Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#17526 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Troskovi gradjevinske dozvole ti zavise rejona.

Drugo, pitanje je i da je tehnicki moguce (statika i ostalo), bi li ostali suvlasnici dali saglasnost. Moraju svi.

Trece, imas urbanisticke planove koji ti fiksiraju spratnost.

Imam jarana koji je imao istu fiks ideju. Na 5 je spratu. Sumnjam da postoji zgrada u Sarajevu sa 5 spratova gdje bi mogao dobiti saglasnost svih stanara. Podsjeti me na pricu sa Ciglana kada stanari nisu dali jednom komsiji da ugradi lift samo za svoj stan jer mu je sin nepokretan, iako je opcina bila voljna dati i zemlju uz zgradu.
Mozda na onim zgradicama tipa 2 sprata ako ces ti raditi sam novi krov i nove dodatne betonske stubove citavom visinom objekta.

P.S.
Sve ovo ti je nebitno ako si Zika i Asim ti sredio nadogradnju.
Ta nadogradnja koju pominjes je uradjena kako je uradjena.
Mozes i terminal u vodozastitnoj napraviti.
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#17527 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

Haris.ba wrote: 22/10/2021 17:56 Troskovi gradjevinske dozvole ti zavise rejona.

Drugo, pitanje je i da je tehnicki moguce (statika i ostalo), bi li ostali suvlasnici dali saglasnost. Moraju svi.

Trece, imas urbanisticke planove koji ti fiksiraju spratnost.

Imam jarana koji je imao istu fiks ideju. Na 5 je spratu. Sumnjam da postoji zgrada u Sarajevu sa 5 spratova gdje bi mogao dobiti saglasnost svih stanara. Podsjeti me na pricu sa Ciglana kada stanari nisu dali jednom komsiji da ugradi lift samo za svoj stan jer mu je sin nepokretan, iako je opcina bila voljna dati i zemlju uz zgradu.
Mozda na onim zgradicama tipa 2 sprata ako ces ti raditi sam novi krov i nove dodatne betonske stubove citavom visinom objekta.

P.S.
Sve ovo ti je nebitno ako si Zika i Asim ti sredio nadogradnju.
Ta nadogradnja koju pominjes je uradjena kako je uradjena.
Mozes i terminal u vodozastitnoj napraviti.
Koliko sam shvatio prethodni vlasnik je bio u prilici da gradi taj dodatni dio na krovu ali mu tad nije bilo u interesu tako da bi trebalo tehnicki biti izvodivo. Mislim da je zgrada od 7 ili 8 spratova i ima ravni krov sa terasom na vrhu koju niko valjda ne koristi. Tako bar rece prethodni vlasnik da mu je bila ponudjena opcija nekad davno pa me zanimalo da li je moguce jos uvijek ali da bude sve 100% legalno i po projektu koji odobri Opstina.
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17528 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

A i dosta starogradnje je pravljeno da se u slucaju pozara bjezi preko krova u drugi haustor
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#17529 Re: Sarajevo Construction

Post by burekodsira »

pa po zapadu se te nadogradnje isposluju tako što se udovolji svim vlasnicima na neki način da bi pristali, npr investitor se obaveže se ugraditi lift za cijelu zgradu ili uraditi novu fasadu s termoizolacijom ili obadvoje zajedno... jbg nije jeftina zayebancija ali nađu se ljudi u računici
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#17530 Re: Sarajevo Construction

Post by Dzontra_Volta »

umojvakat wrote: 22/10/2021 15:03 Imam jedno pitanje vezano za nadogradnju stanova pa mozda neko ima ko je upoznat s temom da mi pomogne.
Znam da su se nekad od 2005-2010 radile nadogradnje stanova na Grbavici na krovu zgrada i to je valjda radila Opstina ili je bar trebala saglasnost iste.
Zanima me da li to jos uvijek postoji, pa npr. ako stanujes na zadnjem spratu zgrade na kojoj je "dozvoljena" nadogradnja mozes li dobiti dozvolu od Opstine da po nekim procedurama koje su oni definisali mozes sebi sagraditi jos jedan sprat iznad postojeceg stana?
Ako je moguce, koliki su otprilike troskovi za dozvole i ostalo?
Početkom 2000-tih su bila druga pravila, jer stanari nisu jos bili otkupili stanove i imali samo stanarsko pravo u državnim stanovima, pa su općinski načelnici mogli to nadziđivati bez da ikog išta pitaju.
Danas je drugačije: mora biti dozvoljeno regulacionim planom i moraju sve komšije dati saglasnost, jer su svi oni vlasnici tog krova.
A ako se radi o onim zgradama napravljenim 50-tih i 60-tih na Grbavici, danas sigurno to nadziđivanje ne bi prošlo. Ne dao Bog zemljotresa u Sarajevu, sve te nadzidane zgrade bi se srušile kao kule od karata (vjerovatno i one koje nisu nazdidane).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#17531 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 23/10/2021 14:13 A ako se radi o onim zgradama napravljenim 50-tih i 60-tih na Grbavici, danas sigurno to nadziđivanje ne bi prošlo. Ne dao Bog zemljotresa u Sarajevu, sve te nadzidane zgrade bi se srušile kao kule od karata (vjerovatno i one koje nisu nazdidane).
Ali vise od 2500 kvadrat. :mrgreen:

I sto je najsmjesnije danas, sutra opet bi drzava tu uletila da se sanira i napravi.
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#17532 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

Dzontra_Volta wrote: 23/10/2021 14:13
umojvakat wrote: 22/10/2021 15:03 Imam jedno pitanje vezano za nadogradnju stanova pa mozda neko ima ko je upoznat s temom da mi pomogne.
Znam da su se nekad od 2005-2010 radile nadogradnje stanova na Grbavici na krovu zgrada i to je valjda radila Opstina ili je bar trebala saglasnost iste.
Zanima me da li to jos uvijek postoji, pa npr. ako stanujes na zadnjem spratu zgrade na kojoj je "dozvoljena" nadogradnja mozes li dobiti dozvolu od Opstine da po nekim procedurama koje su oni definisali mozes sebi sagraditi jos jedan sprat iznad postojeceg stana?
Ako je moguce, koliki su otprilike troskovi za dozvole i ostalo?
Početkom 2000-tih su bila druga pravila, jer stanari nisu jos bili otkupili stanove i imali samo stanarsko pravo u državnim stanovima, pa su općinski načelnici mogli to nadziđivati bez da ikog išta pitaju.
Danas je drugačije: mora biti dozvoljeno regulacionim planom i moraju sve komšije dati saglasnost, jer su svi oni vlasnici tog krova.
A ako se radi o onim zgradama napravljenim 50-tih i 60-tih na Grbavici, danas sigurno to nadziđivanje ne bi prošlo. Ne dao Bog zemljotresa u Sarajevu, sve te nadzidane zgrade bi se srušile kao kule od karata (vjerovatno i one koje nisu nazdidane).
Ako ta nadogradnja narusava statiku zgrade meni prvom ne bi palo na pamet da samom sebi povecam rizik da mi se stan urusi u slucaju zemljotresa koji bi zgrada bez toga inace "prezivjela". Ovo su zgrade iz 80-ih ako sam dobro vidio, poprilicno su kvalitetne, zato sam i pitao da li ima neki nacin koji je bas po PS-u, neka procedura koja je standardna i koja to dozvoljava a da ne moras ganjati neke stele i Asime.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#17533 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Nakon Skopja, SFRJ je podigla standarde za zastitu od zemljotresa tako da je sve sto je građeno poslije moralo prezivjeti čini mi se 7 stepeni nečega.
Ne znam sada da ne lupam, ali se išlo na max moguću čvrstoću. zato je kamara zgrada iz tog doba bez visećih balkona, terasa, povezana u lamele i sl.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#17534 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

umojvakat wrote: 23/10/2021 21:52
Ako ta nadogradnja narusava statiku zgrade meni prvom ne bi palo na pamet da samom sebi povecam rizik da mi se stan urusi u slucaju zemljotresa koji bi zgrada bez toga inace "prezivjela". Ovo su zgrade iz 80-ih ako sam dobro vidio, poprilicno su kvalitetne, zato sam i pitao da li ima neki nacin koji je bas po PS-u, neka procedura koja je standardna i koja to dozvoljava a da ne moras ganjati neke stele i Asime.
Sastanak vlasnika i ako ti dopuste, dopuste. I to citave zgrade. Ne npr.jednog ulaza ako ima vise ulaza koji cine cjelinu.

Samo, ja ne bih nista to pokretao dok staticar ne potvrdi.

I da samo znas, nisu vlasnici duzni pristati, mogu ti cak traziti i odredjene radove na zgradi.
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#17535 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

Haris.ba wrote: 24/10/2021 17:18
umojvakat wrote: 23/10/2021 21:52
Ako ta nadogradnja narusava statiku zgrade meni prvom ne bi palo na pamet da samom sebi povecam rizik da mi se stan urusi u slucaju zemljotresa koji bi zgrada bez toga inace "prezivjela". Ovo su zgrade iz 80-ih ako sam dobro vidio, poprilicno su kvalitetne, zato sam i pitao da li ima neki nacin koji je bas po PS-u, neka procedura koja je standardna i koja to dozvoljava a da ne moras ganjati neke stele i Asime.
Sastanak vlasnika i ako ti dopuste, dopuste. I to citave zgrade. Ne npr.jednog ulaza ako ima vise ulaza koji cine cjelinu.

Samo, ja ne bih nista to pokretao dok staticar ne potvrdi.

I da samo znas, nisu vlasnici duzni pristati, mogu ti cak traziti i odredjene radove na zgradi.
Ja mislim da je lakse dobiti na lutriji nego taj pristanak :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65584
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17536 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Neces to nikad dobit regularno.
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#17537 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

Pa iskreno i nema mi smisla da se tako nesto radi, ali posto vidim toliko nadogradnje po Sarajevu kontam da mozda ima neka procedura koja je ustaljena. Ali ocigledno da se u to neko vrijeme od pocetka 2000-ih koristila situacija za sumnjive radnje :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#17538 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Zgrada blizu mene, treca od moje ako dobro brojim, radili su tu nadogradnju mislim da su dobili dva ili tri stana na vrhu.
Ali kako, danas se zna da je ulagac bio Belkic, prakticno on je i vlasnik svega toga. Pa je i jasnije kako je sve dozvole dobio.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17539 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

umojvakat wrote: 24/10/2021 19:09 Pa iskreno i nema mi smisla da se tako nesto radi, ali posto vidim toliko nadogradnje po Sarajevu kontam da mozda ima neka procedura koja je ustaljena. Ali ocigledno da se u to neko vrijeme od pocetka 2000-ih koristila situacija za sumnjive radnje :)
Kakve bre sumnjive radnje ?

Image
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#17540 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

drndalo wrote: 25/10/2021 12:10
umojvakat wrote: 24/10/2021 19:09 Pa iskreno i nema mi smisla da se tako nesto radi, ali posto vidim toliko nadogradnje po Sarajevu kontam da mozda ima neka procedura koja je ustaljena. Ali ocigledno da se u to neko vrijeme od pocetka 2000-ih koristila situacija za sumnjive radnje :)
Kakve bre sumnjive radnje ?

Image
BA
Ovo sto su i radili po Grbavici. Pod izgovorom da grade za sehidske porodice ko je imao stelu sebi je zidao po 2 sprata na zgradu za koju uopste ne znas je li ok da zidas. Eno ih puna Grbavica. Sve legalno kao kod Brankovica.
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17541 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

ja što sam čuo nikad to nije prošlo tehnički prijem :-)
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#17542 Re: Sarajevo Construction

Post by zgiba »

umojvakat wrote: 24/10/2021 19:09 Pa iskreno i nema mi smisla da se tako nesto radi, ali posto vidim toliko nadogradnje po Sarajevu kontam da mozda ima neka procedura koja je ustaljena. Ali ocigledno da se u to neko vrijeme od pocetka 2000-ih koristila situacija za sumnjive radnje :)
Zakon o nadziđivanju zgrada, izgradnji potkrovnih stanova i stanova u zajedničkim dijelovima stambenih i stambeno-poslovnih zgrada je prestao vaziti jos 2005. godine. Prema tom zakonu nadzidjivanje je bio javni interes i stanare zgrade manje-vise niko nije nista pitao. Sada je nadzidjivanje moguce samo ako svi stanari daju saglasnost (sto je vrlo tesko postici).
Rehaha
Posts: 1
Joined: 26/10/2021 18:37

#17543 Re: Sarajevo Construction

Post by Rehaha »

Na javni poziv za stambeno zbrinjavanje mladih prijavilo se 480 kandidata, a proces odabira uskoro će biti završen. Vaše mišljenje javnom pozivu za mlade?
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17544 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Sranje...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10457
Joined: 27/04/2021 22:52

#17545 Re: Sarajevo Construction

Post by tramvajtrojka »

Rehaha wrote: 26/10/2021 18:42 Na javni poziv za stambeno zbrinjavanje mladih prijavilo se 480 kandidata, a proces odabira uskoro će biti završen. Vaše mišljenje javnom pozivu za mlade?
odakle ti lova majstore za stan et jedno mišljenje :thumbup:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#17546 Re: Sarajevo Construction

Post by Sociolog »

Vojvoda pravi zgradu gdje je bio nekadasnji Plavi zamak tik do stadiona. :mrgreen:

Odakle mu lova, ne vjerujem da je od Boema i Kiborga mogao zaraditi.

" halo momak, kako si se obukao , gdje su vam kosulje". :mrgreen:
Kad se sjetim..
Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17547 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

I onda svaka utakmica cekas kamen u penđer
Ovo se mora kaljenim staklom odraditi :mrgreen:
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#17548 Re: Sarajevo Construction

Post by elk »

Samo ce ovaj balon ostati isti kao na renderu :roll:
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#17549 Re: Sarajevo Construction

Post by ibizza »

Sociolog wrote: 31/10/2021 18:29 Vojvoda pravi zgradu gdje je bio nekadasnji Plavi zamak tik do stadiona. :mrgreen:

Odakle mu lova, ne vjerujem da je od Boema i Kiborga mogao zaraditi.

" halo momak, kako si se obukao , gdje su vam kosulje". :mrgreen:
Kad se sjetim..
Image
Ta 10 godina, Sarajevo I Željezničar će igrati u Reljevu na zajedničkom stadionu, kapaciteta 8 hiljada, dok ce na Grbavici i Koševu biti zgrade ili TC.

Nevjerovatno gdje su dozvolili da se gradi zgrada. :-)
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#17550 Re: Sarajevo Construction

Post by JavierBosnia »

Vezano za C fazu i "regulisanje" saobracaja po trgovima

Image

Kakav komentar.. pa moze se progurat jel :lol: :run:
Post Reply