PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

luciferino

Post by luciferino » 19/02/2008 10:15

hadzinicasa wrote:Mislim da svako od nas u svojoj mahali može uhvatiti 2 klinca (10tak god) koji će za koju markicu podijeliti - ubaciti letke u sve sandučiće u kvartu. Jeftino a efikasno.
Pa da onda kažu kako građani zloupotrebljavaju djecu. :roll:

Amazonka je pitala/predložila ovo:
Nego...koliko kosta ona pokretna reklama...meni to vise ima efekta nego printanje kojekakvih pozivnica i slanje sms-ova... moze li se pozivati javnost tako sto ce se obrnuti par krugova sa autom po gradu i nekim razglasom pozvati narod da nam se pridruzi (bez da iznajmljujemo agencije pokretnih reklama)

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 19/02/2008 10:17

prije rata smo skupljali stare novine po haustorima i prodavali, pa niko nije spominjao iskorištavanje, već smo bili sretni da zaradimo koji dinar.

jedan od problema je nepostojanje studentskih-đačkih zadruga (servisa) ili kako-se-već zovu gdje bi studenti mogli dodatno zarađivati. (a da ne govorimo o omasovljavanju volonterskih pokreta)

shin

Post by shin » 19/02/2008 10:18

Mozda da organizujete Lijanovica sa onim kobasicama, rostilj ispred katedrale bio bi lom. Naravno freeware kobasice, samo nek raja senf ponese.

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 19/02/2008 10:21

shin wrote:Mozda da organizujete Lijanovica sa onim kobasicama, rostilj ispred katedrale bio bi lom. Naravno freeware kobasice, samo nek raja senf ponese.

pa zar niste rekli bez stranaka?

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 19/02/2008 10:23

hadzinicasa wrote:prije rata smo skupljali stare novine po haustorima i prodavali, pa niko nije spominjao iskorištavanje, već smo bili sretni da zaradimo koji dinar.

jedan od problema je nepostojanje studentskih-đačkih zadruga (servisa) ili kako-se-već zovu gdje bi studenti mogli dodatno zarađivati. (a da ne govorimo o omasovljavanju volonterskih pokreta)
u srijedu je silajdzic rekao : "sram vas bilo, doveli ste djecu, iskoristavate djecu a meni pricate o moralu" jer je grupa maloljetnika zakamenjala zgradu

luciferino

Post by luciferino » 19/02/2008 10:23

hadzinicasa wrote:prije rata smo skupljali stare novine po haustorima i prodavali, pa niko nije spominjao iskorištavanje, već smo bili sretni da zaradimo koji dinar.

Jeste moja draga hadzinice, ali sjeti se samo s kim sada imaš posla... Klinci bi bili presretni...ALI...sjeti se samo Silajdžićevog monologa kako su zloupotrebljena djeca...i sada dati prijedlog da se koriste klinci od desetak godina. Jeste praktično, jeste izvodljivo, ali nije baš i najmudrije. Još onda kada izvuku kakvu političku pozadinu pa ispadne kako inostrani elementi koriste djecu naših mahala...niđe veze...znam...ali tako Silajdžić & Co. razmišljaju (bolje rečeno, ŽELE da OVCE razmišljaju).

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 10:25

Asana: ja bih na ovo jos i dodala: Trazi se da se nivoi vlasti medjusobno dogovore ko je za sta odgovoran. Ili bolje, da im bude jasno da su svi odgovorni. Jer, svi oni su iz istih stranaka i samo su rasporedjeni po vertikali, i ako se sami ne mogu medjusobno izlobirati i dogovoriti oko nekih stvari, treba da odstupe!

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 19/02/2008 10:27

ma ja bolje nek' se vucaju po ulici i neka se uče da se dilanjem i oružjem može bez rada doći do para.

(ovo nije komentar vama, već generalni komentar na stanje svijesti današnjeg društva)

Skyfox

#34 Re: prijedlog

Post by Skyfox » 19/02/2008 10:29

fenjer1982 wrote:
1. Mislim da bi trebalo otici do studentskih domova i malo razdrmati
studente.
Da im se podijele bar letci.
Super prijedlog, ali ono sta sam ja primjetio medju svojim prijateljima studentima, pogotovo iz domova i koji nisu iz SA, dosta ih ima misljenje ovo nije moj grad i zato i neidem na proteste.
Mogu biti 2 uzroka ili se osjecaju odsjecenim ili su fakat toliko indolentni da ih to ne dodiruje.
Sto se tice zabrane ja bih otisao da mi TITO kaze da ne smijem!!!

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 10:31

Hadzinica: Ako nas 100 posalje mail, sms po 10 prijatelja (da ne kazem vise), tih 10 svojih 10... ja mislim da je svasta moguce.
Jos ako svako od nas zareda samo po svojoj mahali s lecima, nikakva nam djeca ne trebaju :D
Luciferino: jasno i glasno: MI NISMO NIKAKVA POLITICKA STRANKA. MI NECEMO BITI NIKAKVA POLITICKA STRANKA. MI NISMO U SLUZBI NIKAKVE POLITICKE STRANKE. MI NE FAVORIZIRAMO NITI JEDNU POLITICKU STRANKU!
Isto tako, sve NVO koje su do sada bile tu i koje zele biti tu su VISE NEGO DOBRODOSLE. Bez uvelicavanja ucesca jedne ili druge. ali i sa jednom i drugom, jer trebamo i zelimo njihovu podrsku. ZATO STO SMO SVI MI GRADJANI, PRIJE SVEGA :!: :thumbup:

downtoearth

Post by downtoearth » 19/02/2008 10:33

Prvo moram čestitati na tome kako je subota prošla. Idemo dalje.
Imam par pitanja:
1. subota u 13 ostaje, mjesto Katedrala?
2. Koja je parola?
3. Ostaju li crveni kartoni iz Dana?
Hajmo se dogovoriti i napraviti tekst poziva građanima pa nek svako od nas isprinta identičan tekst i podijeli po svojim haustorima, autima, na ulici.

luciferino

Post by luciferino » 19/02/2008 10:34

suncica24 wrote:Hadzinica: Ako nas 100 posalje mail, sms po 10 prijatelja (da ne kazem vise), tih 10 svojih 10... ja mislim da je svasta moguce.
Jos ako svako od nas zareda samo po svojoj mahali s lecima, nikakva nam djeca ne trebaju :D
Luciferino: jasno i glasno: MI NISMO NIKAKVA POLITICKA STRANKA. MI NECEMO BITI NIKAKVA POLITICKA STRANKA. MI NISMO U SLUZBI NIKAKVE POLITICKE STRANKE. MI NE FAVORIZIRAMO NITI JEDNU POLITICKU STRANKU!
Isto tako, sve NVO koje su do sada bile tu i koje zele biti tu su VISE NEGO DOBRODOSLE. Bez uvelicavanja ucesca jedne ili druge. ali i sa jednom i drugom, jer trebamo i zelimo njihovu podrsku. ZATO STO SMO SVI MI GRADJANI, PRIJE SVEGA :!: :thumbup:
Znam da niste. Zato vas i volem. :kiss:

Šapat

Post by Šapat » 19/02/2008 10:34

Posto je ona stara ista tema zakljucana, ne znam da li ste registrovali ono sto napisah tamo, pa cu samo iskopirati i ovdje.
Radi se o pozivu na danasnji sastanak u Dom mladih.

=====================
Ljudi...nemojte nasjedati na pokusaje razvodnjavanja ovoga sto je pocelo da se desava!

Poziv na skup u Dom mladih nije nista drugo nego upravo to - pokusaj razvodnjavanja gradjanskih inicijativa za koje je sada postalo ocito da vise nisu djelo neke nevladine organizacije ili politicke stranke!

U ovom momenti ni jedna NVO se NE SMIJE pojaviti tamo! Vec znam za neke od najjacih da tamo nece biti, a predlazem i ostalima da se vode primjerom vecih. Ne dozvolite da DI i slicni njoj manipuliraju svima nama tako sto ce sada, kada su uvidjeli da se protesti nastavljaju i da njihove prijetnje nisu upalile, krenuti sa pokusajem dogovora koji ce ostati samo mrtvo slovo na papiru (ako uopste i stigne na papir!!!)

Nemojte da iko nasjeda na to jer, nakon onakvog "saopstenja" vlade gdje smo svi redom nazvani kako smo nazvani, a zatim i nakon CD-a i "savjetnice" koja izjavljuje da je iscitavanje zakona kojeg su se ona i njen sef MORALI pridrzavati od prvog dana svog mandata - smijesno, misli mda s njima vise nikakve dogovrne price ne treba i ne smije biti.

Vlada kantona, sa Samirom na celu, je imala skoro godinu i po dana da pocne sprovoditi ono sto je napisano u zakonu da mora biti tako. Nisu se udostojili ni da pomisle na to, a kamoli da nesto i urade.

Sada, na "60 minuta" cujem da je policija trazila po skolama one iz prvih redova sa "demolition" protesta?! Zasto? Da im naplate renoviranje zgrade? Smijesno... Da li je Samiru i njegovoj savjetnici, a i Semihi, palo na pamet da posjete Denisove roditelje i ponude nekakvu odstetu? Ne moze se to platiti, naravno, ali ljudski gest...nisu, naravno da nisu.
A s obzirom da su oni svi redom direktni krivci za stanje u gradu, jer nisu postovali slovo zakona kojeg su imali pod nosom, stanje u kojem je Denis bio direktna zrtva...trebali su bar roditeljima eci "evo, grad Sarajevo daje simbolicni iznos od 100.000 KM na ime odstete..." (smijesno, jel' da? A i zalosno)

I zato - s njima vise NEMA razgovora! Ostavke su jedini razgovor na koji trebamo pristati!"
==============================

Daphna

#39 Re: prijedlog

Post by Daphna » 19/02/2008 10:49

Skyfox wrote:
fenjer1982 wrote:
studente.
Super prijedlog, ali ono sta sam ja primjetio medju svojim prijateljima studentima, pogotovo iz domova i koji nisu iz SA, dosta ih ima misljenje ovo nije moj grad i zato i neidem na proteste.
Mogu biti 2 uzroka ili se osjecaju odsjecenim ili su fakat toliko indolentni da ih to ne dodiruje.
Kako da ga smatraju svojim gradom kada ih svako malo neko nazove "došljom". Bilo je i ovdje na forumu takvih slučajeva, zar ne?! E to je glavni razlog što su studenti takvi kakvi jesu!

Šapat

Post by Šapat » 19/02/2008 10:54

A sto se tice zahtjeva, evo nadovezacu se na Robyn.

1. Slazem se, ali je ovo preuopsteno. Treba konkretizovati. (jos mi je rano, kunjam, kasnije cu detaljisati)

2. Slazem se i sa ovim, dijelom, mada mislim da bi ovdje, i to ne samo u Kantonu nego u cijeloj drzavi trebalo uvesti novi, rigorozno definisan zakon, po kojem se gradjanima dozvoljava cak i upotreba vatrenog oruzja i cilju licne zastite i zastite porodice i imovine. Na ovaj nacin bi bar 80% kriminala svake vrste bilo suzbijeno. Mozda neki misle da bi tada doslo do teske anarhije, ali upravo zato i rekoh - rigorozno definisan zakon koji bi zestoko sanckionisao i najmanje zloupotrebe. S obzirom da maltene svaki drugi gradjanin ima legalan pistolj, a dozvolu je dobio na ime licne zastite, zasto onda i ne omoguciti ljudima da se brane?

3. Prije nego se stvore institucije koje ce sprovditi sudske odluke, treba urediti sudove. Treba zahtijevati donosenje jos rigoroznijih zakona nego su sada, ali i da se kazne "rezu" u skladu sa djelima, a ne da se za ubistvo dobije godina zatvora i dvije uslova. Dakle, ubistvo = min. 15 godina zatvora, pa do dozivotne, u skladu sa okolnostima.

4. Ovo ne treba raditi. Moze se, naravno. I nije problem. Ali ako pogledate statistiku bice vam jasno da je preko 95% upotreba vatrenog oruzja izvedeno upravo nelegalnim oruzjem. Od pistolja "na crno" pa do automata, kasikara, eksploziva i sl. Dakle, sve nelegalna sredstva.
Last edited by Šapat on 19/02/2008 10:57, edited 1 time in total.

mala-i

Post by mala-i » 19/02/2008 10:55

Image

(Malo da i ja tebi @mala-i pomognem... jasminasab)

nesvjesna

Post by nesvjesna » 19/02/2008 11:06

majku im, em što se kupaju, em što se kupaju ekskluzivno, em što se kupaju za smiješne pare (dajte nama termin za toliko!), em što se kupaju za NAŠE pare.

:x

jasminasab

#43 Re: prijedlog

Post by jasminasab » 19/02/2008 11:10

Daphna wrote:
Skyfox wrote:
fenjer1982 wrote:
studente.
Kako da ga smatraju svojim gradom kada ih svako malo neko nazove "došljom". Bilo je i ovdje na forumu takvih slučajeva, zar ne?! E to je glavni razlog što su studenti takvi kakvi jesu!
Studenti su takodjer gradjani ove drzave i ako nam zele pomoci, dobrodosli su kao i svi ostali. I molim da se koncentrisete na temu, jer ako ovako nastavite, moze se razglabati danima a da se nista pametno ne kaze.

alica.k

Post by alica.k » 19/02/2008 11:19

Asana wrote:
samo gost wrote:
1. Od SBiH. Kantonalne vlade i Skupštine Kantona Sarajevo zahtijeva se da osiguraju da premijer S. Silajdžić odmah podnese ostavku (da se povuče s pozicije premijera) u znak odgovornosti za sveukupno stanje u KS koje je kulminiralo zločinima, te zbog neprihvatljivog načina komunikacije i odnosa prema građanima;
2. Traži se hitna revizija potrošnje budžetskih sredstava koja su na raspolaganju Kantonu Sarajevo kako bi javnost bila upoznata sa načinom trošenja budžetskih sredstava, kao i da izvještaj bude javno objavljen radi upoznavanja građana o načinu trošenja sredstava koja se obezbjeđuju iz sredstava poreskih obveznika.
(Pod 2. mislim na informacije o pitanjima kao što su npr.. na osnovu koje odluke vlade je plaćen oglas u novinama, ko plaća i na osnovu koje odluke kupanje u Termama, ko i koliko troši na razne ručkove, i sl. čašćavanja i u kojim sarajevskim kafanama. Dakle, ne zbirne informacije već detaljna analiza utroška sredstava.)
Odlicno!
super

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 11:19

Ja sam za to da, ako se ide prema studentima, da se ide preko fakulteta. Valjda su svi oni na fakultetima?
Studentski domovi su cesto zloupotrebljivani i mislim da nam sad to ne treba.
PS: jasminasb, nadam se da je ovo konstruktivno :-)

johnnykola

Post by johnnykola » 19/02/2008 11:24

suncica24 wrote:Ja sam za to da, ako se ide prema studentima, da se ide preko fakulteta. Valjda su svi oni na fakultetima?
Studentski domovi su cesto zloupotrebljivani i mislim da nam sad to ne treba.
PS: jasminasb, nadam se da je ovo konstruktivno :-)
pa nisu u jaslicama, mogu sami doc.

brava, za brisanje! ;-)

odogoaram na ovo mimino dole:
glasah za manje govno svaki put.
na proteste izlazim sve dok na njima ne bude nasilja.
alles klar? :-D
Last edited by johnnykola on 19/02/2008 12:10, edited 1 time in total.

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 11:55

Ama draga moja uopste mi ne smetas, lijepo je to sto pokusavas..........ali mislim da nema efekta. Pojedinac ne moze nista sam......Niko nas nista ne pita niti mi tu sta mozemo da ucinimo. I meni je draga moja pun k...., svega........ali sta mogu da usinim?? Lijepo je to sto imas ideja.......a i nisi jedina koja ima ideja..........Ne znam........znas kad je covjeku puna kapa i kad izgubi povjerenje i vjeru u ljude. Da ti iskreno kazem..........cesto dodjem u situaciju da kazem.......ma boli me i za Sarajevo i za BiH...........bitno mi je da zadrzim posao da imam redovnu i solidnu platu....
mima, ti svakako imas svako pravo na svoje misljenje i da se osjecas kako se osjecas. Vjeruj mi da znam kako se osjecas, jer sam do prije nekoliko mjeseci isto osjecala.:"Ne mogu promijeniti svijet, mogu samo sacuvati sebe". I dosla sam u situaciju da kazem to sto ti jos uvijek, kao ni ja, nisi za definitivno spremna reci: "Boli me briga" i "Idem odavde". I onda sam upoznala raju koja je imala snage da promijeni jedan dan u zivotima drugih ljudi, a tim i stotinu dana u svom. I zato sam sad ovdje. Jer ja zaista vjerujem da ovi ljudi mogu promijeniti i 100 dana u zivotima drugih. Zato sto sam ih upoznala i znam da hoce i da mogu.
A prije svega znam da jedno dijete to od mene ocekuje. I ne mogu i ne smijem ga iznevjeriti!!!

*mima*

Post by *mima* » 19/02/2008 11:57

A odkud ti znas da mene nikad niko nije napao ili mi je oteo novcanik? Ja ovdje nikog ne vrijedjam niti napadam.............Ja nemam nista protiv demonstracija cak ih i podrzavam, ali ja ne idem na bilo kakva masovna okupljanja jer ima traume od rata od tih masovnih okupljanja. Ljudi moji vi ste mene totalno pogresno shvatili...........Koliko je godina od proslo od rata..................i nista se nije promijenilo. Koliko je od vas izaslo na glasanje.........ne pitam za kog ste glasali.......nego da li ste izasli na glasanje? Samim svoji NE dolaskom na glasanje dajes glas pogresnoj stranci.
Last edited by *mima* on 19/02/2008 11:58, edited 1 time in total.

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 12:02

Evo nekih od konkretnih postova sa zakljucanih tema :!: :!: :!:

Klif:

Čini mi se da su nacionalističke vlasti odnijele još jednu pobjedu nad građanima BiH.

Oni građani BiH koji su se usudili da misle svojom glavom su prikazani kao nasilinici, strani plaćenici i kao predvodnici i pripadnici rulje koja je, jelte, pristala da ih se zloupotreljebava u ime nekih drugih do "državanih" interesa. A država je znamo to, sveto trojstvo Bošnjaka, Hrvata i Srba koji ujedinjenim snagama nekažnjeno i neometano pljačkaju i ponižavaju građane BiH i uništavaju im budućnost već skoro dva desetljeća.

Građani koji su izašli da protestvuju protiv njihove sramne vladavine koja je kulminirala ubistvom jednog nedužnog dječaka – čijoj porodici izražavam najiskrenije saučešće – koji je, koliko sam shvatio, bio Hrvat, se ne uklapa u matricu BH političke realnosti, jer na ulice nisu izašli samo BH ili sarajevski Hrvati, nego ljudi, građani Sarajeva, ogorčeni i poniženi količinom bestida i zaprepašteni dubinom rane koju su im zaštitinici "njihovih" nacionalnih interesa nanijeli, štiteći navodno iste.

Stoga je reakcija ljudi iz vlasti, bez obzira na nivo, normalna i očekivana. Kakav je sad ovo bezobrazluk da se ljudi, bez obzira na predznak, ujedinjuju protiv nas i još nam pri tome drže lekcije iz morala, tražeći nam, pazi sad, ostavke. Mogu Srbi protiv Bošnjaka i obratno, te Hrvati protiv ovih ili onih, te na kraju svi protiv svih, ali za ime Božje, šta je sad ovo? Svi protiv nas, a i ima i "naših" među njima. E, kad je tako, od danas više niste naši, nego rulja, strani plaćenici itd. Od danas ste van zakona i ne uživate nikavu zaštitu. Nešto kao divljač za odstrel.

S druge strane, nepripremljenost, nedostatak analitičnog pristupa koju su nakon protesta u srijedu iskazali pripadnici nevladinog sektora i građanskog društva, je vlastima samo olakšala posao. Ne znam da li Dosta i Grozd ili bolje rečeno njihovi predstavnici, tvrdeći da nisu organizirali protest od srijede, govore istinu. Ako je to tačno, onda time gube opravdanje za daljnje postojanje. Ako to nije tačno, onda bi morali pokazati i preuzeti odgovornost i stati iza svih događanja koja su pratila ove proteste. Radi vjerodostojnosti. Jer mnogo je lakše oprostiti grešku nego neprincipjelnost i nedosljednost, jer nevladin sektor bez vjerodosnojsti nema nikakav značaj.

Principjelnost i dosljednost su vrijednosti same po sebi, s čim vlasti u BiH nemaju takav problem, jer oni od nedosljednosti i neprincipjelnosti žive. I to jako dobro.

Plašim se da će sljedećih dana doći do splašnjavanja snage protesta, što je današnji dan najbolje pokazao. To će za sobom vući obezbijeđivanje prostora da vlast dođe do daha i da se konsoliduje, što će se okončati laganim padanjem protesta u zaborav i medijskim predstavljanjem istih kao beznačajnu galamu nezadovoljnih i na nasilje spremnih društvenih marginalaca. Uz pomoć tranzicijskih dobitnika i saučesnika u održavanju sistema će pridobiti nezainteresiranu većinu koja će proteste unisono osuđivati. Time će se zaboraviti da je neko uopšte protestvovao, a posebno zbog čega je protestvao. Političari će zadržati svoje pozicije, jer u svjetlu predstojećih događaja na Kosovu, kontinuitet vlasti, jelte, mora postojati, te će se svaka aktivnost koja bi to na bilo koji način dovodila u pitanje, automatski proglasiti antidržavnom.

Mislim da bi BH intelektualci i umjetnički radnici svih svih narodnosti morali stati uz protestante, ukoliko ne žele dopustiti prigovor potpune apolitičnosti i nebrige za društvo – čija su elita.

Volio bih da griješim, ali mi se čini da zbog nesretenog Denisa, ni grad, a bogami ni kanton, neće doživjeti bilo kakve promjene. A morale bi.

Inače će Denisova smrt biti samo jedna u nizu uzaludnih.

db

Post by db » 19/02/2008 12:06

Evo mog prijedloga.

Image
Last edited by db on 19/02/2008 14:52, edited 1 time in total.

Locked