Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#18626 Re: Sarajevo Construction

Post by pritchard »

Logovan wrote: 15/01/2022 00:52 Pa i nije bas tako, inace se ne bi ljudi zalili. Bilo je price da ga haman pa uopste ne bude, pa kasnije ideja kao da bude malo novog zelenila. I nije do mene sto si nejasan.
Ali jeste tako. Zelenilo je uključeno u svaki plan u ovom ili onom obliku. Imaš čak i objavljene prijedloge urbanističkog projekta, javne uvide itd. Ajde se ti još jednom vrati pročitati i istražiti problematiku trgoparka. Nije ništa nejasno nego ti očigledno ne kužiš i nisi se spremio. :D Nebitno...


A propos JAT nebodera, ovo mu je valjda nesuđena forma.

Image
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#18627 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Ma ok hajde, rekoh samo da je borba za zelenilo. :thumbup:
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#18628 Re: Sarajevo Construction

Post by Dimu1927 »

BadBoy wrote: 14/01/2022 19:02 Jbt ovaj parking ispred Doma Armije je fakat urbicid.
dzaba eto opcina htjela praviti garazu ispod trga, samim time parking bi bio uklonjen al eto ne valja ni to, ne dadose nekakve komisije strucne. pa eto sad cemo uzivati i dalje u manje vise istom trgu, i istom ruglu od parkinga
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#18629 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Dimu1927 wrote: 15/01/2022 13:51
BadBoy wrote: 14/01/2022 19:02 Jbt ovaj parking ispred Doma Armije je fakat urbicid.
dzaba eto opcina htjela praviti garazu ispod trga, samim time parking bi bio uklonjen al eto ne valja ni to, ne dadose nekakve komisije strucne. pa eto sad cemo uzivati i dalje u manje vise istom trgu, i istom ruglu od parkinga
Ja realno mogu razumjeti argument i kontra te garaže jer tako fakat stimulišeš i privlačiš upotrebu privatnih automobila... Jbg valjda imaju ljudi koji su učili škole za to da kažu šta je pametnije činiti
kio01
Posts: 1095
Joined: 19/08/2017 15:56

#18630 Re: Sarajevo Construction

Post by kio01 »

BadBoy wrote: 15/01/2022 16:28
Dimu1927 wrote: 15/01/2022 13:51

dzaba eto opcina htjela praviti garazu ispod trga, samim time parking bi bio uklonjen al eto ne valja ni to, ne dadose nekakve komisije strucne. pa eto sad cemo uzivati i dalje u manje vise istom trgu, i istom ruglu od parkinga
Ja realno mogu razumjeti argument i kontra te garaže jer tako fakat stimulišeš i privlačiš upotrebu privatnih automobila... Jbg valjda imaju ljudi koji su učili škole za to da kažu šta je pametnije činiti
Pa i gradnjom cesta stimulises upotrebu auta, ne vidim da se toliko ljudi protivi transferzalama i slicnim projektima. Ja sam za to da se koristenje auta sto vise minimalizuje, ali je pravi nacin dati dobru alternativu. tj. izgraditi prvoklasni javni prevoz.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#18631 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

kio01 wrote: 15/01/2022 17:22 Pa i gradnjom cesta stimulises upotrebu auta, ne vidim da se toliko ljudi protivi transferzalama i slicnim projektima. Ja sam za to da se koristenje auta sto vise minimalizuje, ali je pravi nacin dati dobru alternativu. tj. izgraditi prvoklasni javni prevoz.
Gradnjom juzne longitudinake trolejbuski saobracaj bi prodisao.

Izgradnja prve transferzale podrazumjeva izgradnju i tramvajske trase. Plus, rasteretio bi postojecu trasu kojom treba da ide trolejbus, a trenutno saobraca autobus.

Gradnjom devete trasferzale dobija se nova trasa za autobus da spoji Boljakov potok i okolna mjesta.
Last edited by Haris.ba on 15/01/2022 18:08, edited 1 time in total.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#18632 Re: Sarajevo Construction

Post by shandrprcSA »

Haris.ba wrote: 15/01/2022 18:03 Gradnjom juzne longitudinake trolejbuski saobracaj bi prodisao.
samo onu zgradu srusiti i sve bi prodisalo na toj strani
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#18633 Re: Sarajevo Construction

Post by Grean »

teskeredzic_22 wrote: 15/01/2022 00:24
tramvajtrojka wrote: 14/01/2022 19:39

ja sam za rusenje ekonomije otkrivanje ljepotice od zgrade koju je zaklonio komunisticki mastadont pravljenje najveceg trga u gradu sa ostavljanjem zelenila po strani , ukidanje parka kod doma armije spajanje sa parkom ai sve to poplocati a montaznu garazu izgraditi na metalcu svi zadovoljni i dobio bi grad nesto sto zaslužuje a to je centralni gradski trg

Kako je centralni gradski trg ako je udaljen 20 km od Ilidže i 10 km od Vogošće ?
Centralni je možda za stanovnike SG (a nije jer imaju pravijekovni baščaršijski) i Centra.

I kako ćeš rušiti tuđu zgradu, aj' da srušimo tvoju kuću ?
Ako Ekonomija i vrati zgrade Crkvi , ko to može tuđe rušiti?

Koja gomila gluposti u samo par rečenica.
Pitanje je u kojem postu je gomila gluposti (mada treba izbjegavati ovakve kvalifikacije u diskusiji).

Sta ti hoces reci, da bi se nesto zvalo centralni trg treba valjda biti na Alipasinom da bi svima bilo centralno? Ne znam gdje si vidio da gradovi izmjestaju trgove zato sto se grad siri.

Tudje zgrade se ruse tako sto se vlasnicima plati ako za to postoji javni interes. Niko im ne bi otimao imovinu. Ako bi grad dobio nesto vrijedno rusenjem Ekonomije onda ima rjesenje, mada ja licno ne vidim smisao. Ne bi to bio neki trg u komadu, crkva je tu pa bi bilo nesto na L.

Licno meni je bila privlacnija ideja rusenja zgrade ispred Hotela Bosna i pravljenje trga povezivanjem tog dijela sa platoom ispred Narodnog pozorista.
Last edited by Grean on 15/01/2022 18:17, edited 2 times in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#18634 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

shandrprcSA wrote: 15/01/2022 18:06
Haris.ba wrote: 15/01/2022 18:03 Gradnjom juzne longitudinake trolejbuski saobracaj bi prodisao.
samo onu zgradu srusiti i sve bi prodisalo na toj strani
Hajde sto je ne ruse, ali sto i ne nastavljaju dalje. Ne mogu kod Bosmala spojiti cestu.
Zamisli da su cekali oko Grbavice onu zgradu, pa da su ostavili 1+1. Nastavi, pravi. A tamo gdje je suzenje, neka je suzenje. Lakse rjesavati suzenje ako si zavrsio ostalo.
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#18635 Re: Sarajevo Construction

Post by pritchard »

Grean wrote: 15/01/2022 18:11
teskeredzic_22 wrote: 15/01/2022 00:24


Kako je centralni gradski trg ako je udaljen 20 km od Ilidže i 10 km od Vogošće ?
Centralni je možda za stanovnike SG (a nije jer imaju pravijekovni baščaršijski) i Centra.

I kako ćeš rušiti tuđu zgradu, aj' da srušimo tvoju kuću ?
Ako Ekonomija i vrati zgrade Crkvi , ko to može tuđe rušiti?

Koja gomila gluposti u samo par rečenica.
Pitanje je u kojem postu je gomila gluposti (mada treba izbjegavati ovakve kvalifikacije u diskusiji).

Sta ti hoces reci, da bi se nesto zvalo centralni trg treba valjda biti na Alipasinom da bi svima bilo centralno? Ne znam gdje si vidio da gradovi izmjestaju trgove zato sto se grad siri.

Tudje zgrade se ruse tako sto se vlasnicima plati ako za to postoji javni interes. Niko im ne bi otimao imovinu. Ako bi grad dobio nesto vrijedno rusenjem Ekonomije onda ima rjesenje, mada ja licno ne vidim smisao. Ne bi to bio neki trg u komadu, crkva je tu pa bi bilo nesto na L.

Licno meni je bila privlacnija ideja rusenja zgrade ispred Hotela Bosna i pravljenje trga povezivanjem tog dijela sa platoom ispred Narodnog pozorista.
Fina opservacija. Slažem se sa svim osim sa rušenjem Kaiserkrone. To je kvalitetna trokatna austro-ugarska palača sa dekoracijom, nipošto ju ne bih rušio. Nismo mi Beč da si takve stvari možemo priuštiti. To nas ne sprječava da oko kazališta napravimo pravi, smislen trg i privučemo sadržaj, a samim tim i ljude. ;)

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#18636 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Koliko znam, dio zgrade ekonomije koji se planira rusiti i ne pripada pravoslavnoj crkvi. To je dogradjen dio.

To je naravno na dugom stapu. Jer od nove zgrade ekonomije u kampusu univerziteta nema nista.

Image
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#18637 Re: Sarajevo Construction

Post by pritchard »

Tako je. Kad budu vracali Ekonomiju Srpskoj crkvi, pitanje je kako ce rijesiti problem dogradjene grdobe. Rusiti i vratiti im u izvornom stanju? Crkva ce kupiti taj dio?
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#18638 Re: Sarajevo Construction

Post by Van Halen »

pritchard wrote: 15/01/2022 19:33
Grean wrote: 15/01/2022 18:11

Pitanje je u kojem postu je gomila gluposti (mada treba izbjegavati ovakve kvalifikacije u diskusiji).

Sta ti hoces reci, da bi se nesto zvalo centralni trg treba valjda biti na Alipasinom da bi svima bilo centralno? Ne znam gdje si vidio da gradovi izmjestaju trgove zato sto se grad siri.

Tudje zgrade se ruse tako sto se vlasnicima plati ako za to postoji javni interes. Niko im ne bi otimao imovinu. Ako bi grad dobio nesto vrijedno rusenjem Ekonomije onda ima rjesenje, mada ja licno ne vidim smisao. Ne bi to bio neki trg u komadu, crkva je tu pa bi bilo nesto na L.

Licno meni je bila privlacnija ideja rusenja zgrade ispred Hotela Bosna i pravljenje trga povezivanjem tog dijela sa platoom ispred Narodnog pozorista.
Fina opservacija. Slažem se sa svim osim sa rušenjem Kaiserkrone. To je kvalitetna trokatna austro-ugarska palača sa dekoracijom, nipošto ju ne bih rušio. Nismo mi Beč da si takve stvari možemo priuštiti. To nas ne sprječava da oko kazališta napravimo pravi, smislen trg i privučemo sadržaj, a samim tim i ljude. ;)

Image
U potpunosti se slažem sa tobom, keiser krone se ne bi smjela srusiti iako navijaju da je neupotrebljiva i da ce morati
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18639 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

srusice se ta stracara sama za par godina i onda ce neko napraviti lijepu novu staklenu zgradu u neobosanskom stilu :-D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#18640 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/01/2022 11:36 srusice se ta stracara sama za par godina i onda ce neko napraviti lijepu novu staklenu zgradu u neobosanskom stilu :-D
I onda ce skontati da je bolje bilo srusiti je skroz i imati spojene trgove.

Ali, Bosnjo za kilu mesa...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#18641 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

Izgradit ce tibra starije sarajevo
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19132
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#18642 Re: Sarajevo Construction

Post by teskeredzic_22 »

Grean wrote: 15/01/2022 18:11
Pitanje je u kojem postu je gomila gluposti (mada treba izbjegavati ovakve kvalifikacije u diskusiji).

Sta ti hoces reci, da bi se nesto zvalo centralni trg treba valjda biti na Alipasinom da bi svima bilo centralno? Ne znam gdje si vidio da gradovi izmjestaju trgove zato sto se grad siri.

Tudje zgrade se ruse tako sto se vlasnicima plati ako za to postoji javni interes. Niko im ne bi otimao imovinu. Ako bi grad dobio nesto vrijedno rusenjem Ekonomije onda ima rjesenje, mada ja licno ne vidim smisao. Ne bi to bio neki trg u komadu, crkva je tu pa bi bilo nesto na L.

Licno meni je bila privlacnija ideja rusenja zgrade ispred Hotela Bosna i pravljenje trga povezivanjem tog dijela sa platoom ispred Narodnog pozorista.
Moderacija je ta koja će reći da li je nesto dobro klasifikovano ili ne.

Taj trg nikada ni u kojoj varijanti ne može biti centralni gradski trg dok god na Trgu djece Sarajeva i na Trgu Bosne i Hercegovine ne postoji skalamerija koja će izbrisati naziv trg.

Trgovi ne nastaju zato što to neko nacrta već zato što su to u prošlosti bile važne raskrsnice puteva , jednako udaljene od nekih bitnih ekonomskih tačaka ili sa nekim sadržajem i zato su se ljudi na njima okupljali.

Danas je drugačija situacija ali taj trg je samo brisan prostor između ulica Ferhadija i Branilaca Sarajeva , puno više ljudi stoji na malom Gajevom trgu ispred Katedrale u bilo koje doba dana i noći a sumnjam da su to uglavnom rimokatolički vjernici , zapravo u 90 % slučajeva nisu.

Danas se ne mogu uskladiti brojni zakoni po kantonima ili to uzasno tesko ide (zakon o lokalnoj samoupravi se recimo nikad nece promijeniti taman da je najgori na svijetu i Sarajevo ce vjecito ostati grad bez nadleznosti) a da neko pristane da prodaje svoju imovinu zato sto je neko zamislio da to bude trg ili da ga neko na to natjera ?


Hahahahahahahaha.

Ako nije glupost da li je barem presmiješno ?

Pozdrav.

PS siguran sam da su ljudi s Ilidže i Vogošće ipak shvatili da to jeste "centralni gradski trg".
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#18643 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Vogosca i Ilidza nisu Sarajevo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#18644 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Nekad se kao strogi centar sarajeva, valjda u geografskom smislu, smatrala raskrsnica kod kina radnik, kod alipasine dzamije, taj dio pa do predsjednistva recimo.

Ne znam kako je da.nas. Sarajevo svakako nema neki centalni trg, kao jelacic platz, terazije, presernov trg, piazza del duomo ili nesto slicno.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#18645 Re: Sarajevo Construction

Post by GandalfSivi »

dječak sa šibicama wrote: 16/01/2022 17:00 Nekad se kao strogi centar sarajeva, valjda u geografskom smislu, smatrala raskrsnica kod kina radnik, kod alipasine dzamije, taj dio pa do predsjednistva recimo.

Ne znam kako je da.nas. Sarajevo svakako nema neki centalni trg, kao jelacic platz, terazije, presernov trg, piazza del duomo ili nesto slicno.
Nista Sebilj?
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#18646 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Jel to vi centralni trg mjerite isključivo po tome jel' geografski centralan :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#18647 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

BadBoy wrote: 16/01/2022 19:33 Jel to vi centralni trg mjerite isključivo po tome jel' geografski centralan :D
Mora jarane bit u centru kruznice koja ide rubnim djelovima SG, Ilidze i Vogosce.
Dakle negdje na brdu Žuč. u blizini novoizgrađenog strelišta.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#18648 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Sebilj je vise centar bascarsije.

Kazem da se raskrsnica kod alipasine dzamije racunala geografski kao najblize centru grada, upravo zato jer nemamo nikakav trg koji bi to predstavljao. Ne mora trg biti u strogom centru kruznice ili kojeg li vec oblika, ali mora biti reprezentativan.

Postojala je ideja spustanja ulice kod zgrade parlamenta, a da gore na prostoru izmedju danasnje Alte, Holidej Ina i zgrade skupstine, bude veliki trg. Koji bi se prostirao i na onaj dio gdje je danas alta centar, do zgrada mome i uzeira i tamo do novih zgrada na M Dvoru. Ali nista od toga.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#18649 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

najbolja lokacija za takav neki trg je ispred zeljeznicke stanice al samo da se to fino uredi
i taman ima setnica prema parlamentu koja bi se isto morala urediti
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#18650 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Jedino mjesto koje bi imalo smisla da postane glavni gradski trg i jeste trg Svjetlosti, odnosno celokupni taj dio sa domom Armije, Trznicom, Crkvom i Bogoslovijom.
Ukloniti saobracaj i osmisliti uredjenje.

Sve drugo je ili premaleno ili izvan pjesackih zona.
Post Reply