Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#17826 Re: Sarajevo Construction

Post by nepass1 »

invincible1921 wrote: 24/11/2021 01:04 Iznajmljivanje garaze u Tibri je 50/60KM mjesecno,,,,i pogodi sta...poluprazna je...

Zato ispred zgrada samo sto ih u kontenjere nisu poceli parkirat. Dokle ide bezobrazluk ljudi, pisali peticiju mupu da im ne pisu kazne jer parkiraju u desnoj traci ulice i po trotoarima :-) :-)
Evo ka kupio garazu, deset milja dao. Uzeo manji stan da bih imao garazu. I sta se desava, lole oko zgrade parkiraju, policija jednom ili dva puta zadje i napise dvije kazne max. Jos im moras nabrojati auta koja ti smetaju, po marki i modelu. Pauk ne postoji da dodje. I onda skontam 15g da placaju kazne dat ce 10k.
neki
Posts: 6609
Joined: 17/02/2005 07:57

#17827 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

DaffyDuck wrote: 24/11/2021 01:04
_Reds_ wrote: 24/11/2021 01:03

Plin. Stim da neke imaju mazut kao alternativu.
Uglavnom koroste loz ulje i mazut jer im je jeftinije, a pricaju kako trose plin. Raspitaj se.
Izmišljotina..sve kotlovnice Toplana koriste plin, samo ih nekoliko većih ima mogućnost da se prilikom nestašice plina prebace na mazut, a spremnici im imaju kapacite dovoljne za max 3-4 dana.
Većina kotlovnica kojima toplane upravljaju su krovne a do njih je nemoguće dopremiti bilo šta osim plina..
Što se tiče Tibre, njih zagrijava kotlovnica u vlasništvu Euroterm, firma iz Kiseljaka, i navodno za zagrijavanje koriste pelet.
azdralovic
Posts: 4422
Joined: 29/05/2010 21:46

#17828 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

neki wrote: 24/11/2021 08:33
DaffyDuck wrote: 24/11/2021 01:04

Uglavnom koroste loz ulje i mazut jer im je jeftinije, a pricaju kako trose plin. Raspitaj se.
Izmišljotina..sve kotlovnice Toplana koriste plin, samo ih nekoliko većih ima mogućnost da se prilikom nestašice plina prebace na mazut, a spremnici im imaju kapacite dovoljne za max 3-4 dana.
Većina kotlovnica kojima toplane upravljaju su krovne a do njih je nemoguće dopremiti bilo šta osim plina..
Što se tiče Tibre, njih zagrijava kotlovnica u vlasništvu Euroterm, firma iz Kiseljaka, i navodno za zagrijavanje koriste pelet.
Koriste plin a zamjena je pelet... nije radilo grijanje sad kad je bila redukcija
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#17829 Re: Sarajevo Construction

Post by veliki_ah »

_Reds_ wrote: 24/11/2021 00:09 Imaju oni 3-4 etaze u zemlji garaza. Mislim 1 parking mjesto po stanu, ali naravno danas gotovo svako ima 2, pa i 3. I oni ta garazna mjesta moraju platiti. Neminovno je da se i parkig za stanare naplacuje. Evo malo su poceli kao cistiti i ova auta sto godinama leze neregistrovana, ali ima ih jos koliko hoces. Evo na Malti bas imas tamo oko Envera Šehovića 10tak bar.

Priča o koridorima je maglovita. Kažem, što večeras nema smoga ? Sarajevo je imalo smoga i kad visokih zgrada nije bilo.
Trebamo da rješavamo uzork smoga, odnosno onog crnila u smogu. Na maglu i kotlinu teško da možemo.
Imaju 3 etaze garaza ispod zemlje sa oko 600 parking mjesta. od toga ce jedna etaza biti komercijalnog tipa, za potrebe poslovnog dijela (naplata na sat), ostalo je bilo za kupovinu, ali problem je sto nisu svi stanari mogli kupiti jer su neki kupovali vise mjesta. Oko zgrade ima stotinjak mjesta, vidio sam da su iscrtali nesto.

Koliko sam vidio, ondje u kolodvorskoj imaju 2-3 veca parkinga, jedan je kod ekskluziva, tako da ce u konacnici biti parking mjesta, ali iz primjera po drugim naseljima vidimo da nisu problem samo parking mjesta, nego generalna nekultura i bezobrazluk vozaca, pa je sigurno da ce biti auta po trotoarima, po ulici i slicno. Kad se vidi haos ispred lore, a ondje isto imaju podzemne i nadzemne garaze, lako je pretpostaviti kakav ce krkljanac biti ispred ST.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17830 Re: Sarajevo Construction

Post by _Reds_ »

veliki_ah wrote: 24/11/2021 09:47
_Reds_ wrote: 24/11/2021 00:09 Imaju oni 3-4 etaze u zemlji garaza. Mislim 1 parking mjesto po stanu, ali naravno danas gotovo svako ima 2, pa i 3. I oni ta garazna mjesta moraju platiti. Neminovno je da se i parkig za stanare naplacuje. Evo malo su poceli kao cistiti i ova auta sto godinama leze neregistrovana, ali ima ih jos koliko hoces. Evo na Malti bas imas tamo oko Envera Šehovića 10tak bar.

Priča o koridorima je maglovita. Kažem, što večeras nema smoga ? Sarajevo je imalo smoga i kad visokih zgrada nije bilo.
Trebamo da rješavamo uzork smoga, odnosno onog crnila u smogu. Na maglu i kotlinu teško da možemo.
Imaju 3 etaze garaza ispod zemlje sa oko 600 parking mjesta. od toga ce jedna etaza biti komercijalnog tipa, za potrebe poslovnog dijela (naplata na sat), ostalo je bilo za kupovinu, ali problem je sto nisu svi stanari mogli kupiti jer su neki kupovali vise mjesta. Oko zgrade ima stotinjak mjesta, vidio sam da su iscrtali nesto.

Koliko sam vidio, ondje u kolodvorskoj imaju 2-3 veca parkinga, jedan je kod ekskluziva, tako da ce u konacnici biti parking mjesta, ali iz primjera po drugim naseljima vidimo da nisu problem samo parking mjesta, nego generalna nekultura i bezobrazluk vozaca, pa je sigurno da ce biti auta po trotoarima, po ulici i slicno. Kad se vidi haos ispred lore, a ondje isto imaju podzemne i nadzemne garaze, lako je pretpostaviti kakav ce krkljanac biti ispred ST.
Nemamo sistemskog rješenja. Već sam pisao, da uvedemo parking mjesta na koja se moze parkirati 15 minuta, dosta toga bi se rijesilo. Korak po korak.
Šta će dođe onaj jadnik iz brze pošte, treba da dostavi paket neki, gdje da nadje parking, a da danas stigne sve razvući, on se tu zadrži 5-10 minute, ili opvi Glovo, Korpa, ili svi mi imamo potrebu sa da nešto preuzmemo ili damo i onda lutamo okolo, pravimo guzvu, trazimo parking.
Ako ne znamo, prepišimo od drugih, ali i to je problem.
Ili stanari, trebas da izneses nesto iz auta, ne mozes da parkiras blizu haustora, nego 300-400 metara dalje. Trebas iznijeti dijete malo u sjedalici, kolica. .
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#17831 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Koja je svrha ovog filma i "istrage"? Da se pohvale kako unistavaju bivsi grad? Pa treba im/vam cestitat. :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#17832 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

nosara wrote: 24/11/2021 09:59 Koja je svrha ovog filma i "istrage"? Da se pohvale kako unistavaju bivsi grad? Pa treba im/vam cestitat. :thumbup:
Da se opravda postojanje Ureda i strancima pokaze da se nesta radi.

I malo javnost pomisli da ce pravna drzava od ponedjeljka.
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#17833 Re: Sarajevo Construction

Post by veliki_ah »

_Reds_ wrote: 24/11/2021 09:53

Nemamo sistemskog rješenja. Već sam pisao, da uvedemo parking mjesta na koja se moze parkirati 15 minuta, dosta toga bi se rijesilo. Korak po korak.
Šta će dođe onaj jadnik iz brze pošte, treba da dostavi paket neki, gdje da nadje parking, a da danas stigne sve razvući, on se tu zadrži 5-10 minute, ili opvi Glovo, Korpa, ili svi mi imamo potrebu sa da nešto preuzmemo ili damo i onda lutamo okolo, pravimo guzvu, trazimo parking.
Ako ne znamo, prepišimo od drugih, ali i to je problem.
Ili stanari, trebas da izneses nesto iz auta, ne mozes da parkiras blizu haustora, nego 300-400 metara dalje. Trebas iznijeti dijete malo u sjedalici, kolica. .
Problem sistemskog rjesenja kod nas je taj sto bi onda sistem trebao da radi. Trebao bi neko da provjerava i kaznjava ako neko prekoraci tih 15 dozvoljenih minuta. Ili bi neko morao da kaznjava one koji se parkiraju na trotoaru. A toga nema, nema tog sistema koji ce da implementira zacrtana pravila.

Drugi su to super rijesili i treba samo kopirati. To je sistem koji ne kosta i koji finansira sam sebe od naplate parkinga ili kazni, ali..
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17834 Re: Sarajevo Construction

Post by _Reds_ »

veliki_ah wrote: 24/11/2021 10:34
_Reds_ wrote: 24/11/2021 09:53

Nemamo sistemskog rješenja. Već sam pisao, da uvedemo parking mjesta na koja se moze parkirati 15 minuta, dosta toga bi se rijesilo. Korak po korak.
Šta će dođe onaj jadnik iz brze pošte, treba da dostavi paket neki, gdje da nadje parking, a da danas stigne sve razvući, on se tu zadrži 5-10 minute, ili opvi Glovo, Korpa, ili svi mi imamo potrebu sa da nešto preuzmemo ili damo i onda lutamo okolo, pravimo guzvu, trazimo parking.
Ako ne znamo, prepišimo od drugih, ali i to je problem.
Ili stanari, trebas da izneses nesto iz auta, ne mozes da parkiras blizu haustora, nego 300-400 metara dalje. Trebas iznijeti dijete malo u sjedalici, kolica. .
Problem sistemskog rjesenja kod nas je taj sto bi onda sistem trebao da radi. Trebao bi neko da provjerava i kaznjava ako neko prekoraci tih 15 dozvoljenih minuta. Ili bi neko morao da kaznjava one koji se parkiraju na trotoaru. A toga nema, nema tog sistema koji ce da implementira zacrtana pravila.

Drugi su to super rijesili i treba samo kopirati. To je sistem koji ne kosta i koji finansira sam sebe od naplate parkinga ili kazni, ali..
Kažem, kopiraj Beč evo. Uzmeš na trafici formulare/karte, i kad staneš, samo popuniš vrijeme kad si započeo. Komunalna to kažanjava. Ako prekoračiš kazne su ogromne. Ili ti stavi kandžu.
nosara wrote: 24/11/2021 09:59 Koja je svrha ovog filma i "istrage"? Da se pohvale kako unistavaju bivsi grad? Pa treba im/vam cestitat. :thumbup:
Da još jedna uhljebljeni difovac opavda svoju poziciju i postojanje.
Last edited by _Reds_ on 24/11/2021 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17835 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Tao House: Luksuzni stanovi u srcu Sarajeva
Image

Sarajevo će uskoro biti bogatije za još jedan izuzetan stambeni objekat. Tao House, u srcu sarajevske mahale Vrbanjuša.

Svojim konceptom, kvalitetom materijala i fantastičnom lokacijom već je pobudio veliki interes budućih stanara.

Informacija koja raduje sve buduće stanare je da radovi i pored svih poteškoća koje izazvala pandemija ide u predviđenim rokovima.

Tok izgradnje po predviđenim rokovima

"Uspješno smo završili kompletan krov kao i nagibni beton terasa na poslijednjoj etaži, crijep koje se koristio za pokrivanje objekta je marke Tondach, model Figaro Deluxe proizveden u Austriji", ponosno su saopćili iz Plaza Living, uspješne bh. kompanije koja stoji iza projekta.

Tao House, smješten je u Čadordžinoj ulici na broju 90 samo desetak minuta hoda od srca Baščaršije.

Ono što karatkteriše stanove napravljene u objektu Tao House je kvalitet, luksuz, poseban osvrt na privatnost stanara kao i vrhunski materijali od kojih je objekat sagrađen.



“Radovi na fasadi se također uveliko rade, te je na južnoj i zapadnoj strani zalijepljen stiropor i spreman za navlačenje daljih slojeva fasade, stiropor je korišten od 15cm grafitn,i crne boje, sa dodatnom membranom paro propusnosti. Stanovi u etaži prizemlja su završeni sa grubim radovima, te su sve elektro, vodo i mašinske instalacije sprovedene. Stanovi su omaltani i izljeven je estrih, te uskoro krećemo sa završnim radovima gletovanja kao i keramičarakih radova. “ saopštili su nam iz Plaza Livinga opisujući tok radova na objektu.

"Takođe stanovi na prvoj etaži su završeni sa grubim radovima, te su sve elektro, vodo i mašinske instalacije sprovedene. Stanovi su omaltani i postavljen je estrih, te uskoro krećemo sa završnim radovima gletovanja kao i keramičarakih radova", dodaju.

Stanovi na drugoj i trećoj etaži takođe su u sličnoj fazi kada su radovi u pitanju.

Bitno je istaći da su svi stanovi kompletno zatvoreni sa svih strana, te samim tim vanjski uvijeti ne mogu smetati na finim radovima unutar objekta. Tako da se bez obzira na vremenske uslove vrlo bro očekuje njihov završetak.

Super izloacioni materijali i podno grijanje Objekat će, kako sa stolarijom, tako i sa fasadom koristiti minimalne utroške na grijanju ili hlađenju, bitno je naglasiti da je u stanovima razvedeno podno grijanje kao i fancoili za dodatno grijanje ili hlađenje u svakoj sobi. Sistem grijanja i hlađenja koji će biti ugrađeni su Mitshibushi toplotne pumpe, kod kojih su utrošci struje minimalni. Objekat će biti izveden po najvišim standardima i jedan je od rijetkih u Sarajevu koji će biti izgrađen superluksuznim materijalima. Vanjska stolarija koja je ugrađena na objekat je najbolji brend aluminijske stolarije Schuco, kompletnu ugradnju je radila firma Hano.

Image
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17836 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17837 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Rekonstrukcija zgrade IRIS-a (Marijin Dvor) - 18. 11. 2021. @ Namibija (Skyscrapercity forum)

Image Image

Image Image

Rekonstrukcija fasade na zgradi Lorisa (Grbavica / Hrasno) - 22. 11. 2021. @ GradacacNews (Skyscrapercity forum)

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#17838 Re: Sarajevo Construction

Post by Van Halen »

Haris.ba wrote: 24/11/2021 10:01
nosara wrote: 24/11/2021 09:59 Koja je svrha ovog filma i "istrage"? Da se pohvale kako unistavaju bivsi grad? Pa treba im/vam cestitat. :thumbup:
Da se opravda postojanje Ureda i strancima pokaze da se nesta radi.

I malo javnost pomisli da ce pravna drzava od ponedjeljka.
A sta je lose u tome da se ukazuje na takve stvari. Po meni ured nije losa ideja,pogotovo u drustvu kakvo je nase
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17839 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Izgradnja SPO Kvadrant (Markale) - 23. 11. 2021. @ GradacacNews (Skyscrapercity forum)

Image

Izgradnja SPO SkenderBrick (Skenderija) - 23. 11. 2021. @ GradacacNews (Skyscrapercity forum)

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#17840 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Van Halen wrote: 24/11/2021 11:09 A sta je lose u tome da se ukazuje na takve stvari. Po meni ured nije losa ideja,pogotovo u drustvu kakvo je nase
Pa nek se ukazuje. Mediji su vec godinama pisali o ovome iz filma. Sve detaljno i sa dokumentima.

Ako nam treba jos medijski da se obradjuje obradjeno, haj neka.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17841 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Van Halen wrote: 24/11/2021 11:09A sta je lose u tome da se ukazuje na takve stvari. Po meni ured nije losa ideja,pogotovo u drustvu kakvo je nase
Ne valja kad se ne prica o problemu, ne valja kad se prica.

Ovo je djelo nove kantonalne Vlade, koja je bukvalno izradila sabrana djela urbicida u Sarajevu koje je SDA napravila i u jednoj sazetoj kompilaciji objelodanila s cim se ovaj grad trenutno suocava.

Ono sto je zanimljivo jeste da Faruk Kapidzic kao kadar SDA, upravo sam ukazuje ovdje na probleme koje je stvorila ova izgradnja.

Ranije je CIN, a evo sada i ovaj ured za Korupciju osudio izgradnju hotela Vidikovac koji za mene ne predstavlja nikakav urbicid, niti povladjivanje interesima privatnog investitora jer se radi o javnom projektu u vlasnistvu Grada Sarajeva koji ce ici pod zakup.

Ostalo manje vise ima argumentovano uporiste i iako mislim da ima ubleha medju sagovornicima, i dalje smatram da je ovaj kratki dokumentarni film ili duzi prilog, jako dobar za pogledati.
azdralovic
Posts: 4422
Joined: 29/05/2010 21:46

#17842 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

So What! wrote: 24/11/2021 11:15
Van Halen wrote: 24/11/2021 11:09A sta je lose u tome da se ukazuje na takve stvari. Po meni ured nije losa ideja,pogotovo u drustvu kakvo je nase
Ne valja kad se ne prica o problemu, ne valja kad se prica.

Ovo je djelo nove kantonalne Vlade, koja je bukvalno izradila sabrana djela urbicida u Sarajevu koje je SDA napravila i u jednoj sazetoj kompilaciji objelodanila s cim se ovaj grad trenutno suocava.

Ono sto je zanimljivo jeste da Faruk Kapidzic kao kadar SDA, upravo sam ukazuje ovdje na probleme koje je stvorila ova izgradnja.

Ranije je CIN, a evo sada i ovaj ured za Korupciju osudio izgradnju hotela Vidikovac koji za mene ne predstavlja nikakav urbicid, niti povladjivanje interesima privatnog investitora jer se radi o javnom projektu u vlasnistvu Grada Sarajeva koji ce ici pod zakup.

Ostalo manje vise ima argumentovano uporiste i iako mislim da ima ubleha medju sagovornicima, i dalje smatram da je ovaj kratki dokumentarni film ili duzi prilog, jako dobar za pogledati.
Tibra izgradila Novu Otoku pod starom vlasti, gradi novu zgradu pod novom... Prica se o problemu, a karavani prolaze :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17843 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

invincible1921 wrote: 24/11/2021 01:04 Iznajmljivanje garaze u Tibri je 50/60KM mjesecno,,,,i pogodi sta...poluprazna je...

Zato ispred zgrada samo sto ih u kontenjere nisu poceli parkirat. Dokle ide bezobrazluk ljudi, pisali peticiju mupu da im ne pisu kazne jer parkiraju u desnoj traci ulice i po trotoarima :-) :-)
Gledam mazlume sto dolaze u teretanu na Malti, radije parkira auto pred kontejner nego na parking od teretane 2-3 minute hoda udaljen...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#17844 Re: Sarajevo Construction

Post by invincible1921 »

_BataZiv_0809 wrote: 24/11/2021 11:23
invincible1921 wrote: 24/11/2021 01:04 Iznajmljivanje garaze u Tibri je 50/60KM mjesecno,,,,i pogodi sta...poluprazna je...

Zato ispred zgrada samo sto ih u kontenjere nisu poceli parkirat. Dokle ide bezobrazluk ljudi, pisali peticiju mupu da im ne pisu kazne jer parkiraju u desnoj traci ulice i po trotoarima :-) :-)
Gledam mazlume sto dolaze u teretanu na Malti, radije parkira auto pred kontejner nego na parking od teretane 2-3 minute hoda udaljen...
Kad je bio pozar u tibrinoj garazi kad je onaj covjek umro od dima...dosli vatrogasci da gase, a dvojicapametniakovica sa golfovima 6 parkirali isprd ulaza u garazu i to jos ispod nastresice...ljudi 20 minjta nisu mogli pric pozaru. Na kraju dolazi lola psuje muriji sto hoce da kazni...uz opasku"Nemam para za garazu lopovi svuda ti mene pises"...trebalo mu je natovarit ubistvo iz nehata ..

Pa kazem na na drugoj temi neki dan, imanski sarti bh drustva kad je auto u pitanju:

1.Mozes bit nepismen al djes da nemas vozacku
2.Auto nije sredstvo ili luksuz to je dio tebe i moras ga imat
3.Nekas para za parking sta te briga sto bi placo parkiraj gdje god mozes
4.Ako vec ides autom onda sta ima da parkiras 100m od adrese gdje ides,,,,nego ba parkiraj tik ispred pa nisi dzaba vozio i sad jos da hodas
5.Sve saobracajne propise postuj proizvoljno...jer sta se ti imas prilagodjavat...propisi su tu za ponekad, imace ako ti situacija dozvoljava slobodno divljaj..
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#17845 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

_BataZiv_0809 wrote: 24/11/2021 00:16
So What! wrote: 24/11/2021 00:07
Je li Šibica uredu, ali ovako objektivno?
Ma i ona je mastodont
ja ne vidim razlike osim što je šibica okrenuta tako da ne pravi probleme protoku zraka kroz kotlinu - obje zgrade su jednako ružne i predstavljaju ruglo svoga vremena.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17846 Re: Sarajevo Construction

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 24/11/2021 11:33
_BataZiv_0809 wrote: 24/11/2021 00:16

Ma i ona je mastodont
ja ne vidim razlike osim što je šibica okrenuta tako da ne pravi probleme protoku zraka kroz kotlinu - obje zgrade su jednako ružne i predstavljaju ruglo svoga vremena.
Kako je okrenut Bristol ?
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#17847 Re: Sarajevo Construction

Post by holowey »

veliki_ah wrote: 24/11/2021 10:34
_Reds_ wrote: 24/11/2021 09:53

Nemamo sistemskog rješenja. Već sam pisao, da uvedemo parking mjesta na koja se moze parkirati 15 minuta, dosta toga bi se rijesilo. Korak po korak.
Šta će dođe onaj jadnik iz brze pošte, treba da dostavi paket neki, gdje da nadje parking, a da danas stigne sve razvući, on se tu zadrži 5-10 minute, ili opvi Glovo, Korpa, ili svi mi imamo potrebu sa da nešto preuzmemo ili damo i onda lutamo okolo, pravimo guzvu, trazimo parking.
Ako ne znamo, prepišimo od drugih, ali i to je problem.
Ili stanari, trebas da izneses nesto iz auta, ne mozes da parkiras blizu haustora, nego 300-400 metara dalje. Trebas iznijeti dijete malo u sjedalici, kolica. .
Problem sistemskog rjesenja kod nas je taj sto bi onda sistem trebao da radi. Trebao bi neko da provjerava i kaznjava ako neko prekoraci tih 15 dozvoljenih minuta. Ili bi neko morao da kaznjava one koji se parkiraju na trotoaru. A toga nema, nema tog sistema koji ce da implementira zacrtana pravila.

Drugi su to super rijesili i treba samo kopirati. To je sistem koji ne kosta i koji finansira sam sebe od naplate parkinga ili kazni, ali..
kamera i sistem kakav je vec uveden na parkingu, uslika te na ulazu u zonu, uslika na izlazu, ako probijes 15 min kazna, do 60min probijanja ide kazna za nepropisno parkiranje, preko 60min prekrsajna 100-400maraka...lako bi se narod doveo naucio pameti...
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17848 Re: Sarajevo Construction

Post by _Reds_ »

Teško je baš zone napraviti. Jer na svakom parkingu treba mjesta za kratko zadržavanje. Mislim da je i nezakonito naplaćivanje parkiranja kraćeg od 15 minuta, neka me neko ispravi ako griješim,a li samo na par parkig to ima, da ne platiš do 15 minuta.
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#17849 Re: Sarajevo Construction

Post by veliki_ah »

Ima stotine nacina, zato i kazem samo prepisati. Ali, u tom slucaju onda bi vlast morala nesto raditi i uraditi. To je prvo posao dok se uspostavi sistem, a onda i odrzava. Niti znaju niti umiju.

U zg kada sam bio, u ulici nije bilo parkinga pa sam kruzio da nadjem slobodno mjesto. Dok sam cekao, u pola sata je 3 puta naisao redar koji je provjeravao auta i ko je kako i gdje parkiran. Pretpostavljam da "drzi" jedan blok ulica i da to kontrolise, vjerovatno ima mandat i da napise kaznu. Kada sam parkirao, opomenuo me da sam nagazio na liniju, a prolaznik mi rece da pomjerim auto jer ce me kazniti. Parking placas na automatu gdje ukucas registraciju i vrijedi 2 sata. Malo manje sofisticiran sistem od kamera, ali je funkcionalan. U ta tri dana nisam vidio ni jedno nepropisno parkirano auta u toj ni okolnim ulicama.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#17850 Re: Sarajevo Construction

Post by yasaq »

invincible1921 wrote: 24/11/2021 01:04 Iznajmljivanje garaze u Tibri je 50/60KM mjesecno,,,,i pogodi sta...poluprazna je...

Zato ispred zgrada samo sto ih u kontenjere nisu poceli parkirat. Dokle ide bezobrazluk ljudi, pisali peticiju mupu da im ne pisu kazne jer parkiraju u desnoj traci ulice i po trotoarima :-) :-)
po pravilu ih ne mogu kažnjavati jer se nalaze na privatnom zemljištu, ne može tebi policija doći u avliju i reći da si nepropisno parkira. osim ako ih ne prijavi vlasnik zemljištaa to je u ovom slučaju Tibra.
Post Reply