STILOM A NE SILOM! Protest iz svog doma.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#26

Post by suncica24 »

Ok. Ako je crveno, crveno je. :-D
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#27

Post by mala-i »

Hajmo ovo organizovati sada za subotu. Poslati medijima. Razglasiti svima koje poznajemo.
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#28

Post by Ergot »

mala-i wrote:Hajmo ovo organizovati sada za subotu. Poslati medijima. Razglasiti svima koje poznajemo.
Jos bolje, hajmo razbiti svaki prozor na kojem ne bude visila crvena tkanina :D
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#29

Post by skojotovski »

suncica24 wrote:
Ibrahimovski wrote:
suncica24 wrote:Ja predlazem bijelu.
Bijela je boja nevinosti. A i bijeli komad materijala je lakse naci :D
Šta, da bijele gaće izvisim, u znak predaje. Koja kokošija svijest!
Crvena boja je simbol protesta, napretka, svake revolucije. Komunizam je samo slučajan u tome.
Ne moras bas gace. :D
Nego, vec su se danas po skupstini maltili tim da su opet komunisti ovo organizovali, da su se urotili iz Banja Luke, Beograda... sad kad jos uvedemo crvenu boju... :?
A, po meni, bijela je jaca od crvene.
A i lakse ju je naci (bakama, dedama, bolesnim... nece bas ici u prodavaonicu po komad crvenog platna)...zar to i nije svrha svega?
pa kad babe skinu gace, pola zgrade stane iza njih :-)
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#30

Post by mala-i »

Ergot wrote:
mala-i wrote:Hajmo ovo organizovati sada za subotu. Poslati medijima. Razglasiti svima koje poznajemo.
Jos bolje, hajmo razbiti svaki prozor na kojem ne bude visila crvena tkanina :D
Uh, to bi onda bilo previše posla. :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31

Post by Truba »

crvene nemani iz sarajeva odgovorne za blajburg

TV NOVA :x
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#32

Post by Ergot »

mala-i wrote:
Uh, to bi onda bilo previ¹e posla. :D
Pih, sta je to za nase forumske revoluciJonare? :D
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#33

Post by jasminasab »

Ergot wrote:
mala-i wrote:
Uh, to bi onda bilo previše posla. :D
Pih, sta je to za nase forumske revoluciJonare? :D
Kako si ti samo pametan...


Ja se isto ne slazem sa crvenom. suncica24 je u pravu, cilj je da ovo okace i oni koji ne mogu izaci na proteste, a vjerujem da ih dosta nema crveni komad platna u kuci. Da kazemo samo neka svako okaci veliki carsaf, bilo koje boje? Bice to sarena revolucija... :D
valter071
Posts: 39
Joined: 26/01/2008 13:18
Contact:

#34

Post by valter071 »

Najbolje je da okačimo veš.

Postoji ona stara priča o vukovima i psima koji su trebali izaći na megdan. Vukova je bilo manje, a pasa više. Stari vuk zamoli mlađeg da izvidi kakve dlake ih sve ima. Mladi vuk kaže - ima ih svakakvih, šarenih. A stari vuk reče - kakve su dlake - takve su i ćudi, slobodno ih napadnite - razbježaće se svaki na svoju stranu.

Vidim da se nismo u stanju ni oko boje dogovoriti, a kamoli nešto napraviti.

Gdje je puno baba - kilava su djeca.

Drž se grade!

U biti to se ili uradi ili ne uradi. Pa kada se primi kao akcija, onda ili slijediš ili ne slijediš, ali važna je akcija.

Na kraju krajeva Grozd i Dosta su već optuženi da su komunjare koje destabiliziraju KS. Hajde da Denisovu tragičnu smrt pretvorimo iz hajke i linča gradonačelnice i predsjednika kantona, u hajku i linč "komunjara". Može i tako. Samo naprijed. Da vidimo ko je na kojoj strani.

Lijepa je demokratija, ali nema u demokratiji hajke na "crvene". I "crveni" polažu pravo na ovu zemlju. I oni su građani.
Last edited by valter071 on 14/02/2008 11:09, edited 1 time in total.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#35

Post by ins »

gold'n'brown wrote:
Ergot wrote:
in33sa wrote:A ti znas konkretno ko je i zasto bacao kamenje?

Zanimljivo, to je kantonalnim vlastodrscima doslo kao kec na desetku, da okrenu pricu sa stvarnih problema na pricu o napadu na zgradu vlade.

Zanimljivo, zaista... kao da su ovi bacaci kamenja njih (vladu) pitali sta ce i kako se ponasati na prosvjedima.
Pa, kad ste se znali igrati gradjanske neposlusnosti znate valjda i preuzeti odgovornost. Ili se ja zestoko varam?
Iza ove bitke nema generala. Zbrisali. Ko Karadjordje iz Srbije.
A Grozd i Dosta su se vec bili zamislili "kako na krilima protesta uvode demokratiju i odgovornost vlasti u napaceno bosanskohercegovacko drustvo"

Da su Grozdu i Dosta muda, bili bi Vlast :-)
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#36

Post by Ripicipi »

Dolazi li u obzir Turska zastava :D :lol:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#37

Post by delightful »

Gadna stvar, taj potres mozga :-)

Crvena jeste boja revolucije. ne plasite se usporedbe sa komunistima. NJije to strasno. ne boli. Plasite se osude buducih generacija. Nemojte ostati zapamceni kao 'generacija koja je sjedila na rukama'.

Ovo je lijepa ideja, upecatljiva. nesto sto bi unijelo pozitivan spin u ovo sto se dogadja. nesto sto bi zblizilo grad, a mozda, u nekom ludom, skoro izgubljenom snu, i drzavu. Treba izlaziti na ulice, treba se buniti, ali isto tako treba iskoristiti svaku ideju, svaku priliku da pokazemo da imamo svijest, osjecaj odgovornosti i osjecaj za momenat u historiji.

Cini mi se da je nekada davno bio jedan plakat sa natpisom 'Kad se mrtav probudim...' Probudimo se!
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#38

Post by jasminasab »

valter071 wrote:U biti to se ili uradi ili ne uradi. Pa kada se primi kao akcija, onda ili slijediš ili ne slijediš, ali važna je akcija.
Ovdje se akcija tek osmisljava, ili sam u krivu?

Da se razumijemo, ja takodjer mislim da je crvena super boja - jer je efektna i uznemirujuca kad se poistovjeti sa krvlju, ali mislim da bi se vise ljudi moglo ukljuciti ako bi se izabrala neka druga boja.
Martian_Kyo
Posts: 127
Joined: 30/04/2005 01:37

#39

Post by Martian_Kyo »

Odlična ideja!
Druga boja? Roza ili crna ili naradžasta
U svakom slucaju nešto nestandardno.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#40

Post by suncica24 »

Hajde da se dogovorimo: Crvena, plava, bijela... svejedno, ali dajte da se dogovorimo, tako da sutra prozori osvanu u boji.
Moze? :P

PS: meni je ovo jedna od najpozitivnijih ideja ovih dana...
valter071
Posts: 39
Joined: 26/01/2008 13:18
Contact:

#41

Post by valter071 »

Crvena je simbol prolivene krvi, jer krv je u svom prirodnom stanju, unutar organizma u stvari plave boje. Crvenom postaje tek u dodiru sa zrakom, radi željeza koje oksidira. Dakle crvena boja je samo i jedino prolivena krv, a ne krv uopšte.

Ako neko satanizira crvenu radi komunizma, onda je to njegov problem. Crvena je boja ljubavi, a danas je Valentinovo i sve je u crvenim tonovima. Pokojni Denis bi vjerovatno proslavio Valentinovo sa svojom djevojkom.

Pokažimo da volimo svoj grad, svoju zemlju, svoju djecu, svoje komšije, sugrađane, da volimo Denisa tim što će Sarajevo reagovati ovako na Valentinovo.

Ako je masa u pitanju, to je drugi problem. Ali ja nisam za masovnost po svaku cijenu. Ja sam za kvalitet, a ne za kvantitet. Ovo treba da bude protest građanske inteligencije, a ne maspok, masovni pokret svih naroda i narodnosti.

Ko je za - staviće crvenu. Ako počnemo stavljati razne, onda dolazi do frakcija između samih protestanata tako da je moguće da sami protestanti razbiju prozor nekom ko se je odlučio za crvenu. Tipično za nas.

Ja sam započeo forum sa pozivom na akciju, a ne sa pozivom na dogovaranje, teme i dileme. Poštujem sud i stavove onih koji politiziraju boju, ali isto tako sam suda i stava da sada nije moment za politiziranje boje i simbolizma crvene boje. Dakle ponovo:

Pozivam na akciju i pozivam da se akcija sa ovog foruma raširi dalje na ulicu.
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#42

Post by jasminasab »

Aha, ok, ocito ja nisam dobro razumjela sta ovo treba da bude, hvala na razjasnjenju. Sretno.
valter071
Posts: 39
Joined: 26/01/2008 13:18
Contact:

#43

Post by valter071 »

Image
Image


Crvena je simbol krvi svih nas. Na ulicama Sarajeva su njegovi građani pobratimljeni u zajednički prolivenoj krvi. Krvnik nije birao. Zato je crvena simbol internacionale, jer je svačija krv, kada se prolije - crvena. Krv žrtve je - crvena.

Jedan od najznačajnijih spomenika i simbola Sarajeva je Ruža Sarajeva. Ona je crvena. O njenoj boji nisu razglabali i politizirali, već se je znalo da naša krv, krv svih nas u Sarajevu, krv žrtve, jeste uvijek ista - crvena. Nisu samo "komunjare" ginule u Sarajevu. Ruža Sarajeva nas gleda kao oko naše savijesti, savijesti grada Sarajeva, naše humanosti, ljudskosti, nas Sarajlija!

Sramotno je da smo tako stasali, da smo samo ovo naučili, da toliko idemo u politiziranje svega, tako jednostavno, tako banalno, tako sirovo... bez obzira, skrupula, poštovanja, pardona....

Neki bi i Ružu Sarajeva retroaktivno mijenjali i politizirali krv nedužnih. Ovaj grad zaslužuje i može daleko bolje od toga.
OVO JE SARAJEVO!

Poklonimo ružu nevinoj žrtvi, nedužnima! Poklonimo ružu Denisu! Poklonimo srce Denisu. Srce Sarajeva za ovo KRVAVO VALENTINOVO!

Ponovo:
POZIVAM NA AKCIJU!
a ne na raspravu

Priključite se akciji i proširite inicijativu. Drage moje sarajlije, molim vas!


Image
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#44 Re: STILOM A NE SILOM! Protest iz svog doma.

Post by delightful »

valter071 wrote:Pozivam sve građane da na svojim prozorima ili balkonima izvjese komad crvenog platna, simbol prolivene krvi nedužnih. Neka ova crvena tkanina bude znak protesta protiv nasilja i korupcije, protiv bratoubilaštva, protiv mraka i haosa u kojem se čitava zemlja, država i društvo nalaze.
Neka u ovom protestu uzmu učešće naročito građani koji iz zdravstvenih ili drugih razloga nisu u stanju napustiti svoj dom i priključiti nam se na ulicama.

Image
neutral
Posts: 400
Joined: 22/01/2006 21:44

#45

Post by neutral »

a kada treba to uraditi?... :roll:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#46

Post by delightful »

Odmah!
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#47

Post by Skyfox »

Ja sam okacio jarko crvenu kuhinjsku kecelju od stare :D


:oops: :oops: :oops: :oops:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#48

Post by Skyfox »

al slabo ce ko sontat sta je finta... :-)
The__Doctor
Posts: 456
Joined: 07/02/2008 19:28
Location: Capajebo

#49

Post by The__Doctor »

Ne znam sta imate protiv crvene boje fino vam je covjek objasnio, crvena boja simbolizira prolivenu krv sutra cu da nadjem crvene tkanine i da okacim na prozor :) :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#50

Post by Skyfox »

Join the Sarajevo revolution

Image
Locked