Spomenik najvažnijem bosnskom kralju

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Sarajevo bi trebalo imati spomenik bosanskog srednjovjekovnog kralja

da
27
84%
ne
5
16%
 
Total votes: 32

komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#1 Spomenik najvažnijem bosnskom kralju

Post by komentar »

Sarajevo kao glavni grad BiH nema spomenika niti jednog srednjovjekovnog vladara a naročito najvažnijeg, vladara perioda u kojem je i nastao pojam državnosti Bosne, njene samostalnosti i nezavisnosti.

Bio to Kulin ban ili Tvrtko.

Pa zar postadosmo nezahvalna djeca?
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#2

Post by Ja_Ja »

Mislim da u Zenici rade nesto oko spomenika (mislim da je spomenik) Kulina Bana.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#3

Post by klixober »

Kulin ban definitivno treba dobiti spomenik.On je prvi poznati vladar Bosne.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#4

Post by Nosferatu »

Dosta se je toga promjenilo, vlada konfuzija, ko je to "nas kralj" - od bana Jelacica do Nemanjica, preko kojekakvih sultana Mehmeda, Murata, i slicno...

Nego, Tvrtko je nas najrespektabilniji kralj, za vrijeme cije vladavine BiH je bila i terenski najveca, povrsinom veca nego danas, dobar dio Dalmacije je zauzimimala, u Herceg Novom je bila flota Bosanska, s par brodova, i slicno...

A to sto u Sarajevo nema spomenik, sta se spomenik, mi po cijenu zaborava potonjih 15 godina, pokusavamo sve zaboraviti, tj. nema instituticionalizacije "naseg" jerbo i nema "naseg", ima moj, tvoj, njegov - kralj...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5

Post by uvjek dobar gost »

... toliko nama spomenika fali... dok spomenika gluposti ima svuda oko nas.. ja sam glasao za, no ja bih vratio spomenike mnoge. Ali nas zaborav liječi, nama ne trebaju uspomene !
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

ima kraljevska loza ulicu i to najgoru u gradu
ko iz vukovara 1991.

:roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

Ja_Ja wrote:Mislim da u Zenici rade nesto oko spomenika (mislim da je spomenik) Kulina Bana.
Spomenik... Stavili ispred stadiona plocu na kojoj pise da je te i te godine bas tu potpisano to i to... I to se zove spoemenik :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8

Post by Truba »

_BosanaC wrote:
Ja_Ja wrote:Mislim da u Zenici rade nesto oko spomenika (mislim da je spomenik) Kulina Bana.
Spomenik... Stavili ispred stadiona plocu na kojoj pise da je te i te godine bas tu potpisano to i to... I to se zove spoemenik :roll:
jel to ona propaganda kad su papu zajebali :roll:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

_BosanaC wrote:
Ja_Ja wrote:Mislim da u Zenici rade nesto oko spomenika (mislim da je spomenik) Kulina Bana.
Spomenik... Stavili ispred stadiona plocu na kojoj pise da je te i te godine bas tu potpisano to i to... I to se zove spoemenik :roll:
bolje ista nego nista...

obidji ponekad valterovu bistu...ako ti se cuki ne zgadi...
:x
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#10

Post by Oi »

_BosanaC wrote:
Ja_Ja wrote:Mislim da u Zenici rade nesto oko spomenika (mislim da je spomenik) Kulina Bana.
Spomenik... Stavili ispred stadiona plocu na kojoj pise da je te i te godine bas tu potpisano to i to... I to se zove spoemenik :roll:
ima to, ali sad ce kao valjda praviti nesto vece! vjerovatno na nekoj drugoj lokaciji!
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#11

Post by Skyfox »

U SA opcenito nema previse spomenika...

Sta to znaci - politicarima i vlastodrscima nije bitna umjetnost vjerovatno...
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#12

Post by Bosanac_21 »

:thumbup: da Tvrtko i Kulin Ban dobiju spomenik.
Takodjer nebi bilo lose da i Husein Kapetan Gradascevic - Zmaj od Bosne,
dobije svoj spomenik. Covjek se ipak borio i izborio za autonomiju Bosne.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

Bosanac_21 wrote::thumbup: da Tvrtko i Kulin Ban dobiju spomenik.
Takodjer nebi bilo lose da i Husein Kapetan Gradascevic - Zmaj od Bosne,
dobije svoj spomenik. Covjek se ipak borio i izborio za autonomiju Bosne.
e nem're......nije mladi musliman bio :D:D:D
+od 13 godina
Posts: 188
Joined: 06/10/2004 21:50
Location: sarajevo

#14

Post by +od 13 godina »

pitt wrote:
Bosanac_21 wrote::thumbup: da Tvrtko i Kulin Ban dobiju spomenik.
Takodjer nebi bilo lose da i Husein Kapetan Gradascevic - Zmaj od Bosne,
dobije svoj spomenik. Covjek se ipak borio i izborio za autonomiju Bosne.
e nem're......nije mladi musliman bio :D:D:D
Kako neme're??? Pa bio je mlad kada je se borio a jos musliman...
Kad to saberes dobijes = MLADI MUSLIMAN :D :-)
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#15

Post by komentar »

I koga za predložiti:

Bana Borića - prvog znanog bana Bosne, spomenutog po borbama s Ugarima.

Kulina bana - jednog od najistaknutijih vladara Bosne, vladara perioda prosperiteta, ekonomskog uzdizanja, spasavatelja Bosne u presudnom trenutku, Bilino polje, Kazamaris, Povelja Kulina bana... i još mnogo toga nespomenutog ovdje,

Kralja Tvrtka I - prvog kralja Bosne, krunisanog u Mileševi, kralja prosperitetnog perioda u kojem su se kovali čak i zlatnici a što govori o značajno bogatom periodu jer se zlato moglo upotrijebiti kao novčano cirkulacijsko sredstvo – što više nakon toga nikada nismo vidjeli, u kojem je Bosna značajno teritorijalno proširena, koji se ujedno imenovao i kraljem susjednih krajeva koji su za kratko bili u sastavu Bosne, borca protiv Turskog okupatora na Kosovu, Bosna, Kosovski boj, Bobovac kraljevski grad, proširenje Bosne Dalmatinskom obalom... I još mnogo toga;

Kraljicu Jelenu - Grubu - prvu bosansku kraljicu;

Kralja Stjepana Tomaševića - posljednjeg bosanskog vladara, borca protiv turske okupacije, za čije kratkotrajne vladavine je Bosna bila prvi put i međunarodno priznata u zapadnom svijetu, uhvaćenog u bijegu pri pokušaju spašavanja ostataka od ostataka, ubijenog istočnjačkim ritualnim odsijecanjem glave, Jajce – kraljevski grad, posljednji kralj, borac za očuvanje države...

Kraljice Katarine - posljednje bosanske kraljice koja pak ima zasebnu priču...doduše poprilično tragičnu...

Pokraj navedenih ne isključuje se mogućnost predlaganja i nekog izuzetog ovdje kao npr.:
ban Ninoslav,
ban Stjepan II Kotromanić,
kralj Dabiša...

I naravno možda bi trebalo i objasniti argumentaciju i razloge zašto baš odabrati navedenog.
Jer kako se može vidjeti živimo u glavnom gradu države koja je nastala još prije blizu 800 godina a koji se ponaša kuč.. sin prema vlastitoj historiji.

Da li će nas uvijek pratiti prokletstvo zaboravne i zle djece koja se stidi vlastitih roditelja?
ifbbpro
Posts: 490
Joined: 19/05/2006 00:13

#16

Post by ifbbpro »

Ja sam za Kulina Bana 8)
Post Reply