Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18026 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

geralt wrote: 29/11/2021 14:35Pravo poredjenje bi bilo izmedju 2021. u kojoj mi zivimo i 2021. u kakvoj bi zivjeli da nije bilo promjene vlasti i drustvenog uredjenja. Neke stvari ce prirodno napredovati zahvaljujuci inerciji, napretku u tehnologiji i drustvu globalno, kao sto Naslovnica napisa iznad Golf 2 vs Golf 8. No u nekim stvarima smo ipak uspjeli nazadovati. Osim stvari koje su navedene iznad, jos bih dodao:

1. Planiranje infrastrukture - svi veci danasnji projekti se jos uvijek prave prema planu iz 1979. koji jos nismo ispunili, i necemo jos zadugo.

2. Ulaganje u sport i sportsku infrastrukturu - KK Bosna (poslije rata unistena) bila prvak Evrope, na Grbavici se igralo polufinale kupa UEFA. Uporedi stanje centra Skenderija nekad i sad.

3. Muzicki dogadjaji. U 80-im su u Sarajevu koncerte drzali Motorhead (dvaput!), Elton John, Saxon, Uriah Heep i Scorpionsi. U 2010-im su u Sarajevu koncert drzali Jala i Buba.

4. Obrazovne institucije. Uporedi ETF koji ima sve potrebne laboratorije plus Energoinvest RaOp preko puta ulice, sa ETF-om smjestenim u renoviranu vojnu baraku.

Premlad sam da poredim ugostiteljsku ponudu, ali ti mogu reci po onome cega se sjecam da Privredni grad Skenderija (prije nego sto je svjesno unisten) i Sarajka po sadrzaju nisu puno zaostajali za SCC i BBI.
1. Hajmo reci da se oko prvog slazemo, s tim da su i ti planovi mijenjani, dopunjeni, sam Gradski autoput sigurno nece postojati, onako kako je prvenstveno zamisljen, a tunel do Bentbase je dodan u projekat nakon rata.

2. Ulaganje u sport postoji, recimo KK Bosna postoji jos uvijek, ali godine loseg menadzmenta su napravile od nje sto su napravile, ali je recimo izrodilo jedan OKK Spars, rasadnik talenata, ciji ucinak vidimo sada u kosarkaskoj reprezentaciji, a koji igra u novoj dvorani na Grbavici. Zeljeznicaru je tada do polufinala, trebala ukupna cetiri dobijena dvomeca, a za utakmicu sa Newcastleom (2002) su im trebale dva dvomeca manje i to sve u pretkvalifikacijama za isto takmicenje.

3. Muzicki dogadjaji tada i sada su nesto u cemu sam ekspert, taj navodni koncert Motorheada iz 1984. godine, nikada nije potvrdjen, poznato je da je njihov koncert u Zetri 1990. godine posjetilo jako malo ljudi, kao i cuveni debakl Eltona Johna. Ipak u Sarajevu su 2010ih nastupali David Guetta, Carl Cox, Vaya Con Dios (dva puta), Manu Chao, Iced Earth, Sepultura, Al di Meola, John McLaughlin, Kraftwerk, Joan Baez, Joss Stone, Bryan Ferry itd ..

4. ETF i danas daje vrhunske strucnjake, pogotovo u svijetu Informacionih tehnologija, te vecina radnika ove industrije u Sarajevu, dolazi s ovog fakulteta. Radi se o multimilionskoj industriji u ovoj zemlji, koja je u konstantnoj potrebi za novim kadrovima.

5. Nije sve u gastronomskoj ponudi BBI-ja i SCC-a, od Dobrinje do Starog Grada, postoje razne vrste restorana i kafica, u Sarajevu mozes jesti i indijsku i italijansku i japansku hranu, i to vrlo dobru. Zale se kako je grad radikalizovan, a nikada nije imao vise pubova, u Vucku, pivska karta podeblja knjiga, a isto se moze reci npr. za British Pub na Ilidzi ...
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#18027 Re: Sarajevo Construction

Post by Naslovnica »

geralt wrote: 29/11/2021 15:12
invincible1921 wrote: 29/11/2021 15:04

Pretjero sam sa cijenom..evo jaranica isla u pariz nedavno 160 maraka wiz air, ja prosle godine u keln 115...
Super, moze se otici u Pariz. Evo pozelim otici u Prag, turisticku metropolu udaljenu manje od 1000 km, kako cu doci tamo i koliko ce me to zadovoljstvo kostati? Opet moram na "kurcevu zeljeznicu" sjesti u vecini varijanti, jelde?
Ne može se vozom do Ploča, a poslije rata je moglo. Ali to nije do Sarajeva, to je viša politika, samo konstatujem.
Elem, prije rata low cost kompanije su bile u začetku, a mi smo bili dio Jugoslavije i SJJ kao takav je bio, logično, donji.
Danas je Sarajevo glavni grad BiH i mnogo toga se promijenilo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#18028 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Sociolog wrote: 29/11/2021 15:09 Moja generacija je ranih 2000tih iz Osman Nakas zapalila tadasnji golf2 od direktora Srecka Zekica, 7 razred.
Ta skola je uvijek bila puna delikvenata :D

Hej, bilo je slucajeva gdje su roditelji sa sjekirom na roditeljski dolazili. :D

Helem, je li ziv brko?
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#18029 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

...
Last edited by breuer on 29/11/2021 15:27, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#18030 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

So What! wrote: 29/11/2021 15:185. Nije sve u gastronomskoj ponudi BBI-ja i SCC-a, od Dobrinje do Starog Grada, postoje razne vrste restorana i kafica, u Sarajevu mozes jesti i indijsku i italijansku i japansku hranu, i to vrlo dobru. Zale se kako je grad radikalizovan, a nikada nije imao vise pubova, u Vucku, pivska karta podeblja knjiga, a isto se moze reci npr. za British Pub na Ilidzi ...
mislim, totalni offtopic, al uz sami zid prema mihrabu Begove džamije se nalazi ćevabdžinica u kojoj toče pivo (inače mi nikako ne ide pivo uz ćevape al nebitno)...glede radikalizacije :D

a donedavno su najalternativniji pubovi i klubovi, a i dan danas su neki tu, bili u srcu Baščaršije, izađeš iz Pussy Galorea i drito na Carevu džamiju...da malo savjest proradi :D
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#18031 Re: Sarajevo Construction

Post by mistek »

BadBoy wrote: 29/11/2021 15:10Ja se slažem sa tobom u prvom paragrafu 100% bilo je i tada kolosalnih fula.

Al ti jednostavno odbaicš svaki kontra-argument "vrelo bosne isti kurac ba". Ili šta to Trebeviću fali? Pa do prije par godina nisi imao gore ništa. Znam da je uništeno ratnim razaranjima, al da se za 25 godina poslije rata tek sad došlo na 50-60% prijeratnih kapaciteta je katastrofa.

Za konkretna naselja sam možda donekle pogriješio, ali je opšte poznata činjenica poslijeratnog neplanskog naseljavanja.

I dobro je neko ranije rekao, neke stvari su sada bolje silom prilika tj. čistim protekom vremena. Ali opet ne možemo da realizujemo stvari koje su planirane 1979. godine a kamoli šta drugo.

Ponavljam, ne tvrdim da je tada bilo najbolje moguće ikada i ne bih se vratio u 1960tu ili 1850tu (i to je nelogičan argument, što bih išao u doba prije modernih potrepština) ali da Sarajevo ne prati trajektorij razvoja koji bi trebalo pratiti - to je tačno.
Al fakat nisam zadojen i da guram samo jedno :D Ne odbacujem svaki argument, prihvatam itekako sa gradski prijevoz, za sport recimo.

Vrelo Bosne isto. Šta je konkretno razlika? Voda bila za piće, sad nije? Ali nisi išao na Vrelo Bosne da je piješ, nego izletište. Isto vala i tad i sad. Bujrum argumentuj, raspoložen sam da prihvatim.
Trebević se slažem, ali mi govorimo o 2021. Ja se sjećam svog odlaska gore 2010., i u pravu si, ništa. Međutim, od tada do danas se itekako promijenilo. Ali, kako je na 50% prijeratnog kapaciteta? Na šta tu misliš pod tim "kapacitet"? Šta je manje i lošije u odnosu na prije rata? Mada, treba tu biti svjestan činjenice da je Trebević entitetskom linijom podijeljen, dosta dugo bio miniran i sl. Ali evo, opet hajde da vidimo kako je.

Neplansko naseljavanje poslije rata svakako. Dovoljno da vidiš ono klizište iznad hotela Grand ili evo ovo u Sarajevskom polju, Dobroševiće, Ahatoviće, Bojnik, pa onda ono tamo prema Žuči, Obad itd. Sve to je nastalo poslije rata i ne liči ni na šta :D Međutim, i osamdesetih je bio prisutan taj trend i već tada je počelo uništavanje, a infrastruktura to nije pratila. Mada, slažem se naravno, urbicid u punom obimu je napravljen poslije rata, strašno.

Naravno da je nemoguće porediti tako obzirom na napredak čovječanstva, ali evo kad govorimo o elementarnim stvarima, na to sam mislio. Normalno da se ne bi vratio u vakat bez struje ili da jašeš konja :D I slažem se i s tim da Sarajevo ne prati trajektorij razvoja koji bi trebalo pratiti, ali tvrdim da ga nije pratilo ni devedesete. Zapravo, da je i do tada napravljen strašan urbicid. Sada se čak oporavlja, ali u pravu si u tome da pojedine stvari znače par koraka unazad, koje smo naveli, a i da to može 256 hiljada puta bolje. Da treba bolje. Ako mene pitaš, kad bi našli nekakvih 100 varijabli, ne vidim magiju po kojoj Sarajevo ne bi bilo među 10 najgorih glavnih gradova Evrope, danas, sada. I to je porazno. Međutim, ni devedesete nije bilo ništa bolje, dapače, bilo je gore.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18032 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Trebevic je trenutno cak na visem kapacitetu nego sto je bio, samo je rekonstrukcija bob staze preostala i Coline kape, sve ostalo je obnovljeno, Prvi Sumar i Vidikovac su sada hoteli Pino Nature i Vidikovac, zicara je medju najmodernijim u Evropi. Staze za setanje su uredne i propisno oznacene, planinarski dom radi, a radio je i onaj hotel Level Up, sa strane RS-a, na Brusu je napravljeno mnogo vise, a tamo je Sunnyland kao i sjediste Symphonya.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#18033 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mistek wrote: 29/11/2021 15:30
BadBoy wrote: 29/11/2021 15:10Ja se slažem sa tobom u prvom paragrafu 100% bilo je i tada kolosalnih fula.

Al ti jednostavno odbaicš svaki kontra-argument "vrelo bosne isti kurac ba". Ili šta to Trebeviću fali? Pa do prije par godina nisi imao gore ništa. Znam da je uništeno ratnim razaranjima, al da se za 25 godina poslije rata tek sad došlo na 50-60% prijeratnih kapaciteta je katastrofa.

Za konkretna naselja sam možda donekle pogriješio, ali je opšte poznata činjenica poslijeratnog neplanskog naseljavanja.

I dobro je neko ranije rekao, neke stvari su sada bolje silom prilika tj. čistim protekom vremena. Ali opet ne možemo da realizujemo stvari koje su planirane 1979. godine a kamoli šta drugo.

Ponavljam, ne tvrdim da je tada bilo najbolje moguće ikada i ne bih se vratio u 1960tu ili 1850tu (i to je nelogičan argument, što bih išao u doba prije modernih potrepština) ali da Sarajevo ne prati trajektorij razvoja koji bi trebalo pratiti - to je tačno.
Al fakat nisam zadojen i da guram samo jedno :D Ne odbacujem svaki argument, prihvatam itekako sa gradski prijevoz, za sport recimo.

Vrelo Bosne isto. Šta je konkretno razlika? Voda bila za piće, sad nije? Ali nisi išao na Vrelo Bosne da je piješ, nego izletište. Isto vala i tad i sad. Bujrum argumentuj, raspoložen sam da prihvatim.
Trebević se slažem, ali mi govorimo o 2021. Ja se sjećam svog odlaska gore 2010., i u pravu si, ništa. Međutim, od tada do danas se itekako promijenilo. Ali, kako je na 50% prijeratnog kapaciteta? Na šta tu misliš pod tim "kapacitet"? Šta je manje i lošije u odnosu na prije rata? Mada, treba tu biti svjestan činjenice da je Trebević entitetskom linijom podijeljen, dosta dugo bio miniran i sl. Ali evo, opet hajde da vidimo kako je.

Neplansko naseljavanje poslije rata svakako. Dovoljno da vidiš ono klizište iznad hotela Grand ili evo ovo u Sarajevskom polju, Dobroševiće, Ahatoviće, Bojnik, pa onda ono tamo prema Žuči, Obad itd. Sve to je nastalo poslije rata i ne liči ni na šta :D Međutim, i osamdesetih je bio prisutan taj trend i već tada je počelo uništavanje, a infrastruktura to nije pratila. Mada, slažem se naravno, urbicid u punom obimu je napravljen poslije rata, strašno.

Naravno da je nemoguće porediti tako obzirom na napredak čovječanstva, ali evo kad govorimo o elementarnim stvarima, na to sam mislio. Normalno da se ne bi vratio u vakat bez struje ili da jašeš konja :D I slažem se i s tim da Sarajevo ne prati trajektorij razvoja koji bi trebalo pratiti, ali tvrdim da ga nije pratilo ni devedesete. Zapravo, da je i do tada napravljen strašan urbicid. Sada se čak oporavlja, ali u pravu si u tome da pojedine stvari znače par koraka unazad, koje smo naveli, a i da to može 256 hiljada puta bolje. Da treba bolje. Ako mene pitaš, kad bi našli nekakvih 100 varijabli, ne vidim magiju po kojoj Sarajevo ne bi bilo među 10 najgorih glavnih gradova Evrope, danas, sada. I to je porazno. Međutim, ni devedesete nije bilo ništa bolje, dapače, bilo je gore.
Pa nisi, evo približismo stavove donekle.

Krenuo sam navoditi Trebević ali sam se zaustavio jer jebiga možda nije najbolji primjer obzirom na rat, ratna razaranja i ovu post-ratnu podjelu nadležnosti. Ali eto ako ćemo ga navoditi za sami početak nemaš jednog od simbola grada - bob staze. Možda je bolji primjer jedan drugi simbol grada - žičara. Nju smo dobili tek prije 3 godine i to zahvaljujući ljubavi jednog stranca prema ovom gradu. A taj projekat je u potpunosti bio u nadležnosti "naših" (općina, grad, kanton, federacija). Znam pozadinu realizacije tog projekta, bio sam uključen u isti u jednoj fazi i odgovornom tvrdim da je Offerman 97% zaslužan za taj projekat a Skaka 3%. I tih 3% je uradio da bi sebe promovisao jer njemu lično puca za žičarom.

Na tragu ratnih razaranja... teško je tu govoriti da se ne zađe u šbb/kbb ali po meni je apsolutno kriminalno da 25 godina nakon rata i nebrojenih milijardi donacija i dalje imamo ruševine poput Jajce Kasarine ili električne centrale, hotela Nacional, itd. u sred grada. Ovo zaista jeste i šire pitanje post-ratne politike, znam, ali opet nekako lijepo oslikava svu nesposobnost modernih "očeva" grada da se domaćinski odnose prema ovom gradu.

I na kraju, totalno subjektivno, al doselilo se svega i svačega brate mili i nametnulo svoj obrazac ponašanja. To me možda i najviše boli. Al ovo ne mogu koristiti ko argument jer je zasnovano isključivo na subjektivnom doživljaju, emocijama i nostalgiji.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#18034 Re: Sarajevo Construction

Post by invincible1921 »

geralt wrote: 29/11/2021 15:12
invincible1921 wrote: 29/11/2021 15:04

Pretjero sam sa cijenom..evo jaranica isla u pariz nedavno 160 maraka wiz air, ja prosle godine u keln 115...
Super, moze se otici u Pariz. Evo pozelim otici u Prag, turisticku metropolu udaljenu manje od 1000 km, kako cu doci tamo i koliko ce me to zadovoljstvo kostati? Opet moram na "kurcevu zeljeznicu" sjesti u vecini varijanti, jelde?
Daj ba svijuti...prica se ko da se imao teleporter masina a vecini gradjana hajlajt zivota bio odlazak na more na makarsku rivijeru...dns ljudi odu na vikend u bec,budimpestu itd...de bgt
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18035 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

BadBoy wrote: 29/11/2021 15:40Pa nisi, evo približismo stavove donekle.

Krenuo sam navoditi Trebević ali sam se zaustavio jer jebiga možda nije najbolji primjer obzirom na rat, ratna razaranja i ovu post-ratnu podjelu nadležnosti. Ali eto ako ćemo ga navoditi za sami početak nemaš jednog od simbola grada - bob staze. Možda je bolji primjer jedan drugi simbol grada - žičara. Nju smo dobili tek prije 3 godine i to zahvaljujući ljubavi jednog stranca prema ovom gradu. A taj projekat je u potpunosti bio u nadležnosti "naših" (općina, grad, kanton, federacija). Znam pozadinu realizacije tog projekta, bio sam uključen u isti u jednoj fazi i odgovornom tvrdim da je Offerman 97% zaslužan za taj projekat a Skaka 3%. I tih 3% je uradio da bi sebe promovisao jer njemu lično puca za žičarom.

Na tragu ratnih razaranja... teško je tu govoriti da se ne zađe u šbb/kbb ali po meni je apsolutno kriminalno da 25 godina nakon rata i nebrojenih milijardi donacija i dalje imamo ruševine poput Jajce Kasarine ili električne centrale, hotela Nacional, itd. u sred grada. Ovo zaista jeste i šire pitanje post-ratne politike, znam, ali opet nekako lijepo oslikava svu nesposobnost modernih "očeva" grada da se domaćinski odnose prema ovom gradu.

I na kraju, totalno subjektivno, al doselilo se svega i svačega brate mili i nametnulo svoj obrazac ponašanja. To me možda i najviše boli. Al ovo ne mogu koristiti ko argument jer je zasnovano isključivo na subjektivnom doživljaju, emocijama i nostalgiji.
Ono sto je istina, da evo i ja dijelim dobar dio stavova koje ti imas, cak i oko Zicare, istina je da je Offerman to pokrenuo, da ih je bukvalno medijski prisilio da nesto urade, ali sa strane Gradske uprave, najbolja odluka je bila sto su odbili polovnu zicaru koju je Offerman pronasao i narucili novu Leitnerovu. Zicaru su Grad i Offerman finansirali 50-50, a plus sve radove oko stanica kasnije je snosio Grad, koji je sa obnovljenom Vijecnicom formirao novo javno preduzece, koje ruku na srce, zaista dobro upravlja i jednim i drugim.

Istina je da su te rusevine sramota, ali istina je da je Stara elektrana privatna svojina npr. koju ne moze grad tek tako obnavljati, isto vrijedi npr. za neka druga rugla poput kafica Estrada. Ipak za hotel Nacional i Kasarnu Jajce koje su u vlasnistvu Kantona, zaista nema nekog posebnog objasnjenja i cinjenica jeste da su rugla, ali mozda bolje privremena rugla, nego prodata nekom da napravi skalameriju i od jednog i od drugog.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18036 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

Sociolog wrote: 29/11/2021 15:09

Izvinite na off topic, moram ovo napisati.

Sadasnje mladje generacije su ko bubice.
Moja generacija je ranih 2000tih iz Osman Nakas zapalila tadasnji golf2 od direktora Srecka Zekica, 7 razred.
Tuca i tuca koliko hoces, bodenja nozem masa.

Sjecam se da je tad u 3 gimanziji iz nase generacije 2006 pucali se u holu 3 gimnazije maturanti, oba bila odlikasa :D 8-) .

To se sjecam ko danas, sigurno na forumu ima raje koja mogu potvrditi ili demantovati.

Izvinite jos jednom za off
Kad je to bilo i gdje su mu ga zapalili :? Moje oboje djece završili tu osnovnu, gledam školsko dvorište s balkona i još nikad vidio nisam neki belaj :-)
Možda oko "Cepelina" il tu u tom naselju al pred školom ne vidjeh nikad.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18037 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

Rodio se i odrasto na čaršiji i nema mahale u koju nisam nogom hodio i to u sitne sate.
O kakvim vi hrsuzima i prebijanjima pišete :? nije se moglo kroz mahalu proc da ne dobiješ batine :-) :-)

Ne pretjerujte :-)
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#18038 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

muha_sa wrote: 29/11/2021 16:04 Rodio se i odrasto na čaršiji i nema mahale u koju nisam nogom hodio i to u sitne sate.
O kakvim vi hrsuzima i prebijanjima pišete :? nije se moglo kroz mahalu proc da ne dobiješ batine :-) :-)

Ne pretjerujte :-)
To je više tačno za period poslije rata nego prije rata.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18039 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

BadBoy wrote: 29/11/2021 16:08
muha_sa wrote: 29/11/2021 16:04 Rodio se i odrasto na čaršiji i nema mahale u koju nisam nogom hodio i to u sitne sate.
O kakvim vi hrsuzima i prebijanjima pišete :? nije se moglo kroz mahalu proc da ne dobiješ batine :-) :-)

Ne pretjerujte :-)
To je više tačno za period poslije rata nego prije rata.
:thumbup:

Ja se starohan upetljah :lol:
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#18040 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

muha_sa wrote: 29/11/2021 16:09
BadBoy wrote: 29/11/2021 16:08

To je više tačno za period poslije rata nego prije rata.
:thumbup:

Ja se starohan upetljah :lol:
Sjetih se tebe i kako si prepoznao Glavaša na slici starog Sarajeva :D Avdo meni i materi pomagao da ćumur unesemo u avliju, on u bijelom odijelu od glave do pete haha
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18041 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

BadBoy wrote: 29/11/2021 16:10
muha_sa wrote: 29/11/2021 16:09

:thumbup:

Ja se starohan upetljah :lol:
Sjetih se tebe i kako si prepoznao Glavaša na slici starog Sarajeva :D Avdo meni i materi pomagao da ćumur unesemo u avliju, on u bijelom odijelu od glave do pete haha
Vazda je bio tip top sredjen :thumbup: najviše je bjelo odjelo nosio :)
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#18042 Re: Sarajevo Construction

Post by Sociolog »

muha_sa wrote: 29/11/2021 16:01
Sociolog wrote: 29/11/2021 15:09

Izvinite na off topic, moram ovo napisati.

Sadasnje mladje generacije su ko bubice.
Moja generacija je ranih 2000tih iz Osman Nakas zapalila tadasnji golf2 od direktora Srecka Zekica, 7 razred.
Tuca i tuca koliko hoces, bodenja nozem masa.

Sjecam se da je tad u 3 gimanziji iz nase generacije 2006 pucali se u holu 3 gimnazije maturanti, oba bila odlikasa :D 8-) .

To se sjecam ko danas, sigurno na forumu ima raje koja mogu potvrditi ili demantovati.

Izvinite jos jednom za off
Kad je to bilo i gdje su mu ga zapalili :? Moje oboje djece završili tu osnovnu, gledam školsko dvorište s balkona i još nikad vidio nisam neki belaj :-)
Možda oko "Cepelina" il tu u tom naselju al pred školom ne vidjeh nikad.
Muha
Generacija 87/8 godista tamo nekad oko 2002/03.

Puno zdravlja zelim ti Muha.
Jbg.ne mozes ni ti sve znati
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#18043 Re: Sarajevo Construction

Post by mistek »

BadBoy wrote: 29/11/2021 15:40 Krenuo sam navoditi Trebević ali sam se zaustavio jer jebiga možda nije najbolji primjer obzirom na rat, ratna razaranja i ovu post-ratnu podjelu nadležnosti. Ali eto ako ćemo ga navoditi za sami početak nemaš jednog od simbola grada - bob staze. Možda je bolji primjer jedan drugi simbol grada - žičara. Nju smo dobili tek prije 3 godine i to zahvaljujući ljubavi jednog stranca prema ovom gradu. A taj projekat je u potpunosti bio u nadležnosti "naših" (općina, grad, kanton, federacija). Znam pozadinu realizacije tog projekta, bio sam uključen u isti u jednoj fazi i odgovornom tvrdim da je Offerman 97% zaslužan za taj projekat a Skaka 3%. I tih 3% je uradio da bi sebe promovisao jer njemu lično puca za žičarom.
Bob staza može u kategoriju sport. Mizerna je cifra koja treba za njenu obnovu, a koristi su ogromne. Ista je stvar i sa skakaonicama na Trebeviću, pa i ozbiljnijom stazom za skijačko trčanje, bijatlon, generalno sa sportom u ovom gradu. Napravljen je olimpijski bazen, kao pravi kolosalni projekat, ali od toga je prošlo već više od 10 godina. Očekivao sam u tom periodu barem još jedan sličan. Ima tu i dvorana Grbavica recimo, ali generalno se u sport slabo ulagalo i ulaže. U zimskim sportovima se moglo ganjati čak domaćinstvo nekih takmičenja, to nije skupo, u dvoranskim smo pomalo taoci oronulih Skenderije i Zetre, pa guramo s njima, a ovih manjih sala čak sad ima sve više. Stadioni su nula, opšte poznato. Ali, opet kažem, hoću da se bavim karlingom, streličarstvom, nekim čudima, toga u Sarajevu nema. Plus, godišnje je potrebno 10 miliona KM da RK Bosna bude konkurentna u Evropi sa svim ekipama, KK Bosnu da nisu uništili vrlo slično, a da ne pričam o afirmaciji odbojke ili nečeg novog. Ili evo ide zima, mi klizališta nemamo kako treba, a da ne kažem tokom cijele godine :)

Slažem se i za te oronule građevine i generalno neko ušminkavanje turizma radi. Jajce kasarna sa bedemima grada, Žutom tabijom, Muzej Alije Izetbegovića, mezarje Kovači - ovaj dio se da iskoristiti da bude novi trademark Sarajeva. Ali, ne radi se ništa na tome. Ista je stvar generalno s građevinama na obali, ne samo sa Nacionalnom koji je ruglo, nego svim građevinama od gimnazija, pošte, pozorišta, palate pravde itd. One nisu u kritičnom stanju ali se ne iskorištava potencijal, pa da onda s pravom možemo pljuvati Papagajku ili uništavanje jevrejskog templa, za koji bih ja i sad tražio rješenja da se otkrije i sve ono okolo sruši :D

A što se žičare tiče, hajd sad je tu pa je ok, ali meni je gore što nisu odmakli od ideja koje su postojale i ranije. Recimo, kad sam kod ove gore graditeljske cjeline, obnovljena Jajce kasarna i žičara s Bentbaše do gore. Nevjerovatno mi je da uopšte nema govora o takvim stvarima koje bi se isplatile sigurno. :)
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#18044 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

So What! wrote: 29/11/2021 15:48
BadBoy wrote: 29/11/2021 15:40Pa nisi, evo približismo stavove donekle.

Krenuo sam navoditi Trebević ali sam se zaustavio jer jebiga možda nije najbolji primjer obzirom na rat, ratna razaranja i ovu post-ratnu podjelu nadležnosti. Ali eto ako ćemo ga navoditi za sami početak nemaš jednog od simbola grada - bob staze. Možda je bolji primjer jedan drugi simbol grada - žičara. Nju smo dobili tek prije 3 godine i to zahvaljujući ljubavi jednog stranca prema ovom gradu. A taj projekat je u potpunosti bio u nadležnosti "naših" (općina, grad, kanton, federacija). Znam pozadinu realizacije tog projekta, bio sam uključen u isti u jednoj fazi i odgovornom tvrdim da je Offerman 97% zaslužan za taj projekat a Skaka 3%. I tih 3% je uradio da bi sebe promovisao jer njemu lično puca za žičarom.

Na tragu ratnih razaranja... teško je tu govoriti da se ne zađe u šbb/kbb ali po meni je apsolutno kriminalno da 25 godina nakon rata i nebrojenih milijardi donacija i dalje imamo ruševine poput Jajce Kasarine ili električne centrale, hotela Nacional, itd. u sred grada. Ovo zaista jeste i šire pitanje post-ratne politike, znam, ali opet nekako lijepo oslikava svu nesposobnost modernih "očeva" grada da se domaćinski odnose prema ovom gradu.

I na kraju, totalno subjektivno, al doselilo se svega i svačega brate mili i nametnulo svoj obrazac ponašanja. To me možda i najviše boli. Al ovo ne mogu koristiti ko argument jer je zasnovano isključivo na subjektivnom doživljaju, emocijama i nostalgiji.
Ono sto je istina, da evo i ja dijelim dobar dio stavova koje ti imas, cak i oko Zicare, istina je da je Offerman to pokrenuo, da ih je bukvalno medijski prisilio da nesto urade, ali sa strane Gradske uprave, najbolja odluka je bila sto su odbili polovnu zicaru koju je Offerman pronasao i narucili novu Leitnerovu. Zicaru su Grad i Offerman finansirali 50-50, a plus sve radove oko stanica kasnije je snosio Grad, koji je sa obnovljenom Vijecnicom formirao novo javno preduzece, koje ruku na srce, zaista dobro upravlja i jednim i drugim.

Istina je da su te rusevine sramota, ali istina je da je Stara elektrana privatna svojina npr. koju ne moze grad tek tako obnavljati, isto vrijedi npr. za neka druga rugla poput kafica Estrada. Ipak za hotel Nacional i Kasarnu Jajce koje su u vlasnistvu Kantona, zaista nema nekog posebnog objasnjenja i cinjenica jeste da su rugla, ali mozda bolje privremena rugla, nego prodata nekom da napravi skalameriju i od jednog i od drugog.
Grad jeste kasnije korektno priveo projekat kraju, ali ništa od toga ne bi bilo da Offerman nije pritisak vršio u pozadini. Kad je na kraju zaprijetio da će se skroz povući iz projekta i da će povući svoju donaciju (problem je bio i što im nije htio dati pare tek onako da ovi raspolažu kako im je volja), onda su mu išli na noge i molili ga da ostane u cijeloj priči. Jedva su na kraju nekako uspjeli da ga nagovore da ostane u projektu.

Kažem ti, ta dva objekta su samo ono što mi je prvo palo na pamet, ima toga još puno. I opet ne mogu tačno razlučiti gdje je granica na kojoj se može reći "ok bio je rat" a gdje treba jebat mater nesposobnim idiotima koji ništa ne znaju u životu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18045 Re: Sarajevo Construction

Post by muha_sa »

Sociolog wrote: 29/11/2021 16:12
muha_sa wrote: 29/11/2021 16:01
Kad je to bilo i gdje su mu ga zapalili :? Moje oboje djece završili tu osnovnu, gledam školsko dvorište s balkona i još nikad vidio nisam neki belaj :-)
Možda oko "Cepelina" il tu u tom naselju al pred školom ne vidjeh nikad.
Muha
Generacija 87/8 godista tamo nekad oko 2002/03.

Puno zdravlja zelim ti Muha.
Jbg.ne mozes ni ti sve znati
Hvala :-D
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#18046 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mistek wrote: 29/11/2021 16:12
BadBoy wrote: 29/11/2021 15:40 Krenuo sam navoditi Trebević ali sam se zaustavio jer jebiga možda nije najbolji primjer obzirom na rat, ratna razaranja i ovu post-ratnu podjelu nadležnosti. Ali eto ako ćemo ga navoditi za sami početak nemaš jednog od simbola grada - bob staze. Možda je bolji primjer jedan drugi simbol grada - žičara. Nju smo dobili tek prije 3 godine i to zahvaljujući ljubavi jednog stranca prema ovom gradu. A taj projekat je u potpunosti bio u nadležnosti "naših" (općina, grad, kanton, federacija). Znam pozadinu realizacije tog projekta, bio sam uključen u isti u jednoj fazi i odgovornom tvrdim da je Offerman 97% zaslužan za taj projekat a Skaka 3%. I tih 3% je uradio da bi sebe promovisao jer njemu lično puca za žičarom.
Bob staza može u kategoriju sport. Mizerna je cifra koja treba za njenu obnovu, a koristi su ogromne. Ista je stvar i sa skakaonicama na Trebeviću, pa i ozbiljnijom stazom za skijačko trčanje, bijatlon, generalno sa sportom u ovom gradu. Napravljen je olimpijski bazen, kao pravi kolosalni projekat, ali od toga je prošlo već više od 10 godina. Očekivao sam u tom periodu barem još jedan sličan. Ima tu i dvorana Grbavica recimo, ali generalno se u sport slabo ulagalo i ulaže. U zimskim sportovima se moglo ganjati čak domaćinstvo nekih takmičenja, to nije skupo, u dvoranskim smo pomalo taoci oronulih Skenderije i Zetre, pa guramo s njima, a ovih manjih sala čak sad ima sve više. Stadioni su nula, opšte poznato. Ali, opet kažem, hoću da se bavim karlingom, streličarstvom, nekim čudima, toga u Sarajevu nema. Plus, godišnje je potrebno 10 miliona KM da RK Bosna bude konkurentna u Evropi sa svim ekipama, KK Bosnu da nisu uništili vrlo slično, a da ne pričam o afirmaciji odbojke ili nečeg novog. Ili evo ide zima, mi klizališta nemamo kako treba, a da ne kažem tokom cijele godine :)

Slažem se i za te oronule građevine i generalno neko ušminkavanje turizma radi. Jajce kasarna sa bedemima grada, Žutom tabijom, Muzej Alije Izetbegovića, mezarje Kovači - ovaj dio se da iskoristiti da bude novi trademark Sarajeva. Ali, ne radi se ništa na tome. Ista je stvar generalno s građevinama na obali, ne samo sa Nacionalnom koji je ruglo, nego svim građevinama od gimnazija, pošte, pozorišta, palate pravde itd. One nisu u kritičnom stanju ali se ne iskorištava potencijal, pa da onda s pravom možemo pljuvati Papagajku ili uništavanje jevrejskog templa, za koji bih ja i sad tražio rješenja da se otkrije i sve ono okolo sruši :D

A što se žičare tiče, hajd sad je tu pa je ok, ali meni je gore što nisu odmakli od ideja koje su postojale i ranije. Recimo, kad sam kod ove gore graditeljske cjeline, obnovljena Jajce kasarna i žičara s Bentbaše do gore. Nevjerovatno mi je da uopšte nema govora o takvim stvarima koje bi se isplatile sigurno. :)
Sve znam. Na bob stazi bi mogli imati samo takav jack-pot, mislim da je jedna od rijetkih u Evropi. Trening tamo imati za sve reprezentacije. Generalno Trebević staviti u funkciju priprema sportskih ekipa tokom ljetnih mjeseci. Ali eto bob staza je primjer projekta koji sjecka entitetsku liniju i za to postoje objektivne administrativne barijere (iako se sve može kad se hoće). Sve ostalo za sport potpisujem.

Papagajku bih i ja sutra srušio, šta je ono mila mati nikad mi se nije sviđala. Isto kao i onaj jedan neboder pored pivare na sred Bistrika. Kad gledaš sa Topa (žute tabije) strši samo tako u odnosu na okolinu :D

Uglavnom, sve ovo oko čega pričamo meni u najmanju ruku ukazuje na stagnaciju, a nazadovanje u najgorem slučaju. Napredak nikako. Nema više ni tog optimizma nekako da će sve biti bolje... to mi možda najviše fali.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#18047 Re: Sarajevo Construction

Post by invincible1921 »

Kad vec idemo mak na konac....sarajevo je komumiste docekalo haman netaknuto, a 95 je bio grad koji je pretrpio teska razaranja..

Grbavica i Ilidza npr vraceni u srednji vijek
Last edited by invincible1921 on 29/11/2021 16:31, edited 1 time in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18048 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

So What! wrote: 29/11/2021 14:26
VladaFBiH wrote: 29/11/2021 14:19recimo Otoka/Meander - imao si stadion i mjesto za rekreaciju umjesto zgrade(a) koji više ne postoji (ima još dosta primjera gdje je zgrada nikla na mjestu zelenih površina koje su se koristile)
Da te ne bi neko pogresno shvatio, stadion na Otoci je pored i jos uvijek postoji, tu je istina postojala jedna livada, gdje se moglo raspaliti fudbala izmedju, a sada je tu jedna poprilicno nepotrebna zgrada. Eto recimo to je jedan primjer, mada u okolini postoji jos prostora za rekreaciju.
to je bio stadion pune dimenzije za rekreativce gdje si mogao doći igrati a ne obična livada i takvih nema puno u gradu

https://www.klix.ba/biznis/sarajevo-na- ... /160616072
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3135
Joined: 22/07/2017 18:36

#18049 Re: Sarajevo Construction

Post by Leopard_SA »

Sto je najgore, mi imamo odlican temelj, ali se opet dolazi do onog poznatog: “Sto je Tito izgradio, danas ovi ne mogu ni okreciti”. U ovom slucaju je bukvalno tako. Imamo bib stazu, dvije odlicne dvorane, ali sve propada.
Za bob stazu nekako i razumijem zbog njenog polozaja na granici dva entiteta, ali ko je i zasto dopustio da Zetra i Skenderija propadnu je unazqdio sport i razvoj grada uveliko
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#18050 Re: Sarajevo Construction

Post by invincible1921 »

Leopard_SA wrote: 29/11/2021 16:34 Sto je najgore, mi imamo odlican temelj, ali se opet dolazi do onog poznatog: “Sto je Tito izgradio, danas ovi ne mogu ni okreciti”. U ovom slucaju je bukvalno tako. Imamo bib stazu, dvije odlicne dvorane, ali sve propada.
Za bob stazu nekako i razumijem zbog njenog polozaja na granici dva entiteta, ali ko je i zasto dopustio da Zetra i Skenderija propadnu je unazqdio sport i razvoj grada uveliko
Propao je split(jugoplastika), cibona, olimpija, partizan i zvezda opstaju jer sj nacionali interesi...nije niko dopustio to je samo slijed dogadjaja za koje mi mislimo da se desava iskljucivo nama.

Da ne bude juga samo...grckih klubova i talijanskij more...Marousi igrao EL ne postoje, montepaschi se maltene ugasio, virtus se kao nesto vratio..al tanko je i to, ljudi ne tako davno prvaci evorpe
Last edited by invincible1921 on 29/11/2021 16:38, edited 1 time in total.
Post Reply