Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#226

Post by Santos »

Ja sa moje tocke gledista nisam Sarajliiiiiiiiiiiija ja sam Alipasinac.
og
Posts: 8
Joined: 24/06/2005 01:09
Location: BiH

#227

Post by og »

Nije problem ko duze zivi u Sarajevu vec je problem kad dodes u novu urbanu sredinu bez obzira gdje je... Zivis po pravilim koja se provode i POSTUJU u toj urbanoj zajednici, bilo to grad, mjesto, selo. Kad ljudi odu npr. u Ameriku prilagode se pravilima koja se tamo furaju, odnosno
PROBLEM JE U TOME STO NEKI NOVI GRADANI POKUSAVAJU DA PROMJENE ZIVOT U SARAJEVU U ONAJ, KAKAV SU ZIVJELI U SVOJIM RODNIM MJESTIMA VECINOM MANJIM, A I TO NIJE TLIKO BITNO...
Sarajlija je gradanin koji fura duh tog grada kao sto su neki rekli, ali negrdanin koji fura Cecu u Golfu "dvojci" 100km/h, do daske pojacana muzika, kroz Titovu, BEZ OBZIRA ODAKLE JE nije i nikad kao takav nece biti Sarajlija
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#228

Post by shin »

Ja znam da je i prije rata bilo saranja tramvaja, odvaljivanje sjedista, parkiranja po zelenim povrsinama, bacanja smeca kroz prozore. Nismo bas bili olicenje da nekom drzimo predavanja.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#229

Post by rajvosa^ »

Haj ba sta se lozite. Ovakvi su mare dobijali na svakom koraku samo zato sto je paksu.

Nego onako poprilican DOS programmer moze preko IP adrese naci odakle konekcija dolazi, pa da vidimo da nam dragi sarajlija06 slucajno nije "vozar" u skoli bio. Eto onako samo kazem haveru.

vozdrica
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#230

Post by Grom iz vedra neba »

Patron of Formello wrote:
hapsi sve wrote:sarajlije, cudna mi cuda!
hebote ko da ste s Marsa spali! :x :x
Vala i jesmo kao Marsovci.Izađem u grad i šetnjom od Skenderije do Baščaršije sretnem možda dva-tri čovjeka koje znam.Mi ćemo uskoro biti kao i Marsovci.Neće nas ni biti.
J*beš ovu kasabu u kojoj više ne možeš pojesti havanu iz Bristola,nema više grbavičkog Proletera :( ,nema više one zdrave zajebancije.Ma nema više ničega.Nije ovo grad više.
samo jos fali da nam cevape kod zelje ukinu, da mogu dusu bi nam uzeli :D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#231

Post by mr__bosnjak »

Predlazem moderatoru da se tema zatvori jer vise nema smisla.
Lik u ogledalu
Posts: 16
Joined: 05/06/2005 18:32
Location: sarajevo

#232 sta je to sarajlija/sarajka?

Post by Lik u ogledalu »

AenemA wrote:Haha...sarajlija, de malo se odleti do vecih evropskih ili americkh gradova pa vidi koliko ima "domacih" u ovim svjetskim metropolama,kako hocete Sarajevo u Evropu a bunite se na strance...ko si ba ti da odredjujes nekome gdje ce ici u skolu ili stvarati zivot...to et' ti si neka gradska raja iz opcine centar, ti si jedan iskompleksirani seljak, u pravom smislu rijeci papcina...jel' to nekome zabranjeno da zivi u SA samo zato sto nije rodjen tu ili sto mu je dedo nekad davno dos'o (kao i tvoj sigurno) iz neke provincije...? A kompleksasa majko mila....
Svaka cast.
Apsolutno se slazem.
Ocigledno se radi o osobi koja nije vidjela dalje u zivotu od oppcine Centar...toliko o sirini jednog ,gradjanina'. :lol:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#233

Post by horns&drums »

shin wrote:Ja znam da je i prije rata bilo saranja tramvaja, odvaljivanje sjedista, parkiranja po zelenim povrsinama, bacanja smeca kroz prozore. Nismo bas bili olicenje da nekom drzimo predavanja.
Da, samo sto je to radilo 10% stanovnistva, a sada se brojka popela na 80%
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#234

Post by Grom iz vedra neba »

horns&drums wrote:
shin wrote:Ja znam da je i prije rata bilo saranja tramvaja, odvaljivanje sjedista, parkiranja po zelenim povrsinama, bacanja smeca kroz prozore. Nismo bas bili olicenje da nekom drzimo predavanja.
Da, samo sto je to radilo 10% stanovnistva, a sada se brojka popela na 80%
Pa zavisi u kojem dijelu grada si živio. Sjećam se 80-tih, doba drogera i rockera, haustori su bili popišani regulara, puno smeća, puno prljavštine...to svako gleda iz svoje perspektive...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#235

Post by Latina »

SaTurista wrote:Sirina duha i nista drugo ;)
Nekome premalo, nekome previse, nekome sasvim dovoljno. :wink:

"It is not the cards you were dealt , it's what you do with them that counts."

:P
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#236

Post by štzngrm »

jebote ljudi već pedeset godina idu na mjesec, a gledaj naše okupacije
ClonedAgain
Posts: 217
Joined: 01/11/2004 09:31
Location: Sarajevo
Contact:

#237

Post by ClonedAgain »

Idu Qrac!

To je montaža!
peerhan
Posts: 5
Joined: 11/07/2005 23:20

#238 tuga

Post by peerhan »

@ sarajlija06

tuzno je to sto pricas,ali ti moras shvatiti da vecina najuspjesnijih ljudi u sarajevu nisu iz sarajeva.
zasto ?
zato sto jedan prosjecni sarajlija po citav dan ide sa kafe na kafu.. fata zjale.. mlati praznu slamu .. a od tog hajra nema ...
zadovoljava se cinjenicom da je iz sarajeva, kontajuci da je to neka plemicka titula il nesto .. tuzno zaista ..
urban, ovo, ono ... a u djepu ima 1 KM .. e to je opis sarajlije ...
Budite svjesni te cinjenice da jedino sto sarajlija zna uraditi dobro je napravit cevape i pitu ...

Pozdrav
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#239

Post by Helem »

brrrr....al' Sarajlija je prokleto u pravu.
A Hemon je i dalje nacionalna taraba...brrrr....il taraba uopste.

Uh,jebem ti zimu, sto je ne volim.
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#240

Post by DONY »

Helem wrote:brrrr....al' Sarajlija je prokleto u pravu.
A Hemon je i dalje nacionalna taraba...brrrr....il taraba uopste.

Uh,jebem ti zimu, sto je ne volim.

a sto preseli.... tamo u zimu.... :-) :lol:
User avatar
Patron of Formello
Posts: 758
Joined: 18/10/2006 08:39
Location: SFRJ

#241 Re: tuga

Post by Patron of Formello »

peerhan wrote:@ sarajlija06

tuzno je to sto pricas,ali ti moras shvatiti da vecina najuspjesnijih ljudi u sarajevu nisu iz sarajeva.
zasto ?
zato sto jedan prosjecni sarajlija po citav dan ide sa kafe na kafu.. fata zjale.. mlati praznu slamu .. a od tog hajra nema ...
zadovoljava se cinjenicom da je iz sarajeva, kontajuci da je to neka plemicka titula il nesto .. tuzno zaista ..
urban, ovo, ono ... a u djepu ima 1 KM .. e to je opis sarajlije ...
Budite svjesni te cinjenice da jedino sto sarajlija zna uraditi dobro je napravit cevape i pitu ...
Pozdrav
Ma ja.Mi glupi vi pametni.Haj ba liječite komplekse na nekom drugom.
peerhan
Posts: 5
Joined: 11/07/2005 23:20

#242

Post by peerhan »

niste vi glupi ..
al pogledajte oko sebe..
vidite u kojem smjeru stvari se odvijaju ..
zivim ovdje veoma dugo i upoznao sam puno sarajlija i vidjeo kakav je mentalitet..
niste glupi ali niste svjesni da covjek se treba dobro oznojit za uspjeh ..

Pozdrav
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#243

Post by Helem »

a sto preseli.... tamo u zimu....
....
pa odkako odoh iz Bosne,lunjam kao gluha kuja po svijetu.
Gdje god da dodjem kazu mi, ako mi sta ne valja, da idem nazad u Bosnu.
ja kazem toplo brate ovdje, vruce- vele a ti nazad u Bosnu..
ja kazem brate ovdje nesto mnogo hladno- vele nazad u Bosnu.

onda vise i sutim velim Dobro je, bolje je svugdje do u Bosni.

A u Bosni imaju sve cetiri godisnja doba...zima u Sarajevu ali nisam Sarajlija,
vruce u Hercegovini ali nisam iz Listice, te ja skontam
da sam sebi Bosnu u kuci napravim.

I onda kazem Ovo je Bosna, moja kuca je Bosna.
Moje je srce Bosna.
I ovo je moja dusa, bosanska.

sa muslimanskim predgradjima.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#244

Post by Ljubitelj Zabara »

Pozdrav svima dobri ljudi.
... imam jedno pitanjce... " sta cete sa nama koji smo u Sarajevo preselili iz grada koji je oko 6 puta veci, bogatiji i razvijeniji od Sarajeva? "
Mislim... da li smo i mi seljaci i nedostojni zivota jednog Sarajlije?
Lep poz.
Portir_sa_ruzom
Posts: 35
Joined: 17/10/2006 11:50
Location: Maxuz i Izravno Dijaspora

#245

Post by Portir_sa_ruzom »

hehehe opet famozno definisanje jos famoznijih iskonsko-autotohnih sarajlija...

Haj' da pokusam, legitimitet nalazim u genetskoj konekciji sa jednom visegeneracijski sarajevskom porodicom...

Sarajevo je meni pluralizam... raskrsce, usce i spoj... panta rei... obogacivanje i oplemenjivanje... integracija nikako prinudna asimilacija... tolerancija i ljubav... skromnost nikako prepotentnost...

Ali pred sam raspad bivseg sistema stasala je generacija rodjenih sarajlija opterecena kompleksom semi-provincijalizma izraslog iz aktivno potisnutog saznanja da su im roditelji boljsevickim demografskim inzinjeringom urbanizirani neposredno pred majcino zacece...
Sopstveno poimanje urbanizma i sarajevskog duha zabetonirali su u nedostojan rasisticki humor i sanerske fazone spram svih prolaznika i dosljaka koji su ih samom pojavom opominjali na sopstvene korijene... tako pokusavajuci stvoriti normu jednodimenzionalnim dualizmom raja - papak i samim tim reducirati Sarajevo na provinciju mentalnih dimenzija Cekrcica...

E takvi tipovi su preteca turbo-subkulturama koje danas dominiraju gradom, nikako njihova opozicija... a sarajevski je duh u mojim ocima i dalje ostao ono sto je uvijek i bio: svi njegovi stanovnici koji ga vole, njeguju mu nasljedje, izgradjuju, postuju i cijene svoje komsije/susjede i svijesni vrijednosti svoga grada te sigurni u sopstvenu snagu i inteligenciju i dalje imaju usuda biti tolerantni kako im to duh Grada ostavlja u amanet!

Zivjeli!
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#246

Post by DONY »

Ljubitelj Zabara wrote:Pozdrav svima dobri ljudi.
... imam jedno pitanjce... " sta cete sa nama koji smo u Sarajevo preselili iz grada koji je oko 6 puta veci, bogatiji i razvijeniji od Sarajeva? "
Mislim... da li smo i mi seljaci i nedostojni zivota jednog Sarajlije?
Lep poz.
o bre, koji hurakan tebe izbaci ovde..... :-) :lol:
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#247

Post by Latina »

Helem wrote:brrrr....al' Sarajlija je prokleto u pravu.
Ne lu-pe-ta-ti bez po-tre-be. :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#248 Re: tuga

Post by Ahmmed »

peerhan wrote:@ sarajlija06

tuzno je to sto pricas,ali ti moras shvatiti da vecina najuspjesnijih ljudi u sarajevu nisu iz sarajeva.
zasto ?
zato sto jedan prosjecni sarajlija po citav dan ide sa kafe na kafu.. fata zjale.. mlati praznu slamu .. a od tog hajra nema ...
zadovoljava se cinjenicom da je iz sarajeva, kontajuci da je to neka plemicka titula il nesto .. tuzno zaista ..
urban, ovo, ono ... a u djepu ima 1 KM .. e to je opis sarajlije ...
Budite svjesni te cinjenice da jedino sto sarajlija zna uraditi dobro je napravit cevape i pitu ...


Pozdrav

Perhane, kao što sam se čudom čudio , kad sam pročitao šta je u svom prvom i svojim narednim postovima napisao pokretač ove teme i sada se ibretim dok čitam tvoje pisanije.Ne znam otkud ljudima, uopće, potreba za generaliziranjem? Ne znam otkud potreba potcijenjivanja jednog čitavog kolektiva, zajednice,nazovi to kako hoćeš.....Ništa Sarajlije i Sarajke nisu drugačiji od drugih ljudi u ovoj zemlji...Ni bolji ni gori....Ima ih i ovakvih i onakvih....Ima ih koji, zaista, jedino dobro znaju napraviti pite i ćevape i takve jako cijenim.Ima ih, koji u džepu, zaista, imaju marku, ali ima ih, brate i koji su puni ko brod,što zbog "krivudanja", što zbog poštenog rada, što zbog činjenice da im još "puca prah" predaka.....

Evo, uvijek ću za sebe reći da sam Sarajlija, što osjećajem, što dijelom mojih predaka....I nikakve beneficije ne tražim za to.....I imam puno više u džepu od jedne marke, a ne znam da pravim ni pitu ni ćevape....Niti imam vremena da idem s kafe na kafu...I znam ih još koliko hoćeš, ovakvih kao ja, prosječnih, običnih Sarajlija i Sarajki....I nikad nisam kukao da mi je neko drugi kriv,nikada nisam odgajan da imam nešto protiv "došla", naprotiv.....
I svi smo 1992,govorim o svojoj porodici,koja se, eto, može svrstati u sarajevske,uradili ono što je , s naše tačke,gledišta ,ispravno...Branili ono što je naše....i leže mi sad najmiliji na sarajevskim mezarjima....
Doduše, sretao sam i ja neke, koji vole istaći kao referencu, da su Sarajlije... i koji to smatraju prednošću...Ponavaljam,ima i takvih.... I kad "zagrebeš" ispod površine, iskoči i Istočna Bosna i Sandžak, u liku i djelu oca i majke, dok oni istovremeno najviše drvlja i kamenja bacaju upravo sa "Šveđane" i Sandže....Valjda,kompleks,šta li....No, ponavljam, svi nisu takvi, i hvala Bogu, pa su ovakvi, kao što je pokretač teme, vrsta u izumiranju.....

neznanje nas ubi.... :sad:
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#249

Post by Helem »

Ne lu-pe-ta-ti bez po-tre-be.
---------------------
jok,ja.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#250

Post by rajvosa^ »

Ljubitelj Zabara wrote:Pozdrav svima dobri ljudi.
... imam jedno pitanjce... " sta cete sa nama koji smo u Sarajevo preselili iz grada koji je oko 6 puta veci, bogatiji i razvijeniji od Sarajeva? "
Mislim... da li smo i mi seljaci i nedostojni zivota jednog Sarajlije?
Lep poz.
Niste seljaci i dostojni ste da zivite ravnopravno kao i ostale sarajlije. S druge strane, mozes ti doci iz grada "6 puta veceg, bogatijeg, razvijenijeg - al hadjo moj nema grada sto je imalo dusu kao Sarajevo.
Post Reply