Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#13376 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Ljudi ponavljam se, ali tržište to hoće i tržište traži ovakve zgrade. Svi stanovi su rasprodati još u izgradnji (znam jer mi je jaran zvao i raspitivao se).

Dakle, da ponovimo, na našem tržištu možeš hladno tražiti 2.500 KM/m2 za spavaonice u naselju koje je načičkano tako da sa komšijom igraš tašun tanana sa prozora na prozor.

Jer to naše tržište želi.
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#13377 Re: Sarajevo Construction

Post by nekome »

Da, ali miljacka nudi bolju cijenu a daje neke stvari koje drugi nemaju. Prvo lamele jesu velike ali ove druge zgrade su mnogo vece (dijamant, veneto). Stavljaju tri stakla na prozore (dijamant i veneto dva stakla) i imaju koliko toliko normalan raspored u stanovima (iz hodnika u sve sobe) za razliku od dijamanta gdje je svaki stan razlicit, i imaju balkon tj. neke zgrade balkon od betona (za razliku od telefonskih govornica od lodja u venetu). I jeftiniji su od obje gdje jedinu blagu prednost moze imati veneto sa stanovima orijentisanim prema jugu. Zatim, radi se o cijelnom naselju, a ne jednoj zgradi, i pretezno su mladje porodice tu pa se trude koliko toliko urednim drzati (znam, moze se kritikovati), za razliku od dijamanta i veneta gdje cim izadjes si na ulici (opent veneto blagu prednost ali nema tu nikakvog igralista). Naravno, moze se pretvoriti u geto ali sada to nije. Imate i stanova po getima na malti itd koji imaju opucanu cijenu. Sve su ovo razliciti parametri (a najvise cijena) zasto se neko odlucio tu uzeti. Bilo bi odlično da su zgrade po 10 spratova (i da je mozda jedna zgrada manje) ali za to se zahvalite politicarima i drzavi jer su im oni dali dozvolu.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#13378 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

nekome wrote: 02/09/2020 09:43 Da, ali miljacka nudi bolju cijenu a daje neke stvari koje drugi nemaju. Prvo lamele jesu velike ali ove druge zgrade su mnogo vece (dijamant, veneto). Stavljaju tri stakla na prozore (dijamant i veneto dva stakla) i imaju koliko toliko normalan raspored u stanovima (iz hodnika u sve sobe) za razliku od dijamanta gdje je svaki stan razlicit, i imaju balkon tj. neke zgrade balkon od betona (za razliku od telefonskih govornica od lodja u venetu). I jeftiniji su od obje gdje jedinu blagu prednost moze imati veneto sa stanovima orijentisanim prema jugu. Zatim, radi se o cijelnom naselju, a ne jednoj zgradi, i pretezno su mladje porodice tu pa se trude koliko toliko urednim drzati (znam, moze se kritikovati), za razliku od dijamanta i veneta gdje cim izadjes si na ulici (opent veneto blagu prednost ali nema tu nikakvog igralista). Naravno, moze se pretvoriti u geto ali sada to nije. Imate i stanova po getima na malti itd koji imaju opucanu cijenu. Sve su ovo razliciti parametri (a najvise cijena) zasto se neko odlucio tu uzeti. Bilo bi odlično da su zgrade po 10 spratova (i da je mozda jedna zgrada manje) ali za to se zahvalite politicarima i drzavi jer su im oni dali dozvolu.
Miljacka je geto u nastajanju. Ruglo grada a nisu sve zgrade jos ni stigli poredati. Na renderu tri zgrade a oni deset pokušavaju ugurati. Ako si tu kupio stan golemo si se za*ebao. Još ako je na stambeni kredit... tu nema laganog izlaza.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13379 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

nekome wrote: 02/09/2020 09:43 Da, ali miljacka nudi bolju cijenu a daje neke stvari koje drugi nemaju. Prvo lamele jesu velike ali ove druge zgrade su mnogo vece (dijamant, veneto). Stavljaju tri stakla na prozore (dijamant i veneto dva stakla) i imaju koliko toliko normalan raspored u stanovima (iz hodnika u sve sobe) za razliku od dijamanta gdje je svaki stan razlicit, i imaju balkon tj. neke zgrade balkon od betona (za razliku od telefonskih govornica od lodja u venetu). I jeftiniji su od obje gdje jedinu blagu prednost moze imati veneto sa stanovima orijentisanim prema jugu. Zatim, radi se o cijelnom naselju, a ne jednoj zgradi, i pretezno su mladje porodice tu pa se trude koliko toliko urednim drzati (znam, moze se kritikovati), za razliku od dijamanta i veneta gdje cim izadjes si na ulici (opent veneto blagu prednost ali nema tu nikakvog igralista). Naravno, moze se pretvoriti u geto ali sada to nije. Imate i stanova po getima na malti itd koji imaju opucanu cijenu. Sve su ovo razliciti parametri (a najvise cijena) zasto se neko odlucio tu uzeti. Bilo bi odlično da su zgrade po 10 spratova (i da je mozda jedna zgrada manje) ali za to se zahvalite politicarima i drzavi jer su im oni dali dozvolu.
Izvini ali u miljackoj cujes stan do sebe kao da nema zida, i znas sta kuhaju svi na tvom spratu...
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#13380 Re: Sarajevo Construction

Post by Sociolog »

Evo komsije se digle nece Hifinu pumpu u komsiluku, kazu, po noci ce se skupljati svakaka mraka, i nece veliku zgradu :mrgreen: :shock:

Mada kupili su zemlju, legalno, samo ne vidim smisla jos jedna pumpa kad ima Selex u Hrasnom 300 metara i Energopetrolova pumpa doli pravo 500 metara na chwili 2..doduse spominje se i neki kruzni tok
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#13381 Re: Sarajevo Construction

Post by ZyzzSar »

azdralovic wrote: 02/09/2020 12:21
nekome wrote: 02/09/2020 09:43 Da, ali miljacka nudi bolju cijenu a daje neke stvari koje drugi nemaju. Prvo lamele jesu velike ali ove druge zgrade su mnogo vece (dijamant, veneto). Stavljaju tri stakla na prozore (dijamant i veneto dva stakla) i imaju koliko toliko normalan raspored u stanovima (iz hodnika u sve sobe) za razliku od dijamanta gdje je svaki stan razlicit, i imaju balkon tj. neke zgrade balkon od betona (za razliku od telefonskih govornica od lodja u venetu). I jeftiniji su od obje gdje jedinu blagu prednost moze imati veneto sa stanovima orijentisanim prema jugu. Zatim, radi se o cijelnom naselju, a ne jednoj zgradi, i pretezno su mladje porodice tu pa se trude koliko toliko urednim drzati (znam, moze se kritikovati), za razliku od dijamanta i veneta gdje cim izadjes si na ulici (opent veneto blagu prednost ali nema tu nikakvog igralista). Naravno, moze se pretvoriti u geto ali sada to nije. Imate i stanova po getima na malti itd koji imaju opucanu cijenu. Sve su ovo razliciti parametri (a najvise cijena) zasto se neko odlucio tu uzeti. Bilo bi odlično da su zgrade po 10 spratova (i da je mozda jedna zgrada manje) ali za to se zahvalite politicarima i drzavi jer su im oni dali dozvolu.
Izvini ali u miljackoj cujes stan do sebe kao da nema zida, i znas sta kuhaju svi na tvom spratu...
otkud ti znas? :mrgreen:
Last edited by ZyzzSar on 02/09/2020 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#13382 Re: Sarajevo Construction

Post by ZyzzSar »

So What! wrote: 02/09/2020 09:16 Nevjerovatno je sta su predstavljali u renderu, iako ni to nije bilo neko Bogzna rjesenje i sta sada imamo ustvari.

Image
Image
da su se na ovome zaustavili bilo bi odlicno, i ove dvije zadnje napravljene zgrade(desno-nema ih na slici) su oke jer ne opstruiraju jedna drugu
ali ova nova sto je u izgradnji je totalna glupost i nepotrebna, ona kvari cijeli utisak
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13383 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

ZyzzSar wrote: 02/09/2020 13:16
azdralovic wrote: 02/09/2020 12:21
nekome wrote: 02/09/2020 09:43 Da, ali miljacka nudi bolju cijenu a daje neke stvari koje drugi nemaju. Prvo lamele jesu velike ali ove druge zgrade su mnogo vece (dijamant, veneto). Stavljaju tri stakla na prozore (dijamant i veneto dva stakla) i imaju koliko toliko normalan raspored u stanovima (iz hodnika u sve sobe) za razliku od dijamanta gdje je svaki stan razlicit, i imaju balkon tj. neke zgrade balkon od betona (za razliku od telefonskih govornica od lodja u venetu). I jeftiniji su od obje gdje jedinu blagu prednost moze imati veneto sa stanovima orijentisanim prema jugu. Zatim, radi se o cijelnom naselju, a ne jednoj zgradi, i pretezno su mladje porodice tu pa se trude koliko toliko urednim drzati (znam, moze se kritikovati), za razliku od dijamanta i veneta gdje cim izadjes si na ulici (opent veneto blagu prednost ali nema tu nikakvog igralista). Naravno, moze se pretvoriti u geto ali sada to nije. Imate i stanova po getima na malti itd koji imaju opucanu cijenu. Sve su ovo razliciti parametri (a najvise cijena) zasto se neko odlucio tu uzeti. Bilo bi odlično da su zgrade po 10 spratova (i da je mozda jedna zgrada manje) ali za to se zahvalite politicarima i drzavi jer su im oni dali dozvolu.
Izvini ali u miljackoj cujes stan do sebe kao da nema zida, i znas sta kuhaju svi na tvom spratu...
otkud ti znas? :mrgreen:
kolega mi zivi tamo, igramo PSa redovno :)
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#13384 Re: Sarajevo Construction

Post by shape of despair »

Dđe meni neki dan dokumentacija TIBRA na M. Dvoru,, onaj travnjak pored UNITIC-a, neboder, 22 etaže, podzemne garaže i sl. Slično Avaz twistu, kula 22 sprata i pored kule dodatne površine cca 2-3 sprata
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#13385 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

ZyzzSar wrote: 02/09/2020 13:26
So What! wrote: 02/09/2020 09:16 Nevjerovatno je sta su predstavljali u renderu, iako ni to nije bilo neko Bogzna rjesenje i sta sada imamo ustvari.

Image
Image
da su se na ovome zaustavili bilo bi odlicno, i ove dvije zadnje napravljene zgrade(desno-nema ih na slici) su oke jer ne opstruiraju jedna drugu
ali ova nova sto je u izgradnji je totalna glupost i nepotrebna, ona kvari cijeli utisak
Meni nije jasno kome su uspjeli prodati ovu staru zgradu zice pod novogradnju
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13386 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

BadBoy wrote: 02/09/2020 09:29 Ljudi ponavljam se, ali tržište to hoće i tržište traži ovakve zgrade. Svi stanovi su rasprodati još u izgradnji (znam jer mi je jaran zvao i raspitivao se).

Dakle, da ponovimo, na našem tržištu možeš hladno tražiti 2.500 KM/m2 za spavaonice u naselju koje je načičkano tako da sa komšijom igraš tašun tanana sa prozora na prozor.

Jer to naše tržište želi.
To sam davno ovdje pisao jer mi nije bilo jasno kako ko fol niko ne voli ni tibru ni Penis ni dijamante a sve prodano do zadnjeg cm²... :-)

Sve je to kako treba :thumbup:
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#13387 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mk ultra wrote: 02/09/2020 14:30
BadBoy wrote: 02/09/2020 09:29 Ljudi ponavljam se, ali tržište to hoće i tržište traži ovakve zgrade. Svi stanovi su rasprodati još u izgradnji (znam jer mi je jaran zvao i raspitivao se).

Dakle, da ponovimo, na našem tržištu možeš hladno tražiti 2.500 KM/m2 za spavaonice u naselju koje je načičkano tako da sa komšijom igraš tašun tanana sa prozora na prozor.

Jer to naše tržište želi.
To sam davno ovdje pisao jer mi nije bilo jasno kako ko fol niko ne voli ni tibru ni Penis ni dijamante a sve prodano do zadnjeg cm²... :-)

Sve je to kako treba :thumbup:
Apsolutno. I svi se ibrete cijenama, a stanovi od 2.500 KM/m2 su postali standard. Čak se i Dobrinja približava standardu od 2000-2100 KM/m2.
moee
Posts: 1394
Joined: 07/06/2011 10:44

#13388 Re: Sarajevo Construction

Post by moee »

BadBoy wrote: 02/09/2020 14:35
mk ultra wrote: 02/09/2020 14:30
BadBoy wrote: 02/09/2020 09:29 Ljudi ponavljam se, ali tržište to hoće i tržište traži ovakve zgrade. Svi stanovi su rasprodati još u izgradnji (znam jer mi je jaran zvao i raspitivao se).

Dakle, da ponovimo, na našem tržištu možeš hladno tražiti 2.500 KM/m2 za spavaonice u naselju koje je načičkano tako da sa komšijom igraš tašun tanana sa prozora na prozor.

Jer to naše tržište želi.
To sam davno ovdje pisao jer mi nije bilo jasno kako ko fol niko ne voli ni tibru ni Penis ni dijamante a sve prodano do zadnjeg cm²... :-)

Sve je to kako treba :thumbup:
Apsolutno. I svi se ibrete cijenama, a stanovi od 2.500 KM/m2 su postali standard. Čak se i Dobrinja približava standardu od 2000-2100 KM/m2.
Bulevar na Dobrinji je Ferhadija za Tibru, Miljacku, ''Bulevar'' i još mnoge :izet:
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#13389 Re: Sarajevo Construction

Post by yasaq »

shape of despair wrote: 02/09/2020 13:48 Dđe meni neki dan dokumentacija TIBRA na M. Dvoru,, onaj travnjak pored UNITIC-a, neboder, 22 etaže, podzemne garaže i sl. Slično Avaz twistu, kula 22 sprata i pored kule dodatne površine cca 2-3 sprata
tibra je prava građevinska mafija. Kod nas utajivač poreza radi šta hoče sa ovim gradom ili bolje je sad reći urbanim selom !
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#13390 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

moee wrote: 02/09/2020 14:48
Bulevar na Dobrinji je Ferhadija za Tibru, Miljacku, ''Bulevar'' i još mnoge :izet:
Slažem se, uvijek bih prije kupio stan na Dobrinji nego u Tibri, Miljackoj ili ovoj Novoj Otoci. Samo kažem da je Dobrinja tradicionalno do sada bila pretežno ispod 2.000 KM/m2, dok je od nedavno to novi standard za cijenu stanova dole.

Cijene rastu, stanovi se prodaju, a raja se iseljava. Ako šetate nekada naseljem navečer pogledajte koliko ima očito nekorištenih stanova u zgradama. Raja ne živi tu, stanovi očito stoje prazni.

Nerješiva misterija.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13391 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Nije nerjesiva, ima dosta ljudi para viska, sta mislis gdje ih "investiraju" ? U proizvodnju ?

Aha, bajo moj, daj ti meni stan(ova) pa nek stoje... Pare su vazda u njima...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13392 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Pa sto ce im stanovi ako su prazni
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#13393 Re: Sarajevo Construction

Post by geralt »

Zivotni san prosjecnog Bosanca je da ima nekoliko stanova koje ce izdavati, i da onda od kirija zivi kao britanski lord i da nista ne radi. Ovom snu pogoduje nepostojanje poreza na posjedovanje nekretnine i (opravdano) nepovjerenje prema ulaganju u dionice i obveznice, a nuspojava mu je dizanje cijene nekretnina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24863
Joined: 08/09/2005 20:08

#13394 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2020 16:12 Pa sto ce im stanovi ako su prazni
Pa sarajevska verzija ko u San Francisku. Bruku imovine im pokupovali Kinezi koji ne znaju naci grad na karti, a kamoli da su bili. Zjapi prazno.

I u Nju Jorku je slicno. Ima bruku praznih nekretnina. Recimo, ako hoces skoro pa uzivo da vidis stanje sa manjim poslovnim prostorima u Nju Jorku, Louis Rossmann na jutjubjetu ovih dana snima prazne prostore koji zjape godinama koje je htio iznajmiti, a trazi se 10-15 hiljada dolara mjesecno. Niko nece da pristane na manju cijenu iz niza razloga, pa prazni.

Kod nas je jeftino imati imovinu. Porez se placa samo kada se izdaje, trziste zakupa, narocito stanova je srednja zalost kada je u pitanju zastita zajmodavca (i zajmoprimca).
Sarajevo interesantno raji iz Bosne i dijaspore. San Francisko Kinezima, London Rusima i Arapima....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24863
Joined: 08/09/2005 20:08

#13395 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

geralt wrote: 02/09/2020 16:20 Zivotni san prosjecnog Bosanca je da ima nekoliko stanova koje ce izdavati, i da onda od kirija zivi kao britanski lord i da nista ne radi. Ovom snu pogoduje nepostojanje poreza na posjedovanje nekretnine i (opravdano) nepovjerenje prema ulaganju u dionice i obveznice, a nuspojava mu je dizanje cijene nekretnina.
To ne objasnjava prazne stanove.
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#13396 Re: Sarajevo Construction

Post by Sociolog »

Haris.ba wrote: 02/09/2020 16:35
_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2020 16:12 Pa sto ce im stanovi ako su prazni
Pa sarajevska verzija ko u San Francisku. Bruku imovine im pokupovali Kinezi koji ne znaju naci grad na karti, a kamoli da su bili. Zjapi prazno.

I u Nju Jorku je slicno. Ima bruku praznih nekretnina. Recimo, ako hoces skoro pa uzivo da vidis stanje sa manjim poslovnim prostorima u Nju Jorku, Louis Rossmann na jutjubjetu ovih dana snima prazne prostore koji zjape godinama koje je htio iznajmiti, a trazi se 10-15 hiljada dolara mjesecno. Niko nece da pristane na manju cijenu iz niza razloga, pa prazni.

Kod nas je jeftino imati imovinu. Porez se placa samo kada se izdaje, trziste zakupa, narocito stanova je srednja zalost kada je u pitanju zastita zajmodavca (i zajmoprimca).
Sarajevo interesantno raji iz Bosne i dijaspore. San Francisko Kinezima, London Rusima i Arapima....
Ko god nesto " znaci" ima novca, iz manjih gradova kupi stan.

Pored mene kupili kucu, dijaspora nasa iz Maglaja rodom, zive u Belgiji. Ovdje budu desetak dana, zjapi prazno.

A o stanovima da ne govorim, koliko dijaspora kupuje, a ne bude vise od 15 dana u njima.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#13397 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Potražnje za stanovima/kućama u Sarajevu će uvijek biti a cijene će minimalno ostati iste. Ko se nada da će biti drugačije kako bi povoljno riješio stambeno pitanje neka odmah odradi reality check. U suprotnom će mu proći život u podstanarima.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#13398 Re: Sarajevo Construction

Post by Porodice Foht »

Sociolog wrote: 02/09/2020 17:40
Haris.ba wrote: 02/09/2020 16:35
_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2020 16:12 Pa sto ce im stanovi ako su prazni
Pa sarajevska verzija ko u San Francisku. Bruku imovine im pokupovali Kinezi koji ne znaju naci grad na karti, a kamoli da su bili. Zjapi prazno.

I u Nju Jorku je slicno. Ima bruku praznih nekretnina. Recimo, ako hoces skoro pa uzivo da vidis stanje sa manjim poslovnim prostorima u Nju Jorku, Louis Rossmann na jutjubjetu ovih dana snima prazne prostore koji zjape godinama koje je htio iznajmiti, a trazi se 10-15 hiljada dolara mjesecno. Niko nece da pristane na manju cijenu iz niza razloga, pa prazni.

Kod nas je jeftino imati imovinu. Porez se placa samo kada se izdaje, trziste zakupa, narocito stanova je srednja zalost kada je u pitanju zastita zajmodavca (i zajmoprimca).
Sarajevo interesantno raji iz Bosne i dijaspore. San Francisko Kinezima, London Rusima i Arapima....
Ko god nesto " znaci" ima novca, iz manjih gradova kupi stan.

Pored mene kupili kucu, dijaspora nasa iz Maglaja rodom, zive u Belgiji. Ovdje budu desetak dana, zjapi prazno.

A o stanovima da ne govorim, koliko dijaspora kupuje, a ne bude vise od 15 dana u njima.
Znam i ja lika, kupio povelik stan na Alipasinu, iz dijaspore je, a rodom iz Bosanske Krupe gdje je odrastao dok ga nisu protjerali Srbi. Pitao ga ima li nekog ovdje, rodbinski i tako, kaze nikog, eto kupio da ima stan u koji ce doci jednom godisnje ili u par godina! :?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16328
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#13399 Re: Sarajevo Construction

Post by sime_cipol »

Sta se pravi s desne strane na početku brze ceste prema Blazuju :?
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#13400 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Ja vjerujem da će kroz par decenija, iza dijaspore ostati toliko praznih kuća diljem države, te da će to potomci prodavati u bescijenje, jer neće imati imeprativ više ni da dolaze ovamo.

Tako da biće jeftinih kuća po BiH, koliko hoćeš, a isto tako vjerujem i iza Arapa, da ona sva naselja, će ostati za bagatelu našem narodu.
Post Reply