Kako se boriti protiv malogradjanstine

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 14:12

DaysleepeR wrote:
Patron of Formello wrote:Urbanizacija grada je nemoguca zato sto je totalno promjenjena struktura stanovnistva.Cak za 90%.A i od ovih 10% koji su zivjeli prije rata pola njih se doselilo u Sarajevo u kasnim 80-tim godinama.Prevaspitanje je nemoguce.Bilo kaznama bilo opomenama.Tako da nam nepreostaje nista nego da gledamo gospodu kako istresaju nos na ulici,kako bacaju smece kroz prozore i kako istresaju pepeljare iz auta na trotoare. :oops:
Postali smo prava kasaba. :-?
nažalost jesmo.

Ulična rasvjeta se pali tek kad padne mrak a ne prije kako je to praksa svugdje, ulice se ne metu, ne peru, naselja nisu osvjetljena, ne odvozi se smece, nema kucnog reda po zgradama, parkira se svugdje, organizovani parkinzi su "švedski sto" za provalnike jer nisu niti osigurani niti osvjetljeni, naplata je iz dzepa u dzep bez racuna ili priznanice, dzindzimindze se prodaju u glavnoj ulici kao i kojekakve krpe i piratski diskovi, sa standova tresti turbo folk, prosjaka je na svakoj raskrsnici, pola parkova je prekopano ili izrovano automobilskim tockovima, druga polovina je gradisliste za stanove, nema javnih ustanova za mlade...

List goes on and on...

Međutim, moramo svi licno poci od sebe i uciniti nesto na poboljsanju zivota u NASEM gradu a ne cekati druge da to urade.

Makar i silom.
Sta podrazumijevas pod tom silom? U mojoj ulici, iako su skoro svi otudjili zemlju i prosirili baste, te napravili stepenice na trotoaru, redovno izlijecu sa palicama a neki i sa sjekiricama da se obracunaju sa kosmijom u svadji!

I nikako se ne mogu sloziti da je prljavstina samo odraz dosljaka! Te onih koji se nisu navikli na urbanu sredinu-iako ima i toga.
Prije mi se cini, da veliki broj ljudi razmislja po receptu " sve je otislo u helac, valja gledati na sebe" Svi znamo da te niko nece krivicno goniti, ostavis li pored kontejnera jagnjecu kozu i par usmrdjelih cipela.
I tu se opet uplice civilna solidarnost, koju treba uvesti u skolstvo kao obavezan predmet: odnos prema sebi, prema drugima, prema okolini, zivotinjama.Na svim poljima smo moratorijum.

Eto pogledaj ove teferice i skupove po prirodi, koji iza sebe ostave deponije kao sto ih ostavljaju mnogi turisti nadju li se u nekoj drugoj zemlji, smatrajuci da to nije njihova briga, da oni nisu odgovorni ni za tu okolinu niti bilo sto.Ljudi su odgovornost rasparcali u komadice, koji obicno znace odgovornost za licnu dobit.
I ja vjerujem u licnu borbu, protiv ovoga, pocevsi od otiraca pred vratima.Kako ne dozvoljavam da mi se u kucu ulazi u cipelama, tako i ne dozvoljavam nikome u mojoj blizoj okolini, misleci na moje najblize te kolege, da za sobom ostavljaju ispijene solje kafe, papire, opuske i sl.Ako nista, mogu licnim primjerom mijenjati stvar i edukacijom svoga djeteta da se ne osvrce na okolinu. :oops:

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 07/05/2007 14:19

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 07/05/2007 14:34

seka wrote:
Patron of Formello wrote:Urbanizacija grada je nemoguca zato sto je totalno promjenjena struktura stanovnistva.Cak za 90%.A i od ovih 10% koji su zivjeli prije rata pola njih se doselilo u Sarajevo u kasnim 80-tim godinama.Prevaspitanje je nemoguce.Bilo kaznama bilo opomenama.Tako da nam nepreostaje nista nego da gledamo gospodu kako istresaju nos na ulici,kako bacaju smece kroz prozore i kako istresaju pepeljare iz auta na trotoare. :oops:
mislim da bi kazne bile efektne.
za bacen opusak na zapadu placas 20 eura. dobro...ne bih da u b&h budu tolike kazne...treba naci neki omjer.

kucni odgoj. ja se pitam, da li u kuci se tako ponasaju.
jer recimo "u raji je cool" kad ides ulicom i "nonsalantno" bacas papiric, opusak,...hraknes...
lezerno prelazenje kad je na semaforu crveno...
guranje kad si u redu...
Da.Samo je problem sto vecina ne bi imala novca da plati te kazne.Ne mozes ih zatvoriti jer nisu pocinili nikakav ozbiljniji prekrsaj a pisanje kazne i slanje na sud ne bi dalo nikakav rezultat jer opstinski sudovi su pretrpani predmetima.
Sa ostalim se slazem.

teAMICA

Post by teAMICA » 07/05/2007 14:56

Ja volim ovaj grad (i dalje) i NECU da dozvolim sebi da se ja promijenim i nerviram radi idiota, jer oni to i hoce aaaa ne dam da pobijede! Trudim se ne urlati na kojekakve mamlaze sto nemaju osnovnu kulturu, vec se natjeram da budem extra kulturna i fina pa se sjebu jer nisu navikli na to. Npr. neki dan me papak zagradio (da se samo par metara pomakao mogla bih proci) i sjedi u autu, prica s trebom, svako malo izlazi i gleda hocu li mu j... mater pa da me razbije. A ja fino ugasim auto, zapalim cigaru, upalim radio i tako 15-tak minuta cekam, govoreci mu: "Samo polako gospodine, imam ja vremena..."

gold'n'brown

Post by gold'n'brown » 07/05/2007 14:59

Prije su bile one emisije tipa ptica DO DO za djecu. Pa djete cuje onu pjesmu: meti meti meti isred svoga praga, sada mediji uopste ne nastoje da ugrade bilo kakav sistem urbanih vrijednosti u djete. Sad pustaju onu emisiju sa Mariom Drmacom, Zan Marlotom - ono ni ja ne kontam, a kamo li dijete.

patrius

Post by patrius » 07/05/2007 15:00

teAMICA wrote:Ja volim ovaj grad (i dalje) i NECU da dozvolim sebi da se ja promijenim i nerviram radi idiota, jer oni to i hoce aaaa ne dam da pobijede! Trudim se ne urlati na kojekakve mamlaze sto nemaju osnovnu kulturu, vec se natjeram da budem extra kulturna i fina pa se sjebu jer nisu navikli na to. Npr. neki dan me papak zagradio (da se samo par metara pomakao mogla bih proci) i sjedi u autu, prica s trebom, svako malo izlazi i gleda hocu li mu j... mater pa da me razbije. A ja fino ugasim auto, zapalim cigaru, upalim radio i tako 15-tak minuta cekam, govoreci mu: "Samo polako gospodine, imam ja vremena..."
dabome,samo sabur...pa da vidimo,majcin sine,ko je veci magarac...dakle sabur,pa onda kabur...mi drugacije ne znamo...

Bosanski_Amerikanac

Post by Bosanski_Amerikanac » 07/05/2007 15:02

amrino wrote:ma nije samo kod nas takva situacija...malogradjanstine ima u svakom cosku zemaljske kugle...Mi samo trebamo pokusati ostati dosljedni sebe- pocevsi od banalnih stvari kao sto su: odbiti izaci na mjesto na kojem se pustaju narodnjaci- platiti za odjevni predmet ili naocale malo bogatstvo samo zbog toga sto je to u modi...i laganine...s bismiletom sve ce izaci na dobro :D
Ma sve si reko. Svaka ti je zlatna.

A vi sto se nervirate zbog malogradjana mozda vam olaksa ovo sto cu sad napisati.

Zamisli kako bi se osjecali da hodate ulicama New York-a i pored vas prolazi krkan iz Plava i Gusinja a iz auta deru narodnjaci i kojekakvi seljaci da ti se noge oduzmu. Ili pazi ovu situaciji. Nedelja ujutro sjedis u kafe-u na kafici i dorucku i dodju krkani (palv-gusinje-titograd) i krenu se na tako ofiran i krkanski nacin nabacivati konobarici da cura nije ustanju narudzbu da primi.

Sto armino rece:
malogradjanstine ima u svakom cosku zemaljske kugle...
A o St. Louisu i krkanluku od strane nasih malogradjana ne bih govorio. Da Bog dragi sacuva. Jednom sam bio tamo i zakleo se nikad vise. Nekazu dzaba TI MOZES ISTJERATI SELJAKA IZ SELA, ALI SELO NIKAD IZ SELJAKA.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/05/2007 15:10

basta sljezove boje wrote:kada se novi stanovnik prijavi na novu adresu u novi grad u Njemackoj dobije pisamce u kojem se obavijestava da tog i tog datuma ima prijem u gradskoj vijecnici. I kada dodje u vijecnicu prvo odslusa predavanje o historiji grada u koji se doselio, onda ima kruzno razgledanje i na kraju se svi vrate u vijecnicu gdje osoba iz opcine objasnjava kako se treba ponasati u njihovom gradu. Tu se mogu postaviti pitanja i slicno. Poseban akcent je na razdvajanju smetlja, galami samo do 22 sata i parkiranju. Pitam se zasto se u Sarajevu ne radi slicno? Zasto se ne skupe svi novopridosli u grad i ne odrzi im se predavanje kako se treba ponasati u Sarajevu?
I ko ce odrzati to predavanje? Opcinski vijecnik koji je upravo parkirao auto na trotoar? :?

teAMICA

Post by teAMICA » 07/05/2007 15:24

_BosanaC wrote:
basta sljezove boje wrote:kada se novi stanovnik prijavi na novu adresu u novi grad u Njemackoj dobije pisamce u kojem se obavijestava da tog i tog datuma ima prijem u gradskoj vijecnici. I kada dodje u vijecnicu prvo odslusa predavanje o historiji grada u koji se doselio, onda ima kruzno razgledanje i na kraju se svi vrate u vijecnicu gdje osoba iz opcine objasnjava kako se treba ponasati u njihovom gradu. Tu se mogu postaviti pitanja i slicno. Poseban akcent je na razdvajanju smetlja, galami samo do 22 sata i parkiranju. Pitam se zasto se u Sarajevu ne radi slicno? Zasto se ne skupe svi novopridosli u grad i ne odrzi im se predavanje kako se treba ponasati u Sarajevu?
I ko ce odrzati to predavanje? Opcinski vijecnik koji je upravo parkirao auto na trotoar? :?
Jes vala, ta ti je dobra :lol: :lol: :lol:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 07/05/2007 16:17

sila na silu...... ili silom na silu......

Ahmmed

Post by Ahmmed » 07/05/2007 16:51

Ma ne znam,šta bih ti rekao za ove procente.....Valjda, kako prije rata nije bilo interneta :D , nismo ni znali koliko je rođenih, roDŽenih, došla, itd,itd.....

Znam samo, da su se sarajevske hanume prije rata u tramvajima baildisavale srijedom ujutro, kad bi iz sarajevskog polja, krenule kolone na pijacu....Hem smrdi bijeli luk, hem na opancima đubre, pravo se iz štale krenulo na Vijećnicu....Ne znam, Sarajliujama nikad ugodit :D Il, su ove hanume, iako Sarajke, ipak s podozrenjem gledale ove "bijelolukaše", jer su, većinom bili "anamooni" :lol: :D

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 07/05/2007 17:01

cuj kako, pa seljaklukom.... ::D:D::D:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 07/05/2007 17:06

joj samo da ovdje jednom prodjete gradom...pa da vidite sta je haos i prljavstina...hehehe... :D :D vjerujte mi da je sarajevo super cisto... :D :D

forUMASH

Post by forUMASH » 07/05/2007 17:09

.....zracenjem..... :oops:

BHG

Post by BHG » 07/05/2007 17:35

forUMASH wrote:
.....zracenjem..... :oops:
...i hemijskim oruzjem...npr. fozgen :D

Belluci

Post by Belluci » 08/05/2007 20:26

Seljaci masovno naseljavaju Sarajevo,i to nece bilo gdje,nego iskljucivo u centar.Krive su nase gradske vlasti,zato jer im se pruzaju svi uslovi.Zasto se sve manje Sarajlija zaposljava u Sarajevu?Zato jer im ne ostane mjesta od laktasa iz susjednih sela. :x Zasto se svaka bagra moze naseliti u Ferhadiju i uzi centar grada??To treba regulisati zakonom!U LJubljani npr.ne mozes kupiti stan u centru,ako ti najmanje 3 koljena iza tebe nisu rodena bas tu.Zna se red.A krkci i ne pokusavaju nista.I gotova prica.

ahmed_dv

Post by ahmed_dv » 08/05/2007 20:33

debela wrote:ooo bacanje smeca je itekako malogradjanstina, nedostatak kucnog odgoja i kulture stanovanja. nema to veze sa vlascu. ono sto poneses iz kuce ces primjenjivati na bilo kojem terenu, pod bilo cijom vladavinom.
Potpisujem, to je samo do kucnog odgoja, ne do vlasti ili ovog ili onog. Mrzim ljude koji bezobzirno rasipaju smece :x

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/05/2007 20:38

Belluci wrote:Seljaci masovno naseljavaju Sarajevo,i to nece bilo gdje,nego iskljucivo u centar.Krive su nase gradske vlasti,zato jer im se pruzaju svi uslovi.Zasto se sve manje Sarajlija zaposljava u Sarajevu?Zato jer im ne ostane mjesta od laktasa iz susjednih sela. :x Zasto se svaka bagra moze naseliti u Ferhadiju i uzi centar grada??To treba regulisati zakonom!U LJubljani npr.ne mozes kupiti stan u centru,ako ti najmanje 3 koljena iza tebe nisu rodena bas tu.Zna se red.A krkci i ne pokusavaju nista.I gotova prica.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ahmed_dv

Post by ahmed_dv » 08/05/2007 20:39

Belluci wrote:Seljaci masovno naseljavaju Sarajevo,i to nece bilo gdje,nego iskljucivo u centar.Krive su nase gradske vlasti,zato jer im se pruzaju svi uslovi.Zasto se sve manje Sarajlija zaposljava u Sarajevu?Zato jer im ne ostane mjesta od laktasa iz susjednih sela. :x Zasto se svaka bagra moze naseliti u Ferhadiju i uzi centar grada??To treba regulisati zakonom!U LJubljani npr.ne mozes kupiti stan u centru,ako ti najmanje 3 koljena iza tebe nisu rodena bas tu.Zna se red.A krkci i ne pokusavaju nista.I gotova prica.
Znaci ko god nije iz Sarajeva je seljak? Znaci za probleme u Sarajevu su iskljucivo krivi oni koji su tu doselili a ne tu rodjeni?
Pa od ovog tvog posta i tvog razmisljanja veceg seljakluka odavno ne vidi.

Dirty Harry

Post by Dirty Harry » 08/05/2007 20:51

basta sljezove boje wrote:
DaysleepeR wrote:Glasati na izborima za ljude cija prica ima smisla i cija obecanja ne granice sa naucnom fantastikom.

Poci od sebe u svakom postupku koji nam smeta kod drugih.

Biti generalno manje agresivan i nervozan u kontaktu sa ljudima (posebno u saobracaju).

Manje boraviti u gradu, a sto vise u prirodi.

Jednom mjesecno obici mjesta na kojima zive ljudi na rubu egzistencije i nauciti biti sretan sa onim sto imas.

Pokusati otici na putovanje u neki od gradova EU i prosetati dijelom u koji turisti inace ne zalaze i vidjeti da i EU ima zakrpe na cestama, smece po ulicama, pse lutalice, prosjake, glasne motore, celave tipove i sl..
glasala na izborima za rodjenog Sarajliju, ne znam je li dobio 0,5% glasova :(
Glasati na izborima za ljude cija prica ima smisla i cija obecanja ne granice sa naucnom fantastikom - a ne za ljude sa podobnim skupom krvnih zrnaca, mjestom rođenja itd.
Last edited by Dirty Harry on 08/05/2007 21:15, edited 1 time in total.

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 08/05/2007 21:12

O, nisu krivci primitivci sto su pokupili mast.
Korov nikne gdi god stigne. Ma, svaka njima cast.
Krivi smo mi. Otkud svi ti paraziti što su nam zagustili?
Nemoj stari moj, krivi smo mi što smo ih pustili.

bosanska zabluda br. 1: na zapadu platis debelo za opusak ili papiric bacen na ulicu.. tamo je to sve regulisano... zato je sredjeno..
WRONG! zivim godinama vec na zapadu... kad vidim policajca na ulici u uniformi, zacudim se... jednostavno nisu prisutni tj. i da jesu, neprimjetni su.. ne vrebaju na svakom cosku ko sto to bosnjo zamislja, da provjeravaju ili kaznjavaju za nake opuske... sto se tice njih, mogi bi svi redom bacati smece na svakom koraku... medjutim, kultura kriticne mase je odlucujuca!!! ljudi jednostavno ne bacaju smece po ulici!!!! niko se ne boji nekakvih kazni, ali znaju za red! znaju da je red da se i zajednicka imovina cuva ko i svoja... rijetko cete naci izgubljenu rukavicu na podu.. uvijek se neko sagne i podigne je i zakaci na ogradu ili sl!! s obzirom da je to kultura vecine, manjine se automatski prilagodjavaju... kod nas je obrnuta situacija..

bosanska br. 2: vlast je kriva! ma ljudi dragi, ko da niko od nas nema u familiji nekoga u drzavnim organima ili vlasti, zdravstvu, policiji, administraciji i sl. pa to su obicni ljudi koji oslikavaju sredinu!!! to smo mi! ne mozemo ocekivati od tih ljudi da se ponasaju kao da su s marsa pali! koja god vlast dodje na red... to su bosanci, odrastali i formirali se medju nama, naravno da ce se ponasati onako kako su naucili... kao i svi ostali u BiH!! kad budemo imali kriticnu masu obrazovanih i civilizovanih ljudi, koji mogu oblikovati opstu kulturu tako da bude na visokom nivou... bicemo i mi svabe :)

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 08/05/2007 21:13

"Mozes istjerati seljaka sa sela,al ne mozes selo iz seljaka"

bpsang

Post by bpsang » 08/05/2007 21:15

Ako ce im drzati predavanje kad su i ONI NOVOPRIDOSLI

bpsang

Post by bpsang » 08/05/2007 21:19

Svemirski_Jebach wrote:joj samo da ovdje jednom prodjete gradom...pa da vidite sta je haos i prljavstina...hehehe... :D :D vjerujte mi da je sarajevo super cisto... :D :D
Kako i ne bi kad vasi Ameri spavaju u kartonskim kutijama, i ostavljaju ih na ulici, :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 08/05/2007 21:25

Ja sam Sarajlija, rodjen i odrastao tu, ali nisam bas za ovakve metode koje ti gore spominjes.
Inace su Slovenci poznati po svojim rasistickim djelovanjima, tako da mi ovo za Ljubljanu i nije cudno.
A seljaci su dobri ljudi, da nema njih mi bi bili gladni jer se oni bave poljoprivredom i stocarstvom.
Nas problem su SELJAČINE!

Post Reply