Most koji je trebao spojiti Likovnu akademiju i Radićevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Svidja li vam se ideja o okruglom mostu kod Akademije?

Da
29
56%
Ne
12
23%
Ne znam, nisam pitao zenu
11
21%
 
Total votes: 52

ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#1 Most koji je trebao spojiti Likovnu akademiju i Radićevu

Post by ibro dirka »

Oslobodjenje wrote: Niko se ne sjeća punog mjeseca na Miljacki

Izgradnja mosta koji će povezivati Radićevu ulicu sa zgradom Likovne akademije, po svemu sudeći će morati sačekati neka bolja vremena. Prije nekih desetak godina Općina Centar je pokrenula inicijativu za raspisivanje tendera za izradu idejnog i izvedbenog projekta za most Radićeva ulica - Likovna akademija, te vanjski izgled ulice i platoa ispred Akademije. Danas se, izgleda niko i ne sjeća te inicijative, a o mogućoj izgradnji da ne govorimo.
Zvuk rijeke

Na prvom konkursu komisija je odlučila da nikome ne dodijeli prvu nagradu, već je data preporuka da se konkurs ponovi. Među mnogim projektima o mostu, najupečatljiviji je ipak bio onaj Salima Obralića, akademskog slikara i profesora na Akademiji.
Obralić je dao prijedlog da se napravi okrugli most prečnika 34 metra. Mostu je dao ime ?Pun mjesec je na Miljacku pao?, a njegova funkcija ne bi bila samo da povezuje dvije obale, nego da posluži i kao mjesto na kojem će se održavati razne kulturne manifestacije i mjesto gdje će se mladi, a i oni stari moći okupljati i sjediti uz zvuk vode Miljacke.

?Most bi bilo popločan kao korito Miljacke, kako bi se sačuvala tradicija i rijeke i nečeg starog u našem gradu. Okolo bi bile postavljene klupe, jer Sarajevo je grad koji ne obiluje trgovima i šetalištima. Zimi bi se most mogao natkriti, a na njemu bi se mogle održavati razne manifestacije. Ispod bi bila postavljena rasvjeta koja bi isticala dvije ljepote, most i našu Miljacku.
Moja ideja je pohvaljena od najistaknutijih arhitekata svijeta. U razgovoru sa građevinskim tehničarima i statičarima saznao sam da je moguće realizirati ovakvu ideju, a investicija ne bi bila nimalo veća od investicije uobičajenog mosta. I danas me prijatelji me pitaju da li je moguće da Sarajevo neće dobiti takav jedan dragulj?, priča za ?Oslobođenje? Obralić.
Bez interesa

U Općini Centar kažu kako nemaju sredstava za izgradnju mosta na Miljacki u ovoj godini, ali da će u narednim projekat možda biti realizovan.
Ideja o okruglom mostu je jedinstvena, a naš grad bi bio prvi u svijetu koji bi imao ovakvu građevinu. Međutim, kako kazuje Obralić, niko ne pokazuje interes da se njegov projekat ne provede u djelo.
Steta, odlicna ideja. :(
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#2

Post by Umjetnik a »

prvo da pitAM ženu pa ću ti onda reći
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#3

Post by Skyfox »

11 godina nepostojeće ćuprije

Krenulo se, prije jedanaest godina, sa idejom da Sarajevu treba kultna ulica. Tada je odabrana Radićeva, koju bi mostom trebalo povezati sa Likovnom akademijom. Od tada pa do danas otkupljeno je na desetine idejnih projekata po kojima bi most trebao biti "jedrilica", "tepsija", "brvno"… Mosta, međutim, i dalje nema
DANI

http://www.bhdani.com/arhiva/270/t27013.shtml
HiBreeD
Posts: 329
Joined: 23/01/2007 17:05
Location: Travnik

#4 Re: Most koji je trebao spojiti Likovnu akademiju i Radićevu

Post by HiBreeD »

ibro dirka wrote:
Oslobodjenje wrote: Niko se ne sjeća punog mjeseca na Miljacki

Izgradnja mosta koji će povezivati Radićevu ulicu sa zgradom Likovne akademije, po svemu sudeći će morati sačekati neka bolja vremena. Prije nekih desetak godina Općina Centar je pokrenula inicijativu za raspisivanje tendera za izradu idejnog i izvedbenog projekta za most Radićeva ulica - Likovna akademija, te vanjski izgled ulice i platoa ispred Akademije. Danas se, izgleda niko i ne sjeća te inicijative, a o mogućoj izgradnji da ne govorimo.
Zvuk rijeke

Na prvom konkursu komisija je odlučila da nikome ne dodijeli prvu nagradu, već je data preporuka da se konkurs ponovi. Među mnogim projektima o mostu, najupečatljiviji je ipak bio onaj Salima Obralića, akademskog slikara i profesora na Akademiji.
Obralić je dao prijedlog da se napravi okrugli most prečnika 34 metra. Mostu je dao ime ?Pun mjesec je na Miljacku pao?, a njegova funkcija ne bi bila samo da povezuje dvije obale, nego da posluži i kao mjesto na kojem će se održavati razne kulturne manifestacije i mjesto gdje će se mladi, a i oni stari moći okupljati i sjediti uz zvuk vode Miljacke.

?Most bi bilo popločan kao korito Miljacke, kako bi se sačuvala tradicija i rijeke i nečeg starog u našem gradu. Okolo bi bile postavljene klupe, jer Sarajevo je grad koji ne obiluje trgovima i šetalištima. Zimi bi se most mogao natkriti, a na njemu bi se mogle održavati razne manifestacije. Ispod bi bila postavljena rasvjeta koja bi isticala dvije ljepote, most i našu Miljacku.
Moja ideja je pohvaljena od najistaknutijih arhitekata svijeta. U razgovoru sa građevinskim tehničarima i statičarima saznao sam da je moguće realizirati ovakvu ideju, a investicija ne bi bila nimalo veća od investicije uobičajenog mosta. I danas me prijatelji me pitaju da li je moguće da Sarajevo neće dobiti takav jedan dragulj?, priča za ?Oslobođenje? Obralić.
Bez interesa

U Općini Centar kažu kako nemaju sredstava za izgradnju mosta na Miljacki u ovoj godini, ali da će u narednim projekat možda biti realizovan.
Ideja o okruglom mostu je jedinstvena, a naš grad bi bio prvi u svijetu koji bi imao ovakvu građevinu. Međutim, kako kazuje Obralić, niko ne pokazuje interes da se njegov projekat ne provede u djelo.
Steta, odlicna ideja. :(
Najbolje mi zvuci ovo boldirano, znaci raja okolo da sjedi, jel :lol: :lol: :lol:

Da jebe rak raka, al ja ne mogu skontat koja bi budala dosla i sjedila tu, a da istovremeno ne dobije nagon za povracanjem...to vise lici na kanalizacioni kanal ili na zagadjeni seoski potok, nego na rijeku u kojoj bi ljudi uzivali...to smrdi na kilometre...uf

Ideja jeste privlacna, dobro zamisljeno, samo kad bi se radilo o okruglom mostu na rijeci Uni ili Neretvi, inace ce to u ovom slucaju biti, zali Boze para...odoh sad evo poceli sopranosi...haj haj
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#5

Post by Panasonic »

Okrugli most precnika 34m? Neka mi ovo neko objasni...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14616
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6

Post by DaysleepeR »

Odlicna ideja, kao mali trg nad Miljackom, bio tek 3 izbor "strucne komisije"
ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#7

Post by ibro dirka »

E jbg sad, ako Miljacka smrdi, sta bi tek trebali reci oni iz Londonistana o Temzi, ili New Amstedama o East `Riveru. :-)

Ne moramo bas pretjerivati sa tom supljom.
ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#8

Post by ibro dirka »

Ja ne govorim o kasi, vec o Miljacki :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14616
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#9

Post by DaysleepeR »

InfraRedRidinghood wrote:
ibro dirka wrote:E jbg sad, ako Miljacka smrdi, sta bi tek trebali reci oni iz Londonistana o Temzi, ili New Amstedama o East `Riveru. :-)

Ne moramo bas pretjerivati sa tom supljom.
Koja šuplja jebate, kome se sjedi na trgu ispod kojeg se valja smrdljiva zelena kaša? :-) :-)
Pa sad sjede pored nje od Akademije do Delikatesne, smrdila ili ne...

Taj most/trg bi bilo bas upecatljivo mjesto.
HiBreeD
Posts: 329
Joined: 23/01/2007 17:05
Location: Travnik

#10

Post by HiBreeD »

ibro dirka wrote:E jbg sad, ako Miljacka smrdi, sta bi tek trebali reci oni iz Londonistana o Temzi, ili New Amstedama o East `Riveru. :-)

Ne moramo bas pretjerivati sa tom supljom.

Drug moj, nije to nikakva suplja, vec sam rekao, ideja je dobra, no u slucaju Miljacke, neostvariva nazalost, jebi ga...trenutno je tako, sto ne znaci da se nekad situacija nece promijenit (poznavajuci nas mentalitet, tesko :D )

Nego, ti poredis neuporedivo, ove dvije rijeke su giganti,oduvijek su imale velki trgovinski i saobracajni znacaj, plovne rijeke, koje doduse jesu zagadjene...ali ne mozes ih nikako porediti s MIljackom za koju sam vec napisao na sta najprije podsjeca, opet ponavljam, nazalost, al jebi ga...

Na velikim rijekama, najcesce postoje filteri, koji donekle preciscavaju vodu, ne kazem ja da one ne dasmr, samo gledajuci reciprocno one dnevno prevozu po nekoliko hiljadaputnika i prevuku po nekoliko tona tereta, dakle ljudi se dobro okoriste od njih, dok na nasoj strani imas Miljacku koja dnevno ponese po nekoliko miliona govana i isto toliko tona istih i to sve bez bilo kakvih preciscivaca vode...


Nego, ima Sarajevo vecih problema od ovog...ja se sjecam dok sam bio klinac i is'o u skolu, na likovno smo nosili one blokove, u posebnim kesaama za blok na kojim je pisalo "gdje god nadjes zgodno mjesto, tu drvo posadi"...e to bi ja napravio u Sarajevu... :-D
ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#11

Post by ibro dirka »

hibridu, ne poredim miljacku i temzu po velicini i vidovima transporta, vec po smradu. ako je miljacka jedinica smrada onda temza ne da smrdi nego ubija ptice u letu.

i oni svejedno opet sjede pored rijeke, kafenisu, grade setalista i mostove itd.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#12

Post by shin »

Opet ce biti neki debilni projekt u kojem ce biti staklena ograda sa niklovanim/rosvajnim rukohvatima (sta vec), pa ce nam most izgledati kao da si usao u kafic na Ilidzi. Ne znam koji je to *urac od trenda.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14616
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#13

Post by DaysleepeR »

Evo te ideje
Image

Slikano je iz malo bezveznog ugla, ali moze se steci utisak
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#14

Post by Celicna_saka »

Ideja je super, ozivilo bi bitno pratece setaliste ali zdravorazumski je biti skeptik kada je u pitanju provodjenje iste.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#15

Post by amrino »

Cobanija most udaljen od likovne- dvaest' metara....a skenderija most....jedno par puta poliko....Okrugli most koji bi sluzio za "gledanje mjesecine" tj fiksanje narkomancina...je totalno nepotreban...E hajmo sad moralisti- navalite....Objasnite ljudima kako je bolje da se te pare uloze u Dom na Bjelavama...da se ulozi u obnavljanje Vijecnice...i milijardu drugih- potrebnijih stvari...Mostovi preko Miljacke- totalno nepotrebni...
Mi matere mi ko da imamo tolko para da ne znamo sta cemo s njima... :-)
ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#16

Post by ibro dirka »

a otkud ziva bila znas da bi sluzio za fiksanje?? da ti azira nije sta u rodu? :D
ja MISLIM
Posts: 15
Joined: 26/06/2007 10:53

#17

Post by ja MISLIM »

Vidim da se skele oko Akademije polako skidaju, tako da ce se vjerovatno ponovo pojaviti ideja o gradnji mosta koji bi spojio setaliste Maka Dizdara i Akademiju, sa Radicevom i dalje sa Titovom. Mislim da je ideja super. I da bi upravo trebalo biti prihvaceno Obralicevo rjesenje. Koliko se sjecam tadasnjih tekstova po novinama, zamisljeno je da se na mostu naprave klupe, ali da most istovremeno postane i stalna otvorena galerija na kojoj bi radove izlagali studenti ALU. Naravno besplatno. Mislim da bi takvo nesto bilo genijalno i da je konacno doslo vrijeme i da se mladjoj raji na njima pristupacan nacin pokaze da li su i sta su naucili na Akademiji. Samo da kod onih koji odlucuju o izgradnji ovog mosta, ne znam vise da li je to Grad ili Kanton, ne ponovi ista ideja, kao i njihovim prethodnicima. Tada su, kako sam tada cuo, nasi brizni gradsko kantonalni parlamentarci odbili ideju o ovakvom mostu uz komentar "Ko je jos cuo za okrugli most. Pa gdje to ima". Mislim da bi se mozda trebalo nesto i organizovano pokrenuti, kampanja peticija bilo sta, da se ovaj most i napravi.
ibro dirka
Posts: 1163
Joined: 23/06/2007 17:42

#18

Post by ibro dirka »

slazem se za kampanju. zato sam i postavio anketu, kao nekakav indikator.
morlock
Posts: 13
Joined: 25/06/2007 16:52

#19

Post by morlock »

gledao sam taj Salimov prijedlog i bio je doista zanimljiv. mene je podsjetio na mostove Renza Piana a mi jedan imamo na Vilsonovom. ideja nije bila losa ali postoje vaznije stvari od mosta/trga u gradu mostova.
boucheron
Posts: 110
Joined: 20/10/2003 00:00

#20

Post by boucheron »

Hoce li se moci otvoriti kafana?Vec gledam, kafanice za kisobranima, pepeljare prazne jer bi se cikovi i ostali nepotrebni artikli kao prazne boce, kao vid zabave bacale u Miljacku :sad:. Da ne govorim o potencijalim tucama i likovima koji bi bili spremni da bace "goste"u rijeku. Vrlo intersantna koncepcija :lol: U normalnom svijetu, most bih se sagradio sa taksama koji gradjani placaju, a kod nas se gleda sadaka sa strane :? .
Misirlija
Posts: 148
Joined: 10/12/2005 22:04
Location: Misir

#21

Post by Misirlija »

boucheron wrote:Hoce li se moci otvoriti kafana?Vec gledam, kafanice za kisobranima, pepeljare prazne jer bi se cikovi i ostali nepotrebni artikli kao prazne boce, kao vid zabave bacale u Miljacku :sad:. Da ne govorim o potencijalim tucama i likovima koji bi bili spremni da bace "goste"u rijeku. Vrlo intersantna koncepcija :lol: U normalnom svijetu, most bih se sagradio sa taksama koji gradjani placaju, a kod nas se gleda sadaka sa strane :? .
Mache, sta mislis da dovedemo par tenisera iz susjedne Hrvatske i organizujemo mec a sav prihod za projekat ''Na Miljacki Turpija'' ili da
sacekamo da se najveci plagijator i bezbeli muzicar dino sjeti za takvo nesto, ups, mozda i sjeti ali prvo treba zavrsiti berlinski zid na poljinama :roll:
Mada, puno interesantniji projekat bi bio ''bridging the gap'' izmedju primitivizma, sa kojim je Sarajevo u suficitu i urbanog umijeca zivljenja,
bez puno zamjerki i zivjeli.
boucheron
Posts: 110
Joined: 20/10/2003 00:00

#22

Post by boucheron »

Misirlija wrote:
boucheron wrote:Hoce li se moci otvoriti kafana?Vec gledam, kafanice za kisobranima, pepeljare prazne jer bi se cikovi i ostali nepotrebni artikli kao prazne boce, kao vid zabave bacale u Miljacku :sad:. Da ne govorim o potencijalim tucama i likovima koji bi bili spremni da bace "goste"u rijeku. Vrlo intersantna koncepcija :lol: U normalnom svijetu, most bih se sagradio sa taksama koji gradjani placaju, a kod nas se gleda sadaka sa strane :? .
Mache, sta mislis da dovedemo par tenisera iz susjedne Hrvatske i organizujemo mec a sav prihod za projekat ''Na Miljacki Turpija'' ili da
sacekamo da se najveci plagijator i bezbeli muzicar dino sjeti za takvo nesto, ups, mozda i sjeti ali prvo treba zavrsiti berlinski zid na poljinama :roll:
Mada, puno interesantniji projekat bi bio ''bridging the gap'' izmedju primitivizma, sa kojim je Sarajevo u suficitu i urbanog umijeca zivljenja,
bez puno zamjerki i zivjeli.
U potpunosti se slazem sa tobom.Sve neke urbane face, gradska djeca, eminentni gradjani nasega glavoga grada, ali mojne da se ja eksponiram.Nema repa, nema zikemu :sad:
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#23

Post by DrugaGimnazija »

amrino wrote:Cobanija most udaljen od likovne- dvaest' metara....a skenderija most....jedno par puta poliko....
Skenderija je udaljena 270m, a cobanija 220m.

Ovaj most bi u svakom slucaju bio potreban.
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#24

Post by pinkzelena »

prvo, nije tacno da je udaljen dvaes metara. ti il' nemas smisla za udaljenost ili ne prolazis sveki dan tim putem. da bi se doslo od Akademije do Buybooka mora se pravo puno prehodati. mislim da bi povezivanjem obala na ovom dijelu Radiceva ulica dobila puniji smisao, a raja koja ide na pos'o iz zgrada oko akademije, trase i tamo s pocetka soukbunara u onaj drugi dio bi mnogo dobila na vremenu.

mislim da uopste nije upitno treba li tu most, vec je upitno da li treba taj sega-mega projekat. mislim da treba, ali dok se ne nadju pare za takvo nesto odavno se mogao postaviti manji pjesacki montazni most koji bi se poslije mogao prebaciti na neku drugu lokaciju ili bi se mogao koristiti kaop omocni prilikom rekonstrukcija drugih mostova. takav most uopste ne bi puno kostao a fakat bi bio i vise nego koristan.[/quote]



potpisujem boldirano. :thumbup:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#25

Post by amrino »

Jebote!!! 220 metara??!!! :shock: :shock: :shock:

Meni stvarno nije jasno kako su ljudi bez tog mosta do sada zivjeli?!
Kao prvo- kancelarija mi je na Cobaniji...i svaki dan prolazim tu rutu bar dva- tri puta...
Kao drugo..."raja"koja na podzidu sjedi i cuga- nikad flase ne pokupi za sobom- a to su uglavnom studenti ALU- vrlo cesto se mogu vidjeti i sprice- ko ne vjeruje- neka provjeri
Kao trece- Vijecnica (UNIVERZITETSKA I NACIONALNA BIBLIOTEKA BIH)stoji 15 godina porusena...Mislim da je to MNOGO znacajnije od besplatnih izlozbi na okruglom mostu...
Ali ne cudi me...tipicni sarajevski kont...Imam jednu marku u djepu, nemam poso, nemam stan- al zato imam DGabana cale...i cipele iz Geme...
Jebo stvarne probleme- hajmo mi malo zakitit grad- pa da mos mislit prvi u Evropi imamo OKRUGLI most! :-) Nek komsije crknu od muke :oops:
Post Reply