Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13701 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

interes banaka je puno širi od navedenog.

One će sebe namiriti, ali ako vide priliku za dodatnom zaradom, budi siguran da će uzeti sve što mogu uzeti. To se posebno odnosi na kamate, ili u slučaju da investitor grohne, od stanara će uzeti dodatne pare da završe stanove. Vlasništvo još nikom nije upisano, ssmo je "obećano" da će biti po završetku radova.

Radovi će se završiti tek kad se pokupe svi atesti na radove i komunalije i Općina kaže da je OK. Poslije ide etažiranje i upis vlasništva. Dakle, ako banka preuzme a investitor SMART IVNEST d.o.o. (od 2000 KM kapitala) propadne, onda će banka naplatiti svaku svoju uslugu završetka radova posebno. :twisted:


Zato sam prijatelju lijepo savjetovao prije 3 godine da uzme čist i etažiran stan star 40 godina, u uređenom naselju Grbavica, nego da se zajebava sa svojim parama u ovoj državi pravnog vakuuma, gdje pravda stiže najčešće kad te u tabut spuste. Svako malo mi se zahvaljuje i časti me, kaže ovo je od nesuđene kirije. :D
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 07/10/2020 08:58, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13702 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

drug_profi wrote: 06/10/2020 20:18

Kaže mahala park za cuke. :thumbup: :hajmooo:
e to bi bila lijepa vijest!
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13703 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

studiorum_tuzlaensis wrote: 07/10/2020 08:56 interes banaka je puno širi od navedenog.

One će sebe namiriti, ali ako vide priliku za dodatnom zaradom, budi siguran da će uzeti sve što mogu uzeti. To se posebno odnosi na kamate, ili u slučaju da investitor grohne, od stanara će uzeti dodatne pare da završe stanove. Vlasništvo još nikom nije upisano, ssmo je "obećano" da će biti po završetku radova.

Radovi će se završiti tek kad se pokupe svi atesti na radove i komunalije i Općina kaže da je OK. Poslije ide etažiranje i upis vlasništva. Dakle, ako banka preuzme a investitor SMART IVNEST d.o.o. (od 2000 KM kapitala) propadne, onda će banka naplatiti svaku svoju uslugu završetka radova posebno. :twisted:


Zato sam prijatelju lijepo savjetovao prije 3 godine da uzme čist i etažiran stan star 40 godina, u uređenom naselju Grbavica, nego da se zajebava sa svojim parama u ovoj državi pravnog vakuuma, gdje pravda stiže najčešće kad te u tabut spuste. Svako malo mi se zahvaljuje i časti me, kaže ovo je od nesuđene kirije. :D
od stanara ce uzeti dodatne pare da zavrse stanove ???
Volio bih da cujem gdje se ovo vec desilo...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13704 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Neće banka uzeti od stanara, već će novi podizvođač uzeti od stanara, a oni od podizvođača. Nije govno, već se cuko posro. Desilo se milion puta na manjim projektima.

Nema upotrebne dozvole, pa je ograničeno i raspolaganje imovinom. Stanari dijele vlasništvo nad zemljom i nekretninom (zgradom), pravno mogu ući u posjed tek kad budu ispunjeni svi uslovi. Inače, kako upisati nekretninu? Ukoliko ima pravnika koji se razumiju u ZK, mogu ovo detaljnije malo pojasniti.

To je jedini način da svi dobiju što žele, jer prvobitni ugovor nije sa bankom, već sa propalom firmom.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#13705 Re: Sarajevo Construction

Post by Gray »

Nemaju stanari sada vlasništvo ni nad čim, ni nad zemljištem a posebno ne nad stanovima jer stanovi još ne postoje kao posebne etazne jedinice.

Jedino sto stanari imaju je ugovorna obaveza investitora, ali s tim nemaju još pravo vlasništva ni nad čim.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13706 Re: Sarajevo Construction

Post by zippoo87 »

i koliko su potencijalni vlasnici uletili avansno za ove stanove ?

u ovoj drzavi vise ne postoji oblast koju nisu kriminalizovali i gdje mozes potrositi pare...evo pa vise ni stan ne mozes kupiti da je sve uredu...sve vise i vise kriminala u ovoj oblasti i to ovog vidljivog,ne pricam o kriminalu da se daju dozvole za gradnju gdje necemu nije mjesto
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13707 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

zippoo87 wrote: 07/10/2020 10:43 i koliko su potencijalni vlasnici uletili avansno za ove stanove ?

u ovoj drzavi vise ne postoji oblast koju nisu kriminalizovali i gdje mozes potrositi pare...evo pa vise ni stan ne mozes kupiti da je sve uredu...sve vise i vise kriminala u ovoj oblasti i to ovog vidljivog,ne pricam o kriminalu da se daju dozvole za gradnju gdje necemu nije mjesto
pa eto u clanku kaze 70% da je otplaceno ovih 420 jedinica
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#13708 Re: Sarajevo Construction

Post by holowey »

azdralovic wrote: 07/10/2020 10:50
zippoo87 wrote: 07/10/2020 10:43 i koliko su potencijalni vlasnici uletili avansno za ove stanove ?

u ovoj drzavi vise ne postoji oblast koju nisu kriminalizovali i gdje mozes potrositi pare...evo pa vise ni stan ne mozes kupiti da je sve uredu...sve vise i vise kriminala u ovoj oblasti i to ovog vidljivog,ne pricam o kriminalu da se daju dozvole za gradnju gdje necemu nije mjesto
pa eto u clanku kaze 70% da je otplaceno ovih 420 jedinica
neko platio 100%, neko platio 40% i tako se doslo do tih 70% iz clanka...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#13709 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Steta. Fina, custa zgradica, na mjestu, bas onako, uklapa se... :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13710 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

nosara wrote: 07/10/2020 10:57 Steta. Fina, custa zgradica, na mjestu, bas onako, uklapa se... :lol:
e fakat.
zamisli kakvi tek investitori dizu zgradice do 5 spratova po gradu... :cry:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13711 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

holowey wrote: 07/10/2020 10:53
azdralovic wrote: 07/10/2020 10:50
zippoo87 wrote: 07/10/2020 10:43 i koliko su potencijalni vlasnici uletili avansno za ove stanove ?

u ovoj drzavi vise ne postoji oblast koju nisu kriminalizovali i gdje mozes potrositi pare...evo pa vise ni stan ne mozes kupiti da je sve uredu...sve vise i vise kriminala u ovoj oblasti i to ovog vidljivog,ne pricam o kriminalu da se daju dozvole za gradnju gdje necemu nije mjesto
pa eto u clanku kaze 70% da je otplaceno ovih 420 jedinica
neko platio 100%, neko platio 40% i tako se doslo do tih 70% iz clanka...
kakav god omjer bio, poenta je da je veci dio vec uplacen
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#13712 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Gray wrote: 07/10/2020 10:21 Nemaju stanari sada vlasništvo ni nad čim, ni nad zemljištem a posebno ne nad stanovima jer stanovi još ne postoje kao posebne etazne jedinice.

Jedino sto stanari imaju je ugovorna obaveza investitora, ali s tim nemaju još pravo vlasništva ni nad čim.
Upravo tako, stanari (nadam se) imaju neki ugovor sa investitorom kojim su uređena njihova međusobna prava i obaveze.

U slučaju neispunjavanja ugovorne obaveze od strane investitora slijedi dugotrajan, mukotrpan i neizvjestan sudski proces. Po slovu zakona (ne ulazeći u detalje ugovora) imali bi pravo na povrat sredstava (ukoliko nije izgledno da će zgrada završiti) i naknadu štete. Ali hajd se ti naplati.

Za više podataka pogledajte stanare fantomske zgrade na Šipu (Porović) ili stanare jednako nepostojeće zgrade u Tuzli.
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#13713 Re: Sarajevo Construction

Post by umojvakat »

azdralovic wrote: 07/10/2020 09:12
studiorum_tuzlaensis wrote: 07/10/2020 08:56 interes banaka je puno širi od navedenog.

One će sebe namiriti, ali ako vide priliku za dodatnom zaradom, budi siguran da će uzeti sve što mogu uzeti. To se posebno odnosi na kamate, ili u slučaju da investitor grohne, od stanara će uzeti dodatne pare da završe stanove. Vlasništvo još nikom nije upisano, ssmo je "obećano" da će biti po završetku radova.

Radovi će se završiti tek kad se pokupe svi atesti na radove i komunalije i Općina kaže da je OK. Poslije ide etažiranje i upis vlasništva. Dakle, ako banka preuzme a investitor SMART IVNEST d.o.o. (od 2000 KM kapitala) propadne, onda će banka naplatiti svaku svoju uslugu završetka radova posebno. :twisted:


Zato sam prijatelju lijepo savjetovao prije 3 godine da uzme čist i etažiran stan star 40 godina, u uređenom naselju Grbavica, nego da se zajebava sa svojim parama u ovoj državi pravnog vakuuma, gdje pravda stiže najčešće kad te u tabut spuste. Svako malo mi se zahvaljuje i časti me, kaže ovo je od nesuđene kirije. :D
od stanara ce uzeti dodatne pare da zavrse stanove ???
Volio bih da cujem gdje se ovo vec desilo...
Nije bas ovako kako prica, ovo je on sebi fino u glavi poslozio ali je daleko od realnosti, pare niko nije mogao potrositi jer su na escrow racunu pa se ne mogu bas tako rasipati kako on misli. Ne bih da se bezveze raspravljam jer se on iz nekog razloga nasladjuje sto su se ljudi zajebali ali ovo sto pise nema veze sa stvarnim stanjem. Ima na Sarajevo Tower fb stranici obavijest od strane ovih reketara Smar Invest i tu se otprilike moze dobiti slika kako su banke umijesane u ovo (vjeruju AnsDrive-u). S tim da je i dosta lazi navedeno u obavijesti, vrijedi procitati samo da se dobije slika o tome kako su se podijelili.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13714 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

BadBoy wrote: 07/10/2020 11:24
Gray wrote: 07/10/2020 10:21 Nemaju stanari sada vlasništvo ni nad čim, ni nad zemljištem a posebno ne nad stanovima jer stanovi još ne postoje kao posebne etazne jedinice.

Jedino sto stanari imaju je ugovorna obaveza investitora, ali s tim nemaju još pravo vlasništva ni nad čim.
Upravo tako, stanari (nadam se) imaju neki ugovor sa investitorom kojim su uređena njihova međusobna prava i obaveze.

U slučaju neispunjavanja ugovorne obaveze od strane investitora slijedi dugotrajan, mukotrpan i neizvjestan sudski proces. Po slovu zakona (ne ulazeći u detalje ugovora) imali bi pravo na povrat sredstava (ukoliko nije izgledno da će zgrada završiti) i naknadu štete. Ali hajd se ti naplati.

Za više podataka pogledajte stanare fantomske zgrade na Šipu (Porović)
ili stanare jednako nepostojeće zgrade u Tuzli.
Porović i dalje gradi :) hint: Malta Complex :D
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#13715 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

VladaFBiH wrote: 07/10/2020 12:48
BadBoy wrote: 07/10/2020 11:24
Gray wrote: 07/10/2020 10:21 Nemaju stanari sada vlasništvo ni nad čim, ni nad zemljištem a posebno ne nad stanovima jer stanovi još ne postoje kao posebne etazne jedinice.

Jedino sto stanari imaju je ugovorna obaveza investitora, ali s tim nemaju još pravo vlasništva ni nad čim.
Upravo tako, stanari (nadam se) imaju neki ugovor sa investitorom kojim su uređena njihova međusobna prava i obaveze.

U slučaju neispunjavanja ugovorne obaveze od strane investitora slijedi dugotrajan, mukotrpan i neizvjestan sudski proces. Po slovu zakona (ne ulazeći u detalje ugovora) imali bi pravo na povrat sredstava (ukoliko nije izgledno da će zgrada završiti) i naknadu štete. Ali hajd se ti naplati.

Za više podataka pogledajte stanare fantomske zgrade na Šipu (Porović)
ili stanare jednako nepostojeće zgrade u Tuzli.
Porović i dalje gradi :) hint: Malta Complex :D
Znam, znam. I dalje mu zgrada nije uknjižena, nije čak ni zemljište parcelisano, a planira još dvije lamele (na zemljištu pored gdje već postoje kuće). To ne sprječava da se stanovi uveliko prodaju :D
Last edited by BadBoy on 07/10/2020 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
oldtajmer
Posts: 4997
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#13716 Re: Sarajevo Construction

Post by oldtajmer »

sjeca li se neko mozda tamo negdje dvijehiljadite kada je vranica trebala praviti zgradu u pofalicima,sjecam se da su stanove masovno uzimali dijasporci za kes ,a zgrada se nije nikad napravila,vranica propala.... sta li je bilo sa tim ljudima,znao sam jednog iz skandinavije koji je dao 150 milja ali dugo se nismo vidjeli
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#13717 Re: Sarajevo Construction

Post by veliki_ah »

Činjenica je da za ST pare nisu problem i da imaju dovoljno para da završe objekat. Po nekim pricama, ostalo je manje od 10% posla i manje o 10 mil obaveza. Na racunima Ans drive i SI ima dovoljno para za to. Do sada obracunati penali prema stanarima su oko 5 miliona. Imaju pare i za to.

Banka ako se umijesa, njoj je u interesu da vrate svoje pare. Vecinu su vec vratili, a ostatak ce vratiti kroz objekat. Stanari nece nista izgubiti jer je bankama u interesu da stanariu usele, dobiju stanove i vracaju svoje kredite. Investitori su sebi ostavili 3 sprata trznog centra i 1 sprat garaža za buducu zaradu. Samo prodajom tih objekata i neprodatih stanova banka se moze namiriti i nema potrebe da ista uzima od stanara.

Za razliku od ranije nabrojanih propalih projekata, ovdje nije razlog nedostatak para nego sujeta i sudski proces za reket. Finansijska kretanja im cak idu i u prilog jer su cijene stanova narasle za 20-30 % u odnosu na period predprodaje i planiranja izgradnje, a cijene sirovina, materijala i radne snage nisu toliko porasle.
Dimu1927
Posts: 3974
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#13718 Re: Sarajevo Construction

Post by Dimu1927 »

BadBoy wrote: 07/10/2020 13:05
VladaFBiH wrote: 07/10/2020 12:48
Porović i dalje gradi :) hint: Malta Complex :D
Znam, znam. I dalje mu zgrada nije uknjižena, nije čak ni zemljište parcelisano, a planira još dvije lamele (na zemljištu pored gdje već postoje kuće). To ne sprječava da se stanovi uveliko prodaju :D
nije ni Izvor (citav, ili jedan dio, nisam siguran za to) uknjizen pa odavno ljudi zive u njemu
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#13719 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ne bi smjeli investitori pustiti u zgradu bez tehnickog prijema stanare, ali vecina projekata probije rok, narodu se zuri i kad im se objektivno i ne zuri, a kamoli onome ko je podstanar.

Problem je kada puste u fakticki nezavrsenu zgradu. Kada je sve zavrseno, nije lose pustiti ponekog stanara da pofata minuse da se poprave u hodu.

Nego, nacuo sam da je Malta complex dobio novog investitora (stari prodao sve tom novom). Ima li ko vise info?
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#13720 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote: 07/10/2020 17:38 Ne bi smjeli investitori pustiti u zgradu bez tehnickog prijema stanare, ali vecina projekata probije rok, narodu se zuri i kad im se objektivno i ne zuri, a kamoli onome ko je podstanar.

Problem je kada puste u fakticki nezavrsenu zgradu. Kada je sve zavrseno, nije lose pustiti ponekog stanara da pofata minuse da se poprave u hodu.

Nego, nacuo sam da je Malta complex dobio novog investitora (stari prodao sve tom novom). Ima li ko vise info?
Nedavno su iselili salon u Zagrebačkoj na Kovačićima (sad je Eglo tu)
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13721 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

wewa wrote: 07/10/2020 08:57
drug_profi wrote: 06/10/2020 20:18

Kaže mahala park za cuke. :thumbup: :hajmooo:
e to bi bila lijepa vijest!
Ih, mozes misliti... Ja sam se spreman u pivu kladiti da ce biti neka zgrada...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13722 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 07/10/2020 17:38 Ne bi smjeli investitori pustiti u zgradu bez tehnickog prijema stanare, ali vecina projekata probije rok, narodu se zuri i kad im se objektivno i ne zuri, a kamoli onome ko je podstanar.

Problem je kada puste u fakticki nezavrsenu zgradu. Kada je sve zavrseno, nije lose pustiti ponekog stanara da pofata minuse da se poprave u hodu.

Nego, nacuo sam da je Malta complex dobio novog investitora (stari prodao sve tom novom). Ima li ko vise info?
pa već su imali "promjenu" investitora... presipanje iz šupljeg u prazno - ako postoji imalo pravne države ova zgrada se neće nikada uknjižiti. Što se tiče novih lamela koje prodaju već 2+ godine i svake godine kažu da izgradnja kreće u Septembru tekuće godine (2018,2019 i 2020) i da čekaju samo da se djeca vlasnika vrate u BiH i potpišu papire da bi ih mogli uknjižiti a i dalje zemljište na kojem navodno grade nije njihovo već od Opštine i Klasa (ne znam samo kakva se djeca iz vana vraćaju tu) + imaju one barake tu...
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13723 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

VladaFBiH wrote: 08/10/2020 09:33
Haris.ba wrote: 07/10/2020 17:38 Ne bi smjeli investitori pustiti u zgradu bez tehnickog prijema stanare, ali vecina projekata probije rok, narodu se zuri i kad im se objektivno i ne zuri, a kamoli onome ko je podstanar.

Problem je kada puste u fakticki nezavrsenu zgradu. Kada je sve zavrseno, nije lose pustiti ponekog stanara da pofata minuse da se poprave u hodu.

Nego, nacuo sam da je Malta complex dobio novog investitora (stari prodao sve tom novom). Ima li ko vise info?
pa već su imali "promjenu" investitora... presipanje iz šupljeg u prazno - ako postoji imalo pravne države ova zgrada se neće nikada uknjižiti. Što se tiče novih lamela koje prodaju već 2+ godine i svake godine kažu da izgradnja kreće u Septembru tekuće godine (2018,2019 i 2020) i da čekaju samo da se djeca vlasnika vrate u BiH i potpišu papire da bi ih mogli uknjižiti a i dalje zemljište na kojem navodno grade nije njihovo već od Opštine i Klasa (ne znam samo kakva se djeca iz vana vraćaju tu) + imaju one barake tu...
Ispod trenutne zgrade parcela je u vlasnistvu Infinity Group
Parcele okolo su razni vlasnici, onaj najveci dio je Opstina

E sad samo mi je nejasno, domena im je u vlasnistvu Green Energy Solution
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#13724 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Dimu1927 wrote: 07/10/2020 17:02
nije ni Izvor (citav, ili jedan dio, nisam siguran za to) uknjizen pa odavno ljudi zive u njemu
Sve četiri do sad izgrađene lamele izvor su uknjižene
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13725 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

azdralovic wrote: 08/10/2020 09:42
VladaFBiH wrote: 08/10/2020 09:33
Haris.ba wrote: 07/10/2020 17:38 Ne bi smjeli investitori pustiti u zgradu bez tehnickog prijema stanare, ali vecina projekata probije rok, narodu se zuri i kad im se objektivno i ne zuri, a kamoli onome ko je podstanar.

Problem je kada puste u fakticki nezavrsenu zgradu. Kada je sve zavrseno, nije lose pustiti ponekog stanara da pofata minuse da se poprave u hodu.

Nego, nacuo sam da je Malta complex dobio novog investitora (stari prodao sve tom novom). Ima li ko vise info?
pa već su imali "promjenu" investitora... presipanje iz šupljeg u prazno - ako postoji imalo pravne države ova zgrada se neće nikada uknjižiti. Što se tiče novih lamela koje prodaju već 2+ godine i svake godine kažu da izgradnja kreće u Septembru tekuće godine (2018,2019 i 2020) i da čekaju samo da se djeca vlasnika vrate u BiH i potpišu papire da bi ih mogli uknjižiti a i dalje zemljište na kojem navodno grade nije njihovo već od Opštine i Klasa (ne znam samo kakva se djeca iz vana vraćaju tu) + imaju one barake tu...
Ispod trenutne zgrade parcela je u vlasnistvu Infinity Group
Parcele okolo su razni vlasnici, onaj najveci dio je Opstina

E sad samo mi je nejasno, domena im je u vlasnistvu Green Energy Solution
pa to i rekoh :) - problem je nova zgrada koju prodaju 2+ godine a nemaju ni zemljište a kod ove izgrađene imaju problem jer je napravljeno nekoliko "viška" spratova a izgleda i dimenzije nisu baš u skladu s dozvolom

Edit: Ako nekoga mrzite nagovorite ga da tamo kupi stan a za ostale savjetujte im da se drže što dalje od njih
Last edited by VladaFBiH on 08/10/2020 11:04, edited 1 time in total.
Post Reply