Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7476 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Hakiz wrote: 10/10/2022 22:33
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:26

Djeca naslijede firme od roditelja, a taksista ima svoju firmu uredno prijavljenu i sve po zakonu placa drzavi kao i svaki drugi vlasnik bilo koje firme u drzavi. Sarajevo taksi je samo udruzenje taksista, nisu oni nikakav vlasnik niti sef taksistima sarajevo taksija. Eventualno mogu iz svog sistema uzbaciti taksiste koji prave sranja, ali ni to ne rade.
Poredjenje doktora i vozaca su ti totalno glupa, doktor nije kupio licencu od drzave. Taksista je licencu kupio, mada je i po meni to glupo, ali je tako. Licenca je njegova, drzava ne moze oduzimati licencu kako ona hoce. Znam dosta taksista kojima su oduzete licence zbog dugovanja prema drzavi. To sto vam se gade pojedini taksisti ne znaci da mozete kako vi hocete uzimati nekome licence.
Može i dijete ljekara naslijediti roditeljevu privatnu ordinaciju, ali ako samo to dijete nije licencirano, ne može raditi kao ljekar. Može biti vlasnik, ali ne i raditi kao ljekar u ordinaciji kojoj je vlasnik. Mogu se naslijediti firme, ali licence ne bi smjele. Svaki posao za koji treba licenca, ta licenca mora važiti na ime i prezime. Svako bi morao imati svoju u smislu da ju je država njemu/njoj lično izdala. Kao diplome, na primjer.

Besmisleno je drugačije.
Ja razumijem sta hoces da kazes, ali nisi u pravu. Doktor dobija licencu na osnovu svog znanja. Taksista kupuje licencu i za nju nije morao polagati nikakve ispite. Po meni je drzava na taj nacin samo htjela uzeti pare prodajuci licence bez ikakvog smisla, ali eto uradjeno je sta je uradjeno.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7477 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Haris.ba wrote: 10/10/2022 22:38
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:26

Djeca naslijede firme od roditelja, a taksista ima svoju firmu uredno prijavljenu i sve po zakonu placa drzavi kao i svaki drugi vlasnik bilo koje firme u drzavi.
Kakvu taksist to ima firmu? D.o.o. registrovan? Obrt?
Ne znam kako se vode, ali imaju firmu na koju placaju sve dadzbine drzavi. Neke na mjesecnom, neke na godisnjem nivou. Imaju svoj id broj i tako ta sranja. Ne interesuje me to pa i ne znam tacno.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7478 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

dječak sa šibicama wrote: 10/10/2022 22:33 O zakonu je bolje ne pisati, takse i zakon, njima je dugo godina Suljagic kod Sakicke i ostalih mafijasa isposlovao pausal, hvalili su se time kako placaju samo cca 100 km dadzbina, pisam se ja na takvo "sprovodjenje zakona" i na takve zakone.

Ne znam jel jos uvijek takva praksa ali sumnjam da imaju fiskalne kase, ha ha. Ni sami ne znaju kad su zadnji put racun izdali. Mafija.
Nemaju fiskalne kase i nemaju 100KM dadzbina. Ne znam odakle prenosite takve gluposti. Mozda je mjesecni pausalni porez 100KM, dadzbine su vece iako su smanjene dosta. Znam da su nekad prije bila 350-400KM mjesecno. Ima tu dosta drugih troskova.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7479 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

EasyMan wrote: 10/10/2022 22:42
Hakiz wrote: 10/10/2022 22:33

Može i dijete ljekara naslijediti roditeljevu privatnu ordinaciju, ali ako samo to dijete nije licencirano, ne može raditi kao ljekar. Može biti vlasnik, ali ne i raditi kao ljekar u ordinaciji kojoj je vlasnik. Mogu se naslijediti firme, ali licence ne bi smjele. Svaki posao za koji treba licenca, ta licenca mora važiti na ime i prezime. Svako bi morao imati svoju u smislu da ju je država njemu/njoj lično izdala. Kao diplome, na primjer.

Besmisleno je drugačije.
Ja razumijem sta hoces da kazes, ali nisi u pravu. Doktor dobija licencu na osnovu svog znanja. Taksista kupuje licencu i za nju nije morao polagati nikakve ispite. Po meni je drzava na taj nacin samo htjela uzeti pare prodajuci licence bez ikakvog smisla, ali eto uradjeno je sta je uradjeno.
Da, tako je, kako je.

Samo što mislim da svaka licenca mora podrazumijevati ispit znanja, ili ako ne znanja, barem sposobnosti da se taj posao obavlja. Znanje i sposobnost nisu isto, sposobnost obuhvata druge karakteristike, širi je pojam od samog znanja.

I da se izda samo za tu osobu. Bila plaćena ili ne.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#7480 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Ako su gluposti, same takse ih pricaju, meni su se dvojica trojica hvalili da imaju samo tih 100-150 km mjesecno pausala, i to je sve sto placaju drzavi.
Njihov radni staz i zdravstveno nije placanje drzavi. To placaju za sebe.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7481 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Hakiz wrote: 10/10/2022 22:47
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:42

Ja razumijem sta hoces da kazes, ali nisi u pravu. Doktor dobija licencu na osnovu svog znanja. Taksista kupuje licencu i za nju nije morao polagati nikakve ispite. Po meni je drzava na taj nacin samo htjela uzeti pare prodajuci licence bez ikakvog smisla, ali eto uradjeno je sta je uradjeno.
Da, tako je, kako je.

Samo što mislim da svaka licenca mora podrazumijevati ispit znanja, ili ako ne znanja, barem sposobnosti da se taj posao obavlja. Znanje i sposobnost nisu isto, sposobnost obuhvata druge karakteristike, širi je pojam od samog znanja.

I da se izda samo za tu osobu. Bila plaćena ili ne.
Vidi nesto, svaki taksista je polagao te ispite i svaki taksista ima zavrsen drzavni ispit. Sad mozemo danima pricati o tome kako su se ti ispiti za rsavali, ali po zakonu oni su cisti i imaju sve uredne papire za rad. Naravno da nisu samo tako prodavali licence kome stignu, ali ne mozes nikako porediti licencu za taksi prevoz i licencu koju ima jedan doktor.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#7482 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Pandakonda »

EasyMan wrote: 10/10/2022 22:36 Da smo normalna drzava, ne bi vam vecini bio cilj da se uhljebite na budzet, ne bi se poslovi u drzavnim firmama placali po 20-30 hiljada maraka, ne bi bilo krezavih i praznih kockastih glava na funkcijama, ne bi lopovi vladali, ne bi bilo ovoliko rupa na cesti, ne bi policija, tuzilastvo i sudstvo bilo korumpirano, ne bi kriminalci bili idoli, ne bi gorivo bilo 3 marke…

Ja ba najveci problem u nasoj drzavi par stotina krezavih i nevaspitanih taksista? :D

Ja se i dalje pitam, a niko da mi odgovori, zasto se vozite s tim seljacinama? Zasto mu platite voznju? Zasto ne trazis racun? Zasto ne trazis da upali taksimetar?
Kod taksista nema opcija za fiskalni racun. Barem ovo sto sam ja vidio. Izvadi neku masinicu i doslovno on upise koliko zeli. Ako on hoce da te zakine, sigurno ce naci nacin za to. Jedino da sada scenu napravis sa policijom pa da obracunate kilometre sve sto ja ne vjerujem da neko ima vremena raditi jer da nema ne bi uzimao taksi u datom momentu.

Problem je generalno u tome sto uopste postoji granica koliko moze taksista biti i sto postoje te licence koje su ogranicene. Za 100 puta zahtjevnija zanimanja ti danas treba samo par papira za licencu jedino taxi bagra glumi elitu. Uber lijepo upali lokaciju i vozi brate. Ko god bude imao petlje se obracunati sa taksistima ima moj glas do kraja zivota.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7483 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

dječak sa šibicama wrote: 10/10/2022 22:49 Ako su gluposti, same takse ih pricaju, meni su se dvojica trojica hvalili da imaju samo tih 100-150 km mjesecno pausala, i to je sve sto placaju drzavi.
Njihov radni staz i zdravstveno nije placanje drzavi. To placaju za sebe.
Pa sta sas ti hoces, kako da placaju porez? Tebi je zao sto ne placaju vise poreza? A svaki dan sjedite u Metropolisu i kod ostalih gazdurina sto su milione ukrali na porezu? Jesu vam krezave takse zadale strah :D

Btw taksisti su vecinom veliki lazovi, pa sve ono sto cujes od njih, NE VJERUJ.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7484 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Pandakonda wrote: 10/10/2022 22:53
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:36 Da smo normalna drzava, ne bi vam vecini bio cilj da se uhljebite na budzet, ne bi se poslovi u drzavnim firmama placali po 20-30 hiljada maraka, ne bi bilo krezavih i praznih kockastih glava na funkcijama, ne bi lopovi vladali, ne bi bilo ovoliko rupa na cesti, ne bi policija, tuzilastvo i sudstvo bilo korumpirano, ne bi kriminalci bili idoli, ne bi gorivo bilo 3 marke…

Ja ba najveci problem u nasoj drzavi par stotina krezavih i nevaspitanih taksista? :D

Ja se i dalje pitam, a niko da mi odgovori, zasto se vozite s tim seljacinama? Zasto mu platite voznju? Zasto ne trazis racun? Zasto ne trazis da upali taksimetar?
Kod taksista nema opcija za fiskalni racun. Barem ovo sto sam ja vidio. Izvadi neku masinicu i doslovno on upise koliko zeli. Ako on hoce da te zakine, sigurno ce naci nacin za to. Jedino da sada scenu napravis sa policijom pa da obracunate kilometre sve sto ja ne vjerujem da neko ima vremena raditi jer da nema ne bi uzimao taksi u datom momentu.

Problem je generalno u tome sto uopste postoji granica koliko moze taksista biti i sto postoje te licence koje su ogranicene. Za 100 puta zahtjevnija zanimanja ti danas treba samo par papira za licencu jedino taxi bagra glumi elitu. Uber lijepo upali lokaciju i vozi brate. Ko god bude imao petlje se obracunati sa taksistima ima moj glas do kraja zivota.
Ovdje je problem sto bi vi klali taksiste, a ne gledate uopste sta je zakonski moguce. Dodjete samo da lijecite frustracije.

Bukvalno treba crtati i na celo vam lijepiti.
Ljudino sjednes u taksi, kazes gdje ces i placas po taksimetru. Ne upali taksimetar, nisi duzan platiti voznju!
Nemas vremena da se natezes? Ok, plati koliko ti kaze, zahvali se i izadji. Mozda drugi put budes imao vremena.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7485 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Zaboravih napisati da taksisti nemaju fiskalnu kasu, imaju onaj kao nota racun koji je validan kao i fiskalni.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#7486 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Pandakonda »

EasyMan wrote: 10/10/2022 23:00
Pandakonda wrote: 10/10/2022 22:53

Kod taksista nema opcija za fiskalni racun. Barem ovo sto sam ja vidio. Izvadi neku masinicu i doslovno on upise koliko zeli. Ako on hoce da te zakine, sigurno ce naci nacin za to. Jedino da sada scenu napravis sa policijom pa da obracunate kilometre sve sto ja ne vjerujem da neko ima vremena raditi jer da nema ne bi uzimao taksi u datom momentu.

Problem je generalno u tome sto uopste postoji granica koliko moze taksista biti i sto postoje te licence koje su ogranicene. Za 100 puta zahtjevnija zanimanja ti danas treba samo par papira za licencu jedino taxi bagra glumi elitu. Uber lijepo upali lokaciju i vozi brate. Ko god bude imao petlje se obracunati sa taksistima ima moj glas do kraja zivota.
Ovdje je problem sto bi vi klali taksiste, a ne gledate uopste sta je zakonski moguce. Dodjete samo da lijecite frustracije.

Bukvalno treba crtati i na celo vam lijepiti.
Ljudino sjednes u taksi, kazes gdje ces i placas po taksimetru. Ne upali taksimetar, nisi duzan platiti voznju!
Nemas vremena da se natezes? Ok, plati koliko ti kaze, zahvali se i izadji. Mozda drugi put budes imao vremena.
Niko nece da kolje takstite nego ljudi zele fer utakmicu i izlazak na trziste. Upravo oni igraju na tu kartu da si u zurbi i da nemas vremena se peglati oko toga. Ali kakav ti je to nacin rezonovanja cuj plati mu koliko hoces jer zuris ? :-) Ja ovdje upravo i pricam o zakonskom rjesenju da se ukinu licence za taksiste i neka svako moze biti taksista. Lijepo otvori obrt ili doo i vozi. Jos bolje ako Uber i Lyft dođu. Veca konkurencija znaci bolja i jeftinija usluga. Kuhrac moj bi se oni tako bahatali da znaju da postoji realna konkurencija.
EasyMan wrote: 10/10/2022 23:02 Zaboravih napisati da taksisti nemaju fiskalnu kasu, imaju onaj kao nota racun koji je validan kao i fiskalni.
To i govorim, moze napisati bilo sta a je li on stimao taksimetar ili nije boga pitaj.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#7487 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

Pandakonda wrote: 10/10/2022 22:53
Kod taksista nema opcija za fiskalni racun.
Što se tiče samog postojanja tehnologije, ima.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7488 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Pandakonda wrote: 10/10/2022 23:05
EasyMan wrote: 10/10/2022 23:00

Ovdje je problem sto bi vi klali taksiste, a ne gledate uopste sta je zakonski moguce. Dodjete samo da lijecite frustracije.

Bukvalno treba crtati i na celo vam lijepiti.
Ljudino sjednes u taksi, kazes gdje ces i placas po taksimetru. Ne upali taksimetar, nisi duzan platiti voznju!
Nemas vremena da se natezes? Ok, plati koliko ti kaze, zahvali se i izadji. Mozda drugi put budes imao vremena.
Niko nece da kolje takstite nego ljudi zele fer utakmicu i izlazak na trziste. Upravo oni igraju na tu kartu da si u zurbi i da nemas vremena se peglati oko toga. Ali kakav ti je to nacin rezonovanja cuj plati mu koliko hoces jer zuris ? :-) Ja ovdje upravo i pricam o zakonskom rjesenju da se ukinu licence za taksiste i neka svako moze biti taksista. Lijepo otvori obrt ili doo i vozi. Jos bolje ako Uber i Lyft dođu. Veca konkurencija znaci bolja i jeftinija usluga. Kuhrac moj bi se oni tako bahatali da znaju da postoji realna konkurencija.
EasyMan wrote: 10/10/2022 23:02 Zaboravih napisati da taksisti nemaju fiskalnu kasu, imaju onaj kao nota racun koji je validan kao i fiskalni.
To i govorim, moze napisati bilo sta a je li on stimao taksimetar ili nije boga pitaj.
Ti zapravo zelis na taksi pa ti sad krivo sto ne mozes?

Evo sace neki taksista da ti pokloni svoju licencu i halali 100.000KM koliko mu je trebalo da izadje na taksi.

Opet kazem, imas zakon, zna se sta je taksista duzan prema tebi kao musteriji. Ne smije odbiti voznju, mora voziti iskljucivo prema taksimetru, mora naplatiti onoliko koliko taksimetar otkuca i moranizdati racun ukoliko musterija trazi. Bilo sta od ovoga ako ne uradi nisi duzan platiti i mozes ga prijaviti.
Moj otac kad vozi dalje ture upali taksimetar iako ne naplacuje po taksimetru. Znaci ako ga policija zaustavi sa musterijom u autu, a nije mu upaljen taksimetar, popusio ga je zargonski receno. Tako kad se ja vozim s njim on upali taksimetar iako mu ne platim voznju, logicno :D
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#7489 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Pandakonda »

EasyMan wrote: 10/10/2022 23:15
Pandakonda wrote: 10/10/2022 23:05

Niko nece da kolje takstite nego ljudi zele fer utakmicu i izlazak na trziste. Upravo oni igraju na tu kartu da si u zurbi i da nemas vremena se peglati oko toga. Ali kakav ti je to nacin rezonovanja cuj plati mu koliko hoces jer zuris ? :-) Ja ovdje upravo i pricam o zakonskom rjesenju da se ukinu licence za taksiste i neka svako moze biti taksista. Lijepo otvori obrt ili doo i vozi. Jos bolje ako Uber i Lyft dođu. Veca konkurencija znaci bolja i jeftinija usluga. Kuhrac moj bi se oni tako bahatali da znaju da postoji realna konkurencija.



To i govorim, moze napisati bilo sta a je li on stimao taksimetar ili nije boga pitaj.
Ti zapravo zelis na taksi pa ti sad krivo sto ne mozes?

Evo sace neki taksista da ti pokloni svoju licencu i halali 100.000KM koliko mu je trebalo da izadje na taksi.

Opet kazem, imas zakon, zna se sta je taksista duzan prema tebi kao musteriji. Ne smije odbiti voznju, mora voziti iskljucivo prema taksimetru, mora naplatiti onoliko koliko taksimetar otkuca i moranizdati racun ukoliko musterija trazi. Bilo sta od ovoga ako ne uradi nisi duzan platiti i mozes ga prijaviti.
Moj otac kad vozi dalje ture upali taksimetar iako ne naplacuje po taksimetru. Znaci ako ga policija zaustavi sa musterijom u autu, a nije mu upaljen taksimetar, popusio ga je zargonski receno. Tako kad se ja vozim s njim on upali taksimetar iako mu ne platim voznju, logicno :D
Druze ja ne znam jel se ti zezas ili stvarno ne razumijes. Dzabe tebi zakon ako je primjena istog nula. Dajem ti primjer da zbog specificnosti usluge mozda neko nece imati toliko vremena da ceka policiju ili ganja zakon ako on vec kasni recimo na let, bus ili ima urgentnu situaciju. A da ne govorim ako je u pitanju neki turista koji nema pojma sta se desava ili recimo ako je u pitanju zena koja ide sama a u taksiju vozac neki neotesani stokilarac. I ti sad ocekujes da tu neko ganja pravdu :-) Ti defacto govoris pusti nek te hebe kad se vec ne mozes odbraniti. Igrom slucaja zbog posla radim sa strancima i bez pretjerivanja od njih 10, 8 je imalo negativno iskustvo sa raznim taksistima. A probavali su sve jer smo im davali brojeve od crvenog, zutog itd.

Poenta ovoga je da prosirivanjem trzista ce doci do povecanja konkurencije i manje ce biti takvih taksista. I ne trazim ja od nekoga da on meni ili drzavi halali 100k maraka radi licence, ali pusiti da ona bude dostupna za svakoga bez ogranicenja kao sto je za hirurga, advokata itd. Ne da drzava kaze smijete imati 10k taksija i to je to. Koja je logika placati za hebenu licencu 100k maraka u 21om vijeku kad za doktora gdje posao neizmjerno kompleksniji treba manje ?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7490 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Jel se ti majke ti zajebajes? :D
Ja ti opet kazem, ne upali ti taksimetar nisi duzan platiti. Vrlo jednostavno.
Ja se u potpunosti slazem s vama svima, jesu dosta taksista supci, ali nisu svi. Itekako ima nacin da se s njima izbori. Ovdje se vodi neka bolesna kampanja gdje sve taksiste treba unistiti. Ako nisi sposoban i ako nemas vremena da ga prijavis i ako nemas muda da mu ne platis onda suti i trpi. Necu ja koji se ne vozim taksijem ici da ti rjesavam probleme s njima.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#7491 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

EasyMan wrote: 10/10/2022 22:10 Ma nema od toga nista, to je kao da ti neko uzme stan npr ili kaze kad umres ne moze ti dijete naslijediti.
Drzava da otkupi licence od svih po zadnjoj trzisnoj cijeni i onda da tenderom prodaje licence koje ce vaziti npr. 5 godina.
Ispadose taksisti potpuno zasticeni od trzisnih uticaja. Nit fiskalnih kasa, nit konkurencije.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#7492 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Proosvjetni_uhljeb »

EasyMan wrote: 01/10/2022 14:08
dzeno123 wrote: 01/10/2022 13:44
Cinis medvjedu uslugu ocu pisajuci ovdje, samo jos goru sliku saljes o sa taxi a uopste nije to toliko strasno koliko se Pise po forumu.
A sta ja to pisem po forumu? :D Ako nadjes jednu laz ili netacnu informaciju u mojim postovima ja cu te u dupe poljubiti.

Objasnjavam pojedinim praznoglavcima kako stvari stoje, ne moze se udruzenje napustati tek tako, ne moze moj stari ganjati bezobrazne taksiste po gradu i prijavljivati. To morate vi. Sta ima ovdje da pametuje neko ko je platio voznju 50e sa aerodroma do Otoke?
Zamisli udjes u pekaru kazes dajte mi hljeb i platis ga 50 eura? Bi li to iko uradio? Zasto onda dati taksisti koji je uhljup, neljubazan, bezobrazan toliko para za voznju od 5 kilometara?

Jeste li svjesni koliko je budala i bezobraznih musterija u radnom vijeku jedan prosjecan taksist primio u auto i sta je sve pretrpio? Eto hajmo sad sve one koji se voze taksijem pljuvati, vrijedjati i psovati. Jel ide to? Jesu sve musterije smece ili?
Koliko sam ja shvatio kolegu forumaša, on ne tvrdi da ti pišeš (nije napisao "pišući") nego da uriniraš po forumu.

E sad, kako se to može izvesti na digitalnom mediju meni nije baš najjasnije.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#7493 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Proosvjetni_uhljeb »

Hakiz wrote: 10/10/2022 22:16
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:10

Ma nema od toga nista, to je kao da ti neko uzme stan npr ili kaze kad umres ne moze ti dijete naslijediti.
To bi bilo tako kada bi uzeli auto.

Ne naslijede djeca roditeljevo radno mjesto kada roditelj umre, njegovu političku funkciju, članstvo u udruženjima, diplome itd.

Ne naslijede ni licence, djeca ljekara ne mogu naslijediti njegovu ljekarsku licencu. Zašto bi mogla taksi licencu?
Kako ko. Bakir je naslijedio.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7494 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

Proosvjetni_uhljeb wrote: 11/10/2022 09:01
EasyMan wrote: 01/10/2022 14:08

A sta ja to pisem po forumu? :D Ako nadjes jednu laz ili netacnu informaciju u mojim postovima ja cu te u dupe poljubiti.

Objasnjavam pojedinim praznoglavcima kako stvari stoje, ne moze se udruzenje napustati tek tako, ne moze moj stari ganjati bezobrazne taksiste po gradu i prijavljivati. To morate vi. Sta ima ovdje da pametuje neko ko je platio voznju 50e sa aerodroma do Otoke?
Zamisli udjes u pekaru kazes dajte mi hljeb i platis ga 50 eura? Bi li to iko uradio? Zasto onda dati taksisti koji je uhljup, neljubazan, bezobrazan toliko para za voznju od 5 kilometara?

Jeste li svjesni koliko je budala i bezobraznih musterija u radnom vijeku jedan prosjecan taksist primio u auto i sta je sve pretrpio? Eto hajmo sad sve one koji se voze taksijem pljuvati, vrijedjati i psovati. Jel ide to? Jesu sve musterije smece ili?
Koliko sam ja shvatio kolegu forumaša, on ne tvrdi da ti pišeš (nije napisao "pišući") nego da uriniraš po forumu.

E sad, kako se to može izvesti na digitalnom mediju meni nije baš najjasnije.
Ovdje likovi doslovno pisu za sebe da su pi*ke i glupani i da plate za voznju od 5 kilometara 50KM i ja im samo potvrdim da jesu i onda ja kao nekog uvrijedio, helouuu :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7495 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

drug_profi wrote: 11/10/2022 08:52
EasyMan wrote: 10/10/2022 22:10 Ma nema od toga nista, to je kao da ti neko uzme stan npr ili kaze kad umres ne moze ti dijete naslijediti.
Drzava da otkupi licence od svih po zadnjoj trzisnoj cijeni i onda da tenderom prodaje licence koje ce vaziti npr. 5 godina.
Ispadose taksisti potpuno zasticeni od trzisnih uticaja. Nit fiskalnih kasa, nit konkurencije.
Znaci cilj vam je iskljucivo oduzeti licence svim taksistima? A ko ce dobiti onda te licence?
Evo da ne razmisljas previse, dobice ih upravo oni najgori iz udruzenja sarajevo taksi koji se lizu sa sefovima, spahovici, kale, zuti, crveni itd... To bi sve islo preko stele i licence bi izgubili oni obicni taksisti koji nemaju veze s guzonjama.
Znaci mijenjali bi zakone, oduzimali poslove itd... A nikome i dalje nije palo na pamet da odbije platiti voznju ako nije upaljen taksimetar ili da pozove inspekciju ako taksista odbije da ga vozi kratku turu?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#7496 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

EasyMan wrote: 11/10/2022 10:48
drug_profi wrote: 11/10/2022 08:52

Drzava da otkupi licence od svih po zadnjoj trzisnoj cijeni i onda da tenderom prodaje licence koje ce vaziti npr. 5 godina.
Ispadose taksisti potpuno zasticeni od trzisnih uticaja. Nit fiskalnih kasa, nit konkurencije.
Znaci cilj vam je iskljucivo oduzeti licence svim taksistima? A ko ce dobiti onda te licence?
Evo da ne razmisljas previse, dobice ih upravo oni najgori iz udruzenja sarajevo taksi koji se lizu sa sefovima, spahovici, kale, zuti, crveni itd... To bi sve islo preko stele i licence bi izgubili oni obicni taksisti koji nemaju veze s guzonjama.
Znaci mijenjali bi zakone, oduzimali poslove itd... A nikome i dalje nije palo na pamet da odbije platiti voznju ako nije upaljen taksimetar ili da pozove inspekciju ako taksista odbije da ga vozi kratku turu?
Tender, licitacija, ispunjeni uslovi, propisana vozila, znanje stranog jezika, potvrde o nekaznjavanju, o placenim porezima, prijava penzionog, zdravstvenog...itd.
Pa jeb... :evil:
Taksisti su izdvojena povlastena kasta.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7497 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by EasyMan »

drug_profi wrote: 11/10/2022 10:53
EasyMan wrote: 11/10/2022 10:48

Znaci cilj vam je iskljucivo oduzeti licence svim taksistima? A ko ce dobiti onda te licence?
Evo da ne razmisljas previse, dobice ih upravo oni najgori iz udruzenja sarajevo taksi koji se lizu sa sefovima, spahovici, kale, zuti, crveni itd... To bi sve islo preko stele i licence bi izgubili oni obicni taksisti koji nemaju veze s guzonjama.
Znaci mijenjali bi zakone, oduzimali poslove itd... A nikome i dalje nije palo na pamet da odbije platiti voznju ako nije upaljen taksimetar ili da pozove inspekciju ako taksista odbije da ga vozi kratku turu?
Tender, licitacija, ispunjeni uslovi, propisana vozila, znanje stranog jezika, potvrde o nekaznjavanju, o placenim porezima, prijava penzionog, zdravstvenog...itd.
Pa jeb... :evil:
Taksisti su izdvojena povlastena kasta.
:lol:

Eto dobro, mi smo inace luxemburg i sve bi to bilo super. Ovi pojedinci i dalje neka placaju voznje 10 puta skuplje i neka placu ovdje.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5052
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#7498 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by oldtajmer »

EasyMan wrote: 11/10/2022 10:42
Proosvjetni_uhljeb wrote: 11/10/2022 09:01

Koliko sam ja shvatio kolegu forumaša, on ne tvrdi da ti pišeš (nije napisao "pišući") nego da uriniraš po forumu.

E sad, kako se to može izvesti na digitalnom mediju meni nije baš najjasnije.
Ovdje likovi doslovno pisu za sebe da su pi*ke i glupani i da plate za voznju od 5 kilometara 50KM i ja im samo potvrdim da jesu i onda ja kao nekog uvrijedio, helouuu :D
ti si primitivan i bahat,pravi prosjecni vozac sa-taxija :thumbup:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10797
Joined: 27/04/2021 22:52

#7499 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tramvajtrojka »

oldtajmer wrote: 11/10/2022 10:57
EasyMan wrote: 11/10/2022 10:42

Ovdje likovi doslovno pisu za sebe da su pi*ke i glupani i da plate za voznju od 5 kilometara 50KM i ja im samo potvrdim da jesu i onda ja kao nekog uvrijedio, helouuu :D
ti si primitivan i bahat,pravi prosjecni vozac sa-taxija :thumbup:
moze se u Mostaru dobiti fiskalni racun za svaku voznju i niko je ne odbija , i znas koliko ti naplate al postenom sa taxi je to udar na zivot :lol: :lol: :lol: koji lafinasi tito dragi :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#7500 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Ma ok je drug, ja znam da si ti interesno vezan za svoj stav i sasvim je to korektno. Vjerovatno je tvoj stari jedan od normalnih i cestitih.
Ali ovaj sistem nije u redu i treba mu naci nacin za poboljsanje. Trajna i nasljedna licenca je besmislica. Pa to je kao da svaki tramvaj i trolejbus ima svog vlasnika i niko drugi na svijetu ne moze dovesti svoj tramvaj ili trolejbus da vozi. A klijenti, ako im se ne sviđa, nek čekaju sljedeći.
Pa nigdje na svijetu nema da te drzava stiti od konkurencije i jos ti namjestila da ne placas PDV.
Post Reply