SUBOTA, 23.2. u 13h, ISPRED KATEDRALE

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#401

Post by alica.k »

DaysleepeR wrote:
slatka_mala wrote:Neko je ponudio i novcanu pomoc, donaciju! Bilo bi lijepo fokusirati se na pomoc koja se nudi i iskoristiti je!
donacija samo na nacin da taj neko (u slucaju prihvatanja te vrste pomoci) placa dostavljene racune za eventualnu izradu letaka i sl.

to bi znacilo da npr. rade se letci, stamparija ispostavi predracun, taj sponzor uplati taj iznos na racun stamparije, letci se urade i cao

dakle bez kontakta sa bilo cijim novcem

ko god se usudi da primi novac u ruke od bilo koga treba biti automatski odstranjen iz svega ovoga
to ili brate, ode kupi pistaljki :D i donese nama ili donese na protest :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#402

Post by vjesticanametli »

daysleeper tacno tako. nema NOVCA i to je to i nemojte vise o tome. ako hoce moze sto je daysleeper rekao.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#403

Post by suncica24 »

vjesticanametli wrote:ovako
:-)
sastanak je dogovoren za srijedu i imamo pomoc pravnice
Gosp. Pecaninu hvala ali kartoni ne smiju biti crveni jer je dusmani da vide samo SDP a ne forumase tj. gradane koji nisu ispolitizovani.

na kartonima treba pisati GRAD ili KANTON ali nikako samo crvene kartone. mislim da razumijete. ljudi nemojte ovoliko pisati nemoguce je pohvatati i bice preskoceni neki bitni detalji. znaci imamo mailing listu i u cetvrtak se mozda i javimo danima glede daljih koraka.

damir m javi se na pp radi adrese za msn
Valjda je crveni karton znak iskljucenja na utakmici?! :-) Kao i semafora...stoj-prolaz...
Kao i zuti... samo malo slabiji.
Ako treba, nek bude i zeleni...ako ijedna institucija u ovoj drzavi radi kako treba.
Mislim da smo previse ovo poceli politicki bojiti!
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#404

Post by skojotovski »

samo gost wrote:Dragi forumaši,

Ja već odavno pratim razne diskusije na forumu (koliko stižem), a da se registrujem motivisao me pokret koji se na ovom forumu rodio, a koji smatram jedinstvenim pokušajem stvaranja civilnog društva kod nas (to što postoji preko hiljadu NVO-a ne znači da postoji i civilno društvo). Ja sam pravnica, ali to za aktivnosti koje vodite, koje podržavam i na kojima i sama učestvujem s ogromnim entuzijazmom nije najvažnije. A evo i zašto: vi ste pokrenuli nešto što spada u veliku aktivnost civilnog društva, a to je zagovaranje (advocacy). Naime, protesti su samo jedan oblik različitih zagovaračkih aktivnosti koje za cilj uvijek imaju promjenu određenih politika, pozivanje vlasti na odgovornost, postavljanje određenih zahtjeva vlastima i sl.

Ono u čemu je velika većina saglasna je da ne žele nikakvu političku 'obojenost' ovih aktivnosti i to je jako važno. Zagovarački cilj koji postavljaju građani, u ovom slučaju kao neformalna interesna grupa, moraju ostati otvoreni za sve koji ih žele ili bi ih mogli podržati bez obzira na političko opredjeljenje. Ovo ipak ne znači da se zagovaranje ne bavi politikom, jer je usmjereno prema vlastima, ali ne predstavlja određenu političku opciju. Kako je nekoliko forumaša ispravno zapazilo, neophodno je pažljivo formulisati zagovaračke ciljeve, što kod nas nije jednostavno, jer ovdje je sve trulo. S druge strane, ciljevi se ne mogu formulisati u ovako širokoj disusiji, pa evo konkretnog prijedloga:

Ovaj forum mi se čini kao nekakva 'forumska skupština'. Međutim, kako bi diskusija o konkretnim ciljevima protesta, ali eventualno i drugih aktivnosti koje bi za izvršenje postavljenih ciljeva mogle biti osmišljene, potrebno je imati jednu manju i dinamičniju grupu koja bi to sve formulisala i onda stavila na forum radi odobravanja i davanja saglasnosti
(ovo bi bio nekakav 'forumski izvršni odbor' - tražili ste pravnika :) ). Vidjela sam negdje da ste oformili i neku mailing listu, ali to sad ne mogu naći, pa bi to pretpostavljam bilo pravo mjesto za fokusiraniju diskusiju o ovome. Ja sam spremna pomoći koliko znam i mogu, pa ako hoćete neka mi neko javi koja je to grupa ili kome da se javim na pp.

I na kraju (mada je trebalo na početku) - svaka vam čast. Ja ću i ovako kako je sada opet doći i 'pištati'.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#405

Post by Amazonka27 »

Image
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14532
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#406

Post by DaysleepeR »

na tom crvenom kartonu treba napisati jednostavno bijelim slovima "CRVENI KARTON"

pa ko ne bude skontao automatski ce priznati da je mentalno retardiran
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#407

Post by suncica24 »

DaysleepeR wrote:na tom crvenom kartonu treba napisati jednostavno bijelim slovima "CRVENI KARTON"

pa ko ne bude skontao automatski ce priznati da je mentalno retardiran
Ili palac gore i palac dole na zutim. Stvarno... :-)
PS: Ako ne crveni, onda barem ljubicasti...pleaseee :D
Last edited by suncica24 on 17/02/2008 23:01, edited 1 time in total.
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#408

Post by skojotovski »

suncica24 wrote:
vjesticanametli wrote:ovako
:-)
sastanak je dogovoren za srijedu i imamo pomoc pravnice
Gosp. Pecaninu hvala ali kartoni ne smiju biti crveni jer je dusmani da vide samo SDP a ne forumase tj. gradane koji nisu ispolitizovani.

na kartonima treba pisati GRAD ili KANTON ali nikako samo crvene kartone. mislim da razumijete. ljudi nemojte ovoliko pisati nemoguce je pohvatati i bice preskoceni neki bitni detalji. znaci imamo mailing listu i u cetvrtak se mozda i javimo danima glede daljih koraka.

damir m javi se na pp radi adrese za msn
Valjda je crveni karton znak iskljucenja na utakmici?! :-) Kao i semafora...stoj-prolaz...
Kao i zuti... samo malo slabiji.
Ako treba, nek bude i zeleni...ako ijedna institucija u ovoj drzavi radi kako treba.
Mislim da smo previse ovo poceli politicki bojiti!
SDA deeeemokratijaaaaaa :-)
nesvjesna
Posts: 198
Joined: 09/02/2008 21:29
Location: dva sprata iznad kone fate

#409

Post by nesvjesna »

vjesticanametli wrote:ovako
:-)
sastanak je dogovoren za sutra i imamo pomoc pravnice
Gosp. Pecaninu hvala ali kartoni ne smiju biti crveni jer je dusmani da vide samo SDP a ne forumase tj. gradane koji nisu ispolitizovani.

na kartonima treba pisati GRAD ili KANTON ali nikako samo crvene kartone. mislim da razumijete. ljudi nemojte ovoliko pisati nemoguce je pohvatati i bice preskoceni neki bitni detalji. znaci imamo mailing listu i u cetvrtak se mozda i javimo danima glede daljih koraka.

damir m javi se na pp radi adrese za msn i kisobrana

to za pomoc je upitno i neka salje na pp pa cemo vidjeti
jbg, mislim da nema potrebe da toliko paranoišemo da će nas ispolitizirati. pa dedo je imao crveni karton i vikao da je crveni karton za vladu. znamo svi šta je crveni karton. valjda i oni u skupštini gledaju fudbal.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#410

Post by mala-i »

joj, ode mi post ali dobro. znači, ako ćemo se javljati Danima, to moramo uraditi čim prije. Meni je žao da ideja s kartonima tek tako propadne, ali to je samo moje lično mišljenje. Mislim ako budemo pravili ustupke oko baš svake stvari koju oni mogu shvatiti ovako ili onako da nećemo baš daleko dogurati, jer se svaku stvar može smjestiti u određeni kontekst, ako se to želi. ovdje je očito da vlasti to žele i ako se hoće uhvatiti za nešto, uradit će to bez obzira na sve napore da to izbjegnemo.
Mediji...Nisu nas ocrnili, kad bismo analizirali kvalitativno i kvantitativno to bi bila jedna solidna neutralna ocjena. Ipak, mislim da nam je cilj što više afirmativnih, a ne neutralnih članaka.
Ono što mene zabrinjava jeste da apsolutno niko iz vlasti nije reagovao na subotnje proteste. Ili je meni promaklo? Je li nam cilj da ignorišu ili isprovociramo njihovu grešku? Kada su nas nazvali ruljom, demantovali smo ih. Ako bi nas nazvali plaćenicima, sigurna sam da bismo ih našli načina demantirati.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14532
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#411

Post by DaysleepeR »

ili ih pokazivati sa ovom gestikulacijom sa sve pistaljkom u ustima

ko ne skonta levat :-)

Image
slatka_mala
Posts: 38
Joined: 22/01/2008 21:15

#412

Post by slatka_mala »

jos jedan Bosnjo wrote:Prvo da se tuspasim i da pozdravim sve ovdje. Citam vas vec neko vrijeme, nisam se dosada javljao ali sam bio na sva tri okupljanja dosada. Na zadnjem doduse samo pred Katedralom, nisam 'marsirao', nisam znao da je to u planu a otisao sam prije vremena ocito. Ne bi bilo lose da se "plan i program" iducih subotnjih protesta negdje nakaci ovdje kao odvojena tema da se ne mora listati kroz citav ovaj topik za taj info.

Veoma mi je drago da se nesto ovakvo konacno kod nas desava i cestitam svima sa ovog foruma koji su pomogli oko organizacije kao i svim sugradjanima koji su bili na nekom od protesta!

Ne znam dokle su stigle ideje sa plakatima, bilbordima itd, ali bih svejedno zelio ponuditi svoju pomoc (finansijsku). Ima li neko ovdje ko prima "donacije"?
Evo covjek je ponudio pmoc koju moze pruziti, a to je financijska, ne morate uzeti novac, posaljite mu racun za kupovinu pistaljki, printanje letaka ili nesto tako..
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#413

Post by vjesticanametli »

skojotovski wrote:
samo gost wrote:Dragi forumaši,

Ja već odavno pratim razne diskusije na forumu (koliko stižem), a da se registrujem motivisao me pokret koji se na ovom forumu rodio, a koji smatram jedinstvenim pokušajem stvaranja civilnog društva kod nas (to što postoji preko hiljadu NVO-a ne znači da postoji i civilno društvo). Ja sam pravnica, ali to za aktivnosti koje vodite, koje podržavam i na kojima i sama učestvujem s ogromnim entuzijazmom nije najvažnije. A evo i zašto: vi ste pokrenuli nešto što spada u veliku aktivnost civilnog društva, a to je zagovaranje (advocacy). Naime, protesti su samo jedan oblik različitih zagovaračkih aktivnosti koje za cilj uvijek imaju promjenu određenih politika, pozivanje vlasti na odgovornost, postavljanje određenih zahtjeva vlastima i sl.

Ono u čemu je velika većina saglasna je da ne žele nikakvu političku 'obojenost' ovih aktivnosti i to je jako važno. Zagovarački cilj koji postavljaju građani, u ovom slučaju kao neformalna interesna grupa, moraju ostati otvoreni za sve koji ih žele ili bi ih mogli podržati bez obzira na političko opredjeljenje. Ovo ipak ne znači da se zagovaranje ne bavi politikom, jer je usmjereno prema vlastima, ali ne predstavlja određenu političku opciju. Kako je nekoliko forumaša ispravno zapazilo, neophodno je pažljivo formulisati zagovaračke ciljeve, što kod nas nije jednostavno, jer ovdje je sve trulo. S druge strane, ciljevi se ne mogu formulisati u ovako širokoj disusiji, pa evo konkretnog prijedloga:

Ovaj forum mi se čini kao nekakva 'forumska skupština'. Međutim, kako bi diskusija o konkretnim ciljevima protesta, ali eventualno i drugih aktivnosti koje bi za izvršenje postavljenih ciljeva mogle biti osmišljene, potrebno je imati jednu manju i dinamičniju grupu koja bi to sve formulisala i onda stavila na forum radi odobravanja i davanja saglasnosti
(ovo bi bio nekakav 'forumski izvršni odbor' - tražili ste pravnika :) ). Vidjela sam negdje da ste oformili i neku mailing listu, ali to sad ne mogu naći, pa bi to pretpostavljam bilo pravo mjesto za fokusiraniju diskusiju o ovome. Ja sam spremna pomoći koliko znam i mogu, pa ako hoćete neka mi neko javi koja je to grupa ili kome da se javim na pp.

I na kraju (mada je trebalo na početku) - svaka vam čast. Ja ću i ovako kako je sada opet doći i 'pištati'.
pravnice posalji meni pp 8)
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#414

Post by skojotovski »

crveni karton je crveni karton i zna se sta znaci! NAPOLJE!
kakav crni SDP. pa za svaku boju bi se neko ili nesto moglo vezati... ne treba se opterecivati s tim. ako budu htjeli, naci ce oni uvijek nesto na sta ce se zakaciti. ZATO IM TREBA DATI CRVENI KARTON! NAPOLJE!
jos jedan Bosnjo
Posts: 49
Joined: 28/04/2006 13:39

#415

Post by jos jedan Bosnjo »

Samo kratko u vezi novca - ja sam taj sto je ponudio, vise zbog toga sto radim pa ne znam koliko mogu stic licno nesto kupovat. Al' dobro, ako vam se ne svidja lova (prvi put cujem :D ), javite kako se drugacije moze pomoci. Trebal' kupit pistaljke, recite gdje ima kupit i ide po principu kljuc u ruke. :D Isto vazi za kopiranje letaka i stavecdrugo.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#416

Post by vjesticanametli »

slatka_mala wrote:
jos jedan Bosnjo wrote:Prvo da se tuspasim i da pozdravim sve ovdje. Citam vas vec neko vrijeme, nisam se dosada javljao ali sam bio na sva tri okupljanja dosada. Na zadnjem doduse samo pred Katedralom, nisam 'marsirao', nisam znao da je to u planu a otisao sam prije vremena ocito. Ne bi bilo lose da se "plan i program" iducih subotnjih protesta negdje nakaci ovdje kao odvojena tema da se ne mora listati kroz citav ovaj topik za taj info.

Veoma mi je drago da se nesto ovakvo konacno kod nas desava i cestitam svima sa ovog foruma koji su pomogli oko organizacije kao i svim sugradjanima koji su bili na nekom od protesta!

Ne znam dokle su stigle ideje sa plakatima, bilbordima itd, ali bih svejedno zelio ponuditi svoju pomoc (finansijsku). Ima li neko ovdje ko prima "donacije"?
Evo covjek je ponudio pmoc koju moze pruziti, a to je financijska, ne morate uzeti novac, posaljite mu racun za kupovinu pistaljki, printanje letaka ili nesto tako..
novac ne ali pistaljke da. kupite pisce i dogovorice se forumasi oko preuzimanja. sve ostalo na pp sutra-. hvala i pozdrav :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#417

Post by Tesssa »

DaysleepeR wrote:ili ih pokazivati sa ovom gestikulacijom sa sve pistaljkom u ustima

ko ne skonta levat :-)

Image
mogli smo i dresove neke obuci, da bas ne bude zabune :lol:
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#418

Post by suncica24 »

nesvjesna, meni se, po nacinu ponasanja, vise cini da gledaju ragbi :D :D :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14532
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#419

Post by DaysleepeR »

dinchy84 wrote:
DaysleepeR wrote:ili ih pokazivati sa ovom gestikulacijom sa sve pistaljkom u ustima

ko ne skonta levat :-)

Image
mogli smo i dresove neke obuci, da bas ne bude zabune :lol:
pa s obzirom sa kakvim klocevima imamo posla...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#420

Post by vjesticanametli »

ok ne napadajte vjesticu :lol: glasno je razmisljala a sastanak je sutra
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#421

Post by don vito »

Rekli smo crveno!
Crveni karton je iskljucenje na utakmici. (Ostavke)
Crveno je znak za stop na semaforu ("Tajo, dalje neces moci").
Crveno je znak za uzbunu. (minut je do 12)
Crveno je boja kojom se oznacava pad dionica.

Ne pretjerujte s ovim "politickim nezamjeranjem". Jos da neko izadje i kaze da Katedrala nije prikladno mjesto za okupljanje.
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#422

Post by skojotovski »

CRVENI KARTON U STAMPU!
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#423

Post by teAMICA »

joooj ne mogu sve stići pročitati...
mislim da ćemo se totalno zbrkati:
1. ne treba nam NIŠTA osim mase, tj "rulje"(zvati ljude na sve moguće načine)
2. bez boja, kartona i dvosmislenih slika, pištaljke su sasvim dovoljne
3. što više transparenata (smišljajte)
4. bez "poznatih" govornika, ne želimo da neko dolazi ili ne dolazi na sljedeće proteste zato što voli/ne voli govornika, ili mu je beezzzee glumio u filmu (Pjer nemoj se uvrijediti, ti si meni super :D )
5. kakva crna muzika, SDO je ok, oni su instrumentala i onako su baš brrr - da podignu masu, a uz to pišće... :-) Kako smo krenuli još čemo raspaliti roštilj...

Ljudi treba da shvate da dolaze zbog SEBE, svoje djece i najmilijih, i da smo svi tu iz istog razloga - nezadovoljstva...
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#424

Post by Area_51 »

Amazonka27 wrote:Image
Bravo mlada, svaka cast. Dasi, jel vidis kad neko zna znanje. Joj kako sad dobisno na opterecenju i ja sam shvatio da kad uzmes zvidzaljku u ruke, stanes u pozu kao nogometni sudije i pokazes crveni karton znaci iskljucenje, a sad da je to boja SDP, tacno. Mislim da oni to ne bi shvatili kao SDP, jer evo trubimo pet dana, nema stranaka, ovo je trebao biti jako dobar simbolican gest.

Raja za taj sastanak, ja ne mogu doci, ima vas i dovoljno. Dakle samo par napomena:

1. Grad Sarajevo, sastavljen od 4 opcine, Centar, Stari Grad, Novo Sarajevo, Novi Grad, koje delegiraju po 7 vijecnika, dakle ukupno 28, ima samo jednu direktnu nadlezost - donosenje regulacionih planova. Sifra Turska ambasada.

2. Bez obzira sto to tako pravno zvuci, prema Statutu Grada Sarajeva, postoje i izvedene nadleznosti, koje pocinju najcesce sa brine se o, recimo bezbjednosti gradjana, stara se o, obezbjeduje, nastoji, sa formulacijama okvirnog tipa, ali koje ipak daju gradonacelnici nadleznost da se postavi prema razlicitim pitanjima Grada Sarajeva.

3. Ako nista uvijek moze traziti, sazivati vanredne sjednice Gradskog vijeca, traziti od drugih nivoa vlasti. Ne ici u Dubai. Ovdje je kvaka, ona kao clan SDA nece da se zamjera sa Silajdzicem koji je SBiH.

4. Kanton se sastoji od 9 opcina, dodatno su tu Vogosca, Ilidza, Trnovo, Hadzici, Ilijas. Skupstina broji 35 poslanika, koji se biraju direktno na Izborima, a koji nakon pregovora o koalicijama formiraju vlast. Trenutno postoji samo jedna koalicija SDA-SBiH, koja tvori vlast, ili premijer i svi ministri dolaze iz ovih stranaka, prema koalicionom dogovoru. Imaju direktnu nadleznost za bezbjednost putem resornog ministarstva, kao i jos dosta drugih nadeznosti.

5. Kanton Sarajevo ima Ustav, iz kojeg proizlazi serija kantonalnih propisa i podzakonskih akata. Nema pravnog osnova, koji bi automatski smijenio premijera, pa on moze samo licno odstupiti ili da mu se izglasa nepovjerenje. Isto kao kod Semihe nam drage.

Eto par elemenata, pa sad razmisljajte, ako treba jos mogu ja, samo da vam ne bude dosadno. :-D
Last edited by Area_51 on 17/02/2008 23:13, edited 1 time in total.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#425

Post by alica.k »

fakat, sta ako ja obucem crveno odmah sam sdp? :S nidje veze.

CRVENA JE BOJA STRASTI :D A MI SMO STRASNI U OVOME :D

necemo fakat paranoju sirit ovim politiciziranjem. necemo stajati uz stranke i dosta od nas. oni nek kazu sta hoce, RAJA ZNA.
Locked