Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11776 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 05/02/2020 09:39 Ono sto meni smeta je da svi misle da se investitoru MORA odobriti sta on hoce, samo zato jer je ONO kupilo zemlju... NE MORA ! Ali mi to mahom radimo za saku KM... Ako je on namislio 28 spratova da bi sebi napravio investiciju x5, nije nasa obaveza da mu to omogucimo. MOZE SE to ograniciti na npr. 8-12, pa neka zaradi "samo" 2-2,5x... Ne isplati se ? Nemoj graditi. Kapitalizam... Parking ? Jebo bi im nanu/nanu samo da se pitam...
Naravno da ne mora. Ali, hajde da ima glavu i rep nešta zašto ne može.

Recimo, je li investitoru koji je napravio kuću na tri sprata na Pofalićima na brdu neko rekao ne može sve što hoćeš? Pitao ga za parking, za širinu pristupne ceste, za to zaklanja li on kome pogled ili sunce? Naravno da nije. Ima li on društvenih sadržaja? Malo karikiram, ali je li iko pitao ikoga je li njegova kuća grdna za pogledati?

I ima se pogrešna predstava da građani nešta omogućavaju investitoru. Mogu građani ja javnoj raspravi reći da neće ništa. Ali, na kraju to ne obavezuje zakonski nikoga. Ali, to je druga priča.

Parking? Svaka zgrada ima propisano koliko mora imati parkinga. Drugo je što nije propisano da moraš kupiti to parking mjesto, ili da investitor mora džabane dati parking mjesto. Mislim da se već može obavezati i sa postojećim propisima investitora da veže parking mjesto sa prodajom stana. Eto, to je dobro rješenje. Trenutni problem novogradnje nije da se ne prave parking mjesta. Već što ih narod ne kupuje.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#11777 Re: Sarajevo Construction

Post by Gray »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 10:16
drndalo wrote: 05/02/2020 09:39 Ono sto meni smeta je da svi misle da se investitoru MORA odobriti sta on hoce, samo zato jer je ONO kupilo zemlju... NE MORA ! Ali mi to mahom radimo za saku KM... Ako je on namislio 28 spratova da bi sebi napravio investiciju x5, nije nasa obaveza da mu to omogucimo. MOZE SE to ograniciti na npr. 8-12, pa neka zaradi "samo" 2-2,5x... Ne isplati se ? Nemoj graditi. Kapitalizam... Parking ? Jebo bi im nanu/nanu samo da se pitam...
Naravno da ne mora. Ali, hajde da ima glavu i rep nešta zašto ne može.

Recimo, je li investitoru koji je napravio kuću na tri sprata na Pofalićima na brdu neko rekao ne može sve što hoćeš? Pitao ga za parking, za širinu pristupne ceste, za to zaklanja li on kome pogled ili sunce? Naravno da nije. Ima li on društvenih sadržaja? Malo karikiram, ali je li iko pitao ikoga je li njegova kuća grdna za pogledati?

I ima se pogrešna predstava da građani nešta omogućavaju investitoru. Mogu građani ja javnoj raspravi reći da neće ništa. Ali, na kraju to ne obavezuje zakonski nikoga. Ali, to je druga priča.

Parking? Svaka zgrada ima propisano koliko mora imati parkinga. Drugo je što nije propisano da moraš kupiti to parking mjesto, ili da investitor mora džabane dati parking mjesto. Mislim da se već može obavezati i sa postojećim propisima investitora da veže parking mjesto sa prodajom stana. Eto, to je dobro rješenje. Trenutni problem novogradnje nije da se ne prave parking mjesta. Već što ih narod ne kupuje.
Ovo je tačno. Ja živim u novoj otoci, i pola (ma možda i više) garaže je prazno a vani se ne može naći mjesto za parking. Ja bih obavezao da u novogradnji svaki stan mora imati svoje parking mjesto koje je uključeno u cijenu stana, pa ako neko nema auto neka sutra prodaje nekome ko ima dva.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11778 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Hovno urbanizam u favelama na brdima ne moze biti opravdanje za hovno urbanizam u stambenim zgradama, koje bi po definiciji morale biti urbanizovanije... I sigurnije, i kvalitetnije od individualne gradnje. To je tek posebna prica koju je trebalo bagerima i dinamitom rjesavati i prije 50-40-30-20-10 godina...

Parking? Ljudi ne kupuju? Sto li...? Prepoznas problem, ima da kupe sa sve stanom! Kraj price...
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#11779 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Gray wrote: 05/02/2020 10:24
Haris.ba wrote: 05/02/2020 10:16
drndalo wrote: 05/02/2020 09:39 Ono sto meni smeta je da svi misle da se investitoru MORA odobriti sta on hoce, samo zato jer je ONO kupilo zemlju... NE MORA ! Ali mi to mahom radimo za saku KM... Ako je on namislio 28 spratova da bi sebi napravio investiciju x5, nije nasa obaveza da mu to omogucimo. MOZE SE to ograniciti na npr. 8-12, pa neka zaradi "samo" 2-2,5x... Ne isplati se ? Nemoj graditi. Kapitalizam... Parking ? Jebo bi im nanu/nanu samo da se pitam...
Naravno da ne mora. Ali, hajde da ima glavu i rep nešta zašto ne može.

Recimo, je li investitoru koji je napravio kuću na tri sprata na Pofalićima na brdu neko rekao ne može sve što hoćeš? Pitao ga za parking, za širinu pristupne ceste, za to zaklanja li on kome pogled ili sunce? Naravno da nije. Ima li on društvenih sadržaja? Malo karikiram, ali je li iko pitao ikoga je li njegova kuća grdna za pogledati?

I ima se pogrešna predstava da građani nešta omogućavaju investitoru. Mogu građani ja javnoj raspravi reći da neće ništa. Ali, na kraju to ne obavezuje zakonski nikoga. Ali, to je druga priča.

Parking? Svaka zgrada ima propisano koliko mora imati parkinga. Drugo je što nije propisano da moraš kupiti to parking mjesto, ili da investitor mora džabane dati parking mjesto. Mislim da se već može obavezati i sa postojećim propisima investitora da veže parking mjesto sa prodajom stana. Eto, to je dobro rješenje. Trenutni problem novogradnje nije da se ne prave parking mjesta. Već što ih narod ne kupuje.
Ovo je tačno. Ja živim u novoj otoci, i pola (ma možda i više) garaže je prazno a vani se ne može naći mjesto za parking. Ja bih obavezao da u novogradnji svaki stan mora imati svoje parking mjesto koje je uključeno u cijenu stana, pa ako neko nema auto neka sutra prodaje nekome ko ima dva.
Novu Otoku ne zatrpavaju stanari realno nego poslovni prostori... dodjes navecer u 12 imas koliko hoces mjesta oko zgrada
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11780 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

A poslovni prostori nisu u tom naselju ? To samo znaci da nije dobro planirano...
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#11781 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

drndalo wrote: 05/02/2020 11:04 A poslovni prostori nisu u tom naselju ? To samo znaci da nije dobro planirano...
Replicirao sam na ovo da bi uz stan obavezno moralo ici i parking mjesto... sto u ovom slucaju ne bi rjesilo problem poslovnih
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#11782 Re: Sarajevo Construction

Post by Gray »

Tačno je da zatrpavaju dosta poslovni prostori, ali ima i dosta stanara koji ostavljaju auta na parkingu oko zgrade. Realno, za 60 marak ili koliko je se ne bih mučio sa traženjem mjesta, čišćenjem auta, da kisnem dok iznesem stvari, itd
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11783 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

azdralovic wrote: 05/02/2020 11:11
drndalo wrote: 05/02/2020 11:04 A poslovni prostori nisu u tom naselju ? To samo znaci da nije dobro planirano...
Replicirao sam na ovo da bi uz stan obavezno moralo ici i parking mjesto... sto u ovom slucaju ne bi rjesilo problem poslovnih
Ma znam, ali isto znam da se i prilican broj stanova korisiti kao poslovni prostori...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11784 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#11785 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:24 Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
Pa sprovodi se, samo ne kaze da mora biti besplatno to isto parking mjesto, pa imas X spratova garaze, gdje je 1000 maraka kvadrat parkinga
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11786 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Pa kaze se da se mora kupiti. O tome pricam.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11787 Re: Sarajevo Construction

Post by holowey »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:24 Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
odlican propis... 560 kvadrata dudlaone, 400 auta i vec zatrpano naselje
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11788 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

drndalo wrote: 05/02/2020 09:39 Ono sto meni smeta je da svi misle da se investitoru MORA odobriti sta on hoce, samo zato jer je ONO kupilo zemlju... NE MORA ! Ali mi to mahom radimo za saku KM... Ako je on namislio 28 spratova da bi sebi napravio investiciju x5, nije nasa obaveza da mu to omogucimo. MOZE SE to ograniciti na npr. 8-12, pa neka zaradi "samo" 2-2,5x... Ne isplati se ? Nemoj graditi. Kapitalizam... Parking ? Jebo bi im nanu/nanu samo da se pitam...
sve rečeno :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11789 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

holowey wrote: 05/02/2020 11:47
Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:24 Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
odlican propis... 560 kvadrata dudlaone, 400 auta i vec zatrpano naselje
Fakat ne kontam. Natjeras stanara da ima parking mjesto.

I nema nervoze kod stanara. Ne moze ti niko parkirati na tvoje mjesto. Ne zanima te dudla li se ili ne dudla.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11790 Re: Sarajevo Construction

Post by holowey »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:53
holowey wrote: 05/02/2020 11:47
Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:24 Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
odlican propis... 560 kvadrata dudlaone, 400 auta i vec zatrpano naselje
Fakat ne kontam. Natjeras stanara da ima parking mjesto.

I nema nervoze kod stanara. Ne moze ti niko parkirati na tvoje mjesto. Ne zanima te dudla li se ili ne dudla.
nema auto, nije sposoban da vozi, i kako da ga ti natjeras da prilikom kupovine stana kupi i parking mjesto?

kod nas se prave spo za spo... i nije isto prodavnica djecije opreme, i dudlaona - jesu oboje poslovni prostori, ali jednom treba max jedno parking mjesto bez obzira na kvadraturu, a drugom treba vise parking mjesta nego sto ima kvadrata...

skoro svaki spo ima dudlaonu ili nesto slicne namjene i tu je statusni simbol doci sa autom i parkirati da "ga drzis na oku"... i koliko da investitor obezbijedi parkinga?
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11791 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

holowey wrote: 05/02/2020 12:16
nema auto, nije sposoban da vozi, i kako da ga ti natjeras da prilikom kupovine stana kupi i parking mjesto?

kod nas se prave spo za spo... i nije isto prodavnica djecije opreme, i dudlaona - jesu oboje poslovni prostori, ali jednom treba max jedno parking mjesto bez obzira na kvadraturu, a drugom treba vise parking mjesta nego sto ima kvadrata...

skoro svaki spo ima dudlaonu ili nesto slicne namjene i tu je statusni simbol doci sa autom i parkirati da "ga drzis na oku"... i koliko da investitor obezbijedi parkinga?
staviš rampu na otvoreni parking, 1KM 1h može i zakup za stanove tipa 30tak KM i dobiješ katanac na mjestu, garaža za stanove isto radiš zakup tipa 50KM mjesec ili prodaja mjesta vlasniku stana... drugačije očigledno ne može
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11792 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Kako natjeras stanara da kupi stubiste? :D
Ili recimo kako natjeras onoga sa prvog sprata da kupi lift? Jos i placa za odrzavanje?

Veoma su to jednostavne stvari kada se zeli da budu jednostavne. Postoji pripadak glavnoj stvari, jednostavno se uslovi da je garaza pripadak stanu u prostornim dokumentima.

Sto se tice poslovnih prostora, i to se jednostavno rjesava. Postoji propis sta koja djelatnost treba da ima. Ako se zeli, moze se uvesti da kafana mora da ima odredjeni broj parking mjesta.
User avatar
drug_profi
Posts: 50208
Joined: 16/07/2012 16:00

#11793 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 09:12
drug_profi wrote: 05/02/2020 09:01
Haris.ba wrote: 05/02/2020 08:35 Pitanje tajkuna. Pa ko ima pare za veliki projekt nego tajkuni? Ko to u kapitalizmu ima para za napraviti zgradu? Pa naravno da to ne može neko ko radi za platu.
Poenta je na uglavnom sumnjivom porijeklu novca. Ili je od opranih para ili od robovskog rada. Na tom je poenta. Izvinite ako koga vrijeđam.
I to se manefestira na negativnosti prema izgradnji zgrada? Radiš kao rob i trošiš se na negativnosti prema izgradnji - uglavnom prema trećem sa kojim nemaš direktno nikakve veze. Logično. Ja to zovem dijagnozom našea društva - pogrešno adresiranje. Jer je lakše, naravno. Šalješ pismo mržnje prema onome gdje puno ne košta. Umjesto da se uhvatiš u koštac sa rješavanjem svojih ličnih problema.
Ja stvarno ne znam zasto se objektivna sumnja u porijeklo novca i objektivna sumnja u legitimitet dobijenih dozvola za gradnju uvijek nekako pretvori u problem mojih frustracija?
Ti si dezurni advokat ovih neimara i ja ti nikad nisam prigovorio da ti je objektivnost upitna, iako je to ocigledno. Kod tebe izostaje bilo kakva kritika.
Ja ne napadam da bih napadao i lijecio svoje frustracije, vec pokusavam objasniti zasto postoji opravdani animozitet prema gradnji kakva je sada u zamahu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#11794 Re: Sarajevo Construction

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:53
holowey wrote: 05/02/2020 11:47
Haris.ba wrote: 05/02/2020 11:24 Ima propis na koliko kvadrata poslovnog ide parking mjesta. Ne znam tacno. Mislim da je 560 kvadrata 1 parking mjesto.

Sve ima. Samo niko ne benda da sprovede.
odlican propis... 560 kvadrata dudlaone, 400 auta i vec zatrpano naselje
Fakat ne kontam. Natjeras stanara da ima parking mjesto.

I nema nervoze kod stanara. Ne moze ti niko parkirati na tvoje mjesto. Ne zanima te dudla li se ili ne dudla.
Kako ce imati parking mjesto kada nema - zgradu naprave 200 stanova 50 parking mjesta ... i sta onda ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11795 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ima koliko svaka novogradnja treba imati parkinga po stanu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#11796 Re: Sarajevo Construction

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 05/02/2020 12:47 Ima koliko svaka novogradnja treba imati parkinga po stanu.
Kako onda naprave ovako - pola grada nema dovoljno parking mjesta.Ili dopustaju manje po dozvolama ili upotrebne dozvole se dijele bez da je po projektu uradjeno.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#11797 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Natjeras stanare na garazu ok
Ali kako ces natjerati poslovne prostore ? ne znas ti hoce li u prostor useliti frizerski apoteka ili "dudlaona"... da investitor mozda planira da ce svaki poslovni mozda biti dudlaona pa da bude parking veci od objekta?
Ili stavis naplatu i onda niko nece doci do ovih ostalih prostora jer ima na drugom mjestu besplatno...
Uostalom imas tih slucajeva i po ostalim naseljima, ne samo gdje je novogradnja
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#11798 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Postoje minimalni tehnicki uslovi za obavljajnje djelatnosti. Ako treba tu se moze propisati parking mjesto.
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#11799 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Otvoreno prvo reciklažno dvorište za e-otpad u Kantonu Sarajevo

Image

https://www.akta.ba/vijesti/otvoreno-pr ... evo/112368
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#11800 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Poznat datum otvorenja i cijene karata sarajevskog Muzeja optičkih iluzija

Image

https://www.akta.ba/vijesti/poznat-datu ... ija/112361
Post Reply