Koliko predratnih Sarajlija živi u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#401

Post by polara »

fantom slobode wrote:
polara wrote:
fantom slobode wrote:Ni mi jos uvijek ne znamo sta je to I. Sarajevo sto nam ga spomenu (neki su mi rekli da je to grad sa najvecim parkom na svijetu), valjda bi to trebao biti ideal onih koji nisu mogli da podnesu zajednicki zivot, sto vole da zive sami.Ekoloska okolina koja ih podsjeca na zivot predaka.Pretci nisu imali komsija, pa su onda i oni u jednom trenutku odlucili da ih nemaju. sto im nije uspjelo, pa sada zale za propustenim prilikama.I stvaraju svoj ideal grada.

Za pocetak bi ti bilo dobro da davni dolazak u Sarajevo (kome bi rado promijenila ime???) prepustis sudbini, koja ce te odvesti do njega i koja ce ti pokazati da je Sarajevo tu i da postaje ljepse i ljepse.Ako ti se desi da prilikom dolaska ne osjetis ljubav prema tom gradu koju osjeca svaki sarajlija, nemoj svojim kasnijim zakljucima pridavati previse vaznosti.
Ja sam pomalo bosanka nisam bas svaku skapirala,ali hvala ako si stvarno dobronameran. :D
cudi me da ti se to moze desiti, ja sam mislio da si nam napisala da postoje samo one dvije vrste Srba na pomenutom podrucju-ja bih rekao drzavi, istorijskoj.(tu slijedi onaj komentar-dosao je tiho i usao u legendu, na drugoj temi, a nije Dok Holiday, vec... naprosto zena).Dobronamjernost je bila uvijek vrlina gradjana grada Sarajeva, preslusaj pjesmu Fildzan viska.

69'-a moj stari i ja
na biciklima,
Pa pravac Ilidza,put rijeka livada,
Gdje teferici raja iz Sarajeva.

Cebe,pivara,rostilj i odbojka,
Sve sareno poput cilima,
A sa radija plima od Indexa
I vijesti iz Vijetnama. a-ha

I stari rece tad: vidis tu svako zna
Politka je prosta stvar,
Kafu kad zakuvas flidzan se ostavlja,
Ako ko naidje jebiga,to ovdje svako zna.
To je raja iz Sarajeva, to ovdje svako zna.
Raja iz Sarajeva,iz moga Sarajeva.

84-e je pao snijeg
I skupio se citav svijet
Pa skije na rame i sanke u ruke
Put rajske doline.
Begovu dzamiju nekom kauboju
Bi jalija prodala
Strendzeri skontali da slava i novcici
I nisu najvazniji u votazi.

I stari rece tad: vidis sada citav svijet zna
Da postoji grad
Gjde se kafa zakuva i fildzan ostavlja,
Ako ko naidje jebiga, to ovdje svako zna.
To je raja iz Sarajeva,to ovdje svako zna.
Raja iz Sarajeva,iz moga Sarajeva

Proljece 92-e,vreli celik raznese
Sve komsiluke i sve derneke,
Kazu sve dosada je laz i obmana,
Zavjera ustasko-dzihadska i upali foluska.

I stari rece tad cisteci zgarista
Ne zalim zutog jugu a ni stan,
Vec sto vise nikada kafu kad zakuvam,
Fildzan necu ostavljat,ako ko naidje
Jebiga, to sada svako zna,
To je raja iz Sarajeva,iz moga Sarajeva.
Raja iz Sarajeva,iz moga Sarajeva
Ipak smo mi samo balkanci :D :D
Dajdo
Posts: 124
Joined: 08/08/2007 11:28

#402

Post by Dajdo »

polara wrote:
basta sljezove boje wrote:
sad je kao 84 ... jedino nemamo vise bob stazu :(
Pa nema vise ni zicare za Trebevic! :( :(
cuuuuuuj....? NEMA zicare...??

sto li boze...... :shock:
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#403

Post by xon_sa »

Dajdo wrote:
polara wrote:
basta sljezove boje wrote:
sad je kao 84 ... jedino nemamo vise bob stazu :(
Pa nema vise ni zicare za Trebevic! :( :(
cuuuuuuj....? NEMA zicare...??

sto li boze...... :shock:
Pa da bi mogli gradu promijenit ime. Kako ces mu mijenjat ime ako ima zicaru?!
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#404

Post by PITARKA_SA »

cim se postavi tema ili pomene sarajevo odma na povrsinu isplivaju silni kompleksi,frustracije..razlozi i uzroci toga su mnogobrojni.
i da, evo i ja da se tuspasim,da malo povecamo procenat sarajlija :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#405

Post by zena21 »

PITARKA_SA wrote:cim se postavi tema ili pomene sarajevo odma na povrsinu isplivaju silni kompleksi,frustracije..razlozi i uzroci toga su mnogobrojni.
i da, evo i ja da se tuspasim,da malo povecamo procenat sarajlija :D
i ja se biljezim sa stovanjem :kravata: :D
b.boja
Posts: 2225
Joined: 04/06/2007 20:14

#406

Post by b.boja »

zena21 wrote:
PITARKA_SA wrote:cim se postavi tema ili pomene sarajevo odma na povrsinu isplivaju silni kompleksi,frustracije..razlozi i uzroci toga su mnogobrojni.
i da, evo i ja da se tuspasim,da malo povecamo procenat sarajlija :D
i ja se biljezim sa stovanjem :kravata: :D
takodjer...
ne znam sta je vama, kao mala dijeca ste...sve izgleda moze, samo nesmijes reci da si sarajlija...
User avatar
registriran
Posts: 79
Joined: 29/06/2007 10:23

#407

Post by registriran »

Dotrcah i ja. Notirajte me.
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#408

Post by PITARKA_SA »

imam dosta poznanika i prijatelja koji nisu rodjene sarajlije i mnogi od njih se bolje ponasaju nego neki ljudi iz ovog grada.to kazem da me ljudi ne shvate pogresno,jer nista ne generalizujem niti guram u isti kos,to bi bilo primitivno i nezrelo.
ali dosta ljudi koji su igrom slucaja nastanjeni u sarajevu ,koji se obrazuju u ovom gradu,koji se zaposljavaju u ovom gradu..vrlo cesto daju negativne komentare na sam grad i na rodjene sarajlije.
ponekad se stvarno osjecam kao krivom sto sam rodjena ovdje i sto je sva moja familija odavde.kao sto predhodni rece,sve se izgleda moze rec samo ne da si sarajlija,to je sada postalo gore nego bilo sta.
onda se cude zasto sarajlije(ne svi ,opet kazem) koriste termine "papak","seljak" i slicno.
a sta treba? slobodno me pljuj a ja cu sa osmijehom prihvacati sve to?
i da,kada je neko "papak" onda je papak i nemam namjere ustrucavati se i stiditi svoga grada i s ponosom ,ma koliko to drugima smetalo,uvijek kazem da sam sarajka.
sto bi omar iz mjesecara rekao
"mrze me i pljuju jer sam tu,rodjen u saraj'vu"
:)
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#409

Post by xon_sa »

Ja sam zato da napravimo posebne potvrde i iskaznice koje dokazuju da smo cistokrvni sarajlije :lol:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#410

Post by fantom slobode »

Da se prijavim, bez obzira na korjene u kamenu :-) Sta cemo kada nas ima i to dovoljno puno.Za neke i previse :)

Evo Keme za sviju:
http://www.truveo.com/Kemal-MontenoSara ... 2321532714
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#411

Post by basta sljezove boje »

polara wrote:
basta sljezove boje wrote:
polara wrote:
Hoces da kazes da ima neke slicnosti Sarajevo sada sa onim Sarajevom do 90-tih.Meni se cini da nema.
sad je kao 84 ... jedino nemamo vise bob stazu :(
Pa nema vise ni zicare za Trebevic! :( :(
bice bice (naslov stare drame Sene Mustajbasic), dala Severina nekih para, dat ce i drugi da se izgradi nova

jedino ne znam sta cemo kad izadjemo iz zicare gore na Trebevicu. Kazu da ima jos mnogo mina :(
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#412

Post by fantom slobode »

cini mi se da je Trebevic osiscen od mina, ne znam da li 100%, ali veliki procenat povrsina je ociscen.A evo i link.


http://www.sarajevo-x.com/clanak/070912180
Nele
Posts: 128
Joined: 11/05/2002 00:00
Contact:

#413

Post by Nele »

Nas sarajlija ima svugdje pa i u sarajevu i tu smo najugrozeniji od moje raje samo nas 4 smo sarajlije (3-4 generacija u sarajevu) i vidi se da malo odskacemo od njih

Nemam nista protiv nikog ali postoji neki red u gradu koji bi trebali postovati a mislim da bi trebalo izdati malu knjigicu kako se ponasati u gradu
Boom964
Posts: 143
Joined: 08/01/2007 14:34
Location: Sarajevo

#414

Post by Boom964 »

Uopce nije bitno ko je gdje rodjen to je ionako samo geografija...bitno je kako se ko ponasa...Npr. ne pretrcavati ulice kao zebre u dzungli (i rodjene Sarajlije to hladno rade valjda ih ponijela divljina), postoji sermafor na koji se prelazi kad je zeleno za pješake a ne zeleno za aute, naravno gleda se u semafor a ne lijevo-desno, smece se baca u kontejnere za smece a ne sa prozora ili u pasazima sa objasnjenjem : svi to rade!......, takodjer ne baca se smece po ulici, itd...U tramvaju i autobusu ili trolejbusu starijima se ustane iz postovanja, itd itd.....ima toga jos ovo je prvo sto mi je palo na pamet i sto je i najuocljivije!.....
Nazalost sve ovo ne rade tamo neki nego svi mi samo sto sebe ne zelimo vidjeti pa nam je lakse optuzivati tamo neke tzv. dosljake ...
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#415

Post by zena21 »

Poletjela golubica
sa Bascarsije
mene trazi da mi tajnu
svoju otkrije.
Nasla me je na Mejdanu
sa jaranima
davala mi tajne znake
plavim ocima

Shvatila je da sam zeljan
ljubavnoga leta
krenuo sam i jos i sad
letim preko svijeta.
Nikada je necu stici
srcu mi je zao
jos se nisam Sarajeva
divnog nagledao.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#416

Post by Fox Mulder »

Dosli divlji i otjerali pitome. Ja otisao poslije rata jer sam otjeran od alijanera i SDA. 8-)
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#417

Post by tempora »

Fox Mulder wrote:Dosli divlji i otjerali pitome. Ja otisao poslije rata jer sam otjeran od alijanera i SDA. 8-)
A sad tamo gdje se nalazis, da li te smatraju divljim ili pitomim? :roll:
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#418

Post by Fox Mulder »

tempora wrote:
Fox Mulder wrote:Dosli divlji i otjerali pitome. Ja otisao poslije rata jer sam otjeran od alijanera i SDA. 8-)
A sad tamo gdje se nalazis, da li te smatraju divljim ili pitomim? :roll:
Naravno. Ja sam dosao iz jednog normalnog evropskog grada, kakvo je Sarajevo nekad bilo. I nisam nikog otjerao, ne pljujem po ulici, normalno vozim, kulturan sam, ugladjen, zavrsio fakultet u Sarajevu i Evropi, priznat strucnjak u firmi, dobro placen,... Treba li jos? Sta vi tamo sada imate? Jebote ubijate se medjusobno. OK, niste svi za to krivi, ali je vecina naroda ipak sukrivac. Ustvri krivi su politicari. U Ljubljani nisi mogao doci i traziti posao, ako nisi imao rijeseno stambeno pitanje, a u Sarajevu, dodje papak iz picke materine, prijavi se kao podstanar i prvi ja na listi za stan. A Sarajlije izjave da zive kod roditelja i sve je super nisu ugrozeni. Jebote dolaze direktori i ostali rukovodioci, dovedu familiju i svo selo izgradi se A. Polje, a Sarajlije u Dobrinju. Tako je nekad bilo. Sad dosli alijaneri i istjerase sve sarajevsko. :-)
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#419

Post by polara »

zena21 wrote:Poletjela golubica
sa Bascarsije
mene trazi da mi tajnu
svoju otkrije.
Nasla me je na Mejdanu
sa jaranima
davala mi tajne znake
plavim ocima

Shvatila je da sam zeljan
ljubavnoga leta
krenuo sam i jos i sad
letim preko svijeta.
Nikada je necu stici
srcu mi je zao
jos se nisam Sarajeva
divnog nagledao.
Sve pesme o Sarajevu su predivne,ova takodje.Mozete ubaciti i koju fotografiju . :)
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#420

Post by zena21 »

polara wrote:
zena21 wrote:Poletjela golubica
sa Bascarsije
mene trazi da mi tajnu
svoju otkrije.
Nasla me je na Mejdanu
sa jaranima
davala mi tajne znake
plavim ocima

Shvatila je da sam zeljan
ljubavnoga leta
krenuo sam i jos i sad
letim preko svijeta.
Nikada je necu stici
srcu mi je zao
jos se nisam Sarajeva
divnog nagledao.
Sve pesme o Sarajevu su predivne,ova takodje.Mozete ubaciti i koju fotografiju . :)
naravno... zato sto je Sarajevo predivno :wink:
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#421

Post by latinalover »

zena21 wrote:
polara wrote:
zena21 wrote:Poletjela golubica
sa Bascarsije
mene trazi da mi tajnu
svoju otkrije.
Nasla me je na Mejdanu
sa jaranima
davala mi tajne znake
plavim ocima

Shvatila je da sam zeljan
ljubavnoga leta
krenuo sam i jos i sad
letim preko svijeta.
Nikada je necu stici
srcu mi je zao
jos se nisam Sarajeva
divnog nagledao.
Sve pesme o Sarajevu su predivne,ova takodje.Mozete ubaciti i koju fotografiju . :)
naravno... zato sto je Sarajevo predivno :wink:

ali nije predivan ,mnogobrojni sljam ,koji naseljava doticni grad :sad:
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#422

Post by zena21 »

pa naseljava.. mnogo fine raje se i odselilo odavde... ali dzaba... ja ga volim i disem ga... to je ipak moj grad :-D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#423

Post by basta sljezove boje »

Fox Mulder wrote:
tempora wrote:
Fox Mulder wrote:Dosli divlji i otjerali pitome. Ja otisao poslije rata jer sam otjeran od alijanera i SDA. 8-)
A sad tamo gdje se nalazis, da li te smatraju divljim ili pitomim? :roll:
Naravno. Ja sam dosao iz jednog normalnog evropskog grada, kakvo je Sarajevo nekad bilo. I nisam nikog otjerao, ne pljujem po ulici, normalno vozim, kulturan sam, ugladjen, zavrsio fakultet u Sarajevu i Evropi, priznat strucnjak u firmi, dobro placen,... Treba li jos? Sta vi tamo sada imate? Jebote ubijate se medjusobno. OK, niste svi za to krivi, ali je vecina naroda ipak sukrivac. Ustvri krivi su politicari. U Ljubljani nisi mogao doci i traziti posao, ako nisi imao rijeseno stambeno pitanje, a u Sarajevu, dodje papak iz picke materine, prijavi se kao podstanar i prvi ja na listi za stan. A Sarajlije izjave da zive kod roditelja i sve je super nisu ugrozeni. Jebote dolaze direktori i ostali rukovodioci, dovedu familiju i svo selo izgradi se A. Polje, a Sarajlije u Dobrinju. Tako je nekad bilo. Sad dosli alijaneri i istjerase sve sarajevsko. :-)
prije je bilo gore nego danas, jer su u to vrijeme seljacici odmah pri dolasku u grad dobivali ogromne i superluksuzne stanove sa podnim grijanjem od JNA dok su Sarajlije zivjele u stanovima roditelja sa vrlo malim sansama da ikad dobiju svoj stan. Cijela naselja, gornja Ciglana, Grbavica, Hrasno, Cengic-Vila, Vojnicko polje, ... su naseljavana likovima kojima je najvece mjesto koje su u zivotu do Sarajeva vidjeli bilo nesto poput Surdulice. Znam lika koji je promijenio nekoliko ogromnih stanova na sasvim dobrim lokacijama jer se njegovoj majci "generalici" nigdje nista nije svidjalo. JNA joj je susretljivo izlazila u susret pa se na kraju zadovoljila sa Nemanjinom

a danas? Jednako je i Sarajlijama i dosljacima
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#424

Post by xon_sa »

Koliko predratnih golubova ima kod Sebilja :D

Ja mislim da su to sve doslje. Poznaju se odmah po bahatom ponasanju, nece uopste da se sklone ljudima kad prolaze...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#425

Post by uvjek dobar gost »

..... Joj ljudi sve je to u pet deka... kao da danas seljačići kako ih neko nazva gore... ne kupuju najveće stanove, ne vozaju najveće traktore u selu i tako dalje...
Meni samo je krivo što nema gradskih institucija koje će natjerati sve ljude da se ponašaju u skladu sa gradom... u Londonu recimmo ima 60% "došljaka" i da vidite kako se oni svi ponašaju u skladu sa običajima grada i stoje u redu čekajući bilo šta... il slične stvari... znači sistem sankcija i stimulacija korektnog ponašanja.... zar se 70% klupa i kanti za smeće na Wilsu ne bi spasilo samo da je tamo bila policijska patrola......

Nama su krivi ljudi koji sjede u opštinama , u raznim inspekcijama... u kantonu.. i koje boli neka star za Sarajevu... ti ljudi uopšte ovaj grad ne doživljavaju kao svoj....
Eto....
Post Reply