar

Post by groar » 20/02/2008 00:06

alica.k wrote:
groar wrote:.neki su poceli proteste vec shvatati kao zajebanciju...ko ce smisliti bolji slogan, plakat i slicno............Ljudi ovo nije nimalo smijesno.
ovo je skroz netacno, ne znam na osnovu cega si dosao do tog zakljucka.
na osnovu toga cemu sam do sada prisustvovao na istim tim protestima............hajde posteno reci, pola ih nema ni pojma protiv cega protestuju ni kakve promjene zele......nego su tu da mogu slobodno "jebati mater drotu" i slicno. Zato mislim da je ovo sto je gospodin Pecanin predlozio jedino sto je u ovom trenutku djelotvorno..............ali to je samo pocetak.........Daleko od toga da ce eventualnim odlaskom gradonacelnice i premijera stavri otici na bitno veci nivo....ovo treba da bude samo pocetak necega puno veceg....a za to nam trebaju hrabri ljudi koji imaju gram mozga............pistanjem i kartonima se niko nije izborio ni za sta.

alica.k

Post by alica.k » 20/02/2008 00:07

barby02 wrote:Meni se dopada prijedlog Pecanina, jer je to srz svega. Nisam shvatila sta predlaze u slucaju neispunjenja zahtjeva od strane "gospode roditelja grada"? Protest OK. ali kolika blokada tada?
Nisu nama strane ni šamrlice,ni kartoni, ni kamp stolice, za sjesti na sred ulice i čekati. . . toplog čaja -nama dovoljno :roll:
bankrotiracemo zbog termosica :D

groar

Post by groar » 20/02/2008 00:07

nesvjesna wrote:
vidi, ja se smijem :lol: i unaprijed se radujem pištaljki i crvenom kartonu. što ne znači da ne shvatam protest ozbiljno. dapače.

a da ne shvatamo protest ozbiljno, misliš da bismo analizirali ovaj zakon o prijavi protesta i pokušavali angažovati stotinu ljudi da prijavi protest?

ne govorim za sve..............svakla cast vama koj ise angazujete toliko....ali mislim da je bespotrebno zadrzavati se na tim sitnicama...beskorisne su

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 20/02/2008 00:08

Pistaljke su bile zastitni znak Otporasa i uspjeli su.
A to da se nece nista postici, ne slazem se, upoznacemo politicare da znamo traziti odgovornost i da ne vazi djoker cuti dobro je! Dosada su se u to uzdali i radili sta ih je volja...

alica.k

Post by alica.k » 20/02/2008 00:09

groar wrote:
nesvjesna wrote:

ne govorim za sve..............svakla cast vama koj ise angazujete toliko....ali mislim da je bespotrebno zadrzavati se na tim sitnicama...beskorisne su
de ti meni reci, koliko ti je godina imas li licnu i hoces li na spisak? :D

stochar

Post by stochar » 20/02/2008 00:10

imam ja jos jedan prijedlog:

zahtijevati da se ubuduce gradonacelnik/nica Sarajeva bira direktnim izborom!

u tom slucaju ne moze reci da ne odgovara gradjanima. mislim da nema nikakvih zapreka za to, kako ustavnih tako ni onih famoznih etnickih, jer vjerujem da ima mnogo postenih dobrih i pametnih ljudi za koje bi raja glasala bez obzira na njihovu nacionalnost.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 20/02/2008 00:10

Da li postoji bilo kakva rupa u zakonu da se ne mora prijaviti taj skup.

Treba na neki inteligentan nacin pokusati preskociti tu gradjansku duznost :D jer uprvo radite stvar koju prizeljkuju,i cijelo vrijeme su prizeljikivali svi oni koji su se pokusali boriti protiv Nas.

Indirektno,kada nas vec direktno i bukvalno nisu naveli na to,stvarate fiktivno "udruzenje" gradjana davanjem tih imena ,prezimena,brojeva licnih karata itd.

Sigurno se sjecate kako su panicno i sa ceznjom za tim :D pjenili svi od policije,do Samira ko je organizator?' ko stoji iza ovoga?''' ko???? ko?????

Jer najgori je protivnik kada neznas ko je on u stvari,i jednostvano mu je tada najteze,skoro nemoguce uzvratiti udarac.

treba se savjetovati,sto sa pravnicima,sto sa pokretima i grupama koje imaju iskustva sa organizacijama slicnih protesta,i pkusati naci neku rupu u zakonu.

Jer kada vas jednom popisu,uzmu podatke,kada vas ubace u mehanizam sistema :D ,jos ako vas okarekteriziraju kao placenike i ko zna sta sve ne..onda je i vis enego lako se boriti protiv svega ovoga.
Ovako dok smo god imaginarni protivnik(barem vecim dijelom)dok god neznaju protiv koga se bore,odma je i limitirana varijanta tih eventualnih pritisaka.

Isto tako,slazem se sa Senadom(Senad ,jedan od nas :D ),jednostavno nema smisla ako cemo se skupljati svake subote,napraviti neki kao krug po gradu,i tako iz subote u subotu uz pistaljke i parole....prijeti mogucnost da nas pocnu smatrati fetisistima :D setnje,i piste :D ..mislim cemu!!!!!!!

koliko god to vama zvucalo kao "prodavanje ideala" :D ,mislim da je neophodno lobirati posebno poznate gradjane Sarajeva,jer koliko god to mi sebi ne zelimo priznat,ipak nije isto ako se skupi nas 500"anonimaca",il' recimo nas 500 "anonimaca" plus Frenki,Senad,Zalica,Laka :D ,Peakovic,hebib..itd itd. (ovo su samo primjeri)

melb26sa

Post by melb26sa » 20/02/2008 00:12

Predlazem da gosp. Borovac i gosp. Silajdzicu da rok da podnesu ostavke i o tome informiraju javnost najkasnije do srijede,27.3.2008 . u podne; ukoliko to ne ucine posaljednji govornik na subotnjem protestu pred Katedralom ce pozvati sve gradjane Sarajeva na novi protest, u isto vrijeme, na istom mjestu, u subotu 1.marta 2008., uz napomenu da zahtjevi i scenarij protesta ostaju isti, osim sto ce blokada saobracaja pomenutih raskrsca trajati sve dok gosp. Borovac i gosp. Silajdzic ne podnesu neopozive ostavke.

Jeste mislili na 27.2.2008 a reakcija 1.marta ako se nista ne desi?

shuriken

Post by shuriken » 20/02/2008 00:12

fixer wrote:
mala-i wrote:Blokada je definitivno ne¹to ¹to pije vode.

blokada je opcija samo ako senad pozove preko svojih novina ljude na nju.onda treba ocekivat da je ljudi podrze.
hajd nek neko navede nekoliko benefita koje cemo imati od blokade saobracaja

slijedece subote ce doci vise ljudi, ili manje?

sta ako se desi, a vrag ne spava, da hitna ili vatrogasci negdje zakasne zbog nas?

ako ocekujete da cete u ovu subotu ostvariti dio ili sve zahtjeve, onda bi to donekle imalo smisla. ako zelimo dobiti momentum i pridobiti javnost na nasu stranu, da nam se sve vise ljudi pridruzuje, mislim da ta taktika ne fercera ili da za nju nije vrijeme.

Locked