Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#10676 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mistek wrote: Mada, evo čisto usporedbe radi. Općina Novo Sarajevo je uradila fasadu prije 3-4 godine, plus nova stolarija. Uglavnom, sve tip top i masno plaćeno. Ušteda na računima za grijanje je jedva 7-8%. :D Možda je to normalno, ali meni djeluje premalo. Doduše, efikasnost se jeste povećala, jer je u samoj zgradi žestoko toplije, ali potrošnja ko potrošnja nije naročito smanjena. Jednostavno se ljudi navikli na toplije :D
To se zove loše planiranje. Isti slučaj je bio i sa onim zgradama, ja mislim, na Alipašinom polju što su utoplili. Skontali su da je potrošnja energenata ostala ista jer ljudi jednostavno sada drže otvoren prozor :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#10677 Re: Sarajevo Construction

Post by kokuz_sa »

BadBoy wrote:
mistek wrote: Mada, evo čisto usporedbe radi. Općina Novo Sarajevo je uradila fasadu prije 3-4 godine, plus nova stolarija. Uglavnom, sve tip top i masno plaćeno. Ušteda na računima za grijanje je jedva 7-8%. :D Možda je to normalno, ali meni djeluje premalo. Doduše, efikasnost se jeste povećala, jer je u samoj zgradi žestoko toplije, ali potrošnja ko potrošnja nije naročito smanjena. Jednostavno se ljudi navikli na toplije :D
To se zove loše planiranje. Isti slučaj je bio i sa onim zgradama, ja mislim, na Alipašinom polju što su utoplili. Skontali su da je potrošnja energenata ostala ista jer ljudi jednostavno sada drže otvoren prozor :D
Kako odredjuju u tim zgradama potrosnju grijanja?

Koliko znam nema nigdje da im se isporucila manja toplina u radijatore pa da se kaze..
Bolja izolacija, mozete sa manjom toplinom u radijatorima
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#10678 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

kokuz_sa wrote: Koliko znam nema nigdje da im se isporucila manja toplina u radijatore pa da se kaze..
Bolja izolacija, mozete sa manjom toplinom u radijatorima
Nema, to je problem sa toplanama. Jedino ugradnja individualnih kalorimetara, ali i to je kod nas na dugom štapu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#10679 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Individualni, ali da ih ja platim... to bi moglo.
A ja cu radije odjaviti centralno i uzeti jos jedan vrhunski inverter za te pare koje bi mi trazili za kalorimetre.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#10680 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

kokuz_sa wrote:
BadBoy wrote:
mistek wrote: Mada, evo čisto usporedbe radi. Općina Novo Sarajevo je uradila fasadu prije 3-4 godine, plus nova stolarija. Uglavnom, sve tip top i masno plaćeno. Ušteda na računima za grijanje je jedva 7-8%. :D Možda je to normalno, ali meni djeluje premalo. Doduše, efikasnost se jeste povećala, jer je u samoj zgradi žestoko toplije, ali potrošnja ko potrošnja nije naročito smanjena. Jednostavno se ljudi navikli na toplije :D
To se zove loše planiranje. Isti slučaj je bio i sa onim zgradama, ja mislim, na Alipašinom polju što su utoplili. Skontali su da je potrošnja energenata ostala ista jer ljudi jednostavno sada drže otvoren prozor :D
Kako odredjuju u tim zgradama potrosnju grijanja?

Koliko znam nema nigdje da im se isporucila manja toplina u radijatore pa da se kaze..
Bolja izolacija, mozete sa manjom toplinom u radijatorima
Valjda je ideja bila da ce neko zavrnuti radijator jer mu je sada toplije u stanu... ali ljudi radije otvore prozor ocigledno jer svejedno isto placaju
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#10681 Re: Sarajevo Construction

Post by dadoka84 »

thekupus wrote:
Nego, sjecam se da je neko (ovdje ili na skyscrapercity forumu) spominjao opciju pretvaranja Zelenih beretki u pjesacku zonu. Zna li neko je li to sluzbeni plan, ili je samo mastanje raje s foruma? Mislim da bi to bio puni pogodak, jer je pjesacki promet Ferhadijom vec sad veci od njenog kapaciteta. Obnovom Strosmajerove stvaraju se uvjeti da se spoji s tim drugim dijelom, i da se stvori pjesacki prsten. Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
Ja sam par puta namaštavao. Jer de fakto ta ulica je i sad pjesacka zona. Da je hoće zatvorit za saobraćaj i još popločat... To da hadzibajric uradi izgubio bi na izborima, al bi tek onda taj dio grada procvjetao.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#10682 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Pa realno, imas potrebu otvoriti prozor kad je ovakvo vrijeme. Prostori traze cirkulaciju zraka, kuha se, pegla se, susi se ves...
A ako zatvoris ventil, bice ti hladno.
Zato je jedini nacin - individualni kalorimetri.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#10683 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

dadoka84 wrote:
thekupus wrote:
Nego, sjecam se da je neko (ovdje ili na skyscrapercity forumu) spominjao opciju pretvaranja Zelenih beretki u pjesacku zonu. Zna li neko je li to sluzbeni plan, ili je samo mastanje raje s foruma? Mislim da bi to bio puni pogodak, jer je pjesacki promet Ferhadijom vec sad veci od njenog kapaciteta. Obnovom Strosmajerove stvaraju se uvjeti da se spoji s tim drugim dijelom, i da se stvori pjesacki prsten. Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
Ja sam par puta namaštavao. Jer de fakto ta ulica je i sad pjesacka zona. Da je hoće zatvorit za saobraćaj i još popločat... To da hadzibajric uradi izgubio bi na izborima, al bi tek onda taj dio grada procvjetao.
Kuda bi proveli saobraćaj m/v koji sada koristi ovu ulicu, a koji je jako intezivan?
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#10684 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

high_volume wrote:
dadoka84 wrote:
thekupus wrote:
Nego, sjecam se da je neko (ovdje ili na skyscrapercity forumu) spominjao opciju pretvaranja Zelenih beretki u pjesacku zonu. Zna li neko je li to sluzbeni plan, ili je samo mastanje raje s foruma? Mislim da bi to bio puni pogodak, jer je pjesacki promet Ferhadijom vec sad veci od njenog kapaciteta. Obnovom Strosmajerove stvaraju se uvjeti da se spoji s tim drugim dijelom, i da se stvori pjesacki prsten. Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
Ja sam par puta namaštavao. Jer de fakto ta ulica je i sad pjesacka zona. Da je hoće zatvorit za saobraćaj i još popločat... To da hadzibajric uradi izgubio bi na izborima, al bi tek onda taj dio grada procvjetao.
Kuda bi proveli saobraćaj m/v koji sada koristi ovu ulicu, a koji je jako intezivan?

Hmm, razlog zašto dadoka kaže da bi hadžibajrić izgubio izbore da ovo uradi je jer veliki broj sarajlija smatra da je osnovno ljudsko pravo voziti privatni automobil kroz samu jezgru grada. Već dugo postoje planovi da se ograniči saobraćaj privatnih motornih vozila od Skenderije prema Vijećnici. Kao što sam već napisao u prvom postu, u prvoj fazi nije nužno u poptunosti zabraniti saobraćaj kroz Zelenih beretki. Njegova frekvencija se ionako značajno smanjuje nakon 18 sati radnim danom, a vikendom je često zanemarljiva. Zašto ne početi s takvim jednim eksperimentom. Recimo, tokom cijelog sljedećeg ljeta da vlada takav režim, a ne samo za vrijeme SFF-a.


Naravno, tu je pitanje terminala Dom armije, ali kao da sam negdje i prije čuo da postoji dugoročni plan njegovog uklanjanja.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#10685 Re: Sarajevo Construction

Post by dadoka84 »

Taj dio grada je veoma mali, a prepun je automobila. Treba napraviti alternativu u vidu tunela za tranzitni saobracaj, kao sto vec covjek rece vremenski ograniciti pristup sa automobilima, dostava isl, napraviti vise podzemnih garaza, Npr iza opstine stari grad. Lokalni saobracaj legalnim kanalima umanjiti ili skroz ukinuti, makar u toku dana. Od obale do z. beretki je 70-80 metara. a nas narod je navikao da u frizerski salon ide sa autom. Do nas je jer smo razmazeni i moze nam se. U svakoj normalnoj zemlji to je drugacije uređeno. Imamo sansu da od starog dijela grada napravimo jedno lijepo malo sarmantno područje, a to je nemoguce ako je auto na svakom trotoaru, buka, izduvni gasovi. Ne treba izmisljati toplu vodu, samo vidjeti kako je to urađeno u okruženju.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10686 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Kreće realizacija projekta tramvajske pruge Ilidža - Hrasnica

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... a-hrasnica
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10687 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Izgradnja naselja Vrtovi Riverine [Vila Mak] - 08. 11. 2019. @ SA-C

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10688 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Počela obnova dvorane BKC-a u Sarajevu: Duža i niža bina, nova rasvjeta

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocela- ... /191111076
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10689 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

Cossack wrote:Počela obnova dvorane BKC-a u Sarajevu: Duža i niža bina, nova rasvjeta

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocela- ... /191111076
divne vijesti!

kako li ce siriti binu, bas me zanima.
sa straznje strane nema mjesta... nadam se da ce i svlacione renovirati.

kako god, to mi je omiljena dvorana za koncerte, jedva cekam da vidim rezultate obnove :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#10690 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

azdralovic wrote: Valjda je ideja bila da ce neko zavrnuti radijator jer mu je sada toplije u stanu... ali ljudi radije otvore prozor ocigledno jer svejedno isto placaju
Ja sam mislio da su oni ugradili i kalorimetre. Hahaa..Ne kontam zašto bi neko zavrtao radijator? Ako će isto platiti. Ako su bili do sada u majicama dugih rukava, sad ce biti u majicama kratkih rukava.

Ja ga zavrćem, jer ne plaćam isto.

Dakle, raditi fasade, izolacije itd i to ne pratiti sa ugradnjom kalorimetara je samo bacanje para. :-)

Kad imaš kalorimetar, onda ide druga priča. Jer nije isto ako moraš platiti 70 KM ili 150 KM. I vjerujem da bi tada svako vodio računa i ne bi baš otvarao prozor kad treba i ne treba.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10691 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Sarajevo će uskoro dobiti najsavremenije opremljeno CineStar kino

Image

https://www.klix.ba/biznis/sarajevo-ce- ... /191111054
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#10692 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

wewa wrote: divne vijesti!

kako li ce siriti binu, bas me zanima.
sa straznje strane nema mjesta... nadam se da ce i svlacione renovirati.

kako god, to mi je omiljena dvorana za koncerte, jedva cekam da vidim rezultate obnove :)

mozda naprijed ka gledalistu, na ustrb reda ili dva sjedista.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10693 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Potpisan ugovor za rekonstrukciju ''Kuće spasa''

Image

https://sa-c.net/news-archive/project-n ... kuce-spasa
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#10694 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajlac »

BadBoy wrote:
mistek wrote: Mada, evo čisto usporedbe radi. Općina Novo Sarajevo je uradila fasadu prije 3-4 godine, plus nova stolarija. Uglavnom, sve tip top i masno plaćeno. Ušteda na računima za grijanje je jedva 7-8%. :D Možda je to normalno, ali meni djeluje premalo. Doduše, efikasnost se jeste povećala, jer je u samoj zgradi žestoko toplije, ali potrošnja ko potrošnja nije naročito smanjena. Jednostavno se ljudi navikli na toplije :D
To se zove loše planiranje. Isti slučaj je bio i sa onim zgradama, ja mislim, na Alipašinom polju što su utoplili. Skontali su da je potrošnja energenata ostala ista jer ljudi jednostavno sada drže otvoren prozor :D
Pa poenta je trebala biti u koristenju regulatora protoka vode na kucnim radijatorima od strane ukucana (ako ih u tim utopljenim stanovima nisu montirali/zapekle zamijenili, onda je fakat TOTALNA glupost uradjena u smislu Projekta).
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10695 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Plato Kovači: Izrada fuga na desnoj strani platoa

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... ani-platoa
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#10696 Re: Sarajevo Construction

Post by abdulazizsarajevo »

Cossack wrote:Plato Kovači: Izrada fuga na desnoj strani platoa

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... ani-platoa
drhti mu ruka
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10697 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Mapa biciklističkih staza u Sarajevu - Novembar 2019. @ nestvaran (SSC)

Image
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10698 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Štrosmajerova: Završeno popločavanje 75% površine ulice

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... sine-ulice
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#10699 Re: Sarajevo Construction

Post by alibaba_i_30_godina »

Fino ovo izgleda. Za sta je ovo ostavljeno u sredini?
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#10700 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

alibaba_i_30_godina wrote:Fino ovo izgleda. Za sta je ovo ostavljeno u sredini?
Postavit će se tamnije ploče.
Post Reply