Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17226 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Logovan wrote: 10/09/2021 12:03 Izgledat će malo sutra ovako. Biće neko dodavanje nečega, spratova recimo, kao eto da bude ljepše, itd.
Pa Hotel Zagreb je ostao isti, jest da je ruzan ko lopov, ali je zadrzao zasticeni oblik.

Prije Drugog svjetskog rata je bio nesto manji i mozda malo ljepsi, a nakon Drugog svjetskog rata je prosiren za jednu etazu:

Image

Rusevina:

Image

Rekonstruisani:

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#17227 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ne znam bas da je hotel Zagreb dobar primjer.

Mislim da do dan danas nije rijesen problem. A, sve su prilike da nece ni biti.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/spomeni ... /141126105
Sarajlije su napokon ugladale rekonstruisani hotel Zagreb, a nakon višedecenijskog rugla koje je obilježavalo Marijin Dvor. Ipak, da ništa nije jednostavno u BiH pokazuje i pojava problema - objekat navodno nije obnovljen u skladu sa preporukama.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17228 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Haris.ba wrote: 10/09/2021 12:24 Ne znam bas da je hotel Zagreb dobar primjer.

Mislim da do dan danas nije rijesen problem. A, sve su prilike da nece ni biti.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/spomeni ... /141126105
Sarajlije su napokon ugladale rekonstruisani hotel Zagreb, a nakon višedecenijskog rugla koje je obilježavalo Marijin Dvor. Ipak, da ništa nije jednostavno u BiH pokazuje i pojava problema - objekat navodno nije obnovljen u skladu sa preporukama.
Komisija je ovdje imala prigovore na enterijer, koji su naravno na mjestu, ja sam vise ciljao na eksterijer i oblik zgrade, navodeci kao primjer za nesto sto je odrzalo svoj posljednji oblik.
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#17229 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Haris.ba wrote: 10/09/2021 12:24 Ne znam bas da je hotel Zagreb dobar primjer.

Mislim da do dan danas nije rijesen problem. A, sve su prilike da nece ni biti.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/spomeni ... /141126105
Sarajlije su napokon ugladale rekonstruisani hotel Zagreb, a nakon višedecenijskog rugla koje je obilježavalo Marijin Dvor. Ipak, da ništa nije jednostavno u BiH pokazuje i pojava problema - objekat navodno nije obnovljen u skladu sa preporukama.
Nije hotel ali mislim da je skoro sve izdato firmama (Samsung, banka, Nestle...).
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#17230 Re: Sarajevo Construction

Post by P308 »

Nacekat cemo se da tu bude izgradjeno nesto. Stvarno steta sto je doslo do ovoga. U cemu je uopce problem, zasto nije izgradjen hotel?
last mohicans
Posts: 11951
Joined: 09/08/2012 23:19

#17231 Re: Sarajevo Construction

Post by last mohicans »

Mislim da Turčin nista nije ispoštovao što je obecao, a nije isključeno da su ga jebavali i s dozvolama. Ali kad se Ibri ceifne, sve ruši i gradi, a na sudu padaju odštete koje opcina placa, samo to Ibraga fino sakrije. Mislim da je ovaj lik propalitet neki, tipa Ozone Buruj. Ne znam da li im opcina u ovakvim slučajevima ne trazi ogromne bankovne garancije. Svaka fuklja koja u nas dođe ispade investitor. Jes, kurko moj..
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17232 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

last mohicans wrote: 10/09/2021 21:06 Mislim da Turčin nista nije ispoštovao što je obecao, a nije isključeno da su ga jebavali i s dozvolama. Ali kad se Ibri ceifne, sve ruši i gradi, a na sudu padaju odštete koje opcina placa, samo to Ibraga fino sakrije. Mislim da je ovaj lik propalitet neki, tipa Ozone Buruj. Ne znam da li im opcina u ovakvim slučajevima ne trazi ogromne bankovne garancije. Svaka fuklja koja u nas dođe ispade investitor. Jes, kurko moj..
Zgrada Feroelektro je u većinskom vlasništvu Općine Stari Grad, dok je vlasnik ostalih 35% bio Zlatko Krainović koji je Kolu prodao svoj udio, a hotel je trebao biti 65% u vlasništvu Općine, dok bi 35% išlo kompaniji Kol. To je bio kofol prvobitni plan, od kojeg se odustalo.

Općinsko vijeće Stari Grad je na sjednici održanoj u junu 2016. godine prihvatilo ponudu za prodaju općinskog udjela od 65% po pravu preče kupovine, društvu “KOL”, za iznos od 3 miliona KM. Pola miliona KM od tog iznosa je dato za izgradnju Trebevićke žičare.

Dakle cilj je bio udati tu zgradu nekom, a slična situacija nas je mogla zadesiti i sa zgradom Doma penzionera, gdje je onaj Sirijac, Abdulah Mehdi, vlasnik Capital Towera, kupio tu zgradu za deset miliona KM, morao uplatiti depozit od milion i kusur KM i kada su mu tražili ostatak novca nije ga uplatio i tako mu je propao depozit od milion maraka.

Svakavih bjelosvjetskih investitora se sjatilo u Sarajevo, sa nekakvim polu-kapitalom, ali na svu sreću iako ni naša posla nisu čista, mi imamo srećom mehanizme koji odjebu ovakve, pa kako je ovom Mehdiju propalo milion maraka depozita, tako je i Kolu propalo gradilište.

Gdje bi nam kraj bio, kada bi ovo češće bio slučaj, pa tako i ove domaće hoštaplere kada bi ovako zaustavljali.
User avatar
drug_profi
Posts: 50529
Joined: 16/07/2012 16:00

#17233 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Dobro jedan popusio milion i odjeban, a drugi srusio zgradu i sta sad?
Ostace onako?
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17234 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

drug_profi wrote: 11/09/2021 21:03 Dobro jedan popusio milion i odjeban, a drugi srusio zgradu i sta sad?
Ostace onako?
Hadžibajrić je krkan, ali tjera svoje, tjerao je i braću Stojnić pa su se politički angažovali da vrate bašte, tjerao se i sa onima iz Štrosmajerove za bašte, čak je prvi načelnik koji je naredio rušenja u nekim arapskim naseljima.

Naravno ne radi taj ništa bez interesa, ali mislim da će se taj tjerat sa Kolom, što ga možda prisli da ovo proda nekom ko bi stvarno mogao da istjera ovaj projekat do kraja.

Na tom mjestu se svakako skoro dvije decenije nalazila ruševina, pa koliko je ovo uopšte gore stanje od prethodnog.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17235 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

neka bar parking naprave dok se ne rijesi situacija
User avatar
Logovan
Posts: 94313
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#17236 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Kakav parking, neka hvala. Prvo bi bio privremeni parking, pa bi se sa vremenom pretvorio u stalni parking, ne bi ga Bog dragi mogao ukinuti. A da ne govorim recimo kakvo bi to ruglo bilo.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17237 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

Logovan wrote: 12/09/2021 14:35 Kakav parking, neka hvala. Prvo bi bio privremeni parking, pa bi se sa vremenom pretvorio u stalni parking, ne bi ga Bog dragi mogao ukinuti. A da ne govorim recimo kakvo bi to ruglo bilo.
sve se fino sredi ako zele pa tu fino se postavi da moze stati 15 auta i to je to
samo sto nama nije u interesu da se radi po pravilima
User avatar
Logovan
Posts: 94313
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#17238 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

foxlife wrote: 12/09/2021 15:48
Logovan wrote: 12/09/2021 14:35 Kakav parking, neka hvala. Prvo bi bio privremeni parking, pa bi se sa vremenom pretvorio u stalni parking, ne bi ga Bog dragi mogao ukinuti. A da ne govorim recimo kakvo bi to ruglo bilo.
sve se fino sredi ako zele pa tu fino se postavi da moze stati 15 auta i to je to
samo sto nama nije u interesu da se radi po pravilima
Pa eto kad nije u interesu onda bolje nemoj. :mrgreen:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17239 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

Logovan wrote: 12/09/2021 15:52
foxlife wrote: 12/09/2021 15:48

sve se fino sredi ako zele pa tu fino se postavi da moze stati 15 auta i to je to
samo sto nama nije u interesu da se radi po pravilima
Pa eto kad nije u interesu onda bolje nemoj. :mrgreen:
ne mogu ni da hocu :lol:
al moze se napraviti privremeni parking i sigurno ne bi postao stalni
User avatar
drug_profi
Posts: 50529
Joined: 16/07/2012 16:00

#17240 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

A onda prihod ide vlasniku placa. A to nije više općina. Čime stanje ostaje trajno.
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#17241 Re: Sarajevo Construction

Post by maxell_sarajevo »

Treba dati Mulicima da naprave skalameriju zvanu parking, imaju iskustva iz centra grada.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17242 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

drug_profi wrote: 12/09/2021 16:01 A onda prihod ide vlasniku placa. A to nije više općina. Čime stanje ostaje trajno.
Kako da ide vlasniku ako mu je zabranjeno raspolaganje istim zbog krsenja ugovora?
User avatar
drug_profi
Posts: 50529
Joined: 16/07/2012 16:00

#17243 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

drndalo wrote: 12/09/2021 16:57
drug_profi wrote: 12/09/2021 16:01 A onda prihod ide vlasniku placa. A to nije više općina. Čime stanje ostaje trajno.
Kako da ide vlasniku ako mu je zabranjeno raspolaganje istim zbog krsenja ugovora?
Pa njegovo je vlasnistvo kako sam shvatio. Ne moze tudjom imovinom da se raspolaze.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#17244 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Ništa nije trajnije od privremenog rješenja.

Stara ruska izreka.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17245 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

drug_profi wrote: 12/09/2021 17:02
drndalo wrote: 12/09/2021 16:57

Kako da ide vlasniku ako mu je zabranjeno raspolaganje istim zbog krsenja ugovora?
Pa njegovo je vlasnistvo kako sam shvatio. Ne moze tudjom imovinom da se raspolaze.
Koliko ja shvatih, to vlasnistvo bi trebalo biti uslovljeno stvarima iz ugovora, koje su prekrsene, i za to im uzet polog. Ne mogu da vjerujem da ce se samo na tome stati.
User avatar
drug_profi
Posts: 50529
Joined: 16/07/2012 16:00

#17246 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

U ZK je uknjizen kao vlasnik KOL d.o.o na tri parcele na tom mjestu. 1/1
To je fakt, a da bi se tu ista promijenilo KOL mora izgubiti parnice na svim sudskim instancama, zakljucno sa Strazburom.

Dakle naviknite se.

Ugovor je po meni trebao glasiti da je zemlja opstinska i da prelazi u druge ruke tek zavrsetkom i tehnickim prijemom objekta koji je ugovoren.
Last edited by drug_profi on 12/09/2021 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
thekupus
Posts: 6807
Joined: 25/06/2011 22:38

#17247 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

drndalo wrote: 12/09/2021 17:14
drug_profi wrote: 12/09/2021 17:02

Pa njegovo je vlasnistvo kako sam shvatio. Ne moze tudjom imovinom da se raspolaze.
Koliko ja shvatih, to vlasnistvo bi trebalo biti uslovljeno stvarima iz ugovora, koje su prekrsene, i za to im uzet polog. Ne mogu da vjerujem da ce se samo na tome stati.
To je slučaj za starački dom, ne za Feroelektru. Za nju je Kol isplatio svu lovu, ne samo polog. Dakle 1/1 je vlasnik zemljišta sad.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17248 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

BadBoy wrote: 12/09/2021 17:05 Ništa nije trajnije od privremenog rješenja.

Stara ruska izreka.
Tunel na Ciglanama je privremeno rješenje, inače je dio gradskog autoputa kroz Sarajeva :D

Zaboravili smo da je Kol, uspio otkupiti i onu malu zgradicu trafike koja je stojala do zgrade Feroelektro, pa bi ovaj hotel da je bio izgrađen, mogao biti još ljepši, jer realno ona mala zgradica je bila ruglo.

Image
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#17249 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 12/09/2021 17:16 U ZK je uknjizen kao vlasnik KOL d.o.o na tri parcele na tom mjestu. 1/1
To je fakt, a da bi se tu ista promijenilo KOL mora izgubiti parnice na svim sudskim instancama, zakljucno sa Strazburom.

Dakle naviknite se.

Ugovor je po meni trebao glasiti da je zemlja opstinska i da prelazi u druge ruke tek zavrsetkom i tehnickim prijemom objekta koji je ugovoren.
Katastrofa i ko je to prodao treba da odgovara. Ne prodaje se gradsko građevinsko zemljište u srcu grada tako lako, ima pravo građenja, ima koncesija, ima nešto majka mu stara
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17250 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Prisjetimo se i ovog teksta:

03.10.2017.

Nakon Hiltona, turski investitor u Sarajevu želi graditi stambene zgrade od 100 miliona eura
Image

Fatih Kol, turski investitor koji stoji iza projekta gradnje luksuznog hotela u centru Sarajeva, kazao je za Klix.ba da će 2019. godine glavni grad BiH dobiti prvi Hilton hotel, a najavio je i nove veće projekte čiji će detalji biti objavljeni uskoro.

Ono što je do sada kočilo projekt izgradnje hotela na mjestu bivše zgrade Feroelektra, a koji je najavljen još prošle godine, jeste komplikovana birokratija i pribavljanje dozvola u Bosni i Hercegovini.

"Dobijanje dozvola je bilo teško, a prije 30-ak dana dobili smo urbanističku saglasnost nakon čekanja dugog dvije i po godine. Meni je žao što se ovdje stvari odvijaju sporo. Papiri su problem, a vrijeme je novac. Ali nema veze, mi idemo dalje", rekao je investitor Fatih Kol.

Kako je objasnio, radovi bi trebalo da traju godinu i po, s tim da lokacija zbog svoje historijske važnosti ne omogućava regularnu brzinu gradnje.

"Lokacija je važna, u blizini žive ljudi, a tu je i Katedrala. Zbog toga moramo paziti i raditi polako. Za šest mjeseci izaći ćemo na nivo ulice, a kasnije slijedi lakši dio gradnje. Trenutno se vrši kopanje na dubini od 12 metara, odnosno na tri etaže koje će činiti parking. Gabariti zgrade odgovarat će starim dimenzijama objekta iz perioda Austro-Ugarske", rekao je Kol podsjetivši da se i vanjski izgled zgrade vraća u prijašnje stanje.

Kol je rekao da će posao gradnje objekta dobiti samo firme iz Bosne i Hercegovine, ali ne i posao uređenja enterijera koji je rezervisan za tursku firmu.

"Želim da objekt grade domaće bh. firme, a ne turske, zato što je ljudima ovdje potreban posao. Jedna kompanija ne može raditi sve – recimo, jedna firma će kopati, druga će vršiti gradnju i zato će ugovori biti sklopljeni s više kompanija. Ipak, što se tiče enterijera, planirane su firme iz Istanbula", rekao je Kol.

Kako nam je objašnjeno, hotel će pripadati lancu hotela Hilton i to je gotovo sigurno.

"Ostalo je još nešto da dogovorimo, ali i predstavnici lanca hotela Hilton i ja želimo da ovdje bude otvoren - Hilton. U ovom gradu postoje mnogi hoteli, hosteli, guest house, ali ne i luksuzni hoteli. Investicija iznosi između 10 i 13 miliona eura i ono što sam ja htio jeste otvoriti prvi pravi luksuzni hotel u Sarajevu. Planiramo manji broj soba - 56, ali koje će biti velike. Naravno, zbog toga cijene neće biti u nivou sa standardnim cijenama u gradu“, zaključio je turski investitor.

Kol ne želi stati na jednom objektu u Sarajevu. Kako je objasnio, postoje još dva projekta, a detalji će biti objavljeni u novembru.

"Jedan projekt je u općini Centar, a drugi kod Vilsonovog šetališta u Novom Sarajevu i riječ je o rezidencijalnim zgradama predviđenim za luksuzno stanovanje. Projekti vrijede po 50 miliona eura, odnosno ukupno 100 miliona eura. Trenutno radimo na detaljima i pregovorima s općinama", rekao je Kol.
Klix
Post Reply