Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15726 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

nepass1 wrote: 28/04/2021 09:18
foxlife wrote: 27/04/2021 12:13
_BataZiv_0809 wrote: 27/04/2021 12:11 Valja do zakupljene garaze.
To valja svakome i gdje god krenes
Mislis da se tom bogatasu sve vrti na marijin dvoru pa ne mora ici autom na dobrinju npr?
Ja kad sam zivio na carsiji, jednom otisao na dobrinju da vidim neki mobitel. Dobrinja, ilidza, stup, ap itd nije postojalo za mene.
pa dobro necu reci da si ogranicen bio :mrgreen: nego ti visoka ograda na balkonu bila :D
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15727 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

Ja znam ljudr koji su prijetili otkazima ako se firme a marijin dvora presele na energinvest na stupu
Naravno s carsije su
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15728 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

Black swan wrote: 28/04/2021 09:31 Ja znam ljudr koji su prijetili otkazima ako se firme a marijin dvora presele na energinvest na stupu
Naravno s carsije su
zavisno od firme kako bih ja tim ljudima fino rekao ok daj otkaz trazi novu firmu a ovima koji su ostali nekako se oduzio i nagradio ih
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#15729 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vidi se da nisi, niti ces ikad bit rukovodilac.
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15730 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

Ko eto mora se znat svako naselje u gradu :-) moj prvi rodjak koji cjeli život živi u Štrosmajerovoj nije znao meni doc na Cvilu :-) moradoh mu "crtat" kuda ce :lol:
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#15731 Re: Sarajevo Construction

Post by twonk »

geralt wrote: 27/04/2021 01:44 Normalno je da ljudi s parama zele da zive blizu svog posla i da se ne bore sa saobracajnom guzvom i trazenjem parkinga. Na Marijin Dvoru imamo Vijece ministara, Parlament, ogranak Telecoma, Drzavnu bolnicu, SCC, tri poslovna tornja (2 x Unitic + Avaz), banke, hotele... Kod Bosmala imamo... Robot Hrasno?
Ljudi s parama rijetko kad zele da zive u centru gradu, vecina zivi izvan grada.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#15732 Re: Sarajevo Construction

Post by geralt »

twonk wrote: 28/04/2021 12:24
geralt wrote: 27/04/2021 01:44 Normalno je da ljudi s parama zele da zive blizu svog posla i da se ne bore sa saobracajnom guzvom i trazenjem parkinga. Na Marijin Dvoru imamo Vijece ministara, Parlament, ogranak Telecoma, Drzavnu bolnicu, SCC, tri poslovna tornja (2 x Unitic + Avaz), banke, hotele... Kod Bosmala imamo... Robot Hrasno?
Ljudi s parama rijetko kad zele da zive u centru gradu, vecina zivi izvan grada.
Jest, ko je jos cuo da bogatas ima stan na Manhattnu :D

Sto ljudi, sto cudi. Neko voli stan, neko voli kucu. Neko ima petero djece, neko zivi sam. Nekome je opustanje kafana, nekome setnja prirodom, a nekome setnja Titovom.

Poenta mog posta je bila da u tom naselju svaki dan na posao dolazi bar 2000 politicara, direktora, doktora, programera, inzinjera, visoko pozicioniranih ekonomista i pravnika... dakle ljudi koji su ozbiljni lovatori za nase uslove. Neka ih cetvrtina razmislja kao ja, to je ozbiljna potraznja za nekretninama na jako ogranicenu ponudu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#15733 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Sarajevo ima takav polozaj i tako neurednu strukturu, saobracajni sistem u kolapsu, pa hoces neces moras gledati lokaciju. Jer ako zivis na Stupu a radis na Vratniku, ne gine ti vozarenje po dva sata dnevno ko da si u Njujorku.

Nema kvalitetne mreze saobracajnica a i tesko je i napraviti ruku na srce, pa si osudjen na gradske guzve.

Ne znam ko je kriv, onaj ko je grad posadio u kotlini dugoj 100 a sirokoj 1 kilometar da karikiram malo, ili ovi sto su napravili djunglu od grada. Moglo se i bolje, bilo je i planova, tunel ovdje tranzit ondje, ali nakon rata se sve gradi stihijski bez ikakvog pametnog plana. Ne mozes napraviti obilaznicu oko grada jer nema prostora, dobro, pa daj onda neke tunele smisli ili nesto tako. Zasto se nije izgradio gradski autoput, zasto se odustalo od transferzale koja je planirana kroz tunel Ciglane pa malo preradis i izadjes negdje u starom gradu sa tunelom koji bi pocinjao kod ili ispod KCUS, postoje nacini ali ocito ne i pamet.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15734 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2021 09:47 Vidi se da nisi, niti ces ikad bit rukovodilac.
jah
ti znas sta sam ja bio i sta cu biti
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#15736 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

za to se on borio :oops:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15737 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

pa gore ako je 50% objekata izgradjeno kako treba jebi me

a i ne kontam papka svrakica
ove oko njega kuce male krovovi do tla prave one planinske al jok ja hocu dvosopratnicu kao da je gradi u buca potoku
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#15738 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

foxlife wrote: 28/04/2021 14:01
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2021 09:47 Vidi se da nisi, niti ces ikad bit rukovodilac.
jah
ti znas sta sam ja bio i sta cu biti
tvoj post je sam pokazao da veze nemaš o HRu, a šta ćeš bit, to me tek zaboli milodražje
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#15739 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Uposlenici sebi nekad pridaju preveliku vaznost.
Ako je firmi jeftinije najmiti ili kupiti prostor negdje drugo, hoce li uposlenici to odlucivati ili gazda?
Ako nista moze im se obecati dio ustedjene sume kao bonus ili stimulacija.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15740 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2021 15:57
foxlife wrote: 28/04/2021 14:01
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2021 09:47 Vidi se da nisi, niti ces ikad bit rukovodilac.
jah
ti znas sta sam ja bio i sta cu biti
tvoj post je sam pokazao da veze nemaš o HRu, a šta ćeš bit, to me tek zaboli milodražje
a ti si inace svjetski poznat ekspert o human resource
mos misliti

ako te zaboli milodrazje koji se klinac javljas i pametujes
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15741 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

drug_profi wrote: 28/04/2021 16:02 Uposlenici sebi nekad pridaju preveliku vaznost.
Ako je firmi jeftinije najmiti ili kupiti prostor negdje drugo, hoce li uposlenici to odlucivati ili gazda?
Ako nista moze im se obecati dio ustedjene sume kao bonus ili stimulacija.
ma pusti ba kontaju svi da su strucnjaci iz gugla pa se ne moze bez njih
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#15742 Re: Sarajevo Construction

Post by twonk »

foxlife wrote: 28/04/2021 14:25
pa gore ako je 50% objekata izgradjeno kako treba jebi me

a i ne kontam papka svrakica
ove oko njega kuce male krovovi do tla prave one planinske al jok ja hocu dvosopratnicu kao da je gradi u buca potoku
Al cudo da Berilo rusi svojim SDA-ovcima
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#15743 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Bas me zanima sta je trece. Prvo bilo borbra Importane Bosmal, pa sada stara prica zivot u centru da ne.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15744 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

dječak sa šibicama wrote: 28/04/2021 13:47 Sarajevo ima takav polozaj i tako neurednu strukturu, saobracajni sistem u kolapsu, pa hoces neces moras gledati lokaciju. Jer ako zivis na Stupu a radis na Vratniku, ne gine ti vozarenje po dva sata dnevno ko da si u Njujorku.

Nema kvalitetne mreze saobracajnica a i tesko je i napraviti ruku na srce, pa si osudjen na gradske guzve.

Ne znam ko je kriv, onaj ko je grad posadio u kotlini dugoj 100 a sirokoj 1 kilometar da karikiram malo, ili ovi sto su napravili djunglu od grada. Moglo se i bolje, bilo je i planova, tunel ovdje tranzit ondje, ali nakon rata se sve gradi stihijski bez ikakvog pametnog plana. Ne mozes napraviti obilaznicu oko grada jer nema prostora, dobro, pa daj onda neke tunele smisli ili nesto tako. Zasto se nije izgradio gradski autoput, zasto se odustalo od transferzale koja je planirana kroz tunel Ciglane pa malo preradis i izadjes negdje u starom gradu sa tunelom koji bi pocinjao kod ili ispod KCUS, postoje nacini ali ocito ne i pamet.
Imali smo priliku racionalizirati gradnju novih objekata u centralnom dijelu grada, rasteretiti sabraćaj na glavnim saobraćajnicama i grad proširiti prema zapadu, kako preko Stupa i Ilidže prema hadžićima, tako i cijelim Sarajevskim poljem, pa čak i na Žuč, koji je ogromno područje na kojem se moža izgraditi skoro pola današnjeg Sarajeva, prostorno.
Korupcija je uzrok stihijskoj gradnji, gradnji prema interesima, individualnih moćnika i ljudi naslonjenih na političke pozicije koje odlučuju, a kojima je bitna podrška na izborima, i mnogih drugih. Bez kvalitetnog prostornog plana, ili njegovom lošom realizacijom kasnije, u centralne dijelove Grada koncentrisana je sva administracija, lokalna svakako, ali i kantonalne, federalna i državna, i ogroman broj radnika koji, skoro svaki od njih, na posao putuje vlastitim automobilom. Priču o katastrofalnom javnom gradskom saobraćaju svi znamo... Dakle, politika, političari su glavni krivci za "neurednu strukturu" Sarajeva, gotovo jednako kao i loši, nestručni ili "beskičmeni" urbanisti, kojima je bitnije sačuvati radno mjesto, nego botiti se za vrijednosti naučene tokom stručnog obrazovanja.

Međutim, i danas se može promijeniti režim. Najprije dislociranjem mnogih administativnih službi iz centralnih dijelova grada prema perifernim naseljima, ograničenim kretanjem motornim vozilima u centru ili skupom naplatom prometa i parkiranja, itd, i zabranom gradnje novih objekata. Npr. nove Centralne banke BiH, koja će dodatno uvećati zakrčenje saobraćaja mv. kao i poticajima u gradnji novih stambenih naselja na zapadnim dijelovima Sarajeva.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#15745 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

dječak sa šibicama wrote: 28/04/2021 13:47 Sarajevo ima takav polozaj i tako neurednu strukturu, saobracajni sistem u kolapsu, pa hoces neces moras gledati lokaciju. Jer ako zivis na Stupu a radis na Vratniku, ne gine ti vozarenje po dva sata dnevno ko da si u Njujorku.

Druže, na Vratniku se živi a na Stupu radi :D
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20528
Joined: 12/08/2013 12:51

#15746 Re: Sarajevo Construction

Post by insaneinthebrain »

kmeeeeeeeeeee :zzzz:

nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#15747 Re: Sarajevo Construction

Post by nekome »

Cisto sumnjam da su kupci stanova u bosmalu, importaneu, centru, obicni pravnici/programeri/ekonomisti/najamni radnici. To su vlasnici firmi, pjevaci, notari, firme, politicari (kroz familiju), u rijetkim slucajevima dobri strucnjaci. Pricam iz glave ali bih volio znati profil ljudi tj. cime se bave na dnevnoj bazi (svaka cast ako je sve rega), koji imaju stanove u onoj novoj zgradi kod druge gimnazije, preko puta pozorista, bosmal, importane, itd itd.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#15748 Re: Sarajevo Construction

Post by STARx »

Te lokacije su nama iz radne klase nedostupne, a importane je strasan unutra sto se tice stanova. Kao sto napisa, vecinom su to vlasnici ozbiljnih firmi, jaci pjevaci, stranci.. Mozda da ko od programera moze finansirati taj stan, nisam upucen u njihova primanja. Da ne znam ti koliko dugo radis, a uporedno zivis, nema teorije da tu stan kupis, ikad. Jebi ga, nasa realnost.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#15749 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

STARx wrote: 29/04/2021 23:29 Te lokacije su nama iz radne klase nedostupne, a importane je strasan unutra sto se tice stanova. Kao sto napisa, vecinom su to vlasnici ozbiljnih firmi, jaci pjevaci, stranci.. Mozda da ko od programera moze finansirati taj stan, nisam upucen u njihova primanja. Da ne znam ti koliko dugo radis, a uporedno zivis, nema teorije da tu stan kupis, ikad. Jebi ga, nasa realnost.
Ronaldo kupio stan u Lisabonu za 7 miliona. Ima li stana u Sarajevu koji toliko kosta?

Uglavnom, poslije borbe gdje je bolji stan u Importanu ili Bosmalu, pa o zivotu u centru, sada smo presli na kapitalisticko raslojavanje i dostupnost stanova prosjecnom radniku.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15750 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

Haris.ba wrote: 30/04/2021 07:42 Ronaldo kupio stan u Lisabonu za 7 miliona. Ima li stana u Sarajevu koji toliko kosta?

Da je Sarajevo u rangu Lisabona, možda bi i bilo...
Post Reply