Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14926 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

O cemu pricamo? Moze li se sadasnji park pretvoriti u nesto novo i ljepse? Moze naravno. I to uz zadzavanje zelenila, nije ni sad pravi park, trg je, ali dosta zelen. Naravno da moze.

Mora li de kopati i praviti garaza? Naravno da ne mora... Ima Metalac & Centrotrans za kopanje unutar 150m daljine.

Medjunarodni poziv? Naravno da treba, dosta je jeftino potkupljivih urbanista i arhitekata od teticne mi u male scerke... Otkupis 3 najbolja idejna rjesenja, pa mozda upotrijebis i na drugim mjestima kad bude para. To sto imas Arhitekturu kao fakultet, ne znaci da je sva pamet tu locirana. Naravno da im treba konkurencija, a ne za Vuk-Zec-Medjed ima carte-blanche za narednih 23 projekta na isti fol!
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#14927 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

geralt wrote: 18/02/2021 11:25 Cist, ekoloski osvjesten grad kosta jako puno. Nije dovoljno ukinuti auta, moras prvo ljudima ponuditi bolju alternativu za ono sto trenutno koriste. A bolja alternativa bi zahtijevala desetocifreno ulaganje u GRAS i javni saobracaj.
I ovo je tačno. Ključ smanjenja zagađenja u Sarajevu je dobar i jak GRAS.
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#14928 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

breuer wrote: 19/02/2021 08:43
zato što je Sarajevu nužno potreban centralni gradski trg, a današnja situacija sa skoro prašumicom u centru grada nije nimalo logična i ponekad imaš osjećaj da stupaš u drugu dimenziju kad ulaziš u "park"...

na kraju krajeva, pogledati Najdhartov prijedlog za rješenje istog, nakon konkursa 1936. i sve će vam biti jasnije...

i po mogućnosti ukloniti zgradu Ekonomije...
Da, Sarajevu je potreban centralni gradski trg, ali zar taj centralni gradski trg baš mora biti umjesto ovog trga sa zelenilom? Ne može nigdje drugo? A i ne ide da guraš nešto na silu. Ne razumijem boldirano. :-) Da se pitam, bilo bi još više zelenila.

Naravno da će novi trg umjesto sadašnjeg imati svoje prednosti. Recimo vidjele bi se sve zgrade oko trga (ima lijepih fasada), naravno trebalo bi ih srediti, imali bi novo mjesto za masovna okupljanja, itd, ali eto meni je šteta nešto dobro uklanjati radi nečeg drugog.
Logičnije mi je da se ostavi zelenilo, a da se promijene ploče, uklone trafike, uklone reklamni panoi, srede fasade pa čak i krošnje, itd. Sa ovim bi imali potpuno novu sliku i bilo bi dosta bolje i privlačnije za proći i provoditi vrijeme na trgu, a potrošio si daleko manje para.

I da, ako će već biti centralni gradski trg, onda neka se pitaju stručnjaci, ne oni koji su samo na papiru stručnjaci i ne Hadžibajrić i slični. Prevažan je ovo projekat da bi se tek tako zajebavali.

Zgradu Ekonomije ukloniti, ovdje se slažemo. :D
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#14929 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Logovan wrote: 19/02/2021 09:43
breuer wrote: 19/02/2021 08:43
zato što je Sarajevu nužno potreban centralni gradski trg, a današnja situacija sa skoro prašumicom u centru grada nije nimalo logična i ponekad imaš osjećaj da stupaš u drugu dimenziju kad ulaziš u "park"...

na kraju krajeva, pogledati Najdhartov prijedlog za rješenje istog, nakon konkursa 1936. i sve će vam biti jasnije...

i po mogućnosti ukloniti zgradu Ekonomije...
Da, Sarajevu je potreban centralni gradski trg, ali zar taj centralni gradski trg baš mora biti umjesto ovog trga sa zelenilom? Ne može nigdje drugo? A i ne ide da guraš nešto na silu. Ne razumijem boldirano. :-) Da se pitam, bilo bi još više zelenila.

Naravno da će novi trg umjesto sadašnjeg imati svoje prednosti. Recimo vidjele bi se sve zgrade oko trga (ima lijepih fasada), naravno trebalo bi ih srediti, imali bi novo mjesto za masovna okupljanja, itd, ali eto meni je šteta nešto dobro uklanjati radi nečeg drugog.
Logičnije mi je da se ostavi zelenilo, a da se promijene ploče, uklone trafike, uklone reklamni panoi, srede fasade pa čak i krošnje, itd. Sa ovim bi imali potpuno novu sliku i bilo bi dosta bolje i privlačnije za proći i provoditi vrijeme na trgu, a potrošio si daleko manje para.

I da, ako će već biti centralni gradski trg, onda neka se pitaju stručnjaci, ne oni koji su samo na papiru stručnjaci i ne Hadžibajrić i slični. Prevažan je ovo projekat da bi se tek tako zajebavali.

Zgradu Ekonomije ukloniti, ovdje se slažemo. :D
stručnjaci davno iznijeli svoje, a vi valjda u nepoznavanju toga jedino možete kriviti Hadžibajrića, SDA i sl. što mene uopšte ne zanima...

zašto baš taj? a koji drugi? mislim, ne vidim uopšte logiku raspravljati o neuredno pobacanom drveću u centru grada koje služi samo da se skupljaju kerovi lutalice i da pokoji novopečeni sarajevski tajkun zauzme površinu za svoju kafanu...onda brate zasaditi drveta i na bana Jelačića trgu i svi sretni...

nema boljeg mjesta u Sarajevu za gradski trg od prostora bivše remize i carinarnice, a što je danas "trg-park" o kojem pričamo...nekoliko reprezentativnih arhitektonskih ostvarenja koja bi tvorila idealnu scenografiju trga, crkveni toranj kao vertikala i markacija na ulazu u trg, odlična niša ispred Doma Armije za skulpturu i odličan pravougaoni prostor za okupljanje, manifestacije i šta već ne...jebote, ko da smo Hong Kong, pa fali zelenila u gradu...
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#14930 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

breuer wrote: 19/02/2021 09:58 stručnjaci davno iznijeli svoje, a vi valjda u nepoznavanju toga jedino možete kriviti Hadžibajrića, SDA i sl. što mene uopšte ne zanima...

zašto baš taj? a koji drugi? mislim, ne vidim uopšte logiku raspravljati o neuredno pobacanom drveću u centru grada koje služi samo da se skupljaju kerovi lutalice i da pokoji novopečeni sarajevski tajkun zauzme površinu za svoju kafanu...onda brate zasaditi drveta i na bana Jelačića trgu i svi sretni...

nema boljeg mjesta u Sarajevu za gradski trg od prostora bivše remize i carinarnice, a što je danas "trg-park" o kojem pričamo...nekoliko reprezentativnih arhitektonskih ostvarenja koja bi tvorila idealnu scenografiju trga, crkveni toranj kao vertikala i markacija na ulazu u trg, odlična niša ispred Doma Armije za skulpturu i odličan pravougaoni prostor za okupljanje, manifestacije i šta već ne...jebote, ko da smo Hong Kong, pa fali zelenila u gradu...
Eki skupljaju se kerovi lutalice, pa riješi problem oko njih i neće ih biti. :D Isto i tajkune sa kafanama dovedi u red. Zna se da će se pitati Hadžibajrići, ali eto daj Bože da se prevarim.

Boldirano se slažem, to bi bio dobitak. Pa i fali nam zelenila u gradu. Ne računam Trebević, niti Vrelo Bosne i slična mjesta.

Šta ćemo sa autobuskom stanicom?
Gdje će biti ulaz, a gdje ulaz u garažu?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24874
Joined: 08/09/2005 20:08

#14931 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 19/02/2021 08:54 Medjunarodni poziv? Naravno da treba, dosta je jeftino potkupljivih urbanista i arhitekata od teticne mi u male scerke... Otkupis 3 najbolja idejna rjesenja, pa mozda upotrijebis i na drugim mjestima kad bude para. To sto imas Arhitekturu kao fakultet, ne znaci da je sva pamet tu locirana. Naravno da im treba konkurencija, a ne za Vuk-Zec-Medjed ima carte-blanche za narednih 23 projekta na isti fol!
A kod stranaca nema potkupljivanja?

Ako ti sto si nabrojao dobro rade, sta je problem? Nisu stranci?
Pare koje bi dao za strance da crtaju, daj arhitektonskom fakultetu da plati nekog dobrog profesora iz svijeta za uredjenje parkova, da odrzi im semestar predavanje.
Ako nema ljudi u BiH da znaju urediti park, kljucaj fakultete. Nego sta.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#14932 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Logovan wrote: 19/02/2021 10:18
breuer wrote: 19/02/2021 09:58 stručnjaci davno iznijeli svoje, a vi valjda u nepoznavanju toga jedino možete kriviti Hadžibajrića, SDA i sl. što mene uopšte ne zanima...

zašto baš taj? a koji drugi? mislim, ne vidim uopšte logiku raspravljati o neuredno pobacanom drveću u centru grada koje služi samo da se skupljaju kerovi lutalice i da pokoji novopečeni sarajevski tajkun zauzme površinu za svoju kafanu...onda brate zasaditi drveta i na bana Jelačića trgu i svi sretni...

nema boljeg mjesta u Sarajevu za gradski trg od prostora bivše remize i carinarnice, a što je danas "trg-park" o kojem pričamo...nekoliko reprezentativnih arhitektonskih ostvarenja koja bi tvorila idealnu scenografiju trga, crkveni toranj kao vertikala i markacija na ulazu u trg, odlična niša ispred Doma Armije za skulpturu i odličan pravougaoni prostor za okupljanje, manifestacije i šta već ne...jebote, ko da smo Hong Kong, pa fali zelenila u gradu...
Eki skupljaju se kerovi lutalice, pa riješi problem oko njih i neće ih biti. :D Isto i tajkune sa kafanama dovedi u red. Zna se da će se pitati Hadžibajrići, ali eto daj Bože da se prevarim.

Boldirano se slažem, to bi bio dobitak. Pa i fali nam zelenila u gradu. Ne računam Trebević, niti Vrelo Bosne i slična mjesta.

Šta ćemo sa autobuskom stanicom?
Gdje će biti ulaz, a gdje ulaz u garažu?
to sa podzemnom garažom na tom mjestu ni meni nema smisla...vakat je da se auta protjeruju iz najuže jezgre grada u svakom slučaju...mjesta za podzemne garaže ima svuda naokolo...dakle, moderan gradski trg sa hortikulturnim rješenjem te svim ostalim pojedinostima koje tvore trg...
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#14933 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Bio je na ovoj temi, prije par godina jedan prelijep prijedlog a to je da se ovaj trg A.I. spoji sa trgom ispred Doma Armije (uz uklanjanje parkinga) i da se onda dobije jedan prelijep veliki prostor u koji se direktno slijeva pješačka zona. Pri tome, zabraniti saobraćaj u ulici Zelenih beretki i naravno skloniti onu skalameriju u vidu Ekonomskog fakulteta :D

To bi po meni bio pun pogodak. Mislim također (ako se dobro sjećam) da je AU izvorno tako i zamišljala ovaj trg.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14934 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Haris.ba wrote: 19/02/2021 10:51
drndalo wrote: 19/02/2021 08:54 Medjunarodni poziv? Naravno da treba, dosta je jeftino potkupljivih urbanista i arhitekata od teticne mi u male scerke... Otkupis 3 najbolja idejna rjesenja, pa mozda upotrijebis i na drugim mjestima kad bude para. To sto imas Arhitekturu kao fakultet, ne znaci da je sva pamet tu locirana. Naravno da im treba konkurencija, a ne za Vuk-Zec-Medjed ima carte-blanche za narednih 23 projekta na isti fol!
A kod stranaca nema potkupljivanja?

Ako ti sto si nabrojao dobro rade, sta je problem? Nisu stranci?
Pare koje bi dao za strance da crtaju, daj arhitektonskom fakultetu da plati nekog dobrog profesora iz svijeta za uredjenje parkova, da odrzi im semestar predavanje.
Ako nema ljudi u BiH da znaju urediti park, kljucaj fakultete. Nego sta.
Izvces moje rijeci. Za nase “strucnjake” znamo da su kupljeni vec. Ili bar skoro svi. Ono na koji nacin mozes to razbiti je medjunarodni otvoreni tender za idejno/izvedbeno rjesenje. Sa nekom pristojnom nagradom. I to za npr. prva 3 nagradjena rada, ili mozda i 5 ako ih struka ocijeni da svih 5 vrijedi.

Ne moraju biti stranci, sta fali da u konkurenciji arhitekata iz Barcelone, Stokholma, Kuala Lumpura, Buenos Airesa, neki nas koji je pustio masti na volju bude nagradjen, umjesto da u startu imaju ogranicenja od investitorovih zelja...

Neka sva 3 najbolja rada budu od domacih ljudi, ako su najkvalitetniji, pod sifrom... Ono sto medjunarodni konkurs moze omoguciti je KONKURENCIJU VukuZecuMedjedu, i ostalim dezurnim umjetnicima...

Nemam nista protiv ni placanja vrhunskih strucnjaka da predaju koji semesar na fakultetima, naprotiv, samo nije to moja odluka. Ja sam uvijek za zatalasavanje bare, ma koja da je, i ma kolika. Oni usidreni u njima, nisu...
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#14935 Re: Sarajevo Construction

Post by Horke »

Kako li dodjosmo od "protiv garaže" do "protiv uređenja trga". Ko postavi jednakost između toga? Da, trg se može urediti, ali ako se tu ugradi garaža to je sve samo ne uređenje.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#14936 Re: Sarajevo Construction

Post by Ma.Le.Na »

BadBoy wrote: 18/02/2021 19:02
drug_profi wrote: 18/02/2021 12:25 Naprotiv, mislim da se kralj Tvrtko i ban Kulin moraju poceti promovisati kao ocevi domovine. Pa i lokacijama spomenika.
Kod nas trenutno postoje dvije svijesti. jedna je ZAVNOBIH, a druga je Mehmed el Fatih.
Kao da prije toga nije bilo ni nas ni Bosne.

E pa treba se vratiti korijenu, pa na kraju i Batona obiljeziti jer je njegovo pleme naseljavalo podrucje Bosne, a mi smo nasljednici.
Ovo govorim ima 15 godina. Imamo takvog jednog mudonju kakav je bio Tvrtko u svojoj historiji i niko da ga uzme za idola i narodnog heroja nego slavimo raznorazne osvajače...
:thumbup: :thumbup:
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#14937 Re: Sarajevo Construction

Post by daors »

Aequus wrote: 18/02/2021 15:28
daors wrote: 18/02/2021 13:53 Zna li neko sta se gradi na Otesu? Odmah ispod Wavesa
Mislim da je nova zgrada Wavesa, odmah pored shopping centra?
Ispod te zgrade Wavesa sto se pravi. Izgleda da ce biti Penny
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#14938 Re: Sarajevo Construction

Post by piupiu »

foxlife wrote: 18/02/2021 14:19 mi smo fenomen svi gradovi koji poboljsavaju svojuu okolinu izbacuju saobracaj iz centra jedino ga mi guramo u isti
umjesto da prave garazu neku ogromnu na marijin dvoru npr a postepeno ogranicavati saobracaj u staroj jezgri nasi hoce bas tu da prave garazu :-)
Zašto ne prave garažu na Parkingu Braće Mulić? Fino kupe i udri brigu na veselje.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#14939 Re: Sarajevo Construction

Post by mahalik »

Sad će penny unakaziti cijeli taj dio sw
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#14940 Re: Sarajevo Construction

Post by piupiu »

koga zanima

User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#14941 Re: Sarajevo Construction

Post by holowey »

umjesto da se zbog interesa javnosti trazilo da javna rasprava bude odrzana na otvorenom (npr. prostor metalca)
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14942 Re: Sarajevo Construction

Post by kakaljin »

Beč - platan star 80 god visok 22m se premesta zbog izgradnje metro stanice.

Image

Sve se moze kad se hoce da se spase drvece iz parka Trg Oslobodjenja da se napravi podzemna garaza i onda se vrati sve i jos zasaadi novog drveca.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14943 Re: Sarajevo Construction

Post by foxlife »

piupiu wrote: 19/02/2021 15:39
foxlife wrote: 18/02/2021 14:19 mi smo fenomen svi gradovi koji poboljsavaju svojuu okolinu izbacuju saobracaj iz centra jedino ga mi guramo u isti
umjesto da prave garazu neku ogromnu na marijin dvoru npr a postepeno ogranicavati saobracaj u staroj jezgri nasi hoce bas tu da prave garazu :-)
Zašto ne prave garažu na Parkingu Braće Mulić? Fino kupe i udri brigu na veselje.
to ono pored pozorista?
ma iskreno ja da se pitam uopste ne bih pravio garaze u krugu tramvaja nego vani od marijin dvora pa dole a gore uradio javni prevoz da se ne isplati ici autom a parking u centru stavio na 5 maraka sat osim bbi jer je to privatno ostalo ako se kome siplati bujrum
al to nije izvodivo jer smo papci u dusi radije ce autom uci u kafanu nego da mu plate garazu na marijin dvoru ili nedo bog dalje
jednostavno hocemo u trafiku autom
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#14944 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Evo prave crne rupe. Gledaj rugla, ovako godinama stoji, parking ružan, a ovo je sami centar.

Image

Image
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14945 Re: Sarajevo Construction

Post by kakaljin »

OVo treba oduzeti i dati nekome koncesiju da napravi garazu -2 i gore 5 spratova a na petom da napravi nesto komercijalno.

A da fasadu napravi da izgleda kao neka zgrada iz austrougarskog perioda.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#14946 Re: Sarajevo Construction

Post by Concord »

kakaljin wrote: 19/02/2021 16:43 OVo treba oduzeti i dati nekome koncesiju da napravi garazu -2 i gore 5 spratova a na petom da napravi nesto komercijalno.

A da fasadu napravi da izgleda kao neka zgrada iz austrougarskog perioda.
:thumbup:


Ko se sjeca scene iz filma Tokyo Drift:
Image
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#14947 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

kakaljin wrote: 19/02/2021 16:43 OVo treba oduzeti i dati nekome koncesiju da napravi garazu -2 i gore 5 spratova a na petom da napravi nesto komercijalno.

A da fasadu napravi da izgleda kao neka zgrada iz austrougarskog perioda.
Ovo se npr. u Austriji i Italiji redovno radi. "Zamaskiraju" nadzemnu garažu da izgleda kao stambena zgrada i uglave je među druge zgrade. Extra fol :D
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#14948 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

kakaljin wrote: 19/02/2021 16:43 OVo treba oduzeti i dati nekome koncesiju da napravi garazu -2 i gore 5 spratova a na petom da napravi nesto komercijalno.

A da fasadu napravi da izgleda kao neka zgrada iz austrougarskog perioda.
Dok nam je stručnjaka poput tebe, ne trebaju nam školovane arhitekte.
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14949 Re: Sarajevo Construction

Post by kakaljin »

thekupus wrote: 19/02/2021 17:36
kakaljin wrote: 19/02/2021 16:43 OVo treba oduzeti i dati nekome koncesiju da napravi garazu -2 i gore 5 spratova a na petom da napravi nesto komercijalno.

A da fasadu napravi da izgleda kao neka zgrada iz austrougarskog perioda.
Dok nam je stručnjaka poput tebe, ne trebaju nam školovane arhitekte.
Hvala bogu pa nisam kao kvazi arhitekte sto grade po Sarajevu, cast izuzecima.

Daj mi tog skolovanog arhitektu sto mislis pa da da idejni projekat za tako nesto i da se potpise svojim imenom i prezimenom.

Ne znam sta ti vidis u ovome nesto lose sto sam napisao
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#14950 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

moraš shvatiti da u Sarajevu ne postoji arh mišljenje do onog potpuno modernog i misle da ne postoje pokreti u arhitekturi koji danas grade "klasično", a primjera po svijetu "bruka"... al to je u svijetu cool... :-)
Post Reply