Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#11876 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

neki wrote: 06/02/2020 22:38
Sociolog wrote: 06/02/2020 21:48 Ovo je kicasto..sabanski..
Mislio sam prave zgrade koji rade arhitek.biroi iz Austrije..s normalnim bojama fasade i odnosa svjetla..polozaja okolisa...nije kao ova ubleha.
Ja da imam mogucnost investiranja i milione kao ovaj iz Kiseljaka,angazovao bih makar neke austrijske arhitekte i projektante..
Graditi neoklasične zgrade u 21 vijeku pored već postojećih-originalnih bi bio veći urbicid nego posaditi tibru na m.dvor..
Slazem se, to je ultmativni kic, poput oni objekata kojima su unakazili skoplje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#11877 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Zamislite da su Austrougari došli u Sarajevo i rekli - gradimo samo osmansku arhitekturu. Ili da je došla Kraljevina i rekla ma kakav modernizam. Ili da su komunisti došli i rekli ne utjecajima brutalizma.

Pustite da se ide uz vrijeme. Sa svim minusima i plusevima. Drugo je šta ćemo sa lokacijom.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#11878 Re: Sarajevo Construction

Post by Alles-Tamam »

E čuj da Tiho dovede arhitekte iz Austrije :D
Pa kod Tihe je arhitekta samo služio da vuče crte u autocadu.

Dodje u kancelariju i kaže želim po spratu 10 stanova i mani mi se krivih prozora i ostalih zajebancija.
Crtaj i daj mi projekat danas do 4.
Dodje u 4 i kaže, volim način na koji razmišljaš super je ovo :lol:
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#11879 Re: Sarajevo Construction

Post by Sociolog »

Ovdje se raja s mnom zeza,ocigledno nisu puno provirili prozore vani,
Pogledajte u Udinama gdje gospoda i vise srednja klasa kupuje stanove..ljudi prave zgrade u baroknom stilu kao 17vijek..estetika dizajnkvalitet vrhunski...a balkancu daj samo stakala i Tornjeva
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#11880 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Iduće godine moguća obnova Ledene dvorane Skenderija

Image

https://sa-c.net/news-archive/other-new ... skenderija
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#11881 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

Sociolog wrote: 07/02/2020 13:08 Ovdje se raja s mnom zeza,ocigledno nisu puno provirili prozore vani,
Pogledajte u Udinama gdje gospoda i vise srednja klasa kupuje stanove..ljudi prave zgrade u baroknom stilu kao 17vijek..estetika dizajnkvalitet vrhunski...a balkancu daj samo stakala i Tornjeva
Đe si, Emire Kusturica
:-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#11882 Re: Sarajevo Construction

Post by strong69 »

neki wrote: 06/02/2020 22:38
Sociolog wrote: 06/02/2020 21:48 Ovo je kicasto..sabanski..
Mislio sam prave zgrade koji rade arhitek.biroi iz Austrije..s normalnim bojama fasade i odnosa svjetla..polozaja okolisa...nije kao ova ubleha.
Ja da imam mogucnost investiranja i milione kao ovaj iz Kiseljaka,angazovao bih makar neke austrijske arhitekte i projektante..
Graditi neoklasične zgrade u 21 vijeku pored već postojećih-originalnih bi bio veći urbicid nego posaditi tibru na m.dvor..
To su uradili u Bakuu. Napravili dio grada koji izgleda kao Bec. Meni licno je to uzasno.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#11883 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

Cemu ovo drvece, pa volio bih da mi neko objasni je li uopste moguce posaditi drvo onako u fasadu!? Mislim znam da ga nece ni biti, ali ovo je smijesno, daj nek izbrisu ovo, brukaju se.

Image

:-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#11884 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

https://roaminjuliet.com/2017/06/10/baku-architecture/

Imaju ekstra građevina. Ali gdje nađoše kopirati kubanski stil? :D

Evo njihove Ferhadije.

Image

P.S.
Može drveće svukuda. Ali zahtjeva specijalnu hidroizolaciju, ojačanja radi težine zemlje i ostaloga. Ne znam. Nekako mi to nikako ne ide za ovu našu klimu. Isto ko fontane. Česma je logičnija za naše područje, ali daj fontatnu...

Meni bi bilo mnogo logičnije da zgrada ima više ovih područja (vidikovaca), ali manjih nego što su ovi. I to napravljenih da su poluotvoreni. Takvi se mogu koristiti što više. Npr. za izaći na vazduh, pojesti nešta, cigaru... Za ovakve tipove poslovnih zgrada bogatstvo je imati takve prostore gdje možeš na pauzu pobjeći. Plus jer moraš staviti stakla na ta područja radi skakanja (ili šipke ko na tvistu - isto zatvor). Onako kako izgleda na renderu je više estetski nego funkcionalno.

Nego, je li ko primjetio da baza tornja izgleda ko Alta? Ili je ono Alta ispred? Ali onda fali Momo i Uzeir koji su odmah iza Alte.
bicakcic_solomon
Posts: 153
Joined: 04/02/2020 00:56

#11885 Re: Sarajevo Construction

Post by bicakcic_solomon »

Cossack wrote: 07/02/2020 13:20 Iduće godine moguća obnova Ledene dvorane Skenderija

Image

https://sa-c.net/news-archive/other-new ... skenderija
Ja bih ovo sve srusio, zajedno sa dvoranom MD i Dom Mladih i napravio Arenu kao u Zenici, sa poslovnom zgradom od 20-30 spratova, tezio tome da se napravi jedna cjelina sa MD.
User avatar
Logovan
Posts: 94407
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#11886 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

bicakcic_solomon wrote: 07/02/2020 14:40 Ja bih ovo sve srusio, zajedno sa dvoranom MD i Dom Mladih i napravio Arenu kao u Zenici, sa poslovnom zgradom od 20-30 spratova, tezio tome da se napravi jedna cjelina sa MD.
Zašto 20-30 spratova? Najbolje bi bilo jedno 50 ili čak 60.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#11887 Re: Sarajevo Construction

Post by Vitezanin »

Arene, sportske dvorane itd. praviti u centru grada je ludilo. To što su nekad pravili ne znači da treba i danas. Skenderija može biti funkcionalna, ali svejedno lokacija dvorane i pratećih objekata je iz današnje perspektive promašaj. To se posebno odnosi na glavnu salu. Rušiti ovu i praviti novu: ništa ne rješavaš.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11888 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

Logovan wrote: 07/02/2020 14:54
bicakcic_solomon wrote: 07/02/2020 14:40 Ja bih ovo sve srusio, zajedno sa dvoranom MD i Dom Mladih i napravio Arenu kao u Zenici, sa poslovnom zgradom od 20-30 spratova, tezio tome da se napravi jedna cjelina sa MD.
Zašto 20-30 spratova? Najbolje bi bilo jedno 50 ili čak 60.
dvajes-trijes?!?

dvjesta-trista!!

:lol:

Darvine sacuvaj i sakloni….
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#11889 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Vitezanin wrote: 07/02/2020 15:11 Arene, sportske dvorane itd. praviti u centru grada je ludilo. To što su nekad pravili ne znači da treba i danas. Skenderija može biti funkcionalna, ali svejedno lokacija dvorane i pratećih objekata je iz današnje perspektive promašaj. To se posebno odnosi na glavnu salu. Rušiti ovu i praviti novu: ništa ne rješavaš.
Prvo, neće se praviti nova dvorana. Obnavlja se stara.

Drugo, lokacija Skenderije kao sportskog dvoranskog centra za grad veličine Sarajeva je odlična. Problem je jedino saobraćajna povezanost sa periferijom i to samo cestovna - što će se riješiti prvom transferzalom uglavnom.

Problem Skenderije je dublji. Prvi je taj što je (polu)namjerno zapuštena baš da bi neko rekao da treba poravnati i napraviti nešta drugo. I nije samo stvar održavanja, već i ne želi se uraditi da centar bude popularan. Ko dođe sa računom iz neke firme iz Skenderije - ima džabni parking. U bbi to imaš. A nemaš u Skenderiji. Ima takvih sitnica kojima se može poboljšavati
Drugi je što je dvoranski sport u gradu na izdisaju. Nema prometa naroda koji dolazi na utakmice. Da imaš barem dvije utakmice sedmično koje bi napunile veliku dvoranu (npr. rukometi i košarku), mnoge stvari bi bile drugačije.

Stvar je što Skenderija sama za sebe ne može postojati. Koji to sportski objekat može u regionu? Mada, može se bruka stvari uraditi bez sporta. To mnogi sportski objekti u regionu nemaju, kakve Skenderija ima predispozicije. I bio bi idiotluk rušiti.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#11890 Re: Sarajevo Construction

Post by bumerangss »

alibaba_i_30_godina wrote: 06/02/2020 18:13 Ovdje izgleda samo neki znaju odmah sve popljuvati, bez nekih argumenata.

A čovjek, tj. Hajvan fino iznad postavi i sliku kakav je ciganluk trenutno tu prisutan. I opet džaba. :roll:
:thumbup:

Ja sam za izgradnju ovog nebodera, i za izgradnju Fahrinog nebodera i bilo cijeg, samo nek se gradi :bih:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11891 Re: Sarajevo Construction

Post by problemnatravunu »

Thorgerson wrote: 07/02/2020 13:55 Cemu ovo drvece, pa volio bih da mi neko objasni je li uopste moguce posaditi drvo onako u fasadu!? Mislim znam da ga nece ni biti, ali ovo je smijesno, daj nek izbrisu ovo, brukaju se.

Image

:-)
To sa drvecem na preliminarnim slikama je glavna furka, naravno u izvedbi toga ni u tragovima :run:
Inače, ja sam za to da se taj kvadrant dovede u red, neka se gradi novi neboder, i neka se regulise pitanje parkiranja automobila (valjda bi bio red da tu egzistira poveca podzemna garaža!!!), i omoguće normalne prohodne saobraćajnice, ovo sada je ciganluk, koji nije ni za periferije grada , a ne za strogi centar! Ružno!
A pravi je "ciganluk" onaj parking na cesti :izet: :-) , auti lijevo i desno , cesta dvosmjerna i jos se guraju i jadni pjesaci :-? , a ostatak prostora tog kvadranta je zakrčen parkiranim autima u općem haosu
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#11892 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

problemnatravunu wrote: 08/02/2020 10:02 To sa drvecem na preliminarnim slikama je glavna furka, naravno u izvedbi toga ni u tragovima :run:
Inače, ja sam za to da se taj kvadrant dovede u red, neka se gradi novi neboder, i neka se regulise pitanje parkiranja automobila (valjda bi bio red da tu egzistira poveca podzemna garaža!!!), i omoguće normalne prohodne saobraćajnice, ovo sada je ciganluk, koji nije ni za periferije grada , a ne za strogi centar! Ružno!
A pravi je "ciganluk" onaj parking na cesti :izet: :-) , auti lijevo i desno , cesta dvosmjerna i jos se guraju i jadni pjesaci :-? , a ostatak prostora tog kvadranta je zakrčen parkiranim autima u općem haosu
Vec sam ranije negdje pisao sta bih ja uradio, a stavise mislim da to i jeste prvobitna zamisao ove ulice Franca Lehara.

Ukloniti SAV saobracaj, ostaviti sporedne ulice kao servisne - parking smjestiti pod zemlju, dakle NEMA parkiranja gore. Jer ulica F Lehara sada sluzi ustvari samo kao parking.

Duz ulice Franca Lehara urediti aleju da ide do kraja, do buduceg KT. Potom dalje to uvezati sa zeljeznickom stanicom, u nadi da ce se zeljeznica jednog dana uvesti u gradski saobracaj, obnoviti trg. Tako da bi taj trg bio uvezan alejom Franca Lehara sa SCC i Trgom BiH.

I bitno je samo raskloniti sve, ocistiti ulicu, ispeglati, jer je ona postavljena dijagonalno i pruzao bi se cist pogled od SCC-a ka zeljeznickoj stanici. I puno bi znacilo da se vizuelno povezu ova dva trga.
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11893 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

problemnatravunu wrote: 08/02/2020 10:02
Thorgerson wrote: 07/02/2020 13:55 Cemu ovo drvece, pa volio bih da mi neko objasni je li uopste moguce posaditi drvo onako u fasadu!? Mislim znam da ga nece ni biti, ali ovo je smijesno, daj nek izbrisu ovo, brukaju se.

Image

:-)
To sa drvecem na preliminarnim slikama je glavna furka, naravno u izvedbi toga ni u tragovima :run:
Inače, ja sam za to da se taj kvadrant dovede u red, neka se gradi novi neboder, i neka se regulise pitanje parkiranja automobila (valjda bi bio red da tu egzistira poveca podzemna garaža!!!), i omoguće normalne prohodne saobraćajnice, ovo sada je ciganluk, koji nije ni za periferije grada , a ne za strogi centar! Ružno!
A pravi je "ciganluk" onaj parking na cesti :izet: :-) , auti lijevo i desno , cesta dvosmjerna i jos se guraju i jadni pjesaci :-? , a ostatak prostora tog kvadranta je zakrčen parkiranim autima u općem haosu
Pa opcina je htjela da pravi podzemnu garazu kod telekoma , nisu ljudi dali, bili protesti, ima u RP ucrtana
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#11894 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Da li je tacno da ce se tower grijati preko kotlovnice "sibica" napravljene sezdesetpete proslog stoljeca? :shock:
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#11895 Re: Sarajevo Construction

Post by nekome »

Ondje treba podzemna garaza definitivno. I onaj parking je pun svakako, jos se nadjidaju auto na auto a alta predaleko za parkirati...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#11896 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

nosara wrote: 09/02/2020 13:41 Da li je tacno da ce se tower grijati preko kotlovnice "sibica" napravljene sezdesetpete proslog stoljeca? :shock:
Uslov okolinske dozvole je bilo priključenje na kotlovnicu Toplana. Po meni za svaku novu zgradu treba ovaj uslov da bude ispostovan.

U čemu je problem, pa si sokiran? Kotlovnica jeste napravljena prije 60 godina, renovirana i prebačena na gas prije 35, a dobila nove gorionike prije 5. ;)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#11897 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

studiorum_tuzlaensis wrote: 09/02/2020 13:53
nosara wrote: 09/02/2020 13:41 Da li je tacno da ce se tower grijati preko kotlovnice "sibica" napravljene sezdesetpete proslog stoljeca? :shock:
Uslov okolinske dozvole je bilo priključenje na kotlovnicu Toplana. Po meni za svaku novu zgradu treba ovaj uslov da bude ispostovan.

U čemu je problem, pa si sokiran? Kotlovnica jeste napravljena prije 60 godina, renovirana i prebačena na gas prije 35, a dobila nove gorionike prije 5. ;)
Novi gorionici prije pet godina? I rijesen problem?

Tvrdim da se ne moze obezbijediti kvalitetan pritisak i grijanje svih dosadasnjih korisnika, plus tower udaljen 500 metara s ovom kotlovnicom bez obzira na grijace.

Da ne govorim da su papci prekopali pola Novog Sarajeva.
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11898 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

A ko kaze da nece biti recimo novi kotao, nesto kao kotlovnica Alipasin most?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#11899 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

ja koliko se sjecam mijenjani su tu i kotlovi prije 10-tak godina
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#11900 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

nosara wrote: 09/02/2020 14:23 Tvrdim da se ne moze obezbijediti kvalitetan pritisak i grijanje svih dosadasnjih korisnika, plus tower udaljen 500 metara s ovom kotlovnicom bez obzira na grijace.
Ne može zbog udaljenosti?
Post Reply